Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. ALLERLEI. ADVERTENTIES. De St. SVicolaas-étalage is gereed. Twee beukenboomen, staande voorde woning van het hoofd der Diaconieschool zullen moeten vallen. Voorts moeten in het Plantsoen ge rooid worden de volgende doode boomen 2 iepen bij de brug naar de Hendrik van Viandenstraal 1 beuk bij de Kleine Haag 1 iep bij de brug naar de Wijei straat F i beuk bij de Molenstraat; 1 berk bij de Kleine Koppel; 1 populier bij de oude begraafplaats; 2 iepen op de oude begraafplaats. Verder staat nog ten doode opgeschre ven een lindeboom nabij de Heerenstraat en een 15 tal boomen op Ma Retraite. Het voorstel wordt gedaan tot vast stelling van een gewijzigd beschrijvings- biljet voor de plaatselijke directe.belasting naar het inkomen. Tengevolge van de instelling van de betrekking van Controleur vaD de be lastingen en van het bevolkingsregister is het mogelijk geweest, meer zorg en arbeid te besteden niet slechts aan het vaststellen der aanslagen van de Inkom stenbelasting en het behandelen van reclames in eersten en tweeden aan leg, maar ook aan het bewaren en ordenen 1 van gegevens, die voor een juisten aan slag van belang zijn. Voor ieder, die op het kohier voorkomt, wordt een kaart gemaakt, bevattende alle gegevens, die voor het vaststellen van den aanslag be- teekenis hebben. Bijzonderheden, die medegedeeld worden bij leclames of die op andere wijze ter kennis van het Ge meentebestuur komen, worden steeds aangeteekend. Aangiften en aanslagen, eventueele beslissingen na reclames in vcrige jaren, worden eveneens genoteerd. Deze kaarten worden, alpliabetisch en lexicographisch gerangschikt, bewaard; bij vertrek of overlijden worden de kaar ten van de betrokken personen uit de verzameling genomen en wederom alpha- betisch en lexicographisch gerangschikt bewaard, terwijl onmiddelijk na vaststel ling van suppletoirkohieren de verzame ling wordt aangevuld met kaarten voor de nieuw-aangeslagenen. Het beschrijvingsbiljet, vastgesteld bij besluit van 20 December I897, geeft evenwel niet de gelegenheid, inlichtingen te vragen betreffende verschillende om standigheden, waarvan de kennis voor het Gemeentebestuur dikwijls van veel belang is. Ten einde hieraan tegemoet te komen, wordt voorgesteld een nieuw beschrijvingsbiljet vast te stellen. Voor het uitgaande publiek is de agenda voorloopig al weer aardig ge vuld. Hedenavond Eve Simony, Zondag de Wognummers, lünsdag Toonkunst, Woensdag Tooneelvoorstelling en Don derdag Volksavond van het Nut. En dan boort men nog zoo vaak „Er is hier zoo weinig te doen." Aan het politiebureau is gede poneerd een op den openbaren weg gevonden zakmes in etui. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft, naar aan leiding van een desbetreffend verzoek van den minister van Binnenlandsche zaken de verschillende gemeentebe sturen van dit gewest verzocht hem te willen mededeelen of in hunne ge meente al dan niet eene gemeentelijke rioleering met buizennet aanwezig is. Nu het zoo guur begint te wor den, zal men zoo langzamerhand weer aan de wintervermaken gaan denken. Liefhebbers van schaatsenrijden zullen echter dit jaar weer een eind moeten loopen, daar de ijsbaan aan de Pieter Bothstraat niet geopend wordt. Dan dus maar naar de Maat, al is htt ver weg. Hedenmiddag 3 uur brak er brand uit in een achterbovenkamer bij den visch- handelaar Claes op de Laugestraat. Of schoon spuit No. 1 spoedig ter plaatse was behoefde geen water te worden ge geven, daar men het vuur met eenige emmers water gebluscht had. Toch was het geheele behang verbrand, de zolder geschroeid en een linnenkast totaal uit gebrand. Bij onderzoek bleek, dat de brand was ontslaan doordat de schoorsteen onder den vloer stuk was. - d. V Onbestelbare brieven en briefkaarten. Ie helft November. Brieven (Binnenland). Mevr. v. d. Zee Amersfoort. v°'aee Amsterdam. D. v. d. Berg Bussum. Brieven (Buitenland). jdiusBijlsma Essen Jack West St. Joseph. Briefkaarten (Binnenland) Briefkaarten (Buitenland). Burmania Rengers Bruxelles. Johan Jansen Cleve. BARNEVELD. Dinsdagavond is de laalste trein van Arnhem aan het station van den Locaalspoorweg te Barneveld, vermoedelijk door verkeerden wisselstand, op eenige stilstaande wagens geloopen, waardoor aanzienlijke materieete schade veroorzaakt werd. De reizigers kwamen met den schrik vrij. ZEIST. Uit particuliere bron wordt aan het „Haarl. Dagbl." medegedeeld, dat achter het Seminarium „Rijsenburg" een dynamiel-born is gevonden, die daar door drie personen was neergelegd, zeker niet met goede bedoelingen. Eene dame, die de drie personen daar had gezien, waarschuwde de politie, die weldra per automobiel de daders onder Leersum had ingehaald, waarop ze werden gearresteerd en naar Utrecht overgebracht. Ook de bom is in beslag genomen. Men houdt de zaak zeer ge heim, zegt de berichtgever. BAARN. De voordracht voor onder wijzer aan de openbare school M.U.L.O. te Baarn luidt: A. G. Kluijtenaar te 's Grevelduin, J. Ph. Brmks-Paalinan te Epe, K. Westerbeek te Epe. De Afd. Baarn van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft in de jl. gehouden vergadering besloten dit jaar voor de kinderen der openbare scholen aan den Eemnesserweg en de Oosterstraat geen Sint-Nicolaasfeest te geven, aangezien haar uit ondervinding is gebleken, dat de autoriteiten het on- gewenscht vinden, dat dergelijke feeslen door de afdeeling gegeven worden. De herten in de Baarnsche bos- schen worden in den laatsten tijd zeer talrijk, zij verlaten hunne schuilplaatsen herhaaldelijk en doen zich op de bouw landen te goed aan de vruchten. De heer L. R. Baron Taets van Amerongen, die op zijn landgoed Groeneveld van deze on- genoode gasten veel overlast ondervindt, heeft dan ook aan den Commissaris der Koningin in Utrecht vergunning gevraagd, om in gesloten jachttijd op deze dieren te mogen jagen. VOORUITGANG. De heer J. J. Louw te Barneveld schrijft in het Schoolblad „We gaan vooruit! Wel niet per auto, daarvoor hebben we vooralsnog geen dubbeltjes maar vooruit gaan we, ongever l/a pCt. 's jaars Midden Augustus van het jaar 1884 verklaarde ds. Hartgerink van den kansel in de Ned. Herv. Kerk te Monnikendam, dat „de openbare school een hel en de (d. i. dus alle) openbare onderwijzers duivels waren". (100 pGt.) In de godsdienstoefening van Woens dag, 13 Nov. 1907, in de Ned. Herv. Kerk te Barneveld, vertelde ds. Dijkstra zijn hoorders, dat 90 pCt. der openbare onderwijzers godloochenaars zijn. Ik wil geen uiting geven aan mijn ver bazing over hel feit, het natuurlijk on- wederlegbare feit, dat ds. Dijkstra van zooveel duizenden openbare onderwijzers „de harten onderzocht en de nieren ge proefd" heeft, om bet resultaat in cijfers aan zijn gansch verblufte toebehoorders te kunnen voorleggen, maar mij alleen lijk en met mijn gansche zonder-dat-ik- het-wist-onderzochte hart verheugen over de winst, die in 23 jaren 10 pGt. ver betering heeft mogen bedragen. Bij blij vende verbetering hebben we kans in het jaar 2107 van den kansel te hooren verkondigen, dat de openbare onder wijzersnog zoo slecht niet zijn, als sommige Christelijke-liefde-predikers in vroegere eeuwen hen wel eens hebben „geteekend." Zondag 24 November, des voor middags half elf, zal in de Remon- strantsche Kerk een godsdienstoefening worden gehouden, waarin als spreker zal optreden Prof. Dr. H. Oort van Leiden. Er zal gecollecteerd worden voor de Gustaaf Adolfvereeniging. Rechtszaken. De Centrale Raad van Beroep (ongevallenverzekering) heeft uitspraak gedaan in de volgende zaak Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Utrecht, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, het bestuur dier instelling is ver oordeeld voor zijne rekening te nemen de kosten der geneeskundige behande ling van J. K. te Doorn, wien tevens werd toegekend te rekenen van 25 Maart 1907 een rente van f 1.01-J- per werk dag ter zake van een ongeval, daarin bestaande dat hg bij het metselen de vingers heeft doorgewerkt en de wonden later zijn geïnfecteerd geworden. De Centrale Raad overwoog, dat de wonden niet zijn ontstaan door een ongeval, terwijl niet is gebleken dat de infectie in verband staat met den verrichten arbeid, weshalve de uitspraak werd vernietigd en de beslissing der Bank, houdende niettoekenning van schadeloos stelling, bevestigd. Het gerechtshof te Amsterdam uit spraak doende in de zaak Floris Vos, ter zake vernieling der Karnemelksbrug in het Gooi, heeft Floris Vos veroordeeld lot zes maanden, drie melkknechts elk tot tien dagen gevangenisstraf. De moord teZeist. Het „Utr Dbld." meldt, dat de moordenaars ruim vier weken op den jongen Drost loerden. Van Vaalen wist den looper le bewegen in den namiddag terug te komen, om het geld op een wissel te innen, waarvoor hij dezen een sigaar gaf, welke later in de portefeuille van Drost werd teruggevon den. Drost kwam 's middags in het bier- hivs aan den Van Reenenweg, na in den loop van den dag nog f 1000 geïnd te hebben. Van Ee en Van Vaalen hadden, o n rnoed te vatten, inmiddels een borrel gedronken. Toen Drost nu het roode gordijn wegschoof en de gelagkamer binnentrad, greep Van Ee hem onver wachts van achteren in den nek beet, ter wijl in het volgende moment Van Vaalen toeschoot orn de handen van den jongen, die aanvankelijk van zich af sloeg, te grijpen. Van Ee trok het slachtoffer daarop achterover, waarop het den jongen onmogelijk werd zich krachtig te ver dedigen. Van Ee drukte hem toen de keel toe, terwijl Van Vaalen zorgdroeg, dat Drost zich niet meer kon bewegen. Het duurde echter lang vóór de dood intrad. Toen het leven was geweken, «leurde men het lijk naar de z.g. kelder, waarin het werd neergelegdde tasch met wissels en geldswaarden, die Drost om het lijf droeg, werd afgesneden voor losgespen gunde men zich geen tijd, uit vrees ook, dat iemand zou binnentreden. Het luik werd gesloten, het tafeltje met de gramophoon werd er weeropgeplaatst en niets in de gelagkamer deed vermoe den, dat daar voor enkele minuten een afgrijselijke moord was gepleegd. Van Vaalen heeft verklaard den eersten keer, toen Drost met den wissel kwam, niet gedurfd te hebben, omdat hij le zenuwachtig washij dronk later, om de zenuwachtigheid te verdrijven, een borrel. Het in de tasch of portefeuille aanwezige geld werd er door Van Vaalen en Van Ee uitgenomen, alle wissels en borderellen werden in de kachel verbrand, uitgezon derd de wissel van f 67,50 ten name van Van Vaalen, die den wissel in han den wilde hebben, om zoo noodig later te kunnen bewijzen, dat hij aan Drost het geld had betaald. Dit sluwe overleg heeft hem tchter niet mogen baten! Van betalen is geen sprake geweest. De „nagemaakte" bank biljetten. De Directie der N. V. „De Tijdtgeesl" te Rotterdam verzoekt ons ter kennis van onze lezers te brengen, dat zij tot hpt doen vervaardigen van reclame biljetten, eenige overeenkomst toonende met bankbiljetten van f 10, eerst is over gegaan na daarover het advies van een zeer ervaren en vertrouwd advocaat te hebben ingewonnen, die daarin niets stralbaars zag, en wel op grond daarvan, dat het verspreiden van bedoeld 1 biljet ten niet valt onder Art. 440 W. v. S., daar het niet zijn drukwerken op bank biljetten gelijkendeomdat zij toch zelfs bij oppervlakkige beschouwing, reus achtige afwijkingen van bankbiljetten vertoonen. Nu in enkele gemeenten door de overheid beslag is gelegd op eenige van deze reclamebiljetten, wachtdedirectie der N. V. „De Tijdgeest" met vertrou wen een rechterlijke beslissing af, die naar zij meemt. zeker ten haren gunste zal uitvallen. Een aanranding. Maandag heeft te Amsterdam een brutaal soort berooving plaats gehad. Niet om de waarde van het geroofde, maar om de brutaliteit van den aanval. Een 59-jarig individu greep in den namiddag een heer beet, die op het Oude Kerksplein, bij de Lange Niezel, wandelde. Hij ontrukte hem zijn zilveren remontoirhorloge met zilveren ketting en zette het op een loopen. De beroofde holde den aanrander na en weldra voegde zich enkele burgers en politieagenten bij hem. Via straten en stegen kwam men ten slotte op de Torensluits (Singel) terecht, waar de dief werd gegrepen. Maar hij vond nog juist gelegenheid zijn buit in het water te werpen. De man heeft zijn daad bekend en is in bewaring gesteld. Bedrog. Een meisje, met zeld zaam mooi haar, kreeg het aanbod, haren haartooi af te staan voor f 200. De koop gesloten, wordt zij eerst gephotogiafeerd vóór het knippen, daarna met half af geknipt haar nog eens en daarna nog maals, nadat zij kaal geknipt was. (Toen dit was afgeloopen, werd haar beduid, dat ze nu maar gaan kongeld kreeg ze niet. Gelukkig heeft de politie daar over anders gedacht). Later prijkten de photo's in des heere n kaaiwerkers winkel, maar natuurlijk in omgekeerde volgorde, de laatste photo met kaalgeknipt hoofd het eerst, daar- ondei het fraaie opschrift; „tengevolge van een huidziekte totaal kaal gewor den", na 2 maanden de 2e en na drie maanden de 3e photowat een succei (I!) (Moleschott.) In de kippenstad. Nabij Berlijn ligt een kippenstad, welke echter niet ten pleiziere van 't kippenvolkje is gebouwd, doch dient om de gevlerkten aan 't werk te houden, want in deze merkwaardige stad moeten de bewoners vanaf begin December om 't hardst eieren leggen. De kippenstad ligt aan den zoom van het Osdorfer woud. Over pijn lijk stille paden, door bijkans uitge storven streken, langs een zandige heuvelrij, een caoutchouc-fabriek voorbij in de verte weerklinkt reeds schel gesnater en gekwetter, nog enkele minuten gaans en de kippenstad is be reikt. Geestdriftig begroeten de kippen alle bezoekers, die in dit kippenstedeke een kijkje Komen nemen. Keurig ziel 't er uit. Tusschen de hooge, wijde hoender hokken liggen telkens torenrechtc be- kiezelde straatjes. Ongeveer een zeventig kleine, grillig- geverfde woninkjes, in dsn trant van villa's, zijn in deze hoenderstad voor de gepluimden en gevlerkten gebouwd. Voor elke „villa" ligt een aardig, goed-ver- zorgd tuintje met lilliputterige perkjes, omgeven door rasterwerk. Voorts zijn nog in dit stedeke een kippen-hospitaal en een hanengevangenis. Elke haan heelt zes kippen lot zijn beschikking, waarmee hij in 'n tweeverdiepingeDhoog woninkje huist. In 't geheel zijn ongeveer 700 kippen in dit voor kippen enorme park aan wezig. Daaronder bevinden zich natuur lijk ook zeer mooie, opvallende exem plaren. De soorten worden zooveel mogelijk gescheiden gehouden. Wanneer men pas in t' hoenderstadje komt, beginnen je ooren te tuiten, doch van lieverlede went men zich aan dat gekakel en dat gekukeleku. Hoe zou ook anders een kippenverzorger 't kunnen uithouden, want zoo'n man woont im mers dag en nacht te midden van 't kippenvolkje. Bij een storm, die 43 uur lang onafgebroken boven de Zwarte Zee woedde, zijn elf stoombooten en 27 zeilschepen vergaan, 89 menschen zou den er bij zijn omgekomen. In den sneltrein van München is Zaterdagavond de koopman Cohn op brutale wijze overvallen. Toen de trein op vertrekken stond, stapte er nog een passagier in, die dadelijk zijn hoed met zijn dienstpet verwisselde en zeide dat hij controleur was. Ter wijl Cohn naar zijn kaartje zocht hield de vreemdeling hem opeens een revol ver voor. De koopman wist hem het wapen uit de hand te slaan en pro beerde aan de noodrem te trekken. Zijn tegenstander bracht hem echter een geweldigen slag op het hoofd toe, waardoor hij bewusteloos neerviel. Eerst na langen tijd ontwaakte de man uit zijn verdooving en bleek dat hem een portemonnaie met 30 mark was ontroofd. Op de aanhouding van den aanrander is een belooning uitge loofd. Overstroomingen in Frank rijk. Tengevolge van de overstroo mingen in het Zuiden van Frankrijk, zoo meldt een telegram uit Montpellier is een stuk grond van ongeveer 400,000 M3., als 't ware een heele helling van den Mont Bringuez bij Lodève in het departement Hérault losgeraakt en een 350 M. verschoven, alle bouwland, bosch en weide op zijn flank meevoeren de en op zijn weg bruggen, wegen enz. uitwisschende. Zoo is een groote noten- boogerd verplaatst zonder dat hij, naar 't schijnt, eenige schade heeft geleden. In de buurt van deze aardverschuiving heb ben zich een aantal meertjes gevormd en het ontbloote en opgestuwde land zit t er uit als na een verwoestende aardbeving, verschrikkelijk schoon. Microben- en bacteriën- verdelgers. In Amerika heeft zich een gezelschap gevormd, dat den strijd tegen alle gevaarlijke microben en bac teriën, die zich tot zelfs op munt en bankbiljetten vasthechten. Op een geld stuk ontdekte men zelfs gemiddeld 26 levende microben, op een grooter geld stuk niet minder dan 40, op een vrij- nieuw, bankbiljet ongeveer 22,50 op een oud bankbiljet zelfs 730 )0 „zieke-ver- oorzakers". Te Boston worden thans in een dames modewinkel, alle gelditukken en biljetten dadelijk na ontvangst ont smet. Ongewoon congres. In Cumberland (Maryland) daagt op het oogenblik een congres voor armenver zorging, dat zeker eenig is in zijn soort, n.l. de broederschap der Tramps oftewel vagebonden. De beraadslagingen gelden vooral hel streven tot eenheid te komen over een nieuw systeem tot het merken van de huizen, waarin milddadige men schen wonen. De wonderlijke congressisten moeten heel goed in hun contanten zitten en de whisky-omzet stijgt bepaald. Dat de Cumberlanders hun gasten met een eenigszins boos oog aanschouwen, is begrijpelijk. Toch werd de orde nog geen oogenblik verstoord. Correspondenie. Tot onzen spijt moeten we „Sport" wegens plaatsgebrek tot het volgend nummer uitstellen. Burgerlijke Stand. Van 20 en 21 November 1907. GEBORENElisabeth, d. van Gerardus van Ouwerkerk en Angenes Maria Vossenberg. ONDERTROUWD: Albertus Ach terkamp en Johanna van IJzendoorn. GETROUWD: Arie van Barlingen en Johanna Theodora Maria de Groot. Wouter Hendrik Kaljée en Martje Krol. Hendrik Herman Enkelaar en Cornelia Blombergen. OVERLEDEN Johannes Cornelis Houbaer, oud 74 jaar, wed. van Adile Calon. Laatste Berichten. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 26 Nov. 1907, des namiddags te half twee ure. 1. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der Instructie voor den Gemeente- Ontvanger te Amersfoort. 2. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een gewijzigd beschrijvings biljet voor de plaatselijke directe be lastingen naar het inkomen. 3. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van afschrijving van de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, wegens vertrek en overlijden, dienst 1907. 4. Vaststelling van een 3e suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1907. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooling, dienst 1907, in verband met de leening, aangegaan voor de Industrie- en Huishoudschool. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1907 (af- en overschrijving). 7. Voorstel van B. en W. tot het rooien van boomen. 8. Voorstel van B. en W. tot het in gebruik geven van een locaal der Hoogere Burgerschool aan de ver een- ging „het Groene Kruis" tot het houden van een cursus voor eerste hulp bij ongelukken. 9. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van A. Los tot scgadeloosstelling, geleden in ver band met de vaststelling van het uitbrei dingsplan, of tot overname van grond. 10. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de voorwaarden die bij het ten uitvoer brengen van door de ge meente iu 't openbaar aanbesteed werk, nagekomen meezen worden. 11. Nader voorstel van B. en W. betreffende Birkhoven. 12. Rapport van B. eu W. betref fende ean adres van de vereeniging „Handel en Nijverheid" tot verbetering van het marktwezen. 13. Rapport van de Raadcommissie in zake de Hoogere Burgerschool. Mej. J. P. W. van Wisselingh alhier, slaagde heden te Zwolle voor het examen van Apothekers-assistente. Er bestaat eenige kans, dat Z. K. H. Prins Hendrik de ruiterfeesten vaa de Rijschool zal bijwonen. Een koopmam van buiten, die gisteren hier zijn waren kwam ver- koopen, was 's avonds zoo dronken, dat hij op een wagen naar het bureau van politie moest worden gebracht. Wel begrijpende dat hem daar niet iets geoffreerd zou worden, trachtte hij nog, voor dat de agenten hem arresteerden uit een flesch iets te drinken. Bij onderzoek bleek dit niets meer of minder te zijn, danspiritus, Beleefd tol een bezoek ultuoodigend A. J. VAN ZALINGEN, confiseub. X kNOESTRAAT 1, hoek Varkensmarkt, Teleph. No. 171.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3