Uit de Pers. JSTAÜJSiNlEUWS. Uit de Omgeving als bij Den Haag, gerooid, om plaats te maken voor revolutiebouw. Hij vroeg een staatscommissie, om het behoud van het natuurschoon te onderzoeken. Van dit denkbeeld betoonde Minister Veegens zich niet afkeerig, al was de zaak zeer moeilijk. Ontginning van woeste gronden door particulieren wilde de Minister niet subsidieeren, wel, in het geval van be- bossching, vereenigingen. Aan polders, ter ontginning van min derwaardigen grond, kon hypothecair crediet overwogen worden. De Minister constateerde, dat de toe stand van den landbouw beter was; aan graanrechten dacht hij niet. De regeling van het pachtcontract wacht te op den arbeid der Staatscommissie. Een Tuinbouwcomité, naast het Land- bouwcomité, wilde de Minister gaarne subsidieeren. Een wijziging der wet op de veeziek ten was op handen. Met een serum tegen mond- en klauwzeer werden proeven genomen. De genomen maatregelen wer den overigens door den Minister verde digd als het minst schadelijk voor belang hebbenden. De Minister wachtte het rapport eener commissie over de jachtwetde heer lijke rechten zouden wel moeten verdwij nen. Van de vogelwet was een herziening in aantocht. Vrij langdurig werd beraadslaagd over de voorgestelde subsidies aan de boeren leenbanken, meest R. Kath. instellingen, met exclusivistisch godsdienstig en poli tiek karakter. Om in beginsel uit te maken, dat dergelijke instellingen niet mochten gesubsidieerd worden, als niet zijnde van „algemeen" nut, stelde de heer Tydeman voor, den post met f 1000 te verminderen. Aan zijn zijde stonden de heeren Pierson en Reyne, terwijl van links de heeren Bos en Borgesius de subsidie verdedigden, omdat de leen banken nuttig waren, ook al was de organisatie dan misschien verkeerd, wat de heeren Heemskerk en Kolkman be twistten. Ook de heer Van der Ylwaag bestreed den Minister Veegens, die het nut der boerenleenbanken voldoende grond voor subsidie vond. Het amendement-Tydeman werd ver worpen met 43 tegen 25 stemmen. De heer Bos stelde een amendement vcor, strekkende om niet alleen Staats hulp te verleenen voor bebossching en outginniug van woeste gemeentegronden maar ook voor bebossching en ontgin ning van gronden ten behoeve van andere publiek-rechterlijke lichamen er. vereenigingen van algemeen nut. De heeren Van Dedem, Tyde man en Lohman bestreden op ver schillende gronden dit amendement, waarover de M i n i s t e r de beslissing aan de Kamer overliet. De Minister deed echter opmerken, dat, al wordt het amendement verworpen, toch zal worden onderzocht op welke wijze aan de door den Heer Bos be doelde vereenigingen staatshulp is te verleenen. Wellicht kan dan bij een volgende begrootiug een voorstel worden gedaan. De Heer Bos, erkennende, dat de zaak onderzoek eischt, was echter tegen verschuiving voor een jaar en hand haafde dus zijn amendement, hetwelk daarop werd aangenomen met 42 tegen 15 stemmen. De Heer De Visser besprak ver volgens den begrootingspost, waarbij f21,000, bestemd wordt voor de enquête van de Staats-Gommissie voor den Middenstand. Met nadruk bestreed spr. dat het vakonderwijs buiten deze enquête zal blijven; ten gevolge van die beperking voorspelde hij van de enquête zeer povere resultaten. Spreker vroeg den Minister te verklaren, dat geen geld zal worden toegestaan vóórdat ook het vakonderwijs is ondergebracht bij de Enquête-Commissie. De Heer A a I b e r e was vóór op neming van het vakonderwijs en het leerlingwezen in de Middenstands-Com missie. De heer Bos sloot zich bij dit be toog aan. De Minister melkte op, dat de zaak van het vakonderwijs ressorteert onder den Minister van Binnenlandsche Zaken, met wien spreker in nader over leg is getreden om dat onderwijs niet uit te sluiten van de taak der Mid denstands-Commissie. De Kamer besloot, na langdurigs discusssie, om bij (vóór) hoofdstuk IV te behandelen het nieuwe salarieerings- wetje voor de onderwijzers. De Voorzitter wilde Dinsdag en dan Maandagavond de begrootingsdiscussie doorzetten. Doch de Kamer wilde, in meerderheid blijk baar, van de aangenomen „spoed-rege- ling" niet afwijken en liever geen avondzittingen, als het niet dringend noodig was. In het kiesdistrict Sneek zijn gis teren officieel candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heeren mr. A. Ferf (lib.) te 's-Gravenhage, W. H. vliegen (soc.-dem.) te Amsterdam en mr. S. de Vries Cz. (anti-r.) te Amsterdam. Aan de „N. Rott. Ct." werden Donderdag uit Batavia de volgende be richten geseind. „De Landvoogd reist heden zonder ceremonieel naar Atjeh af." „Kapitein Veltman, de vermoedelijke schrijver van de „Wekker"-arlikelen, is aan de hooge commissie toegevoed nis tolk." Geloofwaardige berichten over FI o re s luiden minder gunstig, „In allerijl worden versterkingen der waarts gezonden." DE OVERIJSELSCHE GRIFFIERS BENOEMING. Aan het „Handelsblad" wordt be richt, dat de voordracht voor de benoe ming van een griffier der Staten van Overijsel bestond uit twee candidaten, die gewoonlijk voor christelijk-historiseh gehouden werden, on een vrijzinnig democraat. Die voordracht was in een voltallige vergadering van het college van Gedeputeerde Staten opgemaakt, met medewerking van den voorzitter, de beide vrijzinnige leden en drie van de vier rechtsche leden. Het ander a.-r. lid van Ged. Staten had van verdere mede werking afgezien, nadat een door hem aanbevolen candidaat door één zijner medeleden ernstig bestreden was. Van andere zijde vernemen wij, aldus schrijft het blad verder, dat de anti revolutionaire candidaat, door één der leden van Gedeputeerde Staten aanbe volen, doch tegen wiens persoon o.a. de Commissaris der Koningin over wegende bezwaren had, een bekend antirevolutionair propagandist is, wiens naam door tegenstanders met het tegen deel van achting genoemd wordt. Be grijpelijk is het dat de Gedeputeerde Staten, trots hun kerkelijke meerderheid, dien candidaat niet op de voordracht wilden plaatsen. En de antirevolutionair, die den bekenden propagandist niet aan het baantje helpen kon, weigerde ver der aan de voordracht mede te werken. Toen heelt De Standaard zich met de zaak van haren propagandist be moeid, met het bekende gevolg. Na wat er gebeu. d is, heeft natuur lijk die gevallen candidaat geen kans meer. Doch blijkt hier niet weer duide lijk hoe bedenkelijk het stelsel van politieke benoemingen is? Alleen karak ter en bekwaamheid behooren in aan merking te komen. Nu zal er een nieuwe oproeping gedaan worden. Onder de eerst aange melde candidaten was blijkbaar geen enkel anti-revolutionair, die aan matige eischen voldeed. Of dit billijk is tegen over de eerste sollicitanten wordt niet gevraagd. En bedroevend is het, hoe door antirevolutionair drijven voor be trekkingen het geloof van overwegend, kunde en karakter van ondergeschikt belang bedreigen te worden. Zoodoende kan een groot partij-voordeel verkregen worden, maar het land vaart er slecht bij. Aan „Het Volk" wordt uit Zwolle geschreven Volgens zeer algemeene en geloof waardige geruchten zijn de 24 blanco- stemmen bij de benoeming van een grif fier bij de Provinciale Staten een gevolg van liet werken van den antirevolutio nairen gedeputeerde mr. H. van der Vegte. Deze wou in het college van gedeputeerden ook zijn vroegeren com pagnon mr. Sybrandy op de voordracht geplaatst bebben, maar de meerderheid wilde dat niet. De voorzitter, de gou verneur P. Lyklama Nijeholt, dreigde zelfs met bedanken, als hij moest samen- weiken met Sybrandy. Nu mr. H. v. d. Vegte zijn, zin niet kreeg in de verga dering van Gedeputeerden, werd een dwangmiddel toegepast in openbare vergadering. Men wacht nu met zekere spanning of de nieuwe voordracht van Gedeputeerden den naam van mr. Sybrandy zal bevatten. De redactie van het blad schrijft hier onder: Hoe dit zij, of den betaamden Alme- looschen waarheidsgoochelaar al dan niet deze winste is toegedacht, een feit blijft dat in Overijsel het meest brutale parlijbewind en nog wel volgens publieke instructies van der, Amsterdamschen generalen siaf, weer is ingevoerd. De staatsruif wordt openlijk in partijdienst gesteld, juist als in de dagen toen de Rijksverzekeringsbank en de burgemees-, tersambten bezet werden met drommen van gewillige creaturen der kerkelijke leiders. „Land en Volk" schrijft De nieuwe Overijselsche kwestie woidt, bij nader inlichting, niet verkwikkelijker. Er blijkt nu van partijdrijven in den bedenkelijksten vorm. Een gematigd christelijk-historiseh man als griffier der Staten was niet voldoende. Men moest een fanatiek drijver hebben, een Sybrandi, Sybrandi zelf. Voor den drang in die richting, van den drijver der drijvers, is de meerder heid der Overijselsche Staten voorloopig gezwicht. Waarschijnlijk zullen zij gehoor zamen en mr. Sybrandi griffier maken. Deze geschiedenis is een waarschuwing voor alle gematigde elementen in ons land onder alle partijen. Het is een voorproefje van hetgeen ons boven het hoofd hangt, wanneer" straks da capo van 1901 wordt geblazen. De Chr.-Hist. „Nederlander" schrijft een hartig woord aan het adres van de „Standaard". Het blad meent een enkel woord te moeten zeggen over de opmerking, als zou een griffier van een provincie steeds van gelijke politieke richting moeten zijn als de meerderheid der Provinciale Staten. Dit dunkt haar volkomen onjuist en be denkelijk. Het griffierschap, zoo schrijft het blad, is een gewichtig ambt, daf hooge eischen van bekwaamheid stelt, doch geen zelf standige politieke bevoegdheid verleent. Het is dus een ambt van technischen aard, en er is geen enkele reden denk baar, waarom in een linksche provincie, niet een rechtsche griffier, of in een rechtsche provincie niet een linksche griffier zou worden benoemd, wanneer onder de sollicitanten die zich aanbieden de bekwaamste van andere richting is dan de Statenmeci derheid. Waar de griffier, zoo zegt „De Neder lander verder, slechts uitvoert wat Ged. Staten beslissen, bestaat bij zijn benoe ming geen enkele reden politieke voor keur te doen gelden. Dit klemt te meer, wanneer men het volgeude bedenkt. Onder alle partijen is men het er over eens, dat de Staten verkiezingen ten deele bedorven worden door het politiek karakter dat zij nood zakelijk verkrijgen ten gevolge van het optreden der Staten als kiescollege voor de Eerste Kamer. Er is geen enkele partij in ons land, die niet op hare beurt daarover geklaagd heeft. Dat men niet temin deze regeling behoudt, vindt zijn voornaamste oorzaak hierin dat men niets beters weet. Ook naar aanleiding van de voorgenomen grondwetsherziening is dit weer van vele zijden uitgesproken. Maar zou het dan geen zaak zijn, de bedoelde schade althans binnen de engst mogelijke grenzen te beperken? Is het dan niet onlogisch, het effect van het politiek karakter der Statenverkiezingen moedwillig te verbreeden, door den zege vierenden kiezers de suggestie bij te brengen, dat zij „teleurgesteld en ont moedigd" moeten zijn, wanneer een grif fier van andere richting benoemd wordt? Men is zelf van meening, dat het voor het provinciaal beheer te betreuren is, dat de kiezers zich met 't oogop Eerste Kamer bij de Statenstembus aldus groepeeren moeten. Hoe kunnen de kiezers dan „ontmoedigd" zijn, wan neer het doel, waarvoor zij zich aldus groepeeren, bereikt wordt, maar de ge kozenen geen misbruik van hun positie maken om bij technische benoemingen andere overwegingen dan die van be kwaamheid te doen gelden? De eisch, dat een griffier immer vau gelijke politieke richting zal zijn als de meederheid, kan, zegt het blad, slechts grond vinden in het stelsel: „de buit voor de overwinnaars", een stelsel dat én schadelijk is voor de publieke zaak (omdat het vaak zai leiden tot het pas- seeren van den bekwaamste) én beder vend voor de politieke zeden. Dan merkt het blad nog op, dat in de door haar gewraakte persuitlatingen niet geklaagd wordt over achterstelling van rechtsche candidaten, maar over het niet-vóórlrekken van rechtsche candi daten dal er niet een klacht valt over partijdigheid, maar over gemis aan par tijdigheid hij de benoeming. En dit meent de „Nederlander" onvoorwaardelijk te moeten afkeuren. Knust en Wetenschap. EVE SIMONY—WIJSMAN. Het begon Donderdagavond in Amicitia niet erg gelukkig. De heer Wijsman toch, den vleugel aanslaande, kwam tot de ontdekking dat het instrument niet geheel in orde was. Er scheen iets te haperen aan enkele toetsen, zoodat zelfs de heer v. d. Burg uil de Arnhemsche slraat moest gehaald worden, die, ria een half uur ongeveer, er in slaagde het euvel te verhelpen, zoodat het con cert ten minste tegen half negen kon beginnen. Eve Simony, het zangvogeltje, zooals zij door een der Haagsche critici werd genoemd, is een Belgische van geboorte. Toen zij haar zangstudiën had voltooid, liet zij zich in de eerste Belgische salons hooren. Bij een van die gelegenheden trok haar klare stem de aandacht van een der directeuren der Kon. Opera van de Monnaie te Brussel en die engageer den haar in 1903 voor hun gezelschap. Haar debuut in Victor Massé's opera comique „Les Noces de Jeannette" viel schitterend uit. Vorig jaar heeft zij in de Fransche opera te 's Gravenh3ge gezongen en ook daar heeft zij vele vereerders verworven. Wij kunnen ons dat zeer goed be grijpen. Of dat echter alleen door haar zang is, is voor ons een vraag. Wij veronderstellen, dat haar succes wel voornamelijk zal te danken zijn aan haar uitbeeldingskracht, 't Wil ons al thans voorkomen dat ze iri de eerste plaats actrice is. Voeg daarbij haar jeugd, haar allerliefst uiterlijk en elegance en we meenen de voornaamste factoren van haar succes te hebben genoemd. Haar zangkunst komt ir de tweede plaats. Toch heeft ze een frissche, buigzame, uitmuntend geschoolde sopraanstem, die zij zeker ten volle beheerscht. Daarenboven heeft haar geluid een zuiverte, die bewonderenswaardig is. Ongetwijfeld staat zij dan ook als tech nisch kunstenares hoog, zeer hoog. Daar zullen in de vocale kunst voor haar geen onoverkomelijke moeilijkheden bestaan, en uit dat oogpunt mag zij een groot talent worden genoemd. Maar 't is geen talent dat aangrijpt, dat ontroert, dat ons voert buiten de wereld van dage- lijksche indrukken en ons plaatst te midden van de intens gevoelde kunst impressies. Hoe technisch mooi, hoe zuiver ook gezongen, haar zang was koud, daar ontbrak het overweldigende aan. Niet ten onrechte werd dezer dagen van haar gezegd, dat „haar stem mist die diepte van expressie, die wijze van wonderlijk-innig-gevoelen, die een zange- res-artiste, krachtens het allereerste be ginsel van kunst moet kenmerken." Het programma bevatte in hoofdzaak lichte Fransche stukjes, die bij het pu bliek nogal in den smaak vielen. Tot slot kregen we C. Saint-Saens' Air de Rossignol, een meesterstukje van zang kunst, zonder artistieke schoonheid even- w 1. Zooals echter gezegd, Mej. Simony oogstte nog al veel succes bij het weiuig talrijk publiek. De heer Wijsman is een pianist, die, om het zoo maar eens uit te drukken, waarschijnlijk voor niets staat. Het kla vier biedt hem geen moeilijkheden aan, hij weet ze te beheerschen, heeft ze allen volkomen in zijn macht. Even onaandoenlijk echter als de heer Wijsman blijkbaar bij het piano-incident was, even onaandoenlijk was voor ons zijn kunst. Alleen in 't laatste klaviernuramer gaf hij zich, dat speelde hij met veel sentiment. Maar overigens evenaarde hij de zangeres. Techniek om van versteld te staan, eenvoudig verbluftend, maar het naar voren brengen der schoonheden eener compositie, de kunst, die de sensatie moet verwekken bij den hoorder, bleef hem vrijwel vreemd. En hoeveel be wondering wij ook voelen, voor een tot de uiterste grenzen opgevoerde techniek pareling, we kunnen het niet mooi vinden, niet mooi in den zin van aangrijpend. Dat de begeleiding der zangnummers bij den heer Wijsman in goede handen was, spreekt van zelf. Er was weinig publiek. Krijgen we in Amersfoort al te veel te doen We herinneren aan het concert, morgenmiddag door de Wognummers in Amicitia te geven. De verschillende persbeoordeelingen zijn zoo vol lof, dat zeker velen de kennismaking niet zullen verzuimen. De eerste abonnements-tooneelvoor- stelling zal a.s. Woensdag wo den ge geven. De Nederlandsche Tooneelver- eeniging, het bekende gezelschap van de heeren Ternooy Apel en v. d. Horst zal opvoeren „De ingebeelde zieke" van Moliere, terwijl tot nastukje is ge nomen „De Aanbeveling" van Max Maurey. Aan den Raad der Gemeente Amers- oort is het volgende adres verzonden Edelachtbare Heeren! De ondergeteekenden wenden zich in opdracht der onderstaande organisaties tot U met het verzoek, gelden beschik baar te willen stellen lot leniging der gevolgen van gedwongen werkloosheid. TOELICHTING. Door eenige der onderstaande orga nisaties zijn fondsen gesticht waaruit hun leden in geval van gedwongen werkloosheid eenige ondersteuning genie ten, door andere zijn de voorbereidende maatregelen genomen om tot stichting van zulk een londs over te gaan. Door den grooten omvang der werk loosheid, vooral inde bouwvakken,zijn de leden echter niet bij machte een vol doend hooge contributie te betalen, welke een eenigszins beduidende ,uit- keering bij werkloosheid mogelijk zou maken. Reden waarom wij U verzoeken, sub sidie te willen verleenen aan de ver eenigingen die daarom eventueel moch ten vragen. In verschillende plaatsen van ons land, o.a. Amsterdam, Utrecht, Arnhem, enz. worden dergelijke subsidies reeds gegeven. Terwijl in een aantal Gemeenten deze zaak in voorberei ding is. Tot nadere mondelinge toelichting zijn wij volgaarne bereid. Met verschuldigde gevoelens, 't welk doende, Afd. Amersf.Ned. Sigarenmakers-Bond. R.-K. Timmerl.-Secr. R.-K. Schilders-Secr. Prol. Chr. Timmerl.-Bond. Alg. Ned. Timmerl.-Bj Metaalbw.-Br Schildersg.-ta Typogr.-BoJf Gem.-werkl.f Slagergez.-BÏ Namens de Organisaties G. VAN WIJLAND, Monnikenpad M. H. J. VAN LENT, Bloemendaalt De miliciens der verschilli I divisies, gedetacheerd aan de kaderscl I Alhier, keeren in verband met het Kat I besluit in zake het blijvend gedee 28 Nov. naar hun garnizoenen teruj Te Nijmegen is, de bij vele Am, foo ters zeker nog wel bekende mej; M. Schermer overleden, op 72 jarifl leeftijd. Als hoofd der Anna Paulowna bewi school, heeft zij zich te dezer stede i vrienden verworven. Haar groote lit' voor het voorbereidend onderwijs minderbevoorrechlen heeft haar voom de sympathie van velen verschaft. Hedenmorgen is ze te Nijmegen graven. Bij het plaatselijk telephooiin is onder No. 196 aangesloten het wool huis van majoor L. baron van Hef gendorp. Onder de minder courante fonds welke deze week zijn verhandeld dJf de commissiebank te Amsterdam. I men o. m. voor 34 pCt. obligaties j meemte Amersfoort ad. 91 pCt. In de gisterenmiddag gehou^ vergadering van den Raad der gemeen? Gouda werd aan den heer A. J. Krie, alhier, definitief concessie verleend vc den aanleg van een paardentram 1 af het station door de stad. De kapitein A. A. Heisterkamp,) het 5e reg. Inf. te Amersfoort, wo: 29 dezer ontheven van zijne detacheei bij het le reg. vesting-art. te Utre Alhier is een Protestantsch Cbj telijke timmerliedenvereeniging opger onderafdeeling van den Chr. Nat. V' mansbond. Vrijdag wordt in de Zaaier r openbare vergadering gehouden war Ds. Vunderink zal spreken over „Clr lelijke Vakorganisatie." In het Bestuur van Amicitia in de vacature, ontstaan door het verb j. van den heer W. v. d. Koogh geko: de heer U. J. N. Doornbos, kapitein t artillerie. Donderdag a.s. krijgen we in AmtóJP een Volksavond van het Nut. De <w zijn ode's bekende zanger, Joh. Schra zal dien avond optreden. Daar van d avonden door het volk nogal druk bruik wordt gemaakt, hopen we, dilc leden niet al te druk zullen op kmfli zetten daar dan wel eens veel person, voor wie de avond eigenlijk is, zoul moeten worden weggestuurd. BAARN. In de op '22 dezer gehour jaarvergadering der Floralia Vereenif voor Baarn, Soestdijk en de Vuursc werden de periodiek aftredende bestif leden, de heeren A. Woltman, Elp: J. C. van der Veen en K. Timmerc herkozen. Uit het jaarverslag van t Secretaris bleek, dat het ledental bedroeg. De 1 ekening en verantwoord van den Penningmeester over 190: werd vastgesteld in ontvangsten f 654,32 en in uilgaven op f 648,68, z dat het saldo bedraagt f5,72. Een lijst van de in 1908 uittereit planten werd vastgesteld. Het Bestuur van het Nutsdepai ment alhier heeft aan de leden vol gesteld eene Commissie te benoenjl die zal hebben te onderzoeken in l|| verre het wenschelijk en mogelijk ii Baarn een binnen-badinrichting stichten. In de op 21 dezer gehouden 1 gadering der afdeeling Baarn van Vereeniging Volksweerbaarheid w?J besloten aan den Minister van Oo»! subsidie aan te vragen voor de oprit ting van een schietbaan op het terr daarvoor welwillend beschikbaar gesl door II. M. de Koningin-Moeder. 2 genoemden Minister zal tevens word verzocht om het gebruik van 's Rs geweer en munitie. Besloten werd n af Maandag a.s. in het gymnastiekloki van den heer Carprean voor de led der afdeeling de gelegenheid te bi» tot het houden van schietoefeningen flolcrtbuks. Aan den Burgemeester"' Baarn, den heer F. F. Baron d'A-'' de Bourouill werd door de vergader" het Eere-Voorzitterschap der Veree' ging aangeboden, als bewijs van waf deering voor de groote belangstelling' medewerking, welke door Z.E.A. in aangelegenheden der afdeeling word' getoond. Tot secretaris der Afdeeli' werd gekozen de heer A. J. Krudop

De Eemlander | 1907 | | pagina 2