BINNENLAND. Uit de Pers. STADSNIEUWS, emeenteraad. STATEN GENERAAL. Aan de Matin wordt uit Ant werpen gemeld, dat de herhaalde be zoeken van Koning Leopold naar Frankrijk het gerucht weder hebben doen opduiken, dat de Vorst een mor ganatisch huwelijk zou hebben gesloten met barones Vaughan. Zooals men zich herinneren zal, had een New-Yorksch blad verleden jaar dit als een feit vermeld en er zelfs bijzonderheden bijgevoegd ten aanzien van de getuigen en den geestelijke, die het huwelijk zou hebben ingezegend. Een vertaling van het Amerikaan- sche artikel werd aan den geestelijke toegezonden. Deze had geweigerd in lichtingen te geven, doch evenmin de juistheid van het artikel ontkend. In het blad was beweerd, dat het huwelijk te Laeken was gesloten in tegenwoordigheid van vier hoofdoffi cieren van het regiment grenadiers en door den hofprediker was ingezegend. De Matin verneemt nu, dat de zaak is onderzocht door de Regeering en eveneens een onderwerp van bespreking in de Koninklijke familie uitmaakt. De Regeering zou thans den tijd gekomen hebben geacht om haar oor deel over de zaak uit te spreken. En hieraan zou dan ook het gerucht zijn oorsprong te danken hebben, dat een regentschap zou worden ingesteld, dat aan Prins Albert van België, den aanstaanden troonopvolger, zou worden toevertrouwd. De Matin publiceert bij het artikel de portretten van den Koning en van mevrouw Vaughan. Een nieuwe aanslag op het leven van den Russischen minister Stolypin is, naar telegrammen uit St.- Petersburg mededeelen, mislukt. Een officier in parade-uniform verscheen aan 's ministers woning in het Win terpaleis en vroeg Stolypin te spreken. Hij noemde zich overste Snamja; de bediende wilde hem bij den minister toelaten, maar merkte juist op het laatste oogenblik op, dat er aan de uniform een kleine onregelmatigheid was, die een werkelijke militair nooit zou hebben geduld. Daardoor kreeg hij verdenking; de zoogenaamde over ste werd gevangen genomen en inder daad bleek hij geen militair te zijn. De gevangene weigert inlichtingen omtrent zijn persoon of zijn voornemens te verstrekken, zoodat men niet twijfelt of hij wilde een aanslag op den staatsman plegen. In den Rijksdag zullen de sociaal democraten twee interpellaties houden; de eerste over de hooge prijzen van levensmiddelen, de tweede over de ver hooging der kolenprijzen. Aangaanden den werkelijken toestand in Portugal is weinig met zekerheid te zeggen, daar de berichten die uit dit land komen, voortdurend met elkaar in tegenspraak zijn en dus onbetrouwbaar. Toch kunnen we wel voor vast aannemen dat de toestand er veel te wenschen overlaat, al is het alleen ook reeds door officieele berichten waarin sprake is van schorsing van dagbladen en waarin bepalingen voor komen dat de aanslagen tegen personen en eigendommen bij uitsluiting vallen onder de rechtsmacht van de rechters van instructie voor strafzaken. Tweede Kamer. Bij de afdeeling Arbeid der begrooting van Landbouw, Handel en Njjvetheid heeft de heer Schaper in een uitvoerige redevoering het beleid van het Departe ment gecritiseerd, voornamelijk in twijfel trekkende of de tegenwoordige chef der afdeeling wel tegen zijn taak is opge wassen. Het rapport der loodwitcommssie is circa 9 maanden ongebruikt op het Departement blijven liggen, de verslagen van de inspecteurs van den arbeid wor den niet gepubliceerd, wil men critiek ver mijden? Niet minder traineerde het Koninklijk besluit in zake het gebruik van loodwit in pottenbakkerijen. Wat het Ministerie op dit stuk praesteert is ge heel onvoldoende. Trouwens in allen deele laat de arbeidsinspectie te wen schen. De inspecteurs bezoeken niet ge noeg fabrieken, het gemiddeld cijfer is één in de week. Eenheid ontbreekt in het korps inspecteurs; de chef der af deeling, die er oorspronkelijk buiten blijven zou presideert de vergaderingen. De heer Schaper gaf in overweging uit de arbeiders zelf den inspecteur te kiezen. Aardig was het compliment den Minister gemaakt door den heer Schaper over zijn tocht naar de mijnen. In zijn „mijnwer- kerspak" had Zijn Excellentie een popu- lairen indruk gemaakt, waarom be zocht hij ook niet de ceramische fabrieken? De zestien aanwezige leden der Kamer lachten. Over het verwerken van voor de ge wondheid schadelijke stoffen klaagden de jjeeren De Klerk en Helsdingonvooral in de steenbakkerijen en steenhouwers- werkplaatsen is het voor den arbeider slecht gesteld. Bij den bouw der Groninger universiteit wordt schadelijke zandsteen volgens den heer Helsdingen zonder noodzaak gebezigd. De heer Blook-.-r wenschte een op zich zelf staande uitgebreide onderzoeking naar de loodvergiftigirig in de industrie. Het dusver ondernomen onderzoek was veel te beperkt, men heeft slechts enkele acute gevallen kunnen bestudeeren. Er behoort trouwens veel meer samenwer king te komen tusschen de Arbeids inspectie en de Staatscommissie voor de volksgezondheid. Het beste ware misschien de eerste onder laatstgenoemde te doen ressorteeren. Ook bepleitte dr. Blooker in zijn rede de wenschelijkheid eener verzekering legen beroepsziekten, die geheel met ongevallen gelijk gesteld moe ten worden. De Minister beantwoordt heden de sprekers. Door het hoofdbestuur der „Ver- eeniging van Hoofden van Scholen in Nederland" is het volgende adres ver zonden Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het hoofdbestuur der „Vereeni- ging van Hoofden van Scholen in Neder land", als rechtspersoon erkend bij Koninklijk besluit van 9 Juli 189S No. 46. dat het met belangstelling en erkente lijkheid heeft kennis genomen van de wijzi gingen, die doorZ Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken in het aan hangige ontwerp van wet tot wijziging der wet tot regeling van het lager onder wijs zijn gebracht; dat met name de Ihans voorgestelde wijziging in het eerste lid van art. 26 van genoemde wet, zooals die door het hoofdbestuur in zijn adres van 29 Juni dezers jaars sub. 2° eerbiedig was ge vraagd (waarbij de klasse A en B in dat artikel genoemd worden veree iigd) door minstbezoldigde hoofden van scho len hoogelijk wordt gewaardeerd dat het hoofdbestuur evenwel met groot leedwezen heeft ervaren, hoe daar naast de onbillijkheid gehandhaafd wordt, dat de vier anciënniteitsverhoogingen der hoofden van scholen telkens na vijfjarigen dienst bepaald blijven elk op f 50, tege lijkertijd, dat die der onderwijzers ver hoogd wordende eerste tot f 100 en de volgende drie elk tot f 75, alzoo na 20 jaar een verschil gevend in belooning der dienstjaren van f 125. dat zoodanige achterstelling van de hoofden van scholen bij de onderwijzers in waardeering hunner praetische erva ring niet alleen nadeelig is voor de hoofden van scholen, maar zeker ertoe zal leiden, dat de waardeering van het ambt van hoofd der school vermindert, hetgeen slechts tot schade van het onder wijs kan strekken, inzonderheid van hel onderwijs te plattenlande redenen waarom het hoofdbestuur voornoemd Uwe hooge Vergadering eer biedig verzoekt, aan de bovengemelde wijzigingen deze uitbreiding te geve dat de periodieke verhoogin gen voorhoofdenvanscholen en onderwijzers dezelfde zul len z ij n. Een nadere uitwerking der gronden, waarop dit verzoek steunt, is opgenomen in nevensgaande memorie van toelichting, die het hoofdbestuur de vrijheid neemt in Uwe welwillende aandacht aan to bevelen. 't Welk doende, enz. Het hoofdbestuur van den „Bond van Nederlandsche Onder wijzers" heeft tegen 1 December te 's-Gravenhage een groote meeting uitschreven met het oog op de bij de Tweede Kamer in de volgende week in behandeling komende Salariswet. Bij voldoende deelneming zal uit Am sterdam een extra-trein naar Den Haag loopen. Te Amsterdam heeft zich een com missie gevormd, die beproeven wil werkloozen den aanstaanden winter bij te staan, hetzij door op natuurlijke wijze werk te verschaffen, hetzij door ondersteuning in geld. DE GRIFFIERSBENOEMING IN OVERIJSEL. Onder bovenstaanden titel is bij den uitgever W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle een brochure verschenen, die heet te bevatten „een rede,'gehouden door het lid der Slaten voor het kiesdistrict Hel- lendoorn in de vergadering der Staten van Overijssel van 20 November 1907." De gefingeerde redenaar wijst er op, dat Gedep. Staten een voordracht op gemaakt hadden van 3 personen een van elders, een man van erkende be kwaamheid, die op administratief gebied zijn sporen heeft verdiend en ten hoogste wordt gewaardeerd bij hen, onder wie hij werkzaam was en iscn voorts twee die op de griffie der provincie werk zaam zijn en wier geschiktheid Ged, konden beoordeelrn. Een van de drie is van beslist vrijzinnige beginselen, de beide anderen moeten naar algemeene opvatting geacht worden nader bij de rechter- dan bij de linkerzijde te staan. De voordracht is zonder partijoverwegin gen opgemaakt, en verwacht mocht worden, dat de Statenleden der rech terzijde met trots zouden wijzen op hel onpartijdig college, in meerderheid uit hunne mannen samengesteld. Inplaats daarvan in mr. Sybrandi's Twenlsch Volksblad de opmerking, dat Overijssel nu 5(J jaren een liberalen griffier had gehad en dat het nu de beurt van de rechterzijde was, welke met die voor dracht geen genoegen kon nemenGen trum en Standaard uitten zich ook in dien geest. Die clericale bladen en de leden der rechterzijde in de Staten wenschen geen onpartijdigheid, maar politiek in den meest verachtelijken zin van het woord, politiek onder de leuze „De buit aan den overwinnaar!" Ieder baantje moet aan een vriendje worden toegestopt als belooning voor hetgeen hij gedaan heeft in het belang der partij. Daartegen protesteert het Statenlid voor Hellendoorn in naam van de eer der Staten en van de belangei der provincie. En als men beweert, dat de liberalen evenzoo gehandeld hebben bij de benoe ming van den thans aftredenden libera len griffier, dan komt hij daar ten sterkste tegen op; tijdens die benoeming waren er geen geschikte candidaten van clericale richting. Terwijl eens een libe raal Gedeputeerde, naar aaleiding van een arabtenaarsbenoeming, gevraagd tot welke partij de benoemde behoorde, antwoordde: „ik weet het werkelijk niet, maar hij moet zeer bekwaam zijn," is het te hopen, dat de tijd niet moge aanbreken, waarin men, vragende: „is de nieuwbenoemde ambtenaar een bekwaam man ten antwoord krijgt „ik weet het werkelijk niet, maar hij is antirevolutionair." Ten slotte betoogd de redenaar, dat hij vol van vast vertrouwen is, dat de christelijke leden van Gedep. Slaten tol de schandelijke daad van de rechterzijde der Prov. Staten niet zullen medewerken. En wat voor nut zou het dan hebben, het besluit te nemen, de voordracht aan Gedep. Staten terug te zenden Zouden wij daarmee niet den schijn aannemen, alsof wij de meerderheid van Gedep. Staten tot een karakterlooze daad in staat achten? Zou zulk een besluit niet een schandelijk onrecht zijn, het college van Gedeo. Staten aangedaan? En ware het dan niet gewenscht, indien de voor zitter door een enkel woord aan de valsehe verwachtingen van de rechter zijde den bodem insloeg? Op de laatste vraag laat de schrijver der brochure dan den voorzitter ver klaren namens het college van Gedepu teerden, dat dit college zeer waarschijn lijk bij eventueel terugzending dei- voordracht eene gewijzigde voordracht zou indienen. De brochure eindigt dan aldus: „Bitter teleurgesteld in zijn geloof aan goede trouw en rechtvaardigheid be waarde het lid voor het district Hellen doorn na deze verklaring des voorzitters het stilzwijgen. Hij heeft zijn mandaat thans reeds neergelegd. En de Staten besloten tot terugzending der voordracht. En de politieke immoraliteit vierde hoog tij. En de ledenlijsten der clericale kies verenigingen waren te klein om de namen op te nemen van alle baantjes jagers, die den christelijken geest plots over zich voelde vaardig worden. En er was gejubel en dankgebed onder de broederen over de behaalde winste, maar de moreele schade werd niet geteld." „Land en Volk." schrijft: De nieuwe Overijselsche kwestie wordt, bij nader inlichting, niet verkwikkelijker. Er blijkt nu van partijdrijven in den bedenkelijksten vorm. Een gematigd christelijk-historisch man als giffier der Staten was niet vol doende. Men moest een fanatiek drijver hebben, een Sybrandi, Sybrandi zelf. Voor den drang in die richting, van den drijver der drijvers, is de meerder heid der Overijseische Staten voorloopig gezwicht. Waarschijnlijk zullen zij ge hoorzamen en mr. Sybrandi griffier maken. Deze geschiedenis is een waarschuwing voor alle gematigde elementen in ons land onder alle partijen. Het is een voorproefje van hetgeen ons boven het hoofd hangt, wanneer straks da capo van 1910 wordt geblazen. Kunst en Wetenschap. JACOB KWAST. Dat Zondagmiddag de groote zaal van Amicitia vol zou worden, viel zeker vooraf wel te berekenen. AI hebben we dan in Amersfoort nog al eens gelegenheid goede en fraaie instrumentale of vocale kunst te hooren, ditmaal was het al iets heel bijzonders, dat trekken moest. Er is trouwens reeds zoo veel over de Wognummers geschreven en gesproken, dat enkel reeds nieuwsgierigheid velen zou ge dreven hebben, dit uit dorpelingen saamgesteld koor, te willen hooren. Maar er zijn gelukkig ook andere factoren die den grooten trek verklaren. Van verschillende zijden tocb, door de meeste bevoegde muziekbeoordeelaars, het strooibiljet met de talrijke recensies herinnerde er ons nog eens aan, is zoo luide de loftrompet over deze zang- vereeniging gestoken, dat er wellicht geen koor in ons land is, dat meer geroemd en geprezen wordt, waarmee natuurlijk nog niet gezegd is, dat er geen betere koren zijn. De verwachtingen omtrent het kunst gehalte van «Jacob Kwast» waren dan zeker ook zeer hoog gespannen, en wij voor ons gelooven, dat niemand daarin zal zijn teleurgesteld. Van de talrijke schare, die Zondagmiddag in Amicitia was, zal ieder, na de kennis making, wel volmondig instemmen met den lof, dezen zangers en zange ressen niet ten onrechte toegezwaaid. Bezielende leiding, stiptheid in uit voering, melodieuse verklanking der fraaie liederen, alles streefde naar een vervolmaking, die treffend was. Wat klonk niet dat Ave Verum van Mozart heerlijk mooi, wat jammer slechts dat we dat niet in een kerkgebouw hoor den weergalmen. De dirigent, de heer W. Saai is ongetwijfeld een man van groote muzikaliteit, die zijn koor geheel be- heerscht, en die door een bijna niet bemerkte beweging zijn bedoeling kenbaar weet te maken. En het koor volgt trouw den leider en geeft nauw keurig acht op de aanwijzingen van den dirigent. Daardoor is een prachtig ensemble verkregen, dat echter in kunstprestatie niet zoo hoog zou staan, wanneer ook niet het materiaal zoo bijzonder goed was. Wat een heldere klare stemmen, hoe frisch in-gezond opklinkend. Zonder ook maar in 't minst te kort te doen aan technische eischen, heeft het koor een natuurlijkheid behouden, die de klankschoonheid in alle opzich ten ten goede komt. Natuur en kunst gaan gepaard tot een verreinend geheel. Kleine bemerkingen, waar zijn die niet te maken, mogen veilig achterwege blijven," nu het geheel een genot ver schafte, dat ons zeker nog langen tijd bij zal blijven. We herinneren er aan, dat mor genavond in Amicitia do eerste abonne- merits voorstelling door de Nederlandsche Tooneelvereeniging van Amsterdam, wordt gegeven. De door de Vereeniging «Voor de Kunst» te Utrecht georganiseerde tentoonstelling van Oude Japansche kunst, sluit a.s. Zondag i Dec. Openbare vergadering van den Raad der Gemeen e Amersfoort op Dinsdag 26 November 1907, des namiddags half twee. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig 15 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren van Kalken en Jorissen. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering wordt mededeelingen gedaan o.a. van de volgende Ingekomen Stukken Verschillende besluiten van Gedep. Staten tot goedkeuring van door den Raad genomen besluiten. Een adres var- de vakvereeniging „Patrimonium" e.a. inhoudende verzoek om een bijdrage van f250 voor het geven van vakonderwijs. In handen van B. en W. om prae- advies. Een schrijven van de Kamer van Koophandel met verzoek om aan te stellen beëedigde wegers en meters voor den graanhandel. In handen van B. en W. om prae- advits. Een schrijven van het Drankweer- comité om bij aanstelling van personen bij de Brandweer bij voorkeur aan te stellen personen, onthouders van sterke dranken. Als ongezegeld ter zijde gelegd. Een adres van de afd. Amersfoort van den Ned. Sigarenruakersbond en andere vakvereenigingen met het verzoek gelden beschikbaar te willen stellen tot leniging der gevolgen van gedwongen werkloosheid. De Voorzitter: Ik stel voor tot onderzoek van deze zaak eene Raads commissie te benoemen. De heer Plomp: Ik zou het adres willen stellen in handen van B. en W. om praeadvies. B. en W. hebben reeds materieel voor deze zaak verzameld en zijn daarvan beter op de hoogte dan een Raadscommissie. De heer Plomp maakt hiervan een voorstel, dat eerst wordt aangenomen met 10 tegen 5 stemmentegen de g'ng heer dat nen beslu I De heeren Celosse, Tromp v. Holst, Visser Gerritsen en Heyligers. Aan het eind der vergadering kou de Voorzitter nog even op deze zaal terug en zegt dat het Dagelijksch Bestuu overkropt is met werk en dat hij gelooi dat het werkelijk beter is, dat er voo deze zaak eene Raadscommissie wori ingesteld, die dan gebruik zal kunm maken van alle stukken die het Dagi lijksch Bestuur ten dienste staan. Nader zegt de heer Plomp, dat zijne mei ning was, dat B. en W. het onderzoek gi makkelijker zouden kunnen instellen die hebben, naar het schijnt er reed over vergaderd, maar spr. kan zich bei met hei nader voorstel vereenigen. _ewa Nadat den voorzitter machtiging verleend eene commissie aan te wijzei worden hiervoor aangewezen de heeren Visser, Gerritsen, Plomp, Kroes ei Salomons. Aan de orde is het voorstel van en W. tot wijziging der instructie voo! heer den Gemeenteontvanger te Amersfoor v, D e^ h e e r Plomp gelooft ook, dij je s de tegenwoordige vorm van art. 10 niej af n juist is. Maar het komt hem voor da jjet er van den gemeente-ontvanger toci voch nut kan worden getrokken, indien dezei boon de verplichting wordt opgelegd om peil W01T sonen voor restitutie en afschrijving te verwijzen naar den controleur der gel een meentebelastingen en tevens om van all- zllue feiten waarvan hij kennis draagt, kennil j) Ie geven aan B. en W. voor den 5ei voor van elke maand. tot De Voorzitter zegt, dat hel hel kugj Dagelijksche Bestuur gewenscht voor p kwam om de geheele zaak in hande van den controleur te stellen, oindal c ,je j dan niet zoo licht iemand kan ontglip js <j pen. Dan komen de feiten toch ook ii vero handen van B. en W. maa; De heer Plomp meent, dat de ge moe, meente-ontvanger in deze de brug moe, jj zijn, die het publiek voorthelpt. omb Nadat de heeren van Duinen en Gel doen ritsen verklaard hebben dat het h. i kijkt beter is deze zaak aan te houden, omda j> men er nog niet goed over kan oordeeleii denk geschiedt zulks. doen In behandeling komt hierna het vos-I ga stel van B. en W. tot vaststelling va zeer een gewijzigd beschrijvingsbiljet voor ós -A-'s plaatselijke directe belastingen naar he|toes' inkomen. E*' Dit wordt goedgekeurd, nadat o| steu' voorstel van den heer Plomp een kleim -^-'s wijziging is aangebracht en aangenome^ze e is, dat de clausule omtrent de aftrel evenals aan het eind, ook aan het hooM m.ee' van het biljet met vette letters zal won s''st den gedrukt. a%e Goedgekeurd wordt daarna het voort- stel van B. en W. tot het verleenen va( „eu_ afschrijven van de plaatselijke dhecl! ®oeD belasting naar het inkomen, wegens voi- trek en overlijden, dienst 1907. t Hierop volgde de vaststelling van eal v. 3e suppletoir kohier van de plaatseliik' Oosl »"•--»J: H van met D 1 sten: en I A en 1 locai vere hout bij G Ir en directe belasting naar het inkomen, dien» 1907. Thans is aan de orde het voorstel van B. en W.-tot wijziging van de pi meente-begrooting, dienst 1907, in vei band met de leening, aangegaan vooi de Industrie- en Huishoudschool. Goedgekeurd. Goedgekeurd wordt het voorstel vae B. en W. tot wijziging van de gemeenb begrooting dienst 1907 (af- en overschrij ving). In behandeling komt thans het voor stel van B. en W. tot het rooien vaf boomen. De heer v. Duinen: Ik ben hei fien volkomen eens met B. en W., dat hel slej| jammer is boomen te vellen als het s(el| niet noodig is. Een locaal onderzoek heeft mij tot de overtuiging gebracht, dat het niet noodig is de twee boomen in het plantsoen te rooien. Lucht xan van alle kanten daar toe-I treden en licht krijgen de onderwijze! I nu eerder te veel dan te weinig, ovei D eers vooi het op i een Dat het artikel van het Burgerlijk Wet- spra boek zal worden toegepast, daarvoor bestaat niet veel gevaar, het zijn slecL I een paar kleine takjes die overhangen! Maar men moet voorzichtig zijn ddl antecedent te stellen, omdat er meep huizen gebouwd kunnen worden. De boomen zijn ook nog kern gezond In de tweede plaats zou hij de.booui bij het Heerenstraatje gaarne willen be-| houden. Het voetpad kan achter den Wen boom omgelegd worden en een fietspad re];( er voor langs. De heer Veis H e ij nDe opoffering van de twee beuken zal niet zeer groot zijn, aangezien het uitzicht er zeer op zal winnen. De heer Plomp: Het spijt mij, da' indertijd bij de aanvraag om te bouw niet tegelijk het voorstel is gekoniw tot het rooien; toen het plan van lip' bouwen is ingekomen had de betrokken ambtenaar ons moeten inlichten. De schuld is nu eigenlijk bij den Raad- De heer v. E s v e 1 dDe Raad heeft geen schuld; die heeft alleen uitweg verleend. Als de commissie het huis onder de boomen gezet heeft, is dit haar eigen schuld. Ik zou het zeer jam mer vinden als de boomen gerooid E als enz. N waa zwa mis; N uit van F W. die de wer A E stel E een indr wor te geh< aanl

De Eemlander | 1907 | | pagina 2