spokt. aLLEK lei. Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. rden. Het gebouw zal er ook onoog lijk door worden. "]De Voorzitter: De gemeente- architect heeft terstond meegedeeld, dat er wel booraen zouden moeten val len, doch juist de groote voorliefde van en W. heeft dit willen uitstellen, ardoor is dit voorstel eigenlijk te laat omen. Dit ter vrijwaring van den btenaar. In den zomer is door die boomen weinig licht in het gebouw. Wat den boom bij de Heerenstraat betreft, verleden jaar is reeds door den Raad besloten dien te vellen, maar op eigen verantwoording heb ik daarmee gewacht. Toen ik eens naar dien boom ging kijken, ontmoette ik daar juist den heer Plomp, die mij toen adviseerde, dat ik dien boom voorloopig zou kun nen laten staan, want dat het Raads besluit toch van kracht bleef. ■De heer Gelosse: Ik meen dat de heer v. Duinen zich vergist. Bijna de halve kruin hangt over het terrein van de school. Wanneer die halve kruin er af moet, blijft er niet veel moois over. Het huis van den onderwijzer moet wel vochtig zijn en door het vellen van de boomen zal het plantsoen niet zoo leelijk orden. De heer van Duinen: Zij die een onderzoek ter plaatse instellen, zullen zien dat 11^ gelijk heb. De heer Kroes: Ik zou willen voorstellen, [deze quaestie uit te stellen tot een volgende vergadering, dan kunnen we ons allen eens overtuigen. De heer Gerritsen: Daar ben ik tegen er is geconstateerd dat het voor de kinderen en voor het huis beter is, dat de boomen gerooid worden, ze veroorzaken vochtigheid. Er is een maal toegestemd in een uitgang, nu moeten we ook opruimen wat hindert. De heer Kroes: De uitgang blijft ombelemmerd, 't is mij er om te doen, dat de Raadsleden zelf eens kijken. De heer Visser: Ik had eerst het denkbeeld voor te stellen een boom te doen vellen, maar mij is duidelijk gebleken, dat het vellen van twee zeer ten voordeele van de woning is. Als men een jaar wacht, wordt de toestand nog erger. De heer Oosterveen: Ik onder steun het voorstel van den heer Kroes. Als de boomen weg zijn, kunnen wij ze er niet meer neerzetten. I De heer V e 1 s-H e y nIk kan meedeelen, dat het daar in huis be- slist donker is. De toegang kan nu afgewerkt worden, dat wacht echter op het wegruimen der boomen. Nadat de heer Ruys in herinnering gebracht heeft, dat het bestuur vol doende op de hoogte is geweest, wordt het voorstel Kroes verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Voor de heeren v. Duinen, Rolandus Hagedoorn, Oosterveen, v. Esveld en Kroes. Het voorstel van den heer v. Duinen, van ze te laten staan, wordt verworpen met evenveel en dezelfde stemmen. Daarna wordt het voorstel van B. W. aangenomen met 13 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren v. Duinen en Heyligers. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot het in gebruik geven van een locaal der Hooge Burgerschool aan de vereeniging „het Groene Kruis" tot het houden van een cursus voor eerste hulp bij ongelukken. Goedgekeurd. In behandeling komt thans het rapport Ien voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van A. Los tot schadeloos stelling, geleden in verband met de vast stelling van het uitbreidingsplan, of tol overname van grond. 'F De heer Kroes meent, dat in het a eerste antwoord van B. en W. op den voorgrond had moeten genoemd worden het bezwaar dat adressant wilde bouwen op grond, die reeds was opgenomen in een door Ged. Staten goedgekeurd stratenplan. Dan hadden de mindere bezwaren, als te weinig ruimte der slaapkamers enz. moeten volgen. Nu heeft men den adressant in den waan gebracht, dat als de eerste be- zwaren waren opgeheven, op het andere misschien nog wel iets te vinden zou zijn. 'k Na eene korte discussie hierover, waar uit blijkt dat het Dag. Bestuur met den 1 wenk van den heer Kroes in 't vervolg rekening zal houden, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. I ,.,^'eroP y.°!kt het voorstel van B. en 1 j wÜ2'B'ng van de voorwaarden die by het ten uitvoer brengen van door de gemeente in 't openbaar aanbesteed werk Dagekomen moeten worden. Aangenomen. Daarna is aan de orde het nader voor stel van B. en W. betreffende Birkhoven. De heer v. Esveld: Het is voor een commissie onaangenaam, als zij den indruk krygt, dat zij alleen genomen wordt om aan het moeilijke werk mee te helpen en buiten het gemakkelijke gehouden wordt. Bovendien kan dit aanleiding geven tot onaangename ver houdingen. Het is ook geloof ik in geen enkele commissie het geval, dat zij maar met een deel van het werk wordt be last. Als het er op aan komt, is de be slissing immers toch bij B. en W. De Voorzitter: Maar B. en W. stellen voor de commissie voor het ge heel te benoemen. De heer v. Esveld: Jawel, als de Raad het zal wenschen. De heer Plomp: Ik zou B. en W. willen danken voor de flinke wijze, waar op zij méégaan met de motie in de vorige Raadszitting aangenomen. B. en W. hebben alleen gezegd, dat wanneer de Raad anders zou willen, daarvoor de gelegenheid open Ie stellen. Ik dacht dan ook, toen de heer v. Esveld begon, dat hij daarop wilde aansturen. Aan het slot bleek mij dat echter anders. De heer Visser bleek ook de op vatting te hebben die de heer v. Esveld uit het rapport had gekregen en noodig- de den heer v. Esveld uit een voorstel te doen om duidelijk den Raad te laten uitspreken, dat hij eene commissie voor het geheel wil. Hiertoe gaat deze echter niet over en de Raad neemt het voorstel van B. en W. aan met 13 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Visser en Heiligers. Overgaande tot de benoeming van 4 leden dier Commissie, worden uitge bracht voor eerste lid9 stemmen op den heer Tromp v. Holst, 3 op den heer Plomp en één stem op de heeren Kroes, Hamers en Vels-Heyn. Gekozen de heer Tromp van Holst. Voor tweede lid: 14 op den heer Plomp, één op den heer Vels-Heyn. Gekozen de heer Plomp. Voor derde lid6 op den heer van Kalken, 3 op den heer Gerritsen, 3 op den Heer Ruys en één op de Heeren v. Duinen, Hamers en Salomons. Bij de 2e stemming; 8 op de heer van Kalken, 2 op den heer Gerritsen, 2 op den heer Ruys, 2 op den heer Salomons en 1 op den heer Kroes. Gekozen den heer van Kalken. Voor vierde lid 4 op den heer Kroes, 3 op den heer Gerritsen, 2 op de heeren v. Duinen, Ruys en Salomons en één op de heeren v. Esveld en Jorissen. Bij tweede stemming7 op den heer Kroes, 3 op den heer Gerritsen, 2 op den heer Ruys, 2 op den heer Salo mons, een op den heer v. Duinen. Bij herstemming tusschen de heeren Kroes en Gerritsen, wordt verkozen de heer Kroes met 10 stemmen. Leden der commissie zijn dus de heeren A. M. Tromp v. Holst, G. J. Plomp, A. H. v. Kalken en H. Kroes. De geheele verordening wordt hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna wordt behandeld het rapport van B. en W. betreffende een adres van de vereeniging .Handel en Nijverheid" tót verbetering van het marktwezen. De heer Oosterveen: Met dit punt is weer een belangrijke zaak aan de orde gebracht. Er is geen eenstem migheid verkregen, wel is men algemeen overtuigd van de wenschelijkheid der overdekte eierenmarkt. Ik geloof dat met weinig vrucht thans discussies kunnen worden gevoerd. Daarom stel ik voor de zaak naar de afdeelingen te verwijzen. Aldus besloten. Het laatste punt der agenda is het rapport van de Raadcommissie in zake de Hoogere Burgerschool. De Voorzitter: De heeren zullen opgemerkt hebben, dat het rapport zeer kort is, maar het zal hun niet zijn ont gaan, dat de commissieleden verschei den zomeravonden aan de zaak hebben geotferd. Ik breng namens de verga dering hulde aan de commissie voor de objectiviteit waarmee zij heeft gehan deld en dank voor de wijze waarop zij haar taak heeft vervuld. De heer Rolandus Hage doorn: Ik ben huiverig om in een openbare zitting discussies te houden over dit onderwerp en geloof dat velen het gemakkelijker zullen vinden hier over in eene geheime zitting te be raadslagen. Nadat twee leden het voorstel, om in geheime zitting over te gaan hebben, ondersteund, worden de deuren gesloten. Na heropening der vergadering deelt de Voorzitter de conclusie mee der Raadscommissie zooals die inder tijd door ons is meegedeeld, en zegt dat B. en W. spoedig voorstellen hopen in te dienen betreffende reglementen, waarin een omschrijving van ieders rechten en plichten zal voorkomen. De heer Hagedoorn: Ik heb zooeven een geheime zitting aange vraagd, omdat zeer vermoedelijk bij de^behandeling van dit punt quaesties ter sprake zouden komen, die minder voor openbaarheid geschikt zouden zijn, hetgeen ook gebleken is. Ik breng dank voor den buitengewoon moeilijken arbeid, welken door de commissie is gedaanik ben er van overtuigd dat de commissie zich rekenschap heeft gegeven van de moeielijkheden van haar taak en ik heb vertrouwen dat door de noodige samenwerking het Middelbaar Onderwijs hier goed is en goed zal blijven. Het feest van den heer Buijs heeft bewezen, dat de toe stand goed was. Wanr.eer ik het voorstel doe om de conclusie van de Raadscommisie aan te nemen, doe ik zulks van ganscher harte. De conclusies werden hierop aan genomen, en de commissie onder dank betuiging ontbonden. Bij de rondvraag zegt de heer van Duinen dat het hem wenschelijk voor komt het Reglement van Orde in overeenstemming te brengen met de gewoonte dat de notulen niet meer worden gelezen, doch ter visie liggen. Na de mededeeling dat zulks reeds 28 Juni 1906 is geschied, wordt de vergadering gesloten. Wij brengen in herinnering, dat, wie nu gedragen kleedingstukken enz. wil al-laan, vriendelijk wordt uitgenoo- digd deze te zenden aan Mevrouw Prins Waller Utrechtsche weg 8 of aan Mevrouw Van ArkelVan Klaveren, die den weg weten om die kleeren aan een goed adres Ie doen komen. Naar wij vernemen, zal de ie luitenant J. P. Heins, ingedeeld bij het 5e Regiment Infanterie doch gede tacheerd bij de Militaire verkenningen te 's-Gravenhage, binnen kort alhier in garnizoen komen. Hedenmorgen kwam H. M. de Koningin alhier door op haar reis van het Loo naar den Haag. Het staat thans vast dat Z. K. H. Prins Hendrik a.s. Zaterdag het ruiterfeest van de Rijschool zal bijwonen. Ook zal hij deelnemen aan het diner der reünisten. DOORN. Alhier is na epn rede van den heer G. A. Mittelbeck uit Utrecht, een afdeeling met 60 leden opgericht van den Volksbond tegen Drankmis bruik. De Quickenaars hebben een ver- geefschen tocht naar Deventer gemaakt. De consul van den N. V. B. aldaar scheen het onnoodig te vinden den wedstrijd af te telegrapheeren. Het wedstrijdprogramma voor de maand December isi Dec. Quick Quick II (den Haag) te Amersfoort; b December WilhelminaQuick te den Bosch; 15 December QuickQuick (Nijmegen) te Amersfoort22 December QuickP. W. (Enschedé) te Enschedé en 29 December QuickVitesse (Ara- hem) te Amersfoort. Geref. kerk. Bedankt voor De Bilt (bij Utrecht) ds. H. Teerink, alhier. Ned. H e r v. Kerk. Ds. Postma predikaat te Suameer, zond onlangs een meisje van de cate chisatie weg, wijl zij niet wilde beloven zich te zullen onthouden van het be zoeken van een kermis of andere ver maken. De vader van het meisje heeft zich daarover met een klacht tegen den predikant tot het classicale bestuur gewend. Twee andere meisjes, wie ook deze belofte afgevraagd werd, zijn niet meer op de catechisatie verschenen. De Moord te Zeist. Het vermiste rijwiel van den vermoorden Hendrik Drost is Zaterdagmiddag achter de Rijks-Tuchtschool voor meisjes te Zeist gevonden. De inspecteur van politie en de adjunct-inspecteur waren nogmaals op onderzoek uitgegaan, ditmaal in de omgeving van de plaats waar, volgens het getuigenis van den knaap M. Sloots, op den dag van den moord de ver dachte Van Ee uit een laantje was gekomen, zonder rijwiel, terwijl ge noemde knaap hem even te voren op een rijwiel had gezien. Na eenig zoeken mocht het den bei den genoemden heeren gelukken het rijwiel te vinden. Het lag, bedekt door kreupelhout, achter een aarden walletje. Nadat geconstateerd was, dat het aan het signalement beantwoordde, werd het door hen in beslag genomen. De politie is over de vondst zeer verheugd, wijl deze mét het den vorigen dag in beslag genomen bankbiljet, sterk bewijs-materiaal is tegen Van Ee en O verhorst. Zooals bekend is, had de Officier van Justitie f 25 belooning gesteld ,op het vinden van het rijwiel. Het Fransche luchtschip Pa trie is door het luchtruim van Parijs naar Verdun gereisd. De tocht werd volbracht in wat minder dan 5 uur. De gemiddelde snelheid was 38 K.M. pe uur. Zaterdag werd een conducteur der posterijen in den (rein tusschen Rotter dam en Hoek v. Holland op heeterdaad betrapt op diefstal van geldswaarden uit een aangeteekend pakket. De man, die reeds geruimen tijd van dergelijke han delingen werd verdacht, doch dien men nooit van zijn schuld had kunnen over tuigen, werd op de volgende wijze ge snapt. Te Rotterdam werd een pakket klaar gemaakt, waarin men opzettelijk zilver geld op zoodanige wijze had verpakt, dat men dit kon hooren rammelen. Bij aankomst aan den Hoek van Holland stonden ambtenaren der posterijen en van de justitie gereed, om een onder zoek in te stellen, en daarbij bleek inder daad, dat het geld uit het pakket was verdwenen. Bij fouilleering werden de geldstukken, welke van merken waren voorzien, bij den verdachten conducteur gevonden. De man werd geboeid naar Rotterdam gebracht en aldaar onmiddel lijk door den subst.-officier van justitie mr. Star Busman verhoord. Jeugdigewraak. Men meldt uit Rotterdam Zaterdagnacht om drie uur heeft htt twaalfjarig dochtertje van den bootwerker A. C., aan de Houtlaan, haar bed en gordijnen in brand ge stoken in de kamer waar zij, haar moeder en drie broertjes sliepen, met het doel haar ouders te vermoorden. Zij was nl. tot haar twaafde jaar door een tante opgevoed en moest thans thuis komen, wat niet zeer in haar smaak scheen te vallen. Gelukkig is de moeder spoedig wakker geworden, waardoor veel onheil voorkomen is. Spoedig werden de buren gewaar schuwd, met wier hulp de brand werd gebluscht. Het meisje is door de politie aangehouden. Te Eist is gisteren de kap van de in aanbouw zijnde roomsche kerk ingestort. De '8-jarige gehuwde tim merman J. van Geelen van Nijmegen werd gedood. Een opdoemend enweer verdwijnend eiland. De beman ning van den kotter Mc Culloch> ont dekte, toen het schip zich op vier Juli van dit jaar nabij de Bogosloff-eilanden, in den Stillen Oceaan, bevond, plots een eiland. Daar de plek, waar dit eiland zichtbaar werd, niet op de zeekaart was genoteerd, op de kaart was de be wuste plek zelfs aangegeven als een der diepste zeegedeelten werden oogenblikkelijk enkele booten uitgezet, 't Eiland bleek inderdaad ontstaan te zijn door een vulkanische werking. De lengte van 't landje was ongeveer 700 meter en de hoogte 130 meter. De steenen waren nog zoo warm, dat het water langs de kuststrook siste en kookte, terwijl de luchtlagen boven 't eiland zoo ontzettend warm waren, dat een landing onmogelijk was. Gedurende den zomer werd 't eiland door vele zeelieden gezien, doch nimmer betreden. Toen den 15den October de Mc Culloch wederom langs de bewuste plek voer, was 't eiland weer reeds verdwenen. Enkele geologen beweerden, dat deze vulkanische werking samen hangt met de aardbeving op San Francisco. Duel. Men schrijft aan het Vad. Een eerstejaars en een derdejaars uit Delft kregen ruzie, hoogloopende, zoodat de beleedigde zich gedwongen zag den ander tot een duel op het pistool uit te dagen. De eerstejaars beraadslaagde met zichzelf en met zijn vader of hij de uitdaging ter harte moest nemen, en de laatste was van oordeel, dat hij dat aan zijn eer verplicht was, maar gaf den raad, zich geen eerste-, maar derdejaarsstuds als secondanten te kie zen, omdat dat beter stond. Op den bepaalden dag reed er een bakje vol hooge hoeden en gekleede jassen naar een verlaten oord, ergens in de buurt van Loosduinen. De delinquenten hadden 't uiterst benauwd, zagen groen van akeligheid. Op de juiste plek aangeland, werden de heeren na de gebruikelijke plicht plegingen op afstand gezet, en de pistolen werden overhandigd. Toen volgde het commando«Handen boven het hoofd», daarna: «Een, twee, drie,» de eerste schoten knalden, die door hun eigenaardige richting meer ge vaar voor de omstanders dan voor de betrokken personen opleverden. De duelleerenden werden voortdurend zenuwachtiger en ook op een van de secondanten scheen het diep-tragische geval zoo'n indruk te maken, dat hij zenuwachtig schoklachend met veel gejaagdheid in zijn verbandtrommel zat te scharrelen. Bij het tweede schot had een der duelleerenden het ongeluk zijn hoed in te deuken, wat aan een der secon danten den hoogst verschrikten uitroep van: «Kerel, hij heeft al door e hoed geschoten», ontlokte. De geraakte, daardoor tot het uiterste opgewonden, immers, hij vreesde, nu het gevaar hem zoo nabij was ge weest, het volgende oogenblik zeker tot de dooden te zullen behooren, deed zijn best nog iets van het laatste schot te maken, doch beiden misten nog beter dan de twee vorige keeren. Vol vreugde over den goeden afloop vonden de heeren, dat aan hun wraak zucht was voldaan, men schudde el kaar de hand en keerde naar het rijtuig terug. Onderweg naar huis, waarheen de duelleerders zich begaven om van klee ren te verwisselen, want de stumpers hadden danig getranspireerd, doken van rechts en links allemaal eerstejaars uit het kreupelhout op, die dolblij waren, nu ze hun vriend weer levend en ongekwetst zagen terugkeeren. Het drame werd met een gezellig déjeuper door de vechtersbazen aan de secondanten aangeboden, besloten. Denzelfden dag reeds verbreidde zich als een loopend vuurtje het ge rucht, dat er geduelleerd was, maar wie schetst de verontwaardiging van de twee Duitsch aangelegde heeren, toen ze er achter kwamen, dat ze met kartonnen kogels hadden geschoten en er hoegenaamd geen gevaar in het spel was geweest. De treinroof bij Etampes. Volgens de «Matin» heeft de brutale berooving op het traject Etampes Bretigny van den sneltrein Limoges Parijs, waarvan we in ons vorig nom- mer melding maakten, zich als volgt toegedragen De trein was als volgt samenge steld: de locomotief met tender, twee bagagewagens, twaalf personenwagens en een bagagewagen achteraan den trein. Van Etampes vertrok de trein te kwart over drie in den morgen en ging de eerste kilometers langzaam, omdat daar herstellingen aan de lijn plaats hadden. Onderweg opende een drietal goed- gekleede passagiers de deur van een eerste klasse-compartiment en liepen langs de treeplanken naar de goede renwagens voor aan den trein. Onder wijl hernam de trein zijn gewone snelheid, zoodat dit niet zonder ge vaar gebeurde. Zij bereikten den tweeden goederenwagen, waar twee beambten bezig waren de trommels, waarin de ontvangsten der lijn geborgen wor den, te rangschikken. Dezen hoorden iemand aan de deur morrelen en gingen kijken wat het was. Maar de deur opende zich vanzelf en de drie mannen klommen naar binnen met revolvers in de hand. Een van hen riepHanden omhoog of ik schiet.» Een der beambten wilde op zij springen en kreeg een kogel ter hoogte van de elleboog. De tweede beambte, die ook niet dadelijk stil stond, werd door de dij geschoten. Een der roovers begon onderwijl de geldtrommels naar buiten te gooien. Een der beambten trok daarop aan de noodrem, waarop de roovers hem weer te lijf gingen en verschillende schoten losten. De trein stopte en de drie roovers snelden er uit en verdwenen in den nacht. De schoten, het stilstaan van den trein en de alarmkreten hadden iedereen in den trein gealarmeerd. De reizigers openden de portieren en stormden naar buiten. Toen zij hoorden wat er gebeurd was, werd tot een vervolging van de dieven overgegaan, maar het was te donker, en zij werden niet ontdekt. Anderen gingen, gewapend met lan taarns langs de lijn naar de geldtrom mels zoeken en vonden er acht. Drie, die een waarde van ongeveer 30.000 francs bevatten, zijn weg en waar schijnlijk door de dieven bemachtigd. Op de Zwarte Zee tusschen Bakoe en Grodnowosk is de Russische post boot Cesarewitsj door een bende roovers overvallen. Zij maakten zich meester van de postzakken dwongen den kapi tein hen aan land te zetten en ver dwenen met hun buit. Burgerlijke Stand. Van 25 en 26 November 1907. GEBORENMaria, d. van Gerard Speelberg en Anna van Ree. Hen- drika Cornelia, d. van Jan van Hoeijen en Hendrika van Asch. -Friederich Albertus, z. van Wouter Adrianus van der Vorst en Engelina Battels. Johannes, z. van Gerardus Hagebeuk en Wilhelmina Johanna Veenendaal. Catharlna Alijda, d. van Johannes Cor nells Capelles en Alijda den Enting. Maria, d. van Johannes Hendrikus Joseph de Greef en Cornelia Meijer. Hendrikus Franciscus, z. van Tymen van Loenen en Francisca van Daatse- laar. Gerrit, z. van Gerrit Schut en Neeltje Dufoumée. OVERLEDENHeintje van de Kent, oud 65 jaar. wed. v. Jan Ruizen- daal. Dirk Cornelis Jan Stoové, oud 6 maand. Geertruida Ouwerkerk, oud 78 jaar, wed. van Antonius Mulder.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3