STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. ALLERLEI. 1 biddende" met de schare, zijn tegen standers als werktuigen des duivels te 1 brandmerken, en dit om te triomfeeren jn een politiek geschil Al biddende, dat i'ftvil 'zeggen, bij zulk een lage daad, zich- l^lf op de plechtigste wijs aandienende een, die gaat en staat met God. Moet men van hem die ,God" aldus ebruikt", nog aannemen, dat hij in den psten zin aan God gelooft Deze vraag blijve onbeantwoord. Maar, gij, kerkelijken van allerlei slag, behoorde er niet onder u één kreet te 1 zijn opgegaanéén zucht te zijn ge- slaakt, vol van den afkeer, dien gij van 1 zoo iets monsterachtigs koestert Maar die kreet en die zucht zullen niet vernomen worden daartoe demo- 1 raliseert de politiek in onzen tijd te zeer ki Bowel geloovigen als ongeloovigen. Waar blijft de liefde voor defwaarheid? '■Maandag brachten de kerkelijke vrien den hun stem op dien „bidder" uit;zij 1 bewegen dan hemel en aarde om hem naar de Staten-Generaal te zenden; en I zi) zouden dat doen, al bad hij ook tien- maal zulk een hemeltergend gebed. e -I Het eerlijkheidspeil is bij het wassen van de politiek, zoo jammerlijk gedaald. De massa wordt dooi haar steeds meet n geschoold in den leugen, d. w. z. in ■leugenachtig te zijn tegenover eigen over- tuiging e Wat gaat het den anti-revolutionairen aan, of hun oud-minister openlijk ver- 'f kondigt, dat een minister wel eens liegen II mag, ja, moetom zijn belagersof Jl hij wreedheid en onmenschelijkheid tegen- Jl over inboorlingen met het prachtgewaad 1 van het „prestige" bedektof zijn Chris- 1 lendom in de practijk verstoken is van Idealismeja zelfs of hij bidt als ware hij de vleeschelijke duivel Och ja, wij nemen gaarne het minst slechte aan, zij zijn er in hun hart misschien beu van maar de politiek Of zullen wij nu eens een christelijke daad beleven Kunst en Wetenschap. TOONKUNST. We zouden niet geheel in de lijn der waarheid zijn, wanneer we beweer den, met onverdeeld genoegen de uit voering van Toonkunst Dinsdagavond in Amicitia te hebben gehoordvooral de eerste twee afdeelingen Kmleitung» en «lm Heiligen Hain» lieten ons tamelijk onbevredigd. Daarna kwamen de zange ressen en zangers zeker wat meer op streek, vooral het ensemble in de koren kwam tenminste veel beter tot zijn recht. De eerste koren moeten krachtig, zeer krachtig gezongen worden. Maar overschat de heer Petri niet wat al te veel de uitzettingskracht van zijn koor, vooral van de sopranen. Het kwam ons althans voor, dat hier het krachtig forsche, wat al te dicht naderde bij het ruwe, haast zouden we zeggen schreeuwerige. We kunnen ons voorstellen dat een man van een muzi kaal sentiment als de heer Petri het zoo gaarne wil doen uitschallen, wanneer Wodans vrije zonenzingendezichscharen ten vrijheidskrijg. Maar hij moet toch ook rekening houden met den omvang der stemmen. Het geluid lijdt zeer onder al te forsche uitzetting en doet daardoor meermalen onaangenaam aan. Maar, zoo gezegd, later kwamen de koren zeer goed uit. Het mooist vonden wij wel in «.Der Aufstandhet laatste gedeelte, Schlachlgesanggezongen door Arminius, Siegmund en het koor, ter wijl ook de slot-hynne uitstekend werd uitgevoerd. Verder trof ons het beter klinken der mannenstemmen, vooral de bassen droegen zeer goed. De tenoren blijven echter nog zwak, de weinige die er stonden, mochten zich inspannen tot het uiterste, hun geluid stierf meermalen in het koor weg. Hun aantal eischt beslist versterking. BVan de solisten beviel ons het best mevr. KerkmeijerBakker, een mezzo sopraan, met een, vooral in de lagere tonen, heerlijk sonoor geluid. Met haar bijzonder sympathieke stem zong zij haar partij met de noodige verve, zoodat haar zang gevoeld werd. Of dit ook het geval was met den tenor, betwijfelen we. De heer van Erkel bezit een zuiver geluid, maar overigens mist hij vrijwel de eigen schappen die aan het geheel kleur brengen. Wanneer men een partij in een oratorium als Arminius zingt, moet dit toch iets anders zijn dan wanneer men een eenvoudig liedeke ten gehoore brengt. Maar dat verschil kwam bij den zanger niet uit. Wij vreezen dan ook hard, dat niemand iets van zijn ver twijfeling geloofde, terwijl zijn sterven nog minder eenigen indruk maakte. Ie meer was de weinige actie zoo te betreuren daar deze partij juist zoo aangrijpend mooi kan worden ge- zongen. 5 De heer B. v. d. Stap, hier ter stede reeds als een uitstekend goed zanger bekend, gaf beter zijn partij weer Als Arminius voelde hij ook wat hij zong en wist hij zijn gevoel tot de hoorders te d5ëu doordringen. Ook heeft hij een goed geschoolde stem, die krachtig aanslaat. De minst aangename, maar niet de minst gemakkelijke taak, had mej. Wolter, die den zang accompagneerde op een wijze, die boven allen lof is verheven. We kunnen ons dan ook opperbest begrijpen, hoe vol dankbaar heid haar door den heer Petri de hand werd gedrukt, zoo, toen de laatste geluiden waren weggestorven. Haar komt zeker een woord van hulde toe, alsook aan den heer Petri die, als altijd, een uitstekend dirigent bleek te zijn. Vermelden we nog, dat de zangeres een bloemenhulde in ontvangst had te nemen. DE INGEBEELDE ZIEKE. De rij der abonnementsvoorstellingen in de sociëteit Amicitia is gisterenavond geopend met Molière's „Ingebeelde Zieke", gegeven door de „Nederlandsche Too- neelvereeniging". Daar de inhoud van het stuk overbekend is, kunnen wij ons ontslagen rekenen van den taak dien mede te deelen. Men moet aannemen, dat enkel artis tieke overweging tot de keuze van dit stuk heeft geleid, een pieuze vereering voor de classieken of ook misschien de begeerte om het publiek eens iets anders te laten zien, dan de eindelooze rij blij spelen en burgerkamer-drama's van den laatsten tijd. En dan behooren we dankbaar te zijnonze opvoeding is dan, wat tooneel- zaken betreft, der volmaking weer n eer nabij gekomen. Maar we zijn toch eigenlijk wel een beelje aan deze dingen ontwassen. Noch ons geestelijk leven, noch onze zeden en instellingen, in één woord noch wijzelf, noch onze levensatmosfeer gaan vol doende analoog om dergelijke vertoonin gen tot iets anders te maken dan enkel een historisch genoegen. En als men een oogenblik gelegenheid krijgt zich rekenschap te geven van de waarschijnlijkheid der dingenmaar die gelegenheid had het publiek, doordat alle drie bedrijven met loffelijken spoed aaneen werden geregen, zeer weinig. Met dit alles zouden we echter niet gaarne willen beweren, dat Molière's stuk bij het lezen niet zeer veel te ge nieten kan geven. Maar op het tooneel „doet" het niet meer. Voor de vertooning hebben wij echter niets dan lof. Dat was trouwens niet anders te wachten van dit gezelschap, waarvan de leden consciëntieus zijn, beschaving heb ben en van beminnenswaardige beschei denheid zijn. De geheele opvoering ken merkte zich door groote verzorgdheid in de regie, zoowel als in do vervulling der hoofd- en kleinere rollen. Allen, die in het stuk hebben mee gespeeld, afzonderlijk den lof te geven, die hun toekomt, zou ons hier te ver voeren. Allen hebben de menschen, of liever karikaturen gegeven, die zij moes ten voorstellen. Maar toch is het niet in deze soort stukken, dat hun begaafd heid het meest voor den dag komt. Wat altijd de bewondering wekt, is hun prachtig ensemble-spel. Tot slot werd gegeven „De Aanbe veling", een aardig niemendalletje. De zaal was vrij goed bezet. B. en W. van Leeuwarden stellen aan den Gemeenteraad voor aan de heeren J. A. Krieger te Amersfoort en jhr. L. J. Van der Goes te Leeuwarden vergunning te verleenen tot het leggen van rails in de straten van een gedeelte der stad voor de exploitatie van een paardentram. Met No. 279 der Staatscourant zijn o.a. verzonden de statuten der ver- eeniging „Vergunning" alhier. Z. K. H. Prins Hendrik komt a.s. Zaterdag, goed 12 uur, alhier per trein aan. Van het station wordt aanstonds een bezoek gebracht aan den Burge meester, waar de Prins blijft tot hij zich naar het ruiterfeest begeeft. Na afloop van dit feest gaat Z. K. H. weder naar de woning van den Burgemeester ten einde zich te verkleeden voor het diner dat om 7 uur in Amicitia plaats heeft. Het vertrek is op 10 uur bepaald. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de plaatselijke afdeeling van den Vrijzinnig Democratischen Bond. Dr. P. C. M. Bos uit Amsterdam zal in een in de Zwaan te houden vergadering morgen avond bespreken het onderwerp: Grond wetsherziening en algemeen kiesrecht. De Heer S. Joustra, sergeant schrijver, werkzaam in het Militair-Hos pitaal te Harderwijk is overgeplaatst bij het 5e reg. Infanterie te Amersfoort en wel met ingang van 3 Dec. e.k. De firma J. Nefkens alhier heeft aan de Industrie- en Huishoudschool een nieuw model trap-naaimachine ten ge schenke aangeboden, afkomstig uit de fabriek der firma Grilzner te Durlach. De school heeft dit geschenk gaarne aan vaard, ten einde de leerlingen in de gelegenheid te stellen om naast de Singer-machines tot nog toe in ge bruik nog andere systemen van naai machines te leeren kennen. Vogelvoedering. Nu de najaarstrek van de kleine zangvogeltjes voorbij is en er weer tallooze achter blijvers zijn, die bij het invallen van vorst 61 verhongeren óf gevangen wor den en dus grootendeels doelloos ver loren gaan, is het de tijd om van de wintervoedering der vogels en van het broedsel, hetwelk in het voor aar daardoor verwacht kan worden, te spreken. Het bestuur van de afd. «Gooi- en Eemland» der Ned. Vereeniging, tot Bescln rming van dieren hoopt dit te bert -en met de brochure, welke het 'i genoegen heeft onder uwe aandacht brengen en voegt er den wensch bij, i iat velen zich het onderwijs zullen aan- ken en daarmede een algemeen be- lang dat der vogelbescherming uilen helpen bevorderen. De vogels kunnen ons de winterdagen 'pvroolijkenwat de bloemen zijn voor den tuin en het landschap in den zomer, dat zijn de vogels in den winter, maar zijn ze zelfs niet meer? De brochure: «De voedering van vogels in den winter en het vogel- voederkooitje» is bij den Heer J. C. van der Veen, Brinkstraat te Baarn en bij den Heer Jhr. J. A. Sandberg, Utrechtsche straat 35 te Amersfoort, Secretarissen der afdeeling voornoemd, gratis te bekomen. DOORN. In de bosschen tusschen deze plaats en Leersum houden zich tegen woordig veel herten en reeën op. Door de bebossching van vroegere heidevel den hebben deze dieren meer gelegen heid om zich te verbergen dan voor heen. Alhier heerschte een maand ge leden de mazelen zoo hevig, dat ver schillende klassen der school geen tiende van de leerlingen bevatte. Aanvankelijk hoorde men niets van ernstige gevallen, doch' in de laatste twee weken zijn ver scheidene kinderen aan die ziekte be zweken. BAARN Met Staatscourant n°. 279 zijn o.a. verzonden de statuten der afd. Baarn en Omstreken van der vereeniging „Volksweerbaarheid", alhier. De heer J. Fabius heeft bedankt als lid en Voorzitter der Commissie tot wering van Schoolverzuim. Voor de ver vulling van zijn plaals zijn door B. en W. op de voordracht geplaalst de heeren A. A. Stoker en J. L. van Oostveen. EEMNES. Is de op 27 November ge houden jaarvergadering der „Onderlinge brandwaarborg-maatschappij" werd de rekening en verantwoording van het boekjaar 190o1907 vastgesteld. De ontvangsten bedroegen f 5238,68 en de uitgaven f 76.86s zoodat er een beschik baar saldo was van f5161,8'25. Van dit saldo is op de Boerenleenbank ge plaatst f 4945,50. De aftredende be stuursleden, de heeren W. van Kloo ster en J. Rigter werden herkozen. In het geheel is verzekerd f 334,650, waarvan f324, 250 tegen een premie van 2Va en f 10,400 tegen een premie van f 3.per f 1000. De Vereeniging heeft thans tien jaren bestaan. Zondag 1 Dec. des morgens halftien wordt in de Remonstrantsche kerk een godsdienstoefening gehouden voor jon gelieden. De gewone dienst voor de gemeente, waarin Ds. Hooykaas als spreker zal optreden, vangt om 11 uur aan. De heer P. Stuurman, sedert 1 Mei van dit jaar, onderwijzer aan de openbare school in de Hellestraat, staat No. 1 op de voordracht voor hoofd eener school te Aalsmeer. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers, werd tot afgevaardigde naar de Zondag in den Haag te houden salarismeeting, gekozen de heer A. B. v. d. Klein, terwijl de afdeeling op de algemeene vergade ring te Leeuwarden vertegenwoordigd zal worden door de heeren N. Hazen- donk en A. B. v. d. Klein. Verder werd nog besloten de uit voering van de Utrechtsche Onderwijzers Tooneelvereeniging te doen plaats heb ben op Vrijdag 20 Dec. Een meisje ontvoerd. Sedert 4 maanden woont bij den heer Den Hollander, te Capelle, N.-B., een meisje van 14 jaar, dat door haar hertrouwden vader zoo hevig mishan deld werd, dat deze hiervoor aange klaagd en door den rechter uit de ouderlijke macht ontzet werd. Nu kwam Woensdag daar een broertje van dat meisje vragen, of ze met hem mocht gaan wandelen, en daar niemand kwaad vermoedde, werd haar de toe stemming niet onthouden. Later is hen een rijtuig achterop gereden, waarin haar vader en haar stiefmoeder gezeten waren. Gewelddadig werd het meisje daarin weggevoerd. Direct werd de politie hiervan in kennis gesteld, met het gevolg, dat de wachtmeester uit Dussen nog dienzelfden avond de stum- perd bij haar pleegouders terugbracht. De zaak is der politie in handen ge geven. Alles gebeurde om 3 uur des namiddags. Een drietal getuigen zullen worden gehoord. (D. v. N.) De roofte Etampes. In het bosch van Garenne op nog geen kilometer afstand van de plaats waar de aanslag op den sneltrein van Etam pes naar Parijs plaats had. heeft men de vijf vermiste geldtrommels terug gevonden. Alle waren geopend en niet opengebroken, waaruit men misschien kan besluiten, dat de roovers personen waren, die vertrouwd moeten zijn ge weest met de wijze waarop de gelden der lijn werden geëxpedieerd. Men weet dat vier van de vijf trom mels een waarde van 4800 francs inhielden. De inhoud van de vijfde is nog onbekend. De bezittingen der Bel gische kloosters. België telt op 't oogenblik 2764 kloosters, welke door meer dan 50 000 personen worden bewoond. Van deze kloosters liggen er 866 in 'taartsbisdom Mechelen, 528 in 't bisdom Brugge, 215 in 't bisdom Namen, 405 in 't bisdom Doornik, 233 in 't bisdom Luik, 517 in 't bisdom Gent. 't Getal kloosterlingen overtreft verre de Belgische troepensterkte. Typisch is 't, hoe in de laatste jaren 't getal kloosterlingen merkbaar is gestegen. In 1846 waren er in België 11908 kloosterbroeders en zusters in 1S65 was dit aantal reeds tot 18196, in 1890 tot 30023 en in 1906 tot 46794 ge stegen. 't Vermogen dezer kloosters schat Yves Guyot opaan gronden 729928000 francs; aan huisraad en kunstvoorwerpen 1035346000 francs. Bij deze laatste som moeten nog de obligaties, hypotheken, credieten en vorderingen gesteld worden, zoodat voor 't geheel deze som wel op 2000,000,000 francs geschat kan worden. Gisteren is de sneltrein van Barce lona naar Valencia van de brug over de Riudecanes in de rivier gestort. De trein vervoerde een groot aantal reizigers. Twaalf personen werden ge dood en 22 gewond. Het radium. Het laboratorium der Hoogeschool van Weenen is drie grammen radium rijk geworden. Het is de grootste hoeveelheid radium die tot heden voortgebracht werd. Om die drie grammen voort te brengen heeft men 10 ton erts noodig gehad. Het erts was door de Oostenrijksche regeering ge schonken. Belangrijke proefnemingen zullen nu te Weenen plaals hebben om de theorieën van Sir William Ramsay te beproeven, die zegt, dat het radium en de uitwase mingen van het radium in helium en lithium kunnen veranderd worden. De Weenensche Academie van Weten schappen zal een deel van een gram radium aan sir William Ramsay leenen uit dankbaarheid voor de door dezen Engel- schen geleerde gedane ontdekkingen be treffende het radium. Zonderlinge liefhebberij. Een Duitscher, uit Munchen, had met een landgenoot, iemand uit Berlijn, om 500 dollars gewed, dat hij binnen een uur op zijn handen de 51 o trappen van het monument voor Washington zou afloopen. De man heeft de weddenschap gewonnen, in 58 minuten en 30 secon den was hij beneden. Maar hij heeft het zwaar gehaald, herhaaldelijk moes ten hem opwekkende middelen toege diend worden; hij rustte dan met de voeten tegen de muur. Als er menschen zijn, die het hem willen nadoen, aldus heeft een Ameri kaan opgemerkt, en eenigen hunner breken daarbij hun nek, dan zal het kunststuk althans tot gevolg hebben, dat er eenige dwazen minder op de wereld zijn. Het spoorwegongeluk in Spanje. Het is aan een toeval te dan ken dat het spoorwegongeluk met den expres van Barcelona nog niet ernsliger is geweest. De treinen hebben in Spanje, in plaats van rookwagens, bijzondere rijtuigen voor reizigers die niet rooken. Op verlangen van een reiziger was een van die rijtuigen, die geheel ontbraken, aan den trein gehaakt. Dat rijtuig, waarin wel dertig menschen plaals hadden ge nomen, is op de spoorstaven blijven staan en niet in de rivier gestort. De heer die het verzoek had gedaan, kreeg een paar schrammen, de overige reizigers bleven ongedeerd. In bet geheel zijn 32 menschen gedood of doodelijk gewond, 15 ernstig en 34 licht gekwetst. In de Kamer heeft de Gatalonische afgevaardigde Nougues Dinsdag verklaard dat al de bruggen tusschen Barcelona, Tarragona en Valencia in een treurigen slaat verkeerden. De regeering heefteen streng onderzoek gelast en maatregelen genomen, om een herhaling van zulk een ramp te voorkomen. Draadlooze telefoon?De Deensche ingenieur Waldemar Poulsen, die naam heeft gemaakt met een nieuw stelsel van draadlooze telegrafie, beweert dat hij een draadlooze telefoon heeft uitgevonden, waarmee men tus schen Londen en Esbjerg in Denemarken spreken kan. Poulsen zei verder, dat Deforest op de Amerikaansche vloot draadlooze telegrafie van Poulsen's stelsel heeft aangebracht. Burgerlijke Stand. Van 27 en 28 November 1907. GEBORENAngenes, d. van Jan van Barreveld en Elisabeth van Ekelen. Jan Hendrik, z. van Jacobus van Eijkelenburg en Johanna Stoekenbroek. Geertruida, d. van Elbertus Wilhel mus Koenen en Maria Beek. GETROUWD: Joannes Henricus Verhees en Wilhelmiua Arissen. Gerrit Antoon Tuithof en Elisabeth Johanna Dieters. Franciscus Janmaat en Willemina Bakker. Matthijs Theodoor Louwerens en Johanna van van de Velden, OVERLEDENAlbertus Johannes van Doorn, 4 maanden. Helena Cruijff, 68 jaren, echtg. van Jacobus Hendrikus Boks. Gerarda de Bruijn' 1 jaar. Mijndert Veenendaal, 3 maan" den. Dirk van den Brink, 2 jaar. Pieter Adrianus Kuijt, 9 jaar. 386e Staatsloterij. Eerste klasse. Tre king van 27 en 28 Nov. 1907. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 400 op No. 537. Prijzen van f 20. 5'U 536 559 1244 1274 2207 2218 9827 9833 9839 984010081 10086 10100 13052 13072 15012 15016 '5369 15778 202302024320920. Te zamen 24 prijzen. De tweede klasse trekt van 9 12 Dec. 1907. Laatste Berichten. Men seint ons Na een stormachtig debat in de Eerste Kamer over de quaestie van het blijvend gedeelte, heeft de Minister van Oorlog verklaard, zich geheel aan te sluiten bij een verklaring door den heer Havelaar, namens de gansche rechterzijde afgelegd, waarbij den minister volle verantwoorde lijkheid wordt gelaten, wat hij doen wil, het blijvend gedeelte laten gaan of laten blijven. De Kamer ontslaat hem van geenerlei belofte en behoudt zich volle vrijheid critiek op het gevolgde beleid voor. Na bestrijding heeft de Minister van Justitie in de Tweede Kamer terugge nomen den post tot bouw van een nieuw rechtsgebouw te Utrecht. De eerste luitenant H. P. van den Ham van Heijst, adjudant bij het 5e Reg. Inf. alhier, is overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Door de officieren van hel le regiment huzaren van hier en van Amster dam werd gisterenmiddag een jachtrit gehouden, waarvoor door het ministerie van oorlog drie prijzen waren uitgeloofd. Het door vlaggen en ordonnansen uit gezette parcours liep van de Pyramide, over het reservoir der waterleiding en station Soesterberg naar het Mooniken- .bosch, ten Noorden van den Centraal- spoorweg. De prijzen werden behaald door de le luitenants baron Rengers, Fabius en Sassen. Na terugkomst werden de deelnemers door den regiments-commandant en mevrouw ontvangen in Hotel Reich- mann. Naar hel A. D. verneemt heeft de onderofficiers zangvereeniging van het 5e Regiment Infanterie het voornemen, in de maand December, met medewerking van het symphonie-orkest Jubal, een uitvoering te geven ten behoeve van „Lief dadigheid." De generaal-majoor A. D. Petter heeft het beschermheerschap aanvaard.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3