STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SP< >KT. Kerk- en Schoolnieuws ingezonden. ALLERLEI. Uit het verdere debat doen wij slechts eenige grepen. De Min. deelde mede, dat bij de volgende begrooting een voorstel zou worden gedaan tot overbrenging van het wapen de maréchaussée naar het depart, van justitie. Met eenige sprekers bracht de Minister hulde aan de Staatscommissie voor de landlooperijhij zou overwegen boever partieele uitvoering daarvan mogelijk zou zijn. Met vakonderwijs aan gevangenen werden thans proeven genomen. De heer Hugenholtz zeide de Min. overweging toe van een Rijksinstelling voor ontslagen gevangenen. Vrij langdurig werd beraadslaagd over een amendement-De Steurs c.s. om uit te maken, dat het rechtsgebouw te Utrecht verbeterd moest worden, niet een nieuw gebouw gezet, gelijk de Reg. wilde. De Min. eindigde zooals wij reeds h bben gemeld, met het terugnemen van den post. Eenig verzet rees ook tegen 's Minis ters voorstel om te 's Bosch een nieuwe mannengevangenis te bouwen (de oude is onhoudbaar) met annexen voor tuber- culeuse gevangenen en tevens ter obser vatie van krankzinnige gedetineerden of van waanzin verdachte beklaagden. Het was dus een prison-asyle en de Min. vond dit een ideaal- oplossing van een sedert lang hangende quaestie. De heeren Van Wijnbergen en De Ridder waren 't niet met hen eens en hadden een afzonderlijk gesticht verlangd, doch de heeren Jansen (Maastricht) en Limburg stonden aan de zijde van den Minister. Deze won het pleit met 33 tegen 26 stemmen. Gisteren werd de behandeling der be- grooting voortgezet. Het voornaamste uit die zitting hebben we reeds per bulletin bekend gemaakt. Het was het verwerpen van eene motie-Bolsius om niet over te gaan tot het bouwen van en opvoedings gesticht voor jongens te Amersfoort. De begrooting voor justitie is aange nomen. Naar het Vad. verneemt heeft dezer dagen bij het Departement van Financien onder leiding van den Minister een bijeenkomst plaats gehad van den chef der afdeeling binnenlandsch bestuur bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, den chef (Ier afdeeling pens:oenen bij het Departement van Financiën, den directeur van het Rijkspensioenfonds voor weduwen en weezen van burger lijke ambtenaren en den wiskundige bij dat fonds, tot vaststelling van de wijze, waarop bij het fonds de lasten berekend zullen worden, welke pensioen- neering van gemeente-ambtenaren en hun weduwen en weezen voor het rijk en de gemeenten zal medebrengen. In de eerstvolgende algemeene ver gadering der Liberale Unie moet voor zien worden in drie vacatures, ontslaan door het overlijden van den heer H. Veth, te Dordrecht, het niet-aanvaarden der benoeming door mr. L. Schaafsma te Dokkum en door het bedanken van air. J. J. Willinge wegens zijn benoe ming tot lid van den Raad van State. De uitvoering der onderoff. zang- vereenigiug, ten bate van Liefdadig heid, zal Dinsdag 10 Dec. in Amicitia worden gegeven. Het symphonie-orkest cjubal» zal daarbij een drietal muzieknummers ten gehoore brengen. Gisterenmiddag maakte een paard op de Langestraat plotseling een zij sprong, zoodat het stootte tegen de winkelruit van het magazijn der Compagnie Lyonnaise, met het gevolg dat de ruit brak. Men schrijft ons De eerste Volksavond van het Nut werd Donderdag gehouden in .Amicitia". De leden hadden onzen wenk om niet al te druk op Ie komen vrij goed;gevolgd, zoodat in de eerste jpiaats zij konden genieten, voor wie deze avonden eigenlijk bestemd zijn. En dat er velen zijn, die daarvan willen profiteeren, bleek weer uit de overvolle zaal. Niet alleen de stoelen waren bezet maar ook moest nog menigeen met een staanplaatsje zich tevreden stellen. En er is genoten, het aanhoudend gelach en applaus bewees het, van de liedjes van Joh. Schmier. De verschil lende ode's en logen vielen blijkbaar in den smaak en waar ze dan nog op zulk een uitmuntende wijze werden ten gehoore gebracht, spreekt het vanzelf dat het succes enorm was. De breede schare, die steeds deze avonden bezoekt, is een bewijs voor de appreciatie van het publiek en we geloo- ven uit naam van velen te spreken, wanneer we de hoop uitspreken, dat nog meer Volksavonden dezen winter zullen worden gehouden. De Oranje-Vereeniging houdt Maandagavond ccn ledenvergadering op de bovenzaal van de «Keizerskroon». De agenda vermeldt de volgende Punten van behandeling: I. Verslag van de Commissie, belast geweest met het nazien der rekening en verantwoording over 1907. II. Jaarvsrslag van den secretaris penningmeester. III. Voorstel feestviering 19 April 1908. VI. Verkiezing van 3 bestuursleden. (Vacature van Schooneveld; perio dieke aftreding van de Heeren P. H. van Haselen en G. J. van Sierenberg de Boer.) De heer C. J. van der Nagel is gekozen tot bestuurslid der vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen (vac. C. de Jongh). De luit-kolonel A. J. P. Meteler- kamp, directeur der rij- en hoefsmid- school te Amersfoort, wordt binnenkort benoemd tot commt. van het ze regiment huzaren. N. R. Ct. De kapitein A. A. Heisterkamp van het 5e Reg. Inf. is van zijn deta cheering bij het ie Reg. vesting-art. ontheven en bij zijn korps alhier terug gekeerd. BAARN. Donderdagavond vergaderde hpt departement Baant der Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Een 17-tal leden was slechts aanwezig. Nadat de heer Kroeze een uitgebreid verslag had uitgebracht over het verhandelde in de jongst gehouden algemeene vergadering der Maatschappij, werd overgaan tot de verkiezing van 2 leden voor het Hoofdbestuur. Tot bibliothecaris der Nuts bibliotheek werd in de plaats van den heer Knipscheer, die wegens ver trek naar elders als zoodanig bedankt had, benoemd mej. Heijbroek. Tot lid der commissie voor genoemde biblio theek werd gekozen de heer Slader- mann. Naar aanleiding van het des betreffend bestuursvoorstel werd eene commissie benoemd, met opdracht te onderzoeken inhoeverre het wenschelijk en mogelijk is te Baarn eene binnen badinrichting op te richten. Tot leden dezer Commissie werden benoemd de heeren dr. S. Greidanus, J. Schinkel en Th. Ph. Vcthake. De commissie werd gemachtigd zich, buiten de leden van het departement om, een 4de lid toe te voegen, te kiezen uit den werkenden stand. In de Vrijdag gehouden zitting van den gemeenteraad werd tol onder wijzer aan de openbare school voor M. U. L. O. wegens bet niet aannemen der benoeming door den heer J. M. van der Zanden te Gorinchen, benoemd, met 8 van de 13 stemmen, de heer A. C. Kluijtenaar te 's Grevelduin Capelle. Als lid der Commissie tot wering vari Schoolverzuim werd herbenoemd de heer C. Seldenrijk, terwijl in de plaatst van den heer J. Fabius, die als lid dezer Commissie bedankt had, werd benoemd de heer J. L. van Ooslveen, op wicn als no. 2 der door B. en W. opgemaakle voordracht, 10 stemmen werden uitge bracht. Aan de plaatselijke Commissie van schooltoezicht werd overeenkomstig hare aanvrage eene verhooging der jaar- lijksche toelage verstrekt van flOü. B. en W. hadden voorgesteld slechts f 50 verhooging toe te kennen, doch na voor- Lezing van het desbetreffende schrijven der Commissie, waaruit bleek, dat zij hel gevraagde bedrag wenschte te be sleden voor het aankoopen van boek werken en periodieken op het gebied van onderwijs, voor het bestrijden van on kosten der eventueel door haar in te stellen enquêtes en voor verhooging der toelage, welke de 2e Secretaris ontvangt, besloot de Raad met 9 tegen 4 stem men het verzoek der Commissie in te willigen en f 1(10 meer subsidie te geven. In verband met het gewijzigde rap port der beplantingscommissie, werd op voorstel van B. en W. besloten tot verkoop en rooien van een groot aantal boomen in verschillende lanen van het dorp, en wel in de Prins-Hen driklaan, de beide buitenste rijen, in de Kerkstraat en het Beukenlaantje om den andere, verder diverse boomen in den Dalweg en de Cantonlaan. Op het request van den heer W. G. van Doornik, directeur van het bad hotel, houdende verzoek cm den naam van „Sanatoriumweg" te veranderen in „Koning-Willemsweg" of „Prinses Ma- rielaan" werd afwijzend beschikt en be sloten den bestaandeu naam te behouden. B. en W. hadden voorgesteld den weg te benoemen metBadhötellaan. Eveneens werd afwijzend beschikt op een request van mej. J. J. van Wichen, handwerkonderwijzeres, ver zoekende in aanmerking te mogen ko men voor de bij de verordening gestelde gratificatie voor het behalen eener akte, in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Het desbetreffende artikel heeft echter slechts betrekking op de „niet-verpüchle ac'e", waartoe boven genoemde niet behoort, zoodat geen terrpen aanwezig waren om de gestelde gratificatie te verleenen. Tot leden der raadscommissie voor onderzoek der ingekomen bezwaarschrif ten inzake plaatselijke directe belasting, dienst 907 1908, werden benoemd de heeren Stoker, van der Veen, dr. Grei danus, Jhr. mr. Rutgers van Ro-enburg en Haarman. Aan de Afd. Baarn en Omstr. der Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholische drank, werd overeenkomstig haar verzoek een subsidie van f50 toegekend voor het jaar 1908. Bij nieuwe stemming over het in de vorige vergadering door den heer Stoker gedane vooistel, om de aan de beambten der politie, overeenkomstig de nieuwe regeling, toetekennen twee-jaarlijksche verhoogingen, te veranderen in éénjaar- lijksche, een en ander in verband met hit staken der stemmen over dit voorstel in de vorige onvoltallige vergadering, werd dit voorstel verworpen met 1 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Selden rijk, Rutgers van Rozendaal, van Leer- sum, Bicker-Caarten en Pen. Het request van den Nederlandschen Schildersgezellen Bond te 's Gravenhage, als mede dat van de Afd. Baarn van dien Bond, verzoekende het gebruik van loodhoudende verven voor werken van de gemeente te verbieden, werd voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd de pogingen der firma G. Greve loodwilfabrikanle te Utrecht, om de schadelijke invloeden van het ge bruik van loodwit zooveel mogelijk weg te nemen, te steunendit naar aanleiding van een desbetreffend door genoemde firma bij den Raad ingediend request. Ten slotte werd met 9 van de 13 stemmen benoemd tot concierge van het nieuwe gemeer tehuis, ingaande 1 April a.s., de heer A Stijn te Naarden op J. Smit en E. Stijn, beiden te Baarn, wer den respectievelijk 2 stemmen en 1 stem uitgebracht. OP NAAR DE LEUSDER HEI. DE TWEEDE BEKERRONDE! Morgen op de Leusderhei de wedstrijd Quick—Quick II (den Haag)! Natuurlijk zullen de Rooden de zege behalen, maar ze kunnen echter mot evenveel succes verliezen (gedenk den wedstrijd tegen Z. A. C.) wat niet te hopen is. Natuurlijk zal het publiek in grooten getale verschijnen I We herhalen het voor de zooveelste maal een ieder, die éénmaal een voetbalwed strijd gezien heett, zal nog menigmaal op de Leusderhei terugkomen. En duur is het toch heelemaal niet, want de eerste rang kost slechts 0.25, en min vermogenden die ook een wedstrijd willen zien, hebben voor een tweede rangsplaats niet meer dan één dub beltje te betalen. Dus, iedereen op naar het Leus- de r v e 1 d 1 'n Krasse zeventiger. Woensdag j.l. is de zeventigjarige ama teur-snelwandelaar Edward Weston te Chicago aangekomen. Hij had den 29slon October de stad Portland in den staat Maine verlaten en toen den 1288 Engel- sche mijlen langen afstand (ongeveer 2000 kilometer) tot Chicago te voet afgelegd, 's Zondags nam hij rust cn wandelde dus niet. Den grootsten af stand, welke door hem in één stuk werd afgelegd is95.4 mijl in 28 uur. Reeds in 1867, toen Weston dertig jaar was, heeft hij eens zelfs 29 uur achteréén stevig gewandeld, doch legde minder Engelsche mijlen af, dan hij nu heeft gedaan. De zeventigjarige heeft dus thans zijn eigen record, dat trou wens ook liet record was, geslagen. De Eembode van heden beves tigt ons bericht omtrent het bouwen van een broederschool in de Schim- melpenninckstraat. Het blad schrijft het volgende: Sinds eenige dagen liep alhier een gerucht omtrent het bouwen van een R. K. School. Thans echter kunnen wij eerst met zekerheid mededeelen, dat het Bestuur definitief besloten heeft tot den bouw van een R. K. Jongensschool, waarin door Eerw. Broeders onderwijs zal worden gege ven aan kinderen uit den meergegoeden en den burgerstand. Het terrein, waarop deze school zal worden opge trokken, is bereids aangekocht en ge legen aan de Schimmelpennickkade, het hoekterrein nabij de Groote Koppel. Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 1 Dec. Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Remonstrantse/ie Kerk. Zondag 1 Dec. Voorm. 9i uur Godsdienstoefening voor jongelieden van 914 jaar om 11 uur voor dc Gemeente. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat 1. Zondag 1 Dec. Geen dienst. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur ODE AAN HET NUT! Naturalistische muziek van O Nut! O Nut! Neen, laat ik maar niet zingen, 'k Heb zang genoeg gehoord 1 'k Heb heelpmaal geen lust tot zingen, want wat ik mij altoos gedacht had, dat Nutsavonden, nuttige avonden zouden en moesten zijn, brak mij Donderdagavond 1.1. leelijk op. „Volks" voordrachten! Is dat nu al, wat men het volk heeft voor te zetten? Ik spreek geheel voor me zelf. De groote massa scheen van „Snert" „Huts pot" Zwoerd en Spek en „den kalen kop" te genieten. „Nut" „Nul" hoe nutteloos was uw Donderdagavond! O zeker Scherts te hooren en jool te hebben kan nuttig, kan noodig zijn. Maar lachen om, excuseer mij, „Kazernetaal" zonder dat het deze tot opzet heeft, is te goedkoop. 1 Gedistingeerd publiek, waart gij met Uw positie wel eens niet verlegen Verlegen voor U zelf? In elk geval voor Uw zoontje of dochtertje? Ik hoop van harte, dat volgende Nuts avonden den alouden roem van het Nut, op andere plaatsen woonde ik meermalen lezingen bij, hoog zullen houden, de schaê zullen inhalen. Mijnheer de Redacteur, met .dank voor de plaatsing, Uw Abonne XX. Eene volksstemming. Uit Steenwijk meldt men: Vanwege de afdeeling Steenwijk en omstreken der Nat. Ghr. Geheel Ont houders Vereeniging, de Algemeene Geheelonthoudersvereeniging Steenwijk en de afdeeling Steenwijk van het Kruisverbond is hier deze week eene volksstemming gehouden, waaraan man nelijke en vrouwelijke ingezetenen boven 21 jaar deelnamen. Aan hen was de vraag gesteld: „Waaraan geeft gij de voorkeur: dat het aantal drinkgelegenheden onbepaald is? blijft zooals 't is? vermindert? of geheel verdwijnt? De uitslag van die stemming is deze: dat het aantal drinkgelegenheden onbe paald is50 mannen en 36 vrouwen dat het blijft zooals het is: 182 man nen en 145 vrouwen; dat het vermin- derl: 223 mannen en 249 vrouwen; dat het geheel verdwijnt742 mannen en 866 vrouwengeldige stemmen 1197 van mannen en 1296 van vrouwen. In 't geheel waren uitgebracht door mannen 1374 stemmen, door vrouwen 148! stemmen; totaal 28 5 stemmen. Tegen een sigarenhandelaar in de gemeente Schoterland is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der Loterijwet, omd ,t hij sigaren in zakjes verkoopt, waarop een volg nummer staat gestempeld, met de bij voeging, „dal de houder van het num mer, waarop de f ÏOO.O'JO in deSlaals- loterij valt, een prachtig rijwiel ont vangt." Te Hilversum is Donderdagn.imid- dag bijna opnieuw een ernstig spoor wegongeluk gebeurd. Nadat de slagboomen aan den over weg bij den Laarderweg, wegens het rangeeren, eenigen tijd gesloten waren geweest, werden zij geopend, en het publiek met wagens en karren stormde snel den overweg over, toen opeens een trein uit Amsterdam aankwam. De machinist remde zoovee) hij kon, doch kon door de gladheid der rails niet beletten, dat de trein zoodanig doorsleepte, dat zijne machine midden op den overweg te staan Zwam. De menschen werden met geweld terugge drongen. Als hel bij avond was voorgevallen, zou de ramp niet te overzien geweest zijn. Een v ij and van den opzet teugel. Een eigenaardig voorval deed zich te Rotterdam voor. Een O.-I. officier zou Donderdagmorgen in het huwelijk treden. De rijtuigen kwamen voor, het bruidspaar trad naar buiten, met een oogopslag inspecteerde de bruidegom even hel sierlijke opgetuigde span paarden en deelde tot niet geringe verwondering van bruid en familieleden mede, dat de koetsen wel konden in rukken. De stalhouder had gebruik ge maakt van opzetteugels. Dit wekte den toorn van onzen paardenvriend op, waarom hij den koel sier naar stal liet gaan, met verzoek het voor de dieren zoo pijnlijke instrument af te nemen. De stalhouder was weigerachtig hieraan gevolg te geven. Toen telephoneerde onze luitenant naar 'n minder stijfhoof dig stalhouder, die weldra de verlangde koetsen zond. Geldersche worst, schrijft uit Winterswijk aar. de Arnh. Voor eenigen tijd werd in dit melding gemaakt van eenen slager Didam, die dood of ziek vee per adi tentie te koop vroeg met de kennel bedoeling het vleesch te verkoopen in de worst te verwerken. Wat d slachter in het openbaar vroeg, gebt op onderscheidene Geldersche plaa in het geheim niet door geregelde slag doch vooral door personen, die slachten als bijzaak beschouwen of sle in commissie slachten en wanneer geene scherpe controle van den vee bestond op al het hem bekend ziek ondeugdelijk vee en de politie waakzaam oog zou houden, dan kr menigeen de slechtste waar te Deze controle en dit toezicht is even niet overal mogelijk. Het volgende ni een bewijs zijn van de noodzakelijkh Een landbouwer onder Winters; had eene koe, die aan eene ongene lijke kwaal der dracht leed. De vee die het dier behandelde, stelde v het ten slotte te vernietigen. De kreeg daarvoor schadevergoeding uit veefonds. Het bestuur van dit tor trachtte het zieke dier toch nog aan man te brengen, ten einde zoodoe zijn risico te verminderen. Weldra een slachtertje gevonden, die het v nemen hr-d, het dier voor cousumpn te slachten. De veearts werd dit gew waarschuwde de politie en deze vo kwam het slachten. De nieuwe eiger verkocht hel dier daarop aan export-slachter te Borculo, die beest wel slachtte en uitpelde, ze voor eenen opkooper uit Amslerri Toen de politie te Winterswijk op vallige wijze van den verkoop hoor verwittigde zij daarvan den burgem ter, die op zijne beurt zijnen ambten te Borculo hiermede langs telegraphisc weg in kennis stelde en deze liet reeds uitgepelde koe door den vee afkeuren cn het vleesch begraven. Dergelijke gevallen komen meerm voor en bezorgen de beroemde Geld sche worst een kwaden reuk. Een buitenkansje arbeider te Lunteren o. d. Ve'u vond bij het graven in zijn tuin kistje, waarin ruim f 600. Men w niet, hoe dit daar gekomen is. Een der redacteuren van Vaderland" bemerkte gisteren plotseii dat er uit zijn vestzak een vlam steeg. Het was een prachtige violf! kleurige vlam; maar op dat oogenb kon de redacteur de aesthetis waarde van het verschijnsel niet apprecieeren. Hij greep een handd die in de nabijheid hing cn poogde vlam te dooven, hetgeen dan ook nc al spoedig gelukte. Inlusschen waren zijn vest en in het kleedingstuk, wél naam door de Engelschen „onuitspfl kelijk" wordt gevonden, een paargra gaten gebrand, en omhuld door bratj walm, gemengd met een lucht phosphor en chloor ging hij het I] aan zijn collega's mededeelen. De 1 gemeene opinfe omtrent de oorzaak het geval was deze, dat een dool Zweedsche lucifers, in den vestil aanwezig, plotseling vanzelf in braj zou zijn gevlogen. Maar bij nader derzoek bleken de lucifers in I doosje alle in gaven, ongeschondi toestand. En toen werd het duidelj wat er eigenlijk was geschied. Behalve het bewuste lucifersdoo; bevond zich in den vestzak nog f zakje met pastilles van kalium chlora; zooals deze gewoonlijk tegen keelai doeningen worden gebruikt. Een meer dezer pastilles waren in aan: king gekomen met het wrijfvlak het lucifersdoosje en toen was de of branding gevolgd. Immers de paslill bevatten dezelfde chemische verbind# die ook in de koppen der Zweedse: lucifers voorkomt. Een eenvoudige pro bevestigde onmiddellijk deze verklar.fli Een der pastilles, tegen de wrijfvlak van het lucifersdoosje aangestreke ontbrandde onmiddellijk met kliettei» geluid en een prachtig violetkleur licht. Een ieder, die kalium chloraat-pastill bij zieti draagt zij dus gewaarschw en zorge, dat zij niet in de nabijhe komen van een lucifersdoosje. Een eerlijk man. Dat eerlijkheid de wereld gelukkig nog t» uit is, bewijst weer de volgende schiedenis. Dezer dagen kregen tw firma's te Kaatsheuvel en eene te zooien bezoek van een heer, dien 01 standigheden circa 29 jaar geleden noodzaakt hadden zijn crediteurs accoord aan te bieden van 25 pej waarmede deze genoegen namen, ori tuigd als ze waren van 's mans strikt eerlijkheid. Het gelukte genoemden heer, z( weder er bovenop te werken en t slaagde hierin zelfs zoo goed, dat b zich uit zijne zaken kon terugtrekke Maar vóór hij de welverdiende t® wilde genieten, besloot hij met al zijc vroegere crediteurs af te werken zoodoende kwam hij dan ook naar dj Langstraat en bood allen het volle tk

De Eemlander | 1907 | | pagina 2