BINNENLAND. STATEN GENERAAL. Uit de Pens. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPOKT. briek en waren, door tusschenkomst van den Luikschen vertegenwoordiger dei fabriek, besteld door een Berlijnsch sociaal-democraat met name Albert Oberbossel. De opslagplaatst, waar al het ge noemde gevonden is, schijnt verhuurd te zijn aan een Rus met name Freytag, die verdwenen is. De Italiaansche Kamer heeft een commissie benoemd om te onderzoeken of Nasi weer zitting mag nemen in de Kamer. Het schijnt vast te staan, dat van de negen leden dier commis sie vier Nasie gunstig zijn gezind. Niet onmogelijk is het dat er een conflict zal ontstaan tusschen de Kamer, die zijn invrijheidstelling eischt, en den Senaat die Nasi gevangen wil houden. Vele senatoren ontvangen anonyme dreigbrieven, waardoor zij nog meer tegen Nasi worden ingenomen. Tweede Kamer. Vrijdag is de Kamer begonnen met de behandeling van het salaris wetje der onderwijzers. Een punt van belang kwam bij alle sprekers, die hierover het woord voerden, naar voren, n.l. dat de verhooging der mi nima, thans voorgesteld, geen definitieve kan zijn. Zoowel de heeren Roodhuyzen en Ter Laan als de heeren Borgesius en Ketelaar wezen er met nadruk op, dat hier wel iets, maar niet genoeg gegeven werd. Vooral de heer Borgesius, vader van de wet van 19O istelde duidelijk in het licht, wat hij noemde het <valsch begrip» van de minima en drong er op aan, evenals de heer Nolens, dat de verbeteringen in de onderwijzers salarissen aangebracht, niet zouden dienen om de gemeentekassen te stij ven, maar de personen ten goede zouden komen, voor wie deze verhoo ging bestemd was. In een geestige speech verhaalde hij van zijn ervaringen indertijd opgedaan met het gemeente bestuur te Rotterdam. Een Rotterdam mer, man van invloed, had hij eens gevraagd hoe het toch kwam, dat men daar steeds aan het wettelijk minimum vasthield. Rotterdam was toch zoo'n «rijke stad», welvarender dan een arm dorpje in Limburg, voor welke gemeenten die minima eigenlijk in de wet waren geschreven. Hierop had die invloedrijke Rotterdammer geant woord, maar, Excellentie, wij kunnen voor die minima onderwijzers krijgen Waarom ze dan meer te geven En Ged. Staten maken er ook geen aanmer kingen opDaarop had «Zijne Excel lentie» maar gezwegen. Alleen zouden wij zeggen, dat er thans dan bijzonder voor gezorgd moet worden, dat die minima met buitengewoon sterke waar borgen moeten omringd worden. Als verzachtende omstandigheid voor het tekort, dat nu nog de voorgestelde minima aanwijzen, wees hij op den toestand der financiën. Naast den Mi nister van Binnenlandsche zaken staat de Minister van Financiën, die zijn collega, ook al zou deze verder willen gaan, een tot hiertoe en niet verder zou toeroepen. De oude schoolstrijd kwam even om den hoek gluren bij den heerTydeman die bij een bespreking van de wet van 1905 betreurde, dat het hooger salaris niet naar de onderwijzers maar naar de kloosters gaat. Waarop na tuurlijk van roomsche zijde, en wel door den heer Van Wijnbergen ge antwoord werd dat dit ten eenenmale onjuist was. Immers de broeders-onder wijzers teekenen quitanties voor het genoten salaris. Hoe kon de heer Tydeman bij zulk voortreffelijk toe zicht nu denken, dat als de broeder- onderwijzer een quitantie teekent, dat geld dan in de kloosterkas zou ver dwijnen. De heer Nolens wenschte vooral van den Minister te vernemen hoe Z.Ex over de voorgestelde amendementen denkt. Zijn ze onaannemelijk, dat hij het dan dadelijk verklarel Gisteren werd de beraadslaging voort gezet. Minister Rink heeft gezegd, dat volgens hem, hetgeen hij voorstelde rog al veel washij trachtte aan te toonen, dat zijn ontwerp meer gaf dan b.v. nog in 1901 door der. heer Ketelaar werd verlangd en daai na de heeren gedreigd, dat hij hun het lid op den neus zou laten vallen, indien, ten gevolge van aanneming van amendementen, het ont werp den staat meer zou moeten kosten dan het IJ millioen, oorspronkelijk daar voor uitgetrokken, waarbij in een goed- geefsche bui van den minister van finan ciën, om der wille van de wetselegantie, nog een kwart millioen is gevoegd. In juiste cijfers gezegd: f 1,511,200 mag het ontwerp uit de schatkist doen vloeien, en geen cent meer. Ofschoon de minister op dit punt zeer beslist was, en duidelijk liet voelen, dat hij niet met zich, den minister van finan ciën en zijn ontwerp zou laten spotten, hebben toch nog een achttal leden de .opgewektheid" gehad gelijk de voor zitter hel noemde - opnieuw met hun pet in de hand voor de regeeringstafel te gaan slaan, om te zien, of er niet nog een enkel millioentje voor de onder wijzers zou in komen te vallen. Eindelijk, toen de minister andermaal verzekerd had, dat aanneming van welk am-inderaent ook, dat geld zoude kosten, het ontwerp onherroepelijk verloren zou doen gaan, zijn daarop de ingediende amendementen maar weer ingetrokken. Twee moties zijn echter gebleveneen van den heer Arts, 0111 het algemeene minimum van f500 op t 550 te brengen en een aan den heer Ter laan om niet f 550, maar f 600 als minimum vast te stellen. De moties zullen later worden behandeld. Als overgangsbepaling werd aangenomen een amendement-Ketelaar luidende: De jaarwedden der hoofden van scholen en onderwijzers aan de openhare lagere scholen worden alle vóór 1 Januari 1909 door de gemeenteraden opnieuw vastge steld." Verder werd nog bepaald, dat de wet wordt geacht te zijn in werking ge treden Januari 1908. De eindstemming over het ontwerp zal worden gehouden op een nader te bepalen dag. Den 8 December zal te Utrecht eene vergadering worden gehouden met het doel, eene vereeniging in het leven te roepen, die met ter zijde stel ling van elk denkbeeld, dat er toe zou kunnen leiden om het Joodsch natio naal verband in de plaats van of boven het Joodsch godsdienstig verband te stellen, zich ten doel stelt om zelfstan dig of in samenwerking met reeds bestaande vereenigingen, den Joodschen geest op te wekken en het Joodsche godsdienstig bewustzijn levendig te houden. De Kamer van Koophandel te Arnhem heeft een adres gericht aan den minister van Justitie waarin onder opmerking dat door het departement van den minister gegevens worden verzameld, inzake het vraagstuk der oneerlijke concurrentie, als de meening der Kamer wordt te kennen gegeven, dat die oneerlijke concurrentie veelvuldig voorkomt bij den verkoop van waren, welke op flesch of kruik verkocht worden en daarin bestaal, dat de prijs per flesch of kruik wordt geadverteerd, zonder daarbij te vermelden, of de flesch of kruik kleiner van inhoud is dan algemeen gebruikelijk is. De Kamer meent, dat het publiek hierdoor wordt misleid en henadeeld, terwijl ook de solide handel er de dupe van wordt. Zij meent verder, dat de misbruik gemakkelijk zou kunnen worden onder drukt indien voorgeschreven wordt, dat alleen flesschen of kruiken met aan gegeven inhoudsmaat mogen worden gebruikt met strafbaarstelling van 't gebruik van flesschen, waarop de in houdsmaat valschelijk is aangebracht. Practische bezwaren zijn aan een der gelijk voorschrift niet verbonden, al thans niet van dien aard, dat zij onover komelijk zijn; de inhoudsmaat is gemakkelijk aan te brengen en vrees voor bezwaren uit het buitenland behoeft niet te bestaan. Naar wij vernemen, zal in de maand September 1908 de vergadering van het Verein. Deutscher Eisenbahn Verwallungen, te Amsterdam gehouden wo den. Een tweehonderdtal hooge spoorweg autoriteiten zullen daaraan deelnemen. Aan de vergadering, die in de konings zaal in Arlis plaats heeft, zullen ver schillende feestelijkheden verbonden zijn. Vermoedelijk zullen de afgevaardigden door het gemeentebestuur van Amster dam worden ontvangen. (Tel.) Gisteren, juist op zijn verjaardag, is te 's-Gravenhage in 70-jarigen ouder dom overleden de gepensionneerde luite nant-generaal J. A. Vetter, oud comman dant van het leger in Ned.-Indië, te voren bevelhebber van de Lombok- expeditie. BETAALT UW REKENINGEN Dr. J. H. Gunning J.Hzn. schrijft in het „Utr. Dgbld.": Laat mij toch eens een ernstig woord mogen spreken, tot allen, dien het aan gaat, om het, geen zij anderen schuldig zijn ook te betalen. Mij zijn tientallen van handelaars be kend, die vier, zes, acht jaren tevergeefs op betaling hunner rekeningen wachten, die ten einde raad, eindelijk eens be- scheidenlijk op voldoening hunner vor deringen aandrongen en dan óf een hoozen brief kregen met de boodschap dat zij niets meer zouden leveren, óf in het geheel geen antwoord kregen, maar in beide gevallen geen geld. Dat men toch bedenke op deze wijze onzen handelsstand onfeilbaar te gronde te richten. Die menschen moeten hun wissels op tijd betalen, en worden nu op deze wijze gedwongen tegen 7 a 8 per cent geld bij anderen op te nemen, om aan hun verplichtingen te kunnen vol doen. Ik ken een winkelier, die meer dan 12 mille te goed heeft bij menschen, van wie men met zekerheid zeggen kan, dat zij het dubbel en dwars kunnen betalen. Het kwaad heeft hier in Utrecht zulk een hoogte bereikt, en de nood is dien tengevolge bij vele leveranciers zoo hoog gestegen, dat ik in het algemeen belang dringend een beroep doe op allen die van goeden wille zijn, om door spoedige betaling van hun schulden groote, zeer groote ellei de en moeilijkheden te helpen voorkomen. Zijn geld in prolongatie of in deposito te geven, als men nog onbetaalde reke ningen heeft liggen, is toch eigenlijk niet ander» dan diefstal. Het is het geld van een ander, waar men geen zeggenschap over heeft. Dat ieder doe in deze wat zijn plicht gebiedt 1 In de Stem des Volks van Zater dag 30 Nov. lezen we onderstaande Amersfoortsche correspondentie VERDEEL EN HEERSCH! Deze leuze wordt zooveel mogelijk in toepassing gebracht door onze christelijke broederen. De afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond heeft ver leden week Vrijdag een vak fdeeling voor timmerlieden gestcht met 14 leden Woensdag 27 Nov. zal getracht wor den de schildersgezellen «christelijk- nationaal» te organiseereu en daarna wellicht andere vakgroepen, als ten minste de neutralen een vereeniging in dat vak hebbenAnders is 't na tuurlijk niet noodigl De bestaande Protestantsch-Christe- lijke timmerlieden vereeniging, afd. van den Bond, zal zich nu wel splitsen. Zij bestaat n.l. uit leden van den Chr. Nat. Werkmansbond en Patrimonium. Dit is nu de konsekwentie der kerke lijke vakorganisatie, de verdeeling en versnippering onder de arbeiders moet tot het uiterste doorgevoerd worden. Een andere wijze om hen krachteloos te maken in hun strijd voor lotsverbetering kan nooit zóó vruchtdragend zijn, dat beseffen de heeren zeer goed. A.s. Vrijdag 29 Nov. zal ds. Vunderink z'n best nog eens doen, wellicht dat er dan nóg een timmerliedenvereeniging ontstaat I Waaneer toch de christelijke arbei ders eens zonder veroordeel over den gang van zaken nadachten, wellicht kwamen zij tot de erkenning dat toch waarachtig ds. Vunderink de man niet kan zijn, die hun den weg tot lots verbetering zal aanwijzen Neen, denk slechts aan de rede, door hem gehouden verleden jaar voor de christelijke patroonsvereening. Hij beweerde toen «dat er al genoeg voor de arbeiders gedaan was«de patroons- belangen moesten nu maar eens be hartigd worden I Op de vergadering, waar deze heer spreekt, mag niet gedebatteerd worden. Schurftige scha pen vreezen den roskam! DOMPERS. In de (a.-r.) «Graafschapper» wordt het plan tot stichting eener H. B. S. te Doetinchem bestreden op grond, dat deze inrichtingen «in den regel kweekplaatsen zijn van het brutaalste ongeloof en daardoor de zedelijke vooruitgang allerminst gediend wordt». Kunst en Wetenschap. In plaats van den heer C. A Heunks, die als zoodanig bedankt heeft, is de heer J. Klaassen benoemd tot directeur der zangvereeniging Kunst naar Vermogen. De tweede abonnementsvoorstelling in Amicitia zal gegeven worden Donder dag 12 December. De officier van gezondheid ie kl. J. A. Smits, die naar Amsterdam is overgeplaatst, is alhier vervangen door den officier van gezondheid 2 kl. C. Boeser. Door eenige dames hier ter stede is dezer dagen aan de Drankbestrijd sters Maria-Vereeniging een vaandel geschonken, dat door de R. K. Zusters prachtig geborduurd is. In een plech- tigen avond-dienst zal het vaandel den 15 dezer door de Vereeniging in ont vangst worden genomen, waarbij Pater Reijenberg van Leiden een feestrede zal houden. Omtrent het uitreiken der eereme dailles van de Oranje Nassauorde aan de opperwachtmeesters Larmené enJJ. v. d. Laan meldt een .occasional" aan het A. D.: Hare Majesteit verrichtte thans weer een daad waarmede zij zich bij het volk zoo bemind maakt. Zij ontbood Larmené bij zich in de loge en vroeg hem een en ander over de Hoefsmidschool. Ook de Prins vroeg eenige inlichtingen over het hoefbeslag. Toen Larmené bleek Z. K. H. niet goed te kunnen verstaan, bood de Koningin hem aan als tolk op te treden. Ook opperwachtmeester v. d. Laan werd ontboden en tot hem werden even eens eenige vragen betreffende zijn dienst tijd enz. gericht. Persoonlijk reikte H. M. aan beiden de medailles uit, buiten, vóór de manége, waar een groote menigte de Vorstin hartelijk toejuichte. De le luitenant L. Roelfsemavan het escadron ordonnansen is met ingang van 2 Dec. overgeplaatst bij het 4e Regiment huzaren te Deventer. Door de politie is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van de Drankwet en van de Arbeidswet. Op het bureau van politie is gedeponeerd een fietspomp, die op den openbaren weg is gevonden. Voor de leden van het Nutsdepar- tement en hunne genoodigden zal op Vrijdag 13 December een lezing worden gehouden door Ds. Van Kleef uit Leiden. In de maand November 1906 wer den door de Amersfoortsche tram ver voerd 7830 betalende passagiers en wel van 1 tot 16 Nov. 3340 en van 16 tot 30 Nov., na invoering van het 5 cents tarief, 4490 passagiers. De opbrengst der passage bedroeg f224.926 f223.10 f448.026, de tolaalinkomsten beliepen f491.626; de dagkilometeropbrengst was f9.106. In dezeifde maand van 1906 waren deze getallen respectievelijk 6403, f459.57 f486,04 en 9,01. DE ORANJEVEREENIG1NG. Onder voorzitterschap van den heer P. H. van Haselen hield de Oranje- vereeuiging gisterenavond haar 9de al gemeene ledenvergadering op de boven zaal van de Keizerskroon. Na opening leest de secretaris de notulen der vergadering van 12 Aug. '07, die worden goedgekeurd. Punt 1. Verslag van de Commissie belast met het nazien der rekening en ver antwoording over 1907. De commissie bestaande uit de heeien Eggink, Goossens en Van Meggelen brengt bij monde van den heer Goossens verslag uit. De commissie heeft alles nagezien en in de beste orde bevonden, waarom ze voorstelt den penningmeester dank te betuigen voor het gehouden beheer. De heer Eggink wenscht hier nog aan toe te voegen, dat het hem verwonderd heeft, dat er met het weinige geld nog zooveel is gepraesteerd. Daarvoor wenscht hij een woord van hulde te brengen. Verder wenscht hij nog een wenk te geven, dat de leden, vooral de eens gezindheid in deze vergadering zullen betrachten. Punt 2. Jaarverslag. Volgens art. 13 van het Huish. Regl. brengt de secretaris het jaarverslag uit. Hij begint met hulde te brengen aan de commissarissen, die zooveel hebben bij gedragen tot het welslagen der feesten, waarna hij de feestelijkheden op 19 April en 31 Augustus herdenkt. Mocht de historische optocht niet voldoenden steun ondervinden, toch is 31 Aug. op een opgewekte wijze gevierd. In den heer Schooneveld heeft de vereeniging een ijverig bestuurslid ver loren. Het ledental bedraagt thans 627. In 1906 is ontvangen f 785.35 en in 1907 f943.80, waaronder f200 subsidie van de gemeente. Aan contributie werd over deze jaren ontvangen f 487.95 en f 698.75. Het batig saldo is dit jaar f 57.056, zoodat de financieele toestand gunstig is te noemen. Met een opwekking het ledental der vereeniging te vergrooten, opdat op steeds waardiger wijze de nationale feestdagen kunnen worden gevierd, ein digde de secretaris zijn verslag. De voorzitter dankt hem voor het verslag. Punt 3. Voorstel feestvie ring 19 April 1908. Het Bestuur stelt voor een tentoon stelling te organiseeren van huisvlijt en 's avonds een optocht te houden met muziek. Het ligt in de bedoeling de kinderen hiervoor aan 't werk te krijgen. Voor jongens zou dit bestaan in het leveren van bouwcartons, figuren van zaagwerk en figuren van postzegels en voor meisjes en handwerken, en voor werpen van postzegels en sigaren bandjes. Het Bestuur ontveinst zich niet, dat hieraan groote moeilijkheden zijn ver bonden maar hoopt dat de tentoonstel ling slagen zal. De kosten zullen boven dien niet hoog woiden en deze kunnen wellicht bestreden worden uit de entrée's. Dit voorstel wordt nog al bestreden en ten slotte verworpen met 19 tegen 13 stemmen. Alsnu worden verschillende voorstel Anri'r 'f e'/fibraChL De een Wil op ]J April niets doen en alle krachten op 31 Aug. concen reeren, de ander wil volks spelen, een derde een feestviering als dit jaar in eenige zalen, een vierde wil ee ommegang door de stad enz. iqNAnrT1(!iSC.USSie wordt besloten 0,1 19 April mets te doen. Punt 4. Verkiezing van bestuursleden (vacature-van Schoo neveld eri periodieke aftreding van heeren P. H. van Haselen en G. Seerenberg de Boer). De heer van Haselen stelt zich nii meer herkiesbaar, de heer de Boer we Een lid verzoekt den heer van Hasi Bost Sezi' I twijf Dn 11: boe I- Doo ning Per: opti „-.w *au uaSet- len nog op dit besluit terug te komen! i hij blijft er echter bij. aa° Bij eerste stemming worden gekozei de heeren de Boer en Sclioterman. on De heer de Boer neemt zijn benoeminj aan, de heer Schoterman niet. Na eindelooze stemmingen worden ter slotte verkozen verklaard de heeren a] J. Scholte en D. Meester, die debenoe ming aannemen. De heer Reyckers brengt een woord van dank aan den heer Van Haselei: E voor al hetgeen hij voor de vergaderb; gist heeft gedaan. De heer Reyckers weri 1 tot Voorzittervgekozen. Hierna wordt de vergadering gesloten 14 Onder leiding van den heer Gent K raai Majoor, commandant der4eDivisi, id. had heden een kaderoefening op d.' K. kaart plaats, waaraan deelnamen dt id. Regiments-cominandanten en eenigt 3 'c Hoofdofficieren van de Divisie, Hoold- officieren van andere wapens, een dir. off. v. gez. 2e kl. en een kapitein van de genie. BAARN. Tot afgevaardigde naar di algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, welke dit jaar te Leeuwarden wordt gehouden, is door de afd. Baarn gekozen de heer B. J. J. Weijkamp. Tot Penningmeester der afdeeling Baarn en omstr. van de Ned. Vereeni ging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria, is in de plaats van wijlen Jhr. C. Röell gekozen de heer Jhr. L. Rutgers van Rozenburg, burgemeester van Eemnes. MAA N. Zondag is alhier bij hel rangeeren de wisselwachter Kusters onder een rangeerend treindeel geraakt er waar verwond. De beide beenen en een zijner armen werden ernstig gekneusd. De ongelukkige is naar het ziekenhui: te Utrecht overgebracht, alwaar hij nog denzelfden dag aan de gevolgen zijnei verwondingen is bezweken. 000RN. De rederijkerskamer „Ui Vriendenkring" alhier, hoopt den "2: December a.s. haar 25-jarig bestaan tl herdenken, door feestuitvoering. 3 c of Au F. 3 of ZW' of id. 3 1 He Ba f3 3 H. te So f3 L. Nc id. d. of ve te ve PI oj f3 het geven van eei de of Quick (A'foort) Quick II (den Haag) 6-1 jj, Als om 2 uur het sein tot beginnet gegeven wordt, stellen beide elftallen in zich volledig op. Dadelijk zijn de Leus- derheimenschen, hoewel ze eerst tegel wind inspeelden, sterker, zoodat de ba' voortdurend in de nabijheid van hel Haagsche doel verkeert. Daar echtei weert de achterhoede zich geducht, maar kan door de weinige medewerking vat haar voorhoede, niet verhinderen, dat dt Amersfoorteri 2 maal den bal in hel vijandelijke net deponeeren. De tweede; a< goal was nu niet direct bijzonder mooil te noemen. t( Dan begint ook de voorhoede derl gasten zich te roerenhet gaat vrijwelBf gelijk op. Even voor rust doen de Hage-i si naars een gecombineerden aanval, de achterhoede wordt gepasseerd, waarod d een keurig schot in den linkerhoek dei d goal volgt. Stand alzoo 2—1. Na de rust krijgen we een vreem: f spel te zien. Om beurten is de eene a partij veel sterker dan de andere; ooi beurten komen de beide doelen in ge-I vaar. Liefst zes keer wordt er nog ge-| I scoord, waarvan Quick (A.) er 4 ve'Bj neemt. Het einde komt v hare rekening met 63. De beide elftallen nagaande, vonden we de geheele achterhoede der gasten goed, de voorhoede liet echter, vooral vóóral de rust, veel te wenschen over. Quick speelde beneden haar gewonen vorm, alleen Keetell niet. Deze speltf| was ongetwijfeld de beste van het geha- I Om met de achterhoede door te gaf daar muntte verder niemand bepaald uil- ieder was even goed, of beter gezeg even slecht. Vóór was de toestand ooi niet rooskleurig, de Stoppelaar andeb meestal goed, speelde ongelooflijk slecht en had evengoed aan den kant kunnen gaan staan. De rest was nu niet be paald slecht, maar speelde met veel K weinig vuur. Scheidsrechter Makkink bes1 Zondag a.s. moet Quick naar de»

De Eemlander | 1907 | | pagina 2