[erk- en Schoolnieuws -IVDe heer 1. J. Ansink, onderwijzer aan de openbare school in de Hellestraat alhier, komt voor op de voordracht voor Mderwijzer aan een openbare school aan den Amsierdamschen straatweg te Utrecht. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. LLERLEI. A VERTEN TIËN. Vereeniging „VOOR DE KU?iST". Tentoonstelling van Isographieën Bosch toe, om tegen Wilhelmina te spelen, gezien het feit, dat het nóch P. W. nóch D. mocht gelukken daar te winnen, vijfelen we zeer aan een goeden uitslag. Inmogelijk is het echter niet, maar dan loet er ook voortdurend hard gewerkt gorden. HZondag 8 Dec. wordt voor den Doopsgezinden Kring een godsdienstoefe ning gehouden in het Logegebouw, van Persijnstraat 1 waarin als spreker zal optreden Ds. B. P. Plantenga van Haarlem. i Rechtszaken. Kantongerecht Door den Kantonrechter alhier, zijn I gisteren de volgende uitspraken gedaan I Dronkenschap: 4e herhaling W. S. tijdelijk in de gevangenis te Zutphen L 14 d. id. 2e herh. W. E. 1 w. id. Ie herh. H. de L. 3 d. id. 3e herh. J. W. f K. 8 d. id. 4e herh. H. H. G. 14 d. it id. 13e herh. A. v. de S. 3 w. id. W. 1«Ik. f3 of 3 d. id. G. de M. f3 of 3 d. It id. C. G. f 3 of 3 d. id. H. v. E. f 3 of ;t| 3 d. id. J. B. f 3 of 3 d. id. J. B. f 3 of I- 3 d. id. R. R. f3 of 3 d. id. J. B. f3 i of 3 d. id. G. B. f 3 of 3 d. alle te t Amersfoort, id. 3. v. F. f 3 of 3 d. id. F. A. K. f 3 of 3 d. id. G. J. K. f3 of f 3 d. id. 2 X gepleegd A. V. f 2 X 3 of 2 X 3 d- id. D. R. f3 of 3 d. alle zwervend, id. G. v. P. te Hilversum 13 of 3 d. id. P. K. te Laren f 3 of 3 d. ie id. N. H. f3 of 3 d. id. G. H. f3 of j 3 d. beide te Hoogland, id. H. v. B. te Hoevelaken f3 of 3 d. id. J. F. M. te I Barneveld f 3 of 3 d. id. G. L. te Soest 13 of 3 d. id. W. S. te Soestdijk f 3 of 3 d. id. 3. G. f3 of 3 d. id. W. v. d. H. f3 of 3 d. beiden te Baarn. Op verboden grond loopen-, W. v. E i-l te Amersfoort f 3 of 3 d. id. H. W. te m Soest f 3 of 3 d. id. G. v. d. B. te Baarn 'Ci f3 of 3 d. id. 1 G. T. 2 J. T. 3 W. de L. No. 1 f 3 of 3 d. No. 2 f 1 of 1. d. :rj No. 3 f3 of 3 d. alle te Amsterdam. id. L. V. f3 of 3 d. id. T. L. f3 of 3 d. id. 1 H. N. 2 W. de 11. No. 1 f5 fj of 3 d. No. 2 f 5 of 3 d. alle te Hil- 11 versum. ?L Op bezaaiden grond loopenM. v. V. I te Hilversum f3 of 3d. id. R. B. Zwer vend f 5 of 3 d. StrooperijP. H. te Soest f3 of 3 d. Het vervoer door trekdieren doen plaats hebben op eene noodeloos pijnlijke o) kwellende wijze: M. de R. te Baarn i, f3 of 3 d. Trekdier onbekend laten staan: W. tt', K. te Amersfoort f 2 of 2 d. ;;j Valschen naam opgeven: H. R. tijde- delijk in strafgevangenis te Zutphen f 10 of 10 d. (jv. In open jachttijd jagen zonder acte en vergunning, gepleegd des nachts: A. W. v. d. B. te Soest 2X3 d. en ver- beurdverkl. geweer, sit Wild vervoeren in open jachttijd ;ti in het veld buiten openb. wegen voet- is, paden, zonder jachtacte of kostelooze etl machtiging daartoe, gepleegd des nachts. ial| A. 1. S. te Soest 5 d. en verbeurdverkl. id haas. Door middel van kunstlicht wild op- arj sporen, gepleegd des nachts: G. W. te at Soest 7 d. en verbeurdverkl. lichtbak di met last tot vernieling daarvan. lelPf In open jachtijd 's nachts jagen zonder de acte en vergunningT. v. V. Soest 2 ioil X 3 d. verbeurdverkl. geweer met last tot uitlevering subs, f 6 of 6 d. ert 's nachts zich met een af draaier in e\r't veld bevindenV. v. d. B. te Hilver- e-' sum 5 d. de Niet zorgen dat zijn kind geregeld de school bezoektC. V. N. f 0.50 of 1 d. id. gepleegd bij herhaling H. B. f 1 of 1 d. id. gepleegd bij herhaling A. v. f3 of 3 d. id. G. v. d. K. f 1 of 1 d. ne allen te Amersfoort. Wielrijden zonder licht: G. V. te Scherpenzeel f2 of 2 d. id. A. H. te Hilversum f 2 of 2 d. ÈÉiïijcfen met voertuig zonder licht: C. al de B. te Eemnes f2 of 2 d. hl et automobiel rijden van welk voer en tuxgnommer en letter aan de achter en zijde niet helder verlicht zijn: C. H. M. ral L. te Zeist t 5 of 4 d. er' T °Pe"3- weg een wapen dragen: J. 1M. te Voorlhuizen f lo of 10 d. lii en verbeurdverkl. priemstok. id. A. G. i N. te Eemnes f 3 of 3 d. en id. geweer. J> I Hooken va met-rook coupé- M G te il Amsterdam f 3 of 3 d. In vergunningslocaliteit een beschon- °r! iZolTT t0elaten'' T' H' le Baanl b'| in eene waterleiding v. h Heem- en raadschap de rivier de Eem enz fuiken e* Wfï A' L' M- f3 "f 2 d. A. v W Ie 1 5 of 4. st en FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Utrecht. Jacob Maykels, van be roep diamantwerker, wonende te Amers foort. VERKEERSVEILIGHEID. Wederom besliste de Hooge Raad, dat het voor veroordeeling wegens het te snel rijden over een weg met een motorrijtuig voldoende is dal er gevaar bestaat voor de vrijheid en veiligheid van mogelijk verkeer over dien weg ten gevolge van de snelheid, waaronder ge reden wordt. Ook al bevindt zich precies op het oogenblik waarop dit geschiedt, geen vei keer op dien weg. Mitsdien werden verworpen de cas satie-beroepen van H. A. Van L., zonder beroep, en mr. G. J. baron Van T. v. S., rentmeester van het kroondomein, door de Arnhemsche Rechtbank veroordeeld tot f 100 boete of 2 dagen hechtenis, wegens het op een weg met een motor rijtuig met zoodanige snelheid rijden dat daardoor de vrijheid en de veiligheid van het verkeer over dien weg in gevaar wordt gebracht. Nu de tijd van het snoeien en rooien der boomen is aangebroken, kan het misschien nuttig zijn er eens op te wijzen, dat boomen in de onmiddellijke nabijheid van huizen geplaatst, de be woners in hunne gezondheid kunnen schaden. Een huisje, verscholen onder eene fraaie groep hoog opgaand hout moge voor den wandelaar veel bekoor lijks hebben, maar zijne bewoners loopen gevaar hunne goede gezondheid er in te verliezen. In de eerste plaats veroorzaken boo men op directe wijze waterdamp in de omgevende lucht. Het water wordt door hen uit den grond opgezogen en ver dampt dan aan de oppervlakte der bladeren. De hoeveelheid vocht loopt bij verschillende boomsoorten zeer uit een een kastanje, die men wegens zijne zware schaduw dikwijls dicht bij de huizen plant, zuigt zeer veel water uit den grond op en geeft dit weer aan de lucht af. Deze boomen zijn in kleine tuinen ook niet gewenscht, hunne wortels verspreiden zich zeer ver in den bodem en in hunne omgeving gunnen ze geen andere plant een voorspoedig leven. Platanen en vooral dennen verwerken heel wat minder water. Maar ook indirect veroorzaken boo men vochtigheid in de huizen. De water damp in het huis ontstaan door de uitwaseming der menschen, door 't koken van spijzen en dranken, de neer slag op muren enz. moeten vooral door de zonnewarmte verdampen. Boomen verhinderen het doordringen der zonne stralen tot het huis en beletten het daardoor droog te worden. Het directe zonlicht mogen wij echter ook om andere redenen niet angstvallig door boomen, zonneblinden of gordijnen buiten onze woningen sluiten. De zonne stralen, welke onbelemmerd onze kamers binnentreden en in hoeken en reten doordringen, werken doodend op allerlei lagere organismen, die overal te vinden zijn en zeker niet het minst in het stof onzer woonvertrekken. De gezonde invloed van de buiten lucht, de bijzonder heilzame werking van berg- en zeelucht op tuberculose, serophulose, bloedarmoede en slechte eetlust is zeker ook gedeeltelijk aan het krachtige zonlicht te danken. Zonne- en lichtbaden zijn hulpmiddelen tot het bestrijden van vele ziekten en men zoude ze gaan zoeken en duur betalen in badplaats of aan zeestrand, terwijl men thuis iedere zonnestraal door jalousie of gordijn afweert. Een te dichte boombeplanting bij hui zen of in straten, verhinderd teveus den wind er flink doorheen te waaien, opdat die stinkende gassen weggedreven wor den, welke zich in onze, gewoonlijke te dicht bebouwde steden ontwikkelen. Op een windstillen zomeravond van de frissche heide in de stad komende, treffen ons al die onaangename geurtjes, welke liefst in een dichtbeboomde straat blijven hangen. Blijft men onafgebroken in de stad, dan gewent ons reukorgaan zich spoedig aan al die vieze lucht jes en als men 's avonds nog een straatje om gaat stappen, denkt men al heel wat frissche lucht in te ademen. Het hinderlijk stinken van grachten, wordt door eene dichte rei overhan gende kastanjeboomen zeker bevorderd. Doktoren hebben waargenomen dat sommige ziekten bijv. rheumatismus, nierziekten met al hun nasleep van andere aandoeningen o.a. hartsgebreken soms aan bepaalde huizen gebonden zijn. De vochtigheid die er heerscht speelt hierin een belangrijke rol. Het droog maken dier huizen der door goede ven tilatie, door het onbelemmerd laten toetreden van het directe zonlicht, door het kappen of snoeien van boomen in de onmiddellijke nabijheid kan de ge zondheidstoestand der bewoners aan merkelijk verbeteren. Uit een oogpunt van schoonheid is beplanting van straten en grachten onmisbaar, men moet evenwel zorgen dat de meestgeschikte boomsoort wordt aangeplant en door oordeelkundige snoeiing en uitdunning er voor waken, dat de bewoners geene nadeelige ge volgen ondervinden van eene te dicht bij hunne huizen staande, voor licht en lucht moeilijk doordringbare blader kroon. De moord te Zeist. Giste renmorgen is de huisvrouw van Van Vaalen door de politie gearresteerd en ter beschikking van de justitie naar Utrecht getransporteerd, als ver dacht van medeplichtigheid in de moordzaak op LI. Drost te Zeist. Na een ii erig onderzoek der politie is het iar mogen gelukken zoodanige a wijzingen tegen deze vrouw in Lj.ui'.ieu te krijgen, dat zij gearresteerd kon worden. Werkloosheid in Amster- d .i in. Gisteren hebben een aantal werk- h'Ozen te Amsterdam weder vergaderd, '■nier leiding van den anarchist Samson. Hij wekte op tot het houden van hongeroptochten, het manifesteeren viv de schouwburgen en bij de Beurs, en ful gezamenlijk museum bezoek. Een gedeelte van dezen raad werd al dadelijk opgevolgd. Men trok naar het huis van burge meester Van Leeuwen op de Heerengracht, waar de menigte echter door de politie verspreid werd, en daarna werden op straat hier en daar voorbijgangers aan gehouden en om geld gevraagd. Moord te Brussel. Te Brus sel is een afschuwelijke moord ge pleegd op een kind, een zesjarig meisje, Annetje Bellot geheeten. Het kind is Zondagavond op geheimzinnige wijze uit de Rue Vautour verdwenen en men heeft het lijkje gisteren morgen gevonden met sporen van ergerlijke mishandeling achter het gebouw der veeartsenijschool. Zij had Zondagavond haar broertje bij zich, toen deze door een man werd aangesproken en verzocht een paar cigaretten voor hem te halen. Toen het knaapje terugkwam, waren man en zusje verdwenen. De V e s u v i u s. Na eenige maan den van volslagen rust, is de Vesuvius weer begonnen te werken. Groote hoe veelheden rook zjjn weer uitgeblazen en een regen van asch daalt weer neer. Dit alles gaat gepaard met onderaardsch gerommel. De bevolking is ongerust. De Patrie verongelukt. De Parijsche Correspondent van het «Hdbld.» schrijft: De Patriehet bestuurbare militaire luchtschip, dat voor enkele dagen zulk een prachtig getuigenis aflegde van de hoogte, waartoe tegenwoordig de luchtscheepvaart het heeft gebracht, de «Patrie» is verongelukt. De ballon is niet maar beschadigd. hij is weg, absoluut weg. Men weet niet waar de treurige overblijfselen gestoven of ge- vloge zijn. Ziehier hoe de ramp in haar werk gegaan is. Zaterdagmiddag was het luchtschip van zijn nieuwe ligplaats nabij Verdun uit opgestegen, waarbij zich geen enkel incident had voorgedaan, toen plotseling de toeschouwers zagen dat de schroef ophield te werken. Men hoorde later dat een kleedingstuk van den méchani- cien tusschen de draaiende deelen van den motor gekomen was, wat het springen van een dier machinedeelen ten gevolge gehad had. Aangezien het niet mogelijk was in de lucht de noodige herstellingen aan te brengen en er een krachtige wind woei, besloten de lucht schippers terstond te dalen, welke manoeuvre dan ook zonder ongelukken werd uitgevoerd. Op een weiland te Nixéville, nabij het dorp Souheshes, daalde men en omdat de kolossale ballon hier zonder eenige beschutting aan den hevigen wind was blootgesteld, werd een aantal soldaten ontboden om hem gedurende den nacht op zijn plaats te houden. Want de motor kon niet vóór den volgenden dag worden hersteld. De soldaten hadden een moeilijken nacht, want het gevaarte werd door den wind voortdurend met geweld heen en weer geslingerd, zoodat het groote inspanning kostte het op zijn plaats te houden. Men zorgde daarom den vol genden morgen dadelijk voor verster king, en in den loop van den Zaterdag werd het aantal manschappen, dat den ballon vasthield, tot 200 vermeerderd. Men zou juist met het herstellen van den moter beginnen, toen plotseling een geweldige windstoot den ballon opnam en met buitengewone kracht tegen den grond sloeg. Door den schok kantelde het schuitje, de vele honderden kilo's ballast vielen er uit en een nieuwe windvlaag sleurde den thans volkomen onhandel- baren ballon mede. De mannen, een eind medegesleept, moesten hun bloe dende vingers loslaten en licht als een papiertje in den wind, vloog, hoog in de lucht, de «Patrie» naar het Wes ten. Men kon hem nakijken! En geen sterveling heeft hem na dien tijd meer gezien Waar hij gebleven is, weet niemand kan ook niet worden berekend. Heeft het omhulsel weerstand geboden aan den wind, dan is het best mogelijk dat de ballon nog in de lucht rond zweeft, op een hoogte die hem onzichtbaar maakt, en waarvan men de luchtstroo- men niet kan nagaan. Is het doek ech ter door den wind aan flarden gereten, dan liggen de overblijfselen misschien in een of ander bosch, of in den Atlan- tischen Oceaan. Er valt volstrekt geen peil op te trekken. Maar waarvan men welhaast zeker kan zijn, het is dat de Patrie» nimmer meer zijn glansrijke tochten door het luchtruim voortzetten zal, al vindt men de treurige over blijfselen ervan terug. Het rooken van kinderen. In „De Volksschool" orgaan der afdee- ling Amsterdam van den Bond van Nederl. Onderwijzers, komt de uitslag voor van een enquête, gehouden onder doctoren, naar hun meening over hel looken van kinderen. Al deze doctoren keuren het rooken door jongens ten zeerste af. Zoo schrijft dr. Van Wayenburg: „Den ouders kan er niet genoeg op gewezen worden welk 'n gevaarlijke slof zij het lichaam hunner kinderen binnen laten sluipen, wanneer ze hun toestaan op jeugdigen leeftijd le rooken of te pruimen. Tabak bevat vooreerst: de nicotine, een stof, waarvan elkeen weel dat het een vergift is en dus in het menschelijk lichaam niet thuis be hoort. Maar daarnaast, niet minder vergiftige stoffen, die bij de verbranding van sigaren en sigaretten vrijkomen en, op gelost in het speeksel of ingeademd langs de luchtpijp het bloed binnen dringen. (Weg dus ook met de zoogenaamde nico- tine-viije sigaren Dr. Van Wayenburg zet dan verder uiteen, dat tabak uil deze bestanddeelen bestaand, schadelijk is voor het hart en het spijsverteringskanaal en eindigt al dus: En wie na dit alles nog niet geloof 1, dat tabak zoo erg schadelijk is, omdat hij zooveel gezonde volwassen rookers om zich heen ziet, bedenke dat, wat den volwassene niet behoeft te schaden, toch wel den knaap in hooge mate kwaad kan doen, al was het alleen maar, omdat de knaap uit dezelfde sigaar dubbel zooveel gift haalt als de volwas sene, zijnde zijn lichaamsgewicht de helft kleiner. Dr. Houwing, kinderarts, schrijft het volgende: „Vergiften zijn reeds in zeer kleine hoeveelheden gevaarlijk voor kinderen. Nicotine, ook een vergift, werkt nadeelig op de hersenen en het zenuwstel, waarom het rooken van sigaren en sigaretten door kinderen ten sterkste is af te raden." Dr. Schippers verklaart, dat tiij het rooken voor de schoolkinderen allerver- derfelijkst vindt. Dat het rooken bij iedereen, maar vooral bij kinderen zeer nadeelig is voor de spijsverteringsorganen, de eetlust bederft, etc. en bovendien ook slecht werkt voor het zenuwstelsel, de ocgen etc." Dr. P. W. C. M. Busch, le geneesheer aan O. L. Vr. Gaslnuis, verklaart zelfs, dat het rooken door kinderen evenzeer is af te keuren als het alcoholgebruik. Al deze meeningen, vermeerderd met die van de overige genoemde doctoren, zullen in een brochure verschijnen. Door de Gezondheidscommissie in de gemeenten Barradeel, Hennaarderadeel, Franekeradeel en Franeker is aan alle jongens der hoogste schoolklassen een brief ter hand gesteld over de nadeelen van het vroegtijdig rooken. Deze brief is gesteld door dr. Mulder, medicus te Franeker, die oordeelt dat vroeg rooken leidt tot kleurenblindheid, verzwakking van het gehoor, slechte werking van de hersens en bloedvaten, bevordering van het drankgebruik en ondermijning der volksgezondheid. Ouders mogen het bovenstaande wel eens ter dege overdenken, alvorens hun jongens verlof te geven met een sigaar in den mond op straat of in huis te verschijnen. F a t a 1 i s m e. De Tribune geeft een voorbeeld van een merkwaardig staaltje van Oostersch fatalisme. Meer dan 25.000 Mohammedanen moeten in het Vijfstroomenland zijn gestorven door het gebruik van besmet water uit een put. Hoewel zij de oorzaak er van wisten, weigerden zij hun dorpen te verlaten, omdat hij volgens den Koran de door Allah gezonden tuchtigingen niet moch ten ontvluchten. Dit is echter volgens Mohammedaan- sche schriftgeleerden niet volgens den Koran, daar deze juist voorschrijft de plaatsen te verlaten, die door besmette lijke ziekten worden bezocht. Hiervan is een verklaring opgemaakt, die door de Biilsche regeering in de geteisterde streek zal worden verspreid. In elf jaar tijd zijn in Britsch Indië aan pest bijna vijf en een half millioen men schen gestorven. De in 1905 in Zweden opgerichte Tubcrcolose-commissie heeft gisteren aan de regeering haar rapport uitgebracht. Daarin wordt gezegd, dat na verloop van tijd 4600 sanatoria moeten worden opgericht, die een gezamenlijk bedrag van 10.810.000 Kronen zullen kosten. De verpleging van leiders aan tuberculose moet volgens de commissie aan de ge meenten worden opgedragen, die daar voor bij den Staat leeningen moeten aangaan tegen een matige rente, bv. 3 procent. Voorgesteld wordt, dat de Rijksdag daarvoor een leening zal moeten toeslaan van 5.4U5.000 Kronen. Men schrijft uit Emmerich aan de Geld.: Alhier arriveerde Vrijdag de sleep- kaan Johanna, gezagvoerder Meurs. Een zware slag had dezen kapitein getroffen, 's Morgens zijn beide zonen in den bloeienden leeftijd van 19 en 20 jaar willende wekken, vond hij ze niet meer levend; beiden waren ge stikt. Oorzaak van dezen noodlottigen dood is het laten branden van een petro leumlamp, wier walm de enge ruimte der voorkajuit vulde. De lijken worden te Lobith, waar de vader gedomici lieerd is, ter aarde besteld. Spoorwegversiering. In België zijn in 1906 en 1907 aanmeer dan 500 chefs van spoorwegstations halten en standplaatsen, zaden en plan ten uitgedeeld geworden om de tuintjes langs den spoorweg met bloemen te versieren. Dit jaar werden er bovendien soortgelijke uitdeelingen gedaan aan de barreehvachters, baanwerkers, brug wachters enz. Burgerlijke Stand. Van 2 en 3 December 1907. GEBORENMaurits I-Ienri, zoon van Henri van Raalte en Betsy Anna Cohen. Anna, d. van Jan Kruiswijk en Maria Veenendaal. Nicolaas, z. van Hendrik Hilhorst en Hendrika van den Eshof. Johannes Adrianus, z. van Gornelis Jo hannes Verhoef en Saartje Boer. Hermanus Petrus, z. van Joannes Theo- dorus van Nes en Baldina Theodora Bruineman. Wilhelmina Johanna, d. van Pieter Tommel en Hendrika de Wilde. Elisa Maria Johanna, d. van Paul Wilhelm Kost en Janna ICuijt. Adrianus, z. van Johannes Philippus van Oostveen en Willemijna Tolboom. Tjark, z. van Pieter Karei Lulofs en Afine Jeltine Annette van Linge. Gerrit, z. van Breunis Jansen en Hen drika Krook. GEHUWD: Jozeph Godschalk en Cato Hartog de Vries. OVERLEDENJan van Vulpen, oud 64 j., ongeh. Gerrilje Johanna van der Meij, oud 5 mnd. Anna Kruis wijk, oud 1 dag. Emma Wilhelmina Theresia van Amerongen, oud 23 jaar, ongehuwd. De Heer en Mevrouw Dr. P. K. LULOFSvan Linge, geven kennis van de geboorte van een ZOON. AMERSFOORT, 1 Dec. 1907. UTRECHT. NOBELSTE, A AT 12. VAN OUDE EN MODERNE TEEKENINGEN EN ETSEN, UIT HET ATELIER VAN MEURS EN VAN GOGH TE HAARLEM -:- -:- -:- -:- -:- GEOPEND VAN 4 TOT EN MET 8 DECEMBER 1907 DAGELIJKS VAN 10-4 UUR. HET BESTUUR

De Eemlander | 1907 | | pagina 3