STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Jft* E3TS. ÏÏSKfi? SPORT. Rechtszaken ALLERLEL ADVERTENTIEN. WEL DA DIDH EI DS-UIT VOE RING Ten bate der Vereeniging „LIEFDADIGHEID", in de Concertzaal „Amicitia" op DINSDAG 10 DECEMBER, Belling zijn ondergebracht of van wege armenzorg zijn uitbesteed. 2—.. Het hoofdbestuur verklaart zich voorts het kiesrecht van de ongehuwde uw, maar wenscht den leeftijd, waar zij kiesgerechtigd zal zijn, voorloopig op 30 jaar te stellen, f kan de gehuwde vrouw wil het hefcfdbestuur het kiesrecht niet verleenen omdat de man zijn gezin vertegen woordigt. Hfechorsing van de uitoefening van het (kiesrecht wenscht het hoofdbestuur, in afwijking van het rapport der Uniecom missie, niet te zien toegepast ten aan zien van militairen in werkelijken dienst bij land- en zeemacht, beneden den rang van onderofficier. ijffllet hoofdbestuur wenscht stemplicht ingevoerd te zien. Bij eerste overtreding zou geen andere straf moeten opgelegd wlrden dan publicecring van den naam des verzuimers, bij recidive zou boete njleten volgen. |®iet hoofdbestuur is voor evenredige vertegenwoordiging en meent met de Unie-commissie, dat het stelsel der par- tijvertegenwoordiging de voorkeur ver dient boven dat der persoonlijke verte genwoordiging en dat bij invoering van ibeüoeld stelsel ons land in niet te groote districten behoort te worden ingedeeld. De commissie wenschte 10 districten, het hoofdbestuur zoo moge lijk 15. Het hoofdbestuur zal in de eerstvol gende vergadering van de Liberale Unie, in de tweede helft van Januari a.s. te houden, conclusies over de in zijn schrijven behandelde vraagstukken aan de orde stellen en in stemming brengen. Het wenscht vooraf de aan gegeven punten in alle afdeelingen be sproken te zien, opdat de afgevaardig den met die bespreking rekening kunnen houden. Den 13n dezer zal de Duitsche Keizer vermoedelijk lusschen tien uur en half elf te Amsterdam aankomen. De komst ten paleize op den Dam zal te ongeveer 11 uur zijn. (Hbld.) De uitslag der gisteren in het II district Sneek gehouden stemming voor t- de Tweede Kamer was als volgt: Uitgebracht 5659 geldige stemmen, li Volstrekte meerderheid 2614. GEKOZEN mr. S. de Vries Czn. (antir.) met 3599 stemmen. Voorts had mr. A. Ferf (lib.) 1452 en r- en de heer W. H. Vliegen (soc.-dera.) ig 608 stemmen, a I Men meldt uit Rotterdam n I Door ongeveer tweehonderd Caland- -1 straters is een request aan H. M. de Koningin gericht, waarin zij mededeelen, dat, sedert zij in vasten dienst zijn ge- 'n komen bij de Stnwadoorsvereeniging, het gevaar en de mishandelingen, waaraan III requestranten bloot staan, zijn vertien- Voudigd, in hoofdzaak, doordat zij niet 1meer in voldoende mate worden be ul schermd, daar toch eene bescherming, |n bestaande in een of twee agenten van politie, niet voldoende kan worden ge in acht tegen een met messen en revolvers ld gewapende menigte. Zij wijzen er op, id dat de werkelijkheid veel erger is dan ik berichten in de dagbladen zouden doen in vermoeden, voor welke der gevallen schijnt verzwegen te worden, r- Zij doen dus bij H. M. in 't belang n van hun vrouw en kinderen, een beroep op de bescherming van lijf en goederen, :n hun door art. 4 der Grondwet gewaar- o, borgd. Zij verzoeken mitsdien H. M. zoo s' danige maatregelen te bevelen, waardoor in requestranten voortaan in staat zullen n, tjjn, veilig en zonder gevaar hun werk i- te verrichten. fcr De algemeene vergadering van ftS K. Werkliedenvereenigingen in het Aartsbisdom Utrecht zal, vermoedelijk in Februari, te dezer stede worden ge houden. Aan het postkantoor en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd in November ingelegd bij de Rijks-post spaarbank f39.153.14 en daaruit terug gevraagd f38.006.00. r\flet laatste door het kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 13454. Alhier is een vereeniging van metse- kehjk met°3P5PTedeednerl °Pgericht' aanVan" ^?.e <Pndef°fficiers-Zangvereeni- g.ng>. directeur de heer W. Wernicke, waarvan den WelEdelGestr. Heer L. Noest beschermheer is, heeft het clan opgevat om op Dinsdag IO Dec as eene weldadigheids-uitvoering ten bate der^ereeniging .Liefdadigheid, nezzo-sopraan, en het Amemfoornch '®?nieB°teSt 'JubaI>. directeur de 'erieenen. rS' hUDne ^werking Het programma luidt als volgt: i. Volkshymne, A. Lwolff. Stil Geluk, L. Kron, voor mannenkoor2. Die turteltaube hör ich klagen (Oud- Holl. lied), W, F. G. Nicolaï. Lente liefde, Kor Kuiler. Een karretjen op den zandweg reed. Bertha Koopman, voor zang; 3, Arie de Handel, voor orkest; 4. Serenata fantastica, A. Cip- pollone. Valse-caprice, Rubinstein, voor piano5. Het Kerkje, G. Attenhoffer. Avondklanken, C. Kreutzer, voor man nenkoor 6. Kolonel Van Hoek marsch G. Bikkers. Pauze. 7. La Spe- ranza, Fantasie-Caprice, Boscolli, voor orkest8 Omhoog, G. A. Heinze, voor mannenkoor; 9. Liedeken van Vrou wenleven, J, v. d. Brandeler. Van een herderin, Dr. E. D. Pijzei, voor zang 10. Nederlandsch Volkslied, L. Noest; 11Home Sweet Home, Gustaaf de Lange, Liebchens Grusz, Jozef Löw, voor piano; 12. Hartewenschen, Volks wijze. Galop, Ferd. Möhring, voor mannenkoor. 't Is te hopen, dat, waar zooveel wordt geboden en waar getracht wordt het publiek een genotvollen avond te bereiden, de vereeniging «Liefdadig heid, die zich ten doel stelt onder steuning aan oppassende gezinnen, die door ziekte, werkloosheid of andere rampen tot armoede moeten vervallen, als zij niet tijdelijk gesteund worden, een flink batig saldo zal krijgen. De tenloonsielling der voorwerpen voor de Protestanlsche Armenloterij zal gehouden worden 10 en 11 December van 1 tot 4 uur in het lokaal de Zaaier. Wij hebben ons tot den bekenden historicus, onzen stadgenoot, den heer A. M. Kollewijn Nz., gewend met het verzoek het een en ander uit onze poli tieke geschiedenis voor ons blad te willen schrijven. De heer Kollewijn heeft wel willend aan deze uitnoodiging voldaai door ons, hetgeen hij vroeger reeds heeft geschreven, thans herzien en bijgewerkt, af te staan. Wij vestigen derhalve de aandacht van onze lezers op deze artikelen, die zeker door velen met groot genoegen zullen worden gelezen. Zooals man zal merken, zijn ze geschreven in de vereenvoudigde spelling. Door de politie zijn een drietal stroopsters'gesnapt, die in Brikhoven bezig waren hout te kapen. De heer I. Ter Schuur heeft ont slag genomeD als notabel derNed.Herv. gemeente alhier. In zijne plaats is als Secretaris van dat college benoemd de heer H. C. van Dam eveneens notabel. Bij de tweede abonnementsvoor- slelling op 12 Dec. a.s. zal door de Ned. Tooneelvereeniging worden opgevoerd „Advocatenstreken" een uit hetDuitsch vertaald blijspel, waarvan de premère Zaterdag a.s. te Amsterdam gaat. Den 14en December en drie volgende dagen zullen in de sociëteit .Amicitia" voorstellingen worden gegeven door de bioscoop van Tewe. Den 25en December zal in .Amicitia" een opvoering worden gegeven van de aardige operette .Jong Heidelberg." Het bestuur van Amicitia heeft tot vice-president gekozen den heer dr. Ph. H. Peyrot. De le luit. L. J. Rieber, van het 5e reg. inf. te Amersfoort, wordt 2 Januari gedetacheerd bij de militaire verkenningen alhier. De ritmeester A. G. M. J. baron van Oldeneel, instructeur bij de rij- en hoefsmidschool te Amersfoort, is bestemd tot directeur dier school. Tot lid der Commisssie van de vereeniging «Kindervoeding, is be noemd Ds. I. Hooykaas. Naar men ons meedeelt worden van Hervormde zijde pogingen in het werk gesteld om te geraken tot de stichting van een nieuwe kerk in het westelijk deel der stad. Teneinde de hiervoor benoodigde gelden te ver meerderen zal in de maand Februari een bazar worden gehouden. Eenige dames zijn reeds uitgenoodigd hierbij haar steun te verleenen, doch niet allen zijn hiertoe bereid geworden. Dinsdagavond hield de afdeeling van den Bond van Oud-Onderoffic. in het café de Arend, hare maande- lijksche vergadering, welke ditmaal goed bezet was. Nadat de gewone huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd een schrijven van de afd. Am sterdam in behandeling genomen, waarin ze bij het Hoofdbestuur op bezui niging aandringt, inzonderheid op de groote kosten die gemaakt worden voor de jaarlijksche Algemeene ver gadering. Besloten werd instemming met dit schrijven te betuigen. Ten slotte worden de kinderen der leden en donateurs uitgenoodigd om a.s. Vrijdagavond om 5A uur in de concertzaal van de Arend aanwezig te zijn, om het St. Nicolaasfeest te vieren. I Een zeer aardig programma is opge maakt, dat veel belooft. Er zal o.m. een tombola zonder nieten zijn. BAARN. Met St.Gt. no. 285 zijn verzonden afdrukken der statuten van de Scliietvereening Majoor Bowier, gevormd uit de afdeeling HilversumBaarn van den te Amsterdam gevestigden Konink lijken Nederlandschen Bond van Oud- Onderofficieren, te Hilversum. LEUSDERHEIPRAATJE. Vitesse a.s. Zondag bier! A.s. Zondag komt Vitesse de Rooden bezoek' n. Natuurlijk moeten er veel mensclien naar de Leusderhei trekker., om dezen geweldigen strijd te gaan aanschouwen. Want geweldig zal hij worden: immers in Arnhem hebben de uters hun eenigsten nederlaag ge lede» en de Rooden zullen nu wel beter oppassen, niet waar? Donderdag werden voor den Hoogen Raad o.a. behandeld twee cas satieberoepen, rakende de vraag of het Veenwalspad te Hoevelaken al of niet is een openbaar voetpad. Het eerstbe doelde beroep was gericht tegen de veroordeeling van Steven van S., arbei der, en Betje van D., naaister, beiden wonende te Hoevelaken, door den kan tonrechter te Amersfoort tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis, wegens het be lemmeren van het verkeer over genoemd pad door een man met een kruiwagen over dat pad rijdende tegen te houden. Eene tot ondersteuning van dat cassa tieberoep ingediende memorie was nk den gestelden termijn ontvangen, maar adv.-gen. mr. Ort, concludeerde ambts halve tot vernietiging van bet bestreden vonnis en verwijzing der zaak naar de rechtbank te Utrecht op grond, dat niet was onderzocht of door een daartoe gerechtigde het bewuste pad tot open baar gebruik was bestemd. Het tweede beroep was door Steven van S. voornoemd ingesteld tegen het vonnis van den rechtbank te Utrecht, waarbij hij wegens het plaatsen van een hek op meerbedoeld voetpad was ver oordeeld lot f5 of 3 dagen hechtenis nadat deze zaak door den Hoogen Raad naar de Utrechtsche rechtbank was verwezen. In deze concludeerde advo- kaat-generaal rar. Ort, tot verwerping van het cassatieberoep, tot ondersteu ning waarvan ook eene memorie was ingezonden, die echter eveneens te laat was ingekomen. Door de requiranten werd beweerd, dat het bewuste pad (eigendom van Betje van D.) geen openbaar pad was. Uitspraak in beiden zaken 30 De cember. Te Nijkerk werden door manne lijke lidmaten verleden week bij den kerkeraad briefjes ingeleverd met de namen van personen, op wie men de aandacht wenschte te vestigen voor de aanstaande verkiezing van kerkeraads- leden. Een dezer is een weinig op de hoogte van het dubbel-boekhouden. Tus- schen twee lidmaten heeft nu het vol gende gesprek plaats: A. (doelende op den dubbel-boek- houder). Die heeft wel kans. B. Maor die kun we niet gebruuken. A. Wel waarom niet? B. Die man houdt dubbelboek. A. (die het uitproestte van lachen). Weet je, wat dat beteekent? B. Nou, of ik dat weet. A. Nu, wat dan? B. Wel, dat is twee keer opschrieven, dan kun je dubbel betaolen. (Rott.) De moord teZeist. Vrouw Van Vaalen is, na door den rechter commissaris te zijn gehoord, weder op vrije voeten gesteld. Mogelijk heeft de justitie rekening gehouden met de om standigheden, dat door deze arrestatie vijf jeugdige kinderen in hulpbehoevende omstandigheden waren achtergebleven. Nog denzelfden dag is de 15-jarige dienstbode van genoemde vrouw Van Vaalen door de politie naar Utrecht overgebracht, om als getuige te worden gehoord. Mogelijk slaat dit in verband met verklaringen door vrouw v. V. af gelegd. Gemeld wordt, dat de zaak zeer waarschijnlijk reeds in den loop der maand Januari voor de Utrechtsche Arrondissements-Rechtbank zal behan deld worden en vermoedelijk slechts één dag in beslag zal nemen. Alweer een hofproces. In 't proces, dat gravin Hercolani, de vroegere geliefde van koning Humbert, met het koninklijke huis voert, wordt menig verborgen schandaaltje ontsluierd, welke feiten door de dagbladen natuur lijk dadelijk met graagte worden rucht baar gemaakt. Cesarina Hercolani is de dochter van een ouden Garibaldiaan reeds op vijftienjarigen leeftijd ging zij er toe over haar muzikaal talent te ver scherpen om zoo mogelijk als pianiste in concerten mee te spelen, 't Beeldschoone meisje gaf ook aan 't hof blijken van haar muzikaal kunnen. Men dweepte daar met haar spel vooral de koning raakte geheel in ver voering, werd smoorlijk verliefd op 't meisje en minnekoosde naar hartelust met haar. De gevolgen bleven echter niet uit, den 20 Maart 1882 beviel Cesarina van een vorstenknaapje. De koning twijfelde er in 't minst niet aan of de pasgeborene was zijn eigen zoon, daarom heette hjj hem Umberto. Door zijn kamerdienaar liet hij de kraamvrouw bloemen en kostbare geschenken brengen. Maar reeds in het daarop volgende jaar moet een omgekochte kamenier van Cesarina lasterpraatjes over haar mevrouw tegen den koning verteld hebben. De koning hechtte waarde aan die praatjes en verliet Cesarina voor immer. Een Napolitaansch dagblad bevatte dezer dagen een romantisch gedeelte uit dien koningsroman. In 't jaar 1880, toen iedereen te Rome de verhouding van uen koning met Cesarina kende, zat op een avond de Franscbe journalist Jan- drest met den graaf Hercolani, die zich allerminst gevleid voelde door de konin klijke bevoorrechting zijner dochter, in een schouwburgloge. Cesarina bewoonde toenmaals een kleine villa en ontving daar den koning. Door het binnentreden van Umberto in de koninklijke loge werd graaf Her colani zoo getroffen, dat hij luidkeel» verklaarde: „Ik garandeer u er voor, beste Jandrest, dat de samenkomst vam heden de laatste zal zijn!" De geschrok ken journalist wist den koning een biljet in de handen te stoppen. .Sire, mijdt heden de villa. Een vriend," stond er op geschreven. Hij zelf spoedde zich naar de villa voortdurend op zijn qui-vive blijvend. Spoedig verscheen inderdaad de ver bolgen vader en opende de tralie-deur met een nagemaakten sleutel. Ook de coupé liet niet op zich wachten maar de waarschuwing was opgevolgd. De koning zag het gevaar en liet den wagen keeren, zonder uit te stappen. De ge- interviewde advocaat Merlino heeft verklaard, dat een journalist Jandrest niet slechts bestaat, maar dat hij zelfs uit het buitenland geschreven en zijne hulp aangeboden heeft. De advocaat der gravin heeft vier stellingen de gravin Hercolani had van 18 Juli 1880, nauwe lijks 15 jaar oud, tot Januari 1883, intieme betrekkingen met wijlen koning Humbert. Tot dien lijd was zij van onbesproken gedrag, in het bezit van een groot talent, dat een schitterende toekomst deed verwachten. Uit deze betrekkingen werd in 1882 een zoon geboren, dien de ouders der gravin van 6 Februari 1884 als hun eigen kind aannamen. De verleide gravin werd zonder ondersteuning voor het kind ver laten en moet zich nu met moeite door het leven slaan. (Zij speelt voor 30 soldi eiken avond piano in een kinemato- grafentheater.) De socialist Francesco Cicotti, die onlangs ook in het proces Nasi eene rol gespeeld heeft, is de schrijver van het artikel in het Napoli- taansche blad. Lijkverbranding. In Duitsch- land gaan in den laatsten tijd de ge meentebesturen meer en meer belang stellen in dit vraagstuk. Zoo heeft de stad Coburg een crematorium laten bouwen voor M. 50,000den 11 Nov. j.l. is het in gebruik gesteld. Een proef verbranding had plaats in tegenwoordig heid van den Oberbürgerraeister en ver scheiden raadsleden. De verbranding van 100 pond vleesch en beenderen van een koe vorderde l'/j uur. De oven alleen kost M. 11,600. Het gemeentebestuur van Freiburg i. B. heeft een prijsvraag uitgeschreven voor plannen van een crematorium, waarvan de bouwkosten niet hoogerdan M. 120,000 mogen wezen, een tamelijk hoog bedrag, doch men heeft hiervoor dan ook een hal, die 150200 personen kan be vatten, zoodat de famieleden nietzsoals bij onze begrafenissen aan de invloeden van weer en wind, en welk weer, zijn blootgesteld, een niet te onderschatten voordeel. Mexico is ons ver vooruit. De regee ring n.l. heeft twee ovens, systeem Schneider, besteld. Een dezer ovens is gelijk aan die, in de Europeesche cre matoria in gebruik, de aidere dient voor massaverbranding, nl. 5 ljjken tegelijk en 50 in de 34 uur. Deze laatste oven is bestemd voor de lijken van de Indi- aansche bevolking der hoofdstad, omdat de moeilijkheden voor het begraven van deze onoverkomelijk werden. Dure japonnen. Een En- gelsch tijdschrift geeft eei statistiek van de duurste japonnen der wereld. Aan de spits van de dure japonnen- bezitsters staat de koningin van Siam ni' t haar zijden staatsmaatel, slechts éénmaal per jaar gedragen. Dit zeld zame kleedingstuk is van onder tot boven met diamanten, robijnen, smarag den en saphieren zoo dicht bezet als de melkweg met sterren. De robe is zeker 12 millioen gulden waard 1 Een van 's Czaren zusters, de vrouw van grootvorst Alexander Micbaelovitsch, heeft een nationaal Russisch costuum waarvan de muts feitelijk alleen uit juweeien bestaat en daarom zoo zwaar is, dat de kleedij maar hoogst zeiden gedragen wordt. Dit japonnetje kost zeker 10 millioen gulden. Mrs. Mackie, de vrouw van den Amerikaanschen varkenshandelaar, bezit een japon van ,maar" f 120.000. De dame kleedt zich uitsluitend in echte Brusselsche kant. Rusland heeft een millionaire met een lange mantel van zilvervos, onschatbaar van waarde, in elk geval niet te betalen, al belegt men hem ook heelemaal met goudentientjes. De kraag alleen kost f8000. Een grooten rijkdom aan pelswerk bezit ook de weduwe van Lihung Chang. In haar kleerkast kan men o.a. 500 pelsjaponaen van de kostbaarste soort vinden. De tooneelsterren doen de millionairsvrouwen op het stuk van kostbare kleeding zware concurrentie aan. De tooReelspeelsler, mrs. Langhy draagt dikwijls japonnen van f 100.000. Niettemin wisselt ze soms op één avond 6 maal van japon. Ook de zangeres Melba behangt zich bij voorkeur met een juweelen-schnt van bijna een half millioen. Nog zjjn de .goddelijke" Sarah en Réjane om heur kostbare toiletten beroemd, al loopen zelden de rekeningea voor één japon boven de 12.000 gulden! H e e r ljj k laad. Te Odessa heeft een gevecht plaats gehad tusschen een aantal politie-agenten en eea achttal roovers, die trachtten de Moskousche bank aldaar te pluaderen. De roovers vluchtten, doch werden vervolgd, waarop zjj twee bommen wierpen naar de ageatea. Vijf werden zwaar gewond ei een gedood. De roovers werden niet gevat. Burgerlijke Stand. Van 4 en 5 December 1907. GEBORENArie, z. van Johannes van Korlaar en Aaltje van Dijk. Joseph Johannes, z. van Joseph Johannes Kabalt en Frederic» Keijzer. Willem Mijn- dert, z. van Evert te Kulre en Gypje Vlug. ONDERTROUWDAaie van Eijke- lenburg en Catrina Wilhelmina Kraa- nen. Wouter Joseph van Barneveld en Adrian» Paulina Johanna Lorija. GEHUWD: Gerrit Willem Willemsen en Elisabeth Flipsen. Albertus Ach- terkamp en Janna van IJzendoorn. OVERLEDEN: Wouter Zeggeiaar, 39 j. ongeh. (onder bescherming van den HoogedelGestrengen Keer A. D. PETTER, Generaal-Majoor, Commandant der 4de divisie.) te geven door de.ONDEROFFICIERN-Z tNGVEREENIGIWG" DirecteurW. WERNICKE. Beschermh.de WelEd.Gestr. heer L. NOEST, met welwillende medewerking van Mej. S. II. VI NCHWEMMER, Mezzo-Sopraan, en het Ami-rsfoorlscli Symphonie-Orhest „JCBAL". DirecteurG. BIKKERS. BeschermheerJhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers. AANVANG PRECIES 8 UUR. ENTREE f 1.— Gedurende de verschillende nummers wordt geen toegang tot de zaal verleend. Plaatsbespreking den ioen DECEMBER ten 12'/, uur n.m. (loting.) Kaarten verkrijgbaar bij de FIRMA VALKHOFF.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3