Uit de Pers. SPOKT. BINlNBNLAND. STATEN GENERAAL. Merkwaardige Woorden en Daden ST AUiSiN IEU WS. Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. Een verslaggever van de Daily Mail heeft met Franco, Portugal's bewindvoerder, gesproken. Nadat mijn tegenstanders, zoo zeide hij ongeveer, een half jaar vergeefs het land tegen mij hebben trachten op te zetten, mag ik wel zeggen, dat het volk van dit tijdelijke bewind niet afkeerig is. Zoodra de partijen waarborg geven, dat zij de grondwettelijke instellingen niet zullen misbruiken, zijn wij bereid de volksvertegenwoordiging weer te laten werken. De dictatuur is intus- schen niet tegen politieke vijanden ge richt; ze is zuiver besturend van aard. Onze eerste plicht is, de financiën op goeden grondslag te brengen. De geldkwestie, zegt de verslagge ver dan, ligt aan den wortel van het kwaad. De financiers volgeu de proef die Franco neemt dan ook met be langstelling. Reeds heeft hij een half millioen gulden in 't jaar bezuinigd door allerlei schijn-betrekkingen op te heffen. Een groot aantal menschen, ook van hooger stand, trokken geregeld geld uit de schatkist zonder dat zij er ooit iets voor deden. De toelage van de koningin-moeder heeft hij met f 96,000 in 't jaar verminderd. Maar de civiele lijst van den koning en de bezoldiging van officieren heeft hij vermeerderd. Over deze vermeerdering spreken Franco's tegenstanders op schamperen toon. Franco zei nog, dat hij zijn volk wilde opvoeden. Hij had daartoe o.a. professoren en studenten naar Frankrijk, Duitschland en Engeland gezonden. Rijk zou Portugal nooit worden, want het heeft geen delfstoffen, maar het heeft koloniën die rijk kunnen worden, en in Brazilië wonen landgenooten, die sterk aan het moederland gehecht zijn. Franco heeft vertrouwen in Portugal's toekomst, als het volk maar wijs wilde wezen. De «Dernière Heure,» een Brus- selsch blad, heeft een inschrijving ge opend om dejuweelen van wij- len de koningin der Belgen los te koopen. Men weet, dat ze, in het bezit van prinses Louise overgegaan gevaar loopen in 't openbaar geveild te worden om hare schulden te betalen. Tweede Kamer. De afdeeling Posterijen van de VVater- staatsbegrooting heeft aanleiding gegeven tot een debat over de intrekking van het Kon. Besluit, waarbij de vrouwelijke ambtenaar, die huwde, werd ontslagen. De principieele quaestie werd door den heer Paistoors opgezet, die het toelaten van den dienst van gehuwde vrouwelijke ambtenaren afkeurde als schadelijk voor het gezin, drukkend voor de loonmarkt, bevordelijk aan Neo- Malthusiaarische praktijken of nadeelig voor de opvoeding der kinderen. Vier kant hiertegenover stond natuurlijk de heer Helsdingen, die gelijk loon voor man en vrouw begeerdedan was van drukken der markt geen sprake meer. Van zuiver sociaal standpunt veroor deelde de lieer Heemskerk de intrekking van het Kon. Besl. van 1904, zonder nader overleg met de Kamer. Zijn grief gold vooral het belang van het gezin de man moest de kostwinner zijn en men moest evenmin aanleiding geven lot kinderlooze huwelijken als tot het onttrekken van het jonge kind aan de zorg van de moeder-ambtenaar. Ook de heer Ruys de Beerenbrouck sloot zich hierbij aan, betoogende dal he< huwelijk VAN Ministers en Kamerleden gedurende de jaren 1850'58, ontleend aan Kollewfju's Geschiedenis van Nederland. 4e deel. 2. Nog rot in 't begin van 1853 was de Roomse kerk in ons land in vijf apostoliese vicariaten verdeeld onder bisschoppen in partibus infide 1 i u m, namelik die van Curium, Birene Emaus, Gerra en Dardanië. Het was de gewoonte om in staten, waar de Roomse kerk niet de heersende was, aan bisdommen een buitenlandse naam te geven, daar een inlandse allicht aanstoot zou kunnen geven aan inwo ners, die tot een ander geloof behoorden Nu echter in de grondwet van 1848 de scheiding van kerk en staat in beginsel was aangenomen, deelde de internuntius, monseigneur Belgrado, 9 December van het jaar 1851 aan de minister van Buitenlandse Zaken, Van Sonsbeek, mede, dat paus Pius IX het tijdstip gunstig achtte om aan de wens Een internuntius is een pauselik af- gezanij van de tweede rang, in staten waar voor een nuntius, oi pauselik afgezaut van do eerste rang, niet genoeg te doen is. der vrouwelijke ambteDaar haar verhou ding tot den Staat, in het belang van den dienst, veranderde, als zij ongehuwd in dienst was genomen en dus vrij om verplaatst te worden. Tegenover deze sprekers nam de heer Limburg 's Ministers maatregel in warme bescherming. Hij ontkende dat er wijzi ging kwam in de dienstverhouding en dat, als regel, moeilijkheden ontstonden. Bleek de dienst met het huwelijk onver- cenigbaar, in elk afzonderlijk geval, dan zou ontslag moeten volgen of ontslag worden genomen. Bedreiging met ont slag leidde tot concubinaat kon er althans toe leiden. Alle Staten, zelfs Spanje, hielden gehuwde vrouwen in dienst. Voor concubinaat oordeelde de heer Roodliuyzen onze vrouwelijk ambtenaren te hoog staande. Maar hij achtte een algemeene regeling noodig. Zijn idéé was, dat men de gehuwde vrouwelijk ambte naar voor en Da bevuiling ruime ver loven toestaan moest, opdat het huwelijk niet tot caricatuur werd gemaakt. Een algemeene regeling zou meende de heer Borgesius alle departementen en diensttakken moeten omvatten. In hel belang der zedelijkheid was een verbod echter af te keuren. Tal van gehuwde vrouwen arbeidden, in allerlei kringen. Niet om de mogelijkheid van bezwaren, doch eerst als die bezwaren zich werke lijk voordeden was onlslag geoorloofd. Zoo dacht ook Minister Kraus er over. Hij had zijn besluit genomen na rijp be raad, omdat uit niets gebleken was dat de toestand vóór 1904 ooit tot bezwaren had geleid. Wanneer de vrouwelijke ambtenaar, huwende, in dienst bleef, verrichtte zij steeds haar dienst uitstekend. Het was dus tegen recht en billijkheid om, door ontslag op den dag des huwe lijks, de vrouw te beletten mede te wer ken voor het gezin. Dat was een zaak tusschen man en vrouw. Nadat de heer Passtoor had voorge steld, bij motie afkeuring uil te spreken over de intrekking van het Kon. besluit van 2 Maart 1904, bleek de lieer Loh- man het met den heer Borgesius eens, dat een mol ie, één departement rakende, niet opging. Hij was er tegen. De Min. kon handelen gelijk hij deed; men kon hem geen regeling opdringen als die van zijn voorganger. Daardoor zouden ver kregen rechten getroffen worden en ook de souvereiniteit in eigen kring: de echt- genooten moesten zelf weten wat zij al dan niet aandurfden. Wie kon zeggen of een algemeene regeling voor alle takken van dienst noodig was. De heer Passtoors stelde nu deze motie voor: ,De Kamer, ,van oordeel, dat de wettelijke vast stelling van den invloed dien het huwe lijk der vrouwelijke ambtenaren behoort te hebben op de voortduring van de uitoefening van het ambt gewenscht is, „gaat over lot de orde van den dag. Nadat de heer Talma tegenover den heer Lobman had betoogd, de Staat ook zedelijke overwegingen mochtlatengelden, verklaarde de Minister Kraus bereid te zijn met zijn ambtgenooten de moge lijkheid eener algemeene regeling te over wegen, doch een speciale motie van af keuring zou hij naast zich moeten neder- leggen; zij kon hoogstens nut hebben voor een zijner opvolgers die er anders over dacht. Besloten werd nu de verdere behan deling der motie aan te houden. De begrooting voor Waterstaat is aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Vanwege het hoofdbestuur van het «Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht» zal Dr. I. H. Picard, Rijksveearts te Driebergen, een cursus in paarden van de Nederlandse Katholieken te voldoen en Nederlandse bisdommen in te voeren. Alvorens daartoe over te gaan, wenste de paus met de regering in onderhandeling te treden over het concordaat*) van 18:7, dat voor beide partijen nog steeds verbindend was. De minister antwoordde 24 Maart 1852, dat als de paus van zijn recht gebruik maakte om de Roomse kerk in ons land naar eigen inzicht te regelen, het bestaande concordaat als vervallen moest worden beschouwd. Reeds dade- lik na de bekrachtiging van het con cordaat in 1827, was gebleken dat het in bewoordingen was vervat, die tweeërlei opvatting toelieten de paus beweerde dat de regering zich niet mocht inlaten met de opleiding van geesteliken en de toenmalige minister van binnenlandse zaken, de Zuidneder landen Van Gobbelschroy, hield het tegenovergestelde staande. De internuntius kon zich niet vereni gen met de opheffing van het concor daat en deed nu de voorslag de op heffing onbepaald uit :te stellen. Van Sonsbeek bleef bij zijn eis, en daarop verklaarde Mgr. Belgrado, dat de paus daarmede genoegen nam en ook aan Een verdrag van de paus mei een regering, waarbij de rechten en verplich tingen van de Roomse kerk in een staat geregeld zijn. kennis geven te Leersum. te Bunnik en te Langbroeken de Heer H. A. Vermeulen, Rijksveearts te Utrecht, een dergelijken cursus te Loosdrecht en te Woudenberg. Vanwege het hoofdbestuur van den Volksbond, tegen drankmisbruik wordt een onderzoek ingesteld naar de waterverstrekking in de stations of wachtvertrekken van spoorwegen, tram lijnen, stoomboot- of diligencediensten, in verband met eene in de 34e alge meene vergadering van den Bond aangenomen motie tot het doen van voorstellen tot verbetering daarvan. Een vijftal vragen zijn thans ter beantwoording aan de afdeelingsbe- sturen toegezonden, waarbij opgaaf of inlichtingen worden gevraagd omtrent: ie. de spoorwegen, tramlijnen, stoom boot- of diligencediensten, waarvan zich in de gemeente stations of wacht vertrekken bevinden 2e. het gratis verkrijgbaar zijn van versch drinkwater voor personeel en reizigers aan deze stations en wacht vertrekken 3e. de wijze, waarop en waar men zich het water kan verschaffen; 4e. de vraag of het leidingwater is, en zoo niet, of het dan toch van goede hoedanigheid is, en 5e. of bij de inrichting tot water- verstrekking voldoende reinheid wordt betracht. DE UITSLAG TE SNEEK. De „Standaard" verklaart dat haar verwachting is overtroffen, constateert, de „bisbilles" hij deze stembus tusschen de partijen Rechts aan de uitkomst geen schade hebben berokkend en getuigt dan verder vrijmoedig, dat blijkbaar de libe ralen nog steeds achteruitgaan en steeds meer verliezen, deels aan de sociaal-de mocraten, deels aan Rechts. Dit is zegt het „Vaderland," natuurlijk onjuistaan de S. D. A. P. konden de vrijzinnigen niet verliezen, vermits deze partij nog nin.mer te voren in het dis trict met een eigen candidaat uitkwam en vergelijking dus uitgesloten is en aan Rechts is de cijfers wijzen het duide lijk uit niets verloren. De andere rechtsche bladen zien dit dan ook beter in. De „Maasbode" concludeert, dat men mag zeggen, dat de politieke con stellatie van het Sneeker district sinds 1905 weinig v.randering onderging en dat de cijfers geen aanleiding geven tot veel beschouwingen. De „Rotterdammer" merkt op, dat de liberale stemmen van 1905 zich „verbrokkeld" hebben over liberalen en sociaal-democralen en besluit„Na alles wat er in zake deze Sneeksche stembus gebeurd is, is van jubelen echter geen sprake. Hoewel de uiterste voorzichtig heid geboden blijft. De Nederlandsche politieke toestand wordt dagelijks steeds meer verward. En aan zuivering is naar onze opinie voorshands niet te denken." „Het Volk" schrijft o.a. „Dat mr. De Vries met zoo groote meerderheid gekozen werd, moet voor de anti-revolutionnaire partij en voor dr. Kuyper zeiven de weigering der Ghriste- lijk-historischen om de candidaluur van den leider der rechterzijde te steunen, des te onaangenamer maken. Deze om standigheid toch versterkt de beteekenis der Chr.-hist. demonstratie tegen de be lichaming van het Kuyperiaansche regime. Wel heeft de kerkelijke pers in de laatste weken al haar best gedaan om het voor het verzoek van de minister zou vol doen om, alvorens tot de regeling van de kerkelike aangelegenheden over te gaan, van de tijd wanneer en de wijze waarop, aan de regering kennis te gevendeze achtte dit gewenst om door het geven van goede raad het opwekken van gevoeligheid bij Prote stanten te voorkomen. Zonder dat die kennisgeving geschied de, verscheen 4 Maart 1853 de apostoliese breve van Pius IX, waarbij de bisschop- pelike hiërarchie in ons land werd hersteld. In dat stuk wordt de bloei geschetst van de Roomsche kerk in ons land tot op de bul van paus Paulus IV van het jaar 1559, waarbij de Nederlanders kerkelik verdeeld werden in achttien bisdommen. Voor ons land zouden daarvan zijn het aarts bisdom Utrecht met de vijf onder horige bisdommen Haarlem, Middel burg, Leeuwarden, Groningen en Deventer. De breve bevatte na de schets van bloei: «Doch toen deze beminde wijn gaard des Heren, aldus nauwer over zien en met krachtiger vestingwerken toegerust, de hoop gaf van dageliks groter vrucht te zullen geven, was het te bewenen, dat niet zeer lang na deze, de vijandige mens die wijngaard met alle macht heeft trachten te verwoesten, te schenden en te ontsieren. En voor Ie stellen, als of de houding, die de Sneeker Christelijk-hislorischen dezen keer aangenomen hebben, eigenlijk iets bijzonder verheugends was, vergeleken bij 1905, toen ze met een ergen candi daat uitkwamen, maar men behoeft maar eens op den hevig verbitterden toon te letten, waarin Chr.-hist. en antirev. bladen polemiseeren, om te weten, dat dit ver toon van voldoening, maar en doekje voor het bloeden is. De Nederl. is nu al zoover, dat zij de Standaard een „valsche tactiek" verwijt, die „voor de waarheid niet bestaan kan." „Voor het kerkelijke blok is de over winning er eenlje om er een op loe te geven." Door Burg. en Wethouders zijn met ingang van 1 Januari 1908 aan de gasfabriek voor vast aangesteld als stoker-sjouwer E. v. d. Pol en A. van Beek en als smid H. van Veenendaal, allen thans tijdelijk werkzaam. Maandag 9 Dec. zal de fceer M. van Lent in het gebouw van den R. K. Volksbond spreken over: Het Socialisme. We herinneren aan de weldadig- heidsuitvoeririg a.s. Dinsdag in Amicitia. Naar men ons meedeelt zal het nieuw te bouwen Rijksopvoedingsge sticht onder deze gemeente verrijzen op het rijksterrein tusschen het Berghötel en Rustoord bij den tweeden tol, aan den rechterkant van den weg van Amers foort uit. De maandvergadering van Handel en Nijverheid wordt a.s. Dinsdagavond in de Zwaan gehouden. Op zeer opgewekte wijze is gisteren avond in de Arend het St. Nicolaasfeest gevierd door den Bond van Oud-Onder officieren. Een 60-tal kinderen kwamen aldaar tegen 6 uur bijeen, waar zij aan genaam werden bezig gehouden, door eenige leden van den Bond. De ver tooning van de tooverlantaarn werd vooral met veel aandacht gevolgd, ter wijl de versnaperingen, die zoo nu en dan weiden gepresenteerd natuur lijk ook zeer welkom waren. De vreugde steeg ten top toen St.-Nicolaas te paard in de zaal verscheen, vergezeld van zijn knecht. Voor ieder kind had de Sint nog wat lekkers meegebracht. De tombola, die onder veel janirno werd gehouden, schonk ieder nog een geschenk, zoodal allen hoogst voldaan tegen 1U uur naar huis gingen. Door de politie alhier is een per soon aangehouden, die nog drie dagen hechtenis te goed had. Hij is naar Utrecht opgezonden, ten einde zijn straf uit te zitten. De heer G. G. A. F. Richard Sr., Commies le KI., chef de bureau der afdeeling weg en werken der H. IJ. S. alhier, gaat 1 Jan. a.s. wegens het be reiken van den 65 jarigen leeftijd, den dienst met pensioen verlaten. De Rijks-Kommies der 2e kl. J. de Groot is bevorderd tot de le kl. Te 's-Gravenhage is in den ouder dom van 80 jaar overleden Dr. P. Groene- boom, oud-officier van Gezondheid en oud-Weihouder dezer gemeente. WOUDENBERG. Aan den rijkveldwachter R. van Woudenberg alhier is de rang van brigadier-titulair toegekend. 000RN. De rang van brigadier-titulai1 is toegekend aan den rijksveldwachter F. Versteeg alhier. zeker, het is openbaar hoevele en grote rampen en jammer de Calvinistische ketterij aan die zeer bloeiende kerken heeft berokkend; en zover ging het geweld en de overmoed van de ketterij, dat de Katholieke naam in dat land bijna scheen uitgeblust, en bijna geen middel overbleef om zo grote verliezen te herstellen». Verder bevatte de breve, dat er één aartsbisdom, Utrecht, en vier suffragane bisdommen, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Breda en Roermond, werden opgericht. Op 7 Maart hield de paus in een consistorie van kardinalen een allocutie, waarin het herstel werd medegedeeld van de bisschoppelike hiërarchie in ons land. Eerst 24 Maart zond de inter nuntius aan onze regéring een eksem- plaar van de allocutie, en 7 April van de apostoliese breve. Reeds tegen het einde van Maart was de organisatie van de Rooms- Katholieke kerk in ons land algemeen bekend geworden en had er terstond grote ontevredenheid opgewekt bij de antipapisten, die Rome als een gevaar- like vijand op staatkundig, maatschap- pelik en zedelik gebied beschouwden; bij de anti-revolutionairen voor wie Nederland een zuiver protestantsche staat was, waarin de uitbreiding van het Rooms-Katholicisme zooveel moge- lik moest worden geweerd, en zelfs bij BAARN. Den loden December a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer G. van Merkestijn, gemeente-seerrtarij te Baarn, benoemd werd tot gemeente ambtenaar aldaar. De jubilaris herdenkt dien dag tevens zijn 12y2 jarige ambts vervulling als gemeente-secretaris. kei in ge Di ve Pr be - df H. V. C. I—B. V. C. L Morgen, Zondag 8 December, ketat de jonge eerste klas club B. V. C., H. V. C.| bezoeken voor de 1ste klasse competitie' van den U. P. V. B. Nadat B. V. C. in de eerste twee ont- moetingen met H. V. C. I en Quick 11,1 de heitrappers, met een flinke over-| winning naar hun oord zag terugkeeren heeft zij zich zoodanig hersteld, dat zn U. V. V. II, D. O. S. I en A. W. II op 't ranglijstje nog onder zich laat en de derde plaats daarop inneemt. H. V. C. heeft twee weken rust gehad en in dien tijd flink geoefend. Toont nu morgen eens terecht het goede van het oefenen, dan zult ge ook wellicht nu weer winnen. Opgepast, zooals ge weet, wil B. V. C. haar repu tatie van het vorig seizoen weer zien le verkrijgen en laat u niet kloppen op eigen terrein, waarop ge zoo sterk zijt en ziet uw eerste plaats te behouden. NAAR DE LEUSDERHEII Nogmaals raden wij iedereen aan Se morgen naar de wedstrijd QuickVitesse da (Arnhem) te gaan kijken. Het zal eenl va enorm spannende wedstrijd zijn en de Amersfoorters mogen wel degelijk oppassen, dat ze niet verliezen. Trouwens alle elfmanneljes herinneren zich den beruchten 26en October, toen ze in Arnhem met 4—1 geslagen werden en zullen wel degelijk hun best doen. Het tweede elftal gaat naar Utrecht om tegen U. V. V. II te spelende jongere Rooden kunnen best winnen, maar ook hier moet hard gewerkt worden. be su Ai he tin bij en pl; ku zal 8e me bel Ar ad en aai nie ani ide Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 8 Dec, Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Remonstrantse/ie Kerk. Zondag 8 ®-e Dec. Voorm. 10j uur Ds. Hooykaas. dit Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat 1. Zondag 8 Dec. ve( Voorm. IO'/j uur Ds. B. P. Plantenga van Haarlem. j g°< hoi tre ho' Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Zandeweer (Gron.) de heer J. Meeuwenberg, cand. te Zeist. Dr. P. C. M. Bos, vroeger leeraaraas Vet de H. B. S. alhier, Ibans leeraar in del Staatswetenschappen aan de 2e en 3e| H. B. S. met 5 j. cursus voor jongens wl' te Amsterdam, is met ingang van 1 Janj me a.s. benoemd tot Direcrteur van „Ontj het Huis" aldaar en heeft dientengevolge zij aan den raad ontheffing gevraagd vani het geven van lessen aan de 3e H. B. S ntè Bij het door de Vereeniging var 1 Leeraren in het Boekhouden gehouden vó< examen slaagden o.a. voor boekhouden poj de heeren B. E. Laverman, alhier en Hfefe H. Lissenberg van Zeist. Tot onderwijzer aan een Roomschi kei school te Gellicum is benoemd de heer': j J. B. A. Hermes, alhier. zeg Mejuffr. T. Broersma te Driebergen: mc is benoemd tot onderwijzeres te Arnhem na; De beschuldiging tegen ds. Boers, r te Roordahuizum van fraude bij eet va' een deel van de meer vrijzinnige. Protestanten, wegens de zich uitbreidende! ultramontaanse richting die degelovigerl meer afhankelik zocht te maken var! de Paus. Aan de invloed van die j richting werd ook toegeschreven, dat leden van de familie Madiai in Toskanél gevangen werden gezet wegens hef lezen van de bijbel. Het zette kwaatg bloed dat die ongulukkigen in d I Roomse pers in Nederland als belache f like figuren werden voorgesteld, en dal de scherpzinnige letter- en geschied^ kundige J. A. Alberdingk Thijm i het Roomse nieuwsblad De Tijd, t'- stadhouder Willem I een «eervergete: huichelaar» noemde. Kenschetsend voet die tijd is ook dat D. Koorders in D Gids van 1854 schreef«In Zuid Duitsland zag de Protestant de bi» schoppen gehoorzaamheid weigeren aai de wetten van de staat. In Frankriii - zag hij de protestantse gemeentenJ I de uitoefening van de eredienst moeilikt. In Oostenrijk zag hij heel 4 protestantsche kerk met vernietigin bedreigd. In Spanje zag hij aan geloof» genoten zelfs het recht op een eerlik' begrafenis ontzegd. Wordt vervolgd- kit bi' R< R. m< tol tin au hel die in\ elk tro op in 1 me

De Eemlander | 1907 | | pagina 2