Rechtszaken. Een Prijsvraag. ALLERLEI. vijftig gulden. te MARKTBERICHT. ADVERTENTIE N. SPEENHOF qmr FR A TI NOL A CAFÉ LA STATION. J. VAN UN EN. kerkelijke verkiezing, waarvan vroeger ook H ons blad gewag] werd gemaakt, is febleken valsch te zijn. Ds. Boers is rijgesproken. Dinsdag 17 December zal Professor Dr. T. Cannegieter als spreker optreden voor de Afd. Amersfoort v. d. Ned. Protestantenbond. Onderwerp nog niet fekend. 'M— Het Kantongerecht alhier veroor deelde den 4den December 1.1. den aiitomobielisl P. J. M. C. T. te s Her- Jgenbosch, wegens het „te snel rijden «et een automobiel waardoor de veilig- |id van het verkeer op den openbaren weg prd in gevaar gebracht" en de tolboom den Hoogen Haard op den Bun- ijjhoterstaatweg onder Hoogland werd ïschadigd, tot eene geldboete van f50. fflbsidiair 10 dagen hechtenis. - cht gen era )ec H eet Zooals men weet, is de gemeente mersfoort eigenares geworden van het landgoed «Birkhoven». Deze bezit ting zal in de toekomst veel kunnen bijdragen tot den bloei van onze stad en maken, dat meer vreemdelingen zich geneigd zullen gevoelen Amersfoort dat bovendien veel op andere plaatsen van het land voor heeft als woon plaats te kiezen. Zal echter «Birkhoven» hiertoe kunnen bijdragen, dan is het nood zakelijk, dat de bezitting goed worde geëxploiteerd, dat zij zooveel mogelijk menschen tot zich trekt en dat er eene betere verbinding tusschen haar en Amersfoort tot stand kome. Al is er ook eene Raadscommissie ad hoe tot stand gekomen, die met B. en W. stellig al de noodige aandacht aan deze zaak zal wijden, toch kan hel niet dan nuttig zijn, wanneer ook andere personen hieromtrent hunne ideeën eens ten beste geven. !C,| Om dit aan te moedigen heeft «de J Ee inlander, besloten een prijsvraag over dit ontwerp uit te schrijven, iwZij verlangt een opstel, ter groote onge- 3C.1 Veer van een hoofdartikel waarin uiteen 8a wordt gezet op welke wijze het land goed het best kan worden geëxploiteerd, hoe men daar het meeste publiek kan !er trekken en op welke wijze men «Birk hoven» met de stad moet trachten te vei binden. Voor het artikel, dat door eene jury, wier leden in een der volgende nom- mers zullen worden bekend gemaakt, het best zal worden geoordeeld, looft zij uit eene som van VoorwaardenDe artikelen moeten vóór Woensdag i Januari 1908 over de post aan het bureau van «de Eemlan- der» zijn toegezonden. De artikelen mogen alleen ondertee kend zijn met een motto. ee' Bij dit artikel is ingesloten een ver zegeld couvert, dat buiten op hetzelfde motto draagt, en van binnen den naam van den schrijver of schrijfster bevat. Alleen het couvert, dat het motto van het best gekeurd opstel tot op schrift draagt, wordt geopend ten einde ligt den naam van den schrijver of schrijf net gter te weten te komen. De andere f couverten werden ongeopend verbrand. di^3 «D® Eemlander» behoudt zich het da recht voor gebruik te maken zoowel am van het best gekeurde opstel als van de andere. aa( A ïtei roet Dj uiö- bis aai ■4'i 2>\ il dt rio' lofr ■li» Schijn bedriegt. De anti- rev. «Rotterdammer» had er aanmer king op gemaakt, dat op een verhuis- biljet van iemand, die de gemeente Rotterdam had verlaten, de letters A. R. waren geplaatst (wat dan zou moeten beteekenen, dat genoemde heer tot de anti-rev. partij zou behooren.) *Dbl. v. Rotterdam» heeft inlich tingen ingewonnen, en wat blijkt? De letters «A. R.» beteekenen niets anders dan «afzonderlijk register» en l&Fü! trekking op commensaals, dienstbode^ enz., die bij anderen inwonen. Deze maatregel bestaat in elke gemeente; vandaar dat de be trokken persoon de letters zag staan lABred ,et' he£tWelk 0atv^S °m m Breda weer af te leveren. «na» h er„?°i kaarten geteekend met de letters N.G.: «normaals gezin», d. w. z. gezinnen die niet herhaalde lijk heen en weer trekken. Verder beteekent «G. K.» niet «Gerefor meerde Kerk», maar «Gezinskaart» en «S.» n i e t «Socialist», maar «Schip per», Sin t-N icolaasfeest te Utrecht. Men schrijft aan het N. v. d. D: Op de hier gebruikelijke wijze is ook ditmaal het Sinterklaasfeest door de studenten gevierd. Omstreeks twee uur begon de algemeene drukte en de politie had handen vol werk om den stroom van rijtuigen en voetgangers in het goede spoor te houden, totdat de verwachte vertooningen begonnen. Als uit haar asch herrezen, reed daar de oude tram, een werkelijke paardetram, met het opschrift: «Lijn 5 om de oude wereldzee». Prins Borghesi bracht zijn tegen den Amers- foortschen kei te pletter gereden outo op een met vier paarden bespannen kar binnen onze gemeente, de plat- gereden kippen met zich voerende. Ook was er een wagen aan de lucht- schutterij gewijd. Dan volgde de met een groot kruis geridderde dr. Kuyper gezeten op een dogcart, welke door een satan werd gemend. Vervolgens Koning Leopold met naast zich een jeugdige schoone, die een babv vertroetelde. Ook de Marok- kaansche quaestie reed in een victoria rond, en het onderzoek naar het vader schap had zijne oplossing op een grooten verhuiswagen gevonden. Dat Sinterklaas zelf onvermoeid rond ging, spreekt vanzelf. Eindelijk (het weer had zich goed gehouden) kwam de gebruikelijke Sinterklaaszegen van boven, de regenbui, zonder welke een Sinterklaas-rondgang der studenten onmogelijk is, en joeg allen huiswaarts. Om halfvijf waren de straten schoon en leeg geregend. Een bezadigd Hagenaar kwam aan hel Vad. vol ontsteltenis vertellen van een nieuwen „schrik der wegen". Gisteren avond ontdekte hij dien in de Prinse straat in den vorm van een kunstrijder op rolschaatsen, die met veel zwier en groote behendigheid beer Ije over reed op het gladde asphalt. Dit was blijkbaar een kunstenaar in zijn vak, maar waar moet het heen als dergelijke sport beoefening op straat populair gaat worden Gelukkig, dat niet alle straten zich leenen voor rolschaatsen-beoefenaars en is dat gebied in onze goede stad al heel beperkt. Maar nog een paar andere vragen doen zich voormoet het niet bij verordening bepaald worden, dat rolschaatsers na zonsondergang een licht aan hun.... voertuig voeren en zal de wijze weigever voor de>e sport-minnaars als waarschuwingssein misschien een sirene verplichtend stellen? De hyena's der aard beving We hebben onlangs iets meegedeeld over de wijze waarop de gemeentelijke autoriteiten in Calabrië de hulp door de regeering en het Italiaan- sche volk ter leniging van den nood, door de aardbeving veroorzaakt, hadden gezonden, voor zich zeiven hadden aan gewend. De officiële aardbevingscommissie doet daar thans een boekje over los in een rapport, waarvan de officieuse Tribuna de hoofdzaak meedeelt. Daaruit ver nemen we dat de liefdadigheid van het Italiaansche volk tezamen meer dan 40 millioen lire voor de slachtoffers der aardbeving van 1905 deed samenstroo men Namelijk voor de slachtoffers, niet voor de „anderen". Maar volgens de officieele rapporten schijnen hoofdzakelijk die „anderen" van de edele opwellingen hunner inedemenschen en mede van de hulptroepen der regeering te hebben geprofiteerd. Het rapport vertelt met welk een onuitsprekelijke ergernis, met welke oneindige moeilijkheden de door de noord- en midden-Italiaausche steden uitgeruste en naar Calabrië gezonden expedities hadden Ie kampen, om den nood der ongelukkigen te lenigen; hoe de plaatselijke despootjes en hun kliek zelfs van de algemeene ellende gebruik maakten om zich te verrijken hoe de welgestelden hunne huizen door de genie troepen en met staatsmiddelen lieten herstellen, terwijl de armen konden toe zien hoe bijvoorbeeld een van die edel- achtbaren het klaar speelde dat hem, voor zijn persoon alleen, honderdtwintig tenten beschikbaar werden gesteld, ter wijl anderen in regen en koude onder den open hemel mochten kampeeren hoe de edelachtbaren van Drapia 's nachts het magazijn plunderden en de voor de arme menschen bestemde kleeren, dekens enz. roofdenhoe een hooggeroemd advocaat, tevens grootgrondbezitter en burgemeester eener Calabrische stad in brieven en circulaires bij buitenlandsche autoriteiten voor „een door de aard beving ten gronde gericht gezin bedelde en van alle kanten bijvoorbeeld uit Boedapest rijke giften ontving. Ter verduidelijking, het „ten gronde gerichte gezin" was dat van hem zelf I" Nog andere dergelijke gevallen kruid den het bericht, dat ook van de helaas vergeefsche pogingen verhaalt, de gel den door plaatselijke comités, bestaande uit burgemeester, voorzitter der wel- dadigheidsvereeniging, commandant der gendarmerie en geestelijke, te laten verdeelen. Maar ach: „De enquête com missie moest constateeren, dat haar vertrouwen over het algemeen slecht werd beloond. Het werk van dit plaat selijke comité liet zich meer door partij hartstochten als door overlegde barm hartigheid beïnvloeden. Hier en daar hadden gemeentelijke belangen en kwalijk verborgen persoonlijke oogmerken de overhand. Men gebruikte de gezonden gelden voor uitgaven, die vermeden hadden kunnen worden, wanneer (zegt het rapport voorzichtig inaar teekenend) de met de verdeeling belaste personen eenig gevoel van persoonlijke waardig heid hadden bezeten Tol slot geeft het rapport een lange lijst van grootgrondbezitters, ja zelfs millionairs, meestal graven, markiezen, baionnen maar ook senators en af- i aardigden die het voor de paria's li .stemde geld in hunne zakken wisten te steken. Zoo is er bijvoorbeeld een zekere grootgrondbezitter Bisogni (het graaf of markies of iets dergelijks vei- geet het rapport), die een belastbaai jaarlijksch inkomen van 3U.00U lire (d. i. in werkelijkheid ongetwijfeld veel meer) heelt en niet rninder dan drie-en-dertig- maal ondersteuningen tot een gezamen lijk bedrag van 5500 lire ontving Waarom? Zijn broeder is burgemeester van Briatico I De verontwaardiging over deze mis daden is in heel Italië groot. De moord te Brussel. De Petit Bleu geeft niet minder dan vier kolommen bijzonderheden,over den moord op de kleine Bellot. Wij ontleenen aan het uitvoerige relaas van het blad de volgende bijzonderheden. De familie Bellot was Zondagavond bij den vader van de vrouw in de Dam straat. De tante van de kinderen gaf aan de oudste een paar stuivers om er snoep voor te koopen. Het kind nam zijn zusje mee. Toen zij spelend en lachend op den hoek van de straat waren gekomen, kwam, zoo vertelt het jongentje, eens klaps een man naar hen toe, die hem vroeg een paar sigaretten te gaan koopen, waarvoor hij geld gaf. Toen het jongetje terugkwam was zijn zusje en de man verdwenen. Toen de arme moeder dit verhaal uit den mond van haar zoontje hoorde, was zij als waanzinnig. Zij snelde dc straat op om haar lieveling te zoeken, maar helaas, de kleine was reeds verre weg. De politie van het geval verwittigd begon aanstonds een onderzoek in te stellen, terwijl ook het parket spoedig ter plaatse was. Aanstonds werd het signalement ver spreid van de kleine Anna, een allerliefst kind en van den dader, vermoedelijk een 40-jarigen man, die het Vlaamsch met een Brusselsch accent spreekt. De stations werden bewaakt, terwijl ook in de parken en op de kade en de pleinen nauwkeurig werd gezocht. Om half negen eergister morgen vond een politieagent het lijk op aanwijzing van een drietal werklieden bij een hek op een weide. De hals van het arme schaapje toonde sporen van worging, terwijl de rechter hand een blauwe plek vertoont, waaruit men opmaakt, dat de kleine zich nog flink heeft verdedigd. Op de kleeren lagen haren, die de booswicht het meisje heeft uitgetrokken. Zoodra het bekend was, dat het lijk was gevonden ging het parket naar de weide en stroomde het publiek er heen. Ook de vader en enkele familieleden van het kleine slachtoffer gingen naar de weide, waar de arme vader op 't zien van zijn mishandeld en vermoord kind in tranen uitbarstte en zoo te keer ging, dat h(j, evenals zijn zwager, moest worden weggevoerd. Na gelotografeerd te zijn werd het lijk naar het Saint Pierre gast huis vervoerd. Tegen den moordenaar, die nog steeds onbekend is, werden door het volk bedreigingen geuit; men zou hem gelyncht hebben. Eergisterenmorgen omstreeks half acht kwam er een man bij hem en vroeg of hij een pakje wilde bewaren, want hij moest naar Brieyk en het pakje was te zwaar om mede te nemen. Hij zou 't morgen avond weer komen halen. Toen de moord bekend werd, kreeg de café houder aanstonds verdenking en in tegen woordigheid van de politie heeft hij het pakje opengemaakt, dat bebloede kleede ren bleek te bevatten, o.a. ook een be- moaderde hoed, die veel overeenkomt met die welke de moordenaar droeg. De vader van de kleine Bellot is naar de justitie gegaan en heeft daar gezegd Deze man heeft mijn arm kindje gedood, ik zal hem dooden En als men hem niet vindt, dan zal ik hem zelf zoeken Ik zal hemel en aarde beroeren „Hij moet stervensterven moet hij Dan sloeg hij met de vuist op tafel en zweerde zelf den dood van zijn kind te wreken." In het Westen weggezon ken. In Frankrijk tuurt men naar het Westen, bij de bevriende en verbonden natie ook. In Frankrijk zoekt men in dat Westen een bestuurbare luchtballon, die er op gebouwd was om „naar Berlijn, te gaan doch die in een oogenblik vanspeelsche ongehooi zaamheid net precies den anderen kant is uitgegaan. In Rusland zoekt men in dezelfde windstreek een bagatel van een kleine duizend millioen gulden. Het schijnt dat men onlangs in de bank van Engeland (bij een uithaal of een schoon maak vermoedelijk) een bedrag van 960 millioen gulden heeft gevonden, hetwelk nog steeds stond op naam van een zekeren helman Poloebotko, die het stambedrag in 1722 op de bank had gebracht. Men heeft toen een briefje geschreven naar Rusland. En natuurlijk blijkt die hetman ettelijke duizende naneven te hebben, die zich over dat bedrag wel willen ont fermen. Men kijkt in Frankrijk naar het Westen en stuurt den ballon een torpedoboot na, helaas, haaien vangen geen adelaars. De boot zal wel onverrichter zake terug komen en de ballon zal men misschien eens in den Noordpool terugvinden of ook niet wat nog waarschijnlijker is. Het blijk in elk geval dat het vervoer middel der toekomst nog leelijk derail- leeren kan. En de Russische melkkan van al die Russische Pierrettes Zullen de luchtka- steelen werkelijkheid worden, zullen de naneven smullen aan den rijst- en brij geworden inhoud, of zullen de advocaten zóó pleiten en de Russische ambtenaren zóó „nauwkeurig toekijken," dat de recht hebbende ten slotte niet veel meer dan waardelooze papieren krijgen? Wie weet het. Wij geven voor de Fransche Patrie, die naar beter gewesten gevlogen is evenveel als voor de 960 millioen van de bank van Engeland niets. Te Fairmont in West-Virginië heeft in de steenkolenmijn Monongah een ont ploffing van kolenstof plaats gehad. De directeur meldt, dat er ten minste 500 menschen bedolven zijn drie lijken wer den te voorschijn gebracht. De mijn staat in brand. Er bestaat geen hoop meer de menschen die er in zijn te kunnen redden. Londensche studenten hebben Donderdag een vergadering van kies rechtvrouwen versloord. Ze lieten sch-ikundige stoffen kwalijk riekende geuren verspreiden, gaven een paarmuizen de vrijheid, slaken vuurwerk af, zongen, joelden en gingen op allerlei wijze zoo te keer, dat de vergadering niet door kon gaan. Elders in Engeland zijn al meer studenten zoo bezig geweest. De vrouwen, die tegenwoordig gedurig vergaderingen, waarop ministers spreken, in de war te sturen, krijgen zoo hun trekken thuis Domme menschen. Dezer dagen verdronk in een waterleiding onder de gemeente Tholen een land bouwersknecht, die misbruik had ge maakt van sterken drank; den avond te voren verdronken naar alle waar schijnlijkheid, werd het lichaam des morgens om half negen gevonden, waar het bleef liggen tot circa half elf, toen de politie, inmiddels gewaarschuwd, ter plaatse kwam. En waarom het lichaam er niet uitgehaald was? Men bleek algemeen van meening dat men het niet mocht aanraken vóór de jus titie in kennis van het verdrinken was gesteld en zelf aanwezig was. Op een eenvoudige vraag hoe dan te handelen wanneer bij een drenkeling de laatste levensgeesten nog niet geweken zijn, moest men natuurlijk het antwoord schuldig blijven. Geen speelgoed. De 14 jarige zoon van den rijksveldwachter De Graaf, te Geesteren met een jachtgeweer spelende, schoot een 5-jarigen buur jongen per ongeluk in hot hoofd. Het jongetje was onmidd.llijk een lijk. Nieuwe pooltocht. Roald Amundsen, de bekende poolreiziger, d'e onlangs den tocht tusschen de eilanden benoorden Amerika naar de Behring- straat heeft volbracht, heeft de vorige week te Chicago, bij een feestmaal te zijner eeie gegeven, zijn voornemen aangekondigd eerlang een poolreis te ondernemen. Hij is bezig met de voor bereiding en hoopt in 1910 van San Francisco te vertrekken naar de Behringstraat en vandaar de IJszee in te stevenen, waar hij wil trachten zoo dicht mogelijk bij de Noordpool te komen. De tocht zal onder Ameri- kaanscbe vlag geschieden. Antwerpen was Donderdagmiddag in opschudding, daar het gerucht zich verbreidde, dat op het St. Jansplein, waar markt gehouden werd, een leeuwin ontsnapt was uit een menagerie. Het wilde dier joeg een heele volks menigte voor zich uit en besprong een kleinen jongen, die niet snel genoeg uit de voeten kon komen. Een der om standers liep daarop naar het dier toe^ maar werd door de leeuwin op den grond geworpen. Op dat oogenblik snelden twee agen ten met revolvers gewapend toe en joegen het dier twee kogels door den kop. Het dier viel neer, maar sprong weer op en toen begon een worsteling op leven en dood tusschen de drie mannen en de leeuwin. De agenten vuurden al hun schoten af, maar troffen niet het dier, maar den wakkeren burger, wiens hand zij leelijk bezeerden. Deze gaf echter niet op, maar greep een touw en wist dit om den hals van het dier te slaan, dat daarop aan een boom werd vastgebonden. Van alle kanten waren onderwijl poli tieagenten toegestroomd, die het dier vijftig revolverschoten in het lijf joe gen, maar het niet wisten te dooden. Met een Congoleesche lans werd de leeuwin eindelijk door een burger uit haar lijden verlost. Burgerlijke Stand. Van 6 en 7 December 1907. GEBOREN: Antje d. van Hubertus Koops en Antje Clement. Albert Jan z. van Albert Teters en Antje de Graaf. Hendrika Johanna d. van Albertus Johannes Jansen en Hendrika Wilhelma Houterman. Jacoba Hendrika d. van Albert Smit en Jansje Hugo. Maria d. van Wandert Jagtenberg en Elisabeth Hagebeuk. Martha Jacoba d. van Hendrikus Hagen en Aaltje Bouwhuizen. Jacoba d. san Dirk van Daal en Catarina van Eek. OVERLEDENFranciscusEgidius Jose- phus de Bruijn oud 10 m. Alijda Elisabeth van Wandelen oud 31 j. echtg. van Gerardus Johannes Hendricus de Meij. Adrians Cornelia Maria de Wijs oud 82 j. weduwe, van Peter van Vulpen. L- u 4 11 f per 8.hecto- 9.— L liter. 1.80 7— 2.- 8.— p. lOOst. 11 1.20 11 11 11 Kilo. 1-35 11 11 n „50,, - 1.00 - 1.20 1 - 0.70 1 0.80 L- I, 0.40 per stuk. -10.— per stuk AMERSFOORT, 6 Dec. 1907. Tarwe f A f - Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen Zand Hoenderoieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetein. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden - 1.- 1.20 Jonge Hazen - 1.50 - 2.— 1 Wilde konijnen - 0.40 - 0.50 Tamme - 1.00 - 1.40 Duiven - 0.50 0 70 p. paar. Vette Varkens - -00.— Magere Zeugen -40.— Biggen - 7 Vet koeien Guste Kalt - Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren - Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 60 heet. Appelen20 heet. Perenheet. Kleiaardappelen200 heet. Zandaardappelen 9 000 stuks Hoendereieren; stuk Eenden eieren; kilo Grasboter; 1100 kilo Hooi boter; kilo Margarine; kilo Kaas; 6tuks Vee; Vette Varkens; Magere varkens; Varkens voor export slagerijen; 400 Biggen en 10 Zeugen. Zij die zich met 1 Januari a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers gratis. als dichter-zanger heeft men in Amersf. gehoord, maar niet gehoord heeft men De Fiano Electrique (uit de fabriek Trati Co. Berlin.) Kom dezelve hooren in het Aanbevelend, De Piano Fratinola overtreft elk ander systeem van Electrische Piano's, aangezien de muziek kunstmatig is wedergegeven en het spel van een goede klavierspeler overtreft. De klank der Fratinola is onovertrefbaar, aangezien 80 toetsen in beweging gesteld worden. NIEUW. Zegt het voort 1 NIEUW.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3