SPORT. Een Prijsvraag. vijftig gulden. ALLERLEI. ADVERTENTIE Y In de hedenavond te houden alge- neene vergadering van de vereeniging «Handel en Nijverheid» zal o.m. worden behandeld de vaststelling van een adres |aan den Raad inzake den toestand van Eem. Tevens zal de verkiezing plaats heb ben van een bestuurslid ter voorziening |n de vacature ontstaan door het ver trek van den heer Reuter. Hedenavond de Weldadigheids- litvoering in Amicitia en morgenavond Lolksuitvoering. De prijs is dan zoo jaag mogelijk gesteld, zoodat ieder kan genieten. Maar vooral voor het doel, hopen we dat èn heden èn morgen avond de opkomst zeer groot zal zijn, opdat de kas van «Liefdadigheid» er hvel bij zal varen. Door B. en W. zijn met ingang van 1 Januari benoemd bjj de gas fabriek J. IJzerman sjouwer-stoker, en Verhoef schilder, beiden thans tijdelijk. De welbekende levensverzekering maatschappij „Dordrecht", vertegen woordiger de heer A. C. R. 0. Leinweber. heeft een paar practische kalendertjes de wereld ingezonden. Het eene is een portemonnaie-almanakje, het andere een zak-kalender, waarin tevens zijn opge nomen voorschriften omtrent eerste hulp bij ongelukken, en allerlei dingen, die elkeen ieder oogenblik noodig heeft te weten. Naar men ons meedeelt, heeft de afd. Amersfoort van den 4. N. Typ. B. op Donderdagavond a.s. een openbare pro testvergadering belegd in de „Keizers troon" tegen de drukkerij „de Eembode" ;n de firma Blankenberg, naar aan leiding van het ontslag en de behandeling an het personeel. Als spreker treedt op P. Hols, secretaris ran het Hoofdbestuur. Ds. M. van Kleeff, die a.s. Vrijdag jptreedt voor de leden van het Nuts- departement alhier, heeft tot onderwerp gekozenDe legende van den „Wan delenden Jood," bewerkt door prof. Max Haashofer. De heer van Kleeff moet een zeer goed spreker zijn, terwijl zijn onderwerp, hoewel niet nieuw (men denke aan den sensatieroman van Eugène Sue) actualiteit gekregen heeft door de onderzoekingen van de laaste jaren naar den oorsprong dier legende. Naar wij vernemen zal de oude :acaofabriek van de firma Nesenberend tan den Arnhemschen weg weer worden r ngericht voor hetzelfde doel. De per sonen die nu een dergelijke fabriek drijven op „Walden," de vroegere on derneming van dr. FreJerik van Eeden uilen zich er vestigen. Bij een inval door de politie bij jeen zekeren S. op den Leusderweg is een drankwetovertreding geconstateerd, [waarvan proces verbaal werd opgemaakt. Te dezer stede is een gesigna leerde aangehouden, die nog iets met de justitie te vereffenen had. Hij is naar Utrecht overgebracht, ten einde 'zijn straf uit te zitten. - Vrijdagavond zal de Duitsche Keizer pp zijn doorreis alhier tien minuten oponthoud hebben aan het station en wel van 11.35 tot 11.45 (stadstijd.) - De heer A. J. Kriegcr te Amers foort, aan wien door den Raad der gemeente Gouda definitief concessie is verleend tot aanleg en exploitatie van een paardentram door de gemeente, van af het S.-S.-station langs Spoorstraat, ileiweg, Hoogstraat, Markt, Wijdstraat, lubbele Buurt, Oosthaven tot aan het Veerstal, de aanlegplaats der booten, Teeft thans wederom een adres tot den laad gericht, om wijziging in deze route te verkrijgen, alleen wat betreft het ;edeelte Markt. Om ook aansluiting te vei krijgen met den Korten en Langen '""iendeweg wenscht de heer Krieger den ieg, die ook genomen is door de thans ipgeheven stoomtram GoudaOude- vater, en de Markt langs den Regenboog le nemen tot aan den Korten Tiende- leg, welke weg het traject met slechts ien honderdtal meters verlengt. Voor iet overige vereenigt de heer Krieger lich met de gestelde concessievoor- faarden. - Door de afdeeling van den Alg. Ned. Timmerl.-Bond is een werkloozen- tpnds opgericht, hetwelk 1 Januari in werking zal treden. De contributie be draagt 12 ct. per week. De uitkeering gaat in na een of anderhalve week werk loosheid. Meldden wij 3e vorige week dat wel licht een derde christelijke timmerlieden- vereeniging gesticht zou worden, dit vermoeden is niet bewaarheid. Integen- deel, «de adviseurs dominee Vunderink en Meiners zullen een commissie vormen, welke de christelijke vakorganisaties tot elkander zal trachten te brengen en zooveel mogelijk nieuwe organisaties te stichten. Waarschijnlijk zal door de afdeelingen der neutrale vakbonden binnenkort een openbare vergadering belegd worden, om aan te sporen tot aansluiting en op te I"komen tegen verdere verdeeling tusschen Be vakgenooten. (S. d. y j In de vergadering van het Kruis- verbond werd Zondagavond met 29 legen 14 stemmen besloten dat in den vervolge de vernieuwing van beloften voor den tijd van één kalenderjaar moet worden aangegaan, in verband met de op de algemeene vergadering te Zwolle samen gestelde Bondsstatutea. Bij wijze van proef zullen, voorloopig voor een half jaar, de vergaderingen des avonds op werkdagen worden gehouden en niet meer, zooals gewoonte was. op Zon- en feestdagen. Mededeeling werd gedaan dat kapelaan Huurdeman van Abcoude op Donderdag 19 December a.s. in een openbare ver gadering zal spreken over „het Alcoho lisme in Frankrijk" Omtrent het blijspel „Advocaten- zaken" dat hier Donderdag in „Amicitia" door de Nederl. Tooneelvereeniging zal worden opgevoerd, schrijftde lieer Róssing, die Zaterdag de première in Amsterdam bijwoonde, o.a. het volgende in hel „N. v. d. D." Als feestnummer op een Juristen-Con gres, of bij een feest van studenten in de rechten met nadruk aan te bevelen. Daarom niet ongenietbaar voor hen bui ten de rechtstudie. Integendeel, een hoogsi gemoedelijk en vermakelijk Duitsch blij spel met een pikant schijntje, zonder aanstootelijkheid, voor de provinciesteden een botje zonder gal, waarmede niet ge zegd wil zijn, dat het sluk flauw of onbeduidend is, want dat is het aller minst. Het is geestig en heeft de voor treffelijke leeringhoudt advokalen van uw lijf, mijdt advokatenzaken als het grootste verderf. Alles te zaara genomen: Advokaten zaken is een stuk om een aangenamen avond bij door te brengen, waarbij men genoegelijk lachen kan en genieten van het goede spel. De tooneelverzorging van den Heer A. v. d. Horst Jr., vooral van het laatste bedrijf, valt te roemen, evenals zijne ge- heele regie. In den nacht van Zondag op Maandag zijn uit een open schuurtje staande in een open tuin aan de Wil- helminastraat twee fietsen een heeren en damesfiets ontvreemd. Niettegenstaande herhaalde waar schuwingen en niettegenstaande de eigenaar reeds eerder op) een derge lijke wijze van zijn karretje werd be vrijd, schijnt hij er niet toe hebben kunnen besluiten, zijn tuin en schuur af te sluiten. Of hij nu zijn nalatigheid voldoende geboet zal hebben? De politie stelt een streng onderzoek in, wat niet vergemakkelijkt wordt door de omstandigheid, dat eerst 's middags van de vermissing werd kennis gegeven. Zooals men zich zal herinneren is door den vorigen Minister van Oorlog in hel leven geroepen eene Commissie tot vereenvoudiging der kleeding en uit rusting van de manschappen van het landleger, in welke commissie zitting hebben de gep. generaal de Vlaming, de heer Dudok van Heel, koopman te Amsterdam, de Kapitein v. d. Hoogh van de artillerie, Kapitein-adj. v. d. Hegge Zijnen van de Grenadiers en Jagers, de kapitein-intendant v. d. Hurk en luit. de Bruyn van Regiment Grenadiers en Jagers, als secretaris. De vereenvoudiging zou tevens eene enorme besparing van kosten meebrengen. De vereenvoudiging zou hoofdzakelijk hierin bestaan dat men de veld-(oorlogs) uitrusting van den man, practischer en eenvoudiger gemaakt, dezen nieuw mee naar huis geeft. De proef, die den 1 Januari 1908 zal aanvangen, zal worden genomen bij de batterij van den Kapitein v. d. Hoogh, voornoemd en bij het 2e bataljon van het 5e Regiment Infanterie, hier in gar nizoen. Daarvoor waren gisteren de leden van genoemde Commissie hier in de stad. De elftallen der beide Quicks speel den geen van beide, wegens het slechte weder. Quick If maakte weer een vergeefschen tocht naar Utrecht. Zooals men weet, is de gemeente Amersfoort eigenares geworden van het landgoed «Birkhoven». Deze bezit ting zal in de toekomst veel kunnen bijdragen tot den bloei van onze stad en maken, dat meer vreemdelingen zich geneigd zullen gevoelen Amersfoort dat bovendien veel op andere plaatsen van het land voor heeft als woon plaats te kiezen. Zal echter «Birkhoven» hiertoe kunnen bijdragen, dan is het nood zakelijk, dat de bezitting goed worde geëxploiteerd, dat zij zooveel mogelijk meuschen tot zich trekt en dat er eene betere verbinding tusschen haar en Amersfoort tot stand kome. Al is er ook eene Raadscommissie ad hoe tot stand gekomen, die met B. en W. stellig al de noodige aandacht aan deze zaak zal wijden, toch kan het niet dan nuttig zijn, wanneer ook andere personen hieromtrent hunne ideeën eens ten beste geven. Om dit aan te moedigen heeft «de Eemlander» besloten een prijsvraag over dit ontwerp uit te schrijven. Zij verlangt een opstel, ter groote onge veer van een hoofdartikel waarin uiteen wordt gezet op welke wijze het land goed het best kan worden geëxploiteerd, hoe men daar het meeste publiek kan trekken en op welke wijze men «Birk- hover.» met de stad moet trachten te vei binden. Voor het artikel, dat door jeene jury, wier leden in een der volgende nom- mers zullen worden bekend gemaakt, liet best zal worden geoordeeld, looft zij uit eene som van VoorwaardenDe artikelen moeten vóór i Februari 1908 over de post aan het bureau van «de Eemlan der» zijn toegezonden. De artikelen mogen alleen ondertee kend zijn met een motto. Bij dit artikel is ingesloten een ver zegeld couvert, dat buiten op hetzelfde motto draagt, en van binnen den naam van den schrijver of schrijfster bevat. Alleen het couvert, dat het motto van het best gekeurd opstel tot op schrift draagt, wordt geopend ten einde den naam van den schrijver of schrijf ster te weten te komen. De andere couverten werden ongeopend verbrand. «De Eemlander» behoudt zich het recht voor gebruik te maken zoowel van het best gekeurde opstel als van de andere. De moord te Zeist. Naar het U. D. meldt, is bij de sectie van het lijk van Hendrik Drost in het Academisch ziekenhuis de aanwezig heid van chloroform geconstateerd. In de hersenen van het slachtoffer heb ben de deskundigen ongeveer 22 m. gram chloroform gevonden. Het vergift moet den jongen noodwendig zijn toegediend geworden onmogelijk als het is op andere wijze een zoodanige hoeveelheid binnen te krijgen. De chloroform in het lijk gevonden was onvoldoende om den dood te doen intredenintusschen kan het vergift wel den dood hebben bevorderd. Voorts bleek, dat het slachtoffer uitwendig geen teekenen van geweld vertoonde en zelfs aan de hals geen noemens waardige sporen van wurging waren te vinden. Intusschen zijn inwendig kneuzingen in de weefsels ter hoogte van de hals geconstateerd, die op ver oorzaken van den dood door toeknij ping van de luchtpijp wijzen. Tevens is ten overvloede geconstateerd, dat de jongen dood was toen men het lichaam in de kerkhofsloot plaatste; inwendig heeft men geen sporen van slootwater gevonden, dat naar binnen moest zijn gekomen, indien er nog eenig teeken van leven in het slacht offer was geweest. Verder kan nog meedegedeeld wor den, dat het lijk boven het rechteroog een roode plek vertoonde; vermoede lijk is deze veroorzaakt doordat een min of meer ruw voorwerp langs het voorhoofd is geschoven. Het ligt voor de hand aan te nemen, dat dit voor werp de pet is geweest van Hendrik Drost, waarop de daders de chloroform hebben uitgestort, om het hoofddeksel daarna in het gezicht van het slacht offer te duwen. Bij het pogen van Drost zich los te werken, is de pet hem langs het voorhoofd geschuurd. Van Vaalen en Van Ee, die den jongen te zamen om het leven brach ten, en beide een bekentenis hebben afgelegd, weigeren echter eenige ver klaring te geven omtrent de pet en de in verband daarmede gebruikte chloroform, hoewel het onomstootelijk vaststaat, dat den jongen dat vergift is toegediend geworden, met de be doeling tegenstand van zijn kant te voorkomen. Kors en Overhorst blijven ontkennen. Is het blad goed ingelicht, dan zijn omtrent het geneeskundig onderzoek twee rapporten bij de justitie inge diend, t.w. een gerechterlijk anatomisch en een gerechterlijk chemisch rapport en zullen ter toelichting daarvan bij de behandeling der zaak voor de recht bank als deskundigen worden gehoord de hoogleearen Spronck en Wefers Bettink en dr. Van Leeuwen, assistent en eerstgenoemden hoogleeraar. Scheepsramp. Uit Dover wordt getelegrafeerd, dat de van de Guano-Eilanden naar Londen bestemde Engelsche bark Forfarshire met het van Amsterdam komende en voor Plymouth bestemde Nederlandsche stoomschip Scheldestroom in aanvaring is geweest, waardoor de boegspriet met het voortuig van de bark werden weggerukt. De Scheldestroom, waarvan de machine kamer vol water liep, ankerde nabij Folkestone. Zij zette een bootuit,maardeze sloeg om, waardoor de kapitein en zes man verdronken. Later wordt geseind, dat de Schelde stroom naar Dover is gesleept en aldaar in het dok gebracht. Er zijn duikers aangenomen om het schip te onderzoeken. De namen van de verdronken opva renden zijn als volgtH. J. Gerritsen, kapitein P. Beerdsen, 2e-machinistH. Molema, matroos J. A. Kolkmeier don key-stoker; H. Salm, stoker, allen gehuwd; Huisman, tremmer, en v. d. Berg, stuur mansleerling, ongehuwd. Hun lijken spoelden reeds aan. Boven dien worden nog vermist drie matrozen. Het zijn P. Visser, D. Tatenhoven, S. Balier, allen ongehuwd. Het is mogelijk dat ze zijn overgespron gen op de Forfarshire, maar waarschijn lijker is, dat zij het lot hunner kameraden hebben gedeeld. Gevechten met goudgravers in Nevada. Tot verschrikkelijke on regelmatigheden heeft een staking dei- goudgravers in Goldfield (Nevada) aan leiding gegeven. Deze zijn reeds in een algemeen gevecht tusschen de goudgravers en de door de mijnmaatschappijen aan gestelde bewakers ontaard. De overheid van Nevada staat tegenover de opge wonden arbeidersmassa's vrijwel machte loos en heeft zich naar Washington om hulp gewend. Donderdag ontving generaal Funston te San Francisco van president Roosevelt telegrafisch bericht om 1000 manschappen tot een direct vertrek naar Nevada gereed te houden. Reeds gisterenmorgen (Vrijdag) zijn uit de Californische hoofdstad twee regimen ten met machinekanonnen per trein ver trokken; hunne aankomst te Goldfield werd gisteren tegen middag tegemoet- gezien. De opgewondenheid onder de mijn werkers is ontzaggelijk. Onder hen, ook de ongeorganiseerden hebben zich bij hen aangesloten, bevinden zich de stout moedigste desperado's die uit het mijn- district van Cripple Creek in Colerado en van Cuerdalena zijn overgekomen. Zij zijn niet alleen man voor man met ge weren en revolvers gewapend, maar hebben zich ook voorzien van dynamiet- patronen, die in de mijnen gemakkelijk waren te krijgen. Men vreest, dat zij aan hunne bedreigingen uilvoering zullen geven en de bondstroepen met deze mid delen den verbitterdsten tegenstand zullen bieden, zoodat het mogelijk tot een for meel gevecht kan komen. Tot de uitbreiding der beweging heeft nog bijgedragen, dat overal in het ge bied der mijnen de winkeliers hunne win kels hebben gesloten, omdat de arbeiders weigerden, gedurende de periode van gebrek aan baar geld, van hen bons in plaats van geld aan te nemen. De be weging breidt zich steeds verder uit en heeft bijna het geheele mijngebied van Nevada aangetast. Men ziet de gebeur tenissen ook te Washington met groote bezorgdheid te gemoet. Terugkeer »an landver huizers. Naar uit Hoboken wordt ge meld, hebben meer dan 18000 landver huizers in de laatste week aan de scheepskantoren aldaar een reisbiltjet genomen, ten einde naar hun vaderland terug te keeren. Italiaanse h. Een hoogst on verkwikkelijk tooneel heeft zich Zaterdag middag in een der voorsteden van Genua afgespeeld. Twee samenwonende huisgezinnen geraakten in twist. Opeens stormde de huisvader van het eene op de moeder van het andere af en stak haar dood. Vervolgens vermoordde hij met behulp van zijn echtgenoote ook nog den man en de kinderen van het slachtoffer. De buren kwamen op hel geschreeuw toeloopen, stortten het huis binnen en sleepten den onverlaat met zijn vrouw op straat. Daar werden beiden door een groote volksmenigte gegrepen en onder de kreten: „Lyncht hen" wierp men beiden onder een voorbij- gaanden tram, die hen onmiddellijk doodde. Het mijnongeluk in West- Virgin i Gelijk reeds gemeld is, bestaat er geen kans, dat er van de arbeiders, die door het ongeluk in de kolenmijn te Monongah (West.-Virginië) en wier aantal op minstens 400 wordt geschat, nog één gered kan worden. Er was eenige hoop, dat de mannen die in verre gedeelten van de mijn werkten, door andere mijngangen ont komen konden zijn maar die hoop was al zeer flauw. Ploegen moedige mannen waren voort durend bezig met pogingen tot redding van mogelijk nog levenden of te voor schijn halen van de dooden. Zaterdagmorgen vroeg hadden zij reeds 85 dooden bovengebracht. Vier gewonden arbeiders, die gered werden zij weten zeiven niet hoe verhalen, dat er vlak achter hen een woest gevecht was van mannen, die, als zij, trachtten te ontvluchten. Men gelooft, dat die arbeiders zijn omgekomen door een instorting, die een oogenblik nadat de vier mannen behouden uit de mijn waren, den uitgangsweg versperde. Degenen, die daarbij niet verpletterd werden, zijn waarschijnlijk na verloop van weinige minuten om het leven ge komen door de verstikkende gassen, die zich ophoopten na het vernielen van de ventilatie-inrichtingen. S c h ij n d 0 o d. In 't lijkenhuis van het St. Pauli-kerkhof te Dresden, werd de vorige week een doode gebracht, wiens overlijden door den dokter was geconstateerd. Hij werd tusschen de andere lijken gelegd. Vervolgens werd het huis als gewoonlijk gesloten, 's Nachts is nu de man, een slager, die onlangs in een particuliere kliniek een operatie had ondergaan, waarbij de narcose schijnbaar zijn dood had veroorzaakt, weer ontwaakt, en strekte, in de meening zich thuis in zijn bed te bevinden, de hand naar zijn vrouw uit. Die hand betastte echler het ijskoude gezicht van een lijk en door de schrik kwam de arme kerel weer geheel tot zijn bewust zijn. Hij maakte nu zoolang lawaai tot men hem hoorde. De ongelukkige werd zonder dralen naar het stedelijk zieken huis overgebracht, waar hij d.-n volgen den dag werkelijk dood ging. Te Napels zullen 4800 arme ge zinnen uit hun woning gezet worden. Ze hebben in vijf maanden geen huur betaald, om verzet aan te teekenen tegen de verhooging van de huur, die de maatschappij aan welke de huizen behooren, van hen eischt. Volgens de „Popoio Romano", zullen behalve het garnizoen, 10,000 man samengetrokken worden, om het verzet te breken. In het geheel zijn 50,000 menschen bij de uitzetting betrokken. Burgerlijke Stand. Van 9 en 10 December 1907. GEBORENIJmkje Anna d. van Otto Akkerman en Wyfske Bakker. Geer- truida Maria d. van Petrus, Johannes Helmerhorst en Anna Hcndrika van Nes. OVERLEDENBarend van der Geest oud 79 j. weduwn. van Grietje van Drie. Gerritje van den Brink oud 2 j. 386e Staatsloterij. Tweede klasse. Tie king van 9 en 10 Dec. 1907. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 504 508 510 516 1241 215S 2179 2201 2225 2228 2236 9829 9836 13074 15002 15019 15028 15354 ■5359 '5374 i57«5 '5788 15793 15794 20895 2°933 20939. Te zamen 27 prijzen. Laatste Berichten. Men seint ons De Tweede Kamer nam zonder hoof delijke stemming het salariswelje voor de onderwijzers aan. Met 41 tegen 38 stemmen werd ver worpen de motie-Duymaer van Twist om gehuwde mindere schepelingen toe te stian thuis te eten. De begrooting van Marine werd aan genomen met de stemmen der sociaal democraten tegen. Weenen. Een telegram uit Petersburg meldt, dat de Czarina ernstig ziek is tengevolge van influenza. Door B. en W. is toestemming verleend om van 14 tot 19 Dec. a.s. op het terras van Amicitia een loco mobiel van 10 P. K. te plaatsen, ter opwekking van electriciteit voor bios coop-voorstellingen. De off. van gez. le kl. K. E. Zie- geler is aangewezen om den militieraad voor de zitting te Harderwijk, bij te staan bij het onderzoek der militieplichtigen van de lichting 1908. De nieuw benoemde militaire paar denarts 2e kl. E. A. R. F. Baudet wordt gedetacheerd bij de Rij- en Hoefsmid- school alhier. GEBOREN: IJMKJE ANNA dochter van O. AKKERMAN EN W. AKKERMAN—BAKKkR. Algemeene kennisgeving. Amersfoort, 9 Dec. '07.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3