BINNENL aND. STATEN GENERAAL. Mepkw aardige Woorden en Daden STADSNIEUWS. hun teekeningen gemaakt hebben van de kanonnen en beschrijvingen van het oorlogsmaterieel. De officieren hebben nu de aanzegging gekregen, dat zij,uit vrees voor zulke verspieders, maar liever geen Japanners mede moesten nemen naar den Grooten Oceaan. OOSTENRIJK. Het Huis van Afgevaardigden nam, na alle amendementen te hebben ver worpen, met overweldigende meerderheid ongewijzigd het Vergelijk met Hongarije aan. MAROKKO. Moelai Hafid is aangevallen en ver slagen door de Iragna-stam op twintig mijl van Marakesj. De verliezen zijn onbekend Verscheiden stammen van beteekenis ia die streek wegeren thans Moelai Hafid te erkenaen. PERZIÊ. In Perzië schijnt het oproerig te zijn- De aanleiding hiertoe wordt in vrij ver warde termen opgegeven. Een Reuter telegram meldde het volgende uit Teheran .Twee winkeliers werden onlangs door eenige soldaten vermoord. Anjumans en anderen protesteerden tegen het uitstel der terechtstelling van de moordenaars. Als resultaat van dit incident nam het Kabinet zijn ontslag. Om de dreigende houding, die de menigte aannam, werden de lijfgaarde patronen uitgereiktde shah riep Nizamsultaneh Nizamelmuk ter ver antwoording. in den avond worden den premier, minister van binnenlandsche zaken, door bet parlement inlichtingen gevraagd over de arrestatie van den gouverneur van Sjiraz, tot welke arrestatie de shah bevel had gegeven. Onder groote ontroering der vergadering werd door het parlement een adres aan den shah gericht, waarin om een verklaring werd verzocht. Men besloot het gebouw niet te verlaten, tot antwoord in kwam. Een groote menigte wacht buiten. Men meent, dat de shah handelt onder reactionnairen invloed." Veel kan men hieruit niet wijs worden en men zal nadere berichten dienen af te wachten. Later bericht meldt intusschen, dat er in de straten van Teheran flink ge vochten wordt. Tweede Kamer. Gisteren was bij de behandeling der begrooting voor Binnenlandsche Zaken de afdeellng Middelbaar Onderwijs aan de orde. De minister van Binnenlandsche Zaken had geld op zijne begrooting gebracht, om een paar gemeentelijke hoogere burgerscholen te doen over nemen door het rijk en een paar nieuwe rijks hoogere burgerscholen te doen oprichten. De heer Aalberse wilde dit nieten hij wilde dat niet, voornamelijk omdat een ontwerp tot subsidieering van bijzondere middelbare scholen nog niet ingediend is Voordat vaststaat, dat voor het bijzonder middelbaar onder wijs flink in de beurs zal worden ge tast, wil de afgevaardigde van Almelo voor het openbaar middelbaar onder wijs het noodige niet mede hebben gedaan. De heer Aalberse, de Ridder en v. Vuuren stelden dus een amendement voor om den post van f 20000 voor de VAN Ministers en Kamerleden gedurende de Jaren 1850'58, ontleend aan Kollewjjn's Geschiedenis van Nederland. 4e deel. 5. Dewijl het afgetreden ministerie de meerderheid in de Tweede Kamer bezat, werd deze 26 April 1853 ontbonden en maakte het nieuwe ministerie zijn program bekend, dat als verkiezings- manifeit dienst moest doen. Het was voornamelik gericht tegeD Thorbecke en zijn geestverwanten, aan wie het te veel iameiging van het centraal gezag en te weinig milde toepassing van de grond wetsbepalingen, vooral ten opzichte van de provinciale en de gemeentewet, ten laste legde. Bij de behandeling van de gemeente wet in 1851 waarbij aan de dorpen de zelfde inrichting van bestuur werd voor geschreven als aan de steden, was de bekwame woordvoerder der anti-revolu tionairen, Groen van Prinsleren, daar tegen heftig op gekomen. Het groot ver- ïcbil in staatkundige overtuiging had de aangename verhouding, waarin hij vroeger tot Thorbecke had gestaan, allengs doen erkoelen; maar beide bleven elkander bekwame, rechtschapen mannen aarderen. Groen van Prinsteren sprak: ,,Ztj die deze wet voordragen of onver stichting van hoogere burgerscholen met driejarigen cursus te Steenwijk en te Coevorden, overneming der gemeente lijke hoogere burgerscholen met vijf jarigen cursus te Hoorn en te Veendam te schrappen. Is wantrouwen tegen de vrijzinnigen gerechtgevaardigd, nu de subsidiewet het Departement reeds heeft verlaten Een in deze zoo onpartijdig rechter als de heer De Savornin Lohman oordeelde daarover anders dan de achterdochtige voorstellers van 't amendementin de laatste jaren aldus mr. Lohman's onbevangen getuigenis heeft de houding der linkerzijde geen wan trouwen gewekt. Toch zou de Goesche afgevaardige stemmen voor 't amende ment, doch hij maakte zijn stem geheel los van de toelichting van mr. Aalberse. Mr. Lohman's bezwaar was, dat de in- eenschakelingscommissie, die ook deze materie te onderzoeken heeft, haar rapport nog achter houdt. Wel wees de Minister er nog uitdrukkelijk op, dat de Ineenschakelingscommissie nooit mocht worden een middel om na te laten wat «de hand te doen vindt» en dat die scholen en haar personeel toch nuttig zouden zijn, maar de heer Lohman was niet te overtuigen. Het amende ment kwam in stemming en werd links tegen rechts met 42 tegen 31 stemmen verworpen. De heer Duymaer van Twist stemde er voor en zai bij zijn Steen- wijksche kiezers zijn stem tegen de stichting eener Rijks hoogere burger school in zijn district moeten verant woorden. Curieus wordt door «het Vaderland» de houding in deze van den Amers- foortschen afgevaardigde, van Asch van Wijck, genoemd, die ook voor stemde. Want even voordat deze inconse quente Christenstaatsman zich verklaarde tegen overneming of stichting van in richtingen van middelbaar onderwijs, had hij den Minister bitterlijk verweten, dat deze.... de hoogere burgerschool te Amersfoort niet wou overnemen. Dat op zichzelf was eigenlijk nog curieuzer: de gemeente Amersfoort zelf heeft in 't geheel niet om overneming der school gevraagd 1 Ook de «N. R. Ct.» neemt een loopje met dezen afgevaardigde en schrijft «Het merkwaardigst in de heele discussie was de houding van den heer Van Asch van Wijck, die na eerst een paar maal te hebben staan smeeken om overneming van een gemeentelijke hoogere burgerschool in z ij n district door het rijk, zoodra de scholen te Hoorn en Veendam in bespreking kwamen, het blad omkeerde, en ver klaarde, niet te willen meedoen, om op die wijs voor het openbaar onderwijs «den buit binnen te halen». Dat was geen schoolstrijd, maar districts-politiek, welke beide niet altijd vereenigbaar blijken te zijn. De afge vaardigde van Amersfoort zal er wel aan doen, voortaan een der twee prijs te geven. Maar welke De keus is in dezen begrootingstijd werkelijk zeer moeilijk Aan het slot der vergadering had nog eenige discussie plaats over vak onderwijs. Daarbij kwam de groeps- vertegenwoordiging ter sprake. Toen deze door den heer Van Vliet werd aangeprezen, zeide de minister o. a. anderd aannemen mogen, naar het mij voorkomt, spreken van vrijzinnigheid, o ja! maar niet van vrijheid; van een liberale, maar niet van een Nederlandse, van een nationale politiek. Wilt gij dat ik beproeve de strekking van deze wet in weinig woorden de schetsen? Door dergelijke wetten worden geen auto nomen maar automaten, en, wat bepaaldelik deze voordracht betreft, plaatselike automaten en centrale autocraten gevormd." Daarop had Thorbecke geantwoord „Vergelijkt hetgeen de gemeenten zullen worden met hetgeen zij tot dusver zijn. Zo er tot dusver enige werking, enige zelfstandigheid, gelijk men pleegt te zeg gen, bij de gemeenten bestaat, dan is die alleen te vinden in de onge veer 80 steden, maar niet in de ge meenten op het platte land. De gemeenten op het platte land, bijkans ten getale van 1200, zullen nu door deze wet tot een vrijheid worden gebracht, veel uitge strekter, veel krachtiger dan die op hel ogenblik door de grootste steden van het land wordt genoten Ik meen niet De leden van de stedolike besturen wer den voor hun leven gekozen door kieskol- leges, en de leden van deze colleges door stemgerechiigdon, personen die een bepaalde som in de directe belastingen betaalden. Do leden van een dorpsbestuur werden voorde tijd van zes jaar benoemd door de provin ciale staten, zodat de dorpelingen voor het kiezen van hun bestuursleden als onmondi- gen werden behandeld. Dat alles was reeds voorgeschreven bij de grondwet van 1814 en onveranderd gelaten bij de wijzigingen van 1815 en 1840, Neen, laat de arbeider zich spontaan aaneensluiten. De vereenigingen, op komend uit het initiatief der belang hebbenden, zijn beter dan een kunst matig in 't leven geroepen groepsver- tegenwoordiging, waarbij toch altijd schijn en schaduw van pressie bestaan. Waar vrije kracht zich ontwikkelt moet de regeering lijdelijk blijven en niet den natuurlijken loop eener strooming door kunst en vliegwerk sluiten of afleiden. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 23 dezer, 's namiddags om half twee. De steenhouwersziekte. Uit Groningen schrijft men o. m. aan Het Volk, dat minister Veegens de steenhouwers aldaar werkzaam aan de in aanbouw zijnde academie genees kundig wil laten onderzoeken. Verschenen is het Rapport omtrent het Kiesrechtvraagstuk, uitgebracht aan den Alg. Bond van R.-K. Kies- vereenigingen in Nederland, door de commissie, daartoe benoemd, bestaande uit de heeren jhr. mr. L. E. M. Von Fisenne, jhr. J. W. Van Nispen tot Sevenaer, mr. dr. Ch. Raaymakers S. J, mr. J. R. H. Van Schalk en H. W. J. Stins. Van deze commissie verklaarde één lid zich voor het Gezinshoofdenkiesrecht. Twee andere leden achten het Ge zinshoofdenkiesrecht als uitbreiding niet voldoende, en verder onbillijk. Zij wenschen het aangevuld door een stelsel van capaciteitskiezers en cen suskiezers. Een derde minderheid (alzoo mede bestaande uit twee leden), verklaart zich voor algemeen kiesrecht, en acht voor die keuze beslissend het woord van den H. Thomas van Aquino: «Allen moeten op eenigerlei wijze deel hebben aan de regeering door algemeene verkiesbaarheid en algemeen kiesrecht; hierdoor toch wordt de vrede onder het volk bewaard. Deze minderheid komt tot die con clusie, niet omdat zij er zich gouden bergen van belooft; zij doet dit even min als zij er afgronden van ellende van vreest. Ook is zij er niet voor, omdat zij alle burgers in dit opzicht gelijkwaardig zou achten. Maar om het hoofdmotief, haar ingegeven door de leer van den H. Thomas«de vrede, die onder het volk en in de politieke partijen zoo ernstig is verstoord door het nog beperkt kiesrecht, maakt op dit oogenblik het algemeen kiesrecht noodzakelijk. Te Bodegraven wordt de nacht- ai beid van de bakkers afgeschaft. Een comité heeft zich indertijd tot de burgerij gewend met de vraag of men zich ver binden wilde tot het ontvangen van versch brood, 's ochtends na tien uur. Slechts dertig personen weigerden mede te werken, zoodat met nagenoeg alge meene instemming besloten is aan den wensch van de bakkers te voldoen. Eén bakker heeft zich niet aangesloten, doch daar de burgerij zich tevens verbond om niet van andere bakkers brood te nemen, zal deze eene bakker wel spoedig moeten volgen. Maandag wordt de maatregel ingevoerd. (N. R. Gt.) Kunst- en Wetenschap. We vestigen nogmaals de aandacht op de uitvoering a.s. Vrijdag in Amicitia van het Utr. Onderw. Tooneelgezelschap. nodig te hebben meer te zeggen om te bewijzen, dat deze wet geen getuigenis draagt van vrees, maar van vertrouwen in een edele en trouwhartige natie." De konservatieven, de anti-revolutio nairen en de anli-papisten hadden hun eerste doel bereikt: het ministerie Thor becke was gevallen. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer bereikten zij hun tweede doel, daar van de leden uit hun kandidaten werden gekozen en de overige plaatsen door liberalen (waar onder Thorbecke voor Maastricht) en Katholieken werden bezet. Het ministerie Van Hall bracht nu een wet tot stand tot regeling van het toezicht op de onderscheidene kerkge nootschappen, waarbij o. a. bepaald is, dat de titulaturen in de kerkgenoot schappen aan de bedienaren van de openbare godsdienst toegekend, noch ten opzichte van het wereldlik gezag, noch ten opzichte van andere kerkgenootschap pen enige aanspraak, rang of voorrecht geven, en dat die titutaluren in de aan raking met het wereldlik gezag alleen gebezigd worden met de geslachtsnamen van de titularissendat de geesteliken hun ambtsgewaad slechts binnen ge bouwen en besloten plaatsen mogen dragen, en dat nieuwe kerkgebouwen niet binnen 200 M. van die van andere gezindten mogen worden gesticht. Bij de beraadslagingen over die wet gaf Luyben aan het lid Van der Poel, die tegen het ultramontanisme te veld was getrokken, tot het antwoord: „Ik zal u doen opmerken, dat ieder echt Omtrent de opvoering van „Jan Ongeluk" willen we nog vermelden, betgeen de „W eesper Courant" van 28 Nov. van dit jaar schreef. Daarin lezen we hel volgende „In de groote zaal van „De Roskam" trad Zaterdagavond de Utrechtsche On derwijzers Tooneelvereeniging op, daartoe uitgenoodigd door de afdeeling „Weesp en Omstreken" van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers. Opgevoerd werd „Jan Ongeluk", klucht in 3 bedrijven door Oscar Blumenthal en Gustav Kadelberg. Over de wijze, waarop allen hun rol vervulden, kunnen wij niets dan lof hebben. Voor de U.O.T. is 't dan ook weer een avond geweest vol succes getuige het applaus, dat aan het einde van ieder bedrijf hun ten deel viel. Zonder ook maar eenigszins op het verdienstelijk spel der overigen iets af te dingen, meenen wij toch in 't bij zonder een woord van lof toe te moeten brengen aan den hoofdpersoon „Jan Ongeluk", die op uitnemende wijze de ongeluksvogel in het ondernemen van avontuurlijke stukjes vertolkte. Zeer zeker heeft de U. O. T. haar goeden naam hier ter plaatse gehand haafd en zal haar optreden met steeds klimmende belangstelling tegemoet wor den gezien. Moge 't succes op andere plaatsen, waar zij dit seizoen nog zal optreden, even schitterend zijn als te Weesp." Raadsstukken. Het nader voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Instruc tie voor den Gemeente-ontvanger, luidt als volgt In uwe vergadering van 26 Novem ber j.l. diende de heer Plomp, naar aanleiding van ons voorstel tot wijziging der Instructie voor den Gemeente-ont vanger, een amendement in van den volgenden inhoud: „Onverminderd zijne verplichtingen tot het verwijzen van belanghebbenden naar den Controleur der belastingen zendt hij vóór den 5den van elke maand aan Burgemeester en Wethouders een staat bevattende de namen van de hem bekend geworden belastingschuldigen, die aanspraak kunnen maken op ont heffing of restitutie van plaatselijke directe belasting, met opgaaf van het over betrokken dienstjaar reeds betaald bedrag en de reden, die tot ontheffing of restitutie aanleiding geeft." De behandeling werd uitgesteld, len einde ons gelegenheid te geven, onze meening aangaande het amendement te do.n kennen. Het komt ons voor, dat het maande lijks inzenden door den Ontvanger van een staat, zooals genoemd in het amen dement, in de practijck geen nut kan opleveren. Volgens ons vooistel zullen voortaan de personen, die ontheffing of restitutie vragen, hun verzoek indie nen op het bureau van den Controleur der belastingen. Deze beschikt over de gegevens die noodig zijn voor de be oordeeling van het verzoek. Zoodra hem blijkt, dat het verzoek ingewilligd moet worden, geeft hij hiervan onmiddellijk kennis aan den Ontvanger op een staat waarvan hier een exemplaar bijgaatde Ontvanger kan dan voorloopig afrekenen. Om de 3 maanden wordt de lijst door U vastgesteld. De Ontvanger en de belanghebbenden krijgen hiervan zoodra mogelijk bericht. Bij de rekening en verantwoording van den Ontvanger kan Katholiek ultramontaan is, in zover dat hij de paus, die ultra monies ver blijft, als het algemeen opperhoofd van zijn kerk op aarde erkent en eerbiedigt, en zich aan zijn bevelen en uitspraken in zijn kerkleer onderwerpt. Ik kom er rond voor uit, ik eerbiedig de paus, ik acht de paus onfeilbaar in alles wat de kerkleer betreft; ik ben dus, verschrikt niet, Mijne Heren, ik ben dus.... een ultramontaan. „Maar die ultramontaan bemint het dierbaar vaderland even zozeer als gij, mijnheer Van der Poel! Die ultramon taan is, even zozeer als gij, gehecht aan het geërbiedigd Hoofd van de Staat en aan het koninklik stamhuis. Die ultra montaan is, evenzo onwrikbaar als gij gehecht aan de.grondwet, waarop ons maatschappelik gebouw rust. Die ultra montaan reikt gaarne de broederhand aan ieder Protestant, aan ieder belijder van een andere godsdienst in Nederland. Ziedaar het karakter van de ultramon taan zoals ik het mij begrijp, en mij lot regel in al mijn handelingen stel." Van der Poel had echter geen ultra montanisme bedoeld zoals het door Luyben werd beschreven, maar zoals het geschetst werd door D. Koorders in zijn Gids-artikel van 1854, waarvan een korte aanhaling hiervoor is vermeld. Evenals door Luyben werd ook tegen de wet gestemd .door Thorbecke, die zijn bestrijding aldus .begon: „Men heeft mij dikwerf een goev ernementeel man ge noemd. Ik acht da t voor een vriend, voor een voorstander.' van de vrijheid de hij de staten overleggen, waardoor on middellijk te conlroleeren is of de be lastingen tot het juiste bedrag geïnd zijn en of de verleende afschrijving en restitutie juist uitgevoerd zijn. In welk opzicht nu deze controle nog verbeterd of verscherpt kan worden door de inzending van staten door den Ont vanger, begrijpen wij niet. Aangenomen moet toch worden, dat belanghebbenden, die zich niet tot den Controleur maar lot den Ontvanger wenden en van hem vernemen, dat zij zich bij den Contro leur moeten vervoegen, j dit inderdaad zullen doen. Van den bij amendement gewenschten maatregel vreezen wij eerder verwarring. De Ontvanger moet belanghebbenden onverwijld naar den Controleur verwijzen is hij bovendien verplicht, een staat van die personen in te dienen, dan zal allicht spoedig hierop vertrouwd worden en de aanmelding bij den Controleur achter wege blijven. En juist dit te voorkomen, beoogt reeds ons voorstel. Aanneming van het amendement moe ten wij derhalve op bovenstaande gron den ontraden. Intusschen kunnen wij ons vereenigen met het denkbeeld, den Ontvanger in zijne instructie de ver plichting op »e leggen, belanghebbenden te verwijzen naar den Controleur. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen, art. 10 zijner instructie te lezen „Hij is verplicht, belanghebbenden, die zich ten zijnen kantore aanmelden ter verkrijging van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting naar het inkomen, te verwijzen naar den Controleur van de belastingen en het bevolkingsregister". Verschenen is het rapport en voorstel van B. en W. betreffende een adres van J. H. Kleber e.a. houdende verzoek lot rioleering van een gedeelte van den Heiligenbergerweg. B. en W. vereenigen zich geheel met het advies in deze van de Commissie, voor de Fabricage en stellen derhalve voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Verschenen is het rapport en voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van Th. van der Pol e.a., houdende verzoek tot bestrating en verlichting van de Groote Gasthuislaan. In overeenstem ming met het advies van de Commissie tot bijstand in het beheer van de Gas fabriek en van de Commissie voor de Fabricage, geven B. en W. in over weging, afwijzend op het adres te be schikken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal a.s. Donderdag, des avonds 8 uur een openbare vergadering houden ten Raadhuize. De Raad onzer Gemeente komt Dinsdag 24 December in openbare ver gadering bijeen. Bij Kon. Besl. is benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger, met ingang van 20 dezer in het kanton Amersfoort, mr. J. K. H. de Beaufort, werk zaam ter gemeente-secretarie te Amers foort. De in het 18e landweerdistrict benoemde reserve-kapitein A. C. Couvée krijgt Amersfoort als standplaats. Naar wij vernemen, berust het be richt als zoude de kommies der 2e kl. J. de Groot bevorderd zijn tot le kl. op een misverstand. Den 7e Januari a.s. zal de heer W. J. Putman, oudste knecht bij de firma grootste lofspraak. Ik heb steeds een krachtig goevernement gewild, en zal zomin op deze als op enige andere plaats aan de voorwaarden van een krachtig goevernement te kort doen." Wat de bedoeling van de wet betrof om de gemoederen tot rust te brengen, sprak Thorbecke: „Ik voorzie geen tegenspraak, wanneer ik zeggeen vernederender schouwspel op het staatsgebied, dan wanneer regering en wetgeving de ge dienstige slavinnen, worden van een volkswaan van de dag. Moest men vragen of de bekommering hoog gestegen en de gemoederen gespannen waren, dan, of voor die bekommering en spanning reden bestond, en, zo ja, of zij onder het bereik van de Regering viel." Thor becke ontkent dit laatste en gaat voort „Maar de pauselike allocutie? Zo een krenking van de gemoederen als die, welke men daarvan ontving, door een wet moest worden gekeerd, dan moest men niet deze, maar het placet*) voorstellen." Hot recht van een regering om het bekend maken van pauselike verordeningen al of niet toe staan. Het bestaat nog in sommige staten, zoals Beieren, Saksen en Wurttemberg. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2