Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. ALLERLEI. Correspondentie. jrandsen en Zonen 25 jaar onafgebroken lij genoemde finna^in dienst zijn. Het zal den altijd ijverigen en vriende- ijken „Willem," bij alle getrouwe be- ;oekers van „de Moor" zoo welbekend, lien dag zeker niet aan blijken van «langstelling ontbreken. Te Leiden is bevorderd tot doctor in le geneeskunde de heer G. J. Huet, ge- loren te Amersfoort met academisch iroefschrift getiteld „De beteekenis van iet bacteriologisch bloedonderzoek voor ie prognose en de therapie der septische nfectie," - Maandagmiddag vier uur waren eenige schooljongens aan het stoeien ap den Utrechtschen weg. Zij hoorden blijkbaar niet dat een rijtuig kwam lanrijden, ze merkten het althans pas, toen een paar hunner in aanraking kwamen met het paard. Gelukkig twamen zij er nog al goed af, behalve de 12-jarige A. S. die een der wielen over zijn voet kreeg waardoor zijn liel nogal gekwetst werd. Hij werd door zijn makkers naar ïuis gebracht. Naar men ons meedeelt zal Don derdagmorgen aan de leerlingen van de Fröbelschool een feestje worden aangeboden, nu zij de Industrieschool gaan verlaten en begin Januari het eigen schoolgebouw in de Beeke- steinsche laan gaan betrekken. Er is een heel programma, zoodat de kleintjes ongetwijfeld braaf zullen genieten. Tewe's bioscoop in Amicitia mag zich in een druk bezoek verheugen. Zondag zoowel als gisterenavond was de zaal stampvol. Dit verdient de on derneming dan ook ten volle, want heigeen op dit gebied geboden wordt is een gang naar Amicitia overwaard. De trillingen zijn tot een minimum beperkt en vooral de gekleurde tableaux wekken iedersbewondering. Daarbij wordt door de directie ge zorgd dat ook de lachspieren hunne functiën naar behooren kunnen ver vullen zoodat een bezoek aan de voor stellingen zeer is aan te bevelen. Hedenmorgen is de loodgieters knecht H. van Doorn, bij het in aanbouw zijnde St. Pieter- en Bloklandsgasthuis door een misstap van een steiger ge vallen. Per brancard moest hij naar het gasthuis worden vervoerd. Waar schijnlijk is hij inwendig gekneusd. Naar men ons meedeelt is de religieuse, die voiige week Donderdag het Pensionaat alhier is ontvlucht, door haar vader, Zaterdag daar weer terug gebracht. Aan de bepalingen omtrent de samenstelling van het veldleger in tijd van vrede, is het volgende ontleend Het veldleger bestaat uit: het hoofd kwartier van het veldleger; vier divisiën, het korps rijdende artilleriehet eska dron ordonnansen. Eene divisie bestaat uit den staf der divisie, drie regimenten infanterie, één regiment cavalerie, één regiment veld artillerie. Als standplaats worden aangegeven voor hel hoofdkwartier van het veldleger 's Gravenhagevoor de staven der 1ste, 2de, 3de en 4de divisie, respectievelijk 's-Gravenhage, Arnhem, Breda en Amers foort. Gisterenavond werd in de Arend een openbare vergadering gehouden ter bespreking van het onderwerpNeutrale vakorganisatie. De zaal was geheel gevuld. Na opening door den voorzitter was het eerst het woord aan den heer v. d. Wal, hoofdbestuurder van den Timmer- liedenbond. Naar aanleiding van een door de vakvereeniging tot de timmerlieden- patroons gericht verzoek om lotsver betering zette spr. de noodzakelijkheid van organisatie uiteen. De verandering in productiewijze heeft arbeiders en patroons scherper tegenover elkaar ge steld en nu ligt het voor de hand dat de arbeiders trachten zooveel mogelijk verbetering in hun positie te brengen. Langzaam zeer langzaam dringt het organisatiebesef door, want er zijn veel hinderpalen, als patroonsvrees, lauwheid, onwetendheid e. d. Toch bloeien de organisaties in den laatsten tijd. Ook de patroons zien het nut daarvan zeer goed in, vandaar hechte patroons organisatie. Willen de arbeiders iets ver mogen, dan is van hun kant ook hechte en krachtige organisatie gebiedend, van daar dat die verdeeling in christelijke en neutrale bonden zoo te betreuren is. Spr. betoogt, dat de christelijke orga nisaties niet worden opgericht om ver betering te verkrijgen, maar om ver snippering te brengen, waardoor de ar beiders machteloos worden. Een feit is het dat christ. organisaties eerst dan worden opgericht als van neutrale zijde wordt gewerkt. Patroons mogen wel lid zijn van den neutralen patroonsbond, maar de arbei ders moeten verdeeld worden naar ge loof en secte. Dat de patroonsvereenigingen niet enkele technische en handelszaken be spreken tracht spr. aan te toonen uit het verslag der alg. verg. van den Aan- nemersbond en uit de statuten der Amst. Patroonsvereeniging. Verder her- rinnert hij aan de uitlating van den heer v. d. Put, roomsch industrieel te Eind hoven, die o. a. dit zeide: Ons stand punt is dit, de geestelijken in de kerk, en de vakmenschen in de organisatie, waar de vakbelangen worden besproken. Na nog gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van het ijveren voor een goede arbeidswetgeving, eindigt spr. met een krachtige aansporing om zich te organiseeren in één vereeniginging. De tweede spreker was de heer v. d. Spek, hoofdbestuurder van den Schilders- gezellenbond, die naar aanleiding van de door dr. Moquette gepubliceerde cijfers, naging wat den arbeider nog ontbreekt. Verder wees hij op de rijzing der levens middelen in de laatste jaren, zoodat d toestand hoe langer hoe slechter wordl terwijl spr. een lijstje geeft van inkomens van fabrikanten te Amelo, waaruit h concludeert dat de patroons er nog nier slechter op worden. Indertijd heeft spr. met de Amers- foortsche patroons geconfereerd en leen is hem duidelijk geworden dat van ben niets te wachten is. Het eenige werk voor de Amersfoortsehe schilders acht hij staking. Daarvoor is echter noodig hechte organisatie en een goed gevulde weerstandskas. Die is niet te verkrijgen als de arbeiders verdeeld zijn in kleine organisaties. De schildersgezellenbond heeft in 2'/a jaar tijds een weerstandskas gevormd van f7000. Ook volgens dezen spreker worden de christelijke organisaties opgericht om de neutrale bonden in de wielen te rjjden. Verder behandelt hij nog een polemiek door hem gevoerd met den heer van Lent, redacteur van Katholieken Schilder en eindigt dan met een opwekking het voorbeeld te volgen der patroonséén hechte organisatie. Debat. De heer J. Th. van Lent uit Zeist merkt op, dat hij geen haat of twee dracht wil zaaien, zooals door den voorzitter is gezegd, maar hem is het te doen om het beginsel. Dat de toestand der arbeiders niet goed is stemmen allen toe en de christelijke arbeiders streven evengoed naar verbetering. Maar het groote verschilpunt is de godsdienst, die zijn stempel op alles drukt. En wie volgens zijn overtuiging godsdienstig is voelt zich in een neutrale organisatie niet thuis. Een opwekking om zich daarbij aan te sluiten, staat voor de christelijke arbeiders gelijk met een opwekking zijn overtuiging prijs te geven. Spr. wijst er verder op dat de neu trale organisaties den klassenstrijd voeren, die strijdig is met de christelijke be ginselen. En vooral op zedelijk gebied staan de neutrale organisaties ver achter bij de christelijke. Wat de neutrale organisaties bereiken, kunnen de christelijke ook. Staken kun nen ze even goed. En voor adviseurs behoeft men niet zoo bang te zijn, die vallen mee, terwijl ze alleen hun stem laten hooren als het aankomt op geloof en zeden. De heer M. G. H. van Lent meent dat de organisaties niet neutraal zijn Henri Polak heeft gezegd dat het Vak verbond op socialistisch standpunt staat. Ook het orgaan is socialistisch, daarom hooren de christelijke arbeiders daar niet thuis. Ieder hoort in zijn eigen vak vereeniging, wat niet wegneemt dat federatief kan worden saamgewerkt. Verder haalt spr. citaten aan van Bebel, Roland Holst e. a. in zijn be wering te staven. De heerea v. d. Wal en v. d. Spek beantwoorden de sprekers waarna de heer Th. van Lent nogmaals het woord krijgt, waarop de heer v. d. Wal weder antwoordt. De heer M. van Lent wil nogmaals het woord, maar aangezien het al half twaalf is geworden, sluit de voorzitter de vergadering. Onbestelbare brieven en briefkaarten gedurende de eerste helft van de maand December 1907. Brieven (Binnenland). Mej. G. Haver Amsterdam. Van de Coohvijk 's Gravenhage. Briefkaarten (Binnenland). G. Jellema Amersfoort. J. W. Huisman Bode Amsterdam. Wed. de Folter Mej. A. Driessen 's Gravenhage. Mej. M. v. d. Stadt Nijmegen. Mej. J. Otte Utrecht. Mej. G. Nijdam Zutfen. BAARN. Zondag j.l. herdacht de heer G. van Merkestijn, Gemeente-Secretaris alhier, onder zeer veel blijken van be langstelling zijn zilvereB ambtsjubileum. Des morgens kwamen Burgemeester en Wethouders den heer Van Merkestijn ten zijnen huize gelukwenschen, waarbij de Burgemeester, de heer F. F. Baron d'Aulnis de Bourouill' hem hartelijk toesprak en namens den Gemeenteraad een huldeblijk aanbood. Tegen 12 uur vereenigden zich in zijne woning de ambtenaren, werkzaam ten gemeentehuize. Bij monde van den heer A. N. J. van Rossum, gemeente-ontvanger werd de jubilaris toegesproken en geluk gewenscht. Namens de ambtenaren bood de heer Van Rossem den jubilaris een fraai serre ameublement aan. In den loop van den dag ontving de heer v. Merkenstijn tal van bloemstukken, terwijl vele ingezetenen hem en zijne famiilie kwamen compli menteeren. Ter eere van den algemeen geachte jubilaris hadden de bewoners der Mollprusstraat, waarin hij woont, allen ge Irgd. QUICK (A'f.)—QUICK (Nijmegen) 2-3. Het kampioenschap kwijt! Droefheid heerscht in het kamp der liooden, het zoo lang en vurig verlangde - impioenschap is zoo goed als weggp- ëooid. Na de Rood-wit-blauwe P. W.Vts en de G. V. C.'ers met 6Oen me' i O verslagen te hebben (overwinningen, die spreken, niet waar?) hebben de Amers- foorters een nederlaag moeten boeken op eigen terrein tegen de laatsten van het ranglijstje. Laat ik mij echter gauw van mijn droeve laak kwijten Om 2 uur zien we beide elftallen tegenover elkaar, C. Tjassens Keizer is in de plaats van Itmann, die zecer niet voldaan heeft in de laatste matches anders was alles volledig. Ook Nijmegen was volledig, geloof ik. De Rooden dringen het eerst op, het belooft een mooi spel te worden, Gentis passeert gemakkelijk, zet echter te hard voor en Stoppelaar kan 'm niet halen. Steenvelt roert zich vreeselijk en na tien minuten spelens hebben de Rood zwarte forwards (in het Hollandsch vertaald: voorwaartsspelers) hel spel in handen. Hun samenspel is bijzonder goed en hun uitvallen zijn dan ook gevaarlijker dan die der Rooden. Twee keer zien we Schaap prachtig redden, wat een ietwat moed schijnt te geven aan de Roode voorhoede, Marin lost een mooi onverwachts schot, maar de bal komt veilig in Ledeboer's handen, Gentis wordt een prachtkans aangeboden, maar hij verknoeit haar. Dan krijgen we weer een tijdperk, dat Nijmegen de meerdere is, door hun ontzaggelijk vurig en vlug spel weten ze het de Amersfoortsehe achterhoede erg, erg benauwd te maken. Schaap mist één keer afschuwelijk, de bal rolt voor het doel, drie Rood-zwarten erop af, alle drie mis en de bal gaat er naast. Een oogenblik later loopt v. Goethem te laat uit het doel, hij wordt gepasseerd. Steenvelt schiet, Schaap redt. Steenvelt vangt op, schiet weer, twee Rooden, die op den grond liggen, krijgen de bal juist tegen hun body, een vreeselijk geharrewar, maar toch is de bal weg 11 I Drie secouden voor rust zien we de Nijmeegsche linksbinnen, na mooi samen spel met Steenvelt, met een prachtschot doelpunten (10). Na de rust zijn de Rooden vol moed, ze denken op te halen, Gentis gaat bin nenspelen en Jaap ook. Het spel werd er echter niet beter op, Tjassens Keizer Sr. op de rechtervleugel was slecht, Muys echter deed een paar mooie rushes, maar d'r in gaat de bal niet. Toch blijven de Amersfoorters lang aan vallen, van Goor werkt voor drie, is dan bij Keetell, dan bij Tjas, in één woord, hij is overal. Maar alles is tevergeefsch, de Roode voorhoede combineert slecht, heel slecht en de Nijmegenaars verdedigen heel mooi, vooral de rechtsch- en centerhal f, die constant op de bal zitten. Het gevolg is, dat na een vluggen aanval van Nijmegen, een corner op Amersfoort's doel wordt geforceerd en de links buiten, die ongedekt stond, scoort onhoudbaar (2 0). De Rooden geven echter geen oogenblik op, steeds tracht men een tegenpuntje te halen maar ook steeds faalt de voorhoede. Eindelijk dan toch na heel lang knoeien weet Muys met een beetje geluk no. 1 te maken (21). Van gelijk spel is echter geen sprake, want tien minuten later, mist Schaap heerlijk en 'een kei hard schot gaat via in het net (3 1). Het vuur is er nu ongeveer geheel uit, van Goor is op, evenzoo „Tjas". Toch krijgt Ametsfoort nog een strafschop, die Gentis keihard langs den dansenden Ledeboer zendt (32), een laatste krachtsinspanning om nog gelijk le maken, maar neen! Adieu, kampioenschapVaarwel, ik zie u niet meer. Moge d'IJselstad u zegevierend binnen hare veste wallen halen 1 De Amersfoorters toonden zich trouwens ook niet als kampioenen, het spel der voorhoede was bijzonder treurig, van combineeren was niets te zien. De achter hoede was ook niet goed te noemen, Schaap begon goed, maar miste later barbaarsch. Als eenige goede dient ongetwijfeld van Goor genoemd te wordenverder zou het m.i. veel beter zijn Ittmann in de voorhoede geplaatst te zien. Hij is in alle gevallen een door tastender speler dan Tjassens Keizer immers de laatste heelt meer dan eens kennis gemaakt met de ongelukken, die een voelbalspeler met een zwakke knie al zoo kan oploopen. Het vurig, mooi spel der Nijmegenaars verdient lof. De rechts- en middenhalf, zooeven reeds genoemd, werkten als be zetenen. De voorhoede liel een mooi, vlug samenspel zien, terwijl ook de achterhoede niet vergeten mag worden. De heer W. Visser, vroeger hoofd eener school te den Helder, thans alhier woonachtig, is benoemd tot leeraar aan d Rijks-Normaallessen te den Helder. Hierdoor ontstaat een vacature in het 1 stuur van de plaatselijke afdeeling van d -n Protestantenbond. In verband met zijn vertrek naar den Haag heeft de heer H. P. v. d. Ham van Heijst ontslag gevraagd als secretaris van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. De heer P. J. G. van Voorst Vader legde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met goeden uitslag het candi- daatsexamen in de theologie af. Het vermiste weesmeisje. Te Rotterdam werd sedert Woensdag uit het Weeshuis der Gereformeerde gemeente aan de Goudsche Straat ver mist het zeventienjarig meisje Marga- reta B. Alle nasporingen waren vruch teloos. Zaterdagmiddag twijfelde eene loge menthoudster te 's-Gravenhage of van twee jongelui, die in haar logement verblijf bielden, een niet een meisje kon zijn. De aandacht der politie werd op hen gevestigdde beide jongelieden werden meegenomen naar het politie bureau, alwaar spoedig bleek, dat de een was een 18-jarige schippersjongen D. v. IJ. genaamd, en de ander het verlorene 17-jarige weesmeisje, B., dat hare haren had afgeknipt en zich in een jongenspak had gestoken. Zij werd nu weer van vrouwenklee deren voorzien. Begeleid door drie Haagsche rechercheurs werden zij ver volgens naar Rotterdam gebracht. Zaterdagavond halftien kwamen zij aldaar aan. Op het Haagsche Veer gekomen, ter hoogte van de Delftsche poort, wisten beiden op eens aan de waakzaamheid der drie Haagsche recher cheurs te ontsnappen en sprongen zij gelijktijdig in het water van de Delftsche vaart, blijkbaar om aan het geval een tragisch einde te geven. Nu kwam alles in rep en roer; schippers kwamen met haken en touwen toeloopen en zoo slaagde men er in hen aan de overzijde uit het water te halen. Zij werden nu naar den politie post aan het Hofplein gebracht, om van droge kleederen voorzien te wor den. Wijl daar echter geen vrouwen- kleeren in voorraad waren, moest ook het meisje maar weer in het jongenspak gestoken worden dat de rechercheurs hadden meegebracht. Aan het hoofd bureau (Haagscheveer) kreeg het meisje weer meisjeskleeren aan. Toen Het men den jongen vertrekken en werd het meisje naar het weeshuis terugge bracht. Weer een mijnramp. Een telegram uit Birmingham in Alhabama meldt dat er een ontploffing heeft plaats gehad in de kolenmijn Yolande. Vijftig mijnwerkers zijn gedood of ten minste opgesloten. Over het faliissement v. Duyssen en Co. in den Haag, schrijft de kiekjesman in het „N. v. h. N." het volgende „Eindelijk dan hebben ook wij onze, gelukkig kleine, „bankcrisis." Het „huis van Duyssen Co." is gesprongen met een passief van een kleine halve ton. De directeur vertoeft in het buitenland. „Mijnheer zelf" was al een 10 dagen afwezig toen er lont geroken werd, met het gevolg, dat justitie en politie de kas kwamen nakijken, welke inspectie voor crediteuren evenwel een jammerlijk resultaat opleverde. Er was zoo goed als geen cent meer aanwezig. Het is mij altijd een raadsel hoe zulke zaken als b.v. het „huis van Duyssen" zoo lang kunnen bestaan. Al 7 jaar bestond deze affaire, die 3 pet. premieloten ver kocht in een effectenloterij. Let wel 3 pet. premielotenHet „huis" garandeerde 3 pet. 1 Men moet toch niet gering over de onnoozelheid denken der lieden, die zulke papiertjes voor hun zuur verdiende penningen kochten. Zou een der houders wel ooit eens gevraagd hebbenwie garandeert mij die 3 pet? Welk bezit heeft die persoon, die zoo vriendelijk is om mijn goede geld tegen een stukje papier in te ruilen, waarop een nummer gedrukt staat, dat als daar een prijs op valt, recht geeft op ik weet niet hoeveel duizend gulden Dat men aan den Keizer van Rusland, al is die tegen woordig ook niet meer zoo goed voor zijn geld als vroeger, nog geld leent, laat ik daar. Maar dat men aan een vroegeren bankbediende geld tegen papier geeft, en dan werkelijk gelooft, dat hij u 3 pet. waarborgt met de kans nog een X aantal van duizend gulden in een loterij 16 winnen, die hij zelf laat spelen, is toch wel een beetje kras. In zijn 7-jarige werkzaamheid heeft hij echter kans gezien honderden premieloten te verkoopen en toen het faillissement Maandag bekend werd, stond het dan ook zwart van de crediteuren op de Toussaintkade, waar „bankhuis" gevestigd is. Voor de ramen stonden de twee groote loterij-machines, waaruit de duizenden moeten komer, om de houders der premieloten gelukkig temaken. Het heeft mij verwonderd, dat de menigte de ramen niet stukgeslagen heeft om haar woede aan die helder blinkende nikkelen machines te koelen. Het moet anders een bijzonder brutaal heer zijn. Toevallig sprak ik iemand, die den man nog een maand geleden op zijn kantoor had gehad. Hij kwam toen vertellen, dat hij geen f 1000 meer had en voegde daar tevens aan toe, dat dit niet erg was. „Tegenwoor dig, zeide hij, moet men ons, geldmen- schen, niet vragenhoeveel bezit ge, maar hoeveel zijt gij schuldig Dat is veel belangrijker". Zulke lieden hebben bij hun geboorte reeds een fatalen flater begaan. Zij hadden niet in Nederland maar in Amerika geboren moeten worden. Enfin, hij is daar nu naar toe. De hou ders der 3 pet. premieloten kunnen echter naar hun duitjes fluiten." De ongevallen rente der bedelares. Te Parijs werd eeD wel bekende bedelares door een neervallend venster zoo getroffen, dat zij een arm breuk kreeg. De vrouw vroeg om schade vergoeding. Voor de rechtbank beweerde zij, dat zij zich thans niet meer kon voortbewegen, zij kon haar stok niet meer gebruiken, omdat haar gebroken linker arm zoo slecht was genezen. Juist met dezen arm had zij zich moeten steunen, daar haar linkervoet was verlamd. Het was haar derhalve onmogelijk geworden haar „beroep" nog langer uit te oefenen. De rechtbank bleek het met haar eens te zijn en de huiseigenaar, wiens venster haren arm had verbrijzeld, werd tot 3000 gulden schadevergoeding veroordeeld. ,De Pa trie". Een jubelkreet gaat door de Fransche persde P a t r i e is weer gezien. Een telegram uit Belfast meldt, dat men aan de Iersche kust hoog in de lucht het gevaarte ontwaard heeft, dat nu reeds veertien dagen lang door het luchtruim zweeft. De ballon ging naar het Zuid-Westen wanneer de wind nu nog maar een weinig draait, dan komt hij nog in Frankrijk neer! Men zou geneigd zijn, het bericht te w antrouwen, omdat nog nooit een ballon zoo lang boven bleef; maar daar staat tegenover dat sommige deskundigen dadelijk beweerd hebben dat het schip het zeker een twaalf dagen kon uit houden. Wegens plaatsgebrek moeten de uitspraken van het Kantongerecht tot een volgend nummer blijven Hggen. Burgerlijke Stand van 16 en 17 December 1907. GEBORENCornelis, z. v. Jan van de Bunt en Teuntje Zonderland. Hendrikus, z. v. Gijsbertus van Meeteren en Maria Everarda de Vries. Jo hanna, d. van Dirk van Moorselaar en Niesje van de Kooij. Louis en Antonius, zonen van Carolus Johannes Josephes de Heusden gezegd van der Sluyse en Hendrika Ambrosia Driessen. Stéphanie Jacqueline, d. v. Johannes Alma en Stéphanie Jacqueline Loder. Geertruida Reinilda, d. v. Matheus Johannes van der Veer enGeblnaJohanna Francisca Krook. Theodora Geer truida, d. v. Johannes Cornelis van der Logt en Geertruida Krijnen. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: Alijda Maria de Wilde, 62 j., wed. van Willem Riksen. Hermanus van der Heijden, 70 j. echtg. van Peternel Leeuwenkamp. Helena Tabernal, 85 j. wed. van Wouter van Wijland. Wilhelmina van 't Klooster, 50 j. echtg. van Nicolaas Pampus. Louwinus van Daal, 57 j. echtg. van Jannigje van Kooten. Jan Cornelis Welling 58 j. echtg. van Maria Johanna Wurpel.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3