Kunst- en Wetenschap. STADSNIEUWS. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws Rechtszaken. ALLERLEI. Laatste Berichten. ADVERTENTIE IN A.J. VAN ZALINGEN Gebroken Borstplaat. „Ook om die reden hebben, naar mij voorkomt, het Twentsche Volksblad van mr. Sybrandy en De Standaard minder voorzichtig gehandeld met hunne houding in zake de Griffiers-benoeming in Overijsel. „Indien hier billijke aanspraken zijn miskend, waarom noemt mer dan niei de ter zij geschoven sollicitanten? „Ja, waarom heeft De Standaard zelfs geheel verzwegen de, voor zoover ik oordeelen kan, onweersproken mee- deeling, dat van de drie voorgedragen Griffie-ambtenaren slechts één gezegd kan worden tot de vrijzinnigen te be- hooren? „Zelfs de geringste schijn van bewijs, dat hier eene partijdige voordracht was, is nog niet geleverd. „Liberale overmoed bij een College, dat in meerderheid anti-vrijzinnig is, laat zich ook moeilijk denken. „Doch ik wil er mee rekenen, dat vóór het opmaken van de voordrachl een lid dier meerderheid zich schijnt verwijderd te hebben, zoodat het toen stond: 3 tegen 3. „Ja, ik ber voor bewijzen, zelfs voor vermoedens van liberalen overmoed vol maakt toegankelijk. „Maar als de zaak eens anders mocht staan, en in elk geval, zonder eenigen grond voor dergelijk vermoeden aan te voeren, terwijl zelfs de voorstelling van drie liberale candidaten onjuist schijnt te wezen, desniettemin over partij digheid te blijven roepen, is veeleer ge schikt om liberalen overmoed testerken." Naar het Hbld. verneemt, heeft mevr. NoordewierReddingius, thans hersteld van een langdurige ziekte, het voornemen nog in dezen winter wederom op te treden; maar in geen geval vóór de maand Maart. Het tooneelstuk van Otto Zeegers, waarin Louis Bouwmeester de hoofdrol zal vervullen en waarmee deze een tournée door 't land zal maken, heeft tot titel „Goudkoorts," een drama van onzen tijd en is in 4 bedrijven. ONZE PRIJSVRAAG. De volgende heeren hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in de jury tot het beoordeelen van de prijs vraag door ons blad uitgeschreven in zake aanleg, exploitatie, verbinding met de stad, enz. van de stadsbezitting BirkhovenTh. Sanders, civiel- en bouwkundig ingenieur, huize Snoeck- heuvel Amersfoort, H. F. Hartogh Heijs van Zouteveen, leeraar in tuin architectuur te Wageningen, H. W. de Beaufort te Woudenberg, J. van der Wal Kz., bestuurslid der Vereeniging «Handel en Nijverheid> te Amersfoort en J. van der Horst Bruijn, voorzitter der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Amers foort. Wij brengen nog eens in herinnering dat de termijn tot het inleveren der antwoorden is verlengd tot Febr. 1908. Agenda voor de openbare Ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 24 December 1907, des namiddags te half 2 ure. 1. Nader Voorstel van B. en W. tot wijziging der Instructie voor den Gemeente-Ontvanger te Amersfoort. 2. Voorstel van B. en W. betref fende het personeel, te benoemen voor het landgoed Birkhoven. 3. Voorstel van B. en W. tot ver huring van 2 arbeiderswoningen op Birkhoven. 4. Rapport en Voorstel van B. en W. betreffende een adres van J. H. Kleber e.a. houdende verzoek van rio- leering van een gedeelte van den Heiligenbergerweg. 5. Rapport en Voorstel van B. en W. betreffende een adres van Ph. van der Pol e.a., houdende verzoek tot be strating en verlichting van de Groote Gasthuislaan. 6. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de regeling der jaarwedden van het personeel aan de Burgeravond school. 7. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een adres van agenten van Politie. 8. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van de Wijkvereeniging «Soesterweg» tot ge bruik van een locaal van de school aan de Puntenburgerlaan. 9. Rapport en voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van een aantal werklieden- en vakvereenigingen tot het subsidieeren van vakteeken- onderwijs. 10. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. 11. Behandeling van een reclame in zake straatbelastfng (dienst 1907). 12. Voorstel tot verleenen van af schrijving en restitutie van plaatselijke directe belasting naar het inkomen wegens vertrek en overlijden (dienst 1907). 13. Voorstel van B. en W. tot be taling uit het artikel Onvoorziene Uit gaven (dienst 1907). 14. Voorstel van B. en W. tot af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1907. 15. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eene subsidie aan de commissie voor Kindervoeding. 16. Voorstel van B. en W. tot verlenging van het verlof, verleend aan den onderwijzer A. M. van den Broek. 17Voorstel van B. en W. tot ver lenging van het verlof, verleend aan den leeraar W. N. Coenen. 18. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag aan den onder wijzer P. Stuurman (school 2e soort). 19. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag en pensioen aan den arbeider J. Hartogsveld. 20. Voorstel van B. en W. tot het geven van pensioen aan G. Dekker adjunct-commies ter secretarie. 21Benoeming van 2 leden van het Burgelijk armbestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren A. H. van Kalken en I. ter Schuur. 22. Benoeming van 2 leden van de Commissie tot bijstand in het beheer van de Gemeentereiniging, wegens af treding van de heeren H. W. van Es- veld en A. M. Tromp van Holst. 23. Benoeming van 3 leden van de Commissie voor Fabricage wegens af treding van de heeren A. M. Tromp van Holst, H. Kroes en S. J. van Duinen. 24. Benoeming van 4 leden van de Commissie tot bijstand in het beheer van de Gasfabriek, wegens aftreding van de heeren A. A. Hamers, N. Veis Heijn, C. J. Plomp en W. Salomons. 25. Benoeming van 2 adviseerende leden van de Commissie tot bijstand in het beheer van de Gemeentereiniging wegens aftreding van de heeren N. Wolfswinkel Ez. en T. van Daal. 26. Benoeming van 5 leden van de Reclame-Commissie in zake plaatselijke directe belasti ng naar het inkomen, dienst 1908. 27. Benoeming van 2 leden van de Commissie van Wetgeving wegens af treding van de heeren M. L. Celosse en C. J. Plomp. 28. Benoeming van 1 curator van het gymnasium, wegens periodieke aftreding van Mr. J. Heyligers. 29. Benoeming van 1 lid van de commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer H. P. van den Ham van Heijst. 30. Benoeming van 3 leden van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wegens periodieke aftreding van de dames Mevrouw Rolandus HagedoornSchutte, Mevrouw Wil- lemstijnGraswinckel en den heer J. W. Jorrissen. Raadsstukken. B. en W. stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op het verzoek van een aantal werklieden- en vakver eenigingen tot het subsidieeren van vak- teekenonder wijs. Eveneens wenschen B. en W. af wijzend te beschikken op een verzoek van de wijkvereeniging «Soesterweg» tot gebruik van een lokaal van de school aan de Puntenburgerlaan. En al evenmin vindt bij B. en W. genade het verzoek der agenten van politie omtrent wijziging der pensioen regeling, f 50 tegemoetkoming in wonlnghuur e.a. B. en W. adviseeren hierop even eens afwijzend te beschikten. B. en W. geven den Raad in over weging: ie. in te stellen de betrekking van boschbaas op het landgoed Birkhoven", waaraan eene jaarwedde is verbonden van f 520, benevens genot van vrije woning en tuin; 2e. B. en W. op te dragen de be noeming en ontslag van den boschbaas, benevens de vaststelling van zijn in structie 3e. B. en W. te machtigen tot het tijdelijk in dienst nemen van personeel, tegen betaling van het gebruikelijke uurloon 4e. B. en W. te machtigen tot het inwinnen van deskundige adviezen met betrekking tot het boschbeheer. Bij beschikking van den Minister van Oorlog van 16 December 1907 is de eerste luitenant O. H. G. Gelderman, van het 5e regiment infanterie, benoemd tot adjudant bij het korps. Ter naturalisatie is aan de Tweede Kamer o.a. voorgedragen Francisca Eliza beth Munzebrock, weduwe Johan Wil helm Hubert Maassen, wonende te Amersfoort. Hedenavond vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten Raadhuize. Met de ingetreden koude herinne ren wij er nog eens aan, dat de gedragen kleederen die men wil afstaan voor het kleedingfonds van Liefdadigheid, gaarne aangenomen worden door Mevr. Prins Waller, Utrechtsche weg 8 of Mevrouw v. Arkel, Wijerstraat. Niet 23 Dec. a.s., maar 1 Febr. 1908 hoopt de gemeente-bode, tevens concierge van het Raadhuis, de heer H. van Manen den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in functie trad. De benoeming geschiedde op eerstge- noemden datum, maar ging in op 1 Febr. We hopen, dat deze dag niet onop gemerkt voor den jubilaris moge voor bijgaan. Hedenmorgen is door de politie alhier aangehouden een persoon, die nog drie dagen hechtenis te goed had. Hij is naar Ulr.cht getransporteerd ten einde zijn straf uit te zitten. Op den openbaren weg zijn ge vonden en op het bureau van politie gedeponeerdeen rozenkrans en eenige sleutels aan een ring. Bij het uitgaan der bioscoop-voor stelling Woensdagavond in Amicitia kreeg een jongen een toeval. Na hem teruggebracht te hebben in de zaal alwaar men hem wat verfrischte, kwam hij na eenige oogenblikken weer bij. Bij het terugkeeren van het station, geraakte hedenmorgen een der paarden van de equipage van den heer Vening Meinesz met een achterbeen over de streng, zoodat het een eindweegs op drie beenen moest medeloopen, daar de koetsier niet zoo vlug stoppen kon. Het gevolg was dat het rijtuig erg begon te slingeren en gevaar liep met het hek om het perk op den stations- dijk in aanraking te komen. Twee heeren hielpen mede de paarden tot staan te brengen. Het geval liep dus nog al goed af. Alleen was door het slaan van het paard het spatbord vernield en het tuig beschadigd. H. V. C. II—A. W. UI 1—3. De verwachting die wij koesterden, dat H. V. C. II nu eindelijk eens een wed strijd zou winnen is niet vervuld. Ook het eerste elftal heeft verloren, wat te voorzien was. Over het niet toekennen van een doelpunt, heeft zij geprotesteerd, welke punt vermoedelijk zal worden ge wonnen, zoodat het een gelijk spel zal worden. Zij heeft na een zwaren strijd op de klei verloren met 32. Naar ik meen, stelden beide elftallen zich volledig op, toen scheidsrechter v. d. Hel het sein tot aanvangen gaf. Na een kwartier spelens, moest Br. door een blessuur het terrein verlaten. Na de rust moest ook de middenvoor B. het veld uit, omdat hij niet voorzien was van voetbalschoenen. Waarom mocht de A. W. speler, die ook niet voorzien was van dat mate riaal doorspelen? Waarom mocht B. niet weder in het veld komen, voorzien van het benoodigde? Rust was aangebroken met 2—0. Na de rust scoorde A. W. nog eens. Ook H. V. G. 1 maal, zoudat het einde kwam met een 31 overwinning voor A. W. Bij A. W. schitterde de linksbuiten. Bij H. V. C. allen goed op dreef, maar schoten slecht. De aartsbisschop van Utrecht heelt benoemd tot assistent alhier aan de Parochie van den H. Franciscus Xaverius, den heer J. B. F. Hooglugt. Tot voorzitter van deAfd. van het Ned. Onderwijzersgenootschap is in de plaats van den Heer J. van der Horst, die bedankte, gekozen de Heer G. A. L. Spelberg. Kantongerecht Door den Kantonrechter alhier, zijn gisteren de volgende uitspraken gedaan Dronkenschap, 2e herh. H. B. te Baarn 2 X 1 week, T. F. te A'foort f 5 of 3 d„ H. B. te Hoevelaken f 3 of 3 d., C. J. J. te Arnhem f 3 of 3 d., G. J. V. zwervend f 3 of 3 d. Strooperij. J. v. V. te Baarn f 0.50 of 1 week tuchtsch. D. v. V. te Baarn f i of 1 week tuchtsch. Op verboden grond loopen. R. B. te Nijkerk f 3 of 3 d. Nachtelijk burengerucht verwekken. F. de M. te A'foort f 3 of 3 d. In dronkenschap orde verstoren. H. v. d. K. te Soest f 5 of 5 d. In open jachlt. jagen zonder acte en vergunning. J. v. d. B. te Eemnes 2 X f 5 of 2X4 d. en verbeurdverkl. geweer. Zich met strik in 't veld bevinden. W. R. K. te Leusden f 6 of 4 d. en verbeurdverkl. met last tot vernieling strik. Op bezaaiden grond loopen. P. II. te Leusden. W. v. d. B. te Hoogland en J. v. d. H. te Nijkerk ieder f 10 of 3 dagen. In open jachttijd jagen zonder acte en vergunning gepleegd door zwart gemaakt persoon. G. v. W. te Nijkerk 2X7 d- en verb, verkl. geweer met last tot uitlevering subs, f5 of 10 d. Wild vervoeren in open jachtt. door zwartgemaakt persoon. P. H. te Hoog land 7 d. en verbeurdverklaring haas. In open jachtt. jagen zonder acte en vergunning gepleegd door zwartgem. persoon en wel 2 maal. E. D. te Nijkerk 4 X 7 d- en verbeurdverkl. in beslag genomen geweer benevens verb, verkl. van 1 niet in besl. gen. geweer met last tot uitlevering of betaling van f 15 subs. 15 dagen hechtenis. Jagen zonder acte en vergunn. J. v. d. H. te Nijkerk, vrijgesproken. Kind beneden 16 jaar te laat doen werken. H. M. te A'foort, f 2 of 1 d.; M. H. te Baarn, f 3 of 3 d. Wielrijden zonder bel. H. A. D., terug aan ouders zonder strafid. licht. M. V„ id; G. B. f 1 of 1 d.P. B. f 1 of 1 d., allen te Baarn. Motorwet overtreding. A. J. v. D. te Zeist, vrijgesproken. Rijden met voertuig zonder licht. P. v. d. H. te A'foort f 2 of 2 d. Glasruit breken in spoorwegcoupé. O. B. te A'foort f 2 of 2 d. Ongeijkte maat hebben. B. W. te A'foort f 1 of 1 d. en verb, verkl. maat. Te Soest te laat bezoekers in tapperij aanwezig houden. J. v. d. B. te Soes- terberg f 1 of 1 d. Zich te Soest als bezoekers tc laat in tapperij bevinden. E. L., R. Z„ J. v. d. V. allen te Soesterberg, ieder f 1 of 1 d. Zich in de kom eener gemeente op hondenkar plaatsen. W. v. K. te A'foort f 0.50 of 1 d.1. id. 2. gelei den van hondenkar door iemand bene pen 16 jaarG. v. d. B. te Renswoude, terug ouders. Zich in de kom eener gemeente op hondenkar plaatsen. H. v. d. G. te Spakenburg f 1 of 1 d. Idem. 2. Honden geleiden zonder halter. C. E. te Luisteren 2 X f2 2 X 2 d- T wi n t g d u i ze n d gulden voor een vlinder. Het museum voor natuurlijke historie te New-York is onlangs een der kostbaarste vlinderver zamelingen der wereld rijker geworden. 250.000 verschillende soorten zijn ver tegenwoordigd de collectie is bijna drie millioen waard. Dat men geld noch moeite gespaard heeft om deze verzame ling te verkrijgen, blijkt uit het feit, dat eene expeditie uitgezonden werd met het eenige doel, een zeer zeldzame vlinder, die op „Sierra Leone" leeft, te bemachtigen. Twee jaar lang maakte men jacht op dit dier, en toen het ein delijk in het net gevangen was, beliepen de kosten van aanschaffing twintigdui zend gulden. Gezangen en Psalmen. Aan den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Leerdam werd aangeboden een stuk bouwgrond en een som van f 6000 voor het bouwen van een school, uitgaande van genoemd college. De gift van f6000 werd echter gegeven onder voorwaarde, dat op de te stichten school ook nevens de psalmen gezangen zouden worden geleerd. De kerkeraad is op die voor waarde niet ingegaan en heeft de beide giften v^p de hand gewezen. Uit het vreemdenlegioen gered. Voor eenige maanden deed in den omtrek van Mannheim het nieuwtje de ronde, dat een jong leeraar uit het Zwarte Woud plotseling zijne betrekking verlaten heeft en zich in Frankrijk had laten aanwerven voor het vreeraden- legioen. Later bleek dat het niet een lichtzinnige stap van het jonge mensch was, doch dat hij door Fransche wevers uit Duitschland is gelokt. Hij is er ingeloopen door op een huwelijksadver tentie van een rijke wees te schrijven. Na korten tijd had reeds het eerste rendez-vous te Ulm plaats. Dit had zoo'n aangenaam verloop, dat de leeraar gaarne in een tweede bijeenkomst in Neustadt, bewilligde. Hier werd het jonge paar gechaperonneerd door eene dame en een heer van ongeveer dertig jarigen leeftijd. Weer ging de tijd vroolijk voorbij, 's avonds ging men naar Frei burg en den volgenden dag zoo herinnerde L. zich nog wel werd hij door de vreemden naar het station ge bracht. Van wat er verder met hem gebeurde, kan hij zich niet meer de flauwste voorstelling maken. Toen hij den volgenden dag ontwaakte bevond hij zich in een kazerne te Epinal. Op zijn wensch om deze te verlaten werd niet de minste notitie geslagen, men gaf hem eenvoudig ten antwoord, dat hij bij het legioen behoorde. Eenige dagen later werd hij naar Marseille getransporteerd en daarna werd hij met eenige lotgenooten voor Algiers ingescheept. Per brief meldde hij het voorgevallene aan zijns ouders, die de zaak in handen van een detective legden. Deze kwam weldra in Algiers aan en ofschoon zijne verschijning in Aix d'Adjar veel opzien baarde wist hij na veel moeite toch met L. samen een plan op te maken tot ontvluchting. 's Avonds laat heeft L. de kazerne weten te ontvluchten, wel werd hij door eei sergeant tegengehouden, doch met een vuistslag wierp hij dezen op den grond. Na drie kwartier was hij te Saida. In Marseille scheelde het niets of hij was herkend, doch het mocht hem ge lukken de Duitsche grenzen te bereiken. Genie in verband met eerstgeborenen. Men moet tegen woordig wél voorzien zijn van een beetje fantasie, om een nieuw onderwerp te kunnen ontdekken, waarover nog iets te onderzoeken valt. Eene Engelsche dame, welke grondige studies heeft gemaakt over de betrekking, die er bestaat tus- schen genie en eerstgeborenen, ontbreekt het zeker niet aan verbeeldingskracht. Deze dame, die van Russische afkomst is, heeft de biographieën van 74 groote mannen en vrouwen dichters, schrij vers, staatkundigen, komponisten enz. opgespoord, en is tot het resultaat ge komen, dat slechts 10 van hen eerstge borenen waren, 42 schrijvers en dichters telden slechts 4 eerstgeboren kinderen, onder de schilders was er slechts één. Bij de komponisten kwamen twee ge vallen van eerstgeboorte voor. De dame besloot hieruit, dat een geniaal mensch slechts zelden een eerst geborene is, dat het integendeel de jongste of tenminste één der jongsten van een schare broeders en zusters is. Balzac was b.v. de jongste van drie kinderen, George Eliot van 4 Napoleon was het achtste kind van zijn vader en Benjamin Franklin kwam pas na zeven tien andere broers en zusters ter wereld. Rubens, Reynolds, Wagner, Schumann en Schubert behoorden eveneens onder de jongste eener talrijke familie. Hunne ouders waren dus reeds op gevorderden leeftijd, toen zij het genoegen smaakten der wereld een genie te schenken. Als er één schaapover den dam is... De consequentie van het bekende spreekwoord is, mag men een Amerikaansch bericht gelooven, aan vaard door een 11000 schapen, met het noodlottig gevolg, dat al deze dieren omgekomen zijn. De belhamel van den koppel moet in een afgrond van de Cascadebergen zijn gestort en daarom zijn al de andere schapen na hem in de diepte gevallen. Men heeft de verplet terde lijken van al deze dieren gevonden. Op 2 Jan. a.s. zal door de Amers- foortsche Bank eene spaarafdeeling ge opend worden, welke ten doel zal hebben het sparen te bevorderen door middel van busjes aan huis. In een volgend nummer komen we hierop terug. Burgerlijke Stand van 18 en 19 December 1907. GEBORENElbertus, z. van Hen drik Mastenbroek en Gijsje van Leijen- horst. Maria Catharina Petronella, d. van Kornells Franciskus Heijlen en Maria Mathilda Catharina de Pauw. Gerardus Lucas Antouius, z. van Lucas Johannes Koekoek en Willemina Dorre- steijn. Roelofvina Cornelia, d. van Johannes van Bogerijen en Everarda van 't End. Arie, z. van Ubbo Wie- geris van Slooten en van Johanna Hen- drika van de Haar. Rijntje Cornelia, d. van Hendrik Bouman en Reinira Cornelia Schmitz. Naatje, d. van Johannes Stoffer en Geertruida van Deventer. Berendina Maria Juliana, d. van Henderikus Smeman en Johanna HerminaNoordink. Johannes Marinus, z. van Joannes Hartman en Geertruida Vlug. Petronella Maria, d. van Hen- drikus Bernardus Rouwhorst en Clasina Velthuizen. Albertus z. van Albertus Kaal en Neeltje van den Hazel. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDWouter Joseph van Barneveld en Adriana Paulina Johanna Lorijn. Arie van Eijkelenburg en Catrina Wilhelmina Kraanen. OVERLEDEN: Jacobus Vaneveld oud 84 jaar echtg. van Heintje van Schaveren. ft'AjeöuetJytiSuulltfdly* Ai» AjtAitAjiAitïlutAi tf CONFISETJR. LANGESTRAAT 1 - HOEK VARKENSMARKT. TELEPH00N 171. 12 cent per ons. Dikke Stukken St. Nicolaas. 10 cent per ons.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3