Merkwaardige Woorden en Daden Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. Kunst- en Wetenschap. STADSJNIEUWS. SPORT. A.. «y. VilïT 3A.LI1TGB1T. De Amslerdamsche briefschrijver in de P. G.,Ct., schrijft het volgende over de crisis in de diamantindustrie: „Alsof het nog niet genoeg was, dreigt er ook weer quaestie in de wereld der diamantbewerkers. De werkloosheid in die kringen is op 't oogenblik zeer groot, doch de werkloozencommissie maakt zich daarover niet warm. De Alg. Ned. Diamantbewerkersbond toch is millionair en als de nood hoog stijgt, dan ligt het op den weg van den Bond om in 's hemels naam het millioen aan te spreken, hetwelk in kas is. Het is er wel niet voor bestemd doch opperbest te gebruiken. Intusschen van de onge wone stilte in de industrie wordt door de werkgevers gebruik gemaakt om te komen tot een andere, voor hen voor- deeliger loonregeling. Het bestuur van den Bond verzet zich niet principieel tegen een wijziging, daar toch de kans bestaat, dat als de kosten van fabricage minder worden, er ook weer meer gefabriceerd wordt. Daarover is men nu aan 't onderhandelen, rustig, deftig zou ik haast willen zeggen, schrif telijk. De brieven, die gewisseld zijn, dragen haast een notarieel karakter en schijnbaar is 't, alsof alles in orde zal komen. Maar een ingewijde verzekerde mij, dat bij niet geloofde, dat de werk lieden zullen ingaan op de voorstellen der juweliers, welke niet alleen een be langrijke daling van loon inhouden, doch tevens als eersten eisch stellen, dat over de gansche linie het werk stil gezet wordt en dit niet hervat zal worden vóór de tarieven opnieuw zijn vastgesteld Patroons, die liever willen, dat er niet dan dat er wèl gewerkt wordt, zij vormen voor mij een unicum. Het feit bewijst echter wel, dat de toestand in die nijver heid op 't oogenblik zeer ongezond is." Vanwege de afdeeling Handel van het Dept. van Landbouw, Nijver heid en Handel, werd tot den voor zitter van den Middenstandsbond het verzoek gericht, door den Bond te doen bewerken een overzicht van den toestand van de grossierderij en het winkelbedrijf gedurende 1907, zoo meldt het orgaan van den Bond. Het voornemen bestaat om in het begin van 190S door de bovengenoemde afdeeling Handel een verslag het licht te doen zien omtrent den toestand van handel, nijverheid enz. in Nederland gedurende 1907. De Mpij. tot Exploitatie van Staatssporwegen, de Kon. Paketvaart- Maatschappij en andere ondernemingen hebben besloten aan jongelieden, die in het bezit zijn van een diploma M. U. L. O., bij hun sollicitatie verschil lende faciliteiten te verleenen. De staatscommissie voor gemeente- financiën zal alleen eenige voorstellen doen tot verruiming van het belasting gebied der gemeenten. Er is geen overeenstemming gekregen over de finantieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. Door den dir.-gen. der P. en T. is bij dienstorder bepaald: Voortaan is de eerste Kerstdag, in dien deze op een werkdag valt, mede met betrekking tot het personeel voor den postdienst, als een Zondag te be schouwen, en zijn de directeuren ge machtigd tot het in dienstnemen van hulppersoneel voor vrijstellingen op dien dag. tan Ministers en Kamerleden gedurende de Jaren 1850—'58, ontl.end aan Kollewgn'a Geschiedenis ▼an Nederland. 4e deel. 7. Bij de grondwetsherziening van 1840 was het beginsel van de ministerieële verantwoordelikheid aangenomen, ten einde voortaan botsingen tussen vorst en volk te voorkomen. Alle koninklike besluiten en beschikkingen moeten door een minister ondertekend worden, die daardoor de verantwoordelikheid op zich neemt. Zonder die medeonderte kening heeft een koninklik besluit geen kracht. Eerst bij de grondwet van 1848 is bepaald dat de ministerieële verant woordelikheid bij de wet moet worden geregeld en deze werd in 1855 tot stand gebracht door de Minister van Justitie, Donker Curtius. De aanklacht geschiedt door de koning of de Tweede Kamerde uitspraak door de Hoge Raad. De geldelike verantwoordelikheid van de ministers zou bij een nadere wet worden geregeld. Donker Curtius zag in hetzelfde jaar zijn wet aannemen tot regeling en be perking van de uitoefening van het recht van vereniging en vergadering, waarvan hel hoofddoel was, dat de Regering daarbij alleen beteugelend te werk moest gaan. Slechts werd aan vreemdelingen verboden aan staatkundige verenigingen deel te nemen, terwijl voor vergaderingen iD de open lucbt en tot oefening in de wapenhandel voorafgaande goedkeuring werd vereist. Te vergeefs drongen liberale Kamer leden aan op het afschaffen ,van het tonnegeld in 't belang van de handel, en van de belasting op het geslacht en op de brandstoffen om te gemoet te komen aan de minder gegoeden. Met dit laatste doel deed de Regering een voor de schatkist, veel ingrijpender voorstel. Er werd in die dagen, vergeleken met tegenwoordig, bijna geen meel ingevoerd. Een aanzienlike invoer van graan was voor onze hoofdzakelik van handel en veeteelt levende bevolking reeds sedert eeuwen nodig geweest. Als toen een broodbakker b.v. 10 mud graan wilde laten malen, moest hij eerst bij de rijks ontvanger tegen de vastgestelde accijns een geleibiljet halen en de molenaar, die er een sterke vrachtwagen en paard op nahield, kennis geven de 10 mud te laten halen. Aan de voerman moest het geleibiljet worden meegegeven, want de kommiezen kwamen nu en dan onder zoeken, of het aantal mudden graan op de molen wel overeenkwam met de in geleibiljetten uitgedrukte zo niet, dan werd de molenaar met een geldboete gestraft. Na een krachtige bestrijding wegens de vrees, dat de schatkist er te veel door zou lijden, werd de accijns op het Belasting, geheven van schepen vol gens hun inhoud. Moleupaard. gemaal afgeschaft en kwam er ook een eind aan het broodpeil (pegel) of de gewoonte dat de plaatselike overheid geregeld voorschreef voor hoeveel de bakkers het kilogram brood moesten verkoopen. Van tijd tot tijd had dan de broodzetting plaats, naarmate de graan prijzen stegen of daalden. Dewijl de onderwijswet van 1806 het oprichten van biezondere scholen ver bood zonder uitdrukkelike vergunning van de gemeenteraden, die de aanvragen daartoe wel eens weigerden 0111 het openbaar onderwijs niet te benadelen, werd er, vooral door de anti-revelutio- nairen, aangedrongen om de onderwijs wet in overeenstemming te brengen met de bepaling van art. 194 van de grond wet „Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht van de overheid". Reeds in 1854 had Groen van Prin- sterer als zijn wens te kennen gegeven: 1° Vrijheid van biezonder onderwijs vol gens de grondwet2°. Een welingerichte openbare school, in de regel tegen de konkurrencie van de biezondere scholen bestand3°. Waar het mogelik is, afzon- derlike scholen van staatswege voor Protestanten en Rooms-Katholieken 4°. Geen godsdienstloze school, die aan de overmacht van Rome, door terzijde stelling van bijbel en volkshistorie, de weg baant. Velen die niet tot de anti-revolutio nairen behoorden, zoals prof. Hofstede de Groot en de predikant C E. van Koetsveld, wilden het Christelik karakter van de volksschool bewaren, en daarom af/onderlike scholen hebben voor Pro testanten, Roomsen en Israëlieten. In Adam, Wolterbeek, L. v. Holthe en Mazel; v. d. Roemer moet nooit meer midden-voor spelen, daar kent hij niets van. Van Versluys verwachten wij een beter spel, wanneer hij in de achter hoede gaat met Adam. Van Gelder speelde na rust ook best, vóór rust niet. Baarn. Zaterdag-avond werd het 25-jarig bestaan der Afdeeling Baarn van den Nederlandschen Protestanten bond feestelijk herdacht in het Ke;k- gebouw der Afdeeling aldaar. Het Hoofdbestuur had zich voor deze ge legenheid doen vertegenwoordigen door zijnen Voorzitter, Prof. B. D. Eerdmans, terwijl de Burgemeester, de heer F. F. Baron d'Aulnis de Bourouill, door zijne tegenwoordigheid mede bewijs van belangstelling gaf. Aan H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder, werden op voorstel van het Bestuur telegrammen van huldebetui ging gezonden. De Voorzitter der Afdeeling, de heer L. B. Fikkert hield eene feestrede, waarvan het eerste ge deelte bestond uit een overzicht der geschiedenis van de Afdeeling van af hare oprichting tot op heden. Hieruit bleek met welke vele groote moeilijk heden de Afdeeling in den beginne te kampen had gehad en op welke schit terende wijze, dank zij het onvermoeid werken der opeenvolgende besturen, deze moeielijkheden in den loop der tijden, meerendeels waren overwonnen. Aan de leden dezer besturen en aan den heer Ds. K. W. van Gorkom, de man die het initiatief nam tot de op richting der Afdeeling, bracht spreker een woord van hulde. Het tweede ge deelte der rede bestond uit een korte uiteenzetting van het doel van den bond, de bevordering der vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven. Prof. Eerd mans sprak tot de vele aanwezigen een woord van opwekking in verband met het doel van den Bond en wenschte de Afdeeling namens het Hoofdbestuur geluk met dit jubileum. Een gemengd zangkoor, onder leiding van den heer J. H. van Dapperen, luisterde deze bijeenkomst op door het ten gehoore brengen van eenige liederen. Vrijdag a.s. vergadert de Ge meenteraad te ioY4 uur v.m. Er komt dan o.m. in behandeling een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van het tolgeldtarief op den straatweg van den Baarnschen dijk tot den Amersfoortschen Postweg. De be doeling is in het tarief op te nemen motorrijtuigen en het daarvoor te be talen recht te bepalen voor motor rijtuigen op meer dan 2 wielen, op f o. 15 en voor motortweewielers op f 0.05, voor elk wiel van een voor- of achterspanwagen fo.o26meer. Tevens zal in deze vergadering worden vast gesteld een algemeen werkliedenreg lement. Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. 1ste Kerstdag voorm. 10 uur Ds. de Meijcre. Remonstrantsche Kerk. ïste Kerst dag voorm. 10'/a uur Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat 1. lste Kerstdag voorm. 10l/a uur Ds. E. M. ten Cate van Apeldoorn. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep te Zande- weer door den heer J. Meeuwenberg, cand. te Zeist. De heer J. C. Muller te Zeist slaagde te 's Gravenhage voor het examen Hoogere Wiskunde K. V. Door eenige Joodsche notabelen te Amsterdam worden pogingen in het werk gesteld tot oprichting van een bijzondere school voor Middelbaar On derwijs op Joodschen grondslag. Een dergelijke school zou dan natuurlijk vallen onder de wet en, mits voldoende aan de bij de wet gestelde eischen, aau- spraak op subsidie kunnen maken. Een circulaire is reeds door het gansche land verzonden. Eerlang zal een ver gadering belegd worden tot bespreking van de wenschelijkheid eener dergelijke school en van de middelen welke dienen te worden aangewend om tot de tot standkoming te geraken. Tot deze vergadering zijn o.a. alle rabbijnen in de verschillende ressorten uitgenoo- digd. Benoemd tot onderwijzeres te De Waal|(Texel) Mej. A. Visser, te Amers foort. LAATSTE BERICHTEN. Men seint ons uit den Haag In de heden gehouden vergadering der Eerste Kamer was de tijdelijke voorzitter van den Ministerraad niet verschenen om mededeeling omtrent eenig besluit van het Kabinet te doen. In alle kalmte behandelde deze ver gadering de Indische begrooting en hoorde daarbij de jaarlijksche boetpre dikatie] van den heer Van den Biesen aan over de schande die Nederland op zich laadt door ter wille van eenige millioenen, den inlander te verderven, geestelijk en lichamelijk, door toelating van het opiumsschuiven. Naar het A. D. verneemt staat het thans vast dat Louis Bouwmeester hier op Vrijdag 3 Januari, in Amicitia zal optreden. Opgevoerd zal worden «Goudkoorts», drama van den tegenwoordigen tijd in 4 bedrijven, door Otto Zeegers, schrijver van «Tragische Levens» en van «Het Juk». In «Goudkoorts» wordt behandeld de geschiedenis van Baron Victor de Breul, directeur van een mijnbouw- maatschappij, een au fond wel goed mensch, die echter door geldzucht en groote ijdelheid ten slotte tot oneerlijk heid wordt verleid en dan niet tegen de grootste bedriegerijen opziet. Het staat thans vast dat de bat terij van het le Regiment Veld-Artillerie onder bevel van den kapitein G. G. Preuyt midden Januari 1908 naar Ede zal worden overgeplaatst. Bij de verkiezing van een alge- meenen vertegenwoordiger en zijn plaats vervanger van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging werden uitgebracht resp. 26 en 27 stemmen. Hiervan verkregen de heeren: dr. M. J. H. Houba 8 en dr. Th. Weevers 18 stemmen, zoodat als alg. vert. gekozen is dr. Th. WeeversJ. v. d. Burg. 5 en J. Daalder 22 stemmen, zoodat als plaats vervanger gekozen is J. Daalder. Men deelt ons de volgende ;erger- lijke dierenmishandeling mede. Een hondenkar, bespannen met drie honden, van welke twee honden vóór den wagen aangespannen waren en één hond onder den wagen aangespannen was, stond Zaterdag stil voor de woning van de Wed. R. wonende aan den Utrechtschen straatweg. De geleider van dien hondenwagen W. t. P. wonende te Amersfoort, die zich in genoemde woning bevond, kwam plotseling naar buiten en schopte een der beide honden, welke voor den wagen aangespannen was herhaalde malen op ecne zoodanige wijze met zijn klomp in de zijde en onder den buik dat, tenge volge van dat schoppen, het dier na circa een kwartier bezweek. Van bovengenoemde verregaande mis handeling is aangifte bij de politie ge daan, zoodat v. P. zijn straf niet zal ont gaan, Men verzoekt ons opname van het onderstaande Met het oog op de Kerstoefening, werd gisteren door het Amersfoortsche Vrijwilligerskorps een vooroefening ge houden, welke uitstekend slaagde. Vooral werd de patrouilledienst beoefend. Jammer is het. dat niet veel meer jongelieden zich bij het korps aansluiten. Noch de contributie (20 ets. per maand) noch de kosten van uniform, zes gulden) behoeven een beletsel te zijn. In tegenspraak met een bericht in een der plaatselijke bladen, als zou Baarn een zelfstandige afdeeling uit maken, zij hier vermeld, dat leden van de afdeeling Baarn van Volksweerbaar heid, die aan militaire oefeningen willen deelnemen, zulks doen als lid van boven genoemd korps. Met de velddienst oefening op den 2den Kerstdag te Hilversum doet Baarn dan ook mede onder commando van den commandant van het Amersfoortsche Vrijwilligers korps. Am. Dgbld. Naar de Stem des Volks meldt besloot de plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. haar 1 o-jarig bestaan 15 Februari a.s. feestelijk te herdenken. Financieel verslag werd uitgebracht, de uitgaven waren f 96. ió1/, en de in komsten 108.28, Saldo f 12.11 Yg. Het verslag der propaganda-commis- sie over Sept., Oct. en Nov. vermeldde, dat 475 nummers van Het Volk en De Stem des Volks door straatcolpor- tage waren verkocht. Eenzelfde getal is gratis verspreid, en een 5-tal abonné's werd gewonnen, benevens 3 verbrui kers voor de coöperatie. Een twee tal goedgeslaagde cursusvergaderingen werden gehouden. Bij Kon. Besluit van 23 December is, voor het tijdvak van 1 Januari tot 31 December 1908, benoemd tot tech nisch ambtenaar bij den Centralen Gezondheidsraad te Utrecht de heer C. J. H. van Eek. De officieele opening der Fröbel school zal Zaterdag 4 Januari 1908 des namiddags 2 uur plaats hebben. Ver schillende corporaties zullen daarbij worden uitgenoodigd. Verder de leden van het plaatselijk Nutsdepartement en de ouders der schoolgaande kinderen. Zondag 5 Januari 1901 zal de Vereeniging „Spes" voor het Nut een volksavond geven in Amicitia. Voor de leden van het Nut wordt dezelfde uitvoering Maandag 6 Jan. gegeven. QUICK II A. W. H 3—3. De jongere Rooden konden het in Bussum niet verder brengen dan een gelijk spelFortuna stond hun geen puntje méér toe. Quick speelt eerst tegen helling en wind in en de achterhoede heeft zwaar werk, maar houdt lang vol. De midden linie, vooral Versluys speelt vrij slecht en al heel gauw komt dan no. 1 in het net der Rooden. De Roode voor hoede breekt ook wel door, de vleu gels zijn goed, maar de combinatie is slecht. Het gevolg is dat ze het net niet kunnen bereiken. De A. W. links buiten glijdt alsof het niets is langs Verluys en geeft telkens goed voor, de backs werken echter weg. Het 2e punt van A. W. komt van de rechts binnen, die de bal via de paal in het net zendt (2—0). Niet lang daarna komt no. 3, doordat Adam de middenvoor niet ge noeg afhoudt. Dan is het uit met de macht der A. W. ers, de Roode voor hoede doet eenige gevaarlijke aanvallen, waarbij v. d. Roemer en van Plolthe Sr. dotten van kansen verknoeien. Toch weet Quick nog haar eerste puntje te maken vóór rust, doordat een der A. W. backs mist. (31). Na rust zijn de Rooden overwegend sterker, het A. W. doel wordt onophou delijk aangevallen. Wolterbeek brengt soms zeer mooi op, evenzoo Mazel. Niet lang duurt het dan ook, of L. v. Holthe doorboort het A. W. net met een prachtschot, Zoo wat 10 minuten later zien we dezen zelfden speler weer op prachtige wijze gelijk maken. De A. W. ers hebben niets meer in te brengen, haar verdediger weet echter met wat geluk, de score gelijk te houden tot het einde. Verder dient nog gemeld dat A. W. een strafschop miste. Bij A. W. blonken beide backs, links-buiten en spil uit, bij Quick Plank, POKTK'ISHPrBi I,A.NGESTB,AAT 1 - Hoek Varkensmarkt - TEEEPHOON No. 171. VOOR DE a.s. FEESTDAGEN KERPTKELA.Ïtf SEXjr XET SROOUTEST 70 ets. per 5 ons. - wBiii®r^PS'rs'rpi.x4HEjr van af 30, 40, SO, 60, 70, 80 en f 1.— en hooger. die geest werden adressen aan de Regering gericht. Het Nederlands Onder wijzers-Genootschap was met velen voor een nationale school met een algemeen Christendom, zoals Thorbecke het ge noemd had, boven verdeeldheid ver heven. Van Reenen stelde nu een onderwijs wet voor die aan een groot deel van de natie niet kon voldoen, want hij antwoordde op een redevoering van Groen van Prinsterer„Onze natie is een Christelike natie heeft de spreker gezegd. Ik zeg ja en neen. Het heeft mij altijd verwonderd dit als een vraag punt te beschouwen. Een Christelike natie, zonder enige twijfel wanneer men let op haar zin, haar geschiedenis, haar zielentalmaar vraagt men of zij staats- rechtelik een Christelijke natie is, dan moet, mijns inziens, het antwoord ont kennend zijn. Staatsrechtelik kan een natie alleen van een bepaalde gezindte, van een bepaalde godsdienst zijn, indien het door de grondwet wordt bepaald. En wanneer ik nu de grondwet van deze staat in de hand neem en haar voorschriflen nazie, wanneer ik daarin vind opgenomen, dat gelijke rechten aan alle gezindten zijn toegekend, dan kan ik tot geen andere slotsom komen dan dat de natie niet staatsrechtelik een Christelike natie is". Volgens de grond wet mogen in ons land evenzeer Moham medaanse tempels enz. verrijzen als kerken en synagogen. Het Kamerlid Van der Brugghen kwam op tegen de klacht, dat het biezonder onderwijs zich bezighield met leerstellige spitsvondigheden en haarkloverijen, met achterstelling van het noodzakelik onder wijs. „De biezondere scholen", zo sprak hij, „maken geen aanspraak op volkomen heid zij erkennen zelfs moeite te hebben om de rechte toepassing te vinden van het Christelik beginsel". Aan hen die een nationale school wilden met een algemeen Christelik beginsel, boven verdeeldheid verheven, gaf hij ten ant woord „Ik erken, dat denkbeeld heeft iets zeer liefeliksde nederleggmg aan de drempel van die school van al de geloofstwisten, heeft iets zeer aanlokke- liks maar het is een hersenschim, een liefelik droombeeld omdat het in weerspraak is met de wezenlike toe stand van zaken, met de voorwaarden onder welke God gewild heeft dat het Christendom voortgang zou maken, en met het wezen van het Christe ndom zelf". De meerderheid van de Tweede Kamer was die mening niel toegedaan, betwijfelende dat de hoogst achtens waardige spreker zekerheid kon hebben van de door God gewilde voorwaarden, en dat de vrede en liefde predikende Christus de bedoeling zou gehad heb ben geloofstwisten te zaaien onder de mensen, in plaats van strijd tegen slechte gevoelens en handelingen. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3