allerlei. Lend-, Tuinbouw en Veeteelt. Een Prijsvraag. vijftig gulden. De Voorzitter: Dus verlof tot 22 Aug. '08. De heer Plomp: Neen dat gaat te ver. Ik wil nog eens een genees kundige verklaring, waarmee de ziekte gestaafd wordt. (Er wordt door B. en W. en ver schillende raadsleden onderhandeld.) De Voorzitter. Zijn de heereu er voor B. en W. een crediet te verleenen om in de werkzaamheden te voorzien. De heer Plomp: Daar ben ik voor. Elke ambtenaar, die ziek is moet vervangen worden. De heer Visser. Ik ondersteun een voorstel tot vervanging. Stel een crediet van f 1000. De heer Plomp: 'k Zou je danken. De heer Gerritsen: Ik hand haaf mijn voorstel tot terugzending aan B. en W. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 24. Benoeming van 4 leden van de Commissie tot bijstand in het beheer van de Gasfabriek, wegens aftreding van de heeren A. A. Hamers, N. Veis Heijn, C. J. Plomp en W. Salomons. 25. Benoeming van 2 adviseerende leden van de Commissie tot bijstand in het beheer van de Gemeentereiniging wegens aftreding van de heeren N. Wolfs winkel Ez. en T. Daal. 26. Benoeming van 5 leden van de Reclame-Commissie in zake plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1908. Benoemd worden de heerenv. Esveld, Hamers, Van Duinen, Tromp van Holst en Oosterveen. 27. Benoeming van 2 leden van de Commissie van Wetgeving wegens aftre ding van de heeren M. L. Celosse en C. J. Plomp. 28. Benoeming van 1 curator van het gymnasium, wegens periodieke aftreding van Mr. J. Heyligers. 29. Benoeming van 1 lid van de com- missie^van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer H. P. van den Ham van Hejjst. De heer Hagedoorn: U is bekend, dat op verzoek van B. en W. geadviseerd is No. 1 kap. Bischoff, No. 2, den heer Wolterbeek en No. 3 kap Hoogervorst. De commissie heeft aldus gead viseerd omreden het gewenscht is met met het oog op de schoolbevolking een officier in de commissie te hebben. Ook heeft de commissie rekening ge houden met den wensch, dat de leden aanraking met de school hebben, door dat ze kindereu op school hebben. De heer Bloem voldoet hieraan niet. De heer Celosse. Ik weet niet G. de heeren als zoodanig lid van de commissie zijn. Men zoekt de ver dienstelijkste personen, zonder meer. He: Dag. Best. heeft den heer Wolter beek overgenomen en daarbij gevoegd dea heer Bloem. Ik bsn het heel niet met den heer Hagedoorn eens, dat de leden kinderen op school moeten hebben. Het komt me juist beter voor als dit niet het geval is. Ik heb wel eens gehoord dat een lid der commissie bij een leeraar invloed oefende. Bovendien is het maar tij delijk. De heer Hagedoorn: De ar gumenten van den heer Celosse heb ik zelf al gebruikt. Waarom de commissie aldus heeft gesproken Omdat de wensch in den Raad is uitgesproken, bij gelegenheid der be noeming van Mr. van Traa. De heer Celosse weet zeer goed dat bij het be noemen van een officier wel degelijk daarop gelet is. De heer Celosse schudt van neen. Ie heer Hagedoorn: Ja als de heer Celosse het zich niet herinnert, wil ik 'et nog wel eens opzoeken in de notulen. Het is wenschelijk dat in zoo'n kleine college iemand zitting heeft die daarin ook gewenscht wordt. De heer Gerritsen: Niet alleen de gewoonte volgende, maar ook om zijn verdienste wil ik een w ord van dank spreken voor hetgeen de heer v. Ham van Heijst heeft gedaan. De heer Celosse: Over het al of niet wenschelijke van kinderen op school, zijn we het eens. De heer Hagedoorn: Ik niet. De heer Celosse: Dan blijft er over, dat een lid der Commissie niet beter zal zijn, omdat hij kinderen op school heeft. De heer Hagedoorn heeft gewezen op de wenschelijkheid van iemand uit het garnizoen. Daar herinner ik me niets van. Bij de benoeming van den heer v. Ham van Heijst is over de waarneming van het secretariaat gesproken. Mr. van Traa is benoemd omdat het gewenscht was een jurist in de commissie te hebben. Er bestaat geen voordracht. Dat is een verzuim van de wet. De heer Hagedoorn: De Inspecteur heeft het gezegd. De heer Celosse: De Inspec teur en de heer Hagendoorn zijn het eens. De heer Hagedoorn voor de derde maal het woord verkrijgende, wijst er nog eens op dat de heer V. Ham van Heijst wel degelijk als officier is benoemd. Wat de heer Celosse zegt van dien invloed is zeer zwak. Wat is dat voor die leeraren. Ik acht ze hoog genoeg, dat ze zich niet zullen laten beïnvloeden door een lid van de commissie. Benoemd wordt de heer Bischoff met 7 stemmen, terwijl op den heeren Bloem en Wolterbeek ieder drie stem men zijn uitgebracht. 30. Benoeming van 3 leden van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wegens periodieke aftreding van de dames Mevrouw Rolandus Hage doorn—-Schutte, Mevrouw Willemstijn Graswinkel en den heer J. W. Jorissen. Bij al deze benoemingen worden de aftredenden herkozen. Alsnu gaat de Raad over in een zitting met gesloten deuren. Na heropening wordt den heer Coenen verlof verleend tot het einde van den cursus met behoud van salaris. Daarua sluit de voorzitter de ver gadering, den heeren prettige Kerst mis wenschende. Rechtzaken. De hooge raad heeft verworpen het cassatieberoep van jhr. F. A. C. de Geer tegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij wegens verduistering- is veroordeeld tot 4 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Utrecht, 18 December. W. Winkelaar, bloemist, te Baarn. D. Jansen, schilder en koopman te Doorn. VEESTAPELS IN VERSCHIL LENDE LANDEN. In de pas uitgekomen Statistiek van het Engelsch landbouw-ministerie komt eene interessante mededeeling voor omtrent den veestapel in verschillende landen. Een veel toegepaste en tevens feitelijk de beste methode om de vee stapels van afzonderlijke landen onder ling te vergelijken, bestaat daarin dat de betrekkelijke dichtheid ten opzichte van de in cultuur genomen oppervlakte van het land wordt vastgesteld. Daarbij doen zich echter vaak groote moeielijk- heden voor, aangezien onder de be- teekenis van voor den landbouw ge bruikt oppervlak niet grootheden van eenzelfde eenheidsmaat in de afzonder lijke landen worden te zamen gevat. Men dient dus een dergelijk overzicht betreffende verschillende landen onder zeker voorbehoud na te gaan. In een bijgevoegd staatje vindt men als voor landbouw gebruikt: in Groot. Brittanie 47 mill. Acres; in België 44 Frankrijk 85.8 Duitschland 87.6 terwijl voor Nederland 5.3 mill. Acres is aangegeven. Per 1000 Acres «land bouwgrond» is België het dichtst met rundvee bezet nl. 411 stuks, dan ons land met 322 en Frankrijk het minst met 167. Schapen treft men per zelfde oppervlakte aan619 In Groot-Brittannie, tegen 116 in Nederland en de minste nl. 51 in Belgie. Belgie daarentegen heeft de meeste varkens nl. 240 en steekt daarmede dus Duitschland, het varkensland bij uitnemendheid, dat er 216 telt, de loef af. Ons land heeft er 164 en Groot-Brittanie slechts 76. Gerekend naar het aantal inwoners heeft Frankrijk het meeste rundvee (364); Belgie het minst (250); Engeland de meeste schapen (667) en Belgie de minste (33). Duitschland de meeste varkens (312) tegen Groot-Brittanie slechts 82. Deze getallen, per 1000 inwoners, bedragen voor Nederland 302, 109 en 154. Vermelding verdient het feit dat Denemarken per 1000 inwoners 711 stuks rundvee en 563 varkens telt; getallen die bijna dubbel zoo groot zijn als die van de andere Staten. De vergelijking, wat betreft de vee dichtheid van Engeland, valt voor dat land niet bijzonder gunstig uit. De gemiddelde leeftijd waarop het vee wordt geslacht, ligt vermoedelijk in Engeland lager dan in een enkele andere Staat van het vasteland. Voor eerst wordt in het algemeen daar de praktijk in toepassing gebracht, het vee vroeg voor zijn doel te gebruiken en ten tweede ontbreken in dat land de trekossen die in anderen landen vaak in statistieken een zoo grooten rol spelen. Ondanks alles kan de plaats van het vereenigd Koninkrijk wat het totaal getal betreft, gelijk worden ge acht aan die van andere landen met uitzondering van Belgie, wanneer men de betrekkelijke dichtheid ten opzichte van de oppervlakte beschouwt. Dat in enkele landen oogenscbijnlijk meer rundvee wordt gehouden dan in En geland wordt opgewogen tegen het feit dat juist dit land veel meer scha pen telt dan eenig ander. De verge lijking van den veestapel in verhouding tot de totaal-bevolking is natuurlijk slechts voor zulke landen van belang, die een ongeveer gelijke sociale ont wikkeling bezitten. In dit opzicht bv. staat Roemenië vooraan en dit is geheel gebaseerd op de geringe dichtheid van bevolking. Nog sterker blijkt dit bij vergelijking van niet Europeesche landen Queens land bv. bezit per 1000 inwoners5540 stuks rundvee; Nw. Zd. Wales 25881 schapen. Dit geldt dan ook in hoofd zaak voor kuddevee, want de meeste varkens hebben bv. de Vereenigde Staten nl. 619, dus slechts weinig meer dan Denemarken. Nieuw-Zuid-Wales heeft per 1000 inwoners slechts 204varkens; een gevolg van de geheel andere ver zorging der varkens, vooral in conti- ncntaalklimaat. Deze getallen zijn nog zeer veel grooter geweest. Zoo ging in Queensland in den tijd van 1894 tot 1902 het getal stuks rundvee terug van 7 op 2 j millioenOndanks de enorme stijging in de laatste drie a vier jaren blijft het totaal getal scha pen in Australië toch nog ongeveer 25 millioen beneden den stand tijdens het begin der negentiger jaren! Deze getallen zijn alle min of meer globaal. Zeer nauwkeurige cijfers kan slechts eene officieele veetelling geven. Een paar jaren geleden is in deskundige kringen in ons land sterk aangedrongen op het houden eener officieele vee telling. Kort geleden werd nog eene dergelijke in Duitschland gehouden. Daartoe werden formulieren gebruikt die eenige overeenkomst hebben met die welke bij ons voor volksstelling dienst doen. Daarop moest worden ingevuld: het aantal huisdieren dat in den nacht van 1 op 2 December aan wezig was bij den onderteekenaar van het formulier, onverschillig of die dieren zijn eigendom waren of niet. En het aantal dieren dat, buiten de openbare slachthuizen, in het tijdperk van 1 December 1906, 30 November 1907 zijn geslacht of gestorven. De verdere tamelijk uitvoerige rege ling geeft den waarborg dat deze veetelling een zeer juist beeld zal geven van den omvang van den veestapel. Paling. Een aak met 1200 K.G. paling uit de provincie Groningen is op het Sneeker meer door een stoomboot aangevaren en zonk. De paling ging verloren, zegt het berichtde paling zelf zal vermoedelijk een andere meening zijn toegedaan. Een wissellooper ver dwenen. Sedert Dinsdag wordt te Winterswijk vermist zekere D. J., looper bij het agentschap der Geldersche Credietvereeniging. Hij was met wissels naar Miste gegaan, doch is tot heden niet teruggekeerd. Gisternacht moet hij naar Doetinchem gegaan zijn en vandaar per tram naar Zutphen. Zijn verder spoor is men toen kwijt geraakt. Jeugdige bommen w er s- p e r s. Men schrijft aan het Vad.In de laatste dagen wordt door de leer lingen der H. B. S. met 5 j. c. aan het Bleijenburg met „bommen" naar enkele leeraren geworpen, wanneer dezen zich over het plein voor het gebouw door de vestibule naar binnen begeven. De „bommen" worden door de wer pers zelf vervaardigd, waarschijnlijk door de kennis, die zij op de scheikundeles sen opgedaan hebben, in practijk te brengen. Uit een dorpsapotheek. Een Duitsch blad verneemt uit deWet- terau het volgende voorval: Komt een oud, afgeleefd mannetje in de dorpsapotheek en vraagt hertenvet, dassenvet, egelvet, muggenvet en arme zondaarsvet. Alles van 't beste voegde hij er met nadruk, bijna wan trouwend aan toe. De apotheker deed de vier eerstge noemde artikelen op de rij af in heel kleine doosjes en vroeg toen, bij het arme zondaarsvet gekomen, aan zijn be diende: „baal eventjes wat van den Adeps suillus (d.i. varkensreuzel) uit den kelder. „Is dat van een gehangene?" vroeg ondertusschen het oude kereltje. „Neen, van een doodgestokene," luidde het korte antwoord van den apotheker. „Wat heeft dan die Alex Willes uit gevoerd?" vroeg het mannetje weer. Deze vraag bracht den in den dienst vergrijsden apotheker, wiens oprechtheid en waarheidsliefde boven eiken twijfel was verheven, in de grootste verlegen heid. „Ja, weet u," antwoordde hij, na dat hij herhaaldelijk zijn keel had ge schraapt en zijn bril had afgeveegd, dat is eigenlijk ambtsgeheim. Maar jou kan ik het wel zeggen: Hij heeft zijn neus in allerlei vuiligheid gestoken en" dit fluisterdje hij het oudje met het oog op de aanwezigen heel zachtjes in 't oor „en is zijn heele leven lang een groot zwijn gewees' 1" Het oude kereltje knikte veelbeteeke- nend en ging met zijn vijf zalfjes heen. Ontploffing te Palermo. Een ontploffing heeft, naar Reuter meldt, eergisteren plaats gehad in het wapen magazijn in de Latterini Granda-straat, hetwelk een stapelplaats van kruit en dynamiet bevatte. De ontploffing werd veroorzaakt door het instorten van een huis. De geheele stad schudde en alle glasruiten werden verbrijzeld in een om trek van 500 M. Een geweldige menigte toog naar de plaats van het gebeurde. De troepen en de brandweer snelden te hulp. Er zijn 43 dooden en een hon derdtal gewonden. Boven het ingestorte magazijn werd een hotel gehouden, waar landverhuizers logeerden. Xn Yn Zn(n 72). In Göttin- gen zijn de wetenschappelijke vereeniging honderden oplossingen gegeven op het probleem waarom de vergelijking Xn -j- Yn Zn (n72) nooit in geheele getallen kan worden opgelost. Dr. Paul Wolfskehl in Darmstadt heeft een kapitaal van 100.000 M. vermaakt aan de ver eeniging, die het moet uitbetalen aan dengene, wien de oplossing van het vraagstuk gelukt. Eenige der inzenders zijn zoo zeker van hunne zaak, dat zij reeds dreigbrieven aan de vereeniging hebben geschreven voor 't geval, dat de som hun niet mocht worden uitbe taald. De voorwaarden kunnen echter nog niet gepubliceerd worden, daar de in williging van de Hessische regecring nog uitblijft. Gift en tegengift. Een half uur na het afknabbelen van 5 peulen van den Gouden Regen (Cytisus laburnum) vertoonden zich bij een tweejarig jongetje vergiftigings-verschijn- selen, in den vorm van braken en slaperigheid, spoedig gevolgd door vol komen bewusteloosheid. De ademhaling stond nu en dan stil, de pols was onregelmatig, delichaamswarmte beneden de normale. In weerwil van hel ingieten van koffie en Tokayer, kwam er geen verbetering. Men diende toen door de maagsonde met water aangeroerd houts koolpoeder toe, waarop overvloedig braken volgde, dat zich meermalen herhaalde. Na voortgezet toedienen van koffie en Tokayer werd de toestand gunstiger en 8 dagen later was het kind hersteld. Als tegengif heeft hier zonder twijfel het houtskoo'.poeder, dat de Cytisine, d. i. de giftige stof in Gouden Regen, aan den maaginhoud onttrok en het daarop gevolgde braken den gunstigen afloop teweeg gebracht. Uitheemsche dieren in Engeland. Zooals men weet, werd eenige jaren geleden reeds een proef gedaan, om de Engelsche fauna te ver rijken door de invoering van kangoeroes. Deze proefneming is uitstekend gelukt. Deskundigen leverden verder het bewijs, dat het klimaat van Engeland ongeveer gelijk staat met dat van Zuid-Australië. Gesterkt door deze verzekering, heeft de zoölogische vereeniging te Londen, het prijzenswaardige besluit genomen eene wetenschappelijke expeditie naar Austra lië te zenden, om daar in groote getale typische dieren te vangen, om deze in te voeren. De bekende zoöloog en ornitho loog Shet Smith is reeds afgereisd en de andere leden der expeditie zullen hem in Januari volgen. De beide soorten van het vogelbekdier n.l. Ormthorhynchus en Paradoxus zullen vooral in groote hoeveelheden ge vangen worden, om dit eierleggende zoog dier, dat den overgang vormt tusschen zoogdieren en vogels, voor uitsterven te behoeden. Ook andere merkwaardige dieren en zeldzame vogels staan nog op het lijstje van den natuurvorscher. De expeditie zal door den staat gesteund worden. 't Verdiende loon. Te Leip zig zijn een paar zoogenaamde krengen- slachters, die terecht stonden, er verre van genadig afgekomen. Ze hadden trou wens ook heel wat op hun geweten. Van het bedorven vleesch dat zij hadden ver kocht, waren 200 menschen ziek gewor den en twee gestorven. Twee slagers kregen resp. zes en vijf maanden gevan genisstraf en bovendien ieder 300 mk. boete een andere slachter werd tot zes weken en de boer, die hun 't doode beest had verschaft, tot een maand gevange nisstraf overoordeeld. Een onderaardsche krant. De ondergrondsche spoorweg te Londen wordt door zoo veel menschen gebruikt, dat bij zijne stations onder de aarde eene stad in 't klein zich ontwikkeld heeft. Daar zijn koffiehuizen en restau rants, postkantoren en boekwinkels, sigarenwinkels en kapperssalons. Nu is een Engelsche journalist op het lumi- neuse idee gekomen ook eene onder grondsche courant in het leven te roepen die onder den grond zal worden ge drukt en verspreid. Zijne abonnés hoopt de uitgever onder de 240 millioen men schen, die per jaar door den Londenschen ondergrondschen spoorweg vervoerd worden, wel te vinden. Het blad heet «De Molshoop», waarmede de eigen aardige plaats der courant heel goed gekenschetst wordt. Zooals men weet, is de gemeente Amersfoort eigenares geworden van het landgoed «Birkhoven». Deze bezit ting zal in de toekomst veel kunnen bijdragen tot den bloei van onze stad en maken, dat meer vreemdelingen zich geneigd zullen gevoelen Amersfoort dat bovendien veel op andere plaatsen van het land voor heeft als woon plaats te kiezen. Zal echter «Birkhoven» hiertoe kunnen bijdragen, dan is het nood zakelijk, dat de bezitting goed worde geëxploiteerd, dat zij zooveel mogelijk menschen tot zich trekt en dat er eene betere verbinding tusschen haar en Amersfoort tot stand kome. Al is er ook eene Raadscommissie ad hoe tot stand gekomen, die met B. en W. stellig al de noodige aandacht aan deze zaak zal wijden, toch kan het niet dan nuttig zijn, wanneer ook andere personen hieromtrent hunne ideeën eens ten beste geven. Om dit aan te moedigen heeft «de Eemlander» besloten een prijsvraag over dit ontwerp uit te schrijven. Zij verlangt een opstel, ter groote onge veer van een hoofdartikel waarin uiteen wordt gezet op welke wijze het land goed het best kan worden geexploiteerd, hoe men daar het meeste publiek kan trekken en op welke wijze men «Birk hoven» met de stad moet trachten te verbinden. Voor het artikel, dat door eene jury het best zal worden geoordeeld, looft zij uit eene som van De volgende heeren hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in de jury: Th. Sanders, civiel- en bouw kundig ingenieur, huize Snoeckheuvel Amersfoort^/ H. F. Hartogh Heijs van Zouteveen, leeraar in tuinarchitectuur te Wageningen, H. W. de Beaufort te Woudenberg, J. van der Wal Kz. bestuurslid der Vereeniging «Handel en Nijverheid» te Amersfoort en J. van der Horst Bruijn, voorzitter der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Amersfoort. VoorwaardenDe artikelen moeten vóór 1 Februari 1908 over de post aan het bureau van «de Eemlan der» zijn toegezonden. De artikelen mogen alleen ondertee kend zijn met een motto. Bij dit artikel is ingesloten een ver zegeld couvert, dat buiten op hetzelfde motto draagt, en van binnen den naam van den schrijver of schrijfster bevat. Alleen het couvert, dat het motto van het best gekeurd opstel tot op schrift draagt, wordt geopend ten einde den naam van den schrijver of schrijf ster te weten te komen. De andere couverten werden ongeopend verbrand. «De Eemlander» behoudt zich het recht voor gebruik te maken zoowel van het best gekeurde opstel als van de andere. Burgerlijke Stand van 23 en 24 December 1907. GEBOREN: Marius HendrikJohan nes z. van Gerrit Stegehuis en Johanna Veenendaal. Maria Catharina Antho- nia d. van Hendrik Tonnis en Maria Magdelena de Bruijn. Jan z. van Arie Slagt en Coenrada van Leeuwen. Jacob z. van Gerrit van Putten en Gerritje van de Bor. Jan z. van Jan Hendriksen en Maria Adriana Rijkje van der Hilsi- OVERLEDENWijmpje Schaap, oud 77 jaar, echtg. van Jan Hoorn. Everdina Welling, oud 18 jaar, ongeh. laatste berichten. Men seint ons uit den Haag: Heden werd weder Ministerraad ge houden. De uitslag is nog niet be kend. Er schijnt een sterke strooming in het kabinet te bestaan voor Kamer ontbinding. In politieke kringen wint echter de meening veld dat het zal uitloopen op een collectief ontslag van het Kabinet. Aan het politiebureau zijn gede poneerd een bos sleutels en een broche die op den openbaren weg gevonden zijn.

De Eemlander | 1907 | | pagina 6