UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. ALLERLEI. MARKTBERICHT. Deze beslissing was te wachten. De wijze waarop men ditmaal de begrooting voor oorlog heeft laten vallen, maakte dat geen andere oplossing mogelijk was. Want eene Kamerontbinding zou behalve dat het een krachtproef is, die men niet te vaak straffeloos kan probeeren onpractisch zijn geweest, daar er geen groot vraagstuk is waar over men het kiezersvolk zijn oordeel kan laten uitspreken. Iets anders zou het geweest zijn als bijv. een finale uitbreiding van het kiesrecht tot inzet van den strijd had kunnen gemaakt worden. De man, die nu het schip van staat van de klip zal moeten halen, waarop het tijdelijk is gestrand, is de heer Heemskerk. De rechterzijde zal nu toch niet weer hetzelfde onwaardige spelletje durven uithalen van een jaar geleden, toen zij een crisis uitlokte en niet den moed had de gevolgen voor hare rekening te nemen? Wel heeft de heer Heemskerk in^de zitting van 20 Dec. j.L gezegd: «Ik heb niet om eene crisis gevraagd, en ik doe het nog niet. Niet door mij wordt hier de fakkel der tweedracht ontstoken," doch dit is, zooals de N. R. C. terecht opgemerkt «een bloote formule. Mr. Heemskerk is zóó groen niet op politiek terrein, of hij is er mede bekend, dat men daar niet met de woorden'jalleen kan reke ning houden. Naast hetwoord staat de daad. We zullen dan ook binnen'^kort ook wel vernemen, dat H. M. den heer Heemskerk met de samenstellingvan een Kabinet heeft belast. De „N. R. Ct." over de crisis schrij vend, zegtWat nu De stoelen kunnen nie ledig blijven. De kans op een gemengd of een zaken-kabinet het werd reeds opgemerkt schijnt op dit oogenblik ten eenenmale verkeken. In 1905 ware dit de oplossing geweest in Februari was het nog mogelijk. Wie thans op iets dergelijks zijne zinnen mocht zetten, zou eene bittere ontgooche ling niet kunnen ontgaan. Men heeft hei ministerie overwonnen bij over rompeling, met een sprong in den rug. Eene dergelijke actie al of niet tusschen de leiders der rechterpartijen „geconcentreerd" is weinig geschikt om het pad voor een partijloos ministerie te effen .3 Eene poging, als ln Maart door mr. Cort van der Linden gedaan werd en reeds toen helaas zeer weinig bijval kon vinden, zou nu vol strekt geen kans van slagen meer he ben. Zoo zit er dus niet anders op, dan dat de pardjen, die het Kabinet tot heengaan noopten, zeiven het bewind ove gaan nemen, hetzij gezamenlijk, het. ij sommigen van hen. Evenwel, aan eer- vereend optreden van mr. Heems kerk met mr. Troelstra, schoon dit de meest constitutioneele oplossing der crisis zou zijn heeft niet de heer Heemskerk ons herhaaldelijk geleerd, dat wie samen streden, ook samen een Kabinet moesten weten te vormen is niet te denken. Dus blijft het woord aan de verbondene antirevolutionaire en roomsch-katholieke partijen alléén. En onde1' hen is, dunkt ons, mr. Heems kerk het eerst aan bod. Die oisch is zwaar, zult gij zeggen. Zeer zeker, doch geenszins te zwaar. Indien men aan eene oppositiepartij als voorwaarde mag stellen en dat moet men in een constitutioneel ge regeerd iand doen dat hare oppo sitie voortspruit uit een beginsel van regeering, dat in hare oppositie niet uloot een afbrekend, doch vooral eer. opbouwend vermogen vervat is, dan mag verondersteld worden, dat zij, zoo niet begeerig, dan toch bereid is, de taak van het door haar overwonnen Kabinet over te nemen. Ter uitbreiding van ons kort be richt inzake het werk der staatscommis sie zoor de gemeente-financiën vermelden we oog het volgende: In het eindrapport, met welke alge meens strekking de leden zich hebben vereenigd, wordt, na eene uiteenzetting van de quaeitie en een voorstelling van den stand van zaken op dit oogenblik, wat de gemeente-financiën betreft, ge adviseerd lot eene wijziging der gemeente wet ten aanzien eener verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. Met name worden aangeduid eene belasting op de naamlooze vennootschap pen, uitbreiding der belasting op ge bouwde en ongebouwde eigendommen, de heffing eener zakelijke gemeentelijke bedrijfsbelasting in den geest van het igenwoordige straatgeld, en tevens wor- en voorgesteld de overdracht op het jk of rijk en provincie der kosten voor rankzinnigenverpleging en eene uit- .eeripg aan de gemeenten ten opzichte der traktementen van burgemeesters en secretarissen. Aan het rapport zijn toegevoegd een aantal afzonderlijke nota's, o. a. door de heeren Treub en Kan betreffende afstand, onder te stellen regelen, aan de ge meenten van de personeele en grondbe lasting; door den heer van Nierop tot verhooging der rijksuitkeeringdoor de heeren Heemskerk en Pollema tot wijzi ging dier uitkeeringen, maar naar een stelsel van ingrijpenden aard en met inachtneming van den noodstand in de gemeenten. Voorts zijn nota's ingediend door de heeren Pollema en Sickenga betreffende de armenzorg in Friesland en door de heeren van Nispen tot Sevenaer en van Dedera. Uit Apeldoorn wordt gemeld: Het paleis 't Loo en omgeving zal, nadat de nieuwe stallen gereed zullen zijn gekomen, een aanmerkelijke veran dering en tevens verbetering ondergaan. De vleugel van 't paleis, die nu als paardenstal dienst doet, zal geheel worden afgebroken en weder opgebouwd, wat uiterlijk betreft in dienzelfden stijl als 't overige deel van 't gebouw, ingericht worden voor salons en logeerkamers, waaraan groote behoefte is, aangezien bij een eventueel Vorstelijk bezoek, voor een dikwijls groot gevolg, nu in 't paleis geen ruimte is. Het complex steenen- en houten ge bouwtjes, waarin nu gevestigd zijn de koetshuizen, rijstallen, manege timmer mans werkplaats, magazijn hoefsmederij en woning van mr. Timmerman, zullen worden geamoveerd en deels een andere plaats vinden; het vrijkomende terrein wordt dan bij 't park getrokken. Het bouwland gelegen aan weerszijden van Paleis- en Schuinelaan dat nog ver pacht wordt aan diverse gebruikers, doch welke pacht successievelijk afloopt en niet meer hernieuwd wordt, zal eveneens bij 't park worden gevoegd en geheel worden beplant, zoodat 't meer in overeenstem ming komt met de bestaande boschrijke omgeving van 't Loo. Ongetwijfeld zal de schoone ligging van 't paleis er aanmerkelijk bij winnen en 't Loo, hoewel veel van zijn landelijk aanzien verliezende zeker een meer vor stelijk aanzien krijgen. DE OORLOGSBEGROOTING. De „Nederlander" schrijft De verwerping der oorlogsbegrooting blijft een duistere geschiedenis. De heer v. Vlijmen heeft een verklaring afgelegd, die vér over deze begrooting en dezen minister heenschiet. De heer Heemskerk heeft geen ver klaring afgelegd, zoodat men zijn motief uit zijn redevoering zal moeten afleiden. Nu herinnerden wij Dinsdag reeds, dat hij het scherpst was en, achteraf bezien, het doorzichtigst zijn vertrouwen opzegde in dat deel van zijn rede, waar hij de vergissing met de Juli-aanschrijving be sprak. Het blad haal' de woorden van den heer Heemskerk aan en stelt daar tegen over wat diezelfde afgevaardigde over dit punt zeide op 20 November j.L, op den avond van de interpellatie-Marchant. Hadden wij dan geen recht, zoo schrijft het blad verder, in ons vorig nummer deze volte face „totaal onbegrijpelijk" te noemen De rechtsche motie van dien avond, schreven wij Dinsdag, „werd allerminst aangediend of beschouwd als doodelijk voor den minister. Zelfs werd uitdrukkelijk het tegendeel verklaard." Thans voegen wij er bij verklaard ook door den heer Heemskerk zelf! Ja zelfs zeide deze uitdiukkelijk, haar in het tegen overgestelde geval niet te willen steunen. En de sociaal-democraten, die er een motie van wantrouwen in zagen, werden gekapitteld omdat zij „niet genoegzaam vertrouwen stellen in de bedoelingen" der rechtsche afgevaar digden. Hoe ter wereld is het mogelijk, dat een ministerieele „bévue" (het woord is van den heer Tydeman op 20 November), welke een maand geleden nog aldus bejegend werd, thans motief werd tot verwerping der begrooting Onder het opschrift „Buiten de Politiek om", schrijft de „Prov. Gron. Ct.":. „Het niet-politieke resultaat van den strijd 0111 „Oorlog" is, dat thans heel Nederland weet dat wij met onze defensie in een moeras en in een doolhof zitten. Hoe dat komt „Omdat het stelsel verkeerd is" zeggen velen. „Door het Hervéisme voor een deel," zegt de heer Van Karnebeek. Wij zouden het meer met het tweede antwoord dan met het eerste houden, al gaat de heer Van Karnebeek ons met zijn antwoord niet ver genoeg. Want het is niet het Hervéisme, het is een veel algeraeener beschavingsverschijnsel, dat ons in het moeras heeft gebracht, zij het ook dat specifiek-Nederlandsche omstandigheden daartoe hebben mee gewerkt. Het is een algemeen misver staan van vaderlandsliefde plus een overdrijving van het persoonlijk gevoel van eigenwaarde plus gemotiveerde af keer van zuiver militairisme, die samen werken om in de landen met West- Europeesche beschaving de defensie te desorganiseeren. Eerst wanneer tegen bet vage Kosmopolitisme der meerderheid de reactie gekomen zal zijn, eerst wanneer men weer zal geleerd hebben dat gezag en gehoorzaamheid, zij mogen veel misbruikte begrippen zijn, daarom toch geen verouderde begrippen zijn, eerst wanneer men zich defensie zal kunnen denken zonder extra-vertoon, eerst dan zal de diepe tegenzin tegen „dienen" verdwijnen, die thans door heel West- Europa heerscht en volstrekt niet alleen bij ééne politieke partij. Wanneer men maar eenmaal zoover is, zal het stelsel vanzelf wel komen en zullen Staal-nachten en Rappard-dagen evenzeer tot het verleden hooren als Dreyfus-kwesties en de ergerlijke bal dadigheden, die in den laatsten tijd speciaal in het Fransche leger zooveel voorkomen. Dan zullen in Nederland geen vaandels meer verdwijnen, dan zal het niet groot meer staan om neer te kijken op „sol daatje spelen", dan zal men niet meer in den kijker loopen, wanneer men niet anti-militairist is. Het is waar het vermakelijk spel der politiek zal dan tevens een aan trekkelijkheid van belang moeten missen. Doch ook daaraan zal men wel moeten wennen." Naar wij vernemen zal het kamerlid mr. H. Smeenge in dit seizoen ook een spreekbeurt vervullen in het plaatselijk Nutsdepartement. Indertijd hebben we reeds bericht, dat op Hemelvaartsdag 1908 te dezer stede het muziekconcours van den Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen zal worden gehouden. De Amersfoortsche Muziekvereeni- ging is reeds druk in de weer met de voorbereidende maatregelen en naar we vernemen wordt al het mogelijke gedaan, te zorgen, dat de stad zelve zooveel doenlijk van dit feest zal pro- fiteeren. De voornaamste kwestie om de bezoekers in de stad te trekken is de keuze van het terrein. En nu beeft men het oog geslagen op een gedeelte van het plantsoen, dat na tuurlijk dien dag zal moeten worden afgesloten. We hopen echter, dat be zwaren daartegen, niet van overwegend belang zullen zijn en dat het gelukken zal dat terrein voor het concours te verkrijgen. Wie een wandeling door de Beekeusteinsche laan maakt, zal zeker verwonderd staan over de twee ge bouwen, die daar in vrij korten tijd zijn verrezen. Het eene, de Fröbelschool is reeds bijna geheel klaar en wordt begin Januari in gebruik genomen, het andere de Industrie- en Huishoud school, schiet aardig op, en is reeds gedeeltelijk in gebruik. De ie-luit. J. H. Sonne, van het 5e reg. inf. wordt gedetacheerd bij de Koloniale reserve. Op tweeden Kertsdag werd te Hilversum door het „Hilversumsch Schaakgenootschap een wedstrijd ge houden, waaraan door vele spelers werd deelgenomen. Van groep I in de tweede klasse behaalde de heer L. J. van Rhijn, al hier, den eersten prijs, na loting met den heer Stokvis uit Amsterdam. Beiden behaalden 21/, punt. Zoo wij reeds meedeelden zal Zondag 5 Januari 1908 een volksavond worden gegeven in Amicitia door het Nut. De vereeniging „Spes" met wel willende medewerking van de heeren H. (viool) en P. R. (cello), zal een keurig programma uitvoeren, dat we hier laten volgen. 1. Kinder Symphonie van Ludwig Schutte. 2. „De Huwelijksadvertentie," Blijspel in één bedrijf van Eva Westenberg. 3. ,,S. P. E. S." lied met variaties. ia. Serénade, Jos. Haydn, voor strijkkwartet. 4b. Variaties uit 't Keizer kwartet Jos. Haydn, voor strijkkwartet. 5. „Mijnheer de Leur komt," Blijspel in één bedrijf van Jos. van Leek. Naar wij vernemen zal alhier Dinsdag 10 Januari een openbare ver gadering worden gehouden, waarin de heer A. C. Bos uit Egmond aan Zee het nut zal bepleiten der Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies. Bereids is reeds een voorloopig comité benoemd waarin personen van verschillende richting hebben plaats genomen. Het ligt in de bedoeling alhier een afdeeling te vestigen van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies. Gisterenavond vond de politie achter het Militair Hospitaal een rijwiel, terwijl in de verte gekerm werd gehoord. Daarop afgaande kwam men tot de ont dekking dat een persoon in 't water lag te spartelen, terwijl een vrouw aan den kant stond om hulp te roepen. Spoedig was de drenkeling op het droge en kon hij zoo goed en kwaad het ging vertellen, dat hij van zijn karretje was gevallen en dat hij bij het verder kruipen te water was geraakt. Dat de drank hierbij ook in het spel was, spreekt, zouden we haast zeggen, vanzelf. BUNSCHOTEN. De Stct. no. 302 bevat een Kon. besl. van 20 dezer, houdende aanwijzing van het perceel, dat ingevolge de wet van 1 Nocember 1907, onteigend moet worden voor den aanleg van eene algemeene begraafplaats in deze ge meente. BAARN.De raadsvergadering is ui! gesteld tot Maandag 30 December a.s. Dinsdagavond reed de heer J. Willemse, alhier woonachtig, met paard en tilbury van Weesp naar huis. Nabij de Hakkelaarsbrug reed hij te dicht bij de rails der Gooische Stoomtram, daar de zware mist hem belette den juisten afstand te bewaren. De wagen werd aangereden door een tram, waardoor de voerman op den weg werd geslingerd en aan het hoofd werd verwond. De rijksveldwachter Kievit, bij het ongeluk tegenwoordig, zorgde dat dadelijk hulp kon worden verleend, waartoe de man naar Muiden werd vervoerd, 's Avonds bracht men hem over naar Laren en van daar per rijtuig naar Baarn. De verwondingen zijn van dien aard, dat de toestand van den patient hoogst ernstig is. Paard en tilbury werden later onbeheerd op den straatweg terugge vonden. Een der achterpooten van het paard was zeer gezwollen. Gistermiddag zijn 9 voetballende Amersfoorters naar Soesterberg getrok ken om daar te spelen tegen (met) een P. H.-elftal. Onze jongens hebben dan ook met 8o gewonnen. In de Remonstrantsche Kerk wordt Zondagmorgen half elf een gods dienstoefening gehouden, waarin zal voorgaan Ds. |S. Lulofs uit 's-Graven- hage. Op Oudejaarsavond 7 uur zal Ds. I. Hooykaas als spreker optreden. Voor den Doopsgezinden kring wordt op Oudejaarsavond half zeven, een godsdienstoefening gehouden in het Loge gebouw, van Persynstraat 1. Als spreker zal optreden Ds. A. H. Scholte van Zutphen. Rechtszaken. DE ZAAK OUD-BUSSUM. Het gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak Floris Vos wegens huisvredebreuk en weerspannigheid in vereeniging, door de rechtbank veroor deeld. Het hof vernietigde het vonnis op formeele gronden en opnieuw rechtdoende veroordeelde het wegens wederspannig- heid Floris Vos ook tot drie maanden en zes anderen tot acht dagen en beves tigde insgelijks de drie vrijspraken. Noodlottige vergissing. Een student te Delft, H. H. De B., cand. electro-technisch ingenieur, heeft door een vergissing sublimaat ingenomen in plaats van bromkali. Na een hevig lijden is de ongelukkige gestorven. Het lijk zal naar Duitschland worden vervoerd ten einde te worden verbrand. De gevederde waakhond- Men schrijft aan het Vad. Dat een hond een vreemdeling belet het erf van zijn meester te betreden, is plichtmatig. Dat een haan zich even wei met die taak belast, komt zelden voor. Iemand te Boschkapelle bezit zulk een rariteit. Doet overigens deze haan wat des haans is, bovendien houdt hij een waakzaam oog op den voorbijganger. Wil deze het erf betreden, dadelijk is het beest bij de pinken den bezoeker den doorgang te betwisten. Met opge zette halsveeren schiet bij onmiddellijk toe en stelt zich in gevechtspositie. Met zijn scherpe sporen en dito bek hakt hij er op in, zorgvuldig de schoppen en slagen ontwijkend van den aangevallene. Menige leurder en koopman moest onverrichter zake verder gaan, omdat deze gevederde waakhond hem den toe gang tot het huis belette. Eenbelangwekkendherael- verschijnsel. H. schrijf in de Zut). Cri.Wanneer men thans in den voor avond, bij helderen hemel den blik richt naar het Zuiden, ziet men daar tamelijk hoog boven den horizon, onder den vier hoek van Pegasus, op enkele graden afstand van elkander twee planeten als sterren der eerste grootte, aan den hemel. Mars, de helderste van het tweetal, be vindt zich nu nog ter rechterzijde van Saturnuszij bewegen zich beiden in Oostelijke richting. Mars, die zich veel sneller aan den hemel verplaatst, dan Saturnus, nadert deze nog steeds tot op den 81 Decemberzij komt dan met Saturnus in samenstand. Beiden gaan dan te gelijkertijd door het Zuiden, op een onderlingen afstand van nog geen vier maansmiddellijnen. Zij zullen alsdan gelijktijdig in het veld van een binocle zichtbaar zijn, het is don kere maan en een goede gelegenheid voor het vergelijken van de kleur en de hel derheid der beide planeten. Het licht van Mars, de aarde in het klein, is rood en geeft den indruk van vuurSaturnus, het wonder van het zonnestelsel, ver schijnt ons in een bleek, loodkleurig licht. Mars was in vroegere eeuwen de god van den oorlog. Deze, somtijds zoo schit terende planset bestuurdejden veldtocht, de slachtoffers op het slagveld verweten haar hunne nederlaag en hun wonden. Zij, die onder het teeken van Mars waren geboren, werden, volgens het bijgeloof dier dagen, krijgslieden, twistzoekers, moordenaars, barbiers, slachters, goud smeden, bakkers, of oefenden hun be roep uit door middel van vuur. Zij waren ruw, twistziek, lastig, vermetel, bsdrie- gers, veelvraten, heerschzuchtig, hadden bloedige oogen en roode haren, enz. Saturnus was de god van den tijd en van het noodlot en stond in verband met het smartelijkst lijden. Aan deze planeet werd naar aanleiding van haren tragen gang en eigenaardige kleur een onheilbrengende werking toegeschreven. Wee den mensch, die onder het teeken van Saturnus was geboren, diens ongeluk was niet te overzien. Het is dan ook niet te verwonderen, dat een samenstand dier beide planeten, in vroegere tijden, den bloeitijd der ster renwichelarij, als een zeer slecht voor teeken werd beschouwd. Venus, de koningin der sterren, thans avondster en gaat tegen het einde der maand ongeveer twee uur na de zon onder. Men zal bij genoegzaam helderen horizon de planeet zelfs vóór zonsonder gang in het Z. Westen kunnen vinden. De drie planeten staan dus in den voor avond gedurende eenigen tijd gelijktijdig aan dezelfde zijde van den hemel. Jupiter, de grootste der planeten schit tert enkele uren daarna, terwijl Mars en Saturnus nog in het Z. Westen te zien zijn, in vollen glans boven den Oostelijken horizon. De zwarte hand. Te Pitts- bucg is gisteren een inval gedaan in het hoofdkwartier van «De Zwarte Hand», het geheime genootschap van Italiaansche boosdoeners in de Veree- nigde Staten, dat zich vooral toelegt op moorden en geldafdreigingen. Zeventien kerels werden in een kelder gegrepen. Men trof hen daar aan, terwijl zij les namen in het toe brengen van doodelijke stooten met een dolk. Op den rug van een man, die tot den gordel ontkleed was wer den door twee bekende schurken de beste plaatsen aangewezen, om een mensch goed te treffen. In het gebouw waren verschillende ondergrondsche vluchtgangen. Heel wat wapens kwamen er voor den dag; het was een waar moordhol. AMERSFOORT, 27 Dec. 1907. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen Zand Hoendereieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem, kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen 'lamme Duiven Vette Varkens f—.- k 1—.— i 1 1.1 1 II"' - 8.- f per hecto- i liter. I IS ÖtO - M. I I 1 100 st. 1.46 -Kiio.' ii 1-60 - 0.90 - 1.— - 0.70 i» - 1.20 - 1.20 L ,50,, i i i - ~L2Ö per stuk. - 1.60 1 1 ■oi - 0^80 - 0.60 -1.261 - 0.70 ll pi paar - 8 12.- V per stuk II Zeugen Biggen Vet koeien Guste Kalt Kalt'vaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 60 heet. Appelen; 20 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen; 200 heet. Zandaardappelen; 18.000 stuks Hoendereieren; 8tuk Eenden eieren; kilo Grasboter; 400 kilo Hooi boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee; Vette Varkens; Magere varkens; Varkens voor export- lagorijen; 300 Biggen en Zeugen.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2