ipegse! behocrende Mi „De Eemlander" van 28 December 1907. 8. W MELOHIOR POLISVOORWAARDEN y* UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. aLLLKLÜL A OVERTENTIEN. s-s Stoom Boo- on Siunstdrukkerij s-j -!- AMERSFOORT - Nota's - tekeningen - Quitanties - Briefpapier - Briefkaarten - Enveloppes Fabriek van Kantoorboeken met speciale liniature. DE BESTE DE CRISIS. Na eerst de geschiedenis van het ontstaan der crisis nog eens nauw keurig uiteen te hebben gezet vraagt het „Vad." Wat nu Zal de heer S. v. d. Oye, als hij wederom geroepen wordt advies te geven, opnieuw verklaren, dat aan het heengaan van het tegenwoordig mi nisterie de schaduwzijde zal zijn ver bonden, dat door dit aftreden ook de oplossing van het kiesrechtentwerp van de baan zal raken Er Is reden, te vermoeden, dat hij dit niet zal doen, als hij met ons van oordeel is, dat naar alle waarschijnlijk heid juist aan de orde komen van de voorgestelde Grondwetsherziening, aan het votum van Zaterdag 11. niet geheel vreemd is. Maar welke adviezen ook in dezen of genen zin mochten worden uit gebracht, ons wil het voorkomen, dat het ministerie in de gegeven om standigheden niet langer achter de groene tafel kan blijven zitten. Te minder is dat mogelijk, omdat tot het votum van Zaterdag jl. ook hebben meegewerkt Kamerleden, die geacht worden tot de vrienden van het ministerie te behooren. Trouwens, de heer Heemskerk en de zijnen zijn niet zoo naïef, dat men kon aannemen, dat zij niet vooruit gezien hebben de gevolgen, welke, vooral na het gebeurde in het voorjaar, een af stemming van de Oorlogsbegrooting onvermijdelijk met zich moest brengen. Toen de begrooting van Staal door de Eerste Kamer was verworpen, konden zij althans nog met eenigen schijn van recht zeggenvoor het votum zijn wij niet verantwoordelijk wij zijn niet zedelijk verplicht een opdracht van het vormen van een nieuw ministerie aan te nemen. Maar thans is de toestand geheel anders. Thans heeft niet de Eerste, maar de Tweede Kamer het doodvonnis uitgesproken. De oppositie, die aan dit ministerie het regeeren onmogelijk heeft gemaakt, zal dit niet hebben gedaan zonder zich volkomen bewust te zijn van de ver antwoordelijkheid, die daaruit voort vloeit. Het „Handelsblad" schrijft Wij zijn dus weder een tijdperk van crisis ingetreden, dat geruimen tijd kan duren alvorens een oplossing is ge vonden. Althans indien het waar is, dat de stemming van j 1. Zaterdag niet het uitvloeisel is van een overleg tus- schen de fraction der rechterzijde, van welke, op slechts drie leden na, allen hun stem tegen het hoofdstuk hebben uitgebracht. Gewoonlijk ligt in zulk een betooging opgesloten, dat degenen die tot een dergelijke gezamenlijke daad van oppositie zijn overgegaan, ook bereid zijn de verantwoordelijkheid daarvoor op zich te nemen en het be wind te aanvaarden. Wel behoorden onder de 53 tegenstemmers ook de 7 sociaal-democraten en vijf vrijzinnigen in de Kamer, maar ook zonder deze vormden de 41 tegenstemmers van rechts de meerderheid tegenover de 38 stemmen vóór. Volgens de constitutioneele gebruiken zijn nu de leiders dergenen die de groote meerderheid onder de oppositie uitmaakten, dus van de rechterzijde, allereerst geroepen de regeeringstaak over te nemen. Zijn zij daartoe bereid en gereed Of is ook voor hen de stemming een verrassing geweest De uitingen in de organen dier partijen geven aanleiding het laatste te ver moeden en is dat inderdaad juist, dan heeft men volop reden zich te verbazen over de roekeloosheid waarmede dan deze crisis is uitgelokt. De oplossing worcit dan uiterst moeilijk. De „Middelburgsche Courant" zegt: Hoogstwaarschijnlijk zal de heer Heemskerk geroepen worden om een Kabinet te formeeren. Zal Uem dit gelukken Dit is groote vraag. Een rechtsva5jnet zonder dr. Kuyper dit levenski,hebben Zullen niet vei^ ontstemd worden wanneer hun groote ;r,an gehee[ buiten de combinatie wordt groten En verder: Zal men den heer De Savornin Loh- man kunnen voorbijgaan, en zaj hii een zetel willen innemen in een ka binet, onder zulke eigenaardige om standigheden, tegen zijn zin, tot stail(j gekomen Wij hebben alle reden om te ver moeden dat het niet zoo gemakkelijk vallen zal een Ministerie uit de Rech- 2> zijde saam te stellen. Maar de heeren hebben het gewild. Zij moeten nu maar ondervinden de gevolgen van hun roekelooe handelen. Het is thans de tweede maal in een jaar dat zij het Ministerie, door het verwerpen van een begrooting nopen de portefeuilles ter beschikking der Kroon te stellen. De tweede maal dat zij in de gelegenheid worden gesteld het bewind over te nemen. Laten zij nu niet voor de tweede maal zoo laf zijn niet de gevolgen van hun daad te durven aanvaarden. Wij wachten dus af wat zij nu zullen doen. Hun legerhervorming, hun sociale wetten, en ook hun grondwetherziening zien wij met verlangen tegemoet. Bij Kon. besluit is onze stadgenoot de Heer J. B. H. Goenen benoemd tot Adjunct-ingenieur bij de Staatsspoor wegen in Ned.-Indië. Bij de aanbesteding van een win kelhuis te Soest door de architect W. v. Schaik alhier werd ingeschreven als volgt: J. Beek f 11.26S, P. en J. Boon- acker f 12.200, Beverborg en Franssen f 12.620, allen te Hilversum, D. Dolman f 12.670, B. A. Deijs 1 11.705, allen le Baarn, Jan Stalenhoef f 11.990, A. de Bruijn Jz. f 11.698, Jan Schalkx f 12.400, Johs. van Dijk f 12.900, (1. Sukkel Jz. f 14.200, allen te Soesl, G. G. Blanke f 11.565, J. v. Keulen f 11.580, Lensing en v. d. Vijzel f 11.689, Keizer en Wil deman f 1 i 800, allen alhier, J. v. '1 Kloosler t 14.100, W. Schippers 1 10.932, allen te Bussuin, en C. G. Streelkerk te Naarden f9935. Een jongniensch uit A'foort, dat op den Eemdijk te Baarn fietste, raakte op eenmaal zijn rijwiel kwijl, doordat de hit van een bakkerswagen op zij sprong en in liet voorwiel verward raakte. Ter voltooiing van de vernieling reed ook een zware molenaarswagen over het reeds zoo gehavende rijwiel. De fietser was genoodzaakt te voet naar huis terug le keeren. De le luitenant L. J. Rieber van het 5e regiment Infanterie wordt op 1 Januari a.s., voor den tijd van een jaar, gedetacheerd hij de Mil Verkenningen te 's Gravenhage. De le luitenaut Sauseverino van de Italiaansclie cavalerie, in garni zoen te Napels, die, in opdracht van zijn Regeering, in verschillende landen rijscholen bezoekt, vertoefde met dit doel ook heden hier ter stede, waarbij hij werd rondgeleid door den rit meester instructeur bij de Rijschool, M. Grondhout. Gisterenavond, terwijl niemand thuis was, brak brand uit bij den poelier Dricëntiuizen, Achter den Heiligen Geest. Hel vuur dat beneden schijnt te zijn aangekomen sloeg in een minimum van lijd naar de bovenverdieping over, zoodal hel brandje een vrij erns'ig aanzien kreeg. Gelukkig was de Brandweer spoedig ter plaatse. Hel eerst was de Vrijwillige present, spoedig gevolgd door spuit No. 3. Nadat men de deur opengebroken had werd aanstonds door beide spuiten waler gegeven en was men spoedig liet vuur meester. Oorzaak onbekend. Hedenmorgen kwamen op de Langegracht bij de Elleboogstraal Iwee wielrijders met elkaar in botsing. Hoewel de schok niet hevig was, geen der fieisers kwam zelfs te vallen, waren toch de kar retjes danig gehavend, daar de voorwielen geheel gebogen waren, zoodat aan verder rijden niet te denken viel. Bij het vellen van een boom in een tuin aan de Beekeslcinsche laan, kwa m het gevaarte op een ijzeren hek neer' dal gedeeltelijk verbrijzeld en ver bogen werd. Naar wij vernemen, wenschen de brieven- en telegram rstellers tergelegen- van het Nieuwjaar hun heilgroet aan te bieden met de aangegeven buslichtingen aan het station, voor de richting Amster dam, Zwolle, Utrecht, Zutphen en Nij megen. Daar op deze wijze alle bezwaren van het zoogenaamde „wenschen" voor hen ondervangen worden, kan het publiek tevens ten goede medewerken, door stof felijke blijken van belangstelling aan hém uit te reiken die, zulk eene kaart met „Niewjaarsgroet" aanbiedt. Het ve heugt ons tevens te kunnen mede- deelen, dat bij eene vorige gelegenheid, een dergelijk plan, algemeenen bij val heeft ondervonden. Donderdag, 2den kerstdag, werd ter gelegenheid van de opening der nieuwe serre in café het Boomje van den heer Otte aan den Heiligenbergerweg een soirée musicale et amusante door den ondernemer aan de bezoekers aangeboden. Het gezellige zaaltje was stampvol, terwijl een zeer geanimeerd bal het pret tige tuitje besloot. De zaal maakt een gezellige indruk en leent zich uitstekend voor vergaderingen en feesten. BARNEVELD. Gisteren is door den Raad alhier besloten een tijdelijke geldleening te sluiten van hoogstens f 70000, met de firma Lamaison Bouwer Co. Verder werd tot gemeente-genees heer alhier benoemd Dr. de Grave alhier. SCHERPENZEEL. Door den Gemeen teraad is aan de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenver keer een subsidie toegekend van hoogstens f 250 voor verharding van Molenweg en Groote Steeg, 't Bestuur van Vreemdelingenverkeer zal zelf deze zaak ter hand nemen en bij de aan grenzende eigenaars gaan om bijdragen. Bedriegers. Twee Haagsche antiquairs kwamen dezer dagen in Nieuwkoop om zaken te doen. Na bier en daar geweest te zijn, landden zij aan bij den lieer D., een kenner van antiquiteiten. Dezen verkochten zij, onder alle mooie praatjes, eenige vaasjes en pul letjes voor f150. Beide partijen waren over den handel erg verheugd, maar- toen eenige uren later een echte kenner Van antiquiteiten den heer D. ver zekerde, dat de gekochte oudheden pas vervaardigd waren, was hij zeer ontstemd over het bedrog. De politie werd in den arm genomen en twee Haagsche rechercheurs wisten spoedig de kooplieden op te sporen. Om alle moeite met de justitie te voorkomen (een der bedriegers was pas ontslagen uit. de gevangenis, waar hij vertoefd had wegen gepleegd bedrog), gaven zij het geld aan den lieer D. terug en verzochten hem hun waar maar met den beurtschipper terug te zenden. Vloeibare lucht als on t- plofti 11 gs middel. Het is bekend dat bij het maken van den Siniplontunnel proeven zijn gedaan niet vloeibare lucht. Eene machine leverde dagelijks lot 150 K G. vloeibare lucht, waarin papieren zakken gelegd werden, gevuld met een mengsel van petroleum en zemelen. Nadat zij behoorlijk gedrenkt waren, werden deze atronen in de openingen gestoken, waar men reeds aangevangen had met boren, en door middel van electrische vonken aangestoken. Dikwijls weigerden de patronen te werken, en dit is de voornaamste oorzaak, waarom men er niet mee door is gegaan. Thans zijn in Amerika proeven met vloeibare lucht als ontploffingsmiddel genomen, en wel met het besle gevolg, zooals het tijdschrift Prometheus mededeelt. Zij muuten uit door eeuvoudighied en ver trouwbaarheid. Zij berust op het bekende feit, dat vloeibare gassen verdampen, wanneer een zekere temperatuur over schreden wordt. Sluit men het dus op in een val, dan ontslaat bij de plotse linge verdamping een groole druk van het gas. Nu heeft men vloeibare lucht in kleine cylinders van phorphorbrons gedaan, hel eene eind is gesloten door een deksel vervaardigd uit een week mengsel van metalen. Het andere eind loopt uit in een lange, dunne buis, voor zien van een ventiel, die slechts van builen naar binnen geopend kan worden. De cylinder wordt leeg op de plaats gelegd, waar men wil boren, daarna wordt de lucht er in gebracht, die na eenigen tijd zoo zeer verwarmd is, dat de uitbarsting met groote heftigheid plaats vindt. Er ontstaan geen vlammen of schadelijke gassen, wat zeer bevorder lijk is voor den goeden afloop. Staking bij debrandweer. In Boedapest dreigt eene staking van de brandweermannen wanneer aar. hun verzoek om vermeerdering van personeel niet wordt voldaan. Het denkbeeld lijkt echter zoo vreemd, dat men wel mag gelooven, dat zij van plan nog niet zoo vlug tot den daad over zullen gaan. In eene zitting van den gemeenteraad werd een adres voorgelezen Als met 1 Januaii de toestand nog niet is verbeterd, ver klaren alle brandweermannen in geen dertig dagen mee te zullen helpen aan 'l blussch n van een brand. Mocht dit nog niet de gewenschte gevolgen hebben, dan zullen zij tot eene algenieene werk staking overgaan. Laatste woorden van be roemde artsen. Zooals men weet bestaat er eene groote verzameling van „laatste woor den", die beroemde mannen kort voor hun dood uitgesproken hebben, ot waar van tenminste beweerd wordt, dat deze ze zeiden. Dat Augustus in zijn stervings- uur patethisch uitriep: „De somedie loopt ten einde heb ik mijne rol goed gespeeld is alom bekend. Niet nnnder belangwekkend is eene verzameling „laatste woorden" onlangs verschenen in de „British Medical Jour nal". Deze zijn alle afkomstig van beroemde artsen, dus van menschen, die zelf uit stekend op de hoogte waren van hunnen toestand. Halter stierf met de woorden „Het hart slaat het hart slaat nog het hart slaat niet meer." Nothnagel noteerde in zijne laatste oogenblikken de verschijnselen van zijne ziekte„geschreven in den nacht van 6 Juli 11a een hevigen aanval van „an gina Pectoria" ik zal sterven aan verkalking der bloedvaten. Cooper, Bright en Brodie stierven met zegewenschen op de lippen. Darwin zag den dood moedig in 't gezicht en zei stervend Ik ben werkelijk niel bang voor den dood. De anatoom Hunter stierf vroolijk lachend, zeggendeHoeveel schoone regels zou ik nog schrijven, wanneer ik de pén slechts vast kon houden. Goldoni sidderde voor den doodtoen de arts, die bij hem was, vroeg oi hij zich kalm voelde, antwoordde hij„0 neen, inte gendeel I" Guvier erkende stervend nog de verdiensten van zijne collega's. Toen hij zag hoe zi)ne vingers zich tegen zijn wil krampachtig op de dekens samen trokken zei hij; „Bell heeft gelijk, mijne bewegingszenuwen zijn verlamd." Locolz stierf al schertsendhij sprak tot de dokters, die hein behanhelden„Tot weerziens, mijne heeren, bij mijne lijk schouwing." Ontvluchting uit het Sérail. Thans is het in Konstanti- nopel bekend geworden, dat reeds eenige weken geleden in Yilda eene ontvluchting uit het serail heeft plaats gevonden, die een grooten schrik te weeg heeft gebracht. Het betreft bier wel is waar geene Fatme of Suleika, maar toch twee mannen uit den harem des sultans. De ceremoniemeester Munir Pascha noemde ze bij een bezoek van de vroegere kroonprinses van Oosten- 1 rijk op haar vraag, wie die zwarte baardelooze heeren waren, zeer ken merkend „presque-Messiens." Inderdaad zijn deze twee euneuchen onlangs uit den harem gevlucht, en wel op een feestdag aan het hof, zoodat van hunne ontvluchting eerst niets bemerkt werd. Zij verklaarden slaven te zijn, eti daar deze in Turkije beschermd worden, is het hun ondanks spionnen en ge heime politie-agenten gelukt, naar Egypte te komen Het „hoe ligt nog verborgen in het duister, dat alleen in staat is een ontvluchting uit het serail mogelijk te maken. Ongeluk te P a r ij s. Op lijn no. 4 van den Metropolitain had Zater dag een ongeluk plaats ter hoogte van de Rue Lutece. De wand van een groote caisson, die men deed zakken, week uit ten gevolge van een ontploffing der samengeperste lucht. De in de caisson aanwezige werklieden werden tegen den wand geslingerd en deels door de ge vormde opening in een andere caisson, die als regenbak diende. Vijf arbeiders verdronken. Diefstal van een kanon. Een eigenaardige diefstal is te Gosiar in Hessen gepleegd, ten koste van generaal Von Helden. Deze had twee Fransche kanonnen van 't jaar '7ü voor zijn huis staan, die hem door Keizer Wilhelm I geschonken waren. De oudste vrouw el ij ke arts. Binnen eenige dagen viert de eerste vrouwelijke dokter der wereld, haar 40-jarig doklersjubileum. Dit is de (hans in de Russische stad wonende vrouwelijke arts Nades da Prokownjewna Ssoesslowa-Golubewa, die 40 jaar geleden te Petersburg promoveerde tot doctor in de medicijnen, de chirurgie en gynae cologie. Geheimzinnig schip. Te Venetië is een geheimzinnig schip aan gekomen. Het kwain met volle zeilen aanvaren, maar het werd blijkbaar niet bestuurd, en toen men in een boot er heen voer om het te onderzoeken, bleek ei geen levend mensch aan boord te zijn. Men vond echter den kapitein levenloos in de kajuit en een dokter bevond bij onderzoek dat hij was dood gevroren. Wat er van de bemanning is geworden, bleef tot dusverre onbekend. Een verloren sijsje. De schoenmaker R. in Nanen (Brandenburg) bezat reeds vele jaren een tam sijsje, dat dikwijls vrij in de kamer mocht rond vliegen. Den vorigen zomer, op een mooien Julidag, maakte de vogel gebruik van de gelegenheid om door het open raam naar buiten te vliegen. Te vergeefs wachtte de eigenaar op de terugkomst van het beestje en eindelijk kocht hg een nieuw sijsje, dat hij dikwijls in de kooi buiten tegen de muur hing. Eenige dagen ge leden zag de lieer R., dat een andere sijs boven op de kooi zat. Dadelijk kwam de gedachte in hem op, dat dit misschien zijn vroegere kamergenoot zou zijn. Voor zichtig nam hij 't kooitje van den wand, terwijl de nieuwe gast er heel kampjes op bleef zitten. In de kamer werd het kooitje geopend, hij vloog er dadelijk in en verdreef den bewoner, dien hij blijk baar als een indringer beschouwde, van het voederbakje, waar hij zelf nu te goed ging doen. Na 't stillen van zijn' honger kwam bij weer uit het kooitje en zocht alle bekende plaatsjes in de kamer op. Dit sterkte den heer N. in zijn vermoe den, dat dit zijn verloren vogel was, en vol vreugde nam hij het bees!;e, dat op zijn eigen houtje een zomerreis bad ge maakt, en nu in zijn vroeger tehuis be schutting voor den winter kwam vragen, weer in genade aan. BRÜ.CDESTRAAT 18—20 TELEFOON No. 62. voor levensverzekering biedt de „New-Yorker Germania" van I860. Door de in de polis voor ieder jaar vermelde afkoop- en beleenwaarden en door de automatische voortzetting bij staking der premiebetaling wordt in alle denkbare omstandigheden en behoeften voorzien. (Ideaal-polis). Vraag inlichtingen aan het Hoofdkantoor voor Nederland te ARNHEM, Weverstr. 40. Stoom- Boek- en Handelsdrukkerij, Firma A. J. MICHLELSEN Amersfoort.

De Eemlander | 1907 | | pagina 5