STADSNIEUWS. BUITEiNLANu. Merkwaardige Woorden en Daden BINNENLANö. UIT DE PERS. Uit de Omgeving. de rechterzijde is in haar organen van oordeel, dat er. eerst nog een ander stadium dient te worden doorloopen. Het kortst en krachtigst wordt dit gezegd door de «Standaard» in dit korte entrefilet. «Naar constitutioneelen eisch moet het bewind accoord gaan met de meerderheid in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Gerekend naar de stembusactie van 1905, is die meerderheid nog altoos links. Alzoo Links en niet Rechts moet voor het Kabinet zorgen, ook al treedt dit Kabinet af. Nooit kan aan een minderheid van de Tweede Kamer het obligo worden opgelegd, om een bewind te leveren. Tenzij men van Links eenparig zijn ijnpotentie betuigt, en het duidelijk uit spreekt Wij kunnen niet langer. Maar ook dan eerst. Zoo stond het bij de Staalcrisis. Zoo staat het ook nu. En zelfs in strenger zin dan toen. Toen toch kwam het votum van de Eerste Kamer, nu van de Tweede Kamer. En ook, toen stemde alleen de oppositie tegen. Ditmaal stemden leden tegen uit alle fractiën Links en Rechts op ééne na.» Dit is duidelijke taal. Eerst moet dus door de Koningin aan een linker man, Thomson of Nolting of misschien zelfs wel Troelstra worden gevraagd een kabinet te willen formeeren. Na tuurlijk zeggen dan deze heeren van neen, en als dat dan netjes zwart op wit is geconstateerd, dan komt de rechterzijde en zegt: «ziet ge wel hee ren, gij kunt niet, gij zegt het zelf, dat gij niet kunt, wij zullen het thans doen, maar en dan ligt natuurlijk de zweep klaar. Men zou zoo zeggen, dat de rech terzijde wel regeeringspartij zou willen zijn. Maar wie zoo spreekt heeft het volgens de «Standaard» mis. We lezen daar «Begeerlijk zijn de negen portefeuilles op dit oogenblik zeker niet. Van Links zal men aarzelen, en, al is men, met het oog op de samenstelling der Kamer, het eerst aan het bod, zich door de pijnlijke ervaring van het nu aftredend Kabinet, eer afgeschrikt ge voelen. En van Rechts stuit men op een Kamermeerderheid, die, krachtens de stembus van 1905, nog altoos een scherp tegen Rechts gekeerd karakter vertoont». Men gevoelt wel waar het heen moet. Als van Rechts een staatsman optreedt, dan moet hij het ontbindingsbesluit der Tweede Kamer in zijn zak hebben. Dat is het, waar de «Standaard» op aanstuurt, en de andere bladen der rechterzijde met haar. Slechts één blad zagen wij tot nu toe, dat daarin een andere meening verkon digt. Dat is «de Tijd», het hoofdorgaan der Roomsch-Katholieken. Dit blad acht, «dat de Rechterzijde, indien zij daartoe geroepen wordt, volgens goede constitutioneele zeden, de overneming van het bewind niet mag weigeren.» Ook dit blad haalt de Staal-crisis aan, maar vindt, dat het geval thans geheel anders ligt. Toen was het de Eerste Kamer die de begrooting verwierp, nadat de Tweede haar, hoewel aarze lend, had aangenomen. Thans is het de Tweede Kamer zelf, die het gedaan heeft en het is niet mogelijk dat votum anders uit te leggen dan het Kabinet, blijkens zijn ontslagaanvrage, heeft gedaan. Het blad concludeert dus, dat «niet het partijbelang, doch de plicht door vaderlandsliefde en constitutioneelen zin opgelegd, de leiders der rechterzijde er toe moet nopen om, als het verzoek tot overneming van de teugels van het bewind tot hen komt, dit verzoek niet af te slaan.» Dat het alsdan spoedig op een Kamerontbinding szal uitloopen, vreest het blad niet. Het is zeer wel mogelijk om nog een tijd te regeeren met de huidige meerder heid. Maar als 't tot een principiëele kwestie komt, dan moet het natuurlijk springen. Kunst- en Wetenschap. Naar het A. D. verneemt zal hier in de tweede heeft van Februari een concert worden gegeven door de heeren Schater (piano) en Hekking (cello). Zeer waarschijnlijk komt Eduard Verkade hier in de eerste helft van Januari, fragmenten uit Hamlet, in de vertaling van Jac von Looy, voordragen. GEMEENTE BELASTINGEN. De Gemeente Ontvanger van Amersfoort herinnert bij deze, voor zooveel noodig, aan de spoedige voldoening der nog openstaande posten der inkomsten- en slraatbelasting, aangezien weldra met de vervolging zal worden voortgegaan. Amersfoort, 31 Dec. 1907. De Ontvanger voornoemd, K. v. d. BIJRG. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat het bureau van den Burgerlijken Stand op Nieuwjaarsdag voor het publiek geopend zal zijn des voormiddags van 8!/9 9 uur, uitsluitend tot het doen van aangifte van ge boorte of overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet geschieden aan het gemeentehuis, mon deling of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en 8'/« uur des voormiddags van dien dag. Mr. J. K. H. de Beaufort is ge kozen tot ondervoorzitter der afdeeling Utrecht van de Ver. tot Bevordering der Pluimveehouderij, terwijl in zijn plaats als secretaris-penningmeester zal optreden de heer W. Goedegebuure. Een persoon, die zeer overmatig aan Bachus geofferd had was Zaterdagavond zoo ver buiten westen, dat hij zich op de hoogte voor de Koppelpoort te slapen wilde leggen. Een medelijdend vrouwtje, dat hem daar vond, meende dat hij wel eerder dood dan nuchter zou vriezen, waarom ze hem heel kordaat overeind trok en hem naar huis wilde brengen. Gelukkig namen eenige mannen haar laak over, want de persoon in kwestie kon bijna niet meer loopen en werd dan ook naar zijn huis gesleept. Gisterenmorgen kreeg een jong- raensch, dat voor een winkel op de Langestraat een rijwiel zag staan, plots den inval, dat het met het koude weer wellicht nog beter is, zich warm te trappen dan warm te loopen. Hij maakte zich dan ook zoo gauw mogelijk van het karretje meester en verdween er mee de Krommestraat in. Maar, helaas voor hem, langen tijd heeft hij het genoegen van te kunnen peddelen niet gesmaakt. Al in de Haversteeg viel hij in handen van twee politieagenten, die èn rijwiel en berijder aanhielden Aldus ontvingen wij het verhaal, maar bij navraag bij de politie was daar ter plaatse van den diefstal niets bekend. Het N u t. Op de algemeene vergadering van het Nutsdepartement alhier op Maandagavond 1.1. werden gekozen tot leden van het hoofdbestuur de heeren D. H. de Vries te Amsterdam en Mr. L. A. Bijbau te Delft. Na eenige punten van huishoudelijken aard werden aan die oogenblikkelijke ellende zal zij niets kunnen doen. Daarvoor zijn andere maatregelen noodig. Mochten enkele personen zich toch ge roepen gevoelen, zich tot eene commissie te vereenigen om, in de overtuiging, dat er in deze dagen van werkloosheid ont zaglijk moet worden geleden, juist door die ambachtslieden, die 't niet over zich kunnen verkrijgen de hand uit te steken om te vragen, de eerste nood te lenigen. RUSLAND. Een week geleden kwam uit Rusland het bericht, over de ontdekking eener samenzwering te Petersburg, met het doel, het gebouw van den Rijksraad en de daarin vergaderde leden in de lucht te laten springen. Sinds dien las men niets mer over het geval, zoodat de onderstelling voor de hand lag, dat het bericht een der vele ongegronde geruch ten omtrent revolutionaire samenzwerin gen in Rusland was geweest. Nu echter vinden wij het opeens in alle bladen bevestigd. De politie heeft inderdaad een hon derdtal journalisten in hechtenis genomen, na een huiszoeking in de voornaamste dagblad-bureaux te hebben ingesteld. Het was ook juist, wat het bericht be vatte, dat de bedoeling der samenzweer ders was zich door een perskaart toegang te verschaffen tot de vergadering van den raad. Zij wilden de redactie der Sovrem- noje Slowe gebruiken om toegang te krijgen een brief van die redactie aan de overheid met het verzoek om een kaart werd door de politie gevonden en zoo viel terstond de verdenking op de redactie leden der couraut. Deze konden echter gemakkelijk bewijzen, dat zij er zelf in waren geloopen en dat zij geheel on schuldig waren aan het revolutionnaire voornemen. Daarop heeft de politie haar onderzoek voortgezet en een groote hoe veelheid bommen en ontplofbare stoffen in beslag genomen. FRANKRIJK. Tegenover de talrijke geruchten die de ronde doen, als zou generaal D r n d e uit Marokko teruggeroepen zijn, omJ»t'de regeering ontevreden was over "4a beleid, heeft minister Clemenceau ''door middel van de Agence Fourier laten mededeelen, dat dit geenszins het geval is. Integendeelde regeering heeft dea geaeraal haar bijzoaderen dank be tuigd, omdat hij zoo spaarzaam geweest is met het levea zijner soldaten. De Temps houdt echter vol, dat er verschil vaa meening is geweesl tusschen den generaal en zijn regeering. Geaeraal d'Amade, Drude's opvolger, is naar Marokko vertrokken. De Fransche regeering heeft het bisschoppelijk paleis en het gebouw voor het seminarie te R e n n e s voor de universiteit aldaar beschikbaar gesteld. Alweder een ongeluk in de Fransche marine 1 In den nacht van Donderdag op Vrijdag, korten tijd voor de accu mulatoren van de onderzeesche boot Venlöse, die voor het arsenaal te Cher bourg aaa den wal gemeerd lag, geheel geladen waren, waarmede twee man zich onledig hielden, sprong het waterstof reservoir met een ontzettenden slag. De ontploffing veroorzaakte een paniek in het arsenaal, vooral in de kasematten, waar de bemanningen der onderzeesche booten waren ondergebracht. Door de ontploffing sprongen alle accu- nulatoren, doch als door een wonder ,'Werd geen der beide mannen gekwetst. De schade wordt op vijftig duizend francs geschat. Het ongeluk wordt ge weten aan kortsluiting in de electrische lichtgeleiding. VAN Ministers en Kamerleden gedurende de {aren 1850—'58, ontleend aan Kollewijn's Geschiedenis van Nederland. 4e deel. 8. De Koning wenste echter dat aan de bezwaren van de voorstanders van het biezonder onderwijs zoveel mogelik te gemoet zou worden gekomen. Maar om aan die wens te voldoen, zou het mini sterie zijn overtuiging, door Van Reemen uitgesproken, moeten prijs gevpn. Dewijl bovendien bij de periodieke verkiezingen van Junie 1857 de liberale partij in de Tweede Kamer ten nadele van de andere partijen versterkt werd, traden Van Hall, Donker Curtius en Van Reenen af. De Koning benoemde in hun plarts de anti revolutionair Van der Brugghen en de konservatieven Gevers van Endegeest en dr. Simons, direkteur van de Delftse akademie tot opleiding van ambtenaren voor Nederlands Indië. Het was de bedoeling van de Koning om door deze benoemingen een bevre diging, zo mogelik een verzoening van GROOT BRITANNIË. De beruchte Druce-Portland-zaak waar bij beweerd wordt, dat de vijfde hertog van Portland een dubbelleven geleid heeft, als hertog en als een zekere T. G. Druce, wordt nu eenvoudiger. Men kent de feiten. De hertog zou later zijn indentiteit als eerzaam Londensch burger hebben uitgewischt door een schijnbegrafenis in December 1864. Teneinde nu de praatjes, alsdan erin de kist lood zijn gelegd, in plaats van een lijk, heeft de familie en de rechter verlof gegeven had, het openen van de kist. Dit is gisteren geschied en ziet, zij bevatte de overblijfselen van een bejaard man met langen baard. Op de kist was een plaat met het opschrift Thomas Charles Druce. Nu kan men natuurlijk betwisten dat het lijk werkelijk dat van Druce is, en naar het schijnt wordt dit ook reeds door de tegenpartij gedaan, maar voor hen die buiten dit proces staan heeft het nu zijn belangrijkheid verloren. DE CRISIS. Nadat de Koningin, als gewoonlijk in tijden van ministerieele crisis, eerst den vice-president van den Raad van State en de voorzitters der beide Kamers heeft geconsulteerd, is gisteren mr. Th. Heems kerk in gehoor ontvangen. In aansluiting aan ons bericht betreffende het instellen van een com missie tot onderzoek van de administratie der Rijksverzekeringsbank, deelt men aan het Hbld. mede, dat vóór het in stellen dier commissie door den heer Von Freytag Drabbe, commies, een voorstel was ingediend tot reorganisatie der Ongevallenafdeeling, welk voorstel ook werd aangenomen. Bij de uitvoering, die onder zijn leiding plaats vond, bleek dat de formatie dier afdeeling (180 man) met 39 man kon worden verminderd, wat dan ook is geschied. Dit is dus het resultaat op één afdeeling en men ver zekert het blad, dat in de practijk de nieuwe wijze van werken doelmatig is gebleken. Met 1 Januari is ingesteld een centraal-bureau voor perszakeu van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren, gevestigd te Maarssen. Het bureau is samengesteld uit de heeren H. A. Aalfs, burgemeester-secre taris van Vries, lid van het bondsbestuur, voorzitter J. N. Elenbaas, burgemeester- secretaris van Krabbendijke, hoofdredac teur van het Bondsblad, ondervoorzitter en D. Kooiman, secretaris van Maarssen en Maarsseveen, redacteur. Voorts is of zal worden ingesteld in elke provincie een perscommissie, mede met ingang van 1 Januari. De ex-sultan van Atjeh is ver bannen naar Amboinade overige grooten naar Menado en Timor. Het «Vaderland» weet thans mede te deelen, dat de schrijver van de be kende «Wekker»-brochure is de ie-luite- nant der infanterie W. A. van Oorschot, die wegens het noodeloos afmaken van zeven bewoners der Gajö-landen voor den krijgsraad werd gedaagd, doch wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. DE CRISIS EN DE PERS DER RECHTERZIJDE. Zijn alle bladen van links het er over eens, dat thans de rechterzijde de regeering zal hebben te aanvaarden, de konservatieven en de anti-revolutionai ren tot stand te brengen. „Van der Brugghen", aldus beschrijft hem mr. W. H. de Beaufort, ,had een oog ook voor het betrekkelik goedehij zag niet alleen naar de tarwe, maar ook naar het onkruid; ook daar waar het Christelik beginsel niet geheel doordrong, kon het toch, naar zijn denkwijze, veel kwaad wegnemen; daarom was niets verderfeliker dan zich in vijandige stem ming van die maatschappij af te zonderen. Juist ten opzichte van de zaak die hen zou scheiden, het onderwijs, kwam het verschil tussen Van der Brugghen's praktijk en Groen's bespiegeling het meest aan 't lichtDe school (zo schreef v. d. Br.) is niet principaal een opvoedings plaats, veel minder een kerk in 't klein of een Bekehrungs- Anslalt, zij is essen tieel een plaats waar de kinderen moeten leren lezen, schrijven en rekenen, en enige voorbereidende kennis van het wereldrond opdoen." Bij de beraadslaging over de staats- begro'ing van 1857 antwoordde Van der Brugghen aan Groen, die hem als een anti-revolutionair voorstelde: ,Dat ben ik nooit in de volkomen zin van 't woord geweestIk ben nooit van gevoelen geweest, dat een christelike, theologiese, kerkel'ke of oukerkelike richting, ook al droeg zij de stempel van de waarheid aan haar voorhoofd, als een politieke partij mocht optreden Elke politiek die zich vereenzelvigt met een Christe like richting, vereenzelvigt zich daardoor noodzakelik, onvermijdelik, met een of ander christelik leerbegrip en wordt daardoor noodwendig exclusief." Simons, van wie men een wet ver wachtte die een einde zou maken aan de agitatie over de schoolkwestie, nam enige leden van de Tweede Kamer tegen zich in, omdat hij zich een beslist voor stander verklaarde van de gemengde christelike schoolen wegens zijn uitge sproken voornemen om lager, middel baar en hoger onderwijs te gelijk te regelen, wekte hij bij andere leden de vrees op, dat een wet op het lager onderwijs, waaraan zozeer behoefte was, onbepaald zou worden uitgesteld. Het gevolg daarvan was, dat zijn begroting werd afgestemd, en hij zija ontslag als mi nister verzocht. Van Rappard die hem als minister van binnenlandse zaken opvolgde, diende in Februarie 1857 een ontwerp van wet op het lager onderwijs in, dat als middel van bevrediging in art. 23 bevatte„Het schoolonderwijs wordt, onder het aan leren van gepaste en nuttige kundig heden, dienstbaar gemaakt aan de ont wikkeling van de verstandelike vermogens van de kinderen en aan hun opleiding tot alle christelijke en maatschappelike deugden. „De onderwijzer onthoudt zich van iets te leren, te doen of te laten, wat strijdig is met de eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden. „Het geven van onderwijs in de gods dienst wordt overgelaten aan de kerk genootschappen. Hiervoor kunnen de schoollokalen buiten de schooluren ten behoeve van de leerlingen die ter school gaan beschikbaar gesteld worden." Overigens kwam het ontwerp bijna geheel overeen met dat van Van Reenen. Het liet aan de biezondere scholen vol ledige vrijheid en uitzicht op tegenmoet- koming en steun van de staat. Bij de beraadslagingen drongen anti revolutionairen aan op afzonderlike scholen voor Israëlieten. Professor Gode- froi, de enige Israëliet in de Tweede Kamer, trok daartegen te velde: de open bare school moest geschikt zijn voor alle gezindten, tegen christelijke deugden had hij volstrekt geen bezwaar. Katholieke leden wilden het woord christelik uit de wet verwijderd hebben, uit vrees dat het te veel in Protestantse geest zou worden opgevat. Thorbecke wilde het door den heer v. d. Horst Bru van de Commissie voor de Fröbels eenige mededeelingen gedaan^omtrent den bouw van die school, waarvan de belangrijkste wel deze was, dat het Bestuur besloten had in de school cen trale verwarming toe te passen, wat wel een groote uitgave ineens vorderde, maar tal van voordeelen heeft boven verwarming door gewone kachels. Bovendien werden door den heer v. d. Horst Bruijn en ook door den waar- nemenden voorzitter, den heerj C. van der Meer de leden opgewekt vooral tegenwoordig te zijn bij de opening der school op 4 Januari a.s. des namiddags te 2 uur. Maandag 6 Januari zal de school van 24 voor belanghebbenden te bezich tigen zijn. De vergadering was slecht bezet. Het zilveren feest van den h?er H. van Manen, gemeentebode en concierge van het Gemeentehuis zal 1 Fèbruari worden herdacht en niet 23 Dec. zooals de Oude Amersf. Crt. meldde en wat tot misverstand aanlei ding zou kunnen geven. We vestigen de aandacht er op, dat de door ons beschreven spaarbusjes van de Amersfoortsche Bank heden geëtaleerd zijn in het magazijn van den heer Van Nie in de Utrechtsche straal. Zondagmorgen kwam het bericht dat de Ijsbaan de Maat was geopend en hoewel de wind snerpend koud was, maakten aanstonds velen van de gelegenheid gebruik, de schaatsen weer eens onder de voeten te krijgen. Ook gisteren, toen het weer heel wat beter was dan Zondag was het bezoek aan de Maat zeer druk. Wie een prachtig modern inge richt magazijn wil zien, verzuime niet eens een kijkje te nemen in de Utrecht sche straat, 8, alwaar de heer J. E. van Nie Donderdag a.s. zijn winkel opent. We waren in de gelegenheid er reeds eens een kijkje te nemen en konden ons overtuigen hoe hier alles is te verkrijgen, wat op dit gebied maar te wenschen is. Niet alleen luxe maar evengoed zijn alle huishou delijke artikelen voorradig, terwijl men tevens een volledig bad met geijser en andere inrichtingen geheel in wer king kan zien. Op het gebied van gasverlichting kan men niets bedenken of de heer van Nie heeft het in zijn winkel ter wijl ook voor electrische geleidingen rijke keus is. Verder gasfornuizen, ge wone fornuizen, babyschalen e.d. Kortom het is een magazijn, dat een sieraad mag worden genoemd voor de stad en dat ongetwijfeld, met zijn rijke verlichting des avonds een schitterend effect maakt. Door de politie is een minder jarige aangehouden, die in de richting Apeldoorn is opgezonden. Op den openbaren weg is ge vonden en op het politiebureau gede poneerd een broche, die voor de recht hebbende aldaar is terug te bekomen. BAARN. Iu de Maandag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd een request van de bewoners der dwars straat van de Noorderstraat, daarbij verzoekende verlichting van dien weg met een paar gaslantaarns, gerenvoyeerd naar B. en W. ter afdoeningverder werd besloten dien weg te noemen „Bantamweg". Tot makelaar werd be noemd de heer E. Hartog. Aan den heer G. Klein Obbink werd op zijn verzoek een stukje grond aan den Molenweg verkocht voor de som van f 15. Aan opgevat hebben als het christendom op boven geloofsverdeeldheid. „Past men daarop toe", zeide hij, „wat men ziet en wat men niet ziet, dan is de stille werking van h«t christendom, boven verdeeldheid van geloof, oneindig alge mener en groter, dan hetgeen men in de kerkelike sfeer met ogen ziethet heeft onze wetgeving, onze samenleving en onze zeden doortrokken." Daar kwam Groen v an Prinsterer tegen zeggende: „Ik spreek ook van een christendom boven alle kerkgenootschap pen, evenwel zo, dat het in ieder kerk genootschap afdaalt, zich belichnamt, en in verscheidenheid eenzelvigheid ver toont. Ik bedoel het positieve historiese christendom, niet aan enig kerkgenoot schap eigen, maar aan alle christelike kerkgenootschappen gemeen; een leer stellig christendom in de onafscheidelik- heid van dogma, historie en moraal." Groen van Prinsterer was een be strijder, gelijk Thorbecke een verdediger van het wetsontwerp, en zo werd de vriendschapsband die Van der Brugghen vroeger verbonden had met Groen en de anti-revolutionairen verbroken. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2