214°4 LOTEN 1 SLUITING ksléée M, mm SPORT. Kerk- en Schoolnieuws ALLERLEI. ADVERTENTIEN. VAN ZALINGEN, I Vereeniging „VOOR DE KU££ST." der SCHILDERIJENTENTOONSTELLING Antwerpen EIet Bestuur van het Nutsdepartement Amers foort noodigt alle belang- stpllenden uit tot bezich tiging van het nieuwe gebouw van de Fröbel school in de Beekenstein- schelaan op 6 Januari a. s. des namiddags van 2 tot 4 uur. Nieuwjaarsgroeten. ,Vr .atuur van Baam's Mannenkoor, v O ja' op een desbetrefend verzoek lot wederopzeggens toe vergund voor de repetities gebruik te maken, van ,één lokaal der open bareschool aan den Eem- nesserweg, gedurende één avond per week. Besloten werd in het toltarief voor den straatweg van den Baarnschen Dijk tot den Amersfoortschen Postweg optenemen, motorrijtuigen, en het tolgeld daarvoor te bepalen als volgtmotor rijtuigen op meer dan 2 wielen 10.15; motortweewielers f 0.05 en voor elk wiel van een vóór- ot achtergespannen voertuig, f U.025 meer. De jaarwedde van het Hoofd der School aan den Eemnesserweg, den heer J. Schinkel, werd met ingang van 1 Januari 1908 periodiek verhoogd met f 50. Tot lid dei- Commissie tot wering van schoolverzuim, werd benoemd de heer A. van der Poest Clement, no. 2 der aanbeveling. Vast gesteld werd het kohier der schoolgelden voor de M.U.L.O.-School over de maan den Sept., Oct. en Nov. jl. Vervolgens werd vastgesteld een werkliedenreglement, inhoudende de voorwaarden, waarop de werklieden in dienst der gemeente wor den benoemd, geschorst, ontslagen en gepensionneerd, benevens de instructie, waaraan zij zich hebben te gedragen. In de navolgende Commissies werden de daarachter vermelde leden benoemd, te wetenBeplantings-Commissie, de heeren van den Bosch en Hornsveld Commissie voor Publieke Werken, de heeren van der Veen en van Leersum; Gas-Commissie, de heeren Greidanus, van der Veen en Rutgers van Rozenburg de Reinigings-Commissie, de heeren Haarman, Daatzelaar en Greidanus finantiëele Commissie, de heer en van den Bosch, Rutgers van Rozenburg en Grei danus. Besloten werd ten behoeve van het in 1908 alhier te houden Nationaal Concours voor harmonie- en fanfare corpsen beschikbaar te stellen 3 medailles en de vertegenwoordigers der deel nemende vereenigingen officieel ten ge meentehuize te ontvangen. Gunstig werd beschikt op een verzoek van verschil lende ingezetenen tot intrekking van het raadsbesluit der vorige vergadering, waarbij bepaald werd, dat de iep, staande achter het tolhuis aan den Baarnschen Dijk, zou worden gerooid. Adressanten waren van oordeel, dat deze boom één der schoonsten is van het geheele dorp en de schilderachtige omgeving van het tolhuis door het verdwijnen van dien boom zeer zou worden ontsierd. Ten slotte werden B. en W. gemach tigd tot het gunnen der te houden aan bestedingen in 1908. Doordat de grond te hard be vroren, en het weer te koud was, is de in het vorig nummer aangekondigde wedstrijd tot het vormen van een U. P. V. B.-elftal uitgesteld. -,-AJ Zaterdag werd te Leeuwarden de algemeene vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers voortgezet. Het begon met de afhandeling der financieele aangelegenheden. Er was ontvangen f 36.905.59s en uitgegeven f35.142.39. Er is dus een kassaldo van f 1763.20s. Den algemeenen penningmeester werd volledige décharge verleend. Alsnu worden verschillende zaken van organisatie behandeld. Met algemeene stemmen wordt verder besloten tot afscheiding van den Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren." Een belangrijke kwestie kwam nog ter sprake door de motie-Alkmaar, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken van één Algemeene vakvereeniging van On derwijzers en waarbij het Hoofdbestuur werd opgedragen daarvoor in overleg te treden met het Nederlandsch Onder wijzers Genootschap. Er waren maar 5 stemmen vóór deze motie. Met bijna algemeene stemmen werd daarna een motie van de afdeeling Annen aange nomen, waarin werd uitgedrukt dat de Bond de tijd nog niet gekomen acht voor een vereeniging voor alle onder wijzers, hoofden van scholen inbegrepen. 1 Nadat nog een motie was aangenomen, waarin werd gestipuleerd het standpunt van den BondOnderwijs, vrij van godsdienstige en politieke dogma's, werd de vergadering gesloten. De voorzitter kreeg een ovatie voor zijn leiding en daarna ging de vergadering zingend uiteen. Rechtszaken. Door het kantongerecht te Harder wijk is H. P. te Amersfoort, veroordeeld ot f 10 of 10 d. wegens overtreding van srt. 435 van het Wetboek van Strafrecht. Bedoeld art. luidt als volgt ,Met geldboete van ten hoogste hon derd vijftig gulden worden gestraft le. hij, die zonder daartoe gerechtigd te zijn een Nederlandschen adellijken titel voert of een Nederlandsch ordeteeken draagt 2e. hij, die zonder 's Koning» verlof, waar dit vereischt wordt een vreemd ordeteeken, titel, rang of waardigheid aanneemt 3e. hij, die door het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd, een valschen naam opgeeft. De Hooge Raad deed uitspraak op de twee cassatieberoepen betreffende de vraag of het Veenwalspad te Hoevelaken al of niet is een openbaar voetpad. Steven van Schalm, arbeider en Betje van Dusschoten, naaister, beiden wonende te Hoevelaken, werden door den kanton rechter te Amersfoort tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis veroordeeld wegens het belemmeren van het verkeer over genoemd pad. Voorts was van S. voor noemd door de rechtbank te Utrecht, waarheen de zaak was verwezen door den Hoogen Raad, tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis veroordeeld wegens een ander feit van belemmering van het ver keer over meerbedoeld pad (het plaatsen van een hek daarop). In zake het eerstvermelde cassatiebe roep had advocaat generaal mr. Ort, ambtshalve geconcludeerd tot vernietiging van het bestreden vonnis, op grond dat niet was onderzocht of door een daartoe gerechtigde het bewuste pad tot openbaar gebruik was bestemd. In de tweede zaak was tot verwerping geconcludeerd. Zich vereenigende met deze conclusiën vernietigde de Hooge Raad in eerstbe doelde zaak het vonnis des kantonrech ters met verwijzing der zaak naar de rechtbank te Utrecht, en werd het tweede beroep verworpen. Een Klepel verdwenen. Te Naarden is de klepel uit de groote klok verdwenen, zonder dat men weet waar die gebleven is. Om te kunnen luiden, wordt nu een gewicht van 25 K.G. in de klok gehangen. Uit «Het Vaderland» geknipt «Met het oog op de Kerstdagen zal het huisvuil van Woensdag (ie Kerst dag) reeds op Dinsdagmiddag afge haald worden.» Stumpers. Te Rotterdam zijn gisteren 13000 Russen (meerendeels Israëlieten) uit Amerika teruggekomen om weder naar Rusland te gaan. Allen klaagden dat de toestand in Amerika van zoodanigen aard is, dat er geen brood is te verdienen. Zij werden vervolgens per extra trein naar Leipzig vervoerd. Een vrouwen-straat. Er bestaat te Londen een klein straatje «Kennedy Court,» waar enkel vrouwen wonen. Het straatje bestaat uit zeven huizen, waarin 96 vrouwen wonen. Sinds 40 jaren woont geen enkel manne lijk wezen in de straat. De bewoonsters zijn voor het meerendeel arbeidsters, fier op hare onafhankelijkheid, die op de mannen met minachting, maar soms ook met medelijden neerzien. Melk- en groentenboeren en andere leveranciers, die de bewoonsters kennen, zijn de eenige mannen die vrijelijk in Kennedy Court verkeeren. Komt er toevallig eens een vreemde man, dan gaan alle deuren en vensters dicht, de gordijnen gaan neer en alles ziet er even doodsch en verlaten uit in de vrouwenwijk. Cholera. Volgens een bericht van gisteren uit Konstantinopel zijn er 3 gevallen van cholera vastgesteld onder de bedevaartgangers aan boord van het stoomschip Nivemals, komende van Rusland en op weg naar Mekka. Deze ziektegevallen worden toege schreven aan de besmetting, waaraan de pelgrims te Sinope zijn blootge steld geweest. Te veel zegen. Gisteren is ter secretarie van Dinteloord aangifte ge daan door den daglooner B. van de be valling zijner vrouw van vier welgescha pen kinderen, 2 jongens en 2 meisjes. Een viool gestolen. Eugène Y s a y e, de beroemde violist, heeft vol gens den Petersburgschen berichtgever van de „Petit Bleu", een groot verdriet te lijden. Gedurende een concert, dat hij in den Mariaschouwburg te St.-Peters- burg gaf, is zijn viool, een Stradiva rius, gestolen uit het artistensalon, waar de kunstenaar haar een oogenblik liet liggen. De werkelijke waarde van het instru ment moet f 30,000 bedragenmaar vóór Ysaye is het natuurlijk van onschatbare waarde en de kunstenaar moet dan ook diep bedroefd zijn. De St.-Petersburgsche politie is terstond ijverig aan het zoeken gagaan. De maan en het weer. Dr. E. Hermann, een Duitsche meteoroloog, verbonden aan de Deutsche Seewarte te Hamburg, schrijft aan den invloed van de maan of aan een combinatie van dezen met dien van de zon toe, dat systemati sche veranderingen in de dampkrings- drukking voorkomen. Hij is van oordeel, dat deze veranderingen berekend kunnen worden en grondt deze bewering op het resultaat van onderzoekingen van de dagelijksche weerkaarten van den Noord- Atlantischen Oceaan, die door de Duitsche Seewarte in samenwerking met het Deen- sche Meteorologische Instituut worden uitgegeven. De redactie van het Engel- sche tijdschrift „Nature", waaraan boven staand bericht ontleend is, oordeelt, dat uit de diagrammen, welke door Hermann ontworpen zijn, wel blijkt, dat de gebieden van hooge en lage luchtdrukking elkaar met regelmatige tusschenpoozen opvolgen, waarbij echter in herinnering wordt ge bracht, dat Sir J. Herschel indertijd be weerd had, dat de invloed van de maan „als een meteorologische invloed vol komen zonder beteekenis is". Het zou voor dezen geleerde niet pleizierig zijn wanneer de feiten zijn uitspraak te niet deden, doch waar nu reeds van meer dan eene zijde wordt getracht aan te tuonen, dat de maan werkelijk invloed op het weer heeft, zou hel wel eens noodzakelijk kunnen worden dijn invloed aan te nemen, ook al werden daarmede inzichten en uitspraken van knappe ge leerden omvergeworpen. De Cullinan-diamant. Het schijnt nu vast te staan, dat de Cullinan- diamant te Amsterdam zal geslepen worden. Want, volg.ns Londensche bladen is men bezig het bedrag van verzekering en premie vast te stellen, waarbij de reis van Londen en Amster dam en terug inbegrepen zal zijn. De diamant zou voor de bewerking twee jaar wegblijven. Misdaad en straf. Op Long Island bij New York zijn eergisteren drie mannen die de koperdraden eener elec- trische geleiding wilden stelen, door een plotseling optredende stroom (als gevolg van kortsluiting) geëlectrocuteerd. Zij waren op slag dood. D i a b 01 o. f Diabolo is dood Overleden na een kortstondig bestaan en zonder doodstrijd, 't Was ook een weedom om aan te zien en 't Diabolo deuntje, dat ze drensden op de verfoeilijk vervelende wijs van de „Tonkinoise", maakte je ziek. Maar nu dan Diabolo gelukkig de wereld uit is, zitten honderden hande laren met de gebakken peren. In Engeland bijv., waar vooral de rijwielhandelaren het artikel als een prachtig side-line" beschouwden, moet een ware „diabolo-crisis" heerschen. De magazijnen zitten vol diabolo-spullen, en de gedupeerde kooplui, die er mee zijn blijven zitten, weten geen raad hoe ze er af zullen komen. Het schijnt dat de diabolo-overpro ductie nog grooter is geweest dan die van de celluloïd-ping-pong-balletjes, waar van er millioenen overgebleven zijn. Het zou wel interessant wezen te weten, waar men met dezen voorraad gebleven is. Heeft men van het celluloid mogelijk nitrocellulose voor torpedo's en onder- zeesche mijnen gemaakt Het is toch bekend, dat celluloid een zeer gevaarlijke, heftig ontvlambare stof is, die in haar samenstelling veel over eenkomst vertoont met nitrogelatine, die als springmiddel wordt gebruikt. Terwijl men ping-pong-balletjes echter in 't groot in de lucht kan laten vliegen, zonder er eenig spoor meer van terug te vinden, daar zit men met den diabolo- rommel leelijker in de war. De hande laren moesten maar botje bij botje leggen en een zeilschip met hun „dead-stock" uitzenden naar de Papoea's of de Vuur- landers Wie weet, welk een prachtig ruilmiddel het edele diabolo-spel onder de wilden zou zijn 1 (Kampioen.) Een seintoestel. Aan de locomotieven in Duitschland wordt eene inrichting aangebracht tot grooterever- zekering der veiligheid bij mist. Dan komt het wel voor, dat de machinist den sein- paai niet kan onderscheiden en niet juist wetende waar hij staat, hem voorbij rijdt, ofschoon hij op onveilig staat. Het door Siemens en Halske vervaardigd toestel zal hem nu op de locomotief een sein geven, telkens als hij een kleine lOOmetervan den seinpaal verwijderd is. Kan hjj dan niet onderscheiden, of deze al dan niet veiligt wijst, dan moet hij den trein tot stilstand brengen en naar den paal gaan om den stand waar te nemen. Op een bepaalden afstand van eiken seinpaal worden naast het spoor twee evenwijdige ijzeren banden van eenige meters lengte dicht bij elkaar bevestigd. Aan de loco motief wordt dan een uitsteeksel aange bracht, met een bezem van buigzaam koperdraad. Deze bezem strijkt bij het langsrijden tusschen beide banden en zoo ontstaat een goed contact zonder stooten, waardoor op de locomotief electrisch een schel aan het luiden wordt gebracht en een witte schijf in een roode verandert. Dat duurt totdat de machinist door het drukken op een knop het contact ver breekt. Hij is door dit sein intusschen opmerkzaam gemaakt dat een seinpaal nabij is, en kan hij dien niet onderschei den, dan moet hij den trein doen stil staan en zich gaan vergewissen hoe de stand is aan den seinpaal. Vijandig gezinde buren. Twee dorpen in de provincie Alicante (Spanje) n.l. Pego en Oeiva zijn reeds lang verwoede vijanden, op alle moge lijke wijzen bedriegen ze elkander. Er was een wapenstilstand gesloten voor de Kerstdagen, maar Oliva wist van deze gelegenheid gebruik te maken om verraad te plegen. Met dynamiet lieten de inwoners een dam springen, die het water tegenhield, dat diende voor de bevloeiing van 30.000 H.A. rijstvelden, aan Pego toebehoorende. Onnoodig te zeggen, dat het dorp hierdoor eene enorme schade geleden heeft. Zwendel te Calcutta. In Calcutta heeft dezer dagen een grappige bedriegerij plaats gevonden. Een groote troep boerenbedriegers heeft zich langen tijd bezig gehouden met het verzamelen van kleine koperen munten, die in 1907 geslagen zijn. De waarde is ongeveer 1 cent. Toen werd het gerucht verspreid, dat de arbeiders, die het mengsel ge maakt hadden, eene vergissing hadden begaan. Eene groote massa goud zou door hen bij het koper gevoegd zijn. De regeering zou thans de munten weer inhouden. Te gelijk begon de troep deze geldstukken op te koopen tegen een prijs die twee, drie keer de werkelijke waarde vertegenwoordigde. Het nieuws verbreidde zich als een loopend vuurtje; in winkels en bazaars ontwikkelde zich een levendige handel en massa's van deze koperstukjes werden verkocht voor 50 k 60 cent. Natuurlijk hadden de bedriegers mooi gelegenheid om hunnen voorraad met een goede winst kwijt te raken en de lichtgeloovige bedrogenen hebben nu nog den spot bovendien. Burgerlijke Stand van 30 en 31 December 1907. GEBOBEN: Heintje Gerarda, d. van Johannes Marinus Weiter en Adriana van Westerlaak. Lambertus Hendricus Josef, z. van Jacobus Kuijer en Maria Pasteitjes, Kalfsragoutbroodjes, Berliner bollen, Appelbollen, Abrikozen beignets, Frambozen beignets, Appelbeignets, Sneeuwballen, Saucjjsenbroodjes. Amandines. Confiseur, Langestraat 1, Hoek Varkensmarkt. Telephoon no. 171. UTRECHT. NOBELSTRAAT 12. VAN BASTERT EN ANDERE MEESTERS, OP 5 JANUARI 1905. =T== HET BESTUUR. de Wilde. Evertje, d. van Evert Kool en Grietje van Tulpen. Petrus Johan nes, z. van Gijsbertus van Valkenhoef en Mechtelina Alijda Gijsberta Ramse- laar. Johan, z. van Caret Victor Gerritsen en Charlotte Heuriette Teengs. Margaretha, d. van Wulfert Houtveen en Margaretha van Hamersveld. OVERLEDEN: PhilippusSmit,oud71 jaar, echtg. van Willemina van den Beek. Louis de Heusden gezegd van der Sluijse oud 17 dagen. Laatste Berichten. Men seint ons: In het geding-Harden te Berlijn werd tegen Max. Harden wegens las ter 4 maanden gevangenisstraf geëischt en betaling van de kosten van het geding. In verband met de hoogst verdien stelijke wijze, waarop de Haagsche Jourualisten-Vereeniging de buitenland- sche collega's, die voor de vredesconfe rentie waren overgekomen, heeft ont vangen, werd heden aan den voorzitter dier Vereeniging mr. L. J. Plemp van Duiveland door den Minister van Buitenlandsche Zaken aan zijn depar tement, met een hartelijke toespraak het Officierskruis der Oranje Nassauorde overhandigd. De Heer en Mevrouw GER- RITSEN-Teengs geven keunis van de geboorte van een ZOON. Amersfoort29 December 1907. K. Gracht 20. Naast het postkant BELAST ZICH MET DE VERWIS SELING VAN tegen de nieuwe stukken, voorzien van couponbladen. Namens vd. Be.futir De Secretaris, C J F PRINS. JOH. BOTTINGA Chaussures. Langestraat 32. Amersfoort. p.f. F. S. VAN ETJBERGEN Varkensslagerij. p.f. J. J. H. SCHOLTE Hotel Café-Rest. «De Keizerskroon» Hof. Amersfoort. G. N. A. v. D. KUILEN Fruithandel. Westsingel 33. p.f. Café-Restaurant «DE AREND» Arnhemsche weg. p.f. J. NEFKENS Amersfoort. p.f. C. DE JAGER Specialiteit In Heeren Mode-artikelen. p.f. J. G. FONTEIN Kunsthandel. m.g.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3