Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. AOVERTENTiËN. Sociëteit „AMICITIA". 3e (laatste) Jfoonnements-Yoorstelling Korte baan (125 M.) 1. v. d. Meulen. 2. Benninga. 3. Schultz. 4. van de Weijer. Lange baan (600 M.) 1Schultz. 2. de Boer. 3. van 't Oever. Estafettenloop voor soldaten. Eerste prijs de groep Poolhuis. Boersema. Bouwman. Oostergo. Hinderniswedstrijd. 1. Smit, in 1 min. 36Vc seconde. 2. Koets. 3. v. Marle. 4. Ramselaar. 5. Lotink. Hedenavond prijsuitdeeling in de f gymnastiekzaal v. d. infanterie kazerne. De commissie bestond uit: Overste Holland, kapitein Louman, ie luitenant Kuyper en 2e luitenant Scherpenhuyzen. daan moet worden, dan zal daarmee een goede daad worden verricht. Hij hoopt, dat, dat weerklank zal vinden. Wanneer hier en daar eens wordt nagegaan, zal er wel wat werk te vin den zijn. Hierna wordt de vergadering gesloten. BAARN. De publieke verkoop van de verschillende booraen, welke krachtens 's Raads besluit worden gerooid, heeft opgebracht f 1399. ENKELE BEPALINGEN DER TIENDWET—1907. Door de Directie van den Landbouw is een hoogst lezenswaardig vlugschrift ter beschikking .gesteld van landbouw- verecnigingen en particulieren nl. eene beknopte toelichting van enkele be palingen der tiendwet 1907. Dit gratis verkrijgbare boekje is samengesteld hoofd zakelijk ten gerieve van heffers en plich- tigen, die vóór 1 Januari 1909 tot tiend afkoop willen overgaan. Zooals bekend, vervallen ingevolge de bepalingen der artikelen 1 en 16 der tiendwet 1907 op 1 Januari 1909 alle tienden. Van dien datum af kan geen tiend meer worden geheven en behoeft ook geen tiend meer te worden voldaan. Onder de algemeene benaming „tienden" zijn begrepen zoowel de grove en smalle tienden als de krijtende tienden en de uitkeeringen, welke berekend worden naar de bebouwde oppei vlakte en vol daan worden in geld in plaats van in tiendplichtige vrucht, zooals dit voorkomt bij aardappelen of suikerbieten. Graantienden, tienden van wat de moestuin voortbrengt, lammerentienden, varkens- of bijentienden, tienden van aardappelen, suikerbieten enz., kortom alle op den grond rustende evenredige schuldplichtigheden, welke gewoonlijk met den naam .tienden" bestempeld worden, vervallen dus op 1 Januari van het volgend jaar. Aangezien volgens ge noemde artikelen tiendplichtigheid reeds nu niet meer kan gevestigd worden, is het dus niet meer mogelijk, den grond met tiend te verzwaren. Het Rijk verleent aan de heffers eene schadeloosstelling terzake van het ver vallen van hun recht. Ter vaststelling van de vergoeding wordt de jaarlijksche unzuivere tiendopbrengst geschat en dit bedrag verminderd roet dat deel ervan, dat de heffer, onder normale omstandig heden van tiendheffing, geacht wordt aan kosten van heffing te moeten derven. De schadeloosstelling, die het Rijk is verschuldigd, wordt weder verhaald op de voorheen tiendplichtige perceelen, die tot de bepaling van haar bedrag hebben bijgedragen. Elk zoodanig perceel wordt ten behoeve van het Rijk belast met zg. tiendrente, die jaarlijks 5.55% van het bedrag der schadeloosstelling beloopt. Deze is verschuldigd over 30 achtereen volgende jaren, aanvangende met het jaar volgend op dat, waarin de schadeloos stelling opeischbaar wordt. Ze is echter tusschentijds af koopbaar. Na de 31-jarige betaling of na den afkoop der tiendrente is dus de schuld, die wegens het ver vallen van den tiend op het perceel drukte, volledig gekweten. De tiendrente wordt jaarlijks op bet aanslagbiljet voor de grondbelas'ing uitgetrokken en op dezelfde wijze als deze geïnd. Het nut van de afschaffing der tienden voor den landbouw in het algemeen en voor de tiendplichtigen in het bijzonder, is in het oog springend. De grond wordt ontheven van een drukkenden last, die de bruto opbrengst treftden landbouwer belemmert in de keuze zijner gewassen en als gevolg daarvan de productie be nadeelt. De verbeteringen welke de plich- tige voortaan aan zijn land zal aanbrengen, zullen uitsluitend hem ten goede komen en niet meer voor een deel ten bate van den heffer. Het zeer groote voordeel van de wet is, dat de heffer, volkomen schadeloosstelling ontvangt en de plich- tige zijne voortdurende, van gewas en oogst afhankelijke veranderlijke uilkeuring, ziet omgezet in eene dertigjarige, tus- schentijds afkoopbare, vaste rente. Deze rente zal in de meeste gevallen minder bedragen dan de waarde aan tiend, die hij moest afgeven. Omtrent het vaststellen der schade loosstelling voor elk voorheen tiendplichtig perceel heeft de wet bepalingen opge nomen in de hoofdstukken IVIX. Het Rijk zal n.l. in tienddistricten worden verdeeld en in elk district zal éene tiend commissie zetelen, die uit vijf leden be slaat. Zij die wegens het vervallen van hun tiendrecht op schadeloosstelling aanspraak kunnen maken moeten zulks aangeven onder overlegging van kaarten en bescheiden. De Commissie behandelt deze aanvragen, onderzoekt de aangiften en de eventueel daartegen ingebrachte bezwaren en beslist, nadat de zaak vol doende is voorbereid, omtrent de geldig heid, den aard en den omvang van het tiendrecht en deelt dit besluit mede aan de aangevers en aan hen die eventueel eene memorie van bezwaren hebben ingediend. Aan deze uitspraak zijn voor belanghebbenden geene kosten verbon den. Voor het geval een of meer van de belanghebbenden geen genoegen nemen met de uitspraak van de tiend commissie. kunnen zij tegen het besluit opkomen bij het gerechtshof en van deze uitspraak kan men nog in cassatie komen bij den Hoogen Raad. Het werk van de schattings-commis- siën vangt aan, zoodra omtrent een tiendrecht onherroepelijk is beslist. Deze commissiën schatten de jaarlijksche on zuivere tiendopbrengst van elk perceel en jtevens, wat hiervan naar haar oor deel moet worden afgetrokken om tot de bepaling van de zuivere tiendopbrengst te geraken. Na afloop der schatting wordt zij meegedeeld aan de tiendcommissie die de belanghebbenden ermee in kennis stelt. Dit alles geschiedt kosteloos. Deze geïnteresseerden kunnen dan tegen de bpsli-.sing der schattings commissie op- k uien, in welk geval over hunne be- zwaien wordt beslist door eene com missie van beroep; ook deze beslissing brengt voor do betroffenen geen kosten teweeg. Kunnen zij er zich niet mede vereenigen, dan staat het hun vrij, daar tegen op te komen bij het gerechtshof, iiat in de hoogste instantie beslist. Wal betaling der kosten betreft, geldt hiei dan hetzelfde als bij de tiendcommisaië.,. (Slot volgt). Ellende. Men schrijft uit Den Haag o.m. aan Het Volk: Ook niet-Hagenaars zullen bij een be zoek aan de hofstad wel eens getroffen zijn door het beeld van afzichtelijke ellende, dat een tweetal straatfiguren, die, steeds in eikaars gezelschap, de deernis wekten van een ieder, die hen zag, oplevert. Zij dragen een bordje voor de borst met het opschriftge denkt den verminkten werkman en de blinde vrouw. Eenige dagen geleden viel het hun buren op, dat het krot op de Amunitiehaven, waarin zij «leefden», gesloten bleef. Op herhaald kloppen deed de blinde open, jammerend: «Hij is dood I Hij is dood Een door de politie gezonden arts constateerde, dat de man overleden was door gebrek aan voedsel en aan be hoorlijke verzorging. Het lijk lag in een bedstede, op enkele vodden beddegoed ontbrak, was al lang ver kocht. Om het leven te rekken waren de vorige week de weinige meubelen nog overgedaan aan een uitdrager voor vier gulden 50 cent. De politie zorgde verder, dat het lijk werd begraven en dat de blinde vrouw een onderdak kreeg. De moord te Zeist. Het U t r. D b 1. meldt Wij hebben voor eenige weken mede gedeeld, dat bij den verdachte Van Vaalen in het Huis van bewaring ver schijnselen waren waargenomen, die deden denken aan krankzinnigheid. De deskundigen, aan wie een genees kundig onderzoek werd opgedragen, om vast te stellen in hoeverre men hier met voorgewende dan wel met werkelijke krankzinnigheid had te doen, zijn thans druk bezig zich van die op dracht te kwijten, al kan het nog geruimen tijd duren voor hun rapport bij de justitie wordt ingediend. Intus- schen vernemen wij, dat de opinie, die aanvankelijk naar simulatie van den verdachte overhelde, zich sedert wel eenigszins heeft gewijzigd, al valt met zekerheid natuurlijk niets te zeggen alvorens de doktoren hun onderzoek hebben voltooid. Er zijn toch feiten die wijzen op werkelijk bestaande verstands verbijstering. Van Vaalen kreeg onlangs bijv. be zoek van zijn vader en zuster, die in de gelegenheid werden gesteld om rustig en ongestoord met hem te praten; de vader hoopte eenigen invloed ten goede op zijn zoon te kunnen uitoefenen en verzocht hem met dat doel te mogen opzoeken. Van Vaalen bleek beiden, vader noch zuster, te herkennen en het onderhoud had dan ook niet het minste resultaat. Een kort gesprek viel met den ver dachte niet te voeren, zoodat het be zoek geenerlei uitwerking had. Het spreekt vanzelf, dat deze plotse ling opgekomen omstandigheid, die een medisch onderzoek van langeren duur noodzakelijk maakte, de afloop van de instructie in deze zaak zeer vertraagt. Brand in een Sanato rium. Ter aanvulling van het tele gram in ons vorig nummer kunnen wij over dezen brand nog het volgende melden De brand ontstond Zaterdagmorgen omstreeks negen uur in het Sanato rium voor zenuwlijders van dr. Wiardi Beekman en dr. Rijpperda \Viersma, aan den Graafschen weg te Nijmegen en was blijkbaar aangekomen op de slaapkamer der huishoudster, waar door de hitte eener gaskachel het behangsel in vlam was geraakt. Het geheele gebouw brandde rnagenoeg geheel uit. Een gedeelte van het huisraad en van den inboedel der benedenver trekken is gered kunnen worden, terwijl het beddegoed en meubilair op de eerste en tweede verdieping een prooi der vlammen werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en de aanwezige patiönten zijn in de nabij gelegen villa van dr. Wiardi Beek man opgenomen. Alles is tegen brandschade ver zekerd. Een echtgenoot. Het ver trek van een boot der Stoomvaart maatschappij „Nederland" naar Oost- Indië heeft altijd hetzelfde verloop. Toch onderscheidde zich het vertrek van de „Rembrandt" Zaterdagmorgen van de andere, meldt het N. v. N., en wel door een klein incident, dat plaats had op het oogenblik dat het sein „vooruit" door de machinetele- graaf aan den machinist was gegeven en do schroef vooruit begon te slaan. Een stoker zag aan den wal zijn vrouw en kind staan weenen, kreeg het te kwaad en een, twee, drie, zonder zich te bedenken, plomp, daar sprong hij in het ijskoude water, te midden der ijs-chotsen. 't Was een tamelijke hoogte, zoodat hij een heel eind kopje onder ging- Van den wal af sprong een jonge man echter eveneens in het water om hem te helpen, daar de stoker al zeer vreemd spartelde. Een scheepshaak werd het tweetal toegestoken en weldra waren zij weer op het droge, waar een paar agenten den natten stoker op wachtten. Druipnat werd hij naar het bureau der Maatschappij gebracht, waar hij zeker wel meer van de „desertie" zal hooren. Ondertusschen verdween de „Rem brandt" langzaam in den ochtendmist die boven het IJ lag, met een stoker minder aan boord I DeGullinan. De groote dia mant, door de Transvaalsche Regeering den Koning van Engeland aangeboden, is, naar wij uit goede bron vernemen, te Amsterdam aangekomen. Zij, die meenden, dat er heel wat omslag ge maakt zou worden met de eigenlijke verzending, hebben zich vergist. Weet men hoe de steen, die een waarde heeft van 6 millioen gulden, van Zuid-Afrika naar Engeland is gebracht Als dood gewoon postpakket, zonder meer. Van Londen naar Amsterdam is niet anders gehandeld. Onze zegsman, die het weten kan, deelde ons mede, dat de steen als gewoon postpakket is verzonden, terwijl een speciaal er voor aangewezen beambte der Londensche Bank door twee personen bewaakt, van de Bank een kistje heeft vervoerd met.... niets er in. De heeren hebben alleen op het pakket een oogje gehouden. Waar de steen daar ter stede bewaard wordt, wordt stip geheim ge houden. (N. v. N.) Van een hongerige kraai. Het volgende niet alledaagsche voorval had Zaterdagmiddag bij Wateringen op den weg naar de Heul plaats. Een gezelschapje van enkele kinderen, naar schatling 7 of 8 jaar, werd door een kraai aangevallen. Het hongerige dier had zich gehecht op de borst van een der kleinen en pikte naar de keel van het ventje. Aan huilen geen gebrek. De bar bier T., toevallig ter plaatse, ontzett: het kind, maar de kraai was stellig niet van plan den kamp op te geven, want op enkele passen afstand stond hij tegen den volwassen man te blazen en nijdig te doen. Eerst toen een fietsrijder hulp kwam bieden en ze samen met alles wat voor de hand naar het dier gooiden, vloog dit in een boom. Een tragische dood. De arts dr. Merling, te Birkenfeld, was er gisteren op uitgetrokken om in een naburig dorp een ziek kindje te be zoeken, waarop hij de gevaarlijke lucht pijpsnede moest verrichten. Op het oogenblik dat hij de snede bad gedaan, zonk hij, tot ontzetting van de hem bijstaande personen, door een beroerte getroffen, dood ter aarde. Het geope reerde kindje stierf aan verbloeding. De bekende operazanger Lunardi gaf dezer dagen te Boekarest een gast- voorstelling als Othello in Verdi's ge lijknamige opera. De voorstelling eindigde door on voorziene omstandigheden zooveel te laat, dat Lunardi, die den volgenden dag te Boedapest moest optreden en dus met den nachttrein vertrekken moest, geen minuut tijd meer had om zich te verkleeden. Niet tijdig in Boe dapest aanwezig zijn zou als contract breuk beschouwd worden, en dus liet Lunardi zich per auto naar het station brengen en nam in zijn Othello-kostuum en nog flink geschminkt plaats in den nachttreineen bediende van de opera volgde met Lunardi's koffer en deze zou zich dus in den slaapwagen kunnen verkleeden. Helaas, de bediende met den koffer, waarin al de kleeren van den zanger, kwam net het perron op toen de nachttrein wegreed, en zoo doende was Lunardi wel genoodzaakt om in zijn Othello-kostuum te blijven. Zijn collega's te Boekarest hadden ont zaglijk veel schik toen zij hoorden dat de bediende met den koffer te laat gekomen was en een hunner, een aarts- grappenmaker, telegrafeerde naar een hotel te Boedapest dat de Sultan van Zanzibar den volgenden dag tegen vier uur te Boedapest arriveeren en In het hotel zijn intrek nemen zou. En toen nu Lunardi, die schrikkelijk het land had, den volgenden middag te Boeda pest aankwam, nog steeds In zijn schitterend Othello-kostuum, werd hij door hotelbedienden allerhoffelijkst te- rechtgeholpen. De directeur van het hotel en heel het personeel in gala ontvingen met gepasten eerbied en onderdanigheid den Sultan En ten slotte waren allen kwaad aardig, toen het hun duidelijk werd dat een grappenmaker van de omstandig heden heel handig gebruik gemaakt had. Wat is het gezondste be roep? Volgens Ogle is van onderstaan de beroepen dat van geestelijke het ge zondste. Stelt men voor hen de relatieve sterfelijkheid op 101), dan krijgt men het volgde staatje Geestelijken 100, tuiniers 108, land arbeiders 126, onderwijzers 129, visschers 143, schrijnwerkers 148, koolmijnarbei ders 160, schoenmakers 166, hakkers 172, smeden 172, kleermakers 189, artsen 202, brouwers 245, vijlsmeden 300, hotelper soneel 397. Sterft dus van een zeker aantal geeste lijken in één jaar 100, dan sterven van een even groot aantal tuiniers in denzelf- den tijd 108 enz. Hevige aardbeving op Jamaica. Een hevige aardschok werd 2 Januari te Kingston, een paar minuten over achten gevoeld. Hij duurde 15 seconden en was de hevigste schok die is waargenomen sinds de ramp van Januari '07, toen een groot gedeelte der stad werd vernield, een schade berokkende van 25 millioen gulden en talrijke slachtoffers eischende. Merkwaardig is 't, dat sinds deze hevige aardbeving en den schok van thans juist een jaar is verloopen. Ook de richting van de aardbeving was juist dezelfde. Verscheidene oude gebouwen werden tegen den grond geworpen, doch de nieuwe gebouwen bleven staan. Onder de negers ontstond een paniek. Burgerlijke Stand van 13 en 14 Januari 1908. GEBORENFrederika, d. van Hen- drikus van Bekkum en Johanna van de Lodijk. Franciscus Gerhardus Maria, Antonius, z. van Franciscus Gerhardus Jannink en Wilhelmina Elisabeth Kem- me. Gijsbertus Johannes, z. van Hen drik van Putten en Heudrika van de Hoef. OVERLEDENJohanna Wilhelmina Maria Verhoef, oud 7 m. Beatrix Holl, oud, 49 j. echtg. van Mijndert Pijpers. Hendrik van Beek, oud 11 m. Evertje van Kampen, 42 j. echtg. van Gerrit Meerbeek. Woutera van den Berg, 73 j. echtg. van Gijs bertus van Nieuwenhuijzen. Jacob Jonker, 49 j. echtg. van Mensje Buiten huis. Dirk Tommei, 71 j. weduwn. van Jacoba de Winter. Laatste Berichten. Men seint ons: Bij een cinematograaf-voorstelling te Boyerton in Pennsylvanië ontstond door een ontploffing brand. 75 kinderen kwamen om het leven, terwijl er 100 gewond werden. Later telegram: Bij het cinematograafongeluk te Boyerton zijn 150 kinderen gedood en 75 gewond. Woensdag, IR Jnnuarl, S oir, te geven door het Rotterdamsch Tooneelgezeischap „VROUWENK BIJ Gr". (BATAIELE DB DAMES) Blijspel, 3 bedr. van Scribe en Legouvé. GEVOEGD DOOK. „AFSCHEID VAN HET REGIMENT". Tooneelspel, 1 bedr. door E. Hartleben. PRIJZEN: f2.00, f0.75 en f0.40. Loting plaatsbespr.Woensdag half een. Kaarten voor abonnés uitsluitend aan het buffet, tot uiterlijk Woensdag half zeven. Beleefd verzoek aan de Dames: in de Zaal de hoeden af te zetten. Gehoord op de ijsbaan de Maat, hedenmiddag bijde wedstrijden. Er wordt gereden door den ien luitenant Kuyper en den heer P. Nef- kens. Laatstgenoemde is voor en zal het winnen. Aan het eind der baan onder de talrijke toeschouwers staat ook een jongmensch van een jaar of twaalf. Hij ziet, dat luit. Kuyper achter is en tot niet geringe vroolijkheid der anderen roept hij uit„Kijk, kijk, Kuyper ver liest. de Heer is niet met hem." De twee handkarren, hier inder tijd ontvreemd zijn te Utrecht opge spoord. De dader is in arrest gesteld, HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond werd in de Zwaan de maandvergadering gehouden van de Vereeniging „Handel en Nijver- h e i d", onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen. De vergadering was slechls matig bezocht. Na opening leest de secretaris de notulen van 10 Dec. 1907, die worden goedgekeurd. De Voorzitter wil de oude ge woonte volgen en de leden hartelijk welkom heeten in het Bieuwe jaar. Hij hoopt dat de vergaderingen wat drukker zullen worden bezocht. Over 't algemeen heerscht in Amers foort veel lauwheid en lakschheid, ook op het gebied van dat marktwezen. Omtrent de verbetering van het marktwezen is den Raadsleden nog niets toegekomen, hij hoopt dat de weinige ijver der neringdoenden geen terugslag zal wekken bij de Raadsleden anders zal er van de heele verbetering niet veel terechtkomen. Verder hoopt shij, dat de Raadsleden van een andere meening zullen zijn als Burg. en Wet houders. De Voorzitter deelt mede, dat de heer ter Maat zijn benoeming heeft aangenomen en dat hij is opgetreden r als 2de secretaris. Punt 1. Ballotage, d Als lid wordt aangenomen de heer r A. Latenstein van Voorst, is Punt 2. Ingekomen stukken. 1 Ingekomen zijn 1. Een schrijven van B. en W. der 1 I gemeente Amersfoort omtrent het adres inzake de verbetering van de Eem. e Naar de hoeveelheid steenen, die volgens aanwijzing een 1300 M. buiten den mond liggen is een onderzoek in- 1 gesteld, maar er is niets gevonden. B. i I en W. vragen nu aan de vereeniging een juiste aanwijzing van de ligging, r Voorzitter en secretaris hebben verdere t stappen gedaan om de ligging te weten d te komen en zijn daaromtrent reeds ingelicht. 2. Een brief van den heer de Pool, waarin hij meedeelt dat de heer Nico Drukker zich bereid heeft verklaard voor de leden van Handel en Nijver heid te willen uiteenzetten wat wel en wat niet in een brandverzekeringspolis moet staan. Zal in de volgende verga dering behandeld worden. 3. Een schrijven van de Ned. Kamer Ivan Koophandel te Johannesburg, waarin medewerking wordt gevraagd voor het 1- aanknoopen van handelsbetrekkingen Timet Zuid-Afrika. Ligt ter lezing aan 't kantoor. 4. Een telegram van den heer Eggink d van den volgenden inhoud„Kan niet s komen, verzoeke uitstel bespreking vol- n gende vergadering." Punt 3. Mededeelingen. :t De Voorzitter deelt mede, dat n 'met de Amersf. Muziekver. is vergaderd e en dat met vreemdelingenverkeer a.s. ;- Woensdag zal worden vergaderd omtrent ;- het concours van Harmonie- en Fanfare d corps op Hemelsvaartsdag. n Gedachtig aan het „Een goed woord p vindt een goede plaats"brengt de Voor zitter de werkloosheid ter sprake. Wan neer er iets kan gedaan worden door het verschaffen van werk, dat toch ge

De Eemlander | 1908 | | pagina 3