WEERBERICHT. STADSNIEUWS. BINJNENLAJNO. UIT DE PERS. Thermometerstand Merkwaardige Woorden en Daden De muziek van „Phrynis" klonk, hoe wel wat ijl, heel frisch. De goed gekozen nummers werden uitstekend uitgevoerd en oogstten bij het publiek veel bijval. Ook voor de zangers was trouwens het publiek gul gestemd. Tevens kregen we nog een der mede spelers van „Phrynis", den heer Louis Klein als solist te hooren. Zeer correct bracht hij II Trovatore de Verdi ten gehoore. De heer Klein toonde zich een zeer goed violist die met veel ge voel en stemming weet te spelen. Zijn goedklinkend instrument beheerscht hij uitstekend, vooral het passagewerk maakte veel indruk. Wij hebben dan ook met zeer veel genoegen naar zijn keurig spel geluisterd. Het publiek beloonde hem met een hartelijk applaus, zoodat hij nog een „toetje" moest geven. Hij koos hiervoor Largo van Handel, dat eveneens uitmuntend werd voorge dragen, hoewel een enkele onzekere streek hier en daar werd gehoord. Van harte hopen we, dat „Euterpe" op het concours te Barmen zal uitblin ken, en dat het Amersfoortsche kwartet van uit den vreemde met een eersten prijs naar huis zal keeren. De ie luit. A. G. J. C. Wilkens wordt binnenkort overgeplaatst van het ze naar het ie reg. veld-artillerie. De luit.-kolonel A. J. P. Meteler- kamp, benoemd tot comm. van het 2e reg. huzaren, komt te Venlo in garni zoen. De ie luit. J. H. Sonne, van het 5e reg. inf. overgeplaatst bij de kolo niale reserve, blijft tot 31 dezer gede tacheerd bij de normaal-schietschool te 's-Gravenhage. De ie luit. R. Schuursma, van de artillerie O.-I. leger, leerling der hoogere krijgschool, wordt met Mei gedetacheerd bij het 1 e reg. huzaren te Amerstoort. Zaterdagavond had in de con certzaal «de Arend» een gezellige bij eenkomst plaats voor leden en genoo- digden van de schietvereeniging Voor Koningin en Vaderland.» Nadat de voorzitter de heer J. D. Lammerts van Bueren een welkomst rede had uitgesproken, waarin hij o. a. wees op 't nuttige der schietsport en eindigde met eene opwekking tot de niet-leden, deze nog jonge vereeniging daadwerkelijk te steunen, werden een aantal aardige voordrachten ten ge hoore gebracht, die, naast enkele goed geslaagde muzieknummers en een vlot gespeeld blijspel «Leer om leer» zeer in den smaak van 't talrijke publiek vielen. Een woord van lof komt voorzeker toe, aan mevrouw S., die door haar sopraan-solo «Panis Angelicus» de aanwezigen wist te boeien. Den geheelen avond heerschte er een prettige stemming, die niet ver minderde, toen het bal een aanvang nam. Alvorens we eindigen, spreken we den welgemeenden wensch uit, dat de leden der vereeuiging evenzoo gunstige resul taten mogen bereiken op 't gebied der schietsport als bij 't organiseeren van genoeglijke bijeenkomsten. Vermelden we nog, dat de heer Van Eimeren als grimeur weer uitstekende diensten bewees. We herinneren aan de Nutslezing, morgenavond in Amicitia, van mr. H. Smeenge over „Verwaarloosde kinderen." Op Dinsdag 28 Jan. s' avonds 8-J- uur houd de afd. Amersfoort van de A. N. Met. B. een openbare vergadering in het gebouw De Toekomst. Als spreker treed op, W. F. Dekkers met het onderwerpDe metaalbewerkers en 't arbeid contract. De 2e luitenant-kwartiermeester H. F. Schofaerts van het 3e bataljon van het 5e reg. Inf. alhier, wordt met ingang van 1 Maart a s. overgeplaatst naar het 3e Reg. Huzaren in garnizoen te 's Gravenhage. „DE GROT." Getrouw aan onze belofte brachten wij gisteren een bezoek aan „de Grot," de sedert Zaterdagavond geopende melksalon en Bodega aan de Langestraat. Beginnen wij met reeds dadelijk te verklaren, dat de werkelijkheid onze stoutste verwachtingen verre overtroffen heeft. Met kurkschors, spiegels, planten en schilderkunst is een geheel samengesteld dat den ontwerper alle eer aandoet. Waar trouwens iemand als de heer Brandsen, die zijn sporen op het gebied van etaleeren reeds ruimschoots verdiend heeft, zich met de leiding belastte, kon het niet anders dan artistiek werk worden en krijgt men den indrnk zich werkelijk in een grot te bevinden. In een woord, het is een in-gezellig zitje vooral voor hen die geen directe behoefte hebben aan geestrijke dranken. De ondernemer, de heer Heijmen, mocht zich dan ook van af de opening in een druk bezoek verheugen. Morgenavond een lezing voor «Flehite» in het Valkje over het Oude Brugge met hare praalgebouwen. De buitenwacht maakte het heden- namiddag zoo lastig bij de tentoon stelling der Maggi-producten in de Arnhemsche straat, dat politiehulp moest worden ingeroepen om de al te lastige nieuwsgierigen te verwijderen. Op den openbaren weg is ge vonden een zilveren schakelarmband, die op het bureau van politie is terug te bekomen. Aangifte is gedaan dat in «de Grot» op de Langestraat een portemonnaie met nog al aardig wat geld is blijven liggen. De van den moord op G. van Drie verdachte, n.l. diens zoon Arie van Drie, blijft nog steeds ontkennen. Er schijnen echter nogal verzwarende ge tuigenissen tegen hem te zijn, zoodat hij ontwijfeld wel meer van de misdaad zal weten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Donderdag een open bare vergadering ten Raadhuizen. We brachten heden een bezoek aan de tentoonstelling van Maggi pro ducten in de zaak van den Heer M. R. N. Oosterveen, Arnhemsche- straat 11 Reeds bij onzen binnenkomst werden onze reukzenuwen aangenaam ge prikkeld door een lekkeren geur, die uit een aantal pannen opsteeg, waarin we de maggi soepen, en dito bouillon vermoedden. Op onze vragen werden we welwillend omtrent de verschillende Maggi producten ingelicht, en hoorden we o.a. ook, hoe een twintigtal jaren terug een prijsvraag der Zwitschersche regeering voor een goedkoop en krach tig volksvoedsel den scheikundige Julius Maggi er toebracht een soep tablet samen te stellen, dat aan de eischen MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 21 Januari 1908. Hoogste barometerstand 779.0 m.M. te Münchenlaagste 738.0 m.M. te Seijdisfjord. Verwachting tot den avond van 22 Januari 190S: WindZwakke tot matige Zuidelijke tot Z.W.lijke wind Gesteldheid van de luchtvoorloopig nog nevelachtig, droog weer. Temperatuur: lichte vorst. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 778 m.M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te geven doch aan den anderen kant, met den heiligen oorlog, dien hij heeft uitgeroepen en waardoor alleen hij ten slotte de feitelijke macht kan krijgen, gaat het niet al te best. Onder de bevolking schijnen geruchten te loopen in de wereld gekomen na de nederlaag bij Seltat dat de Fransehen een groote troepenmacht te Casablanca aan wal hebben gezet, en daardoor schijnen de Mooren wat bang geworden te zijn. AMERIKA. De politie te Rio de Janeiro is een anarchistische samenspan ning op het spoor gekomen, die de vernieling van een deel van de Amerikaansche vloot beoogde. Het middelpunt van de samenzwering was Petropolis, te Sao Paulo en Minas Geraes had zij vertakkingen. Zekere Jean Fedher te Petropolis schijnt de hoofd man van de bende te zijn. Er moeten ook vreemde anarchisten toe behooren. Drie Italianen zjjn gevangen genomen. Men gelooft, dat tot het complot nog 2 Italianen, een Canadees en twee Duitschers behooren. In een ambtelijke mededeeling verklaart de Braziliaansche regeering, dat zij voor de komst van de Amerikaansche vloot te Rio uit Washington en Parijs bericht had gekregen, volgens hetwelk anarchis ten van verschillenden landaard iets tegen de vloot in het schild voerden. De politie heeft nu alle mogelijke voorzorgsmaat regelen laten nemen en eenige verdachten opgepakt. Tot nu toe kwamen al de rapporten der controleerend-geneeskundigen op de Medische afdeeling, waar zij werden na gekeken en dienden tot het uitbrengen van een advies aan hel bestuur omtrent het te nemen besluit. Deze geheele schakel is nu verdwenen. De rapporten der medische ambtenaren dienen nu direct als basis van het bestuurs besluit. De tweede gewichtige maatregel brengt de correspondentie der behande lende geneeskundigen, die tot nu toe via het bestuur moest gaan, regelrecht naar de controleerende geneeskundigen. Beide maatregelen zullen groote ver eenvoudiging en bespoediging in het nemen van beslissingen brengen, waar voor het bestuur de grootste lof toe komt. Wel is de taak en de verantwoorde lijkheid der controleerend-geneeskundi gen door deze besluiten bijzonder ver zwaard, maar in deze beslissing ligt tevens het vertrouwen van het bestuur, dat de tegenwoordige medische ambte naren die uitbreiding van ambtsbevoegd heid ten volle waardig zijn. DE KABINETSCRISIS. De Nieuwe Courant schrijft Het Vaderland maakte Zaterdag mel ding van een gerucht, dat de rechterzijde gereed zou zijn gekomen met de vorming van een ministerie, maar dat met het publiceeren van het officieele benoemings- bericht zou worden gewacht tot na aanneming van de begrooting door de Eerste Kamer. Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat dit gerucht op waarheid zou gegrond zijn. De duur der crisis toch zou aldus kunstmatig worden verlengd. Evenmin als het demissionnaire Kabinet een dag langer dan strict noodig was, heeft ge wacht met het vaststellen van het gevolg dat het aan de verwerping der Oorlogs- begrooting meende te moeten geven, noch, na die vaststelling, met het bekend maken van zijn ontslag-aanvraag evenmin zal het nieuwe ministerie den abnormalen toestand waarin 's lands regeering verkeert, langer rekken dan de tijd, noodzakelijk voor het voorbe reidend overleg, de samenstelling van het Kabiaet en het beraad van de Kroon. Tegenover het land zou dit niet te ver antwoorden zijn en jegens de demis sionaire ministers, nu reeds weken lang waarnemende beheerders der departe menten van algemeen bestuur, onbehoor lijk. Kunst- en Wetenschap Zondagavond gaf Amersfoort's Mannenkwartet „Euterpe" een concert in het Valkje met welwillende mede werking van hel instrumentaal dubbel strijkkwartet „Phrynis" en den heer N. B. (tenor). „Euterpe" heeft zich reeds hier eenige malen laten hooren op een wijze, dat met recht iets goeds mocht verwacht worden. We konden het concert slechts gedeeltelijk bijwonen, maar wat het kwartet betreft, dit hebben we wel eens beter gehoord. We hopen, dat de zan gers na de pauze wat meer op dreef zijn gekomen, want ze kunnen veel beter dan wij het hoorden. Vooral de tenor, de heer N. B. voldeed ons niet al te best. Hij zakte nog al erg en maakte door het hinderlijk knijpen zijner stem het geluid niet mooier. Maar laten we aannemen, dat de zangers in 't begin niet al te best gedisponeerd waren, we weten tenminste dat ze het veel beter kunnen. Sommigen achtten het bedenkelik voor de konstilutionele beginselen dat Thor- becke, de samensteller van het Kabinet, op de banken van de afgevaardigden bleef zitten. Daarop verklaarde Van Bosse dat hij, ofschoon niet de samensteller, toch het hoofd van het ministerie was. Het ministerie had bij zijn optreden de regeling van de koloniale kwestie op de voorgrond gesteld. De minister De Waal, een specialiteit op koloniaal ge bied, verklaarde dat hoofddoel moest zijn, de Indiese en de Nederlandse finan cies zoveel mogelik onafhankelik van elkaar te maken. Daarom wenste hij niet het gehele batig slot onder de middelen van Nederland op te nemenalleen wilde hij dat terugbetaald werd, wat Nederland voor Indië uitgaf en dat door de minister op 47s miljoen werd begroot. Hetgeen dan overbleef moest voor Indië besteed worden. De meerderheid keurde dat be ginsel goed evenals de door De Waal voorgestelde agrariese wet: „Volgens regels, bij algemene verordening vast te stellen, worden (op Java) gronden af gestaan in erfpacht voor niet langer dan 75 jaar. De goeverneur-generaal zorgt, dat generlei afstand van grond inbreuk maakt op de rechten van de inlandse bevolking." De minister van financiën stelde een wet voor tot afschaffing van het zegel recht op de nieuwsbladen en op de daarin opgenomen advertenties, en daarvoor de schatkist tegemoet te komen door de akcijns op het gedistilleerd van 50 pet., per hektoliter van f 50 of f 53 te brengen. Sommigen vonden de toe stand van onze financies niet gunstig genoeg om belastingen af te schaffen, en vreesden dat de aangewezen vergoeding slechts zou leiden tot vermeerdering van de sluikerij. Indien er belasting afge schaft werd, gaven zij de voorkeur aan de akcijns op zeep of geslacht. De meerderheid achtte de afschaffing van het advertentiezegel een groot be lang voor da handel, en die op het nieuwsbladzegel een middel om kennis in ruimer kring te verspreidengeen belasting op het openbaar maken van gedachten, van aanbiedingen, van aan kondigingen over zaken van nijverheid en wetenschap. Op 13 Maart 1869 werd de wet door de Tweede Kamer met 41 tegen 31 stemmen aangenomen, en daarna door de Eerste met 24 tegen 12. Ofschoon de antirevolutionairen het liberaal ontwerp fel bestreden hadden, hebben zij van die wet een handig ge bruik weten te maken. De afschaffing van het dagblad zegel (een cent per eksemplaar) maakte het ontstaan van de kleine pers mogelik. Op een steeds toenemend aantal, vooral plattelands gemeenten, verschenen week-, halve- week-, eindelik dagblaadjes, die propa- gande maakten voor de antirevolutio naire beginselen. Deze maatregel had tot gevolg dat bij de verkiezingen het aantal stemmen op anti-revolutionaire kandidaten uitgebracht allengs met tien duizenden toenam. Ook slaagde Van Bosse er in door de beide Kamers een herziening van de postwet te doen aannemen met do in voering van het uniformport van 5 ct. voor een brief van 15 gram met ge dwongen frankering. Een door Fokker met warmte verdedigd amendement tot invoering van een rijkspostspaarbank werd in de Tweede Kamer met 46 tegen 24 stemmen verworpen. De minister slaagde er echter niet in onze schatkist onafhankelik te maken van de Indiese baten, maar wel om de gebrekkige oktrooiwet afgeschaft te krijgen, zodat sedert geen uitsluitende rechten in ons land meer verleend worden op uitvindingen op het gebied der nijverheid. De Nederlander kan voor zijn uitvinding nog wel oktrooi krijgen in 't buitenland gedurende een aantal jaren, maar in ons land is hij niet ge waarborgd tegen namaak van iemand die zich wil bevoordelen met de vinding rijkheid en de arbeid van een ander. De uitvinding heeft soms veel tijd en geld gekost; daarom kan de namaker goed koper leveren, en dit komt aan het publiek dat koopt ten goede. De handel heeft zo zijn eigen begrippen op 't ge bied van moraliteit. Wordt vervolgd.) te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 36. Laagste hedennacht .F. 22. Hedenmiddag 12 uur F. 29. de crisis die den voorspoed, ja het be staan der vereeniging begon te bedreigen, opgelost moest worden. Het bestuur is geweken voor den drang der zuidelijke leden, gesteund door de vorstelijke be- schermheeren, en heeft van zijn waardigheid afstand gedaan. Niettegen staande dit besluit zijn de Beieren toch uit de vereeninging getreden, wier be staan daardoor wordt bedreigd. Naar wij in bladen van Zaterdagavond lezen, waren de leden in grooten getale opgekomen, men schatte hen op een 600 RUSLAND. Heden zouden waarschijnlijk in de Doema de debatten geopend worden over den weder op bouw der Russi sche vloot. Vóór Kerstmis moet de regeering reeds verklaard hebben dat zij, wanneer de Doema de credieten weigert, tot den bouw der vloot zal overgaan. Aan den anderen kant moet de oppositie in de Doema sterk zijn Poerisjkewitsj b. v. zou aan een dagbladschrijver ge zegd hebben, dat -.\anneer er een man als Keizer Wilhelm aan het hoofd der vloot stond, men gaarne een paar mil- liarden zou willen geven, doch de Rus sische marineautoriteiten wekten zoo weinig vertrouwen, dat de Doema geen cent zou toestaan. MAROKKO. 't Is lastig uit te maken of het den nieuwen Sultan al dan niet voor den wind gaat. Aan den eenen kant wordt hij telkens op kleine en groote plaatsen als Sultan uitgeroepen, en het volk is hem over het algemeen gunstiger gezind dan zijn broeder, zóó zelfs dat de opvoeder van dien broeder, Omrani geheeten, zijn ouden pupil geraden heeft de teugels van het bewind maar aan Moelei Hafid over VAK Ministers en Kamerleden sedert het Jaar 1858. ontleend aan Kollewjjn's Geschiedenis ▼an Nederland, 4e deel. 16. Op 21 April bra< de strijd weder ver woed los bij de beraadslagingen over de begroting. Om de ministerieële partij te versterken zeide Heemskerk een ont werp op het lager onderwijs toe met enige koncessies aan de voorstanders van de biezondere school. Hevige ver wijten werden elkander van weerszijde gedaan. Weer werd getwist over het recht van de vertegenwoordiging om begrotingen te verwerpen om redenen daarbuiten gelegen, over de Luxenburgse kwestie, over het onderwijs, over de kolonies, over de financies. De oppositie verklaarde alle hoofdstukken van de be groting te zullen verwerpen wegens ge mis aan vertrouwen in het ministerie, dat blijkbaar te kort schoot in konstitu- lionele zin. Daarentegen sprak de rege ringspartij van aanranding van 's Konings rechten, van dwang op de Kroon uitge oefend, van het streven om hel parlement boven de Koning te stellen. Er werd gesproken van een derde ontbinding, en velen die al dat getwist in de kranten lazen, vroegen zich af: waar moet het DE CRISIS. In politieke kringen te 's-Gravenhage zegt „Het Vaderland" loopt het gerucht, dat de rechterzijde gereed is gekomen met de vorming van een ministeriemaar dat met het publiceeren van het officieele benoemingsbericht zal worden gewacht tot na aanneming van de begrooting door de Eerste Kamer. Volgens den HaagschenToren- wachter van de „Middb. Ct." zal dr. Kuyper buiten het rechtsche Kabinet blijven, over welk program de leiders thans confereeren, omdat dit hem te veelgeld zou kosten. Deze quaestie, zegt Torenwachter, zit zoo: „dr. Kuyper is nl., volgens contract met de firma Holkema en Warendorff, verplicht om het tweede deel van zijn werk „Om de Oude Wereldzee" af te maken vóór 1 October a.s. Nu is wel, en dat is een feit, de mogelijkheid overwogen om ver andering in het contract te brengen, maar de uitgevers hebben hun mede werking hiertoe geweigerd. En wel om de zeer plausibele reden, dat dit een schade van duizenden guldens voor hen zou beteekenen." Wij vernemen, dat de Memorie van Antwoord der Regeering op het afdeelings- verslag der Tweede Kamer over de be lastingwetten gereed is om aan.de Tweede Kamer te worden ingezonden, zoodat het omvangrijke stuk, dat vergezeld gaat van een gewijzigd ontwerp, weldra zal verschijnen. Naar „De Tijd" verneemt hebben de herhaalde conferenties van R.-Kath. en Anti-revolutionnaire Kamerleden ge leid tot overeenstemming in zake een gemeenschappelijk standpunt der beide rechtsche Kamerfracties ten opzichte van het kiesrechtvraagstuk. Met de Christ.-his. Kamerfractie duurt de onderhandeling nog voort. Er valt melding te maken van een paar belangrijke besluiten in zake de Rijksverzekeringsbank die gaan in de goede richting der decentralisatie. heen als op die wijze de tijd wordt zoek- gebracht, die toch eigenlik bestemd is om aan de volkswelvaart te arbeiden De begroting van Buitenlandse Zaken werd met 37 tegen 35 stemmen ver worpen, en daarop verzocht het ministe rie aan de koning om ontslag. De Eerste Kamer, bevreesd voor een nieuwe Kamer ontbinding nam een voorstel van enige liberale leden in overweging om zich daarover tot de koning te wenden, doch h»t werd afgestemd toen men vernam dat Van Reenen met de vorming van een nieuw ministerie was belast. Deze slaagde echter niet, en nu droeg Z. M. de taak op aan Thorbecke, die een ministerie samenstelde, waarin hij nogtans zelf geen zitting nam, om er, als verzoeningsmaatregel, zo weinig Kamerleden mogelik in te nemen. Het was het ministerie FockVan Bosse, dat 3 Junie 1868 optrad, en volgens Thorbecke zuiver liberaal was, geen mengsel van liberaal en niet-liberaal, dat hij verkeerd achtte. Aldus was de twee jarige politieke strijd geëindigd met de zegepraal van de parlementaire beginse len over de poging om die van 1848 weer te verdringen. Wel kon hier het Engelse stelsel met zijn zuiver parlemen taire regering geen ingang vinden. Zelfs Thorbecke wilde niet verder gaan dan een tussenvorm, waarin noch aan de Kroon, noch aan de Staten-Generaal uit sluitend invloed toekomt op de benoe ming van ministers.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2