Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tninbonw en Veeteelt. ALLERLEI. ADVERTENTIË.i. De Verschoppelinge. voldeed en waarmede hij den eersten prijs behaalde. Maggi ging op 't inge slagen pad verder en begon met een fabriek, die steeds in omvang toenam, zoodat meerdere fabrieken moesten wor den gebouwd op 't oogenblik zijn er Maggi etablisementen te Hempthal, Zwitserland, Parijs, Singen, Bregenz, Milaan en Berlijn. In het geheele fabrieksbedrijf heerscht groote orde en zindelijkheid, en bij de fabricatie wordt steeds aan den stel regel vastgehouden, alleen producten van de uitstekendste kwaliteit te vervaar digen. Als Maggi producten heeft men de «aroma», tot het kruiden van vleesch, groenten enz., de bouillon capsules de ge korrelde bouillon en de soeptabletten. De laatste soep is in allerlei soorten voorhanden en niet overal kan men iemand voor z-i- ct. in bijna geen tijd een bord smakelijke Julienne voorzetten. Nu de tentoonstelling nog, morgen in den winkel van den heer J. van Genderen, Arnhemsche straat 3.5, hier bezichtigd kan worden, raden we de Amersfoortsche huisvrouwen aan er eens een kijkje te nemen en er een kop Maggi-bouillon te drinken. Uit eigen ervaring kunnen we dit allen aanra den. Majoor Jhr. H. M. van der Goes vertrekt morgen naar zijn nieuw gar nizoen. BARNEVELD. Het bekende buiten verblijf «Huize de Biezen" met bijbe- hoorende boerderijen, weilanden, bos- schen enz., ter grootte van 37 Hectaren, is te koop aangeboden. 6AARN. Alhier is eene commissie gevormd ter bevordering van getrouw schoolbezoek, herhalingsonderwijs en al- gemeene volksontwikkeling. In deze com missie hebben zitting het hoofd der school, een onderwijzer en een vader van één der leerlingen van elke school, openbaar, zoowel als bijzonder en drie leden der plaatselijke commissie van schooltoezicht, terwijl de heer L. B. Fikkert, schoolopziener in het arrondisse ment Amersfoort, Eere-Voorzitter is en de Burgemeester van Baarn Eere-lid. Te Eemnes is op 76-jarigen leeftijd overleden de heer A. van der Wardt, gedurende tal van jaren wethouder van die gemeente. Quick I—M. V. V. O. 4—5. Het eerste elftal heeft het jaar 1908 ongelukkig ingezetin de tweede beker ronde won het van Z. A. C. en IJ. Zon dag kwam het dan tegen M. V. V. O. in Middelburg te staan. Natuurlijk was het kleiveld aldaar in slechten toestand om de haverklap lag er eentje over den vloer. De eerste oogenblikken van den wed strijd waren al dadelijk ongelukkig, een ver schot van een der Middelburgers draaide met een afgrijselijk effect het doel in. Niet lang daarna scoorden de Zeeuwen no. 2, maar gelukkig kwam dan ,toch een tegenpuntje van de Amers- foorters, door Genlis, die een corner van Jaap in een punt omzet. De rust ging met 31 in. Het eerste, wat de Rooden deden na rust, was gelijfc makenbinnen een kwartier ongeveer was de stand 33. De Blauwwitten wilden echter geen nederlaag lijden en brachten snel de stand op 53. Gelukkig scoorden de Rooden nog één keer, hiermee was ten minste de eer(?) nog een beetje gered (54). Al de Quickraenschen speelden be neden hun vorm, vooral captaiD Tjas- sens Keizer, die, zooals reeds hierboven vermeld is, erg aan de glijderigen kant was, op zulk een glad veld is voorzich tig en kalm spel aan te raden. De beide invallers, Mazel en Versluys, voldeden vrij wel. Bij de Middelburgers waren de backs en Spil de besten. We hopen a.s. Zondag een overwin ning in Deventer, dat zal alles weer goed maken. QUICK II—B. V. C. 8—3. Het tweede elftal schijnt het beter te willen doen als het eerste. Tenminste dat bewijst bovenstaande uitslag en men moet niet vergeten, dat B. V. C. een I club is, waarmee niet te spotten valt, 1 negen hunner, zegge negen, zijn candi- I daten voor het U. P. V. B.-elftal (petjes af, heerent) Maar nu de wedstrijd. Och, veel hoeven we er niet van te vertellen, de cijfers spreken genoeg, Iniet waar? j De geheele wedstrijd kenmerkte zich door een overwegende meerderheid der jongere Rooden. Opmerkelijk was het slechte spel der Biltsche voorhoede, die geen begrip scheen te hebben van samenspel. Verder nog een wensch aan Quick II Volhouden en kampioenschap halen. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondagmorgen half elf een godsdienst oefening gehouden in het Logegebouw, van Persijnstraat 1. Als spreker zal op treden Prof. Dr. H. J. Elhorst uit Am sterdam. Een Israëlitische Hoogere Burgerschool. Dezer dagen is te Amsterdam een vergadering gehouden ter bespreking van de wenschelijkheid tot oprichting van een H. B. S. op streng Israêlitischen grondslag. Er werd een commissie benoemd die de maatregelen, ook financieele, zal nemen tot oprich ting der school. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren B. E. Eitje. dr. Ph. B. J. Gobits, Jacques, H. Rubens, opper rabbijn Palache (voorzitter), N. Davids Bzn., mr. M. de Pinto (Den Haag) en S. Hausdorff (Rotterdam). Reeds werd door iemand, die onbekend wil blijven f 5000 gegeven. Rechtszaken. FAILLISSEMENTEN. Uilgesproken: Amsterdam, 20 Januari. F. A. Wam- steeker Jr., comraissionnair in effecten, laatst gewoond hebbende aldaar, Keizers gracht 273, doch thans verblijvende buiten het rijk in Europa. Tot ondervoorzitter der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is benoemd de heer jhr. G. F. Van Tets te Zeist. Nieuwste manier van oplichten. In «De Nieuwe Ct.» vertelt de predikant A. Junod, te 's-Gravenhage, het volgende: Een bemiddeld en van reputatie weldadig man wordt opgebeld, quasi door een zijner vrienden of kennissen. «Och amice, doe mij een pleizier. Ik heb hier X. bij me gehad, een arme drommel, maar een goede jongen. Hij moet vijftig gulden hebben. Ik heb hem vijf-en-twintig gegeven. Kun jij hem verder helpen?,...» «Nu goed, stuur hem dan maar bij mij.» X. verschijnt, ontvangt f 25, en de weldoener zal vroeger of later ver nemen, dat geen zijner vrienden hem ooit voor dien persoon heeft aange zocht, 't individu zelfs niet eens kent. De belanghebbende zelf, of een kor nuit heeft veilig en vlug de telephoon gehanteerd. Brutaal. Het Rott. Nbl. had Maandag een bericht over een te Rot terdam gepleegde inbraak, waarbij 14 horloges zouden zijn gestolen. De heeren inbrekers zijn het niet heelemaal eens met dat bericht. Zij beweren namelijk, dat het aantal gou den en zilveren horloges door hen uit de uitstalkast gestolen, geen 14, maar to is. Op een vodje papier schrijven ze thans aan het blad: Mijnheer! Gelieve s. v. p. beter de inbraak van de horloges en chronometers in de courant te zetten, geen 14, maar 10 zijn ontvreemd, want wij hebben last met onze maats over portie deelen. TRIO. TRIO. Het blad teekent hierbij nog aan: Het briefje ziet er wel uit echt te zijn en daar de heeren, als ze de daders zijn wel weten kunnen wat ze gestolen hebben, willen wij hun verzoek niet zonder meer naast ons neerleggen, ook omdat ze anders last met hun maats krijgen. Ze hebben evenwel een klein verzuim begaan. Van mededeelingen als deze wordt nimmer nota genomen, of de redactie moet naam en adres van den schrijver kennen. Ons die te melden, hebben de heeren per abuis nagelaten; misschien willen zij dit verzuim nog wel herstellen I Spoorwegongeluk. Zater dagavond is, nabij de halte Beugelsdijk nabij Rotterdam een goederentrein van de H. IJ. S. M., die ongeveer half zeven in de richting Den Haag was ver trokken door een verkeerden wissel stand op een dood spoor geloopen en in volle vaart tegen een stootblok aan gereden. Alle wagens van den trein werden min of meer beschadigd. De locomotief werd uit de rails geslingerd, de tender kwam op den kop te staan, de daarop volgende goederenwagen werd in splinters geslagen. Het mee rijdend personeel bracht er wonder boven wonder het leven af. Alle drie, een machinist, een leerling-machinist en een conducteur kregen echter kwets uren, de leerling-machinist van zulk een ernstigen aard, dat hij per bran card naar het ziekenhuis moest worden vervoerd Goed voorbeeld. Te Em merik heeft de Vereeniging tot bevor dering der belangen van neringdoen den tot het publiek een uitnoodiging gericht, om wegens den hoogen ren- estand alle inkoopen zooveel mogelijk contant te betalen. Lijkverbranding. Een Hei- delberger student, die zich nooit met de beweging voor de lijkverbranding had ingelaten, geeft in onderstaande woorden den indruk weer, door hem verkregen bij het verbranden van het lijk van den koninkl. en stedelijken muziekdirecteur Fiiedrich Rosenkranz, den 20 Januari 1903 te Heidelberg .Voor de eerste maal wooude ik zulk een plechtigheid bij en ik moet zeggen, dat mij deze veel verhevener toescheen en edeler gevoelens in mij opwekte dan het gewone begraven. Het zuiver geeste lijke in den mensch scheen mij hier veel beter en treffender te worden uitgedrukt, men voelt, dat het stoffelijke van het lichaam vervliegt, doch dat de geest zich in hoogere spheren verheft en in dezen zin denkt men zich den overledene niet voor altijd onder den grond en verloren) maar het zuiver geestelijke in hem ster ker op den voorgrond gebracht en als 't ware onder ons voortwerkend. Het begraven brengt het gevoel te weeg, dat de overledene voor ons aan die plaats gebonden isde verbranding daarentegen, dat hij lichamelijk wel afwezig, doch geestelijk in onze nabijheid kan zijn. Het pijnlijke van de scheiding treedt niet in zeer sterken, doch meerzachten vorm op. Toen de stoet het crematorium, ge bouwd in den vorm van een open tempelhal, bereikt had, werd de kist het bordes opgedragen en op een voet stuk neergezetde geestelijke in vol ornaat, sprak de gebeden uiter om heen stonden de belangstellenden. Van den tempel uit, die op een hoogte is gebouwd, had men een prachtig verge zicht op het in winterdos gehulde Rijn dal. Drie kanonschoten werden gelost, het kwartet van het stedelijk orchest speelde een ernstig, stemmig choral. (De overledene was lid van een „Krie- gerverein.") Langzaam verdween de kist in de diepte, het was een aangrijpend oogenblik, vol wijding. Het verliep zoo waardig, plechtig en tegelijk zoo ideaal, dat men in een verhevene, edele stem ming kwam en misschien meer onder den indruk dan in menige kerk. Alles wat onaangenaam aandoet, het neerlaten van de kist aan touwen, de drie spaden met aarde, welke zoo aangrijpend onaan genaam op de kist rollen, viel hier weg de overledene was verdwenen en de phantasie had vrij spel, al het alledaag- sche, nuchtere prozaische van het leven scheen weggevaagd. Zoo beschouw ik dan de verbranding als de eenige ideale, met den gemoeds toestand van den fijnvoelenden modernen mensch overeenstemmende wijze van bijzetten en het is ook mijn wensch, dat mijn lichaam ter zijner tijd aan het vuur overgegeven worde." Een koude geschiedenis. Een Kopenhager zwemclub, die de be- teekenisvolle naam V i k i n gers draagt, heeft dezer dagen een zwemstrijd ge organiseerd. In de badinrichting Hel goland gelegen aan de Sont, was een baan van 50 M. lengte in het ijs ge houwen, waarbij de met ijs bedekte palen en bruggen een passend gezicht opleverden. De wedstrijd werd bijgewoond door een dichtopeengedrongen tanden klapperende menigte het aantal deel nemers was twintig. Twee dames, juf frouw Andrea Schmidt, eigenares van éen kledingmagazijn en juffrouw Minna Der.iburg, dochter van een meubelfabri kant waren de eersten. Glimlachend sprongen ze in het meer dan koude water de thermometer wees onder nul. De eerste legde den afstand van 50 M. af in 1 min. 2/5 sec., de laatste in 1 min. 164/5 sec. Toen gingen paar na paar de overige deelnemers te water onder het krijgsgeschreeuw der Vikin- gers. Overwinnaar was de achttienjarige Sen- drup, die den afstand in 444/5 sec. zwom. Maar de advocaat A. N. Petersen ver wierf den grootsten bijval, door na af loop van den wedstrijd allerlei kunst stukjes ten beste te geven, hiermede aantoonend, hoe goed men zich in water van 0 graden op zijn gemak kan voelen. Tenslotte zwom hij nog tot ontzetting der rillende toeschouwers buiten de banen tusschen de ijsschollen door, die hij krachtig ter zijde duwde. Met recht draagt hij dus zijn naam van „ijsbreker." Na afloop werden de deelnemers door een dokter onderzocht. Lichte hartklop pingen en een weinig verlaging van tem peratuur was het eenige wat hij waarnam. Daarna werd een feest gehouden. In 't vervolg willen de Vikingers regel matig dergelijke wedstrijden uitschrijven. De nachtruiters. De too" neelen, die tegenwoordig 's nachts afge speeld worden in den tabaksstaat Ken tucky doen bijna denken aan de vroegere Indianenoorlogen. De tabakstrust kocht vroeger al de tabak uit Kentucky op voor een door haar vastgestelden prijs. De eigenaars van de tabaksplantages en de boeren wenschten later echter hoogere prijzen, en om hunne belangen tegen over de trust te handhaven, sloten zij een aanvallend en verdedigend verbond. Niet alle planters sloten zich hierbij aan velen deden kalmpjes verder hunne zaken met de trust. Om deze onderkruipers te dwingen, gemeene zaak met de vereeniging te maken, nam de vereeniging haar toevlucht tot een eigenaardig strijdmiddel. De plan tages der niet-leden worden 's nachts eenvoudig vernield, en de aanvallers, op vlugge krachtige paarden gezeten, duiken plotseling op van achter een boederij en verdwijnen weer even snel. Ze worden nachtruiters genoemd. Vroeger vielen de leden der vereeniging alleen eenzame hoeven aan, thans wagen zij zich echter reeds in de stadjes. Kort geleden trok ken zij zelfs het bloeiende Hopkinsvillc binnen. De strijd der tabaksplanters is zooals men met zekerheid kan verklaren te vergeefs. De tabakstrust n.l. be schermd de niet-leden der vereeniging op zulk een wijze, dat zij er niet meer aan denken tot het verbond toe te treden. Practisch, altijd prac tise h. De heer Henry Sullivan, een bekend New-Yorkseh burger, die altijd heel enthousiast was voor zijn principe, dat al wat geschapen is eenig nut in de wereld heeft en derhalve gebruikt moet worden, heeft in zijn testament de execu teurs van zijn laatsten wil gestrenge aanwijzigingen gegeven, wat met zijn lijk gedaan moet worden. Hij bepaalde het volgende: „Mijne beenderen moeten tot knoopen met een doorsnede van een halven tot een heelen duim verwerkt wordenmijn huid moet /gelooid en tot portefeuilles verwerkt worden. Van mijn ingewanden, die zich daartoe leenen, moeten viool snaren vervaardigd worden en de exe cuteurs van mijn testament hebben er voor te zorgen, dat ze ook op violen gespannen en voor het spelen gebruikt worden. De aldus vervaardigde knoopen, portemonnais en vioolsnaren vermaak ik aan mijn geliefden vriend James Hayes, om ze onder mijne intieme vrienden te verdeelen. De heer Sullivan verklaart voorts nog, dat hij deze laatste beschikkingen niet getroffen heeft om reclame voor zijn persoon te maken, maar met het oog merk te betoogen dat het menschelijk lichaam tot algemeen nut gebruikt kan worden en dat het van hygiënisch en economisch standpunt haast onverant woordelijk is de lijken te begraven, te laten vergaan. Hij drukt tenslotte de hoop uit, dat het door hem gegeven voorbeeld talrijke navolgers moge vinden Uit de Turksche gevan genis. Te Antwerpen werd de vorige week een zieke man van een schip aan land gedragen, die zijn dragers vroeg, hem neer te leggen, opdat hij den Bel gischen bodem zou kunnen kussen. Deze man was de Belg Joris, die na den be kenden aanslag op den sultan twee jaar geleden werd gearresteerd en ter dood veroordeeld, dan echter tot celstraf be genadigd werd en wiens in vrijheid stelling de Belgische regeering thans heeft verkregen. Joris stond destijds bekend als een leider der arbeiders te Antwerpen. Zijn veroordeeling moet op grond van valsche verklaringen van een politie-spion zijn gevolgd. Hij deed een Engelsch corres pondent een vreeselijk verhaal over den tijd, dien hij in de Turksche gevange nissen heeft doorgebracht. Gedurende den loop van het onderzoek nam men hem eens twintig uren zonder ophouden in kruisverhoor 0111 hem in verwarring te brengen en een bekentenis af te persen. Om hem geheel te vernietigen, toonde men hem een stukje van het kleed van zijn vrouw. Dit lapje was met bloed gedrenkt en men vertelde hem dat zijn vrouw bij de ontploffing van de zooals men beweerde door hem ge worpen bom om het leven was gekomen. Dit verhaal was een vinding der politie, want zijn vrouw leefde. Toen de be klaagde niet bekennen wilde, beval de rechter den gendarme, hem naar een plaats te brengen, van waar hij „nooit zou terugkeeren." Men bracht hem naar de gevangenis van Besjiktasj, waai hij drie dagen op de naakte en natte vloer bleef liggen. Hij had het echter, zoo zei hij, altijd nog beter gehad, dan de Turk sche gevangenen, van wie er een werd verbrand, nadat men hem met spiritus had begoten. Een andere gevangene had zich met een stuk tin den buik opengescheurd, om de pijnen der folteringen te voor komen. Na de drie dagen was hij, Joris, in een houten kooi gesloten en dag en nacht door personen bewaakt, die geen woord met hem hebben gesproken. Ge durende al die twee jaren moest hij hetzelfde ondergoed dragen en ontving hij als eenig voedsel brood en bedorven water. Men had blijkbaar gemeend, dat hij op deze wijze langzaam maar zeker ter dood gebracht kon worden. Aldus het verhaal van Joris zelf. Hitte. Het blijft in Australië smoorheet. In Adelaide en Mel bourne is het eiken dag warmer dan 100 graden in de schaduw. Er zijn twee-en-dertig menschen aan zonnesteek bezweken. Een griezelige vondst. De «Corriere della Sera» ontving uit Carlentini op Sicilië een bericht van een huiveringwekkende geschiedenis. Achter de sacristie ontdekten werk lieden aan een oud klooster een tot nu toe onopgemerkt gebleven deurtoen men deze opende en de daarachter ge legen ruimte binnendrong, deinsde men plotseling terug voor een opeenstape ling van skeletten die tot aan de zol dering reikten. Deze kamer had verbinding met an dere, waarin eveneens menschelijke overblijfselen de ruimten vulden. In allerijl werden de bevoegde auto riteiten gewaarschuwd, die last gaven de ongeveer vier duizend skeletten te begraven. Bejaarde ingezetenen van de stad verklaren deze vondst als volgt: Ten tijde van de monniken, moest men een zekere som betalen, om in de kerk te worden begraven. Toen nu de cata- combus onder de kerk gevuld waren, werden de lijken, om de bron van in komsten niet te missen, in een bijge bouw gebracht, waar men ze nu heeft gevonden. Een bibliotheek van houten boeken. In Cassel bevindt zich een bibliotheek, die geheel is samen gesteld uit boeken van hout. De «Houtbibliotheek» zooals ze ge noemd wordt bezit zoowel een 600 tal werken in octava als folio. Zij zijn uit verschillende houtsoorten vervaardigd, afkomstig uit het slotpark van «Wil- helmshühe». Op den rugkant van de boeken komt het nummer van den boom voor. De bovenkant geeft de boom weer in zijn jeugd, de onderkant toont haar op meer gevorderden leeftijd. Binnenin bevindt zich de geheele geschiedenis van den boom. Deze verzamelde werken zijn uit niet minder dan 445 verschillende boom soorten vervaardigd. Door een stier gedood. Een vreeselijk ongeluk bad Vrijdag middag te Groningen plaats bij de veelading van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Een woedend geworden stier viel daar den veedrijver Fokke Bronsema aan. Het woeste dier reet den ongelukkige met de horens de buik geheel open. B. werd naar het ziekenhuis gebracht en over leed daar aan de gevolgen. De Vienna en niet de fena, zooals we Zaterdag verkeerdelijk door de telefoon hadden verstaan van de Harwich-lijn is zonder assistentie weer vlot gekomen. De passagiers waren vooraf door het stoomschip Clacton van dezelfde maatschappij van boord gehaald. De mede uitgevaren reddingsboot en de stoomboot Yarmouth behoefden geen dienst te doen. Burgerlijke Stand van 20 en 21 Januari 1908. GEBORENllendrikus Everardus, z. van Gerrit Nicolaas Arlar en Johanna Maria Bakker. Johannes Gornelis Antonius, z. van Hendrik Marinus Dr03t Helena van Aken. Marie Johanna, d. van Dirk Antonie Lambrechts en Johanna GeertruidaStuurop. Suze Anna Maria, d. van Wilhelmus Adrianus Maas en Agatha Krone. Hendrika, d. van Jan van den Hooff en Aallje Drika van Vel uw. 386e Staatsloterij. Vijfde klasse. Trekking van 20 en 21 Jan. 1908. (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedesti aat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f400 op No. 10089. f100 15036. Prijzen van f 70. 534 2172 10093 15017 15025 15367 Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 540 1245 1255 1261 1262 1267 2166 2205 2222 2226 2374 2395 2414 2423 2429 2431 2444 2460 9066 9812 9824 10077 10084 10087 11107 13062 13075 15013 15027 15352 15365 15370 1579S 2U235 20245 20891 20923 SCHOUWBURG :-: UTRECHT. Inplaats van «MEDEA» wordt a.s. Donderdag opgevoerd:

De Eemlander | 1908 | | pagina 3