UIT PE DËRS" STADSNIEUWS. Gemeenteraad. WEERBERICHT. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 28 Januari 1908. Hoogste barometerstand 771.2 m.M. te Biarritzlaagste 724.7 m.M. te Stockholm. Verwachting tot den avond (van 29 Januari 1908: Windmeestal krachtig tot storm achtige N. W. of W.. Gesteldheid van de luchtVerander lijke bewolking. Buiig weer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 752 m.M. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. Thermometorstand te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 44. Laagste hedennacht .F. 33. Hedenmiddag 12 uur .F. 37. STRUISVOGELTACTIEK. Onder dit opschrift schrijft Het (R.-K.) Huisgezin: .Sommige bladen der rechterzijde doen, of deze uit twee in plaats van drie groepen bestond. De Christelijk-historischen schakelen zij voor deze gelegenheid eenvoudig uit. Dit is al begonnen met de afstem ming der Oorlogsbegrooting. Het tegenstemmen van den heer Loh- man had een vingerwijziging kunnen zijn, dat men niet mir nichts, dir nichts over hem kon beschikken. En hetgeen nadien de Nederlander in verband met de crisis, over onmiddel lijke Kamerontbinding en over de Eerste Kamer scbreef, gat geen onzeker geluid. Welnu, van dit alles maakte men geen gewag. Men deed of het niet ge schreven was en of er feitelijk geen ver schil van meening en inzicht bestond. Dit achten we struisvogeltactiek. Rechts is sterk indien ze het eens is en indien ze datgene doet, waarover overeenstemming bestaat. Maar rechts wordt zwak, indien ze een harer factoren verwaarloost en er op rekent dat die wel doen zal wat de meerderheid heeft besloten. Indien begonnen wordt met wrevel en ontstemdheid te wekken, dan is zulks geen gunstig voorteeken voor het Christe lijk bewind, dat op komen staat. We hebben op de eerste plaats noodig beleid, op de tweede plaats beleid, op de derde plaats beleid. Scherpmakers bederven, zij het met goede bedoelingen, de beste zaken." Kunst- en Wetenschap Vrijdag 21 Februari zullen Dirk Schafer (piano) en Gerard Hekking (cello) een concert geven in Amicitia. De „Petit Bleu" meldt ons het overlijden van de bekende Engelsche romanschrijfster „Louise de la Raméé" beter bekend onder haar pseudo-niem „Ouïda." Zij was in 1840 geboren te Bury- Saint-Edmunds en vertrok spoedig van daar naar Italië waar ze in een kleine stad in de nabijheid van Florence haar verder leven vertoefde. Haar bekendste werken zijn wel „Pes- carel", ,de Lady Tattersal", „Wanda" „De weg van roem", ,Don Gesualdo" e.a. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 28 Januari 1908, des namiddags 11/1 uur. Voorzi'ter: de Burgemeester. Aanwezig I"i leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Visser en Jorissen. De voorzitter houdt de volgende toe spraak Mijne Heeren, Het verheugt me U allen weder in deze eerste vergadering te mogen be groeten en ik wensch U een in alle opzichten een gelukkig jaar. Met dankbaarheid mogen we op het afgeloopen jaar terugzien. In geringe mate toch is hier slechts de terugslag gevoeld van de ftnancie:le en oecono- mische crisisvoor betreurenswaarde catastrophen zijn wij gelukkig bewaard gebleven. De algemeene gezondheidstoestand was gunstig te noemen. Er blijven natuurlijk altijd zaken te wenschen over, maar op enkele uitzonderingen na heerschen hier op elk gebied gezonde toestanden. Wat de werkzaamheid betreft, de notulen zijn daar, om te getuigen, dat er door U vele en gewichtige besluiten zijn genomen in het afgeloopen jaar. In het bijzonder is dit het besluit tot aan koop van het landgoed „Birkhoven". Ik twijfel niet of het verre nageslacht zal dit een best besluit noemen en de leden van den gemeenteraad van 1907 er dankbaar voor zijn. Ook wat de toekomst betreft staan U weder belangrijke voorstellen te wach ten. Ik hoop dat gemeen overleg zal mogen leiden tot verstandige besluiten. Moge Gods zegen op onzen arbeid rusten tot welzijn van de burgerij en van de gemeente, die we allen liefhebben. (Applaus). De heerHeyligers: Mijnheer de Voorzitter, het zij mij vergund u uit naam van deze vergadering dank te brengen voor de goede wenschen, door u uitgesproken. Met de verzekering van onze wederkeerige heilwenschen, wil ik daaraan toevoegen de verzekering, dat het ons aangenaam zal zijn onder uw uitstekend bestuur, mede te kunnen wer- kon tot vervulling van die wenschen. (Applaus). Medegedeeld wordt, dat zijn ingekomen o. a. de volgende stukken Besluiten van Ged. Staten dezer pro vincie tot goedkeuring van verschillende Gemeenteraadsbesluiten. Een adres van de vereeniging van den kleinhandel in sterken drank omtrent het sluitingsuur. In handen van B. en W. om praeadvies. Van het Bestuur der Vereeniging „Handel en Nijverheid" alhier, het vol gend adres Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Vereeniging „Handel en Nijver heid", goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 3 Maart 1902, No. 35, dat bij haar is ingekomen van de in de vergadering van 15 Juni 1906 inge stelde markt-commissie, eene weerlegging van hel advies van Burgemeester en Wethouders aan den Raad der Gemeente Amersfoort in zake het door de Ver eeniging ingezonden markt-rapport, met het verzoek, dit aan den Raad door te zenden, aan welk verzoek zij bij deze roldoel. 't Welk doende, enz. Het Bestuur der Vereeniging Handel en Nijverheid, S. J. van DUINEN, Voorzitter. J. van der WAL Kzn., Ie Secretaris. EdelAchtbare heeren, Met. veel teleurstelling namen wij kennis van hel advies van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort betreffende het rapport der Vereeniging „Handel en Nijverheid" tot verbetering van het marktwezen, te meer, omdat de gronden, waarop de gegeven adviezen rusten, o.i. niet afdoende zijn. Daarenboven vallen de plannen tot verbetering van een gedeelte van het marktwezen, waarvan Burgemeester en Wethouders spreken, volstrekt niet in onzen geesttrouwens Burgemeester en Wethouders meenen zelf omtrent de uitvoering van die plannen niet gunstig te kunnen adviseeren. Waar de zaak van zeer veel belang is, willen wij trachten de beschouwingen van Burgemeester en Wethouders te wederleggen en willen daarom het advies op den voet volgen. lederen werkdag markt, enz. Niet geheel juist is het, dat wij iederen werkdag markt willen. In ons rapport, pagina 8, schrijven wij: „als de markt hallen gereed zijn, zouden wij de vol gende marktregeling aan Burgemeester en Wethouders in overweging willen geven". Een belangrijk verschil dus met „willen". Afgescheiden hiervan zien wij de onmogelijkheid van een dagelijksche markt, in goede markthallen, niet in. In drukke tijden wordt hier nu al tweemaal groentenmarkt gehouden, en wat is tegen een dagelijksche markt van producten van voor iederen stand dagelijksche be hoeften? Den Hof als ruim plein behouden. De noodzakelijkheid van behoud van den Hof als ruim plein achten wij ge zocht door verwijzing naar andere (Bur gemeester en Wethouders bedoelen natuurlijk: groote) steden. Daar waar het in overbevolkte, be- i dompte buurten geschiedt om frissche lucht aan te brengen, is het juistmaar is dat argument geldende voor onzen Hof met zijn b trekkelijk lage huizenen hemelsbreed ongeveer 500 M. van den rand der stad? Daarbij benemen de door ons voorgestelde lage hallen den Hof de lucht niet. En waarvoor behoud als ruim plein Slechts op marktdagen is dat plein bevolktal de andere dagen stil en ledig. Omdat de stad zich uitbreid Zeker maar die breidt zich niet uit naar de zijde van den Hof. De werkelijke oppervlakte van den Hof wenschen wij te behouden, te ver- grooten zelfs. Wij wenschen niets anders dan den Hof meer dienstbaar te maken voor het eenige doel, waarvoor hij op 't oogen- blik dient, nl. als marktplein. Wij wenschen dat marktplein meer aan de eischen van het vermeerderende en moderne marktverkeer dienstbaar te maken. Ingekomen antwoorden van 51 Ge meenten. Bij de mededeeling dat de 51 Ge meenten waarvan antwoord inkwam, geen overdekte markten bestaan, zijn Burgemeester en Wethouders niet vol ledig. Zij hadden er bij moeten voegen, dat op onze vraag daaromtrent 24 Ge meenten zich beslist voor overdekte markten en geen enkele zich er tegen heeft verklaard. De wenschelijkheid van overdekte markten wordt dus niet alleen door ons maar ook elders gezien. De tuinbouw, die nog slaapt. Moet iemand of iets. dat slaapt, dan altijd doorslapen? Wij raden aan nog eens aandachtig te lezen, wat wij schreven in onze Memorie van toe lichting omtrent den tuinbouw voor deze omstreken. Zoo iemand wil weten wat de Neder- landsche tuinbouw beleekent en wat er voor gedaan wordt, hij leze „Verslagen en mededeelingen van de Directie van den Landbouw" 1907. No. 3 (door het Departement van Landbouw, Handel en Nijverheid voor slechts f 0.50 verkrijg baar gesteld) om den tuinbouw voor te lichten en waar ze slaapt, wakker te schudden. Hij leze óok wat onlangs omtrent den tuinbouw in de Tweede Kamer gesproken is. Hij leze „Veldbode" 11 Januari 1908. De pas tot stand ge komen Centrale Nederlandsche Tuin- bouwvereeniging wijst ook op den op bloei en toekomst van den Nederland- schen tuinbouw. En de hooge Regeering? Hoe gaat zij voor met het steunen van den tuin bouw. En Burgemeester en Wethouders wil len ondanks dat alles geen enkele hand reiking doen. En toch onze overal beschutte omstrekenhet klein-grondbezit, alles is aangewezen voor den tuinbouw. Tot ontwikkeling hiervan zijn noodig: een goede marklgelegenheid, leiding en voorlichting. Amersfoort, als centrum van spoorwegverkeer, bezit reeds zijn goed- koope afvoerwegen. Marktgelden. Burgemeester en Wethouders vreezen mislukking der groen leninarkt tengevolge van de door ons voorgestelde minieme marktgelden. Wij willen twee voorbeelden geven, waar het niet mislukt. Boerenbond en Pomologische Vereeni ging houden te Maastricht geheel vrij willige markten, die bloeien. Deze leggen zichzelven de volgende marktgelden o Ons voorstel is Ei ren (mijn) 5 ct. p. 100 st. 50% minder Boter (mijn) 1 K.G. Gelijk Ooflmarkt 5% v/d waarde 150% minder Markt en groentenhal Utrecht. Afslag ooft, groenten en fruit, markt- rechten en 4% van de bruto opbrengst. Goede gelegenheid voor beestenmarkt (koeienmarkl bedoelden Burgemeester en Wethouders) en tóch geen aanvoer. Met verwijzing naar de beestenmarkt alhier, als bewijs dat goede markten niet immer producten en handelaren brengen, hebben Burgemeester en Wet houders geen gelukkigen greep gedaan. Voor een goede veemarkt is in de eerste plaats noodig een groote veestapel. Burgemeester en Wethouders weten, dat de omgeving van Amersfoort daar niet op kan bogen. Wanneer wij de kaart voor ons leggen, dan zien we, dat ongeveer in de helft der omgeving geen vee wordt gehouden of gehouden kan worden. De andere helft bestaat zeker voor uit bouwland. Uit de noordelijker gelegen polders trekt de van ouds bekende Nijkerker- markt, het vee, en het weinige dat er overblijft, gaat naar de groote centrale markt voor de provincie, n.l. Utrecht, omdat de verkoopers daar viDden koopers voor alle kwaliteiten. Hoe zal het nu mogelijk zijn, dat te Amersfoort een belangrijke veeaanvoeris? Evenals te Utrecht een centrale vee- maikt is, kan Amersfoort een centrale markt worden voor producten die de omgeving v el kan leveren, namelijk van land- en tuinbouw en pluimvee. Onze bezwaren tegen de andere markten. Burgemeester en Wethouders bedoel den hiermede de door ons betitelde markt voor alles. Mpn leze hierover wat in ons rapport op pagina 8 geschreven is. Of beter nog, men informeere bij belanghebbende winkeliers, welke schade deze vrij van belasting zijnden aan onze wel belasting betalende neringdoenden berokkenen. Bij juiste informatie zouden Burgemeester en Wethouders zeker tot de slotsom gekomen zijn, dat wij daarover nog wel wal meer hadden kunnen schrijven. Verplaatsing der varkensmarkt. Wat die verplaatsing betreft, door als mogelijk voor te stellen de oude Varkens- markt met boomen te beplanten, ont kennen Burgemeester en Wethouders niet de wenschelijkheid van schaduw op eene varkensmarkt. En nu zoude men meenen, dal Burgemeester en Wethouders het met ons eens zijn, daar wij voor stellen verplaatsing naar het schaduw rijke Havik. Niets daarvan. Burgemeester en Wet houders geven in overweging, de oude Varkensmarkt met boomen te beplanten, die eerst na jaren schaduw zullen geven. Den stillen Hof willen Burgemeester en Wethouders als ruim plein behouden en op de drukke Varkensmarkt het ver deer door het planten van boomen be lemmeren. Verontreiniging der grachten. Het spreekwoord zegt Vo:.r iemand die verkeerd wil lezen, helpt de beste bril niet". Willen wij het stroo en de mestdeelen, die de varkensmarkt achter laat, in de gracht spoelen?In een streek waar de mest van zoo groote behoefte is Neen, heeren, wij willen eerst de markt netjes, zeer netjes zelfs, laten vegen en wat dan overblijft, wegspoelen. Wij stellen daarmede niet iets „niemals dagewesenes" voor, al geschiedt het hier niet, misschien omd.it klachten daarover Burgemeester en Wethouders nimmer hebben bereikt. Afspoelen na afloop der markt ge schiedt o.a. te Utrecht, Gouda, Zwolle, Leeuwarden en Alkmaar. Ter overtuiging leze men de verslagen van den Reinigingsdienst in die Ge meenten. Vischafslag. Indien wij den ouden vischafslag te weinig eer bewezen, Burgemeester en Wethouders wederleggen het. Omtrent geschikte plaats kan men van oordeel verschillen, maar het door ons voor gestelde, bij de omgeving passende mooie gebouwtje (voor vischafslag zie men de teekening) ontsiert het Plantsoen bij den Koppel niet. Uit practisch en hygiënisch oogpunt is er in de stad maar éen plaats voor een vischafslagd.i. aan de Beek bij de Eem. Dagelijksche vischmarkt, Kortegracht. Van een dagelijksche Vischmarkt op de Kortegracht spreken wij in ons rap port niet. Wij spreken van die markt na de clausule: „de algemeene week markt wordt gehouden op Vrijdag". Bij nauwkeuriger lezing hadden Bur gemeester en Wethouders moeten weten, dat wij daarmede bedoelden de visch markt die nu Vrijdags op de Langestraat gehouden (geduld) wordt en daar het verkeer belemmert. Dit punt is van zeer ondergeschikt belang, maar op de door ons voorge stelde plaats zoude ze minder hinderen, dan waar ze nu gehouden wordt. Plaatselijke omstandigheden maken het niet gemakkelijk, een oplossing te vinden, enz. Wij vermeenen, dat ons rapport het tegendeel bewijst. In bijna geen enkele stad is de ge legenheid zoo voor het grijpen als te Amersfoort. Weinig kostbaar, zelfs ren- tegevend. De oplossing is reeds door ons aan de hand gedaan. Onze plannen geven Amersfoort mark ten, waarnaar andere sieden zullen watertanden. De klip, waarop zoo vele gewenschte verbeteringen van gemeente wege stranden, de kosten, zijn hier ontzei ld. Wil men in geen geval de plannen van „Handel en Nijverheid", ja dan is de oplossing wel niet gemakkelijk, mis schien zelfs onmogelijk. De plannen van Burgemeester en We'houders. Die plannen druischen naar onze mee ning in tegen alles wat een goede marktgelegenheid is tegen alles wat naar een gezond marktverkeer zweemt; waar om wij noch die markten, noch de kostenberekening zullen bespreken. Burgemeester en Wethouders zelf ont heffen er ons ook van, omdat zij niet durven adviseeren, hunne plannen aan te nemen. Markt-commissie. Blijkbaar hebben Burgemeester en Wethouders niet een juiste voorstelling van de werkzaamheden dezer markt- commissie. Wij verwijzen in deze naar ons rapport, op pagina 10 en de daarbij behoorende Memorie op pagina 2. Nóch de Kamer van Koophandel en Fabrieken, nóch de Vereeniging „Handel en Nijver heid" kan de bedoelde markt-commissie vervangen, of haar arbeidsveld bepalen. Zoowel als schatters, regenten en regen tessen van Godshuizen door den Raad worden benoemd ofschoon zij geheel zelfstandig werken zo,u dit ook met de leden van deze commissie moeten plaats vinden. En hiermede meenen wij genoemd advies voldoende beantwoord te hebben. Twee onderwerpen resten ons nog, die wij in ons rapport aanhaalden en die door Burgemeester en Wethouders stilzwijgend zijn voorbij gegaan, te weten de bloemenmarkt en het Lieve Vrouwe kerkhof. Een markt voor bloemen en zaden meenen wij, dat in een goed geregeld marktplan niet raag ontbreken. Het Lieve Vrouwe kerkhof, dat ook in ons marktrapport genoemd is, gaan Burgemeester en Wethouders stilzwijgend voorbij. Wij keuren dit af, omdat ver fraaiing en behoud van deze meest historische plek gewenscht is. Geen enkel plan, in ons marktrapport ontvouwd, heeft de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders kunnen verwervendaarentegen is ook geen enkel plan op goede gronden bestreden ook geen enkel beter plan er tegenover geplaatst. Aan den Raad is het nu nog, aan Amersfoort, bij zijn uitstekend onderwijs, zijn haven en zijn mooi wandelpark naar de eischen des tijds ingerichte markten te geven, waardoor Amersfoort een centrale marktplaats kan worden voor de omgeving, voorzoover de locaal- treinen der N. G. S. rijden. De Raad kan medewerken de omgeving koopkrachtiger te maken en vooral daardoor in de eerste plaats den breeden middenstand bevoordeelen en steunen. Men leze nog eens na wat wij schreven in ons antwoord op het advies van de Kamer van Koophandel, vooral wat betreft de wording en den bloei der Leeuwarder veemarkt. De Raad zal toch niet willen, dat Nijkerk, Putten, Barneveld en Veenen- daal, Amersfoort overvleugelen. Want opmerkelijk is het, dat na hel verschij nen van ons rapport Barneveld en Putten onmiddellijk overdekte eiermarkten zijn gaan inrichten. Wij vertrouwen nog op een betere ontvangst van ons rapport bij den Raad. Onze meening is nog zooals wij op pag. 5 van dat rapport schreven, namelijk j „Uw Commissie is dan ook van mce- ning, dat marktplaatsen en marktwezen een radicale verb .-tering moeten onder gaan, dat gebroken moet worden met toestanden, die mogelijk jarenlang vol doende werden geoordeeld, doch nu beslist onvoldoende zijn". Dat men zich thans echter voor lap werk hoede. De markt-commissie, J. van der WAL Kzn., Voorzitter. JOH. H. van der MEIDEN, Secretaris. Besloten wordt dit adres te voegen bij de overige stukken over dit ontwerp, die naar de afdeelingen zijn verzonden. Een adres van den heer W. N. Goenen houdende dankbetuiging voor het hem verleend verlof. Een schrijven van den heer J. F. A. Bischoff, waarin deze zegt zijn benoe ming tot lid der C. v. T. op het M. O. aan te nemen. Een afschrift van het adres aan H. M. de Koningin der Commissie in zake een kanaal door de Geldersche vallei, met verzoek over sdhaesie. In handen van B. en W. gesteld om advies. Een verzoek van jhr. S. M. van Rei gersberg Versluys, ambtenaar van den Burgelijken om ontslag Stand als zoo danig, wegens gezondheidsredenen. De voorzitter stelt voor dit verzoek, alszijnde urgent, terstond te behandelen en een opvolger te benoemen. Het ontslag wordt eervol verleend. Daarna wordt overgegaan tot het benoemen van een nieuwen ambtenaar van den Burgerl. Stand. B. en W. had den als zoolang aanbevolen de h.h. J. G. ten Bruggen Gate en B. M. Loman. Benoemd wordt met 12 stemmen, tegen 3 op den heer Loman, de heer ten Bruggen Gate, ambtenaar ter secretarie, afd. Burgerl. Stand. Eerst heeft plaats de 2e stemming over het amendement van den heer Plomp betreffende de Instructie van den Ge meente-Ontvanger. Het amendement wordt aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren: Gerritsen, Salomons, Oosterveen, Hamers, v. Esveld, Gelosse en Kroes. Daarna komt in behandeling het voor- slel van B. en W. tot benoeming van een tijdelijken leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan hel Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Benoemd wordt met alg. stemmen de heer B. Leussen. Tevens wordt de jaarwedde voor 10 lesuren per week aan het gymnasium en 13 lesuren aan de H. B. S. vastgesteld op f878.26 voor het Gymnasium en f1174 voor de H. B. S. Hierop volgt het voorstel van B. en W. tot benoeming van G. L. Pape tot 3e gemeente-opzichter. Benoemd wordt de heer Pape, thans tijdelijk opzichter en besloten deze een jaarwedde te verle nen van f 500 in gaande I April 1908, d s

De Eemlander | 1908 | | pagina 2