Kerk- en Schoolnieuws. ALLERLEI. ADVERTENTIE i. DONDERDAGAVOND a.s. EINDIG GROOTE UITVERKOOP van Muziek en Boeken. Aan de orde is thans het voorstel lan B. en W. betreffende de verhooging Lan jaarwedden wegens diensttijd enz. Kan personeel, verbonden aan de Hoo- jjere Burgerschool. Dit voorstel, dat betreft de periodieke yerhooging van den heer v. Weezei ïrrens, wordt aangenomen en de pen sioengrondslag vastgesteld op f 1735. Daarna volgt het voorstel van B. en tot vaststelling van den pensioens- ;rondslag van den leeraar H. Italië. Goedgekeurd, met bepaling, dat de lensioeos-grondslag zal zijn f 390. In- ;ang 1 Januari 1906. Thans komt aan de orde het voorstel van B. en W. betreflende een verlof, te verleenen aan den adjunct-commies ter secretarie G. Dekker. Het voorstel strekt, om verlof te verleenen tot 22 Augustus, met dien verstande, dat de heer D. elke maand aan een geneeskundig onderzoek zal worden onderworpen en dat de kosten van dit onderzoek zullen worden ge dragen, voor de helft door de gemeente en voor de helft door den heer D. De heer Gerritsen: Ik meen dat de billijkheid eischt dat de kosten geheel door de gemeente worden ge dragen. Nadat de heer Plomp en ook de Voorzitter er op gewezen hebben, dat regel is, wat nu wordt voorgesteld, wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tevens worden B. en W. gemachtigd in de voorloopige vacature te voorzien. In behandeling komt het voorstel van b. en W. betreffende een adres van J. J. Hartogsveld tot verhooging van zijn pensioen. De Voorzitter: Een vorige ver gadering heeft dit pensioen bepaald op fno en B. en W. hebben derhalve gemeend voor te moeten stellen af wijzend op het verzoek te beschikken. De heer Gerritsen: Ik kan begrijpen dat B. en W. aldus hebben voorgesteld, maar ik zou toch willen vragen, zijn er geen andere termen te vinden om te maken dat adressant wat ruimer kan omkomen. Want men be hoeft niet veel berekening te maken om tot de slotsom te komen, dat dit cijfer ontoereikend is. De Voorzitter: Ik kan de heeren meêdeelen, dat B. en W. reeds besloten hebben om op andere wijze den adressant in zijn wensch tegemoet te komen. Daarna wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierop volg! het voorstel van B. en W. tot vaststelling van hel verslag, be doeld in art. 11 van hel Koninklijk Besluit van 19 November 1900, Staatsbl. 202 (Kindervoeding en Kleeding). Nadat de voorzitter heeft meegedeeld, dat gedurende 72 dagen spijs is ver strekt in 9798 porties en f 175 voor klompen en f 141.20 voor kleeding is uitgegeven, wordt het verslag zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Thans is aan de orde het voorstel van B. en W. tot plaatsing van een urinoir op het Stationsplein. De heer v. Esveld: Ik vind wel, mijnheer de Voorzitter, dat het urinoir wat te dicht b(j den hoofdingang van het station komt te staan. Zou het niet een weinig meer naar achteren kunnen worden geplaatst? De Voorzitter: Dat is niet wel mogelijk, aangezien het talud daar eindigt. De heer v. E s v e 1 d KaD het dan niet aan den anderen kant worden geplaatst en dat men dan een klein viooltje legt? De Voorzitter: Als U bezwaar heeft tegen het plaatsen op de aange geven plaats, kan U een voorstel doen om het voorstel naar B. en W. te renvoyeeren. De heer Veis Heyn: Ik geloot niet dat het bezwaar van den heer v. Esveld zeer zwaar behoeft te wegen, want het urinoir komt nu aan den kant te staan, waar het publiek niet heengaat. De beer v. Duinen: Zal er ook eene geregelde waterbesproeiing wor den aangebracht? De Voorzitter: Dit ligt niet in de bedoeling, daarmee zouden kosten gepaard gaan. Reeds meermalen is in de vergadering van B. en W. de quaestie van water door alle urinoirs te laten loopen, ter sprake gebracht, maar altijd stuitte het af op de kosten. De heer Gerritsen: Waarin bestaan die groote kosten, mijnheer de voorzitter? Wij hebben toch water ter beschikking van de gemeente. De Voorzitter: Het water, waarop de gemeente recht heeft, wordt reeds verbruikt en wenscht men nu nog water voor andere doeleinden, dan zou een nieuw contract aangegaan moeten worden. De heer Kroes: Ik geloof, mijn heer de voorzitter, dat het bezwaar van den heer v. Duinen reeds is op gelost. We krijgen immers een torfid- inrichtiug; welnu dan is waterbe sproeiing niet noodig. De heer v. Esveld: Ik heb alleen een opmerking willen maken. Zijn B. en W. nog in de gelegenheid aan mijn bezwaar te gemoet te komen, dan hoop ik dat zij het zullen doen. DeVoorzitter: Die verzekering willen we gaarne geven. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Overgegaan wordt tot behandeling van hei voorstel van B. en W. tot machtiging van verpachting van landerijen. B. en W. stellen voor hun vrijheid te laten den duur van de pacht telkens te bepalen naar gelang der omstandig heden en den toestand van het land, onder de beperkende bepaling, dat geen land voor langer dan 6 jaren bij éene verpachting verhuurd mag worden. Aldus zonder hoofdelijke stemming besloten. Daarna volgt het voorstel van B. en W. om in de pensioenverordening ook op te nemen den boschbaas vanj„Birk- hoven" en art. 3 der verordening in dien geest te wijzigen. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Goedgekeurd wordt hierop het voor stel van B. en W. tot eene wijziging, vastgesteld in het Reglement voer hunne vergaderingen waar in nu gelezen wordt dat B. en W. voortaan ook Maandags- morgens vergaderen. Tenslotte worden vastgesteld een 4e suppletoirkohier inkomstenbelasting (dienst 1907). op f47.50 een le supple toirkohier, straatbelasting (dienst 1907) op f 186.24 en worden behandeld recla mes tegen aanslagen in de inkomsten belasting (dienst 1907) en eene reclame tegen eer aanslag in de straatbelasting, (dienst 1907). Daarna wordt de vergadering gesloten. Zaterdag 1 Februari a.s. zal de heer H. van Manen zijn zilveren jubilé als gemeentebode vieren. Behalve het concert op a.s. Donder dag zal de Amersfoortsche Muziekver- eeniging ook nog een Volksconcert geven en wel a.s. Zondag 2 Februari. Woensdag 12 en Donderdag 13 Februari geeft het symplionie-orkest „Jubal" twee concerten, één voor de leden en donateurs en één volksconcert. Donderdagavond houdt de vereeni- ging tot opvoeding van halfverweesde- of verlaten kinderen in het huisgezin haar jaarlijksche ledenvergadering in Ons Huis. Blijkens de in dit nummer voor komende advertentie wordt a.s. Maandag in de groote zaal van de Sociëteit „De Vereeniging" een lezing gehouden door den heer A. Schuttevaer, overDe toe komst van den tuinbouw in deze stre ken en zijn behoefte aan een goede markt te Amersfoort. Naar wij vernemen zal door eenige leden van de Amersfoortsche Muziek- vereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, worden deel genomen aan het Nationaal Dilettanten Solisten Concours, uitgeschreven door de Rotterdamsche Harmonie-Vereeniging «Het Westen op 8 Maart 1908. Daareven bereikte ons de tijding, dat het 5de Regiment infanterie den eersten prijs behaalde in den korpswed strijd op Floret te Utrecht. Dit wapenfeest, dat van den 24sten tot den 31sten in „Tivoli" wordt gehou den, gaat uit van den Koninklijken Ónder- offlciers-schermbond- Vele korpsen een 30-tal) nemen er aan deel, het aantal ingeschreven schermers bedraagt 236. Het 5de Regiment komt in deze militaire wedstrijden niet alleen uit op floret, doch ook op geweer, sportsabel en zware sabel. Mogen ook deze wapenen de kranige vertegenwoordigers van het 5de Regi ment ter overwinning voeren. Aan de oproeping tot eene ver gadering in het hotel „De Zwaan" van de garanten voor het in het vorige jaar gehouden feest van het Middengewest van het Ned. Gymnastiekverbond, hadden Zaterdagavond een twintigtal belangstel lenden gehoor gegeven. Van het eertijds gevormde feeslcomilé waren aanwezig de heeren M. L. Celosse, voorzitter, P. J. Froderiks, secretaris, A. H. van KaUen en J. v. d. Horst Bruijn, penningmeester. De voorzitter nam het woord en be gon te zeggen dat de penningmeester moeilijkheden had ondervonden om het garantiegeld binnen te krijgen. Men had gedacht dat het niet noodig zou zijn om het waarborgfonds aan te spreken. De lieer Mieremet, voorzitter van het Mid dengewest, had eene begrooting gemaakt van de Kosten, welke op f 890 geraamd werden. We dachten met de gewone ontvangsten aan entreé's en de toege- slane gemeentesubsidie van f 150 er zeker te zullen komen. Bitter zijd we hierin teleurgesteld, daar de uitgaven in stede van f890, niet minder dan f 1197.62^ bedragen. Spr. wees op de gunstige om standigheden, als goed weder en veel publiek, waarmede het feest gehouden is geworden. Het grootste verschil zit hoofdzakelijk in de uitgaven van het hoofdbestuur en juryleden, bedragende f 400 in plaats van f 140. Op ons ver zoek heeft de heer Mieremet van dat bedrag eene gespecificeerde rekening ge geven. De heer van der Horst Bruijn geeft nu een uitgebreid verslag van de reke ning en verantwoording. De heer Frederiks geeft eenige inlich tingen betreffende de posten drukwerken. Van de gelegenheid om inlichtingen te vragen werd een ruim gebruik ge maakt. De heer Van Eek wijst er op, dat bij andere feesten, bijv. het Landbouw- feest, we niets hebben betaald en dat alleen in het ongunstigste geval de garan ten bijspringen, doch nooit meer dan roet 30 a 40 J en nu komt men om het volle bedrag. Het geeft hem den indruk dat men veel te hoog heeft gerekend, vooral voor de reizen. De heer C e 1 0 s s eDe heer Mieremet heeft ons altijd verzekerd, dat er nimmer geld bij behoefde en het mooiste werd ons voorgespiegelddaarom hebben wij op de lijst gezet dat de kosten zeer wei nig zouden bedragen. Op onze opmerking omtrent de hooge kosten van het bestuur en de juryleden antwoordde ons de heer M. dat dat de gewone prijzen waren. De heer Van Eek: Ik geef niet de schuld aan het bestuur, doch aan het comité van het Gymnastiekfeest. De heer v. d. M e i d e n Is men ver plicht om al die rekeningen te accep teeren We moeten daarom eene volle dige rekening vragen van een dergelijk feest op andere plaatsen gehouden, om eene vergelijking te maken met onze onkosten. De heer Schw emmer zegt dat in andere plaatsen de pl. vereeniging de lasten droeg, hier zou dus het midden gewest gezamelijk het tekort moeten dekken. De heer Celosse: Dat gaat niet. De heer E. v. Vollenhoven: De post van de begrooting van het bestuur en juryleden heeft men pl. m. f 306 te laag opgegeven, we hebben daarom alle reden dit te kort te weigeren. De heer v. d. M e i d e n Het gaat niet om maai te zeggen „we betalen niet", doch we willeD eerst eene verge lijking hebben met andere gemeenten, en moeten dan het hoofdbestuur ernstig onderhouden over zijn hoog opvoerde declaratie. Daarom eerst andere gegevens en dan betalen. De heer Celosse: Zeker, 'tis nog nooit voorgekomen, dat bij een dergelijk feest een garantiefonds in zijn geheel moest worden aangesproken. De heer Frederiks: Hel mid dengewest beschikt over geen gelden en de pl. vereeniging heeft absoluut niet medegewerkt terwijl bijgymnastiekfeesten in andere plaatsen bijv. te Arnhem, alle kosten bestreden en men te Leeuwarden zelfs f500 heeft overgehouden. De heer Van Kalken: 't Is eene groote teleurstelling voor het dagc-lijksch bestuur geweest toen wij voor zóó groote uilgaven kwamen te staan. Op de in lichtingen van den hper Mieremet moes ten we afgaan. Spr. geeft aan dat met andere feesten, bijv. het kegelconcours, men nooit boven de raming ging, waar door Amersfoort dan ook met succes iets op touw zette. Spr. geeft toe dat men onmogelijk met sommige posten kan accoord gaan. De heer Celosse merkt op dat toen de heer Mieremet zich bij het dag. be stuur had vervoegd om de rekening toe te lichten, de heer Van Kalken er niet tegen op is gekomen. Spr. vindt het goed om het bestuur van het midden gewest te vragen, op te geven de ge maakte kosten van plaatsen die gelijk staan met Amersfoort, o.m. van Hen gelo, Zwolle, doch de rekeningen moeten betaald worden. Spr. vraagtzijn de heeren genegen om te betalen? De heer v. d. Meiden zegt dat zeker alle garanten zullen betalen, opdat de rekeningen kunnen worden voldaan, waarmede de vergadering instemt. De penningmeester, vindt het onaan genaam om steeds .de betaling te moeten uitstellen, spr. weet niet wat hij meer aan de menschen zal zeggen. Hij doet een beroep op de pers om vooral dui delijk te vermelden dat de vergadering het besluit heeft genomen om het garantiegeld te betalen. De heer F. R a u h wil de vergadering nog eens toelichten in welke omstandig heden spr. met nog iemaud zich warm had gemaakt om de garantie-gelden bijeen te krjgen. Op de lijsten stond duidelijk dat de kosten niet hoog zouden zijn, spr. handelde ter goeder trouw en vindt het niet aangenaam om zelfs in couranten zwart te worden gemaakt, om de eer van Amersfoort hoog te houden hebben zij met hun tweeën de zaak aangepakt. Dat de uitgaven zoo hoog zip 1 geloopen, i« jet hun schuld, zij hebben hel publiek niet verkeerd inge licht. 't Stond immers op de lijsten. Ten slotte besluit de vergadering dan om het garantiegeld te betalen, doch dat het dagelijksch bestuur de gemaakte kosten zal vragen van gymnastiekfeesten in andere plaatsen van gelijken rang als Amersfoort, om in verband hiermede te kunnen handden. A. D. Zondag 2 Februari des morgens half tien wordt in de Remonstrantsche kerk een godsdienstoefening gehouden voor jongelieden van 10 tot 14 jaar. De gewone dienst voor de gemeente vangt daarom eerst te 11 uur aan. Rechtszaken. Voor de arrondissementsrechtbank te Arnhem zal in de zitting van Don derdag 30 Januari a. s. (civiel), behan deld worden de volgende zaak. Pleidooi inzake: Naaml. Venn. Stoom- olieslagerij en graanhandel van J. van Vollenhoven te Amersfoort, in qualiteit van liquidateur der ontbonden firma J. van Vollenhoven, eischeres, proc. mr. H. P. de Wilde te Arnhem, contra H. v. d. V., bakker te Veeneudaal, gedaagde, proc. mr A. van der Goes Nijmegenle eisch tot betaling van f 21S7.32 cum exp. Vier inbrekers dooreen buldog verscheurd. Op de Place Charélie te Parijs drongen dezer dagen vijf apachen in de Bodega van den heer Lapeyre en verlangden te drinken. Toen de caféhouder hun dit weigerde, trokken zij hunne revolvers en wilden op de Lapeyre toetreden. Deze riep uit het kantoortje een bediende om hulp, en de jonge kwam ook direct toesnellen, gevolgd door den buldog van den eigenaar. Toen deze zijn mees ter bedreigd zag, sprong hij direct op den eersten den besten aanvaller toe en greep, toen deze in zijn bloed badend op den grond lag, een andere aan. Dadelijk gingen de misdadigers op de vlucht, maar de hond zette hen na. In den tuin voor het huis greep hij nog den derde, en toen ook deze tegen den grond lag, vervolgde hij den nog vluch tenden roover en kon ook nog voor de deur den vierden bereiken, dien hij bij het verlaten van het huis de hielen doorbeet. Aan de genezing der beide in den winkel aangevallen boeven wordt ge twijfeld, maar ook de derde zal wel zijn inbraak met den dood moeten bekoopen, daar hem de buik werd opengescheurd. Een wijnhandelaar bood direct 20,000 frans voor de buldog, maar zijn baas wil hem niet verkoopen. Een nieuw vernielings werktuig. Men is op 't oogenblik in Frankrijk bezig proeven le nemen met een torpedo, die zich aan de opper vlakte van het water voortbeweegt. Men weet, dat aan de torpedo's eene inrichting is aangebracht (diepteregula teur) die haar een 3 k 4 Mrl. onder hel wateroppervlak doet voortbewegen om vervolgens te trachten het vijandelijke schip, op gelijke diepte, onder de pant sering, le treffen. Deze nieuw uitgevonden torpedo's waarmede op 't oogenblik ree 's vrij goed geslaagde proeven be reikt zijn, blijven, zooals we boven zeiden, aan de wateroppervlakte en geven dus aan torpedobooten de kans zich ook te wenden tegen vaartuigen van geriDger diepte. Detooneelkijkeralsaf- stands meter. De wetenschap zoekt reeds lang naar instrumenten, die het mogelijk maken afstanden te meten, zonder dat het noodzakelijk is, lange berekeningen uit te voeren. Een nieuw instrument, dienstbaar ge maakt aan dit doel is uitgevon den door den Franschen majoor Gérard. De uitvinder denkt, dat deze „telemeter" voor de marine en het leger van groot nut kan z(jn. Het bestaat uit een klein toestel, dat aan iedereu tooneelkijker kan worden aan gebracht. In eeu kleine cylinder, die voor het objectief geschroefd wordt, bevinden zich twee ringen van prisma's, die om elkaar gedraaid kunnen wor den. In 't midden is eene opening. Het invallende licht komt hierdoor onveranderd in 't oog, door de piisma's wordt het echter afgeleid, zoodat het oog twee beelden ziet. Men heeft nu verder de twee ringen zoolang te draaien, tot de twee beelden loodrecht op elkaar staan. Dan kan men door middel van een schaal verdeeling den hoek opnemen, waaronder het ge ziene voorwerp verschijnt. Gewooulijk zal men voorwerpen van bekende grootte waarnemen zooals menschen, dieren enz., zoo dat men zeer nauw keurig zal kunnen uitmaken, hoeveel hooger het eene beeld verschijnt dan bet ander. Deze leugte, vermenigvuldigd met bet getal op de schaal, geeft den ge- zochten afstand. Een moderne Blauw baard. In Bristol is een man, Arthur Hyne gevangen genomen, waarin men den „Witzhoff" gevonden meent te heb ben, die eenige jaren geleden door de Amerikaansche justitie gezocht werd, omdat hij meerdere vrouwen huwde, die hij later plunderde en dan op raadsel achtige wijze verdween. Hetzelfde zaakje heefl hij nu in Enge land onder den naam „Hyne" voortge zet. Twee jaar geleden was Witzhoff als journalist in Londen werkzaam en ging daarop naar New-York. Hij is ongeveer 45 jaar oud, vroeger droeg hij een bril en een baard, tegenwoordig niet nicer. Ongeveer een maand geleden werd Hyne in hechtenis genomen, omdat hij een meisje haar spaarpenningen afperste onder beloften haar te zullen trouwen. I Gedurende zijn gevangenschap is reeds een tweede dergelijk geval aan 't licht gekomen. De aangeklaagde verzocht zijne vrouw en kinderen te mogen zien, waarop men hem vroeg welke vrouw en welke kinderen hij bedoelde. Hij verklaarde, dat een der dames, die hij in Manchester gehuwd had, zijne werkelijke vrouw was. Hyne vond zijn slachtoffers door huwe lijksadvertenties. Hij nam gewoonlijk een Amerikaanschen universiteitstitel aan en verlangde van het meisje geld om een geschikt huis in te richten. Had hij het geld in handen, dan ging hij er van door; zag hij geen kans de financiën ouder zijn beheer le krijgen voor het huwelijk gesloten was dan trouwde hij het meisje, en verdween pas een poosje na de plechtigheid. Men vond in zijn bezit een cheque van 350 pond sl., die een zijner vele vrouwen hem gegeven had. Hyne reisde met deze naar Londen en liet haar daar in den steek. Het schijnt, dat in het proces tegen llyne telkens nieuwe derge lijke gevallen aan den dag zullen komen. Voorloopig werd vastgesteld, dat Hyne, ook onder den naam Weslon als tand arts werkzaam was geweest. Laatste Berichten. Louis Bouwmeester komt hier 10 Maart nogmaals een voorstelling geven. Kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, is hedenmorgen overleden. Aan jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, Hoofd-commies ter gemeente secretarie alhier, is eeu verlof voor den tijd van drie maanden verleend tot her stel vao gezondheid. Burgerlijke Stand van 27 en 28 Januari 1908. GEBORENHein Frederik Antonius Marie, z. van Frederik van Beek en Anna van Varik. Theodorus Gerrit, z. van Wilhelmus van der Heijden en Rosalina Helena Kentin. Hermina Wilhelmiua, d. van Bernard Welmers en Johanna Smith. Marie Johanna, d. van Johannes van Plateringen en Elisabeth Klok. Gerardus Johannes, z. van Gerardus Krijnen en Elisabeth Adriana van den Akker. Gerrit. z. van Andries Hermanus Koene en Maria Hammer. Bessel, z. van Bessel van den Berg en Neeltje Faber. OVERLEDENFrederika Toppers, oud Si jaar, weduwe, van Dirk Reimers. Hendrikus Franciscus van Loenen. oud 2 maanden. Theodorus Albertus de Vos, oud 9 maanden. Jan Johan nes van Wijngaarden, oud 9 jaren. I I Zondag 26 Januari is na een langdurig lijden, zacht en kalm overleden ons innig geliefd zoontje IAN JOHANNES v. W|jNGA4RD£N in den ouderdom van 9 jaar en 3 maanden. L. v. wijngaarden. k. c. v. wijngaarden- van Dam. DE LANCrESTRAh.1' 5-4. SPOTPRIJZ^-S.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3