WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLIJN I>. Merkwaardige Woorden en Daden UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorra. 10.50 uur.) De Bildt, 4 Februari 1908. Hoogste barometerstand 780.3 rn.M. te Valencia en 780.0 te Hortalaagste 755.1 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 5 Februari 1908 WindVoorloopig matige tot krachtige, later afnemende N. O.lijke wind. Gesteldheid van de lucht Afwisselende bewolking, wellicht nogj sneeuwbuien. Temperatuur: Iets .-kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 35. Laagste hedennacht .F. 27. Hedenmiddag 12 uur .F. 35. Deze colonne, die in opdracht had de veiligheid van den post Ber Resjid te verzekeren en de Sjaoeias te pacificee- ren, werd aangevallen en omsingeld door een aanzienlijke macht ruiters en voetvolk. Het gevecht duurde verscheidene uren de vijand leed zware verliezen en trok terug. JAPAN. Volgens een Reuter-bericht uit Tokio hebben de maatregelen der Japansche regeering tegen de landverhuizing naar Amerika tot gevolg gehad dat deze volkomen heeft opgehouden. Toch gaan de onderhandelingen over de quaestie nog voort, om tot een duur zame regeling te geraken. DE CRISIS. De Haagsche correspondent van „De Tijd" meldt Het staat nu zóo met de crisis. Voor alle departementen zijn de titularissen gevonden, uitgezonderd voor oorlog en buitenlandsche zaken. Dat wil zeggen, dat voor deze departementen het over leg met de betrokkenen nog niet is ge ëindigd. Voor beide functies heeft men uitnemende mannen op hel oog. Oorlog zal in geen geval door een burger bezet worden. Dat er nog eenige vertraging is, staat niet in verband met een medischadvies omtrei t de gezondheid van van Ministers en Kamerleden sedert het Jaar 1858. ontleend aas KoUew\jn's Geschiedenis van Nederland, 4e deel. 19. Het fel bestreden ministerie miste de nodige opgewektheid om zich te wijden aan de drie spoedeisende wetsontwerpen, defensie, inkomstenbelasting en rechter- like organisatie, waarover bij de liberalen, die nog steeds de meerderheid in de Kamer uitmaakten, uiteenlopende meni- gen heersten. De ministers namen daar om hun ontslag, en daar een antirevo lutionair Kabinet bij de samenstelling van de Kamer niet mogelik was, trad 3 Januarie 1871 de 72 jarige Thorbecke, de moeilikheden van zijn taak niet on derschattende en het overmoedig zelf vertrouwen van vroeger missende, voor de derde maal als hoofd van een ministe rie op. Hij hoopte dat het in de zitting van 1872—73 met de Staten-Generaal wetsontwerpen zou kunnen behandelen omtrent de inrichting van onze defensie, herziening van de militie-wet, nieuwe regeling van de schut'erijen en de daar mee samenhangende herziening van onze belastingen, als een dure plicht ons op gelegd door de jongste gebeurtenissen. In het zittingsjaar 1871—72 konden dan misschien ontwerpen over tienden, traktaten, de rechterlike organisatie enz. worden afgehandeld. een der voor een portefeuille aangezochte heeren, zooals het Correspondentiebureau gisteren meldde, maar vindt zijn oorzaak in het buitenlandsch verblijf van den aangezochte. Alles bij elkaar genomen wordt in bevoegde kringen waarschijn lijk geacht, dat het nog een veertien dagen zal duren, eer het definitief ministerie zal worden bekend gemaakt. De Credietwet voor Oorlog zal dan ook in Tweede en Eerste Kamer door den demissionairen minister worden ver dedigd. Aan „Het Centrum" kwam ter oore, dat de samenstelling van het ministerie- Heemskerk zeer waarschijnlijk in de tweede helft der volgende week in de „Staatscourant" zal worden gepubliceerd. Over de portefeuilles van Oorlog en Buitenlandsche Zaken duren de bespre kingen nog voort. Er zal ook een Chr.-historische in het Kabinet zitting nemen. Dezer dagen zond een der ont vangers van de Registratie aan het adres van den Inspecteur van het dienst vak te Amersfoort een dienstpakket. De postadministratie van het kantoor van afzending nam het ter verzending aan en 't arriveerde dan ook ten post kantore te Amersfoort. Daar bevond men dat het zwaarder was dan het maximum gewicht voor dienstpakketten geoorloofd. De post directeur der plaats van afzending over trad dus zijne instructien en werd dus beboet Mis't pakket ging van Amers foort naar den afzender en moest daar in twee pakketten gesplitst worden. Men noemt ons wel eens de Chineezen van Europa, maar 't komt ons toch voor dat een werkelijke Chinees hier practischer geweest zou zijn en leeper gehandeld zou hebben, 't Kantoor Amersfoort heeft zich nu aan 't zelfde feit schuldig gemaakt als oorspronkelijk door den afzender was begaan. Dr. KUYPER EN DE COALITIE. Er is beweerd, dat aan dr. Kuyper de Kamerzetel voor Sliedrecht die thans door mr. Heemskerk wordt bezet ge houden zou zijn aangeboden. De Tel. verneemt thans van welin gelichte zijde, dal dit inderdaad het geval is geweest, maar... dat dr. Kuyper beeft bedankt. De oud-premier wenschte nl. dit aan bod niet te aanvaarden, wanneer hij niet de zekerheid had, straks de can- didaat te zullen zijn van de drie ker kelijke partijen, de coalitie-candidaat dus. Een zoodanige verkiezing achtte dr. Kuyper eisch, omdat zijn wederoptreden in de Kamer moet zijn een optreden als leider der coalitie en niet als leider der antirevolutionDaire Kamerfractie, gelijk mr. Heemskerk was. Met deze rol stelde dr. Kuyper zich niet tevreden, en wijl hem nóch het leiderschap der drie ker kelijke partijen kon worden toegezegd, nóch een candideering in Sliedrecht door de Christ.-Historischen zoogoed als door de Roomsch-Katholieken en antirevolu- tionnairen, heeft hij voor de eer be dankt en zich teruggetrokken. Toen we Zondagmorgen, goed acht uur, telegrafisch bericht ontvingen van den afschuwelijken koningsmoord in Portugal, hebben we ons aanstonds ge haast hier en daar bulletins te ver- Van dit laatste kwam echter niets. Er werden in de Tweede Kamer zo veel en zo breedsprakige redevoeriiigen ge houden, dat de beraadslagingen over de staatsbegroting in plaats van vóór Januarie eerst op 29 Mei een einde namen. In de overige tijd van de zitting van 187172 kon het ministerie toch nog traktaten met Engeland tot een goed einde brengen omtrent de invoer van Indiërs als vrije arbeiders in Suriname en omtrent de afstand aan dat rijk van onze minder belangrijk geoordeelde be zittingen op de kust van Guinea, waar tegen Engeland ons de vrije hand liet in Atjeh, waar wij sedert 1824 verplicht waren de zeeroof en de uitoefening van het strandrecht te keer te gaan, doch met eerbiediging van de onafhankelik- heid van dat rijk. De aanleiding daartoe waren de voortdurende klachten van de Engelse kooplieden in de Strait-Settle ments, die naijverig waren op de uit breiding van ons gezag op de Oostkust van Sumatra en de vestiging aldaar van de Deli-maatschappij in 1869. Hun klachten betroffen vooral zee- en strand- roof van de Atjehers, welk kwaad wij niet voldoende konden tegengaan omdat daarvoor een heel veel talrijker oorlogs vloot vereist werd dan waarover wij konden beschikken, en omdat de sultan bijna geen macht had over zijn rijks vorsten, die voordeel trokken van zee- en strandroof. Deze toestand gaf aan- Het beginsel van de Oudheid, dat de eigenaar van een zeestrand alles wat er aanspoelt, ook mensen en goederen bij schip breuk, zich mng toeeigenen, spreiden, zoodat ook in Amersfoort spoedig bekend was, welk een bloedig drama daar in de straten van Lissabon Zaterdagavond was afgespeeld. Het twee de telegram gaf ons reeds eenige bij zonderheden, zoodat de talrijke nieuws gierigen, die zich voortdurend voor onze bulletins verdrongen ook reeds nader op de hoogte konden komen van dit mis drijf. Reeds voor half tien hingen onze bul letins voor de glazen van de sigaren magazijnen en zoo we reeds zeiden, aanhoudend stond er veel volk met groote belangstelling van onze berichten kennis nemend. Ondertusschen hadden we om nadere bijzonderheden geseind en getelefoneerd zoodat we in den loop van den middag nog een derde bulletin konden verspreiden, en na kennisname van wat Maandag ons de bladen meldden mogen we gerust zeggen, dat, wat er te berichten viel door ons reeds Zondag was gedaan. Op verschillende plaatsen hoorden we dan ook Zondag over ons nieuws praten, zoodat we begrepen dat onze arbeid niet te vergcefsch is geweest. Dat ons streven, om door bulletins zoo spoedig mogelijk Amersfoort op de hoogte te bren gen van belangrijke gebeurtenissen ge waardeerd wordt, werd ons nog duidelijk, door de talrijke aanvragen om inlichtigen aan ons bureau. Tot deurwaarder bij de Arron- dissements Rechtbank te Utrecht, ter standplaats Amersfoort, is benoemd de heer J. Kuijters te Sliedrecht. De heer E. T. J. van As, chef goederenkantoor H. S. M. en de heer H. van Eek dd. stationschef alhier zijn be noemd tot leeraar aan den cursus be stemd tot opleiding voor commiezen bij den stationsdienst bij de H. S. M. De heer Van As is tevens aangewezen als lid van de commissie tot het afnemen van examens voor hoofdconducteur der maatschappij. Deze examens wor den gehouden te Apeldoorn. De le luitenant-paardenarts H. VV. Klerk de Reus van het le regiment veld-artillerie alhier in garnizoen, wordt 8 Februari a.s. gedetacheerd bij het 2e regt. huzaren te Venlo. Bij het plaatselijk telephoonnet is met no. 199 aangesloten tandarts C. Th. v. d. Voort. De pakhuisknecht T. van den Hoek herdacht Zaterdag den dag waarop hij voor 25 jaar bij de firma Vollen hoven in dienst trad. Zoowel van de firmanten als van het personeel ontving de jubilaris eenige stoffelijke blijken van belangstelling. Zaterdag vierde de overwegwach ter H. Mots zijn zilveren feest in dienst der H. S. M. Aan het station werd hij toegesproken door den stationschef en door den Inspecteur der Maatschappij den heer Jorissen, die hem een gratifi catie overhandigde. Van het personeel ontving hij een kachel. Ook het Volksconcert van de Amersfoortsche Muziekvereeniging, Zondagavond in Amicitia gegeven, is uitstekend geslaagd. De zaal was geheel gevuld en het publiek toonde zich zeer dankbaar. Enkele nummers werden nog beter gespeeld dan Donderdag, vooral doordat het koper zooveel zachter klonk. Ook de heeren Rijnders en Pastoors uit Utrecht, oogstten met hun humoristi sche voordrachten veel bijval. leiding dat wij in Maart 1873 aan Atjeh de oorlog verklaarden. Nadat de wetsvoorstellen tot afkoop- baarstelling van de tienden in 1860 en 1863 door de Eerste Kamer waren ver worpen, daar nog driemaal aangeboden, maar niet afgehandeld, werd dat van minister Jolles in 1871 door de Staten- Generaal goedgekeurd. De strijd tussen arbeid en kapitaal begon ook in ons land steeds groter afmetingen te krijgen en velen erkenden de billijkheid om de artikelen van de code pénal af te schaffen, waarbij werk lieden met gevangenisstraf bedreigd werden, als zij zich verenigden om door werkstaking hoger loon te verkrijgen. Van Houten die het eerst de zaak in de Kamer ter sprake had gebracht, steunde het amendement van Beyma thoe Kingma om bovengenoemde arti kelen eenvoudig te doen vervallen, maar de Staten-Generaal keurden het voorstel van Jolles goed om ze te vervangen door nieuwe bepalingen, die straf be dreigden tegen inbreuk op de vrijheid van anderen in de uitoefening van hun arbeid, door geweld, ontneming of be schadiging van werktuigen of gereed schap, en samenscholing voor fabrieken of bij bestuurders van die inrichtingen. Toch stemde Van Houten, als liberaal, niet als ministerieel, voor die voorstellen, omdat hij ze voor belangrijk hield voor de sociale kwestie. „Men heeft", zeide hij, „aan de kapitalist alle vrijheid van organisatie gelaten om zijn aandeel te verkrijgen van het produkt van de samen werking van arbeid en kapitaal, terwijl Blijkens de in dit nummer voor komende advertentie ligt de rekening en verantwoording van de Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool voor de leden ter inzage. Op den openbaren weg zijn ge vonden een broche en een penhouder, die op het bureau van politie zijn ge deponeerd. Eenige lappers, die ra het sluitings uur nog personen in hun café hadden, zijn door de politie wegens drankwet- overtreding bekeurd. In de omgeving van Amersfoort worden in de laatste dagen nog al eens rijwielen gestolen. Mogelijk krijgen we hier dus ook wel weer een bezoek van die „heeren." Men zij bij voorbaat ge waarschuwd. De ervaring heeft geleerd, dat scholen, kantoren en andere ge bouwen door deze kapers uitstekend terrein wordt bevonden. Een beetje zorg voor zijn karretje zij dus ieder wiel rijder aanbevolen. LEZING HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond hield de Vereeniging „Handel en Nijverheid" een openbare vergadering in Het Valkje, waarin de heer A. Schuttevaer van Nijkerk sprak overDe toekomst van den tuinbouw in deze streken en zijne behoeften aan een goede markt te Amersfoort. De voorzitter, de heer S. J. van Duinen opent met een hartelijk welkom, in het bijzonder aan de Raads leden, den Gemeentesecretaris en de leden van de Kamer van Koophandel de vergadering. Hij wees er op, dat de heer Schuttevaer alle mogelijke gegevens omtrent het bekende marktrapport en de daaraan annexe adressen en debatten had gevraagd, zoodat hij in zijn lezing rekening zal kunnen houden met de daarin ontwikkelde inzichten. De heer Schuttevaer, daarna het woord verkrijgende sprak ongeveer als volgt: Zij, die hier gekomen zijn, zullen misschien denken dat ik propaganda ga maken voor „Handel en Nijverheid". Zij die dat meenen, vergissen zich echter. Ik ga propaganda maken voor den tuinbouw en daaraan annex is natuurlijk een afzetplaats voor de producten, een goede markt. Ik heb de marktrapporten nagelezen en vooral wat daarin omtrent de groentenmarkl is gezegd, interesseerde mij bijzonder. In de afdeeling Nijkerk Putten van de Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde hebben we dan ook dadelijk de kwestie der maikt besproken en we hebben aan den Amersf. Gemeenteraad en aan de Kamer van Koophandel te Nijkerk adressen van adhaesie gezonden. De Kamer te Nijkerk heeft verder aan ons verzoek vol daan om een gelijk adres aan den Raad alhier te zenden, omdat ze het nut eener goede markt voor dit centra in ziet. Na deze inleiding zette spreker uiteen de wijzen waarop verbeteringen in de industrie worden ingevoerd. Vooral wees hij daarbij op de groote moeielijkheden die nieuwe zaken steeds ondervinden bij de conservatieve elementen. Dank zij het ernstig steunen onzer regeering is de tuinbouwcultuur in de laatste jaren zeer vooruitgegaan. En waar de regee ring zoo goed voorgaat is volgen door anderen zeker aan te raden. Te Hamburg, Mannbeim en Dusseldorf heeft ons land op de tentoonstellingen eerste prijzen behaald met zijn tuinbouw- men aan de faktor arbeid zijn vrije ont wikkeling heeft tuonomen. De wet heeft de strekking om in onze wetgeving in te voeren, te doen erkennen de trade-uni- ons (hier vakverenigingen genoemd) die in Engeland enige tientallen jaren bestaan en aldaar grote invloed uitoefenen.*) In hetzelfde jaar, 1872, werd door de Internationale, die haar hoofd bestuur in Londen had, een vergadering in Den Haag gehouden, waarop de stel ling werd besproken: „Daar de heren van de Aarde en van het kapitaal al hun invloed gebruiken om de arbeiders uit te zuigen, is de eerste plicht van het proletariaat, zich met geweld meester te maken van het staatkundig gezag ei. het verschil van standen te doen op houden." Er ontstond echter grote ver warring en onenigheid in de vergadering, en het gelukte niet aan de Internatio nale, beduidende invloed te krijgen onder de Nederlandse werklieden. Velen zagen in, dat het verschil van standen niet weg te nemen is, daar alle mensen van nature met elkander verschillen door de aanleg waarmede zij geboren worden sterken en zwakken, zo lichamelik als zedelik, gezonden en ziekeliken, ver- standigen en dommen, werkzamen en luiaards, liefdevollen en hardvochtigen, volhardenden en spoedig ontmoedigden, De vakverenigingen hebben in Enge land do werklonen zeer doen stijgen, maar volgens Barker in de Ninenteenth Century ia tegenwoordig een groot per centage Engels werkvolk altijd zonder werk, ofschoon jaarliks duizenden werklieden bui ten Engeland gaan werken. producten wel een bewijs, dat we met het buitenland kunnen concurreeren. De uitvoer naar het buitenland wijst er op dat er voldoende gekweekt wordt voor grooten aanvoer naar de centra's. In Lent bij Nijmegen hebben de kweekers getoond hoe men de cultuur opheffen kan, door georganiseerd op treden. Volgens de statistieken is in de omstreken van Amersfoort 80 bunder in cultuur. Het grootste deel der ge wassen komt hier te Amersfoort ter markt. De aanvoer is vrij groot en er kan nog meer komen, wanneer alles in 't werk wordt gesteld om de cultuur op hooger standpunt te brengen. Maar hoe moet dat? Conservatieve elementen kan men niet zoo gauw bekeeren tot nieuwe gezichts punten. Alleen dan wanneer men maar voorrekenen kan, dat het meer winst op brengt, dan gaat het wel. Men weet nog niet op welke wijze men hier moet kweeken. Daarom is het zoo goed als men eens in het Westland bijv. een kijkje gaat nemen. Meer en meer komt hier in de om geving het land in cultuur. Theoriëen zijn niet noodig, men kan de uitbreiding zelf waarnemen. Hoe kan men nu nog de cultuur uitbreiden? Steun is noodig voor den landbouwer, die evengoed als in de Betuwe door het aanleggen van boomgaarden dubbel kan profiteeren van zijn land. Verschillende oorzaken werken mede, dat zij dat nog niet doen. Op het Landhuishoudkundig Congres van 1903 gaf de Rijkstuinbouwleeraar Claassen de verschillende wijzen aan, waarop de landbouwer den tuinbouw kan beoefenen. Tegen de muren van schuren en huizen kan men boomen aanleggen, zooals in België en Frankrijk. Per loopende meter kan men meer dan f 1 trekken aan vruchten. In Limburg is men begonnen de vruchtboomen coöperatief aan ten koopen. Men is gaan aanplanten en een persoon is aangesteld voor de verzorging en de cultuur gaat thans vooruit. Waar in de omgeving van Amersfoort de boonencultuur nog al eens mislukt en de bewoners dan geen andere op brengst hebben, is wisselbouw, lusschen- cultuur, zeer aan te bevelen. Onze gronden zijn niet slecht, ze zijn juist uitstekend geschikt, die oude tabaks- gronden, voor tuinbouw. Bovendien kan men hier met kunstbemesting veel goed- kooper werken. En dan ligt Amersfoort in een prachtig punt met verbindingen naar alle zijden. De cultuurinrichting moet anders worden, dan gaat de cultuur sterk voor uit en zijn beter financieele resultaten te wachten. Kweek van augurken, vroege bloemkool en witlof is hier uitstekend te beginnen. Spr. doet dit zelf en be reikt uitstekende resultaten. Toeleggen op kweek van fruit en groenten is zeer aan te bevelen. Op den duur kan dan het land voldoende rendabel worden gemaakt met de vruchtenteelt. Hoe worden nu de vruchten verkocht Aan huis, op de veiling, op de markt, in de winkels, aan de kweekerij en bij contract. De verkoop aan de huizen onttrekt den kweeker aan zijn werk. Wel krijgt hij hooger prijzen maar het voordeel is gering. Bovendien moet de kweeker dan van alles hebben en hij kan zich niet op eenige speciale dingen toeleggen, Hij moet alles kweeken. De veiling is de manier van verkoop, maar die sprong is voor deze streken te groot. Men ver trouwt de veiling niet en gaat er schoor- enz. enz. met tienduizenden graden ver schil en kombinaties daartussen, terwijl de m o i r a of het fatum der Ouden tot heden bevestigd wordt: de een loopt alles mee, de ander loopt alles tegen, door omstandigheden die volkomen buiten 's mensen berekening vallen. Wel is in de loop van de eeuwen de scherpe afscheiding van de standen zeer ver minderd. Meer heil zochten dan ook een groot aantal werklieden in het bevorderen van kennis, spaarzaamheid, goed zedelik ge drag en het samenwerken in het aan kopen van de eerste levensbehoeften (koöperatic). Zij werden daarin gesteund door meergegoeden, die gezonde arbei derswoningen, spaarbanken, gaarkeukens en kosthuizen stichten. Bij de begroting voor 1872 werd het amendement van Dumbar met 39 tegen 33 stemmen aangenomen om het ge zantschap bij de Paus op te heffen als een gevolg van het afschaffen van de administraties van erediensten, en wegens het beginsel van scheiding van kerk en staat. De minister van Buitenlandse Zaken, Gericke van Herwijnen, en veel Kamerleden waren er tegen om eerder dan de andere mogendheden tot die stap over te gaan, daar het aan de Roomsen aanstoot kon geven, dewijl toch aan de paus koninklike waardig heid en gezag is toegekend over het Vatikaan. (Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1908 | | pagina 2