Pain d'Amande. Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. ALLERLEI. Laatste Berichten. ADVERTENTIES CONFISEUR 12 CENT PER ONS. roetend toe over. De veilingen zijn er schier om de cultuur te bevorderen. De [combinatie koopt daar op en zendt de vruchten Daar alle oorden. Westland, Mjjndrecht èn ArnhemEist zijn daar voor bewijzen. Veel binnen- en buiten landsche handelaren komen op die Nreilingen, vooral wanneer de veiling een renommée krijgt in een bepaald artikel. Nu de markt. De buitenlandsche markten verschillen nogal van de onze. Op de Engelsche plaatsen ziet men prachtig overdekte markten, waar pro- dukten uit alle landen komen vooral te Huil. jHierna zet spr. uiteen met verschil lende cijfers den toestand van de Ara- sterdamsche markt en van de Utrechtsche markt. Regelmaat bestaat op onze markten niet. Daarbij komt nog de ver schillende verpakking in vuile zakken enz. die aan de markt geen goed aan zien geven. Om verbeteringen te krijgen dient eerst de marktgelegenheid tot betere ontwikkeling te worden gebracht. /Onze markten zijn vaak schadelijk voor de volksgezondheid, daar is zeker voor de gezondheidscommissiën ook wel wat tg doen. Het verkoopen op de straat is uit een oogpunt van hygiëne sterk af te keuren. Niet ernstig gemeend kan zijn waar de Kamer van Koophandel zegt, dat dat bezwaar niet zoo groot is. Immers, zoo zegt de Kamer, de jonge planten komen al met allerlei vuil in aanraking, terwijl ook het atwasschen in slootwater bijv. niet zoo hygiënisch is te noemen. Feitelijk werpt de Kamer dus een blaam op de groentenkweekers, die allesbehalve zindelijk zouden zijn. Met dat toont een algeheele onbekend heid met de groententeelt. Spr. gebruikt liever geen beer- maar chilibemesting, maar iets onzindelijks steekt daar niet in. Het smerig worden der groenten vindt zijn oorzaak in de Utreurige markten in ons land. Voor Burg. en Wethouders is het nog een vraag, of een grootere markt aanleiding geeft tot ontwikkeling der epltuur. In dit opzicht houdt spr. zich aan het rapport van Handel en Nijver heid. Zeker gelooft hij dat. Ook de marktgelden zullen geen drukking oefe nen op de cultuur. Overal wordt markt- geld geheven, zonder onderscheid. De markten zijn duur van oprichting, maar op den duur kunnen ze ook rente op brengen. In Liverpool brengt de markt die ruim 4 mill, heeft gekost ruim 6% op. In Nijkerk werd eerst gemarkt in een café waar een klein staangeld werd geheven. Bij oprichting van een waag- gebouw ging alles daarheen ook toen de caféhouder zijn staangeld geheel afschafte. Het bezwaar daartegen is dan ook zeker ssniet zoo groot. Wanneer maar eerst f gelegenheid tot afzet wordt gegeven, komen de producten ook wel. In de mededeelingen van het Depar- tement van Landbouw van September 1907 wordt ook nog er op gewezen dat in Zuid-Holland de cultuur juist zoo is vooruitgegaan, doordat er ruimer afzet gebied kwam. Hoe kan nu in Amersfoort de tuin bouw vooruitgegaan? Door betere afzet, j door wintercursussen, door het aanleg- v gen van proefvelden, door het oprichten eener afdeeling van de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, door het ver- breiden van gezonde begrippen omtrent aanplanting en bemesting, door het houden van populaire lezingen den tuin bouw betreffende e. m. d. dingen. Dat alles kan bereikt worden. Onaan genaamheden gaan er mee gepaard, maar het kan en moet dien weg uit. Met de veilingen is het evenzoo gegaan. Eerst ging het moeilijk, maar later werd bewezen, dat de samenwerking resul taten gaf, die niet verwerpelijk zijn. Er moet een lokaal zijn, waar de menschen met hun waren kunnen komen. Als dar. de opkoopers komen, kan een veiling worden opgericht. Een goede leiding kan hier veel doen. Men moet dan natuurlijk ook de kweekers daarin kennen, want zij moeten meewerken de belangen van den tuinbouw te behar tigen. De rapporten van Handel en Nijver heid spreken het uit dat verbetering van het marktwezen en van den tuinbouw dringend noodig is. De bestaande toe stand moet beslist worden opgeruimd. Wil men geen overdekte markt, goed, maar verbetering moet er komen, alleen - jeds met het oog op hygiene. In het werk van den heer Claassen, f .Hollandsche en Engelsche markten", wordt er dringend op gewezen, dat de thans bestaande markten niet in over eenstemming zijn met de veel geprezen Hollandsche zindelijkheid, t Groenten- en fruitteelt moeten niet in een hoekje worden geduwd, zooals de Kamer van Koophandel wil, maar er moet ruim plaats zijn voor uitstalling. De Kamer behartigt ook de belangen der tuinbouwers, maar waarom wordt er dan aan een zoo belangrijke zaak zoo weinig aandacht geschonken? De groenten- vy;eeker moet steun hebben, hij moet ..en flinke afzetmarkt hebben, anders kan men van hem geen uitbreiding zijner cultuur verwachten. In de omgeving van Amersfoort wordt veel gedaan voor de verbetering der cultuur. De cultuur bestaat, maar ze moet nieuw leven worden ingeblazen. Wanneer de groentenkweeker steun vindt door het vinden eener goede afzetplaats dan zal de cultuur voorzeker vooruitgaan. Hulde brengt Spr. hierna aan Handel en Nijverheid voor hetgeen ze gedaan heeft voor den tuinbouw terwijl hij tevens een lans breekt voor de oprichting eener afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. De gezamenlijke afdeelingen kun nen dan in deze zaak verder werken. Daarvoor roept hij den steun in van de leden van den Raad en van de Kamer van Koophandel. Hij wenscht geen oordeel te vellen of het met het oog op de financiën mogelijk is voor de Gemeente om veel geld uit te geven voor verbetering van het marktwezen. Maar laten de leden van den Raad en Kamer van Koophandel lid worden der afdeeling, opdat zij hun persoonlijken steun aan een zoo belang rijke zaak geven. In de debatten over deze zaak, trof Spr. vaak een scherpe toon. Wa' daar van de oorzaak is weet hij niet, maar hij hoopt dat persoonlijke overwegingen hier niet zullen gelden, maar dat alleen het belang der zaak in het oog zal worden gehouden. (Applaus.) De heer Schuttevaer zet nu nog in het kort het doel eener afdeeling der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde uiteen. Uitbreiding en voor- uitbrenging van den Tuinbouw is het hoofddoel, door allerlei middelen wordt getracht dat te bereiken. Het jonge ge slacht moet worden gebracht in het nieuwe en dat is te verkrijgen, Nijkerk heeft dat bewezen, waar zeer veel wordt gedaan. De voorzitter zegt, dat het ge hoorde hem versterkt heeft in de opinie dat het in het marktrapport aangevoerde recht van bestaan heelt. Vooral dat de markt rendabel kan worden gemaakt, het heffen van marktgelden is geen be zwaar voor den bloei van een markt. Hij hoopt', dat veel personen als lid zullen toetreden tot een eventueel op te richten afdeeling voor Tuinbouw en Plantkunde. Een woord van hartelijken dank, wenscht hij te brengen aan de Nijkerk- sche bestuursleden, die zijn overgekomen om de vergadering bij te wonen. Hij hoopt dat hun pogingen zullen slagen, ook hierom dat daarvan veel hulp voor de betere markt is te verwachten. Verder dankt de voorzitter den spreker voor zijn lezing, die naar hij hoopt zal hebben bijgedragen om Amersfoort voor uil te brengen. Terwijl enkele personen zich als lid opgaven, ging de vergadering uiteen. ZEIST. Alhier is overleden de he- woonster van het Slot, mevrouw de weduwe mr. C. B. Labouchere. De overledene was algemeen bekend en geeerd om hare groote weldadig heid, en haar dood is een groot verlies voor deze gemeente. A. W. II H. V. C. I 2—i. Zondag j.l. trok een zeer onvolledig H. V. C.-elftal (hoewel 't de eerste maal is in dit seizoen) uit naar 't Bussemsche A. W. Daar 't eerste A. W. niet behoefde uit te rukken naar Rotterdam, omdat Sparta II voor dien Zondag, om ons onbekende redenen vrijstelling had ge vraagd, werd 't tweede elftal zóó ver sterkt, als ze dat ook eens konden doen toen ze H. V. C. I een bezoek brachten en verloren met 3 i H. V. C. I stelde zich met 10 man op, waaronder nog eenige invallers. A. W. II als bovengenoemd. Om beurten hadden voor half-time beide partijen de overhand, maar door goede verdediging van beide zijden werd niet tot scoren overgegaan. Rust brak aan met 0 0. Na de rust komt H. V. C. enorm opzetten |en overbluft A. W. met een prachtig samenspel van de rechterwinch. v. Z. zet zeer mooi voor en de center voor v. d. B. benut die dot van een kans naar behooren. 1o. Doch de A. W.'ers werken zich weer los. Nu wordt 't spel weer 't zelfde als voor half-time. Tot 3 minuten voor 't einde van den strijd blijft de stand dezelfde, toen de linker winch van A. W. goed opbrengt en prachtig voorzet, welke kans ook door A. W. werd benut. 11. Kort daarop zet zij weer een weinig op en een gelukkig ver schot ging via de doel paal in 't net, waardoor A. W. de leiding kreeg 2 1Hierin kwam geen verandering. De H. V. C'ers hebben werkelijk gewerkt met 't idee «we willen winnen,» maar konden met 3 a 4 voorhoede-spelers weinig uitrichten tegen de hechte A. W. achterhoede. H. V. C. staat door dit verlies haar eertse plaats aan Quick TI af. Bij H. V. C. schitterden v. Zuilen, Nieuborg en v. d. Brug. Bij A. W. Duym, linksbuiten en de beide backs, 't Is te hopen dat de H. V. C.'ers hun verlies a.s. Zondag tegen Quick n zullen herstellen. QUICK—U.D. 0—5 Op een zeer glad, maar niet zoozeer modderig veld wordt om 2 uur begon nen. U. D. is volledig, Quick telt 3 invallers. Het spel voor rust kenmerkt zich door een meerderheid van U. D. en het duurt dan ook niet zoo heel erg lang, of ze scoren reeds onder donde rend gejuich. De Rooden doen ook wel eens aanvallen, maar ze hebben niet veel geluk; Veenhuijzen blinkt uit. Voor de rust wordt nog 3 malen gescoord, waarvan er twee bijzonder gelukkig waren. Vooral die van Pluim, die een vrijschop vlak voor het doel heel toevallig in een doelpunt omzet. Na rust gaat het beter met de Roo den, de verdediging komt een ietwat op dreef en het gevolg is, dat de Roodwitte koekmenschen vooreerst nog niet scoren. De Amersfoortsche voorhoede op Gentis na, vertoont dan een tijd mooi spel, Veenhuijzen heeft zelfs een keer een ietwat pech, als hij een voor zet van links, net niet kan inzetten. De Deventersche voorhoede begint vrijwel te verslappen, de aanval is lang zoo vurig niet meer. Toch weet Pluim nog één keer te scoren en met de stand 5o komt de tijd. Het gladde terrein was een gewel dige pech voor de Heimenschenhun spel was echter lang niet onverdienste lijk; trouwens de overwinning, hoe verdiend ook, is ietwat geflatteerd. Van de 3 invallers, die meegegaan waren blonken Veenhuijzen en de rechts-half uit. Adam was niet veel bijzonders, Coenen was beter, Tjassens Keizer knoeide erg, vooral in het begin. In de voorhoede was Gentis heCminst, het gevolg was, dat ook Muys niets uitvoerde. Bij U. D. waren Kok en de beide Pluims de besten. De kracht zat echter in de voorhoede, die bijzonder goed samenspeelde, Moltzer viel erg tegen. Het derde elftal speelde gelijk tegen D. O. S. H (11). Ook het Leusderveld was in geen bijzondere goede conditie. Het 2e elftal speelde heelemaal niet, het U. V. V.-veld werd afgekeurd. Toch behaalde het een aardig succes: H. V. C. werd n.l. in Büssum met 2—1 geslagen waardoor Quick II één staat op het lijstje. Daar blijven hoor! Zondag 9 Februari des morgens half elf zal in het Logegebouw van Persijnstraat 1 een godsdienstoefening worden gehouden voor den Doopsgezin den Kring. Als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate van Apeldoorn. Kantongerecht In de zitting van 27 Januari 1908, zijn de ""Igende uitspraken gedaan Dronkenschap ie herh. C. D. te Ede, 3 d., id. je herh. H. H. G. te A'foort, 3 weken en opzending naar een rijks werkinrichting voor één jaar. Dronkenschap. H. M., f 2 of 2 d., J. v. L., f3 of 3 d., A. v. H., f 3 of 3 d., G. v. P., f3 of 3 d., T. F., f5 of 3 D. B., f3 of 3 d., J. de H., f3 of 3d., F. W., f3 of 3 d., B. P., f3 of 3 d., G. D., f3 of 3 d., allen te Amersfoort, J. v. L., f2 of 2 d., J. B., f3 of 3 d., P. Z., f 3 of 3 dallen te Hoevelaken, W. W. te Barneveld 13 of 3 d G. v. G. te Baam f 3 of 3 d. Op verboden grond loopen. G. v. W., f3 of 3 d., C. H., f3 of 3 d., T. L., f3 of 3 d., H. H., f3 of 3 d., T. W. de H., f3 of 3 d., P. v. d. G., 13 of 3 d., F. O., f3 of 3 d., J. V., f3 of 3 d., H. N., f3 of 3 d, T. de H., f3 of 3 d„ T. de H., f3 of 3 d., H. v. B., f 3 of 3 d., allen te Hilversum, H. de B., f3 of 3 d., A. S., f3 of 3 d., T. v. V., f3 of 3 d., C. v. V., f3 of 3 d. J. W., f3 of 3 d., J. v. K., f3 of 3 d., allen te Soest. Strooperij. G. v. D. te Ederveen f2 of 2 d. Straatschenderij. J. V. te Eemnes- buiten f 2 of 2 d. Door middel van kunstlicht wild opsporenA. v. M. te Ede, f 15 of 6 d. en bevel tot vernieling v. d. lantaarn. Pogingen aanwenden om met een wildstrik wild te bemachtigenG. J. W., te Leersum f5 of 5 d. en id. strik. Zich met strikken in het veld be vinden, W. S. te Soest, f 5 of 4 d. en id. strikken Het met kunstlicht iemand bijstaan bij het opsporen van wild J. v. H. te Esveld, f 15 of 6 d. en bevel tot ver nieling lantaarn. Pogingen aanwenden om met strik wild te bemachtigenH. N. te Hilver sum 7 d. en id. strik. Niet zorgen dat in zijne werkplaats een arbeidslijst aanwezig is, W. v. W. te Amersfoort 2 X f2 of 2 X 2. d. Zonder vergunning sterken drank in 't klein verkoopenL. v. D. te Amers foort f20 of 10 d. In verloflocaliteit st. drank aanwezig hebben, W. H. te A'foort f25 of 15 d. Overtr. lecrpl.wet R. J. E. te A'foort, f5 of 5 d. (recidivist). Wielrijden zonder lichtJ. B., f 1 of 1 d., R. K., f2 of 2 d., E. S., f 2 of 2 d., H. G., f2 of 2 d., allen te Nijkerk, M. H., f2 of 2 d., K. B., f2 of 2 d., W. T., f2 of 2 d. allen te Soest, J. v. d. H., f2 of 2 d., J. v. d. H. f2 of 2 d. beiden te Baam. Doen geleiden van een hondenkar door iemand beneden 16 jaar, B. M. te Woudenberg f2 of 2 d. Op hondenkar zitten, H. G. te Wou denberg f2 of 2 d.' A. H. te Eemnes f2 of 2 d., H. J. K. te Ingenf2of2d. Te Baam met ongekeurde visch venten, L. S. te Huizen f2 of 2 d. Wethouder-vergunning houder. Er heeft zich te Weststelllng- werf een eigenaardige quaestie voor gedaan. De heer v. d. Veen was wethouder en houder eener «vergun ning», wat in strijd was met de Drankwet. Oogluikend werd deze toe stand toegelaten, totdat de heer v. d. V. medewerkte tot 'n Raadsbesluit, dat niet in den geest van sommige ge meentenaren viel. Dezen wendden zich tot den inspecteur, belast met 't toezicht op de naleving der Drankwet, die den heer v. d. Veen deed weten, dat hij ontslag had te nemen als wethouder, indien hij zijn vergunning niet wilde zien ingetrokken. De heer v. d. Veen heeft daarop ontslag als wethouder ge nomen. Twee knapen vermist. Te Hillegom bestaat groote ongerust heid bij de ouders van een paar acht a negenjarige jongetjes, die Zondag middag om twee uur met hun beidjes de zeeduinen ingegaan zijn en 's avonds nog niet waren teruggekeerd. Den ge- heelen nacht zijn door ouders en buren met lantarens de duinen doorzocht, echter zonder eenig spoor te ontdekken. Politiehonden. B. en W. van den Haag stellen den Raad voor het nemen van een proef met het in dienst stellen van zes politiehonden. Lettende op de gunstige resultaten in 't buitenland (de meeste groote steden in België, Frankrijk, Oostenrijk, en in ongeveer 150 Duitsche steden) met politiehonden bereikt, achten zij het voor die gemeente met haar uitgebreide buitenwijken van belang een proef te doen nemen. De kosten voor aanschaffing en dres suur van zes honden zullen f 1000 be dragen en voor voeding zal f joo noodig zijn. Slaagt de proef, dan zal deze moeten worden doorgezetalsdan valt wellicht te rekenen op inrichting van hokken, vergoeding voor oppassing, enz. Het bedrag der kosten gezamenlijk kan worden geraamd op f 2000 die B. en W. aanvragen. Droeve vondst. Sedert enkele weken reeds worden twee jongens uit de gemeente 's Heer-Arendskerke vermist. Aan den Sloedam zijn Zaterdag twee klompen aangespoeld, welke door de ouders herkend werden als die van hun vermiste kinderen. Van beide jon gens was er een klomp bij. Echtscheiding. Men meldt uit Parijs, dat de Matin eene volk stemming heeft voorbereid over de huwelijkskwestie. Het doel is te weten te komen, óf de meerderheid is voor behoud van den tegenwoordigen stand van wetgeving, voor het behoud van scheiding, óf voor echtscheiding reeds op verlangen van een der echtgenooten. Volgens de statistiek bestaan er in Frankrijk tien millioen families, waar van 1.3/10 millioen kinderloos zijn; in meer dan twee millioen families bestaat het éen- of twee kinderensysteem, ter wijl het aantal families, die vijf of meer kinderen bezitten, slechts vierhonderd duizend bedraagt. Er zijn 2.3/10 millioen weduwen en gescheiden vrouwen, éen millioen weduwnaars en gescheiden mannen. Het aantal echtverbintenissen gedurende de laatste 25 jaar bedraagt toch nog bijna drie millioen. Een leeraar gedood door deleerlingen. De leeraar Pikarski aan het Poolsch gymnasium te Kolomea was bij zijne leerlingen niet zeer bemind, tengevolge van zijne groote strengheid, die zich voornamelijk bij proefwerk en examens uitte. Daarom besloot een groot aantal gymnasiasten hem dit eens betaald te zetten. Ze wachtten hem eerglsteren- nacht verkleed en gewapend op zoodra hij er aankwam wierpen ze hem een zak over het hoofd. De revolver, die de leeraar te voorschijn haalde, werd hem onmiddellijk afhandig gemaakt. De gymnasiasten wonden Pikarski ernstig gaven hem verscheiden stooten in de ribben en wierpen hem daarna In de goot, waar hij door voorbijgan gers gevonden werd. Pikarski, die den dag daarop stierf, kon voor zijn dood nog verklaren, dat hij een van de aan vallers door een slag met zijn stok in het gezicht leelijke wonden had toege bracht. Deze gymnasiast werd gevan gen genomen. Andere inhechtenisnemin gen zullen volgen. Het getal 13 in derer- lichte twintigste eeuw. Het traditioneel geworden bijgeloof, dat aan het getal 13 een idee van vreeselijke ongelukken verbindt, heeft tegenwoordig ook al eene wijding van de politie ont vangen. In het Pommersche stadje Treptow zouden de huizen anders ge nummerd worden. Een eigenaar, die met nummer 13 bedeeld werd, weigerde hardnekkig dit ongeluksgetal aan te nemen. Het politiebestuur gaf toe dat men hiertoe niet gedwongen kon worden, en nederig ging men den buurman nr. 14 vragen, of hij misschien zoo vrien delijk wilde zijn het ongeluksnummer op zijn deur te plaatsen. Doch deze was er ook niet op gesteld, en zoo kwam men eindelijk op het schitterende idee, om 13 maar geheel uit de reeks cijfers te verbannen, zoodat thans op no. 12 in deze straat dadelijk no. 14 volgt. Burgerlijke Stand van 3 tot 4 Februari 1908. GEBOREN: Engelbert Joban, z. van Feitse Boerwinkel en Catharina Johanna van Ommen. Aalbertje, d. van Jan Willem de Vaal en Hendrik» Geertruida van Surksum. Alyda Gjjsberta, d. van Anthonius Sandbrink en Grietje van de Vlasakker. Jan z. Gjjibertus van de Kraats en Cornelia van Beekhoven. Hendrik, z. van Hendrik van Zanten en Willemijntje Kuijt. Hendrika El- berdina, d. van Jacob van Keulen en Jacomina Elberdina de Ruiter.Evert, z. van Teunis Osnabrugge en Dirkje van de Kraats. Petronella Maria, d. van Jan Johannes Sleeking en Hendrika Alfrink. OVERLEDEN: Reinier Meijer,oud 12 m. Hendrik Willem Nieuwboer, oud 87 j. echtg. van Johanna Kivith. Johanna Hendrika van der Laan, oud 15 j. 386e Staatsloterij. Vijfde klasse. Derde week. Tie king van 3 en 4 Febr. 1908. (1950 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestiaat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1000 op No. 9069. Prijs van f200 op No. 13073. Prijzen van f 70. 511 2217 2221 2410 2432 2454 in 11 15010 15020153721537620233 Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 512 542 1246 1271 1273 2151 2167 2214 2443 2459 9070 9807 10076 10083 11088 13058 13063 13080 15015 15018 15775157772025220899 20917 20910 20934 Men seint on3 In de korte kamervergadering van heden, heeft de voorzitter, Jhr. Röell in warme bewoordingen uitdrukking ge geven aan de gevoelens van veront waardiging, deernis en deelneming, ge wekt door den afschuwelijken aanslag op den Koning en Kroonprins van Portugal. De minister van buitenlandsche zaken werd verzocht namens de Kamer, bij de Portugeesche regeering, de tolk te zijn dier gevoelens. De minister van Tets sloot zich namens H. M.'s regee ring volkomen en van ganscher harte bij die woorden aan, en zou gaarne aan den wensch der Kamer voldoen. Alle leden hoorden deze redevoering staande aan. LANGESTRAAT 1 HOEK VARKENSMARKT.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3