Pain d'Amande. A..J.VAIZALIM Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. ADVERTENT1ËN. ROBERT EN BERTRAM. Een gezin, dat een der onbewoon- i baar verklaarde woningen op Rommelen- 1 burg bewoonde is genoodzaakt dit huisje te verlaten, zoodat het armelijke boeltje ip straat moest worden gezet. De Kon. Bond van Oud-onder- Dfficieren, Afd. Amersfoort, hield Dins dagavond zijn jaarvergadering in „De Vrend". In het door den secretaris uitgebracht jaarverslag werd o. m. ge memoreerd het aftreden van den voor zitter, den heer Hassing, wat betreurd verd; de critiek bij het nazien van de jrekening; het bedanken van enkele leden Van de schietvereenigingde oprichting van het ondersteuningsfonds bij over- I lijden. Het aantal asp.-leden is achteruit gegaan. Men schrijft de vermindering toe aan hel verloop van het beroeps kader. Verschillende leden zijn aan betrek kingen geholpen en menigeen werd gel- delijk gesteund. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de ontvangsten bedroegen ruim f500, de uitgaven f437, saldo in de kas f 121.28. De voorzitter bracht secretaris en penningmeester dank voor hun accurate werkzaamheden. Een commissie werd benoemd tot nazien van de rekening. Bij het ondersteuningsfonds is thans in kas f781.064. Mededeeling werd gedaan dat op 15 Februari een feestavond zal worden ge houden. Van den beschermheer, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck was een schrijven ingekomen, inhoudende de beste wen- schen voor de afdecling, welk schrijven met applaus werd begroet. A. D. NIJKERK. De heide- en hutbewoner Hendrik Roddenhof, wiens hutje op de heide al 'n paar malen door de politie is afgebroken, geeft den moed niet op. Sedert de laatste opruiming een paar weken geleden heeft hij met zijn 18 jarigen zoon weder een nieuw krot in elkaar gezet, opgetrokken van ge stroopte dennen uit aangrenzende Scho- venhorster en Sprielderbosschen en ge dekt met slroo, zoodat opnieuw proces verbaal tegen hem is opgemaakt, wegens overtreding der Woningwet. Dezer dagen zal de keet opnieuw met den grond ge lijk worden gemaakt. Toen de politie de vorige week den toestand ging opnemen, werd de zoon die ter afwisseling stroopen gaat op heelerdaad met deze bezigheid betrapt. Door 't op een loopen te zetten, had hij gelegenheid zijn geweer in de hooge heide te verbergen. Natuurlijk werd ook hiervan procesverbaal opgemaakt. Medelijden met deze menschen behoeft men niet te hebben. Van welingelichte zijde vernemen we, dat meermalen aan gewende pogingen en raadgevingen om in den toestand verandering te brengen, in den wind zijn geslagen. Een ander leven te leiden schijnen ze niet te willen. Nijk. Ct. In de maand November van dit jaar zal alhier, van wege de afdeeling NijkerkPutten en omstreken der Ned. Maatsch. voor Tuinb. en Plantkunde, weder een Chrysanthemum tentoonstelling worden gehouden. Met de voorbereiding is men reeds druk bezig. H Door de Zusters van „Onze Lieve Vrouwe" is in de Muurhuizen aange kocht, het perceel waarin vroeger het Logement „De Vriendschap was ge vestigd. Het schijnt in de bedoeling te liggen hier een R. K. Meisjesschool voor m. u. 1. o. te vestigen. Zondag 9 Februari des morgens half elf zal in het Logegebouw van Persijnstraat 1 een godsdienstoefening worden gehouden voor den Doopsgezin den Kring. Als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Gate van Apeldoorn. In de godsdienstoefening Zondag morgen half elf in de Remonslrantsche kerk te houden, zal als spreker optreden Ds. P. Heering uit 's Gravenhage. Algemeen kan men opmerken, dat de boerin die koeien z. g. melkende vet maken, al hebben de menschen van theoretische voederkennis totaal geen besef, toch in den regel hun afmelkvee zeer eiwitrijk voeder toedienen. Men zou mogen zeggen, dat hier zooals reeds meer dan eens gebleken is, de veehouders met hun practisch gevoel en tot op zekere hoogte op waarneming gebaseerd handelen waardoor zij zulk sterk eiwit houdend voedsel aan dergelijk vee geven, de wetenschap min of meer vooruit- gestreefd zijn. Deze uitspraak betreffend ïfine vraag waarbij practijk en weten schap in dezelfde mate belang hebben is door kort geleden genomen proeven weer bevestigd. Bij deze proeven bleek dat i'eenerzijds de krachtige voeding in het algemeen, maar anderzijds vooral ook het eiwitrijke rantsoen het beste resultaat hebben gegeven en de vraag betrekkelijk de rentabiliteit voor de praktijk zeer bevestigend is beantwoord. De proefnemingen, gedaan met 51 koeien in drie groepen, toonde dat, om bevredigende melkopbrengsten te krijgen, en tegelijk daarbij de dieren te mesten, in het gezamenlijk voeder een hoeveel heid van 12.6 K.G. zetmeelwaarde on toereikend was, terwijl een rantsoen van 13-14.5 K.G. zetmeelwaarde per 1060 K.G. levensgewicht voldoende voedsel bevatte. In dergelijk voeder is een hoe veelheid van 2.3 K.G. eiwit of 2.7 ruw eiwit niet voldoende: Men mag zelfs aannemen dat ongeveer 2.5 K.G. eiwit en ruim 3 K.G. ruwe proteine minstens noodig zijn. Misschien zelfs kan eene verhooging van de hoeveelheid eiwit op 3 K.G. en van de ruwe proteine op 3.5 K.G. economisch het meest voordeelig zijn. Hierbij is echter niet in de eerste plaats de melkopbrengst, maar veel meer de bevredigende toename aan levendge wicht van beteekenis. Toch had een andere uitwerking van het voeder verwacht kunnen worden. Uit de nauwkeurige proeven van Kellner mocht men toch opmaken, dat voor de mesting eiwit niet meer kon uitwerken dan eene overeenkomstige hoeveelheid koolhydraten. Op grond van die proeven werd dan ook algemeen aangeraden, bij het mesten weinig eiwit te geven. Kellner had zelfs gevonden, dat eene voedingsverhouding van 1: 10-11 even gunstig werkt als 15-6 en andere onderzoekers, Lechman, Schneidewind en Loges hebben zulks bevestigd. Maar die hadden allen hunne proeven met ossen genomen. Prof. Hansen te Bonn vond bi) zijn proeven echter dat bij afmelkvee binnen dezelfde voedselhoe- veelheid een voedingsverhouding van 1 4.2-5.2 beter resultaat had, dan een van 16dat dus een nauwere voedings verhouding de toename meer bevorderde dan een ruime. Bij melkvee dat afge molken wordt schijnen dus geheel andere j factoren te bestaan dan bij ossen. Die behoeven slechts vet in het lichaam af te zetten terwijl afmelkkoeien dat ook wel moeten doen, maar gelijktijdig melk geven en daarin vrij veel stikstofhoudende stoffen afstaan moeten. Hier schijnen de koolhydraten niet gelijkwaardig te zijn aan het eiwit doch een zekere hoeveelheid proteine, zelfs meer dan noodig is voor de melkproducten, blijkt op het mesten van afmelkvee een zeer voordeeligen invloed uit te oefenen. onderging het jeugdige varken spoedig een finale operatie. Het varkentje woog, met of zonder breuk ik weet niet of zoo'n afwijking van 't gewone varkens signalement meegewogen wordt 70 pond en was een malsch hapje. Ouwe Mieke vindt, dat de baas te haastig geweest is. Haar eiermethode is 'n onfeilbaar middel. Zij strijkt ook menschen met het beste resultaat. De baas is van opinie, dat z'n slimste streek, na het strijken, het opeten van het var kentje geweest is. Het gesjochte varken hield er in deze geen opinie op na. De nota van een beul. De voddenraper van de „Delftsche Ct." schrijft in dat blad Het volgende is een „declaratie" van D. van Guilkamp, scherprechter van de Prov. Frieslandt, wegens het scherp Examen Executie van de Scheeps-krijgsraad, in Texel ver gaderd 1764 April 3. 3 Gevangenen op 't oorlogsschip gepijnigd, a f 75 't stukf 225 Mei 1. 1 dito op 't bovrn- staande schip dito f 75. Mei 3. Wederom aan boord geweest om nog een ge vangene te pijnigen, hoewel niets gedaan f 75. Mei 8. 4 personen gehangen, voor ieder f 150 f 600. 1 Perzoon gegeesseld en ge brandmerkt, met den strop om den Halsf 150. 1 Persoon alleen gegeesseld f 63. Op Reijs van Leeuwarden naar Texel, tot op Workum, aan vragt en drinken betaald f 10.20 Op de wederom-Reijs van Texel na Leeuwarden, te weten, van Stavoren na Leeuwarden, aan wagen- vragt en verteering betaald f 16.04 'n Varken met 'n breuk in den Vleutenschen polder. Nu ga ik beschrijven hoe 'n varken behandeld werd met het ei zoo lezen wij in het c Handelsblad Het varken had 'n breuk en Mieke had 'n ei van Witten Donderdag. Het varken was jong en de breuk gevaarlijk. Mieke was oud en het ei van de beste kwaliteit, d.w.z. ook heel oud en natuur lijk onbedorven. Je gaat dat niet onderzoeken, want dan maak je het ei kapot en dan kan je er niks meer mee uitvoeren, 't Is 'n zaak van geloof. Je kan echter veilig aannemen, dat het varken het meest bedorven was van de drie. Dat beest was er slecht aan toe. De breuk was 'n wanhopige affaire. Iedereen, die wel eens met varkens had omgegaan, zag onmiddellijk, dat de breuk harder groeide dan het varken en dat het arme dier het nooit zou brengen tot de rang van vet zwijn. De baas keek naar z'n varkentje met criti- sche blikken en de buren deden het zelfde. De buren gaven bovendien raad Weet je wat», zei er een, «dat breukje is niet te genezen door een veearts, maar Mieke kan het met d'r ei. Zij heeft bij mij ook 'n keu d'r van afge holpen». Dat klonk hoopvol. Vee artsen zijn zulke rare kerels. Als die eieren van Witten Donderdag hebben, eten ze die op, eer ze van ouderdom onbedorven zijn. Over 'n varken met een breuk maken ze zich niet dik. Ik geloof, dat ze zoo'n dier ook liever opeten. Dat is het materialisme in de wetenschap. Ouwe Mieke werd ont boden met d'r ei. Ze kwam en streek over de breuk. De baas keek nieuws gierig toe. 't Kwam hem toch wel wat vreemd voor. Mieke zei, dat het nou wel beter zou worden en ging. De baas ging ook, 't Varken bleef met z'n breuk, een gestreken breuk, alleen. Het varken niet meegerekend, hadden allen het volste vertrouwen, dat de breuk nu ook wel gaan zou. Maar de breuk bleef óók, en het varken werd er niet beter op. Nu is niemand bij ons in den pol der zoo mal een varken zijn natuurlijken dood te laten sterven, als ie er wat aan verhelpen kan. De baas keek het nog een paar dagen aan. Maar toen de breuk geen teekenen vertoonde, die 'n spoedige verdwijning waarschijnlijk maakten, Somma f 1214.16 Het kostbaarste van allebeulendiensten schijnt geweest te zijn het radbraken in een Declaratie, ook uit 1764, ditmaal van den Scherprechter van den HoogEd. Gestrengen Krijgsraad der Vereenigde Nederlanden, komt dezen post voor 1 Perzoon van onder op levendig geradbraakt, en daarna met de koorden ge wurgd f 250. De kleinste Neder 1. ge meente. De kleinste gemeente van ons land, de Geldersche gemeente Hemmen, telde op 1 Januari j.l. 192 zielen tegen 186 op 1 Jan. 1907. In 1907 werden er 2 huwelijken voltrokken en 6 kinderen geboren. Sterfgevallen kwamen er niet voor. Komische drukfout. De Standaard, een bericht over een der genoemde candidaten voor een Minis tersportefeuille besprekende, schrijft, dat bedoeld blad omtrent de politieke g e- z o n d h e i d van den genoemde niet juist is ingelicht. Weer thuis. Zooals gemeld is, maakte men zich te Hillegom ongerust over twee 9-jarige jongens die sedert een paar dagen uit de ouderlijke woning verdwenen waren. Alle zoeken was tevergeefsch. Gelukkig zijn ze weer terecht. Met het invallen van den avond waren ze van den juisten weg geraakt ze hadden nog langen tijd rondgedwaald, tot ze eindelijk niet meer verder konden van vermoeidheid. Onder een struik waren ze gaan liggen en al spoedig ingeslapen, 's Nachts was de een ont waakt, en toen waren ze samen weer op weg gegaan, maar een van hen kon al heel gauw van uitputting geen voet meer verzettten. Weer hadden ze een struik opgezocht, om daaronder uit te rusten. Een jachtopziener vond hen daar, haast verstijfd van koude. De man wees hun den weg naar Hillegom en tegen den middag keerden beiden bij hun ouders terug. Vooral de moeder van een der jongens had zich het geval vreeselijk aangetrokken. Scheepramp. Een ontzettende ramp wordt uit Halifax bericht. De Engelsche stoomboot «Saint Cuthbert,» van Antwerpen naar New-York, is vóór Kaap-Sable, Nova Scotia, in brand ge raakt en verlaten15 leden der be manning zijn verdronken, 37 zijn opge nomen door de Engelsche stoomboot «Cimric» van de White Star Line. Gedurende 9 uren hebben de booten der «Cimric,» in drie reizen 37 man gered, er in begrepen kapitein Lewis. Verscheidenen hunner zijn erg ver brand of gewond. Een boot van de «St. Cuthbert,» met 15 man, die Zondag het schip verlaten hadden, is omgeslagen en alle opvaren den verdronken. Twaalf d ui z e n d g u 1 d e n voor een matrozenlied. Uit Washington wordt gemeld, dat in het huis van afgevaardigden door Maynard (afgevaardigde uit Virginië) een zeer zeldzaam voorstel is gedaan. Het lied: «Veracht den zeeman niet,» dat bij de vlootinspectie te Jamestown zeer veel succes had, zal door het minis terie van marine worden aangekocht. De auteur'van het liedHarry P. Moore, een van de bemanning van het oorlogs schip Virginia zal twaalf duizend gulden ontvangen en daarmede zal de marine het uitsluitend recht verkrijgen het lied te zingen. Zooals Maynard aanvoerde, hebben de Amerikaansche matrozen een groote voorliefde opgevat voor dit lied, dat in den eersten regel opkomt tegen eene verachting der zeelieden en eindigt met krachtige bedreigingen tegen de mopperaars. Dit lied werd gedicht in een tijd, dat zekere uitspanningshui zen, allen zeelieden in uniform den toe gang weigerden. De kat als roofdiermln. In den dierentuin te Frankfort a/M. werden verleden jaar drie jonge Puma's (de Zuid-Amerikaansche leeuw zonder manen) geboren. Spoedig na de ge boorte kreeg de moeder koorts en stierf, twee jongen volgden haar bijna terstond; het derde en eenig overge blevene, dat al zeer verzwakt was, gaf men aan een kat, die jongen had, te zoogen. Poes nam het diertje gewillig aan. Men liet haar twee harer eigen jongen behouden en nam er 14 dagen later nog één weg, ten einde de jonge Puma meer voedsel zou bekomen. De jonge Puma groeide flink en was na 4 weken reeds zóo sterk, dat hij ge hakt rauw vleesch at. Een week later moest men het dier van de kat schel den, omdat hij al te woest met de pleegmoeder speelde en deed het In een hok met den pleegbroeder. Na drie maanden woog de Puma reeds tien pond en de vlekken van het jeugdige kleed (huid) waren bijna geheel ver dwenen. Beide dieren zijn de lievelin gen van het publiek en spelen vroolijk en zijn zeer aan elkander gewend. Een kweeker vanabnor maliteiten. In de Algem. D. Gefl. Ztg." leest men bet curieuse ver haal van iemand die sterk schijnt te zijn geweest in het kweeken van ab normaliteiten. Hjj vertelt ten minste: Dat iemand van 12 ganzeneiren 13 jongen gekregen had hield ik voor een sprookje tot mij in 1896 met een dui venei iets dergelijks overkwam. Het ei was aangepikt, doch kwam maar niet uit. Toen ik het openbrak kwamen er 2 normaal ontwikkelde jongen voor den dag. |In 1897 gebeurde het weer dat een ei was aangepikt, doch niet verder kwam. Ik opende het en vond een jong met 2 bovensnavels, dat ik op spiritus gezet heb. In 1906 hetzelfde geval; ditmaal kreeg ik een jong met 2 koppen, hetwelk ik ook op spiritus zette. In 1907 kreeg ik bij 1 o kuikens een met 3 pooten en 2 achterdeelen; het 3e been ging van den rug uit achterwaarts en drukte den staart op zijde, die poot had 5 teenen. In ont wikkeling is dit dier niet achtergeble ven, ja zelfs is het nog 1 pond zwaar der dan zijn zusters. Het heeft de vederen van den haan. Dergelijke abnormaliteiten, aldus besluit de ver- haler, komen meer voor dan men denkt. Hoe men roovers temt. De beroemde struikroover Mehmed Tschakidji, die sedert meer dan dertig jaar de omstreken van Smyrna in Klein-Azie onveilig maakte, is thans een braaf staatsburger geworden. Hoe dit wonder wel geschied is? Wel, heel eenvoudig De Turksche regeering schonk hem teneerste genade en gaf hem bovendien een maandgeld van 1500 piasters (on geveer 168 gulden). Verder een aardige villa in de nabijheid van Smyrna, zoo dat een orde voor betoonde dapperheid nog slechts ontbreekt. Om de overige roovers ook onschadelijk te maken heeft men dezen eveneens een maandgeld toegezegd van 500 piasters, zoodat de geheele bende nu kalmpjes leeft van hun pensioen. Vuilafvoer. Te Parijs wordt een nieuw stelsel van vuilafvoer op de Halles Centrales toegepast, aange geven door den heer Mareroles. Dagelijks werpen de Halles 122.000 K.G. vuil en afval af, welke massa zeer moeilijk verwijderd kan worden. Deze massa wordt thans gecompri meerd in daartoe opgestelde toestellen, het vocht wordt er uit geperst en door de riolen verwijderd, terwijl het terug- gehoudene in gecomprimeerden toe stand wordt weggevoerd. De persmachine wordt door electrici- teit bewogen. Het gewicht wordt met 18 pCt. ver minderd, maar de omvang met 52 pCt. Wanneer de proef slaagt, zal een tweede toestel in werking gebracht worden. Ook is in studie een procédé voor verbranding, waarvoor de toestellen onder den grond geplaatst zullen wor den, om het vervoer door de straten te voorkomen. (Tijdschr. v. Soc. Hygiëne). In de Vereenigde Staten is alles mogelijk. Er bestaat dan ook geen reden om te twijfelen aan de juistheid van onderstaande mededeeling welke wij vinden 'in een Engelsche courant. Te Toleda, een stadje in den staat Ohio, heeft onlangs een plaatselijk rechter zichzelf wegens rumoerig en onbehoorlijk optreden veroordeeld tot een dag opsluiting in het werkhuis. Na afloop der zitting werd de rechter- veroordeelde derwaarts geleid en aan het ijszagen gezet. Na vier uurzagens vonden de werkhuis-autoriteiten, dat het genoeg was en werd de rechter vrijgelaten. Misschien ook, was toen de grap er wat af voor den laatste. Burgerlijke Stand van 5 tot 6 Februari 1908. GEBOREN: Gerritja Annetje, d. van Gerrit Johannes van 't Hof en Annetje Hemmers. Johanna Everarda Wil- helmina, d. van Albertus Kraan en Wilhelmina Barneveld. Johanna d. van Antonie Gerrit Hienekamp en Jan netje van Schoonhorst. Gerritje Reina, d. van Hendrik Benninga en Reintje van Dijk. Teuntje, d. van Peter Geurtsen en Antonia van Nijkerk. ONDERTROUWDHendrikus van Keulen en Gijsberta van de Brug. Hendrikus Johannes Venhorst en Hen- drika Katharina Esman. GETROUWD: Pietar van Westen en Maria Koper. HeBdriku» Kuiks en Jacoba Antonelta Sleurink. Hendrik van Veenendaal en Johanna Wilhelmina Vrekenhorst. 386e Staatsloterij. Vijfde klasse. Derde week. Tie king van 5 en 6 Febr. 1908. (1950 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestiaat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f400 op |Nos. 15358 en 20911. Prijs van f 200 op No. 9831. Prijzen van f 70. 538 2159 2162 2223 2415 2425 9838 11109 13055 153441579620232 20253. Te zamen 16 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 514 517 522 526 530 541 545 550 560 1240 1242 1265 2152 2157 2164 2173 2216 2233 2387 2450 2458 9078 9085 9090 9817 9822 9823 10079 10097 13053 13054 13060 13071 15001 1500815011 15022 15030 15356 15375 1578020229 20234 20240 20241 20246 20884 20924 Volgende trekkingen geschieden: 1014 Febr. 1908. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen 1 o van f 1000, 18 van f 400, 24 van f 200, 52 van f 100 en 1077 van f 70. Laatste Berichten. Het water in de Eem is in de laatste dagen zoo gerezeD, dat onder Baarn het grootste deel der polders ge heel blank staat. De heer A. de Jonge, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, is benoemd tot leeraar aan de Ambachtsschool te Leeuwarden. Voor de vele bewijzen van deel neming ons betoond, bij 't overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder, HERMINA v. ESVELD, wed. van GERARDUS TKEODORUS VAN Goor, onzen hartelijken dank. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. CONFISEUR LANGESTRAAT 1 - HOEK VARKENSMARKT. 12 CENT FEB ONS. SCHOUWBURG UTRECHT. Zondag 9 Febr. a.s. half acht. De Lustige Vagenbonden. Vaudeville Operette met zang en dans, in 5 bedrijven door G. RUDER.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3