CONCERT CONCERTZAAL „AMICITIA". DIRK SCHaFER (Piaoo) en Aardappelen. ALLERLEI. Uit de Omgeving. SPORT. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. AMBACHTSSCHOOL Groot- en Kleinhandel A. WAGENAAR. onze heimenschen. Als scheidsr. Drijver om 2 uur «beginnen» blaast, stellen beide elftallen zich op, de Nijmegenaars met 4 invallers, wij daarentegen maar met i. iEenige minuten na,j't] begin krijgen de Amersfoorters een strafschop en Gentis keit den bal (uit macht der gewoonte) erin (i o). Het spel is hierna vrijwel verdeeld, misschien met Amersfoort iets in de meerderheid. Iemand uit 't publiek maakte de op merking, dat ons samenspel toch wel goed was. De oorzaken dat er geen goals van kwamen, waren: ie.'t slechte schieten van onze voorhoede en 2e. de goede verdediging der roodzwarten. Onze rechtsbuiten had bepaald pech, toen hij vlak bij 't doel kwam te val len, waardoor de bal oud ging. Bij de Nijmegenaren kwamen de doorbraken hoofdzakelijk van rechts, waar Steenveld groote moeite deed om een goaltje te fokken, maar Coenen hield hem veel te goed in de gaten. Voor dat de rust inging, gebeurde er nog iets zéér merkwaardigs: Tjassens Keijser, in 't nauwgebracht, wilde den bal «eventjes» naar achteren geven en gaf toen van midden veld een enorme pil op den goal, die nog juist door J. Ph. van Goethem gehouden kon worden. Na rust hadden wij de laag han gende zon in den rug en ook nu zijn wij de sterkeren. De Nijmegenaren hebben 't hoofdzakelijk aan 't goede keepen van Ledeboer te danken, dat verder doelpunten uitblijft. Het is jam mer,dat Stoppelaar vlak voor 't doel staan de, |hands maakte, (m. i. per ongeluk) waardoor de gemaakte goal ongeldig werd verklaard. Een schot van een der roodzwarten, wordt door v. Goethem niet voldoende gehouden, de bal springt tegen de lat en weggewerkt. De rood zwarten zeggen nu, dat de bal gezeten heeft, doch Drijver beweert, dat 't niet zoo is, waartegen dan ook geprotes teerd wordt. Een kwartier voor 't einde, moet Steenveld wegens een ongeval aan zijn knie 't veld verlaten en met 10 man wordt doorgespeeld. De Nijmegenaren gaan nu met 1 back spelen, wat ten gevolge heeft, dat onze voorhoede onophoudelijk off side staat; en als 't einde daar is, is er geen verandering in den stand gekomen, zoodat Amers foort welverdiend met 1 o gewonnen heeft. Bij de roodzwarten waren goed Ledeboer, Steenveld, Wijnmalen en de middenvoor. Bij ons was de achterhoede goed, speciaal Schaap. Van de half-backlinie was Tj. Keijser beter als in de vorige matches, Coenen en v. Goor waren ook goed. Een fout van deze 3 personen was, dat ze niet genoeg opdrongen. In de voorhoede waren goedGentis (vooral na half-time) Stoppelaar en de rechtsbuiten (zijn voorzetten moeten echter minder hard zijn). QUICK 1I-U. V. V. II 4—1. Om 12 uur zag het er bedenkelijk uit met het weer, gelukkig echter klaarde het op en om 2 uur hadden we weer zon neschijn. Beide bovengenoemde partijen telden invaller», toen ze om 2 uur begonnen. Quick «peelt eerst tegen den wind in, doch scoort toch het eerst doorRieber. De U. V. V'ers kunnen vooreerst geen tegenpunt halen, dank zij de goede middenlinie, waarin vooral v. Holtbe Sr. legen aller verwachting uitblonk. Eenige minuten voor rust verslappen do Rooden en een Utrechtsche halfback doelpunt zeer gelukkig (1 1). Na rust zijn de Quickenaars verreweg de meerderen, de U. V. V. verdediging werkt echter goed, zoodat het tweede doelpunt lang op zich laat wachten. Eindelijk komt het dan toch, door middel van van Daal, die verder dan ook voor de twee andere doelpunten zorgt. Het einde komt dan zoo met een welverdiende overwinning van Quick. De score had beslist hooger kunnen zijn. Van Quick was de middenlinie het best, de voorhoede was behalve de „veteranenvleugel" niet in form. Veenhuizen had ook goede oogen- blikken, werkte hard, maar verknoeide dotten van kansen. De beide backs waren ook niet je dat, Adam trapte nog al eens veel uit, vooral voor rustna rust ging het echter beter. Plank kreeg bijna niets te do: n. Bij U. V. V. was de achter- en midden linie het beste mootje, de voorhoede kon er niet veel van. Rechtszaken. FAILLISSEMENTE' Uitgesproken: Utrecht, 5 Februari. H. van Boeijen, rijwielhandelaar, te Bunschoten. Opgeheven: A. C. Schaap, rijwielhandelaar, te Zeist. Natuur gaat boven de leer. Men meldt uit Arnhem Gisteren avond werd de hulp van de politie in geroepen voor een niet alledaagsche vechtpartij. Reeds langen tijd bestond er tusschcn de leerlingen eener Christelijke en een Roomsch-Katholieke school on- eenigheid. Vrijdagavond nu zou beslist worden, wie de overhand had. Twee partijen werden gevormd met stokken, steenen, ijzeren voorwerpen en dergelijke projectielen gewapend. Het ging nogal heftig toeeenige jongens werden licht gewond, terwijl een vrij ernstig aan de linkerhand werd gewond. De politie kwam tusschenbeide en maakte een eind aan den broedertwist. Een groote kwakzalver. De Berlijnsche politie heeft William Scott in zijn prachtig ingericht huis in Schmar- gendorf in hechtenis genomen. Hij was eigenaar van een magazijn, dat geweldige zaken deed in kwakzalversmid delen en andere middelen, om de goegemeente te bedriegen. Hij verkocht een zoogenaamde Maxim-planchette, dienende tot zelfhypnose en waardoor men de toekomst kon leeren kennen, een waardeloos lor, voor 10 mk., Keith Harvey's middel tegen hardhoorendheid, dr. Rice's breukmiddel, Smith' middel tegen rheumatiek, Dana's middel tegen aamborstigheid, prof. Linds middel tot bevordering van den haargroei, een ander middel tegen magerheid enz. enz. De man verdiende geld als water en verzond eiken dag, ook naar het buitenland en de koloniën, aan paketten tegen rembours voor 7000 mk., zoo goed als alles zuivere verdienste. Ongelukter Zee. Reuter seint uit Londen: „Tijdens een dikken mist is Zondag morgen door het stoomschip .Vondel" van de Maatschappij „Nederland," te Amsterdam, de schoener „Pool Fisher" van Barrouw, aangevaren, met het ge volg dat de schoener dadelijk zonk. De bemanning, bestaande uit acht koppen, verdronk. De „Vondel" vervolgde haar tocht naar Southampton met lichte averij. Blijkens een van den gezagvoerder van de „Vondel," kapitein Visser, .bij de directie van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" ontvangen telegraphisch bericht, was de „Pool Fisher" niet opge merkt, omdat dit schip geen lichten op had. Eene aanvaring in den vrij dikken mist was dus onvermijdelijk. De „Pool Fisher," een klein zeilschip, van ongeveer 130 ton, werd doormidden gevaren en zonk dadelijk. De opvarenden, acht man, zooals blijkt uit het bovenstaand Reuter- bericht, verdronken. De pogingen tot redding mislukten. De aanvaring geschiedde gedurende den derden dagwacht op de „Vondel," zoodat het ongeluk bezuiden Dungeness gebeurd moet zijn. Het schip kreeg geen water in. De averij wordt te Southampton hersteld. Waar schijnlijk heden vertrekt de „Vondel" weer om bare reis te vervolgen, indien de repa- atie niet tegenvalt. DeCullinan. Deze week be gint de heer Joseph Asscher het te Parijs woonachtige lid der firma I. J. Asscher, in de fabriek der firma te Amsterdam met het kloven van den veelbesproken diamant. De steen zal door den heer Asscher, wien de koning van Engeland zelf het werk opdroeg, in drie deelen gekloofd worden, die vervolgens alle geslepen zullen worden door den heer Henri Koe. De klover denkt in acht dagen met zijn werk ge reed te zijn, de slijper denkt zich echter een jaar lang aan den Cullinan te moeten wijden. Burgerlijke Stand van 10 tot 11 Februari 1908. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. Op de agenda's staat abusievelijk ver meld 14 Februari. Dit moet 13 Febru ari zijn. De uitvoering van „Thalia" ten voordeele van „Kindervoeding" zal waar schijnlijk toch doorgaan en wel op Maandag a.s. Wanneer er nu maar ge noeg inteekenaren komen op de lijst die dezer dagen zal gepresenteerd worden, dan vaart „Kindervoeding" er tenminste goed bij. Door de Coöperatieve Vereeniging tot bevordering van de stoffelijke belan gen van het personeel der H. IJ. S. M. „Voor allen" was op Zaterdagavond l.l. een propaganda-avond georganiseerd, in de komediezaal der Sociëteit Amicitia. Nadat de heer J. M. Heij een openings woord had gesproken, gaf de muziek van de wagenwerkplaatsen, onder leiding van den heer C. H. Stoetzer, een twee tal goed ingestudeerde zangnummers ten beste. Door bijzondere omstandigheden moest een van de hoofdnummers, t. w. de propaganda-voordracht met lichtbeelden, vervallen. Verder werkte mede, de Amersf. Zang en Tooneelvereeniging, die eenige zang nummers en een looneelstukje ten beste gaf. In de gisterenavond in «de Arend» gehouden vergadering van de schiet- vereeniging «Voor Koningin en Vader land» werd door den secretaris verslag uitgebracht omtrent den toestand der vereeniging sedert hare oprichting (1 October 1907). Aan dit verslag ont- leenen wij dat de vereeniging aanvan kelijk met 14 leden opgericht thans uit 47 leden en donateurs bestaat en steeds in bloei toeneemt. Hoewel de inkomsten boven verwachting ruim vloeiden waren de uitgaven in verband met het aanschaffen van materieel enz. van dien aard dat de rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 30.82. De schietoefeningen worden door de meeste leden getrouw bijgewoond en door velen zijn reeds schoone resaltaten bereikt in den door loopenden wedstrijd welke tot einde Maart wordt gehouden. Op de statuten werd de Koninklijke goedkeuring verkregen en zal het huis houdelijk reglement daarmede in over eenstemming worden gebracht; tevens zal het voorloopig bestuur dan aftreden en een definitief bestuur gekozen wor den. De Amersfoorlsche Muziekvereeni- ging heeft Zaterdagavond eene omme gang door de gemeente gehouden, ten einde haar vaandel te laten zien en om, door te trekken langs de woningen van de verschillende gevers a. h. w. te be danken voor het welkome geschenk. Van af het repetitielokaal in de Koestraat werd eerst het vaandel gehaald I en huize van den voorzitter aan den Vlasakker- weg. Daarna ging het langs de woning van den Burgemeester, den Berg af en de stad in. Dat er heel wat volk op de been was spreekt van zelf. Een aardige attentie betoonden de bewoners van den Grooten Haag. Zoo, toen het bekend was dat de optocht daar door zou komen, staken velen de vlag uit, zoodat het er 's avonds een feestelijk aanzien had. De stoet werd in de Krommestraat in Odeon ontbonden. De Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij besteedde Zaterdag aan Het maken van eenige kunstwerken en van de aardebaan, het leveren en verwerken van ballast, het leggen van sporen en wissels en het uitvoeren van bijkomende werken, ten behoeve van den stoomtramweg Middelharnis—Oud dorp. Onder de inschrijvers was o.a. de heer P. Boks alhier voor f 355.700. Gisteren is uit de beek aan het Smallepad bij de broodfabriek opge haald het reeds in staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon. Na eerst naar het bureau van politie te zijn overgebracht werd het lijk naar het lijkenhuisje aan den Soesterweg vervoerd. De identiteit is nog niet vastgesteld. Een knecht van den vrachtrijder v. d. Hoek, die een tabakswagen moest rijden is onderweg van den wagen ge vallen, zoodat de wielen over zijn beenen gingen. Beide beenen zijn gebroken. Donderdagavond j.l. hield de heer G. J. van Sierenberg de Boer, van hier, eene lezing, verduidelijk door lichtbeelden, over het onderwerp „Tuberculose," in de groote zaal van café „Bellevue" te Utrecht voor de leden der onderofficiers- vereeniging „Ons Belang" met hunne dames. Aan het verslag in het U t r. D a g b 1 a d ontleenen we het volgende Omstreeks 8 uur opende de afd.-presi- dent de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de talrijke hoor ders en hoorderessen, waarbij hij op merkte, dat vooral ook voor de dames deze lezing zeer leerzaam was, aangezien zij in hoofdzaak de jonge kinderen op voeden, die het meest voor tuberculose vatbaar zijn, waarna hij het woord aan den spreker verleende. Als inleiding stelde de] spreker van den avond drie belangrijke vragen, nl. „Wat is tuberculose"? Wat moet men doen als men tuberculose heeft? en „Wat moet men doen om geen tuberculose te krijgen"? Achtereenvolgens behandelde Spr. deze vragen en deed een helder licht vallen op het ontstaan van deze gevreesde ziekte, hare voorkoming, genezing en bestrijding. Tuberculose is een overdraag bare, geneeslijke ziekte, die zoowel bij den mensch als bij de dieren voorkomt, en die alle deelen van ons lichaam kan aantastenbeenderen gewrichten, nieren, darmen, huid, enz., het veelvuldigst echter tast zij de longen aan en wordt dan genoemd longtuberculose of long tering. Z(j wordt veroorzaakt door een bepaalde bacterie, de zoogenaamde tuberkel-bacil, die van buiten af in ons lichaam dringt, een ongelooflijk snel voortplantingsvermogen bezit, gepaard aan groote levenstaaiheid. De tuberculose maakt in ons land jaarlijks omstreeks 9000 slachtoffers, meerendeels uit jeugdige personen waar deze ziekte optreedt. Vervolgens noemde Spr. vele oorzaken op, waardoor men tuberkel-bacillen kan opdoen, alsmede de wijze waarop men tuberculose kan voorkomen en genezen. Ter bestrijding van tuberculose noemde Spr. drie sanatoria in ons land, nl. Oranje-Nassauoord te Renkum, een ge schenk van H, M. de Koningin-Moeder; Sanatorium te Hellendoorn en het Sanatorium „Hooglaren" te Blaricum. Na het eindigen der lezing en het langdurig applaus dat hierop volgde, dankte de voorzitter, den heer Van Sierenberg de Boer voor zijn interessante lezing, die hij geheel belangloos had gehouden, en wekte de aanwezigen op tot lid worden van de Vereeniging tot bestrijding van tuberculose, waarvan de minste contributie bedraagt ééne gulden per jaar en waarvoor men bovendien maandelijks een brochure ontvangt, om de belangstelling gaande te houden. Een achttal nieuwe leden meldden zich onmiddellijk aan, terwijl nog eenige dagen gelegenheid zal bestaan zich bij het afd.- bestuur als lid Ie doen inschrijven. Gedurende de pauze werd de licht beelden-installatie klaar gezet en weldra werden een honderdtal platen, waarop verschillende santoria, zoowel in- als uit wendig, in Nederland en Duitschland, met hare lighallen met of zonder patiën ten, portretten van dr. Koch, dr. Bree- mer, respectievelijk ontdekker van de turberkel-bacil en stichter van het eerste sanatorium, enz. enz. op het doek ge bracht. Dat deze lezing met lichtbeelden voor de aanwezigen zeer leerzaam is geweest behoeft wel geen betoog Voldaan keerde men omstreeks half elf huiswaarts. ZEIST. Het reg. grenadiers en jagers zal van 2 tot en met 12 September de legerplaats bij Zeist betrekken tot het houden van oefeningen op meer uitge breide schaal. BARNEVELD. Voor de feestelykheden op 22 April a.s. ter viering van het 25-jarig jubilé van den heer A. W. J. J. baron Van Nagell als burgemeester dezer ge meente is een bestuur van 15 personen gekozen. Besloten is, den Burgemeester met zijn echtgenoote, die des morgens aan het station der Hollandsche spoor aankomen, daar te doen afhalen door een eerewacht te paard en te voet. Tevens zal hem daar een huldeblijk der ingezetenen worden aangeboden. Des middags zullen de verschillende vakvereenigingen een optocht houden. Een zangvereeniging zal feestliederen zingen. BAARN. Door het [Jwerkloozen- comité te Baarn is tot op heden een bedrag van ruim f 1200 ontvangen en een bedrag van ongeveer f 1100 uit gekeerd. In het geheel werden reeds 70 ge zinnen ondersteund, waarvan thans nog 45- SOEST. Maandagmiddag sloeg een paard, gespannen voor een disselwagen op hol. De voerman werd van den wagen geslingerd en bekwam inwen dige kneuzingen. Paard en wagen schenen een oogen- blik in botsing te zullen komen met de juist voorbijgaande paardentram, doch de conducteur wist nog bij tijds het hollende paard te grijpen, waar door een groot ongeluk werd voor komen. Met hetzelfde paard had de voerman het vorige jaar eveneens een ongeluk. QUICK (Nijm.)QUICK(A'foort)o1 Het veld was in goeden staat, eenigs- zlns hard zelfs, een voordeeltje dus voor Uitslagen U. P. V. B. Ie klasse H. V. C.-B. V. C. 1—1. A. W. II—D. O. S. I 0—1. Stand le kl. U. P. V. B. Goals. gsp. gw. gel. vrl. p. voor togen gonj. Quick IlfA'loort.) 7 4 1 2 9 28 18 1.28 D.O.S. I (Utrecht) 7 3 2 2 8 13 14 1.14 H.V.C. I (A'Ioort.) 8 4 1 3 9 24 14 1.13 U.V.V II (Utrecht) 7 3 1 3 7 14 23 1 - B.V.C. I (de Bilt) 9 2 3 4 7 18 27 0.77 A.W. II (Bussum) 8 2 2 4 6 16 18 0.75 GEBORENTheodorus Josephus z. van Wouter Joseph van Barneveld en Adriana Paulina Johanna Lorijn. Hendrika Johanna, d. van Johannes van Groenestein en Everarda Zonneveld. Frits, z. van Gerrit Kommer enGerritje Renes. Fennetje d. van Gerrit Kommer en Gerritje Rennes. Eduard, z. van Theodorus Hendrikus Welling en Betje Swaab. Gesina Christina, d. van Gerardus Pullen en Gerritje Veldhoen. Douwe, z. van Rink Groeneveld en Frientje Kramer. Jannetje, d. van Willem Kersten en Antje Verheul. Albertus Ludovicus, z. van Augusiinus Franciscus Verstraetaa en Maria Hen drika van Kooij. Derk Jan, z. van Willem van Loo ea Anna Garritsen. 51 GETROUWD Gerardus Lambertus Kortbeek en Agnes van Valkenhoef. OVERLEDEN: Hendrik Jan Morre, oud 34 j., echtg. van Rika van Ree. Pieter Wagenaar, oud 67 j., echtg. van Renske Miedema. 386e Staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Tie king van 10 en 11 Febr. 1908. (2000 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f :oo op No. 9075. Prijzen van f 70. 513 1249 2154 2220 2428 2464 9825 10074 10099 13068 15038 15800 Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken t 535 556 >238 >264 '272 2161 2165 2176 2211 2224 2*30 2237 2238 2377 2440 10071 10072 10095 11083 mio 11126 11128 15004 15005 15014 15023 15026 15342 15349 15351 >5306 15797 20256208832088620893 20901 20912 209162093529036. Men seint ons: Tot lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (vac. Kemlnk) ia gekozen Jhr. Mr. D. J. de Geer (chr. hist.) hoofdredacteur van de Nederlander en lid van de Tweede Kamer. De Staatscourant bevat de akte van oprichting van de Amersfoortache houtwarenfabriek voorh. Wesaelman Co., te Leusden. Doelhet oprichten en drijven van één of meer fabrieken van bamboe-, riet-, stroo- en houtartikelen, het uit oefenen van handel in zoodanige arti kelen of waren en het verrichten van datgene wat met zoodanige fabricage of handel In verband ataat of daaraan bevorderlijk kan zijn. Duur tot 31 December 1936. Kapitaal f 100.000, in 200 aandeelen, elk f500, verdeeld in 4 seriën, ieder van 50 aandeelen. Voor de eerste maal directeuren de heeren J. J. Wesselman en W. H. 11. Lagerwey. voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. De AANGIFTE van LEERLINGEN voor het onderwijs in: Timmeren Meubelmaken Smeden en Schideren en Mach.bankwerken Metselen IKSKgJ* is opengesteld tot en met 29 FEBRU ARI 1908. De aangifte kan geschieden eiken werkdag van 9 tot 12 uur, van 1 tot 4 uur en van 6 tot 8 uur in de Am bachtsschool. Op Zaterdagen alleen van 9 tot 12 uur. Het schoolgeld, bedragende van f 6 tot f 60 per jaar, wordt bepaald naai de gegoedheid der ouder». Onvermogenden kunnen kostelooa worden toegelaten. Leermiddelen worden door de school verstrekt. De Directeur, B. VAN DER WORP Jr. te geven door de Heeren op Vrijdag 21 Februari 1906. Bij inteekening f 1.50 de persoon, des avonds aan de zaal f 2.50 de persooa. Aanvang 8 nor. in alle soorten Aanbevelend, MAGAZIJN: MUURHUIZtN 29.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3