WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Mepkwaardige Woorden en DadeD UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 13 Februari 1908. Hoogste barometerstand 774.6 m.M. te Müuchen; laagste 754.9 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 14 Februari 1908 WindZuidelijke wind. Gesteldheid van de luchtNevelig tot bewolkt, waarschijnlijk droog. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 771 m.M. Vorige stand te 12 uur 775 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 42. Laagste hedennacht .F. 35. Hedenmiddag 12 uur .F. 42. Egyptenaren" had Moestapha Kamel een partij opgericht, wier doel was Egypte los te maken van den Engelschen invloed. Hij en de zijnen werden door de Engel schen verdacht in het geheim de macht van den Sultan tegenover die van Enge land te willen vergrooten. Eenige dagen geleden nog had Moe- atapha een brief aan minister Grey ge schreven om te protesteeren tegen een door den minister gehouden redevoering. Het Comité te Amsterdam tot voorbereiding der Middenstandstentoon stelling in 1909 besloot aan het Bonds- bestuur te adviseerea de tentoonstelling niet te laten doorgaan wegens onvol doende medewerking en deelname in het waarborgfonds, door de slechte tijds omstandigheden hoofdzakelijk veroor zaakt. Ambtenaar of Staatsbur ger. Men kent de door „Land en Volk" gepubliceerde dienstorder van den direc teur-generaal der Posterijen en Telegrafie, welke order zonder een verbod uit te vaardigen tegen het deelnemen aan verkiezingswerk door ambtenaren, dezulken toch bedreigt. Bij vele ambtenaren won het „Vader land" inlichtingen in, doch geen van hen had de dienstorder ontvangen, waaruit reeds blijkt, dat zij als zoodanig zeer zeker niet bestaat, immers een dienst order moet alle ambtenaren bereiken. Uit nadere mededeelingen is aan ge noemd blad gebleken, dat wel in een bepaald geval een wenk is gegeven, VAM Ministers en Kamerleden sedert het jaar 1858. ontleend nan Kollewgn's Geschiedenis van Nederland, 4e deel. 23. In de zitting van 1875'76 bracht Heemskerk wetten tot stand tot uit breiding van de staatsspoorwegen en maakte hij een einde aan de netelige kwestie van de lijn LeidenWoerden, waarbij onrechtmatige bevoordeling ver moed werd. Ook werd tot stand gebracht een wet op de uitlevering van misdadi gers en tot afschaffing van vuur-, ton en bakengeld op 's rijkswaterwegen, alsmede de hinderwet, die aan iemand het recht geeft bezwaar te maken om in de onmiddelike nabijheid van zijn onroerend eigendom iets op te richten dat er nadeel aan kan toebrengen, b.v. brandgevaar aan een woning. In April 1876 kwam de wet op het Hoger Onderwijs tot stand, waarbij het vrij algemeen te veel gekeurde getal van drie rijksuniversiteiten gehandhaafd bleef, wegens de moeilik op te lossen vraag of men die van Groningen of die van Utrecht, of wel beide zou opheffen. Bovendien werd het in 1632 te Amsterdam ge stichte Atheneum illustre tot een gemeente universiteit verheven, mits voldoende aan de eisen van een rijksuniversiteit. Voor die vier universiteiten werd be- omdat een postkantoor door sterk aan politiek doende ambtenaren werd be schuldigd heele pakken strooibiljetten van politieke tegenstanders te hebben opgehouden, zoodat deze biljetten hun doel misten. De klacht, onderzocht zijnde, bleek ongegrond: er had een trein-vertraging plaats gehad, waaraan de Post uitter- aard volkomen onschuldig was. De nu afgetreden Minister Kraus zoo evenwel in overleg met den directeur-generaal gemeend hebben, dat de betrokkenen er op dienden te worden gewezen, dat ook de mogelijkheid van zulke verden king beter vermeden ware. De interpellatie-Ketelaar zal vermoede lijk wel het volle licht over deze zaak verspreiden. HET NIEUWE MINISTERIE. Het „Vaderland" hare conclusies samenvattend, meent het nieuwe Kabinet te mogen schetsen als: .Zonder politieke eenheid, hoewel het werd aangekondigd als een Kabinet van rechts (het Chr.-Hist. element ontbreekt geheel). Minder sterk dan het vorige Kabinet, met het oog op de persoonlijk heid zyner leden. Zwakker dan het afge treden Ministerie door zijn politieken oorsprong. Zwak alzoo in verschillende opzichten, hoewel de oppositie, waaruit het voortkwam, juist gericht was tegen de zwakte van het Kabinet-De Meester. Voorts conservatief van grondtoon met een mengeling van kleur, waarin 2 atomen rechts tegen 1 atoom links staan. Traag van politiek marschtempo. Zonder een in zijn samenstelling uitgesproken bedoe ling om verzoenend op te treden. Onze verwachtingen zijn niet hoog gespannen, al hopen wij in het belang des lands er het beste van." De „Nieuwe Ct." meent, dat de alge- meene verkiezingen van 1909 zullen gaan om het bestaan van dit Kabinet. „Is dit juist en het Regeerings- progam zal spoedig uitwijzen of wij hierin goed zien dan moet er hem (mr. Heemskerk) veel aan gelegen zijn het land in het eerste jaar te overtuigen, dat zijn Ministerie tot regeeren bekwaam en geschikt is. En dan zal hij, in stede van een conflict met de Kamer uit te lokken, dit zoeken te vermijden en in haar midden, daaraan twijfelen wij niet, een meerderheid vinden die hem hiertoe behulpzaam wil zijn." De „Standaard" schrijft „Bl(jkens de geheele samenstel ling hebben we in het nieuwe Kabinet zeer stellig met een Kabinet van Rechts te doen. Allen twijfel ten deze achten we onge oorloofd. Alleen maar, het kan en zal niet zijn een Kabinet van Rechts in normalen zin. Het springt in, om tot Juni 1909, met een meerderheid in de Tweede Kamer tegen zich, het bewind te voeren. Het zal daarom te mijden hebben wat regelrecht op een conflict zou aansturen. Angstig te mijden heeft het een conflict niet, maar het zal wel doen 't er niet op toe te leggen." Het „Volk" gelooft, dat aan een anti these-Kabinet blijkbaar geen leven meer was in te blazen en het blad verheugt er zich in, hopende op een nieuw tijd perk in de Nederlandsche politiek. „Met het verdwijnen van de antithese- politiek, sneller dan menige antithese- propagandist het zelf had verwacht wellicht is zelfs voor enkele van de paald, dat de godgeleerdheid, die er vroeger alleen volgens de leer van de Hervormde kerk werd onderwezen, voortaan geen konfessioneel karakter zou hebben, maar zich uitsluitend zou bezighouden met een zuiver wetenschap- pelik onderzoek naar het algemeen ver schijnsel dat godsdienst wordt genoemd. Ook werd de mogelikheid geopend tot het stichten van vrije universiteiten, waarop Kuyper reeds twee jaar vroeger had aangedrongen. Deze wet bracht ook een nieuwe inrichting van de gymnasia. Het regeringsvoorstel om aan het biezonder Lager Onderwijs onder staats toezicht „waarachtige vrijheid" te schen ken, maar zonder het verlenen van sub sidie of restitutie als „ongrondwettig en onbillik" werd in het voorloopig verslag door alle partijen afgekeurd. Voor de ene partij ging het te ver, voor de andere niet ver genoeg. De regering trok daarop het wetsvoorstel in. Weitzel die als minister van Oorlog in het Ministerie Heemskerk was over gegaan, zag zich genoodzaakt af te treden, nu het bleek dat de bij zijn vestingwet bepaalde begroting van 38 miljoen, wel met 20 miljoen zou worden overtroffen. De Roo van Alderwereld viel hem niet mals aan en noemde zijn plan dat van de technici, de ingenieurs, en niet van de taktici, de krijgskundigen. Stieltjes voegde er aan toe: „Er zijn twintig verschillende middelen van ons land te verdedigen de minister kent geen ander I dan het bouwen van forten. Had de nieuwe Ministers het feit onverhoeds ge komen is tevens de figuur, waarin die politiek was verpersoonlijkt, nog wat verder naar den achtergrond gedrongen. Dr. Kuyper behoort nu wel voorgoed tot den volmaakt verleden tijd. Overigens is het voorloopig al onzekerheid wat de klok slaat. Lohman, Fabius, Borge- sius, Tydeman, Treub, zij allen hebben reden om zich af te vragen: ben ik thans lid van de regeeringspartij, of behoor ik tot de oppositie?" De „Prov. Gron. Ct." de drie heeren voor Oorlog, Marine en Buitenlandsche Zaken besprekend, zegt: Wij vermoeden, dal zij geroepen zijn een nieuwe rol op politiek gebied te spelendie van onpolitieke ministers der koningin. Al geruimen tijd hangt deze splitsing tusschen politieke en niet poli tieke ministers in de lucht, en dat niet in Nederland alleen. Naarmate de be stuurstaak gecompliceerder wordt, komt de neiging op den voorgrond om enkele portefeuilles te onttrekken aan den in vloed der politieke schommelingen. Voor buitenlandsche zaken zal deze oplossing zonder twijfel de meeste toe juiching vinden. Hier heeft inderdaad het verschil in richting van binnenland- sche politiek op het te volgen beleid nagenoeg geen invloed. Maar de onpolitieke militaire ministers, zal dat instituut veel bewondering wek ken, nu vooral, nu een politieke actie het vorige ministerie juist over de be grooting van oorlog heeft doen strui kelen Het raag betwijfeld worden. De op lossing is zeker geestig en gevat, een Heemskerk waardig; „Links eruit, omdat oorlog niet deugt; en dan oorlog (met marine en buitenlandsche zaken, en niet waterstaat!) neutraal verklaard!" Doch zal deze oplossing algemeen aan vaard worden? Vooreerst zeer zeker wel. Vooreerst zal dit kabinet, als het zich voor excesses hoedt, de heeren Talma en Kolkman in z(jn midden neemt en weet te geven en te nemen, wel aanvaard worden. De teekenen zijn er, dat de meer gematigden van de linkerzijde als centrum tegen over dit kabinet uit de rechterzijde een niet onwelwillende houding zullen aan nemen, en dat niet alléén omdat de drie politieke ministers met vrije liberaliteit worden gedoodverfd. Speciaal in de militaire kwestie van het oogenblik, kan dat voor dit kabinet van groot belang zijn. Doch zal men op den duur erin toe stemmen om de bedoelde drie neutrale ministers, om vooral de militaire mini sters politiek buiten schot te laten? Wij weten het niet. En wij zullen eerst weten of de heer Heemskerk het verwacht, indien wij hel etiket kennen. Kunst- en Wetenschap SCHaFER—HEKKING. Omtrent deze twee kunstenaars, die volgende week hier een concert zullen geven, lezen we in een recensie van de N. Rott. Crt. het volgende. Twee enorm begaafden uit de hoofd stad hebben hier vanavond gespeeld en zich met heel de kracht van hun kunste naarstemperament, zóo gegeven, dat het vrij talrijk publiek, dit wel voelende, hen met zeldzaam warm applaus be loond heeft. Hoe hebben zij gemusiceerd, Dirk Schater en Gerard HekkingWij hebben geen woorden bij de hand om dit samenspel te kenschetsen. Phenomenaal noemt men zoo iets. Zóo vurig, zoo karakteristiek, met zooveel élan, hebben wij Grieg's briljante a minister zich meer beijverd om het defensie-stelsel in verband te brengen met onze inundaties, kanalen, doorsneden terrein, gewapende vaartuigen, en vooral ook met ons leger, dan zou hij gezien hebben, dat men met minder dan 30 miljoen best en zeer ruim toekomt. Weitzel werd vervangen door Ender- lein, kolonel van de genie. Deze zag zijn vestingbegroling met 37 tegen 36 stemmen verwerpen, zodat hij het minis terschap dat hij zeven maanden bekleed had, neerlegde. Twee van zijn wetsont werpen, het een regelende de militaire pensioenen, het andere het onderwijs op de Militaire Akademie werden door zijn opvolger Jhr. Klerck overgenomen en tot een goed einde gebracht. Klerck had bij de verdediging van die ontwerpen nogal eens gesproken van echt militaire geest, en daarop sprak Stieltjes„Het is mij nooit recht duide- lik geworden, ofschoon ik toch ook 15 jaar in het leger heb gediend*) wat met echt militaire geest bedoeld wordt. Een officier moet zijn een gentleman en Bij de troonsbeklimming van Willem 111 in 1849 moesten alle officieren trouw zweren aan de koning, eu gehoorzaamheid aan de wetten, al hadden zij het reeds gedaan onder Willem II. Stieltjes die tot deze behoorde weigerdemen zweert trouw aan de koning, wie ook met die waardigheid bekleed is en wat te doen als koningen wetten verschillen. Stieltjes moest daarom de militaire dienst verlaten. Toen Wilhelmina haar vader op volgde in 1890 bchoelde niet voor de tweede keer de eed van trouw aan de koning te wor den atgelegd m o 11 Sonate nog nimmer gehoord en nimmer hebben wij de zwakheden die het werk van den Noorschen meester aankleven, zoo weinig gevoeld. En dan de g m o 11 Sonate opus 65 van Chopin, een smartkreet van den op Majorca eenzaam ronddwalenden borstlijden Hoe rijk is het allegro met den virtuoos bewerkte en toch diepe piano-partijof het innig biddende Largo, een aan grijpende rede op het thema O T o d wie wohl thutst du. Een bezielend zich geven, kenmerkte het samenspel, een diep elkaar verstaan. Van Hekking gesprokenwij moeten het wel ronduit zeggen dat zelf Casals ons zulk een diepgaanden indruk nog nooit geschonken heeft. De ontroerende sonoriteit van zijn toongeving, het diepe van zijn voordracht, zijn van hartstocht gloeiend zingen, neen het was eenig. En Dirk Schafer Kunt gij ons één pianiste wijzen die het andante uit Schumann's g moll Sonate inniger, met meer poëzie zou kunnen geven, of «herscheppen» mogen we wel zeggen. Prachtig was ook het eerste deel, met zijn hevige gemoedsbewegingen, trauw volgens 's componisten voorschrift ten beste gegeven: «So rasch wie moglich». Van technische kunst, van het volmaakt geacheveerde wordt hier niet gesproken bij een bespreking van kunstenaars als het tweetal van heden avond, zwijgt men van techniek. Liever zij nog eens verklaard, dat Schafer ons in Schumann's Sonate gegeven heeft de meest zuivere gevoeligheid en volle uitingen van zeer sterk sentiment. Schafer en Hekking komen hier spoedig terug; in de eerste dagen van de volgende maand. Dan zal in de zaal, hopen wij geen plaatsje onbezet blijven. Voor zulke landgenooten moet de belangstelling heel groot zijn. Zoo niet, dan ziet het er voor de kunst treurig uit. Heil de kunstenaars, die ons vanavond oogenblikken van groot geluk geschon ken hebben. Hedenavond vergadert Handel en Nijverheid in de Zwaan. Dinsdagavond kregen we in Ami- citia de mededeeling, dat de voorstelling niet doorging. Er was zoo weinig animo, dal het beter werd geoordeeld maar geen verdere moeite te doen, zoodat de spelers althans rustig in Amsterdam konden blijven. De Amersfoortsche Muziekvereni ging is door het Bestuur van Amicilia uitgenoodigd in den a.s. zomer eenige concerten op het terras te geven. De Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer weet het aangename met het nuttige te verbinden. Onlangs werd als onder-afdeeling een tooneelvereeniging opgericht welke nu a.s. Zondag een uit voering voor leden en geïntroduceerden geeft. Het programma belooft veel en zal ongetwijfeld den wakkeren brandweer mannen een avond vol succes bezorgen. Aan de weg- en afstandswijzers van den Alg. Ned. Wielr. Bond werden heden kleine blauwe bordjes bevestigd, waarop de afstanden worden aange geven ook voor plaatsen in het buiten land. Voor automobilisten een groot gemak. De vereeniging van ongeveer 80 dames hier ter stede, welke zich ten een bekwaam man, dit laatste des te meer hoe hoe hoger hij in rang stijgt, vol toewijding aan het Vaderland. Maar moeten de burgers dat ook niet, en zijn zij het niet veelal Dat onderscheid dat men tussen militairen en burgers maakt, is vooral in ons land een ongelukjuist dat maakt ons leger impopulair, dat het zich beschouwt als een afzonderlike kaste, die niet dezelfde belangen heeft als andere inwoners van ons land." De minister van Justitie, Van Lijnden van Sandenburg, bracht in 1876 en '77 met de Staten-Generaal een wet tot stand betreffende de rechterlike organisatie. De 11 provinciale gerechtshoven werden opgeheven en vervangen door de 5 vol gende 's Herlogenbosch, Arnhem, 's-Gra- venhage, Amsterdam en Leeuwarden; het aantal arrondissements-reclitbanken (o. a. die van Amersfoort) en kanton gerechten werd ook verminderdmaar daardoor kon de bezoldiging verhoogd worden van de leden van al die kolleges, waardoor bekwame rechtsgeleerden die weinig fortuin bezaten ook konden dingen naar de betrekking van rechter. Ook keurden de Staten-Generaal van dezelfde minister een wet goed tot rege ling van de vennootschappen met ver anderlik kapitaal, roomamelik ten be hoeve van de koöperatieve verenigingen, die sedert enige tijd ook in ons land waren opgericht. In het belang van de landbouw werd in 1876 de landbouw school te Wageningen geopend. Een poging van de Kamerleden. Olden- huis Gratama, Idzerda en Van Kerkwijk doel stelt het verschaffen van ver sterkende middelen aan onvermogende zieken en zwakken, verstrekte in het 3 afgeloopen jaar, aan gemiddeld 9 pa- tienten per dag, 858 eieren en 5291 L. melk. Door de politie is gisterenavond lï' in de Wolfertstraat op het Sasje 1,1 een drankwetovertreding geconstateerd, waarvan proces-verbaal is opgemaakt 01 VI De identiteit van het in de beek ge- 0 vonden lijk is nog niet vastgesteld, S, Men heeft er een photografie van ge- g nomen, die nu aan het politiebureau hangt. Zij die meenen eenig licht te 0 kunnen verschaffen, worden verzocht h zich aldaar te vervoegen. z ONZE ALGEMEENE EN GODSDIENSTIGE ONTWIKKELING. Over bovenstaaud onderwerp hield c Ds. 1. Hooykaas Dinsdagavond een lezing voor de plaatselijke afdeeling van den t Ned. Protest. Bond. In zijn inleiding zette spr. uiteen, hoe hij er toe gekomen was dit onderwerp te behandelen. Van de onderoff. ver- eeniging „Ons Belang" had hij het ver zoek ontvangen over algemeene ontwik keling te spreken. Zeker zou hij anders nooit op de gedachte zijn gekomen. Bij het ordenen der gedachten was het hem echter een groot genoegen geworden dit onderwerp eens wat breedvoerig te behandelen, vandaar dat hij het ook voor dezen avond gekozen had. Al dadelijk doet zich een groot voor- deel voor, het is nl. erg duidelijk, ieder weet wat we er onder hebben te ver staan. Zij, die opgaan in hun werk, die niets om zich zien, dan juist het afge bakende wegje dat zij dag in dag uit gaan, die zich niet bemoeien met zaken, buiten hun eigen werk liggende, zal men niet algemeen ontwikkeld noemen. Een algemeen ontwikkeld mensch is niet eenzijdig, kijkt niet alleen in zijn eigen kringetje, maar merkt ook dingen op die daarbuiten liggen en interesseert zich daarvoor. Het ligt dus voor de hand, 1 dat zoo'n algemeen ontwikkeld mensch ook iemand is, waarmee men aange naam kan omgaan, daar hij over ver schillende zaken heeft nagedacht en weet te praten. Op het platteland, waar men heel vaak een sleurleven aantreft, een leven van eens aangenomen gewoonten, waar geen wrijving der gedachten bestaat, nemen de menschen als het ware aan, dat wat zij als zoodanig leeren. Het hoeft echter geen betoog, dat van ont wikkeling zoodoende geen sprake is, dat aannemen a. h. w. op gezag, zonder eigen onderzoek, is veeleer bekrompenheid. Nu zegt men wel eens: Algemeene ontwikkeling is een van de noodzake lijkste plichten van den mensch en mag door niemand verzuimd worden. Zoo oogenschijnlijk is dat zeer juist, maar toch is er wel wat tegen te zeggen. Nemen we bijv. eens tegenstellingen als Engeland en Nederland. Vooral na den Boerenoorlog voelen we voor de Engelschen vaak afkeer en haat, mis schien wei te sterker omdat we zoo nauw aan elkaar verwant zijn. Op het gebied der algemeene ontwikkeling be staat tusschen beide volkén een groot verschil. In doorsnee staat een beschaafd Nederlander veel hooger dan een be schaafd Engelschman. Wanneer we bijv. met Engelschen in aanraking komen treft ons dat op allerlei gebied. Op congressen, van welken aard ook, maken de Nederlanders steeds een goed figuur, zij weten zich uit te drukken in ver schillende talen, terwijl de Engelschen tot intrekking van de biezondere be scherming van de jacht en het jachtbe drijf mislukte, tot spijt van hen die het barbaars vinden, er genoegen in te schep pen wild met hagel of kogel te treffen een slachter, zeggen ze, doodt een rund of varken ook niet voor plezier. Daaren tegen gelukte het aan de minister van Financieën, Van der Heim, verscheidene invoerrechten afgeschaft te krijgen als op graan, peulvruchten, landbouw- en stoomwerktuigen en bijna alle grond stoffen, alsmede het uitvoerrecht op lompen. Dit was overeenkomstig de over tuiging van Van Houten die de akcijnsen een middeleeuws overblijfsel noemde, toen de vorsten ze naar willekeur ver hoogden om hun uitspattingen te be kostigen. Ze werden bij kleine beetjes dus schijnbaar gemakkelik opgebracht, en het bedrag bleef voor het volk verborgen. De grote revolutie had verkeerd gedaan met die indirekte belastingen over te nemen. Reeds in 1871 had van Houten verkondigd, dat er alleen direkte belas tingen moesten zijn, dat voor maatschap- pelike aangelegenheden te veel uit de schatkist werd geput, waardoor het partikulier initiatief verslapte en veel te veel personen zich aan de staatsruif voedden. Het paste dus niet in Van Houten's stelsel, dat de minister voor de afgeschafte akcijnsen vergoeding vond in de verhoging van die op het gedistil leerd van f 53 op f 57. (Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1908 | | pagina 2