WEERBERICHT. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Thermometerstand Merkwaardige Woorden en Daden BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 20 Februari 1908. Hoogste barometerstand 773.9 ra.M. te Horta; laagste 744.1 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 21 Februari 1908 WindMeest matige n.-westelijke tot westelijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 776 m.M. - Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 45. Laagste hedennacht .F. 32. Hedenmiddag 12 uur .F. 41. ernst aan denkt om den Oostenrijkschen spoorweg met een lijn van den Donau naar de Adriatische Zee te beantwoorden. Die lijn zou schrikbarend veel geld kosten en nooit winst opleveren. SPANJE. Te Parijs waren eergisternacht ge ruchten van een aanslag op den koning van Spanje in omloop. Zij waren, volgens latere berichten echter ongegrond en terug te voeren tot de tijding van bommen- eiplosies, die eergisteravond te Barcelona schrik en ontsteltenis verbreidden. Het eerst ontplofte een bom in de arbeiderstraat San Roman, 't Mag een wonder genoemd worden, dat er slechts twee personen het slachtoffer van werden, ondanks de vreeselijke uitwerking van de helsche machine. De luchtverplaatsing was zoo groot dat tal van vensterruiten sprongen en zelfs waren meubels in de huizen van hun plaats gerukt. De paniek was onbeschrijfelijk. Spoedig daarop sprong een tweede VAN Ministers en Kamerleden sedert het Jaar 1858. ontleend aan Kollewün's Geschiedenis van Nederland, 4e deel. 26. In Maart 1878 diende Tak van Poort vliet een onderwerp van wet in tot aan leg van een kanaal door de Gelderse vallei om Amsterdam, dat voor het ver keer op de Rijn zoveel achterstond bij Rotterdam, met de Boven-Waal te ver binden en levens Limburg, Overijsel en Drente van betere waterwegen en water afvoer te voorzien. De gezamelike kosten werden geraamd op 30 miljoen en daar van zouden jaarliks 5 miljoen verwerkt worden. De bedoeling van het wetsont werp was om de voortbrengende kracht, dus de welvaart van de natie te ver hogen. Velen, en daaronder oudere liberalen, bestreden het plan wegens financieële overwegingen omdat Indië geen baten meer afwierp, en de be grotingen telkens met een tekort sloten, zodat men tot leningen of het verhogen van belastingen zou moeten overgaan, en daarbij kwamen dan nog de met het plan strijdige plaatselike belangen. Zo vreesde Rotterdam voor konkurrentie met Arasterdam, dat als zeehaven zoveel verbeterd was door het kanaal van IJmuiden. Het een en ander bracht zoveel verdeeldheid te weeg, dat art. 1 van de wet, handelende over het kanaal door de Gelderse vallei met 40 tegen 39 stemmen werd verworpen. Tak van Poort vliet bood daarop onmiddellik zijn ont slag aan. Kappeyne deed enige dagen later hetzelfde, omdat volgens hem de stem ming het bewijs had geleverd, dat voor grote maatregelen van het tegenwoordig ministerie de nodige overeenstemming met de vertegenwoordiging niet te ver krijgen zou zijn. De andere ministers verklaarden met die zienswijze niet in te stemmen en het verlenen van ontslag aan de minister van Binnenlandse Zaken niet voor hun verantwoording te mogen bom in de straat Peu de la Oren, waar ook de redacties van de Progreso en de Liberal zijn gevestigd. Een oude vrouw had te voren een verdacht voorwerp op de straat zien liggen en dit hare buren verteld, die er echter geen acht op sloegen. Toen de vrouw terugkeerde, lag het voorwerp nog op den grond, sprong echter op 't zelfde oogenblik met een ontzettenden knal. Een groote massa spijkers, waarmee de bom was geladen, drongen de vrouw in het lichaam. Zij overleed een uur later onder hevige pijnen in het ziekenhuis. Ook een andere vrouw en een man werden gekwetst. De opgewondenheid der inwoners van Barcelona tegen de ter verhindering der anarchistische aanslagen geheele hulpe- looze politie is groot. In officieele kringen maakt men zich erg ongerust. De ministerraad heeft zich gister uit sluitend bezig gehouden met beraad slagingen over deze bommenaanslagen. Alle maatregelen die tot nog toe tegen de terroristen in Barcelona werden ge nomen, zijn, naar de Voss. Ztng. meldt, zonder resultaat gebleven. Ook de ander half jaar geleden over de stad afge kondigde toestand van beleg heeft niet geleid tot vermindering der gewelddadig heden. De regeering is thans van meening dat op den duur de toestand van beleg, goede gevolgen zal hebben, de oppositie is er echter tegen. MAROKKO. De berichten, gisteren te Parijs ont vangen, luiden vrij onrustbarend. Reuter seinde uit Casablanca, dat er verwoede aanvallen op de Franschen hebben plaats gehad, waardoor dezen tot binnen 6 K.M. van de stad zijn teruggedreven. Ook de Settat-colonne is afgesneden door de mehallah van Hafid. Versterkingen zijn geland van de Fransche en Spaansche oorlogsschepen om de stad te verdedigen. Deze berichten eischen echter nog nadere bevestiging. De Haagsche medewerker van „de Grondwet", die in de hoogste politieke kringen talrijke relaties bezit, zegt, dat bij de voorbereiding van het nieuwe Ministerie „in zooverre overeenstemming verkregen is, dat het huismanskiesrecht het uitgangspunt eener nieuwe wetgeving worden zal. Tegelijkertijd werd, om politieke redenen, besloten de Grond wetsherziening aanhangig te maken. Bij deze herziening zal tegelijkertijd de Troonopvolging in ons land worden ge regeld". Het moet in het voornemen van den Voorzitter liggen om de Tweede Kamer niet voor Dinsdag 10 Maart bijeen te doen komen. Bij Kon. Besl. van 18 dezer is aan den heer A. W. F. I d e n b u r g, Gouverneur van Suriname, met ingang nemen. Indien aan het verlangen van Z. E. echter werd voldaan, verzochten zij van Z. M. ook om ontslag. De ministerieële krisis bleet aanhouden van 't einde van Mei tot half Augustus. Reeds waren Stieltjes en zijn medestander minister de Roo van Alderwereld en daarna Van Bosse overleden, en de twee laasten vervangen door Den Beer Poor- tugal voor Oorlog en Van Rees voor Kolonieën. De militaire wetten bleven nu weer rusten en de meest vooruitslrevende Kamerleden werden ontevreden dat. er geen voortgang werd gemaakt met de hervormingen die zij noodzakelik achtten. Zij betwijfelden of Kappeyne het wel meende met de beginselen die hij had verkondigd, op grond van de lichtvaar dige toon die hij soms had aangeslagen bij de behandeling van gewichtige onder werpen. Het kanaal door de Gelderse vallei dat heden ten dage wordt voorgesteld door een kommissie die onze burge meester tot voorzitter heeft, eindigt in de Rijn bij Wageningen, terwijl dat van Tak van Poortvliet van genoemde ge meente dwars door de Rijn en de Be tuwe zou gaan tot de Waal. De Rijn schepen die wegens hun diepgang de Waal moeten volgen, blijven van het Merwede kanaal gebruik makenmaar voor de kleinere binnenschepen en ver scheidene gemeenten, vooral Amersfoort, is het nieuw ontworpen kanaal door de Gelderse vallei van overwegend belang. In de hierboven geschetste tijd van krachteloze regering werd de koninklike familie door slag op slag getroffen. In 1877 overleed de kunst- en letterlievende gemalin van de Koning, Sophie van Wurtemberg. De verhouding tussen de Koning en zijn beide zonen liet veel te wensen over. Willem, de kroonprins, iemand van veel aanleg en van wie men grote verwachtingen had, hield zich bijna voortdurend te Parijs op en bleef onge huwd, ofschoon hij reeds negen en dertig jaar was, en de andere, Alexander, was lichamelik zwak en zou verraoedelik kin derloos sterven. Nij ging de bejaarde van den dag waarop hij de kolonie zal verlaten, wegens redenen van gezondheid, buitenlandsch verlof verleend tot 20 Mei e. k. „Land en Volk" meldt: Minister Kraus achtte het, naar wij vernemen den laatsten tijd van zijn be wind gewenscht, ambtenaren van post en telegraphie bij zich te ontbieden ter inlichting, buiten den directeur-gene raal om. Enkele weken geleden werd aan alle ambtenaren van het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie door den direc teur-generaal een gedrukte door hem onderteekende circulaire uitgereikt, waarin hun werd gelast, voor zulk een ont bieding bij den Minister onmiddellijk aan den directeur-generaal kennis te geven en na afloop van het onderhoud onmiddellijk verslag Ie komen doen. Een kwartier nadat de circulaires waren rondgebracht, werden zij alle zorgvuldig teruggehaald. Lichamelijke opvoeding. De uit officieren beslaande commissie, die de te Breda gehouden wedstrijden voor de weermacht heeft georganiseerd, heeft besloten over te gaan tot het oprichten van den Nederlandschen Militairen Bond van lichamelijke op voeding. Volgens de ontwerp-statuten, die wij dezer dagen mochten ontvangen, zal deze bond, die gevestigd zal zijn in Den Haag, zich ten doel stellen, de licha melijke opvoeding van het volk ia al zijn lagen te helpen bevorderen. In hoofdzaak door de bevordering van de lichaamsoefeningen en het verbreiden door woord en geschrift van gezonde begrippen omtrent de lichamelijke op voeding. Het voorloopig hoofdbestuur bestaat uit de heeren W. F. K. Bisschoff van Heemskerk, luitenant-kolonel van den staf der infanterie, voorzitter; A. Dudok van Heel, eerste luitenant der grena diers, secretaris; H. Bierman, eerste luitenant bij de Normaal Schietschool, commissaris W. J. van Hoytema, eerste luitenant bij het 3de regiment huzaren, commissaris; T. J. C. A. Boele, eerste luitenant der jagers, penningmeester; M. Ridder van Rappard, eerste luitenant bij het 2de regiment veld-artillerie, com missaris an W. J. H. Muiier, secretaris, op 1 Mei 1908. Werkloozen in Staats- m ij n e n. Door bemiddeling van de Haagsche Arbeidsbeurs zijn vandaar een viertal gezinnen naar Heerlen in Lim burg vertrokken. De mannen zijn daar geplaatst als mijnwerkers bij de staats mijn. Het heeft moeite gekost liefheb bers te vinden. Voor goede woningen, uitrusting, enz. is gezorgd. Men wil aldus een proef nemen met het te werk stellen van Haagsche werk loozen in de staatsmijnen. Mocht blijken, dat in Den Haag menschen zijn te vinden, die voor dat werk geschikt zijn, zoo zou het, aldus schrijft men, wellicht Koning in Januarie 1879 een tweede huwelik aan met prinses Emma van Waldeck Pyrmont, die hem het volgende jaar een dochter, Wilhelmina, schonk In Junie 1879 was het bericht gekomen dat de kroonprins te Parijs onverwachts was overleden, en vijf maanden vroeger was de broeder van de Koning, Prins Hendrik, op het kasteel Walferdange in het groothertogdom Luxemburg waar hij sedert 1850 voor zijn broeder stadhouder was, na een kortstondig ziekbed kinder loos gestorven. Hjj bekleedde sedert 1852 de rang van luitenant-admiraal en bevelhebber van de oorlogsvloot, stelde veel belang in scheepvaart, handel, nijverheid en landbouw, en toen hij op latere leeftijd rijk was geworden, be steedde hij veel geld aan de bevordering van 's lands welvaart. Nadat hij in 1869 ons land had vertegenwoordigd bij de opening van.het kanaal van Suez, stichtte hij op eigen kosten een Nederlandse handelsinrichting te Port Said. Hij nam deel aan de oprichting van de maat schappij Nederland voor de stoomvaart op Nederlands Indië, en toen in 1873 een stoomboot van die maatschappij vergaan was, schoot hij f 800,000 voor om een nieuw te bouwen. Hij maakte het tot standkomen van de maatschappij Zeeland voor de stoomvaart Vlissingen Londen mogelik door voor een groot bedrag borg te spreken voor de rente. De Biliton-maatschappij, de droogdok maatschappij, de havenwerken te Bata via, de Oost- en Weslindiese opvoedings maatschappij, het Zeeliedengesticht te Egmond en menige inrichting voor land en tuinbouw hebben zeer veel aan hem te danken. Het verzoek om ontslag van het ministerie Kappeyne werd door de Koning na een lange aarzeling niet aangenomen, maar nu stelde Kappeyne buiten weten van de overige ministers de voorwaarde, dat Z. M. hem zou machtigen de door velen gewenste grondwetsherziening aan de orde te stellen over kiesrecht, zit- tingstijd en werkwijze van de Tweede Kamer, en landsverdediging, met ver gunning ontbinding voor te stellen als de Kamer mocht weigeren aan die her een volgende maal minder moeilijk val len gegadigden te vinden, dezen aan een goede broodwinning en de staatsmijnen aan arbeidskrachten geholpen zijn. Vrouwenkiesrecht. Om trent het dit jaar van 15 tot 20 Juni te Amsterdam te houden internationaal congres voor vrouwenkiesrecht deelt men ons nader het volgende mede: In de openbare vergadering van Dins dag 18 Juni zal de vraag: ,Wat heeft vrouwenkiesrecht uitgewerkt in de lan den waar het reeds bestaat?" worden beantwoord door afgevaardigden uit Finland, Noorwegen, Australië en de 4 Staten van Noord-Amerika, waar de vrouw het kiesrecht reeds bezit. Voor den Woensdagavond is aan de orde gesteld de vraag: „Waarom behooren in landen, waar een representatieve regeeringsvorm bestaat, de vrouwen te worden ontvoogd,?" Op den Donderdag avond zal worden gehandeld over de vraag: „Waarom behoeven de huisvrouw, de huismoeder en zij, die in den huis arbeid werkzaam zijn, hel kiesrecht?", en op den Vrijdagavond: Waarom is het kiesrecht noodzakelijk voor de arbeidster, de philantropiste, de armen- verzorgster, de opvoedster, de onder wijzeres?" Donderdagmiddag zal het vrouwenkiesrechtvraagstuk van christe lijk standpunt worden toegelicht. BESLIST „CHRISTELIJK"? Enkele dagen geleden schreef „D e Nederlande r", het nieuwe kabinet voor een beslist Christelijk kabinet, te houden, evenzeer als het kabinet-Mackay en het kabinet-Kuyper. Wij houden het daarvoor schreef hel blad omdat wij ons niet kunnen voorstellen, dat de mannen die daarin de hoofdleiding zullen hebben, uit laffe vrees of om welke reden ook, anders zullen handelen dan naar hunne begin selen. Het heeft ons bevreemd juist in enkele bladen van rechts het zonderlinge ge voelen te hebben zien uiten, dat wij van dit Kabinet geen „speciaal-antirevolutio- naire wetsvoorstellen" hebben te ver wachten; dat het Kabinet goeden wet- gevenden arbeid slechts „voorbereiden" zal; dat het niet zal zijn een „Kabinet van rechts in normalen zin"; ja dat het is eenj Kabinet dat „inspringt, om tot Juni 1909 het bewind te voeren." De „B a n i e r" beantwoordt nu deze bespiegeling als volgt Wij meenen even te moeten opmerken, dat ons de logica van deze redeneering wel ontgaat. „De mannen, die de hoofd leiding hebben zullen niet uit laffe vrees a. a. anders handelen dan naar hunne beginselen". Vrage: Wie hebben de hoofd leiding: de 3 antirevolutionairen óf de 3 roomschen of de drie anderen. De drie antirev. wellicht? En als deze nu met speciaal-antirev. wetsvoorstellen ziening mede te werken. De Koning vroeg advies aan de ministerraad. Be halve Gleichman en Van Rees verenigden de ministers zich met het voorstel van Kappeyne; maar dewijl deze minister juist niet in de smaak viel van de Koning, verzocht Z. M. op een wijze, die niet getuigde van ingenomenheid met Kappeyne's herzieningen, om een onder zoek hoever zij zouden gaan. Het ministerie antwoordde hierop met een gezamenlik verzoek om ontslag. Nu ontstond er een grote beweging onder de liberalen en kwamen hun onderlinge verdeeldheden zo tastbaar aan 't licht, dat zij, ofschoon nog de meerderheid tellende in de Kamer, moes ten erkennen, geen ministerie te kunnen vormen. Nu moest er een ministerie ge vormd worden.dat geenstaa tkundigebegin- selen op de voorgrond stelde, maar de regeeringszaken lopende kon houden. Die taak werd opgedragen aan de be kwame antirevolutionair Van Lijnden van Sandenburg, die, door die opdracht aan te nemen, zijn partijgenoten zeer ont stemde. Hij slaagde erin met de ge matigd konservatieven Van Goltstein, Klerck en Kip, de gematigde liberale Leidse hoogleraren Vissering voor Financiën en Modderman voor Justitie, de kommissaris van Zeeland Six voor Binnenlandse Zaken en de katholieke kolonel Reuther voor oorlog het mini sterie samen te stellen en nam daarin Buitenlandse Zaken voor zijn rekening. De gematigd liberalen berustten in deze oplossing, die een gevolg was van de grote verwarring in de liberale partij. Hadden in de goede dagen van Thor- becke de liberalen zich geschaard onder één hoofdbeginsel, ieder van het toe nemend aantal fraksies van de liberalen kreeg meer en meer een eigen beginsel, waarvan het niet wilde afwijken, dus tot schade van de gehele partij, als daar van ten minste in 't vervolg nog sprake kan zijn. Ofschoon Van Lijnden, toen hij het ministerie aan de Kamer voorstelde, verzekerde dat het zou regeren met eerbiediging van ieders rechten, beza digdheid, gematigdheid en gemeen over. komen, zullen zij dan alle ministers of zelfs de meerderheid aan hun zijde hebben Staat het met dit Kabinet wel zóó ruim als met die, bij name genoemd naar Mackay en Kuyper? En als; nu allen op hun stuk slaan, als mannen van|beginsel, en ieder der 3 fractiën niets toegeeft, hoe lang zal dan de homogeniteit duren? 't Klinkt ons wat paradoxmaar als dan toch eerlang die „speciaal-anti rev. voorstellen" komen, die deNederl. verwacht hoe kan dan worden gezegd door een blad, dat toch op de chr. hist, lijn loopt, dat zij 'straks „hoopt het Kabinet aan onze zijde te vinden?" of is speciaal antirev. en chr. historisch nu al zoowat gelijk? Waarvoor dan al die drukte? Agenda voor de Openbare Ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 Februari 1908 des namiddags te half twee uur. 1. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere school tweede soort (vac. Stuurman). 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de rekening en verantwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1907. 3. Voorstel van B. en W. betreffende een schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Leiden aan gaande eenheid van tijd. 4. Rapport en, Voorstel van B. en W. betreffende eene adhaesie betuiging inzake de tot standkoming van een kanaal door de Geldersche vallei. 5. Voorstel van B. en W. tot be taling uit het artikel voor onvoorziene uitgaven (kosten kanaal) dienst 1908. 6. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der begrooting (jaarwedde van den Burgemeester) dienst 1908. 7. Voorstel van B. en W. betref fende restauratie van schilderijen iu het Raadhuis. 8. Voorstel van B. en W. tot be taling uit het artikel voor onvoorziene uitgaven (kosten overname van grond aan de Puntenburgerlaan) dienst 1907. 9. Rapport en Voorstel van B. en W. betreffende verbouwing van het heerenhuis c. a. en van de boschwach- terswoning op Birkhoven en betreffende de exploitatie van het heerenhuis met eenige daarbij gelegen terreinen. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting, in verband met hun voorstel van 20 Februari 1908 No. 248 betreffende Birkhoven. 11. Voorstel van B. en W. betref fende het verleenen van verlof aan den Directeur der H. B. S. 12. Voorstel van B. en W. tot ver lenging van het verlof verleend aan den onderwijzer A. M. van den Broek. 13. Voorstel en rapport van B. en W. op een verzoek van M. Uyldert leg, werden hem scherpe verwijten gedaan door de katholieke en de in aantal toegenomen anti-revolutionaire leden, omdat hij zou medewerken aan de uitvoering van de door ben verfoeide schoolwet van Kappeyne, door hen „monsterwet" genoemd, daar Six verklaard had daarmede te znllen be ginnen. Reeds sedert 1838 was de code Napoléon allengs door Nederlandse wetboeken vervangen, alleen de code pénal had stand gehouden, ofschoon hij in strijd was met de nieuwere rechtsbe grippen. In 1870 was eindelik een staatskommissie ingesteld om een wet boek van strafrecht samen te stellen. Die arbeid was na vijf jaren gereed en werd door deskundigen ten zeerste ge roemd. Minister Modderman, die een van de leden was geweest, bracht in 1880 met de Staten-Generaal het nieuwe weboek van strafrecht tot stand, waarbij het belang van de maatschappij op de voorgrond werd gesteld, zonder het zedelik fcelang van de overtreder voorbij te zien; de onterende straffen werden afgeschaft, en wel het maximum maar geen minimum van straf werd voorge schreven. Ook bracht Modderman een wet tot stand tot regeling van de kleinhandel in sterkedrank en tot beteugeling van de openbare dronkenschap, en een ander waarbij het auteursrecht en het geldelik belang van de auteurs op 50 jaar werd gebracht, ofschoon het in andere landen van korter duur was. De minister had er op gewezen, dat auteursrecht geen eigendomsrecht is. Alle eigendom berust op fysiese heerschappij, en eigendom brengt mee, dat het genot van de een dat van de ander uitsluit. Men kan zijn gedachten uitspreken of voor zich hou den, maar als men ze eenmaal heeft uitgesproken zijn zij gemeengoed ge worden, en het genot, de vrucht die de een er van trekt, vermindert in geen enkel opzicht het genot, de vrucht die een ander er van hebben kan. (Wordt ■vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 2