Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Land-, Tninbonw en Veeteelt. ALLERLEI. i. a. betreffende het snoeien van boo- nen op den Zuidsingel. 14. Rapport en voorstel van B. en ,V. betreffende een adres van H. Niezen (Ma. ter zake van het plaatsen van :en houten schutting aan den Bis- ■opsweg. *>15. Voorstel van B. en W. tot be- ïoeming van een commissie Inzake mbewoonbaarverklaring van het per- *el gelegen aan de Hellestraat No. 2. 16. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag aan de onder wijzeres J. M. E. van Eek (school 2e soort Hellestraat). Door een aantal bewoners van len Bisschopsweg is eeB adres gericht tot den Gemeenteraad naar aanleiding van het plaatsen van een schutting 0111 het terrein van de Fröbelschool. Zij meenen dat het niet geoorloofd is een schutting daar te plaatsen, waardoor aan de overstaande huisjes het uitzicht geheel benomen wordt. Hedenavond twee vergaderingen, de Industrie- en Huishoudschool en het plaatselijk Nutsdepartement brgenavond het concert van Schafer Hekking, Zondagavond volksconcert .Jubal"Maandagavond concert voor leden en donateurs van .Jubal" Dinsdag Solser en Hesse. Het Haarlemscb Tooneel, onder directie van Louis Bouwmeester, heeft het plan om begin Maart ook hier een opvoering te geven van „De Koopman van Venetië", opgegeven. 5— Dinsdagavond sloeg een paard, gespannen voor een vrachtwagen der firma Vollenhoven, op den Arnhemschen weg op hol. Bij den spoorwegovergang aan de Gasthuislaan raakte het dier tusschen een boom en den wagen be kneld, zoodat het ernstige kneuzingen opliep, die waarschijnlijk het noodig zullen maken, dat het dier moet worden afgemaakt. Het progamma van het concert van .Jubal", onder leiding van den heer G. Bikkers, op Maandag 24 Febr. 1908, des avonds te 8 uur in .Amicitia", luidt als volgt 1. „Kolonel van Hoek marsch"G. Bikkers. 2. Allegretto aus der Sym- phonie No. 11 Haydn. 3. AriaHandel. 4. .L'Esperanza" Fantasie CapriceBoscolli. 5. Menuetto aus der Sym- phonie No. 11 Haydn. 6. „Heimweh" Jungmann. 7. a. .Ave Verum" Mozart. b. .Grossmütterchen", Lhndler fur zwei Vio- linen .Pizzicato Gavotte" Aan het politiebureau zijn gede poneerd de volgende op den openbaren weg gevonden voorwerpen een porte- monnaie met eenig geld en een bril met huisje. Langer. Latann. 8. „Lustschwarmer" Walzer Rixner. Zondagavond bij het Volksconcert zullen eenige voordrachten de muziek nummers afwisselen. De ant. rev. kiesvereeniging te Bergum stelde voor Tietjerksteradeel o.a. voorloopig kandidaat voor de weede Kamer Ds. G. W. C. Vunde- nk alhier. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt een openbare vergade ring ten Raadhuize a.s. Zaterdagavond om 8 uur. ja Gisterenmiddag is de spoorweg werker van de H. IJ. S. M. aan den Soesterweg nabij Birkhoven, Gazenbeek, door een voorbijsnellenden trein gegrepen. De ongelukkige kreeg een bufferbalk tegen het hoofd, waardoor hij nog al vrij ernstig werd gekwetst. Per trein overgebracht naar het station alhier, is bij met de politiebrancard vervoerd naar het St. Elizabeth's gasthuis, waar hij liefderijk werd opgenomen. Aan het verslag van de Gezond heidscommissie over 1907, ontleent het Am. Dagblad het volgende In de ontstane vacature werd gekozen de dir. off. v. gez. 2e kl. J. S. C. Pichal, terwijl de heer W. A. van den Boven- kamp herkozen werd. Door de bemoeiingen van de commissie werd op verschillende plaaatsen verbe tering gebracht in het drinkwater, en op haar advies werden meerdere perceelen inbewoonbaar verklaard (o. m. op Rom- lelenburg). Het onderzoek in de scholen is afge daan, terwijl een begin is gemaakt met het onderzoek in de fabrieken. Besmettelijke ziekten kwamen in 1907 •Heen sporadisch voor. Het melkonderzoek had ten gevolge, dat zeer waarschijnlijk binnenkort een verordening op den melkverkoop zal worden voorgesteld. De idenlitiet van het voor eenigen lijd terug in de beek bij de broodfabriek gevonden lijk is thans vastgesteld. Het is gebleken te zijn van Gijsbertus van Groen, geboren 31 Mei 1847 te Weesp, van beroep sigarenmaker, laatstelijk Wonende alhier. Bij de godsdienstoefening Zondag morgen half elf in de Remonstrantsche kerk te houden, hoopt voor te gaan Ds. J. A. Prins Ned. Herv. Predikant te Epe. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondagmorgen half elf een gods dienstoefening gehouden in het Loge- gebouw van Persijnstraat 1, waarin als spreker zal optreden Ds. S. Lulofs van 's-Gravenhage. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de school 2e soort (Hellestraat) vacature P. Stuur man: 1. K. Westerbeek te Epe. 2. J. Bergmans te Borger. 3. J. van 't Slot te Hulshorst. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van den gemeente raad van Zwartsluis is mej. J. M. E. van Eek alhier, met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzeres aan een openbare school aldaar. Mej. Van Eek is sedert 1 Maart van het vorig jaar onderwijzeres aan de openbare school 2de soort alhier. Voor het tijdvak van heden lot en met 31 December 1908 is bij 's rijks herbarium te Leiden benoemd tot tijde lijk assistent de heer F. A. des Tombes. De instructie in de zaak van den moord op Gerrit van Drie is door den rechter-commissaris gesloten en de be handeling ter openbare terechtzitting bepaald op 27 Februari a.s., op welken dag door de Rechtbank te Utrecht een extra zitting zal worden gehouden. Aan den beklaagde ArievanDrie, 36 jaar, boerenknecht, geboren alhier, wonende te Weesp, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Utrecht, is bij dagvaarding ten laste gelegd „dat hij in den avond van 15 Januari 1908 te Amersfoort zijn wettigen vader Gerrit van Drie, moedwillig en geweld dadig heeft geslagen en zoodanig aan het hoofd verwond, dat deze een schedel breuk met bloeduitstortingen op- en in de hersenen heeft bekomen, diens her senen zijn beleedigd, aanzienlijk bloed verlies en aspiratie van bloed in de ademshalingswegen is ontstaan, tenge volge waarvan genoemde Gerrit van Drie kort daarop is overleden," Naar men verneemt, blijft de verdachte bij zijn ontkentenis volharden. In deze zaak zijn 13 getuigen gedag vaard, o. w. de deskundigen professor Eijkman en dr. Van Leeuwen, die het lijk van den vermoorden vader schouwden. Als verdediger van den beklaagde zal optreden Mr. Dr. A. van Zjjst te Utrecht. A. D. ONDERZOEK VAN WATER IN VER BAND MET ZIEKTE VAN 'T VEE. Op de RijksseruminricbtiBg te Rotter dam bestaat gelegenheid tot het doen onderzoeken van allerlei producten van het veevan gestorven dieren of deelen daarvan en van stoffen die in aanmer king komen voor voeding van onze landbouwhuisdieren. Deze onderzoekin gen geschieden kostelooshet gebied waarop de inrichting werkzaam is wordt nog steeds uitgebreid. Zoo is sinds 15 December van het vorig jaar ingesteld dat kosteloos onderzoekingen worden gedaan van melk- en melkproducten wanneer het vermoeden bestaat dat de oorzaak der geconstateerde gebreken in de melk aanwezig was voordat deze den uier verliet. Het komt immers zeer vaak voor dat de oorzaak van melkge- breken of van die der producten ligt in afwijkingen of ziekten der koeienvooral van den uier. Zelfs wordt, indien zulks noodig is, vanwege de inrichting een plaatselijk onderzoek ingesteld; de eigenaar van het vee of in 't algemeen hij die een onderzoek vraagt is echter verplicht alle inlichtingen te verstrekken die voor het onderzoek vereischt worden. Hoe men de monsters moet verzamelen en opzen den maakt de inrichting den belangheb benden bekend. Sedert kort heeft au de Rijksserura- inrichting weer iets anders binnen de grenzen van haar arbeidsveld getrokken in den vorm van het onderzoek vaa water. Men had er in den laatsten tijd meermalen de ervaring opgedaanjdat de waterverzorging op vele boerderijen zeer veel te wenschen laat en dat het vee niet zelden water te drinken krijgt dat zeer verontreinigd is. Zulk water kan zjjn en is ook dikwyls, veel meer dan men denkt, de oorzaak van verschillende ziekten bij hel vee. Ook kunnen door zulk water kiemen in de melk geraken die voor den mensch gevaarlijk zijn. Hoe vaak ziet men niet water ge bruiken, afkomstig uit putten of pompen van geringe diepte gelegen in de onmid dellijke nabijheid van verontreinigde slooten, beerputten, riolen, privaten, koestallen, begraafplaatsen of mest- hoopen 1 Zulk water is bezwangerd met kiemen en schadelijk voor den mensch en de groote huisdieren die dagelijks vrij veel water tot zich nemen. Maar ook voor de kalveren en biggen, die zwakke ingewanden hebben is het ge vaarlijk. Water uit vijvers, poelen, sloo ten, beken of riviertjes dat verontreinigd is door lijken van dieren, afval van slachterijen, fabrieken, vilderijen of der gelijke inrichtingen kan eveneens nood lottige gevolgen hebben voor dieren. Bovendien sterven in zulk water niet zel den visschen wier lijken in nog meerdere mate het water bederven en oorzaak zijn dat de schadelijke eigenschappen ervan op grooten afstand merkbaar zijn. Ten einde deze toestanden te ver beteren en ziekten v<«n het vee tenge volge van het drinken van slecht water op te sporen of, zoo mogelijk, te voor komen, .is met ingang van 15 Februari aan de Rijksseruminrichling de gelegen heid opengesteld om gratis onderzoekin gen te laten doen van water hetwelk voor drinkwater van vee bestemd is. Evenals bij de melkonderzoekingen zullen ook hier gedrukte aanwijzingen worden gegeven met betrekking tot het verzamelen en opzenden van water. Bij de inzending van monsters moeten ge drukte lormulieren die ook worden ver krijgbaar gesteld, worden bijgevoegd na door de inzenders bekoorlijk te zijn ingevuld. Ook hier wordt, indien noodig een plaatselijk onderzoek ingesteld en zullen op de betrokken erven inlichtingen worden verstrekt en aanwijzigingen ge daan omtrent de wijze waarop in ver band met de omstandigheden in goed drinkwater zou zijn te voorzien. Aan de ambtenaren moeten alle gewenschte inlichtingen, noodig bij een plaatselijk onderzoek worden verstrekt. Na afloop van het onderzoek ontvangt de aan vrager een schriftelijk rapport. De aanvragen en inzendingen moeten portvrij worden gericht tot de Rijks- seruminrichting, afdeeling wateronder- zoek, Vinkendwarsstraat 15 te Rotter dam. BEHANDELING VAN HET PAARD. Een paard is zoo gevoelig voor een paar goede woorden. De koetsiers moeten daaraan vooral denken, wanneer zij des morgens in den stal komen. Bij het roskammen oppassen, dat geen wonden worden gemaakt, geene oude wonden op nieuw geopend worden. Vooral niet uitvaren tegen paarden. Het is eigenlijk een bewijs van angst en maakt het paard op zijn beurt angstig en doet het 't ver trouwen in zijn baas verliezen. Het rijden zelf moet men door langdurige oefening en onafgebroken oplettendheid leeren. De leidsels moeten beschouwd worden als de telefoondraden, waarmede men zijn gedachten wil mededeelen. Nooit rukken aan de leidsels, maar dezelve ge leidelijk aanhouden en zich vast op den bok plaatsen, het paard in zijne bewe gingen niet hinderen, dat geeft steun aan het dier. De voeling tusschen rijder en paard moet altijd blijven bestaan. De flinkste en handigste koetsiers zul len het minste gebruik van de zweep maken. Moet dezelve het blijve hooge uitzondering gebruikt worden, het gebeure steeds met oordeel, nooit in drift. Sla nooit een paard op het hoofd, dat is Judasachtig. Dat is het ook, wan neer men een paard onder den buik of tegen de geslachtsdeelen slaat of om de pooten. Zoo dan noodig, sla men over de ribben, waar de huid dikker is en die in elk geval nog eenigszins met tuig be dekt zijn. Tegen den buik schoppen doet slechts een dierenbeul. Dure boter. Vol schrik zien de Nederlandsche huismoeders de boterprij- zen in den laatsten tijd steeds stijgen. Als troost ofschoon een schrale troost kan misschien gelden, dat in Engeland de toestand nog veel erger is. Daar is de boter schaarschte van dien aard, dat er prijsverhoogingen met tien shilling per centenaar op één dag voorkomen. De invoer van margarine uit Nederland is door deze botercrisis aanmerkelijk vermeerderd. Verder maakt men in Engeland tegenwoordig veel gebruik van melkboter. Dit is een soort onvervalschte natuurboter, waaraan men zuivere koe melk heeft toegevoegd. Smokkelaars. Reeds eenigen tijd was het te Maastricht een publiek geheim, dat er zich een bende smokke laars mannen en vrouwen, uit België geweken had gevestigd, die ontzag lijke hoeveelheden saccharine importeer den en daarna weer uitvoerden naar Frankrijk en Duitschland. Zaterdagavond evenwel is een gedeelte der bende door de Lanaekensche gendarmen gearresteerd, op het oogenblik dat zij goeden sier maakten in een herberg, nadat er een verdeeling der winsten had plaats gehad. Twee mannen en twee vrouwen werden aangehouden, die bekenden saccharine te hebben gesmokkeld, in kolossale hoe veelheden. Zij allen zijn goede bekenden der Belgische justitie. In Maastricht had den alle valsche namen opgegeven. Als bewijs, dat de zaakjes goed marcheerden, diene dat ruim f 30.000 frs. op een bank waren gedeponeerd te Maastricht. Een berucht lid der bende is ontvlucht. Een nieuwe locomotief. Dezer dagen, zoo meldt de „IJzer- en Staalkroniek", is voor den Engelschen Great Western Railway de grootste locomotief, tot dusver dienst doende op de Engelsche spoorwegen, voltooid. Deze locomotief weegt 971/1 ton en de ge vulde tender 457» ton, zoodat het ge- heele gevaarte een gewicht van 143 ton heeft. Tot dusver had de Caledonian Railway in Engeland de grootste locomotieven. In 1905 liet deze maatschappij twee locomotieven bouwen elk van 123 ton en later werd de „Cardean" vervaardigd, die 130 ton woog. De nieuwe locomotief van de Great Western weegt dus nog 13 ton meer dan deze .Cardean", die tot dusver het record hield. De machine zelf weegt 24'/4 ton meer, de tender echter ll1/. ton minder, dat verschil wordt hierdoor verklaard dat de locomo tief van de Great Western voorzien is van apparaten om water in te nemen, terwijl de tender van de Caledonian locomotief al het water voor de reis noodig mee moet nemen. De nieuwe machine is de eerste van het .Pacific" type, dat in Engeland zal loopen. Huwelijkszwendelarij per telephoon. Zaterdag is te Zürich eene vrouw in hechtenis genomen, die een eigenaardige misdaad gepleegd had. Door de telephoon had zij, eene mannen stem nabootsende, eene Platonische liefdesbetrekking aangeknoopt met eene oude jongejuffrouw, en zich zelfs met deze verloofd. Natuurlijk wenschte de gelukkige verloofde haar aanstaanden man ook persoonlijk te leeren kennen, doch door allerlei uitvluchten wist de heer Heringfeld zoo noemde zich de bedriegsler een tête-a-tête, telkens uit Ie stellen. Langzamerhand scheen hel de juffrouw toe alsof haar telephoni- sche geliefde zich in een bedrukte stem ming bevond. Toen zij hem daarover ondervroeg, bekende de heer Henringfeld zuchtend, dat hij zich in groote finan- cieele moeielijkheden bevonddat was volgens hem ook de reden waarom hij zijne aangebedene niet onder de oogen durfde komen. Zooals deze hem tele- phonisch haar hart geschonken had, zond ze hem per post hare spaarpenningen 1200 gulden. Daarna liet de heer Hering feld niets meer van zich hooren. Maar aan de politie gelukte het de bedriegster te ontdekken, die met behulp van het verkregen geld, onderwijl werkelijk ge trouwd was. Dekoninklijkeschouwburg te Windsor door brand ver nield. In den koninklijken schouwburg te Windsor, het eigendom van sir Alexander Shipley, brak gistermorgen om 4 uur brand uit. De brandweer was ter plaatse en beperkte den brand tot het schouwburggebouw. Het ijzeren brandscherm beveiligde het onderste ge deelte van de toeschouwerszaal, maar de galerij, het tooneel en het achterste deel van den schouwburg werden in de asch gelegd. Tandarts en masseuse. Voor een New-Yorksche rechtbank is op 't oogenblik een proces aanhanging, waar bij de bekende zangeres Emma Calvé een weliswaar ondergeschikte, maar des te interessantere rol speelt. Emma Calvé had gedurende haar laatste optreden in het Metropolitan theater een kleine aardige masseuse ge huurd, die tot taak had ds lichamelijke frischheid en schoonheid der gevierde zangeres door hare geheime kunsten in stand te houden. Geen wonder dat tus schen beiden weldra een innige vertrou welijkheid heerschte, en het de handige masseuse zelfs heel spoedig gelukte op hare meesteres in zekere zaken een be- slissenden invloed uit te oefenen. Op dit feit grondde een slechts weinig bekende New-Yorksch tandarts, dr. Har lan, zijn plan, om de zangeres tot zijn patiente te maken. Hij wendde zich tot de masseuse en vroeg haar onder tal- looze beminnelijkheden op welke wijze hij zijn prachtig idee kon verwezenlijken. „Heel eenvoudig," antwoordde de kleine masseuse, we deelen het honorarium-I Begrepen Dr. Harlan had dit antwoord welis waar niet verwacht en was een weinig van streek, maar hij zei tenslotte;,„Ja 1" Na eenige dagen naderde eindelijk het uur, waarop madame Calvé over kiespijn klaagde. Zij vroeg natuurlijk haar ver trouwde om een tandarts, en niets sprak meer van zelf, dan dat de kleine mas seuse .den beroemdsten en besten van alle New-Yorksche tandartsen," dr. Harlan, aanbeval. Deze kwam en roeide binnen enkele oogenblikken de wortel van het kwaad uit. Hij verlangde welis waar een ontzaggelijke fioancieele schade loosstelling voor zijn kunst, maar madame Calvé is niet gewend af te pingelen, en betaalde. Den volgenden dag reed de kleine masseuse naar den tanarts en verlangde haar aandeel in den buit. Dr. Harlan deed echter of deze .eigenaardige wensch" hem zeer verbaasde, verklaarde dat hij aan geheugenzwakte leed en bleek niet van plan ook maar een eent van zijn honorarium af te geven. De kleine masseuse liep echter gezwind naar den dokter en liet zich ook door eenige Amerikaansche reporters inter- vieuwen, wien zij haar tragisch lot van a tot z vertelde. Bij deze gelegenheid vernam men ook, dat de tandarts me vrouw Calvé niet minder dan 900 dol lars had afgenomen en de Amerikaansche kranten constateeren met genoegen, dat Emma Calvé daarmee een record heeft geslagen. Rooversgeschiedenis. Een romantische rooversgeschiedenis wordt uit Hongarije bericht. Aan de deur van een afgelegen pach tershuis op de landgoederen van Graaf Korolyi werd 's vonds laat aangeklopt door een man met een zwaren zak op den rug, die om een nachtverblijf vroeg. De jonge pachtersdochter, die alleen in huis was, vond het voorkomen van den man verdacht, maar zij stond hem toe, alvast zijn zak in de keuken neer te zet ten en dan later terug te komen, als haar vader thuis zou zijn. Na den zak te hebben neergezet, ging de man weder heen en het meisje ging voort met toebereiden van het avond eten. Maar terwijl zij daarmee bezig was, hoorde zij eenig gedruisch achter zich, en toen zij omkeek zag zij den zak be wegen, alsof er iemand in was, en een oogenblik later kwam er een mes te voorschijn, dat langzaam den zak open begon te snijden. Doodelijk verschrikt greep zij het geweer van haren vader en schoot op den zak. Toen hield de beweging op en er begon bloed uit den zak te vloeien. Het meisje snelde nu, als krankzinnig, het buis uit, om hulp te zoeken. Zij kwam weldra haren vader tegen, die, vergezeld van een paar gendarmes, met haar naar huis ging. Daar vonden zij in den zak een dooden man, met een kogel in het hoofd. Hij had een revolver en een mes bij zich en een fluitje aan een koord om den hals hangen, waarmeê hij klaarblijkelijk seinen had willen geven aan zijne kame raden. Toen de gendarmes herhaaldelijk op dat fluitje bliezen, kwamen er drie mannen aansnellen, met revolvers in de hand. Zij verweerden zich wanhopig, maar de politie was hun te sterk. Een der roovers werd gedood en de twee anderen werden gevangen genomen. Een vondeling. Eenige dagen geleden ontving een boer, inwoner van Rommelsburg (Pommeren) een brief met de mededeeling, dat de aanstaande vrouw van zijn zoon, hen zou komen bezoeken. Tegelijk verzocht zij om haar met een rijtuig van het slation te halen. De boer, die de uitverkorene van zijn zoon nog nooit had ontmoet, vond het bezoek heel aangenaam en was stipt op tijd met een brikje bij den trein. Eene elegant gekleede jonge dame kwam op hem toe, en stelde zich voor als de verloofde van zijn eenigen zoon. Een koffer en een groote kist werden in het rijtuig ge dragen, en toen ging de dame even naar de coupé terug om nog een pakje te halen, dat ze vergeten had. Maar ter wijl ze nog aan 't zoeken was, stoomde de trein weer weg. Teleurgesteld ging de toekomstige schoonvader naar huis, verwachtend dat het meisje 's avonds wel terug zou komen van het extra reisje, dat ze nu tegen wil en dank nog moest maken. Maar onderweg hoorde hij eigenaar dige geluiden in de kist. Hij opende haar, en tot zijn2 niet geringe verbazing, kwam er een kind van ongeveer zes jaar uit te voorschijn. Van de gewaande ver loofde van zijn zoon, heeft men niets meer gehoord. Burgerlijke Stand van 19 tot 20 Februari 1908. GEBOREN: Jan, z. van Cornelis de Rijke en Hendrikje Post. Gerarda Josepha Antonia, d. van Jacobus Johan nes Heijmen en Theodora Maria van Soest. GEHUWDTheodorus van 't End en Heiltje Ruizendaal. OVERLEDEN: Peter Gouw, 81 j., weduwn. van Maria Kraan. Wilhel- mina van de Vaarst 77 j., echtgen. van Nicolaas Mater.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3