I#— Vrijzinnig- Orgaan voor Amersfoort en Omstreken. iNoi 23. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1908. 5e JAARGANG. van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Predikanten en Politiek. FEUILLETON. DE KLEINDOCHTER. BUITENLAND. BINNENLAND. EEMLANDEB Directeur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Nauwelijks is een zetel in onze Volks vertegenwoordiging door het opstaan van i een predikant, vacant geworden, of we zien reeds dat een drietal andere predi kanten in aanmerking komt dien zetel te bezetten. ;jHet is ons altijd voorgekomen, dat men voor het ambt van prediker roeping moest gevoelen. Maar hoe staat het met de roeping van die heeren, die, zoodra hun een Kamerzetel wordt aangeboden, hun theologen toga aan den kapstok hangen, om plaats te nemen in het strijdperk der politiek, tengevolge waarvan zij, die zich moeten beijveren om vredestichters te zijn in den maatschappelijken strijd, zeiven in dien strijd worden meegesleept? Dat zij in dien strijd niet altijd de zachtzinnigste kampioenen zijn, tal van dominé's, die in de dagen vóór ver kiezingen het land afreisden, zouden hiervoor als bewijs knnnen worden aan gevoerd. En hoe de heeren elkaar soms in dien strijd te lijf gaan, kan bijv. blijken uit de volgende woorden, door den Doetin- chemschen predikant v. Dijk destijds het Kamerlid Ds. de Visser toegevoegd „Ik behoor niet tot uwe weer- hanenpartij ik doe niet mee aan de hedendaagsche politieke tinnegieterij; ik eet niet uit een kerkelijke ruif niet uit de staatsruif en nog veel minder uit beide tegelijk"enz. enz. Zoo worden door de politiek menschen, lie een evangelie van vrede en liefde ladden moeten prediken. Ook hebben wij altijd gedacht, dat het predikambt gansch den mensch vorderde, dat esn predikant eigenlijk nooit gedaan werk had, dat zijn hand altijd nog iets vond te doen en dat hij nooit tijd zou hebben zich in den politieken strijd te mengen. m Door M. Böhme. 41). «Onze buitenkennissen krijgen ze orgen vroeg, ze zijn hedenmiddag gezonden,» zei de oude vrouw rustig, dat jij tegen ons partij zou nemen, wist ik.» 9 «Dan zal men eenvoudig den onzin herroepen.» «De opstelster van den «onzin» ben lk,> voer de oude uit, «en ik geef niets toe en herroep niets. Als het meisje, Jo, koppig is en mij als een onverstan dige en klndsche vrouw wil |aan de kaak stellen, mag zij het doen, maar dan hebben wij niets meer met elkaar te maken en ze komt niet meer over en drempel.» «Wat is dat voor een persoon, deze tohman vroeg August Fröbel, die ook een kaart opgenomen had. «Een achtbare Miesbacher burger zoon. Zeer vermogend. Eigenaar van de groote zaak hiernaast, het was beslist Waanzin, zulk een partij lichtzinnig af te wijzen.» «Neen, dat doet men niet. Dat zou zeer onverstandig zijn, zeer onoverlegd,» Want ook de politiek vordert tegen woordig gansch den mensch. Nu kan men wel zeggen, dat een predikant, zoodra hij tot volksvertegen woordiger is gekozen, het eerste ambt kan neerleggen, maar daar zit het hem niet in. Vóór dat het zoover is, dat hij ge kozen is, heeft hij zich soms jaren moeite moeten geven, ten einde te worden op gemerkt. Hij heeft politieke lezingen moeten houden, hij heeft op vergaderingen moeten debatteeren en voor dat alles heeft hij wat nog den meesten tijd kost zich in de politiek moeten in werken, heeft hij daarvoor uren aan de studie moeten wijden, en die uren, al willen wij niet zeggen dat ze eraan ontroofd zijn, hadden toch in elk geval ten goede kunnen komen aan het her derlijk werk. Is het dus wonder, dat vele leden eener kerkelijke gemeente zich afwenden van predikanten, die politieke aspiraties blijken te bezitten? De ware en waardige woorden door den Amsterdamschen predikant Karssen in „de Standaard" geschreven die onze lezers ook in ons vorig nummer hebben kunnen vinden naar aanleiding van een klacht dat te Amsterdam de predikanten te weinig op de vergade ringen der anti-revolutionnaire vereeni- gingen werden gezien, gaven ons boven staande opmerkingen in de pen. EEN NIEUW CONFLICT? Wij hebben in de laatste dagen in de bladen verschillende artikelen gelezen over een spoorweg-quaestie in de Balkan, die verschrikte gemoederen deden vragen of Europa misschien stond voor een nieuw conflict. Het is de moeite waard deze zaak, waarvan men nog niet kan zeggen, wat ze zal baren, eens nader te beschouwen. Toen men een dertigtal jaren geleden eens orde van zaken had gesteld op den warboel in den Balkan en eenige nieuwe staten had geschapen of bestaande ver groot met Turksch gebied, bleven in den noordwestelijken hoek, aan de grens van Oosteurijk-Hongarije een paar Turksche provincies over, waarmede men op het oogenblik geen raad wist. Men wilde ze niet tot afzonderlijke staten verheffen en zij konden niet onder Turksch gezag blijven. Zoo werd bepaald, dat Herzego- wina en Bosnië door Oostenrijksche troepen zouden worden bezet. Oostenrijk was wel zoo goed de administratie voor deze in theorie Turksche landen op zich te nemenfeitelijk vergrootte het zijn gebied met de Turksche gewesten. Er bleef echter nog eene landstreek over omtrent welke men eene afzonder lijke bepaling had gemaakt. Het is het in den laatsten tijd dikwijls genoemde district het sandjak Novibazar. Omtrent deze landstreek bepaalde het verdrag van Berlijn, dat een einde maakte aan den Russisch-Turkschen oorlog „Daar de Oostenrijk-Hongaarsche regeering niet wenscht zich te belasten met de admini stratie van het sandjak Novibazar, dat zich tusschen Servië en Montenegro in zuidoostelijke richting tot Mitrovitza uit strekt, zal de Ottomannische regeering die streek verder beheeren. Niettemin behoudt zich Oostenrijk-Hongarije, om de handhaving van den nieuwen staat kundigen toestand en de veiligheid der gemeenschapswegen te verzekeren, het recht voor in den geheelen omvang van dit deel van het vroegere vilajet Bosnië garnizoenen te leggen en militaire- en handelswegen aan te leggen. De regee ringen van Turkije en Oostenrijk-Hon garije behouden zich voor later omtrent de bijzonderheden in overleg te zullen treden." Tot nu toe was van dit overleg niets gekomen. Maar nu heeft de minister von Aehrental met de Porte onderhandeld over den aanleg van eenen verkeersweg. Oostenrijk wil een spoorweg bouwen naar Mitrovitza, door het sandjak Novi bazar. Kortheidshalve spreekt men van den Sandjakspoorweg. Bij dezen spoorweg van Oevatz naar Mitrovitza heeft men te doen met een handelsweg van beteekenis, eene ver binding van het Oostenrijksche met het Turksche spoorwegnet, met de Zwarte antwoordde mijnheer Fröbel wijs. «Jonge meisjes hebben vaak zeer onpractische dwaze meeningen. Josephine zal wel inzien, dat grootmama het beste met haar voorheeft.» Gerard stond achter den Kerstboom en zei niets. Of Jo Tony Stohman trouwde of niet was hem vrij onverschillig, hoe wel hij er eigenlijk van overtuigd was, dat Jo een groote dwaasheid beging door zoo'n partij af te slaan. Maar de huiselijke vrede ging hem boven alles en het geklets en getwist op Kerst avond was hem onaangenaam en pijn lijk. De vrijgezel Max draaide zich een sigaret, in den leunstoel bij 't venster zittend. «Ja, lieve hemel, als Jo toch niet trouwen wil, laat haar toch met rust,» vond hij. «Ik weet niet wat jelui vrou wen altijd begint met dat huwelijken stichten. Ik leef ook alleen en bevind me er goed en tevreden bij, en ik heb geen zin, mijn levenswijze te veranderen.» «Met jou is dat beel iets anders. Je bent zelfstandig en kunt doen wat je wilt,» riep zijn moeder. «Maar Jo is niets en heeft niets en als ik vandaag of morgen sterf, staat ze op straat en kan bij vreemden haar brood zoeken.» «Neen, dat behoeft ze niet!» Erwig sloeg met de vuist op tafel om zich in het algemeen door elkaar praten verstaanbaar te maken. «Dat behoeft mijn nicht niet. Daarvoor I ben ik er nog. Zoolang ik nog te eten heb, heeft Jo 't ook, en na mijn dood is ze mijn erfgenaam. Zooveel ze voor haar levensonderhoud noodig heeft, zal ik nog wel nalaten.» «Bemoei je eigen er toch niet mee, Erwig,» snauwde Agnes. «Ik wist, dat ik de koppigheid van Jo met zachtheid en goede woorden niet zou buigen. Daarom moest ik ze breken en daarvoor was een geweld- middel noodig.» Mevrouw Josephine's schelle stem klonk doordringend luid boven de andere uit en bracht die tot zwijgen. «En in stilte heb ik gedacht: Jo is toch Iet kind van mijn Geertje, en als 't uur daar' is zal zij zich bezinnen en den hartevensch van de oude grootmoeder vervilleD.» «Naar lk kan toch niet ik kan tocb niet,» snikte Jo. Zj zat op de kleine sofa en weende. «Misschien heeft ze al een andere liefle,» riep [Agnes. «Zeg op, meisje I H<b je misschien een ander op 't oog Aat woord I» Jo schudde heftig het hoofd. Beneden ging de huisdeur open. Jero- öe Burgard, die van mevrouw Gotze tomend nog vlug even bij Meier wilde aanloopen, kwam met snelle, veerkrach tige sprongen de trap op. Hij was goed geluimd een paar genoegelijke avond uren in het boudoir der schoone weduwe Zee en later misschien met de Indische zeeën 1Ten minste in dat licht bezien de met het plan ingenomen VVeener bladen het geval. Dit is zeker, dat Oostenrijk door den bouw van den nieuwen spoorweg zijnen invloed aan merkelijk vergroot in het Oosten. Dat vonden de Russische bladen ver dacht. Zij spraken van een militairen spoorweg. Zij beweerden dat Oostenrijk vroegere afspraken als het bekende ver drag van Murzsteg overtrad. En de Rus sische werden vlijtig door de Fransche bladen geholpen, gedeeltelijk omdat im mers Rusland de bondgenoot is wiens belangen men ook te Parijs meent te moeten behartigen en verdedigen. Maar ook omdat Oostenrijk de bondgenoot is van Duitschland en men van meening is, dat Duitschland reeds veel te grooten invloed heeft in Turkije en het geheele Oosten. Het is zeker, dat Frankrijks invloed die daar vroeger zoo groot was aanmerkelijk is getaand. Dit is in 't kort de geschiedenis, die we hier even in herinnering hebben gebracht, opdat men er van op de hoogte zij, indien zij onverhoopt nog tot lastige verwikkelingen aanleiding mocht geven. FRANKRIJK. Er is zoowaar reeds weer een andere spionnen-zaak aan de orde. Zekere Krum- holz, een Oostenrijker die te Parijs woonde, zou de geheimen van de Fransche be stuurbare luchtballons aan Oostenrijk of Duitschland hebben willen verraden. Alles is over de zaak in rep en roer de Oostenrijker werd in hechtenis geno men en het onderzoek geopend. Tot dusver echter heeft het nog niets opge leverd Lebaudy, de ingenieur die de Patrie heeft gemaakt, is gehoord en heeft verklaard dat de inrichting van zijn ballon van algemeene bekendheid was, en men dus moeilijk van verraden kon spreken. De bijzonderheden wist welis waar niemand, maar Lebaudy geloofde er niets van dat die waren uitgelekt. Er schijn! veel kans te bestaan dat de zaak met een sisser zal afloopen. RUSLAND. In het proces tegen generaa, .ssel, den verdediger van Port-Arthur, werd vonnis gewezen, Stoessel werd ter dood veroordeeld, zonder verlies van eere rechten. lagen achter hem. Het heerlijk souper, een paar glazen besten ouden wijn en een flesch Cliquot hadden het overige gedaan om hem in een rozige stemming te brengen. Op den drempel van de kamer bleef hij staan. De opgewonden stemmen hadden hem al verbaasdbij den eersten blik zag hij, dat hij juist op tijd ge komen was om in een heftige familie ruzie terecht te komen. «Goeden avond allen en vroolijk feest I» riep hij dan eerst bemerkte hij Jo. «Wat nu Jo, kind, tianen op Kerstavond Hoe dat Waarom dan Een stilte viel in de kamer. Jo sprong op en omarmde haar vader, maar ze kon niets zeggen. Ze was zoo geschokt, dat ze plotseling geen woorden kon uiten. In haar plaats spraken de beide tantes tegelijk en zoo vernam Burgard langzamerhand wat er gebeurd was en waarom het ging. Het duurde geruimen tijd voor hij goed begreep, dan maakte hij zich drif tig uit Jo 's omarming los en zeide toornig «Wat Mijn dochter verloof jelui. Zonder haar of mij te vragen Dat is me te bar. Ik eisch dat alles te niet worde gedaan. Wie de kaarten afgezon den heeft, zal dadelijk, zeg ik, aan ieder een bericht sturen, hoe de zaken staan, en er bij voegen dat hij eigenmachtig deze zeldzame zotheid bewerkstelligde. Generaal Fock kreeg een vermaning; de generaals Reisz en Smirnow werden vrijgesproken. De krijgsraad zal den tsaar verzoeken, de straf van Stoessel te veranderen in tien jaar vestingstraf, met het oog op het heldhaftig verweer van het garnizoen onder zijn opperbevel en zijn persoonlijke dapperheid. De politie te Petersburg heeft een aantal revolutionairen ge vangen genomen. Twee werden gepakt vóór het paleis van Grootvorst Nicolaje- witsj, een heer die 5 pond dynamiet onder zijn jas droeg en een dame die een groote hoeveelheid ontplofbare stof in haar mof verborgen hield. In een naburig huis werd een lijst ge vonden van hoogwaardigheidsbekleeders, die door de revolutionairen ter dood veroordeeld waren. Een dame verwondde bij haar inhech tenisneming een politieagent zwaar. MAROKKO. Het gerucht als zou generaal d'Amade een belangrijke nederlaag hebben geleden tegen den stam der Medraka's zie ons vorig nommer wordt beslist tegenge sproken. Er was geen sprake van een nederlaag wél is d'Amade voortdurend aan het vechten, maar alles gaat naar wensch en zijn optreden maakt grooten indruk op de stammen. Althans dit deelt de Fransche regeering mede. Blijkens een uit Nederlandsch-Indie bij het Ministerie van Koloniën ontvangen telegram, zijn bij de vermeestering van kampong Ngali op Soembawa gesneuveld één officier, een Europeesch militair en vier Amboineesche militairen en werden gewond drie Amboineesche militairen, allen beneden den rang van officier. De vijand bekwam 65 dooden, waaronder hoofden van het verzet. Het schriftelijk gedeelte van het examen voor candidaat-gemeente-secre- taris en ambtenaar ter secretarie zal vanwege de „Nederlandsche Vereeaiging voor Gemeentebelangen" worden afge nomen te 's-Gravenhage en te Arnhem op Woensdag 3 Juni a.s. «Ja jij jij bent een groote held met je mond. Jerome,» zei mevrouw Josphine verachtelijk. «Als je ooit ge toond had, een man te zijn, die voor zich en de zijnen weet te zorgen, was het niet bij me opgekomen, je de voog dij over je dochter te bestrijden, en in je plaats voor haar toekomst te zorgen. Jij I Omdat je nu voor eenigen tijd weer een bestaan gevonden hebt, blaas je je op en wilt in zaken meesprekenwaar van je niet het minste verstand hebt. We willen deze uiteenzetting niet verder rekken. Ik vraag je voor de laatste maal. Jo Wil je Tony Stohman morgen als je verloofde ontvangen of niet «Neen,» zei Jo vast en droogde haar tranen. «Dan zijn wij gescheiden, mijn kind. Je hebt je huis bij mij verspeeld. Laat je vader je daarvoor een ander geven. Vanaf morgen is mijn deur voor je gesloten.» «Neen moeder,» viel Erwig de van toorn en verbetering sidderende oude vrouw in de rede. «Wees stil, Jo, groot moeder meent het zoo erg niet.» «Heel zeker meen ik het zoo en geen greintje anders.» Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1