WEERBERICHT. UIT DE PERS. Thermometerstand STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 22 Februari 1908. Hoogste barometerstand 774.8 m.M. te Horta; laagste 721.3 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 23 Februari 1908 WindKrachtige tot stormachtige, later atnemende Z.-W.lijke tot westelijke wind. Gesteldheid van de luchtBetrokken met regen, daarna opklarend. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT, j Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 44. Laagste hedennacht .F. 34. Hedenmiddag 12 uur .F. 42. Me. v. HOUTEN OVER HET NIEUWE MINISTERIE. Mr. S. v. Houten heeft zijn zesden Staatkundigen brief de wereld ingezon den. Laten wij hieruit liggen, wat volgens ons weer is ingegeven door de bekende Borgesius-jaloezie, dan blijft er over het volgend oordeel over het ministerie- Heemskerk Ea nu de beteekenis van het Kabinet- Heemskerk. Uit welken gedacht engang is dit ontstaan Niet uit dien, welken Kuyper den eenig mogelijken acht, zoo lang de Kamer van 1905 bestaat. De ver kiezingen van 1905 liepen over de vraag vóór of tegen Kuyper en zijn politiek. Wilde men die vraag opnieuw tegen de meerderheid van 1905 aan de orde stelles, dan bad Kuyper zelf moeten optreden en was dadelijke kameront binding onvermijdelijk. Het kabinet- Heemskerk is ipso facto-bewijs, dat het die vraag niet opnieuw aan de orde wil brengen. De meerderheid van 1905 heeft niet gereageerd tegen de subsidieering, in zoo ruime mate als Kuyper heeft doorgedreven, van groepsscholen nc-vena de openbare lagere scholen. Integendeel heeft Rink aan dit stelsel verdere uit breiding gegeven. Dit hoofdpunt van de partijgroepeering van tientallen jaren verdwijnt dus uit den practischen poli- tieken strijd voor een niet afzienbaar tijdperk. Voor de Katholieke en Christe- lijk-Historische groepen was Kuyper voor dit doel de leider geweest en voor dit doel alleen, niet voor al wat er verder in diens vruchtbaar brein mocht zijn of worden ontworpen. Eerst wanneer wederom iets aan de orde mocht komen, waarover de in 1901 1905 vereenigde groepen het eens zijn, maar dat zij toch slechts door Kuyper's talent kuDnen bereiken, zal weder een nieuwe Kuyper-aera kunnen aanbrekenwat natuurlijk zijn wedcr- optreden is de Kamer niet behoeft te verhinderen, indien bij tevreden wil zijn met de positie van een gewoon Kamerlid en met den invloed, dien zijn talent hem verzekert op een politek, die hij niet dicteert. De verkiezingen van Schiedam en Sneek leverden reeds het bewijs en de Kabinetsformatie bevestigt het, dat de drie groepen der rechterzijde hem niet met blanco-volmacht aan hun hoofd willes stellen. Daarom is echter het Ministerie- Heemskerk nog niet wat men noemt een Cabinet d'affaires. Veeleer wordt de Kamer Chambre d'affaires, gedurende den tijd, dien het kabinet behoeft om in wetsontwerpen zjjn eigen politiek te doen kennen. Over de politiek zullen de eerstvolgende verkiezingen loopen, hetzij in 1909, hetzy eerder, indien een con flict ontstaat. Dat is volkomen regel matig en constitutioneel. De Kroon moet regeeren in overeenstemming met de meerderheid der Kamer, maar aan haar behoort het initiatief voor elke politiek, van welke zij verwacht, dat de meerder heid zich er mede zal vereenigen. Een verlegenheids-ontbinding, waarbij de stembus het initiatief zou krijgen, om aan de Kroon den weg te wijzen, zou tegen den geheelen geest van het con stitutioneel stelsel indruischen. Is de tijd voor een nieuwe politieke groepeering gekomen, wat na de inzinking der Bor- gesiaansche en ter zijde stelling der per- soonlijk-Kuyperiaansclie het geval schijnt te zijn, en acht Heemskerk zich geroepen tot die nieuwe groepeering het initiatief te nemen, dan maakt hij een volkomen constitutioneel gebruik van het vertrou wen, dat de Kroon in hem stelde en hebben wij zijn daden af te wachten. EEN MOTIE TEGEN EENE COURANT. Blijkens een ingezonden stuk in De Stand, is op een jl. gehouden ledenver gadering van de anti-revolutionnaire kies vereniging „Nederland en Oranje," te Moordrecht, besloten een motie in te dienen tegen de anti-revolutionnaire Rotterdammerwelke als volgt luidt De anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Moordrecht, van oordeel, dat door het optreden der anti-revolutionnaire Rotterdammer tegenover het beleid der partij, het belang onzer partij niet wordt gediend, maar veeleer wordt geschaad, omdat haar vinnige artikelen, bv. de dood der anti- revolutionnaire partij, eensdeels verdeeld heid brengt in de partij zelve, en ander deels den vijanden buiten de partij ge legenheid geeft zich over ons vroolijk te maken, spreekt in deze vergadering haar innig leedwezen en afkeuring uit over deze onbroederlijke houding der anti- revolutionnaire Rotterdammer. Kunst- en Wetenschap SCHSFER—HEKKING. Gisterenavond hebben we kunnen ge nieten van het buitengewone spel van deze twee rijk begaafde landgenooten. Een weergave zoo fijn en diepgevoeld als bijv. van Chopin's sonate op. 65, hebben we nog nimmer gehoord en we moeten eerlijk verklaren onmachtig te zijn naar verdienste de kunst dezer twee mannen te prijzen. Het geheel gaat boven ons appreciatie-vermogen, we zouden de woorden niet kunnen vinden, den indruk dezer bezielende, ontroerende muziek te schetsen. Het vrij talrijke publiek was dan ook zeer enthousiast gestemd, het applaus kreeg na elk nummer veel van een ovatie. STEUN AAN WERKLOOZEN. Het Dagelijksch Bestuur van het Comité tot verstrekking van steun aan werkloozen noodigt een ieder, die verneemt te kunnen aantoonen, dat door het comité steun is verstrekt aan personen, die hiervoor niet in de termen vielen, hiervan onder aandui ding van die personen in een onder teekend schrijven mededeeling te doen aan een der ondergeteekenden D. GERRITSEN, wd. Voorzitter. van ITTERSUM, Secretaris. J. W. MIDDELBURG. J. van WESSUM. H. NOORMAN. G. van WIJLAND. De ritmeester W. J. Tilanus van het ie Reg. huzaren is wegens ziekte op non-activiteit gesteld. Generaal-majoor A. D. Petter, commandant der 4e divisie infanterie alhier, heeft aan H. M. ontslag ge vraagd uit den militairen dienst, met ingang van een door H. M. te bepalen datum. Generaal Petter die 25 Juli j. 1. veertig dienstjaren achter den rug had en geboren is in 1847 zal zich metterwoon te Nijmegen vestigen. Van den hoofdcursus te Kampen zullen de leerlingen (ie studiejaar), opgeleid voor het leger hier te lande en voor de infanterie in Oost-Indie, van 1 Juli—15 September gedetacheerd worden bij de verschillende regimenten infanterie. Bij het 5e Regiment alhier in garnizoen worden gedetacheerd: W. P. J. Harmsen, S. Veldmcijer, H. C. Abuijs, F. Tessers, C. F. G. D. Van der Vecht en W. Hoenkamp; Zondag 8 Maart organiseert het plaatselijk Nutsdepartement weer een Volksavond. Zoo we destijds reeds mee deelden zal dien avond mej. Verbeet optreden, terwijl medewerking wordt verleend door de ensembleklasse van de Muziekschool. Maandag 9 Maart wordt hetzelfde programma uitgevoerd voor de leden. Donderdagavond werd het 10-jarig bestaan der afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond in de St. Joriskerk her dacht. De eere-voorzitter der afdeeling, Ds. W. J. Meineri hield een rede naar aanleiding van 1 Corinthe 7 24 „Een iegelijk daar hij in geroepen is, broeders, die blijve in hetzelve bij God." De feestelijke herdenking had plaats Vrijdagavond in het Valkj». Zang, muziek en voordrachten wisselden elkaar af en schonken aan de talrijke aanwezigen een genotvollen avond. Het was reeds na middernacht toen de bijeenkomst gesloten werd. Naar aanleiding van het adres van eigenaars en bewoners van woningen aan den Bisschopsweg brengen B. en W. in herinnering, dat art. 2 der „Bouw verordening", luidt: „Alle erven aan openbare straten of „wegen gelegen, zullen daarvan moeten „worden afgesloten door gemetselde „muren ter hoogte van twee Meters uit „de straat of den weg en ter dikte van „minstens een ijselsteen, of door een op „steenen voet geplaatste ijzeren hek ter „zelfder hoogte. „Met toemming van B. en W. kan „van deze bepaling worden afgeweken." Het verzoek van adressanten is der halve om twee redenen niet voor inwil liging vatbaar: le. Omdat de eigenaar de keus heeft tot het plaatsen óf van een muur öf van een ijzeren hek op steenen voet. De Raad mist derhalve de bevoegdheid tot afscheiding een ijzeren hek voor te schrijven 2e. Omdat aan B. en W. door den Raad de bevoegdheid is gegeven tot eene andere wijze van afsluiting vergunning te verleenen. Van deze bevoegdheid hebben B. en W. gebruik gemaakt, door aan de af deeling Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen vergunning te geven tot wederopzeggens een houten schutting te plaatsen. Het is voor den speeltuin der school noodzakelijk, dat deze goed afgesloten en beschermd voor wind is. Werd dus geen vergunning gegeven voor een houten schutting, dan zou een muur verrezen zijn. Aan de be zwaren van adressanten zou dan even min voldaan zijn. Met het oog op de omgeving meenden B. er W. een houten schutting zonder bezwaar te kunnen toe staan. Op grond van het bovenstaande stel len B. en W. voor, aan adressanten te berichten, dat hun verzoek niet voor in williging vatbaar is. Hoewel bet recht van bestaan der Oranje-Vereeniging én in 1906 én in 1907 voldoende bewezen is, is het lid-zijn der Vereeniging nog verre van algemeen te noemen. Daarom heeft het Bestuur der Ver eeniging voornoemd besloten verschil lende niet-leden, inwoners der gemeente Amersfoort, aan te zoeken als lid toe te treden. Aldus luidt het in een circulaire van de Oranjevereeniging. Het verwondert ons, dat deze vereeniging in een stad als Amersfoort zoo ontzettend veel moeite moet doen om leden te winnen. Waar zij op zulk een uitstekende wijze zorgt voor een gepaste feestviering op nationale feestdagen, zou men zeggen, moet ze steun ondervinden van het overgroote deel der Amersfoortsche bevolking. Dat schijnt echter nog lang niet het geval te zijn. Vandaar dat ook wij nogmaals opwekken deze ver eeniging te steunen door als lid toe te treden. De minimum-contributie be draagt slechts f 0,60 per jaar. Donderdag vergaderde het Nuts departement alhier voor het eerst in het nieuwe gebouw. De opkomst van leden men kon althans nog van leden spreken was zeer gering. Aan de orde kwam in de eerste plaats een door het Bestuur ontworpen pensioenregeling voor de Directrice der Fröbelschool, die met waardeering door de aanwezigen werd ontvangen en goedgekeurd. Behalve een paar opmerkingen van den voor zitter en den secretaris gaf de be schrijvingsbrief voor de algemeene vergadering geen aanleiding tot dis cussie. Als afgevaardigden voor de alg. vergadering werden gekozen de heeren J. L. F. de Meijère en C. J. F. Prins (plaatsvervanger). Op een vraag van een der leden deelde de voorzitter mede, dat de Fröbelschool zich in toenemenden bloei mag ver heugen en het Bestuur uiterst tevreden is over de aanvankelijke resultaten hoewel de kosten natuurlijk bij lange na niet door de schoolgelden worden gedekt. Nadat besloten was nog een circulaire samen te stellen 031 deze nuttige inrichting van onderwijs, onge twijfeld de beste voor voorbereidend onderwijs hier ter stede, nader bij de ouders bekend te maken, werd de vergadering gesloten. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL. Donderdagavond hield de Vereenijing „Amersfoortsche Industrie- en Huishcud- school" een algemeene ledenvergadering in het schoolgebouw, onder voorzitttr- schap van prof. K e n n i n c k, die ie vergadering met de volgende woordai opende Dames en Heeren. Als vice-voorzitte' valt mij weer de eer te beurt de ver gadering te mogen leiden. Ik heet hartelijk welkom en voeg er aanstonds bij, dal het waarschijnlijk wel de laatste maal zal zijn, dat we in een gehuurde omgeving vergaderen. Ik hoop U een volgend maal in ons eigen gebouw op te kunnen roepen. Ik loop zoo wel wat vooruit op bet be langrijke, dat valt te constateeren, maar ik wensch er op te wijzen, dat dit een heugelijke vergadering is, waarin zal blijken, dat in alle opzichten onze school in grooten bloei verkeert. Hierna leest de secretaris de notulen der vergadering van 17 Oct. 1907, die onder dankbetuiging worden goedge keurd. 1. Verslag der Commissie, belast met het nazien der Rekening en Verantwoording. De in de vorige vergadering gekozen commissie bestond uit mej. E. Middel burg, Ds. J. G. Kam en den heer J. D. Reiman. De Voorzitter deelt mede, dat de heer Reiman door ziekte verhinderd was zijn taak te vervullen, maar dat hij met de grootste welwillendheid is ver vangen door den heer J. C. v. d. Meer, die als plaatsvervanger was aangewezen. De commissie brengt bij monde van Ds. J. G. Kam het volgende verslag uit. De commissie tot nazien van de Rekening en Verantwoording heeft haar taak met genoegen volbracht en alles in de beste orde bevonden, waarom ze dan ook adviseert de rekening en ver antwoording onder dankzegging goed te keuren. De commissie brengt den penning meester hulde voor de nauwkeurige boekhouding en dank voor de welwil lende inlichtingen. Dank zij de moeite en volharding van het Bestuur bestaat het vooruitzicht, dat we een eigen gebouw zullen betrekken. We verheugen ons in dat feit en hopen, dat de school in bloei zal toenemen en rijke vruchten zal dragen voor het alge meen welzijn. De Voorzitter dankt voor deze sympathieke uiting, zoo uit het hart ge komen. Verder dankt hij de commissie voor den verrichten arbeid. Hij wijst er op, dat de rekening kon sluiten met een voordeelig saldo, wat niet was verwacht. Door de bijzondere tegemoetkoming van de Gemeente is echter de geheele huur van perceel 25 toegestaan. De inkomsten bedragen in totaal f 14651.33 en de uitgaven f 14645.42. Het batig saldo is alzoo f5.91. De rekeningen verantwoording worden goedgekeurd en de penningmeester onder hartelijke dankbetuiging gedechargeerd. 2. Jaarverslag. De Secretaris brengt het volgende jaarverslag uit. Met niet minder reden dan den vori- gen keer past bij het uitbrengen van hel jaarverslag een opgewekte loon. In het afgeloopen jaar toch zagen wij de plannen voor een nieuw eigen school gebouw werkelijkheid worden, het aantal leden bleef toenemende, het getal der leerlingen eveneens, zoodat wij met de gunstigste verwachtingen het nieuwe jaar zijn ingetreden. 250 leden telt de Vereeniging thans en in 1907 is de school bezocht door 223 leerlingen der afdeeling Industrie- en Huishoudschool en door 97 leerlin gen der afdeeling Fröbelschool. Van de eerstgenoemde categorie be hoorden 68 meisjes tot den dienst bodenstand, 15 huismoeders, 64 kinderen van ambachtslieden, 30 kinderen van kleinhandelaars, 26 kinderen van ambte naren en groothandelaars, 12 kinderen van militairen beneden den rang van officier, 8 kinderen van officieren. Het getal leerlingen van elders heeft in het afgeloopen jaar 11 bedragen. Voor het eerst werden in 1907 door de school vak-getuigschriften uitgereikt, n.l. 3 voor hulp in de huishouding en 1 diploma als linnennaaister. Een schitterende dag in het bestaan der school was de 8ste Juli, toen zij was opengesteld voor de bezichtiging van gereed gemaakt werk der leerlingen en door een 400-tal personen met een bezoek werd vereerd. Men kon toen zien welke resultaten het onderwijs in zijn verschillende ver takkingen gaf en dat da bezoeksters en bezoekers voldaan waren, daarvan strek ten tallooze betuigingen van tevredenheid ten bewijze. Is eenmaal de school in het nieuwe gebouw gevestigd, dan hoopt het bestuur nog eens een soortgelijke bezichtiging te kunnen organiseeren. In het afgeloopen jaar werd een tweetal nieuwe bestuursleden gekozen, nl. de dame» Mevr. B. de PoolRoos en Mevr. Baronesse Schimmelpenninck van der OyeDumonceau, terwijl het bestuur hoopt thans het aantal zijner leden met nog een te zien aangevuld. Het personeel onderging eenige uit breiding, doordat na herhaalde aanvraag van belanghebbende ouders een leerares voor het costuumnaaien bij wijze van proef werd benoemdde proef voldoet aanvankelijk in allen deele, zoodat het bestuur hoopt mej. van Oostveen ook nog voor een volgende periode aan de school te kunnen verbinden. Mej. M. Boekelman, leerares in nuttige en fraaie Randwerken werd voor den tijd van 1 aar vervangen door mejuffr. C. J. W. Tangel, ten einde zich in verschillende u deelen van haar vak aan de Haagsche Industrieschool nog verder te bekwamen. De vrijwillige leerkrachten, behalve de heer A. Bommel, zijne thans alle door bezoldigde vervangen, het bestuur her- denkt met groote waardeering thans nogmaals hun belangrijke diensten aan de school bewezen en houdt zich bij! den heer Bommel nog gaarne ook weer a' voor het nieuwe jaar aanbevolen. Van de toewijding van het onder- wijzend personeel der school kan niet dan met lof worden gewaagd. De kwestie van de huisvesting der school heeft het bestuur een jaar van u drukke werkzaamheid bezorgd. Heeft het getal ledenvergaderingen slechts 3 be- T' dragen, het bestuur had er buitendien nog 19, die voor het meerendeel op de agenda als punt 1 badden het onder- 5 werp„Schoolbouw". Met het Dag. Bestuur der Gemeente u werd langen lijd onderhandeld over de 0 vraag hoe onze Vereeniging op de beste wijze aan een doelmatig ingericht eigen schoolgebouw zou le helpen zijn. Een tijd lang had het den schijn, dat wij misschien van de Gemeente een gebouw verkrijgen konden, dat er voor zou zijn in te richten, plan en teekeningen met bestek waren al in gereedheid gebracht, "f toen wij in Maart de zekerheid ver- u kregen, dat hier niets van komen zou j, en wij op zelf bouwen waren aange- 5 wezen. Doch toen verrees een nieuwe v moeilijkheid zoowel van de zijde van het Dag. Bestuur der Gemeente als van den T kant van het Rijkstoezicht werd bezwaar geopperd tegen het aanhouden der Fröbel- f school door onze Vereeniging. Hierop f dreigde nu nog alles te mislukken, tot g het Nulsdepartement zich bereid toonde ons uit de impasse te helpen en onze q Vereeniging in hare algemeene vergade- 4. ring van 16 Juli 1907 de besluiten nam, n waarbij de Fröbelschool tegen 1 Jan. p 1908 aan het Nut werd overgedragen, e de plannen tot stichting van een eigen ft gebouw aan de Beekesteinsche laan wer- <j den vastgesteld en de financieele regeling b in verband met deze plannen werd aan- p genomen. Intusschen hadden de voorstellen van Burgemeester en Wethouders er toe geleid, dat de Raad in zijn vergadering van 25 Juni '07 de leening en subsidies, door ons aangevraagd toestondde Provinciale Staten hadden 9 Juli daar aanvolgende besloten ons ook de ge vraagde subsidiën voor inrichting en exploitatie toe te kennenwat de Rijks subsidies betreft, die waren ons reeds toegezegd bij de aanneming der staats- begrooting voor 1907. Zoo hadden wij sinds 16 Juli met onzen schoolbouw vasten grond onder de voeten; onze ijverige architect, de 0 heer E. P. J. Smith, had fluks de gewijzigde plannen in teekening en be- stek neergelegd, die de goedkeuring der betrokken autoriteiten wegdroegen. Met 1 Augustus trad onze Inspecteur van het M. O de heer H. J. de Groot af voor de afdeeling Industrie- en Huis houdscholen, om deze over te dragen aan zijn nieuwbeaoemden ambtgenoot dr. P. Fockens. Dat wij ten slotte nog in hoofdzaak onze eerste illusies omtrent den bouw in vei vulling hebben zien treden, danken we voor -een zeer groot gedeelte aan den heer de Groot, wiens belangstelling in ons streven en wiens onverdroten geduld wij steeds in gedachte zullen houden; de welwillendheid tot nu toe van dr. Fockens ondervonden doet ons ook met hem vol vertrouwen verder gaan. Dat het bestuur den meest mogelijken spoed achter de zaken zette, bleek wel uit het feit, dat reeds 24 Augustus de aanbesteding van den bouw der nieuwe school plaats had. Van de 10 inschrijvers was de laagste de firma J. C. van Eijbergen en Zn., aan wie voor f 39585 het werk gegund is geworden. Doordat de aanbestedingssom meeviel, werd be sloten in het gebouw centrale verwar ming en een installatie voor warmwater voorziening aan te brengen. Van stonde aan werd met kracht gebouwdhet bestuur wist maatregelen te treffen, die een rustigen voortgang zooveel mogelijk verzekerden; gebruik van spiritualiën werd buitengesloten. Waren de werklieden krachtens de wet door den aannemer verzekerd, het bestuur ging een billijke ongevallenver zekering aan voor de opzichters in zijn dienst. Reeds op 3 Dec. kon een gedeelte van 't gebouw voor het geven van onderwijs in gebruik worden genomen; het geheel is reeds sinds geruimen tijd water- en glasdicht en wie de nieuwe school ziet, moet erkennen, dat Amers foort een mooi, groot, wel ingericht, degelijk gebouw voor onderwijs rijker is geworden. Van de vijf door ons in de Hendrik van Viandenstraat tot dusver gebezigde gebouwen, No. 13, 15, 17, 19 en 25 vervalt in No. 13 de huur met 1 April 1908, terwijl de andere nog tot 1 Juli 1908 in huur en gebruik zullen blijven. Successievelijk wordt in het eerste halfjaar van 1908 de school naar „Beeke- stein" overgebracht en legen begin Juli

De Eemlander | 1908 | | pagina 2