KANTOORBOEKEN. S. W. MELCHIOR STRENG TOEZICHT MJ W. KROES, BlfSKHO VEÜL Ai>VERTJENTIEN. Stoom Boek- en Kunstdrukkerij BREEDESTRAAT 18—20 TELEFOON No. 62. AMERSFOORT. Alle soorten handelsdrukwerk, als - Nota's - Rekeningen - Quitanties - Briefpapier - Briefkaarten - Enveloppes FABRIEK VAN MET SPECIALE LINIATURE. yj NIEUWSTRAAT 115. 1 Verschenen is het rapport en voor stel van Burgemeester en Wethouders betreffende de verbouwing van het heerenhuis c.a. en van de woning van .den boschbaas op Birkhoven en be treffende de exploitatie van het heeren huis met eenige daarbij gelegen ter reinen. Het rapport der Commissie tot Bij stand in 't beheer van het landgoed luidt als volgt Amersfoort, 19 Febr. 1908. Ter voldoening aan uw verzoek om voorlichting ^betreffende de ter zijde [genoemde onderwerpen hebben wij de 'eer U het volgende te berichten. Op den voorgrond stellende, dat het doel van het Raadsbesluit van 3 Sep tember 1907, No. 310, tot aankoop van Birkhoven» is geweest het ver krijgen van een mooie, boschnjke openbare wandelplaats, mecnen wij, dat deze bedoeling het meest tot haar recht zal komen, indien het bezoek van de bosschen zoo aantrekkelijk mogelijk gemaakt wordt. In hooge Imate kan hiertoe medewerken het aldaar stichten van een goed ingericht koffiehuis, waar wandelaars de gelegen heid vinden te rusten, huisgezinnen met kinderen een vrijen dag of middag kunnen doorbrengen, waar bezoekers van buiten de Gemeente een rustplaats 'j na hunne wandelingen in de bosschen kunnen vinden en waar ook gelegen heid is tot verblijf «en pension» voor hen, die in de schoone bosschen rust of herstel van gezondheid zoeken. Aan gezien het hier betreft een eigendom van de Gemeente, zal op den voorgrond moeten staan, dat de exploitatie in geen enkel opzicht reden tot klagen mag geven en dat het geheel een zoo danig aanzien moet verkrijgen, dat het als 't ware tot een bezoek aan het landgoed uitlokt. Wij meenen, dat wegens deze eischen eene onderhandsche verhuring de voor keur verdient boven een publieke; bij eene publieke verhuring" toch is het bijkans onmogelijk, de eischen te stel len ten opzichte van den persoon van den huurder, waaraan deze moet vol doen, indien hij eene gemeentelijke in richting als deze naar behooren zal exploiteeren. De Commissie heeft zich daarom op ruime schaal gewend tot verschillende personen, die naar haar oordeel in aanmerking kwamen voor een verhuring, met het resultaat, dat zij U het hierbijgaand concept-besluit kan aanbieden, ter toelichting-jwaarvan het volgende diene. Het heerenhuis in zijn tegenwoordi- gen toestand moet belangrijk veranderd worden, indien het op behoorlijke wijze voor het aangegeven doel gebruikt kan worden. De kosten van de noodzake lijke veranderingen worden geraamd op f6139 en bestaan in hoofdzaak in de volgende werkzaamheden het bij bouwen van een 3-tal waranda's, het uitbreken van een muur, ten einde van twee kamers éen groote te maken, het maken van een grooten waterdichten kelder (waarvan de kosten wegens den waterstand zeer hoog zijn), het bij bouwen van privaten met waterdoor spoeling, het verbouwen van eenige kleine vertrekken. Wij zijn van oordeel, dat de boven genoemde werkzaamheden beslist nood zakelijk zijn voor het gebruiken van het heerenhuis als koffiehuis. Voorts achten wij het van veel be- lang, indien de huurder gelegenheid heeft eenige personen „en pension" te houden. Het is toch niet te ontkennen, dat het van vele wisselvallige invloe den afhangt of het bezoek van het koffiehuis zóo groot zal zijn, dat de huurder eene belooning voor zijn ar beid zal ontvangen. Door hem de ge legenheid te geven in den zomer eenige kamers voor het houden van pension beschikbaar te hebben, zal ook aan het bedrijf van den huurder meer vast heid ten grondslag liggen. Hierbij moet worden opgemerkt, dat het ook in 't belang van de Gemeente is, dat de eerste huurder dadelijk in de gelegen heid zij, zijn bedrijf goed in te richten. Het is om deze redenen, dat de com missie U voorstelt, boven de meest oostelijke muur aan den voorgevel de verdieping uit te breiden. In 't geheel zullen dan op de bo venverdieping 5 kamers (waarvan 2 kleine) voor pension geschikt zijn. Het gevolg van deze verbouwing zal tevens zijn, dat het huis een geheel ander aanzien zal verkrijgen. De kosten voor deze uitbreiding worden geraamd op f 1604, welke uitgave wij in alle op zichten verantwoord achten, lettende op de zeer belangrijke verbetering, die hierdoor verkregen wordt. Wij hebben nog overwogen of eene verbouwing op grooter schaal mogelijk is, maar zijn, wegens de hooge kosten, tot eene ontkennende beantwoording gekomen. Onder de huur, zooals deze in het conceptbesluit nader is omschreven, is begrepen een gedeelte van den moes tuin en een kleine weide (gedeeltelijk respectievelijk van deperceelen no. 1741 en 1255). Voor het exploiteeren van het koffiehuis heeft de huurder deze perceelen noodig voor het verbouwen van groenten en het houden van een of meer koeien. Tevens zijn onder de huur begrepen de terreinen (woeste grond) nos. 1598 en 1599. De huurder acht het voor het welslagen zijner onderneming noodzakelijk eveneens de beschikking te hebben over die per ceelen, teneinde aldaar feestelijke bijeen komsten te organiseeren, waardoor zijn inrichting bekend wordt. Wij achten dit inzicht zeer juist; de perceelen brachten aan huur slechts f 24.op, zoodat tegen inwilliging van den wensch van den eventueelen huurder geen be zwaar bestaat. Wat de onder 4 genoemde voor waarde betreft, zij opgemerkt, dat aan den eenen kant het Gemeentebelang meebrengt bet koffiehuis ook des win ters geopend te houden, aan den ande ren, dat het voor den huurder financieel zeer bezwarend is gedurende den ge- heelen winter, ook wanneer er zeer weinig bezoekers komen, hieraan te voldoen. Wij meenen met het onder 4 voorgestelde eene regeling te hebben ontworpen, waarbij met de belangen van beide partijen rekening is gehou den. Wanneer de Gemeente blijft eischen, dat het koffiehuis den geheele winter geopend zij, dan zal hierdoor de huur prijs belangrijk lager gesteld moeten worden. Wij achten het bovendien niet onwaarschijnlijk, dat de huurder, indien volgens ons voorstel een goede gele genheid voor een pension wordt ge maakt, ook logeergasten zal krijgen in den tijd van 15 October tot 15 April, zoodat in dat geval het huis geopend blijft en hiermede het gemeentebelang weer gediend wordt. Nog zij opgemerkt, dat wij met het bepalen van den huurprijs rekening gehouden hebben met de overweging, dat de huurder voor een behoorlijke meubileering moet zorg dragen en dat de inkomsten slechts gedurende een gedeelte van het jaar zullen vloeien en in hooge mate afhankelijk zijn van de weersgesteldheid. Dit in aanmerking genomen, achten wij een huurprijs van f 800 voldoende. De huur wordt bovendien slechts aan gegaan tot 1 Januari 1912. Ook de boschwachterswouing zal een belangrijke verbouwing moeten ondergaan. De woning bestaat nu uit éen flink vertrek, dat evenwel laag van verdieping is (2.65 M.) een keu kentje en een houten aanbouw, waarin gelegenheid is, eenige dieren te stallen. Het dak is niet beschoten en van stroo- dokken voorzien. In aanmerking ne mende, dat de boschbaas in eene wo ning van de Gemeente woont, dat de aard zijner betrekking medebrengt, dat dikwijls bezoekers zijne woning zullen binnentreden, en dat hij meer malen tijdelijke arbeiders onder zijne bevelen zal hebben, achten wij het, na lange discussies en overwegingen noodzakelijk U voor te stellen, deze woning overeenkomstig de aangeboden plannen te doen verbouwen; zij ,zal dan hooger opgetrokken worden (5.15 M.) een betimmerd dak krijgen en drie vertrekken bevatten. De kosten hier van worden geraamd op f 1443. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U in overweging te geven, den Gemeenteraad voor te stellen 10. U te machtigen het heerenhuis met aaohoorigheden en de boschwach- terswoning te doen verbouwen, respec tievelijk voor bedragen van f 7743 en f 1443; 20. het hierbij gaande concept-besluit vast te stellen. De Commissie van Bijstand in het beheer v/h. landgoed «Birkhoven». De Voorzitter, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. B. en W. die zich geheel kunnen ver eenigen met deze beschouwingen en conclusies stellen derhalve den Raa d voor te besluiten T.e verhuren aan de N. V. «Phoenix- Brouwerij», gevestigd te Amersfoort: A. Het heerenhuis met de daaraan gebouwde woning en stalling, gelegen aan den straatweg van Amersfoort naar Soest, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D. No. 1307 B. De perceelen, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D. Nos. 159S en 1599 (met in acht neming van het onder 9 bepaalde), een ge deelte van het perceel, kadastraal be kend Gemeente Amersfoort, Sectie D. No. 125.5, nader aangeduid door de letters A, B, C en D op de hierbij behoorende teekening, een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D. No. 1741nader aangeduid door de letters E, F, G, H, op de hierbij behoorende teekening, benevens het noordelijk ge deelte, ter grootte van ongeveer 1000 M2., van den op het laatst genoemd perceel gelegen moestuin, onder de volgende voorwaarden en bepalingen i°. De huur wordt aangegaan voor den tijd van 3 jaar en 6 maanden, ingaande 1 Juli 1908 en derhalve eindigende 31 December 1911. 2°. De jaarlijksche huurprijs bedraagt f 800deze zal ais volgt ten kantore van den Gemeente-ontvanger betaald worden voor of op 1 September 1908 f200, vóór of op 1 December 1908 f 200 en zoo vervolgens vóór of op den eersten dag van ieder kwar taal f 200. 3°. De Gemeente verbindt zich het onder A genoemde heerenhuis met de daaraan gebouwde woning en stalling te doen verbouwen en restaureeren voor een bedrag van ten minste f 7900. De huurder verbindt zich de uitvoe ring der werkzaamheden, die volgens het voor de verbouwing en restauratie op te maken bestek na 31 Juni 1908 uitgevoerd moet worden, te zullen toe laten volgens de aanwijzingen van den Gemeente-architect, zonder eenige vor dering tegen de Gemeente te hebben wegens het, tengevolge van of in ver band staande met de uitvoering dier werkzaamheden, niet volledig onge stoord genot van het gehuurde. Indien de werkzaamheden, die vol gens het voor de verbouwing en restau ratie op te maken bestek vóór 1 Juli 1908 uitgevoerd moeten zijn, niet vóór dien datum gereed zijn, zal de huurder moeten toestaan, dat deze werkzaam heden alsnog uitgevoerd worden vol gens de aanwijzingen van den Gemeente architect. Voor iederen dag, dat die werkzaamheden later dan 31 Juli 1908 gereed zullen zijn, zal de Gemeente aan den huurder eene schadeloosstelling van f 10 geven. 4°. De huurder verbindt zich het heerenhuis als een koffiehuis te exploi teeren of, ingeval van toepassing van het onder 12 bepaalde, te doen exploi teeren en tevens de gelegenheid open te stellen of, ingeval van toepassing van het onder 12 bepaalde, te doen openstellen, aldaar «en-pension» te ver blijven. Het koffiehuis moet van 15 April tot 15 October voor bezoekers toegan kelijk zijn en van 15 October tot 15 April des Zondags en Zaterdags, of wel des Zondags en Woensdags ter keuze van den huurder van half twee tot 5 uur des namiddags. Indien de huurder ten genoege van Burgemeester en Wethouders aantoont, dat het op vorenstaande dagen en uren toegankelijk stellen van het koffiehuis van 15 October tot 15 April voor hem finaucitele schade veroorzaakt, waar tegen de ontvangsten in den overigen tijd van het jaar niet voldoende op wegen, zullen Burgemeester en Wet houders den huurder van af 15 October 1909 kunnen ontslaan van deze ver plichting. De huurder is verplicht, het geheele huis behoorlijk, in verband met de verplichting tot exploitatie en tot het houden van pension te meubileeren en gemeubileerd te houden of, in geval van toepassing van het onder 12 be paalde, zorg te dragen, dat dit geschiedt. Flet schoonhouden van alle putten en regenbakken komt ten laste van den huurder. 5. De huurder heeft, met uitzonde ring van anderen, het recht op de terreinen, waarvan de Gemeente eige nares is geworden tengevolge van het Raadsbesluit van 3 September 1907, No. 310, tafels en stoelen te plaatsen ten dienste van bezoekers van het koffiehuis en qjeze aldaar etens- en drinkwaren te doen gebruiken. Burge meester en Wethouders hebben het recht, terreinen aan te wijzen, waarop de huurder dit recht niet mag uit oefenen. Door het recht, aan den huurder in de vorige alinea gegeven, wordt even wel geen inbreuk gemaakt op de be voegdheid van Burgemeester en Wet houders, alle door hen wenschelijk geoordeelde werkzaamheden ten op zichte van grond en boomen (onder welke werkzaamheden ook begrepen is het inplanten van gewassen) te doen verrichten. Indien die werkzaamheden in de nabijheid van het heerenhuis zullen uitgevoerd worden, zullen Burgemeester en Wethouders te dien aanzien overleg plegen met den huurder. 6. De Gemeente behoudt de vol ledige bevoegdheid over het zich op de verhuurde perceelen bevindend hout gewas en heeft het recht, indien hout gewas gekapt of gerooid wordt, nieuw houtgewas in te planten. Alle daartoe door Burgemeester en Wethouders noodig geoordeelde han delingen moet de huurder gedoogen. De opbrengst van het houtgewas komt ten bate der Gemeente, 7. De Gemeente heeft het recht op het verhuurde gedeelte van het perceel Sectie D. No 1741, wegen en voet paden te doen aanleggen. De huurder is verplicht de paden op de hem verhuurde perceelen en die, welke gelegen zijn op de terrei nen, waarop hij het recht, bedoeld on der 5, ie alinea, uitoefent iedere week te doen harken en zorg te dragen, dat geen papieren of afval daarop of daar langs blijven liggen en dat deze per ceelen steeds een net aanzien hebben. 8. De huurder mag zonder vergun ning van Burgemeester en Wethouders op de onder b genoemde perceelen geen afscheidingen, getimmerten of gebouwen stellen. 9. De huurder is verplicht de even- tueele huur van een gedeelte van het perceel Sectie D. No. 1598, die de Gemeente van de zijde van de weduwe J. van den Bremer zal dulden, even eens te dulden, zonder deswege op eenige schadevergoeding of recht op huurpenningen aanspraak te kunnen maken. 10. De Gemeente verbindt zich tijdens den duur van dit contract aan geen ander persoon dan aan den huurder of, ingeval van toepassing van het onder 12 bepaalde, aan geen andere persoon dan aan den onderhuurder, toestemming te zullen geven tot ver koop van sterkendrank en alcoholvrijen drank op de terreinen, waarvan de Gemeente eigenares is geworden ten gevolge van het Raadsbesluit van 3 September 1907, No. 310. Indien de Gemeente vóór het eindigen van dit contract een gedeelte dier ter reinen verkoopt, zal zij den kooper en zijn rechtverkrijgenden verplichten zich te verbinden gedurende den duur van dit contract óf zelf op dat terrein óf daarop zich bevindend of te stichten gebouw, geen sterkendrank, alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank of alcoholvrijen drank te ver- koopen of een ander daartoe in de gelegenheid te zullen stellen. 11De Gemeente verbindt zich het onder 2 genoemde huis aan het tele foonnet in de Gemeente Amersfoort te doen aansluiten. De huurder verbindt zich op zijne kosten het huis aan het telefoonnet aangesloten te doen blijven. 12. De huurder is bevoegd, het ge huurde geheel of gedeeltelijk door een ander te doen exploiteeren onder voor waarden, door Burgemeester en Wet houders goed te keuren en onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat hij zelf in alle opzichten verantwoordelijk en aansprakelijk blijft voor de richtige nakoming van dit contract, zoodat ook de betaling der huurpenningen, op de vastgestelde betaaldagen, ten laste blijft van den huurder. Met toestemming van Burgemeester en Wethouders kan hij het onder 5 genoemde recht op den exploitant over dragen. 13. De partijen erkennen de bij het contrait behoorende teekening blijkens hunne daarop geplaatste handteekening, voor echt. 14. De kosten, op de overeenkomst vallende, worden voor de helft door ieder der partijen gedragen. BOUWGROND, ook groote of kleine villa's voor alle beurzen, te koop of te huur, zandgrond, 3 minuten van het centrum van Baarn, billijke prijzen, gemakkelijke betalingscondities. Gezonde ligging, prachtige bosschen, lage belasting slechts pl. m. '/a pCt. inkomsten, 20 opcenten personeel. Goede scholen; H. B. S. en Gymnasium te Amersfoort 10 minuten sporen. Ook enkele ZEER BILLIJKE ACHTERTERREINNEN voor bloemisten of in richtingen die veel ruimte behoeven. Adresvilla «SAN-REMO», Prins Hendriklaan, BAARN. bestaat op het schoonmaken van de groenten, die door mij worden verkocht, uit de HOLLANDSCHE CONSERVENFABRIEK merk «Scheepvaart». Vanaf heden worden weer uitgewogen: FIJNE DOPERWTEN iste soort per pond 15 cent. SPERSIEBOONEN iste soort 15 SNIJBOONEN iste soort 15 SPINAZIE iste soort n ANDIJVIE iste soort 12 SPERSIEBOONEN p. Literbus 27 ct., per 1ji Literbus 17 ct. ZUURKOOL Mainzer 6 cent per pond. Hollandsche 4 Frankforter 7 SPERSIEBOONEN uit het zout p. pond 15 cent. SNIJBOONEN .5 ANDIJVIE .2

De Eemlander | 1908 | | pagina 5