f 1 WEERBERICHT. STADSJNIEUWS. Gemeenteraad. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 25 Februari 1908. Hoogste barometerstand 776.6 m.M. te Hortalaagste 749.6 m.M. te Breslau. Verwachting tot den avond van 26 Februari 1908 Wind Matige tijdelijke krachtige Wes telijke tot N.W. wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbe wolkt, hagel- ot regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 754 m.M. Vorige stand te 12 uur 750 m.M. Thermometerstand te Amersfoort. Hoogste gisteren .F. 52 Laagste hedennacht .F. 32 Hedenmiddag 12 uur .F. 40 in de hoofdstad hebben gewoond, als werklieden te gebruiken. Dat zal onge twijfeld het aanbod van werkkrachten niet onbelangrijk doen slinken, doch vooral verhinderen, dat werkloozen van elders zich door het uitzicht op arbeid in de groote stad laten verleiden om daar heen te trekken. De Middenstandstentoon stelling in 190 9. Naar het Vaderl. verneemt heeft het comité voor de Middenstandstentoonstelling te Amster dam vergaderd met het bestuur van den Middenstandsbond. In deze vergade ring is het besluit lot het opgeven van het tentoonstellingsplan, hetwelk reeds schriftelijk aan het bestuur was mede gedeeld, nader mondeling toegelicht, met het resultaat, dat het bestuur van den Middenstandsbond met het genomen besluit volkomen instemde. Hel comité bood daarna zijn mandaat aan, hetgeen werd aanvaard, behoudens de liquidatie. Deze komt echter zeer spoedig in orde, daar de gemaakte kosten, welke voor den Middenstandsbond komen, slechts f 1500 bedragen. De Midden standstentoonstelling, zooals die in op dracht werd gegeven door hel Leeuwarder congres, wordt dus voorloopig niet ge houden. Echter is hel niet onwaarschijn lijk, dat uit deze mislukte pogingen, andere plannen voortvloeien, voor het houden van partieele of gewestelijke tentoonstellingen. Naar de „Stichtsche Ct." met vrij groote zekerheid meent te weten, zal tot burgemeester van Utrecht worden be noemd mr. A. F. baron Van Lijnden, te 's-Gravenhage, secretaris-generaal aan het departement van binnenlandsche zaken. Zitting van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 Februari igo8 des namiddags half twee. Aanwezig 11 leden. Afwezig de heerenHamers, Joris- sen, Hagedoorn, Van Kalken, en Oos terveen, met kennisgeving en de heer Salomons. Mededeeling wordt gedaan dat zijn ingekomen o. a. de volgende stukken Een schrijven van de Vereeniging „Handel en Nijverheid", luidende als volgt: AaD den Raad der Gemeente Amersfoort. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: De .Vereeniging Handel en Nijver heid", goedgekeurd bij Kon. besluit van 3 Maart 19o2, no. 35, dat bij haar is ingekomen, van de, in de vergadering van 15 Juni 1906 ingestelde Markt-commissie, een antwoord op het nader advies van Burgemeester en Wethouders inzake de maridverbete- ring d.d. 6 Februari 1908, met het verzoek ook dit antwoord aan den Raad door te zenden, aan welk verzoek zij bij deze voldoet. 't Welk doende, Het bestuur van de Vereeniging „Handel en Nijverheid", S. J. van Duinen, Voorzitter. J. van der Wal Kzn., Ie Secretaris. Aan het Bestuur der Vereeniging „Handel en Nijverheid" te Amers foort. Naar aanleiding van het nader advies van Burgemeester en Wethouders dd. 6 Februari j.l. aan den Raad der Ge meente Amersfoort inzake de Marktver- betering doen wij U toekomen een ant woord op bovengemeld schrijven, met beleefd verzoek, ook dit schrijven aan den Gemeenteraad te zenden. Het is onze overtuiging, dat door het vele geschrijf over de marktbeweging de hoofdzaak dreigt te verstikken. Om die reden willen wij slechts de hoofdzaak bespreken. Wij nemen beleefd de vrijheid, ernstig op t.' komen tegen de bewering als zouden wij verbetering van het markt wezen vragen voor aanvoeren die nog niet bestaan. Ter wederlegging van die bewering van Burgemeester en Wethouders willen wij slechts woordelijk releveeren wat wij in onze onderscheidene, aan den Raad gerichte stukken, schreven. I. Onze conclusie pag 11 van ons rapport, dd. 3 Januari 1907, luidt „Concludeerende meenen wij te mogen zeggen „dat verbetering van de marktplaatsen in het belang zal blijken van het markt verkeer te Amersfoort en daardoor in het voordeel van de Gemeente in haar geheel „dat verbetering van de marktplaatsen mogelijk is ook voot een Gemeente als Amersfoort. Immers volgens de hierboven meegedeelde Begrootingen zal noodig zijn voor de geheele uitvoering van ons plan een bedrag vanf30.000 terwijl volgens hoogst matige ra ming de inkomsten uit het marktgeld, ook zonder dat het marktverkeer toeneemt, zullen bedragenf 3.350 „Een bate van f 3350 per jaar dekt dus ruim de rente en aflossing van het kapitaal en de meederere kosten van inning en toezichl, noodig voor de zoo dringend gewenschte verbeteringen." II. Bijlage B, d.d. 8 April 1907, be- hoorende bij het request aan den Raad der Gemeente Amersfoort van 12 April 1907, luidende om.: „Voorts zegt de Kamer, dat door .Handel en Nijverheid" gerekend wordt op producten, die er nog niet zijn en waarvan het onzeker is, dat zij hier ooit geproduceerd zullen worden". .Deze bewering is onjuist. „Onze berekeningen op pag. 10, zijn genomen naar den bestaanden toestand, dus berekend naar de producten die reeds worden aangevoerd". Door aanhaling slechts van het boven staande meenen wij, dat het iedereen duidelijk zal zijn, dat Burgemeester en Wethouders van een onjuiste stelling uitgaan. Waar Burgemeester en Wethouders beweren, dat de Hof als ruim, onbe bouwd plein vooral voor volksfeesten, jaarmarkt, enz. behouden moet blijven, wenschen wij deze vraag te stellen Waarom is dan de muziektent van den Hof naar elders verplaatst? Wat de jaarmarkt (of kennis) betreft, verwijzen wij opnieuw naar ons rapport dd. 3 Januari 1907, waar wij lezen op pag. 6: ,Op de door ons aangegeven wijze zou aan de Noordoost-, Zuidoost- en Zuidwestzijde een weg vrijblijven van 10 M. breedte en op het achter gelegen gedeelte (Noordwestzijde) luistert wel gij, die de Gemeente-financiën be heert zou ruimte blijven voor de veel gevende, maar toch nog meer nemende stoom-caroussel. „Uit dezen laatsten zin zal het U duidelijk zijn dat wij de kermis of, juister gezegd, de opbrengst der staan plaats van tenten en kramen gedurende de jaarmarkt niet uit het oog heb ben verloren. „Een staanplaats voor de stoom- caroussel wezen wij reeds aanop Appelmarkt en Groenmarkt kunnen andere inrichtingen, die wat meer ruimte behoeven, worden geplaatst; langs de markthallen, op het Havik en de Var- kensmarkt, kramen en tentjes, enz. enz. „Omdat een paar jaar geleden door den Gemeenteraad is besloten tot dis locatie der kermis, werken wij dit be sluit door de voorgestelde regeling in de hand". Omtrent ons voorstel tot heffing van zeer minieme marktgelden zijn wij zoo vrij op te merken, dat, waar Burge meester en Wethouders bezwaren hebben, omdat plaatselijke toestanden het belet ten, zij in gebreke blijven daarvoor eenig bewijs te leveren of dien toestand eenig- zins nader aan te duiden. Ten slotte vermeenen wij in herinne ring te mogen brengen, dat in de Memorie van toelichting van ons markt rapport niet wordt gezegd, dat de tuin bouw hier slaapt, maar wel„de tuin bouw in uitgebreiden zin." Hiermede bedoelen wij het bedrijf, zooals dit thans o.m. in het Westland wordt uitgeoefend. Waar wij in ons rapport zeggen, dat de verkoopplaats voor de groenten hier niet beartwoordt aan de tegenwoordige behoefte, m. a. w. dat in den drukken tijd hier nu reeds ruimte te kort komt, waardoor te middernacht de plaatsen reeds worden bezet, geeft dit duidelijk aan, dat door ons verbetering wordt gevraagd van de marktplaats ten behoeve van producten die nu reeds worden aangevoerd. De Markt-commissie J. van der Wal Kzn, Voorzitter. Johs. van der Meiden, Secretaris. Amersfoort, 20 Februari 1908. Een schrijven van den len secretaris van den Bond van Fanfarecorpsen in Utrecht, om te mogen beschikken over een gedeelte van het plantsoen en over den muziektent. Wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Een verzoek van den heer Stokvis, leeraar aan het Gymnasium en de H. B. S. om met 1 Mei ontslagen te worden wegens zijn benoeming tot leeraar bij het M.-O. in Ned. Indiê. In handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Eerst wordt overgegaan tot de be noeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere school tweede soort tvac. Stuurman). De voordracht bestaat uit de heeren 1. K. Westerbeek te Epe. 2. J. Bergmans te Borger. 3. J. van 't Slot te Hulshorst. Benoemd wordt met 9 stemmen de heer Westerbeek. Daarna wordt aangenomen het voor stel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de rekening en verantwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1907. De raadsleden, tevens leden van de Kamer van Koophandel, blijven buiten stemming. Aan de orde is het voorstel van B. en W. betreffende een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Leiden aangaande eenheid van tijd. B. en W. stellen voor een adres van adhaesie in te zenden en zich buiten de vraag te houden welke tijdrekening het meest gewenscht is. Zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Hierop volgt het rapport en voorstel van B. en W. betreffende eene adhaesie betuiging inzake de tot standkoming van een kanaal door de Geldersche vallei. B. en W. stellen voor een adres te zenden aan de Koningin, ondersteunende het verzoek van het Comité. De heer Visser: Ik zou niet alleen adhaesie willen betuigen, maar ook een woord van dank willen brengen aan de Commissie, die zich heeft bezig gehouden met een werk, dat van zoo groot belang is, en in 't bijzonder aan den heer Barchman Wuytiers, en ik hoop dat de Commissie succes zal heb ben op haar pogen en dat H. M. spoedig de hand moge zetten onder een ontwerp van zoo groot belang. Mag ik aannemen dat ik dit zeggende, heb gesproken in den geest van den Raad {Applaus) De Voorzitter: Ik hoop ook dat de zaak succes zal hebben en kan alvast meêdeelen dat de stukken reeds zijn verzonden aan de hoofdbesturen der waterschappen in Gelderland en Utrecht. Ik dank den heer Visser voor de woor den door hem gesproken en de heeren raadsleden voor de betoonde instemming. Het voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aangenomen wordt daarop een voorstel van B. en W. tot betaling uit het artikel voor onvoorziene uitga ven (kosten kanaal) dienst 1908. De gemeente zal f 25 bijdragen. De kosten bedragen in 't geheel f 162.50 en worden gedragen door de gemeenten, die er belang bij hebben. Zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Daarna komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting (jaarwedde van den Burgemeester) dienst 1908. Zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Hierop volgt het voorstel van B. en W. betreffende restauratie van schilderijen in het Raadhuis. De heer Heyligers: Ik zou den burgemeester willen bedanken voor de wijze, waarop hij de gemeentekas in deze is tegemoet gekomen. (Ap plaus). De voorzitter dankt den heer Heyligers, waarop het voorstel z. h. st. wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot be taling uit het artikel voor onvoorziene uitgaven (kosten overname van grond aan de Puntenburgerlaan) dienst 1907, wordt goedgekeurd. Thans is aan de orde het rapport en voorstel van, B. en W. betreffend verbouwing van het heerenhuis c. a. en van de boschwachterswoning op Birkhoven en betreffende de exploitatie van het heerenhuis met eenige daarbij gelegen terreinen. Rapport en voorstel komen in extenso voor in het bijvoegsel van ons vorig nummer. De heervanDuinen: Mijnheer de Voorzitter, ik zou in overweging willen geven dit punt uit te stellen. In de eerste plaats hebben m. i. de raadsleden te weinig tijd gehad om zich van de zaak op de hoogte te stellen. Bovendien kan ik mij in vele opzichten niet vereenigen met hetgeen de Commissie voorstelt. Wel breng ik gaarne hulde aan haar arbeid en zij heeft er misschien van gemaakt, wat er van te maken is. Maar met al de veranderingen, die zij voorstelt, meen ik toch, dat het gebouw gebreken blijven aankleven, die later gevoeld zullen worden. De keuken is op een plaats, die omgeven is door privaten en urinoirs. Dan vind ik het bezwarend dat er gelegenheid voor pension zal worden gemaakt op de bovenverdie ping. Het is voor lieden die en pension zijn nooit pleizierig boven te zitten als er feestjes beneden zijn. De com missie is van het standpunt uitgegaan, dat het noodzakelijk is, dat het hee renhuis verbouwd moet worden. Maar voor dezelfde kosten kan men in het bosch iets plaatsen. Tot nu toe hebben wij voor muziek uitvoeringen ongeschikte plaatsen ge had, kunnen die misschien in het bosch worden gehouden Daarover zou ook gedacht kunnen worden. Wanneer ik dat alles bij elkander neem, meen ik niet verantwoord te zijn, als ik nu terstond vóór of tegen het voorstel zou stemmen, temeer daar «de Eem- lander» over deze zaak een prijsvraag heeft uitgeschreven. Het is toch mogelijk dat in de ant woorden, die hierop zijn ingekomen, het een en ander voorkomt, waarmee men zijn voordeel zal kunnen doen. Ik geloof ook, dat men uit deferentie voor dit blad, de zaak moet aanhouden, daar de uitslag binnenkort bekend kan zijn. De heer Gerritsen: Ik onder schrijf volkomen hetgeen de heer van Duinen heeft gezegdik vind ook, dat wij te weinig tijd hebben gehad om de zaak behoorlijk te overwegen. Ook geloof ik, dat uitstel noodzakelijk zal zijn met het oog op de onvoltaiiigheid van den Raad. Ik gevoel zeer goed, dat dit voorstel bestrijding zal vinden bij hen, die meenen, dat het hoog tijd wordt om met de exploitatie te beginnen. Maar men bedenke wel, dat men maar één keer een proef kan nemen wanneer die proef mislukt is het voor goed uit. En die proef zal der gemeente een 8 a 9 duizend gul den kosten. Ik kan de verantwoorde lijkheid voor een thans reeds te nemen besluit niet aanvaarden. Als ik wel heb, zijn er op de prijs vraag van «de Eemlauder» zeven ant woorden ingekomen en moet er in die antwoorden het een en ander voor komen, waarmee B. en W. en de Commissie hun voerdeel zullen kunnen doen. Het heeft mij ook getroffen, dat er hoegenaamd geen tarief is vastgesteld. Als minder bevoorrechten daar naar toe gaan, dan zijn zij totaal overgeleverd aan den exploitantalleen deze mag daar verkoopen. In andere gemeenten zijn in de wandelparken allerlei kleine gelegenheden om melk en limonade te krijgen. Maar ik kan wel uitscheiden met het opsommen van alle bezwaren, want het is mijn bedoeling den Raad voor te stellen in te gaan op het voor stel van den heer Van Duinen. De heer P1 omp: De Commissie heeft niet alles kunnen doen, wat zij wel had willen doenzij heeft zich de vraag gesteld „hoe kunnen wij goede huur maken en tegelijkertijddezaaklevens- vatbaar maken." Nuspreken de heeren van de prijsvraag. Ik ben een voorstander van licht, maar dan had men ook moe ten zorgen, dat die antwoorden op tijd klaar waren. Dan had men aan B. en W., desnoods in het geheim een en ander kunnen meêdeelen. Waarom heeft de jury dan geen haast gemaakt? De Commissie heeft wel haast gemaakt, om dat de tijd dringt. Als we niet met 1 Juni klaar zijn, dan is de zaak voor dit seizoen weer verkeken. Nu wil ik wel gelooven, dat het een en ander uit de antwoorden op de prijsvraag nuttig zal kunnen zijn, maar de vraag die ons hier bezig houdt, is of het gebouw moet veranderd worden of niet. Eigen exploi tatie heeft de commissie niet aangedurfd. Een onderzoek heeft geleerd, dat con trole bijna niet mogelijk is, en de zaak moet dan worden overgedragen aan derden. En nu kan er verschil van ge voelen bestaan, maar ik geloof niet dat ik me eig te? hel hel kt adi het goedkooper zal kunnen geschieden1 Wanneer het gebouw dat er staat voo; heerenhuis in orde gemaakt zou moetei worden, zou dat zeer veel kosten. Hel bevat te weinig ruimte om er een family in te huisvesten. En men kan toch nieï volstaan met een tent in het bosch t> bouwen. Mijn overtuiging is, dat hei gebouw moet staan, waar het staat aan den grooten weg. Als men een ten in het bosch zet, geeft dit maar aanleil _0 ding tot vernieling van het bosch. Dt persoon, die voor de exploitatie zalzor- gen, heeft de terreinen erbij gekregen,! n0 die voor sportterrein geschikt zijn. on De heer Gerritsen: Het spijs, ce' me dat de heer Plomp mij niet over tuigd heeft. Hij zet de zaak echter op de ziju kop. Niet de jury had bij de com Tl missie moeten komen om te vragen wanneer moeten de antwoorden inge- g< komen zijn, maar deze had aan de jury to kunnen vragen, wanneer zouden de de antwoorden er kunnen zijn Wij hebben (Sl slechts 24 uur den tijd gehad om ons op de hoogte te stellen en nu ik weet, dat aan een der bladen een zeer be- langrijk artikel over deze zaak is aan- w geboden dat echter niet kon worden „v geplaatst, omdat er geen courant ver- scheen meen ik, dat men verkeerd jje zal doen, nu eene beslissing te nemen. De heer v. Duinen: Na al het geen ik gehoord heb, ben ik ook niet' pt overtuigd. De tijd van voorbereiding ec is te kort geweest. Wij doen een eersten vi stap en die kan beslissend zijn. te De heer Veis Heyn:Ik heb vt met veel belangstelling kennis genomen hi van het werk der commissie, die een ui moeilijke taak heeft gehad. Het voor- vi stel voldoet m. i. aan zeer bescheiden eischen. Ook ik geloof niet, dat er een ander punt voor het huis zou kunnen Jc worden aangewezen. Als ik zie hoe de B' verbouwing heeft plaats gehad, geloof 8' ik ook dat die goed is. Als we het 01 voorstel van de heeren Gerritsen env. zc Duinen aannemen, komen we dan niet sc in conflict met den pachter? En zal dat niet uitloopen op schade voor de gemeente De heer Plomp: Hoe de com missie tot al deze plannen gekomen is, dat kan men hier niet in het publiek bespreken, dat acht ik minder wen- schelijk. Mochten de raadsleden het echter willen weten, dan zou ik willen voorstellen de deuren te sluite.i. De heer Gerritsen: Ik onder steun het voorstel. De vergadering gaat over in eene besloten zitting. Na heropening der openbare vergade- dering zegt de heer Gerritsen: Mijnheer de Voorzitter, na de inlichtin gen, die ik in de besloten zitting heb gekregen, zal ik gaarne voor het voor- jtel van B. en W. stemmen. Het voorstel wordt daarop aangeno- v men met 10 stemmen. Tegen de heer g Van Duinen. 1 Het voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting, in verband met hun I voorstel van 20 Februari 1908 No. 248 betreffende Birkhoven wordt zonder j hoofdelijke stemming aangenomen. In behandeling komt thans het voorstel van B. en W. betreffende het verleenen van verlof aan den Directeur der H. B. S. I Dit verlof zal zijn voor den tijd van zes weken, van 10 Febr. tot 23 Maart. Goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. tot ver- lenging van het verlof verleend aan den onderwijzer A. M. van den Broek wordt Dit verlof zal zijn van 1 Maart tot 1 Mei. Zonder hoofdelijke stemming goed- gekeurd terwijl B. en W. gemachtigd worden tot tijdelijke voorziening. Aan de orde is thans het voorstel j en rapport van B. en W. op een ver zoek van M. Uyldert o. a. betreffende het snoeien van boomen op den Zuid singel. B. en W. stellen voor aan adressanten te berichten, dat te zijner tijd aan het verzoek zal worden voldaan, zonder dat echter de boomen van hun eigenaardige schoonheid zullen worden beroofd. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Daarop komt in behandeling het rapport en voorstel van B. en W. be- I treffende een adres van H. Niezen e. a. ter zake van het plaatsen van een houten schutting aan den Bis- schopsweg. De heer Ruys: Het heeft mij bevreemd, dat B. en W. geen rekening hebben gehouden met het verzoek van adressanten. Die waren toch de eersten. Eerst later is verzocht een schutting t» plaatsen, die toen reeds gedeeltelijk klaar was. D e h e e r V i s s e rZij die een af scheiding maken hebben het recht een muur te bouwen. Maar B. en W. heb ben gemeend de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen niet op kosten te moeten jagen. De heer Kroes: B. en W. heb ben eenvoudig gebruik gemaakt van hun recht. Met het oog op de fraaiheid zou

De Eemlander | 1908 | | pagina 2