Uit de Omgeving. SPORT. Rechtszaken. ALLERLEI. Laatste Berichten. ADYERTENTIËN. ik meer voor een hek zijn geweest, maar men moet ook rekening houden met de eigenaars. Ik zelf zou bezwaar hebben tegen een hek aan de straat. De heer Visser: Wij kunnen met het oog op art. 2 der verordening geen hek voorschrijven. We hadden dus niet kunnen voldoen aan het verzoek van adressanten. i Het voorstel wordt daarop z. h. st. goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot be noeming van een commissie inzake onbewoonbaarverklaring van het per ceel gelegen aan de Hellestraat No. 2. Op voorstel van den voorzitter wor den in deze commissie benoemd de heeren Tromp v. Holst, Kroes en Salomons. Daarna wordt zonder discussie aan genomen het voorstel van B, en W. tot het geven van eervol ontslag aan de onderwijzeres J. M. E. van Eek (school ze soort Hellestraat). Daarna wordt de vergadering gesloten. De le luitenant J. H. van Reede wordt 1 Mei ontheven van zijne deta cheering aan de rijschool alhier en wordt geplaats bij het le Reg. Veld. Artillerie te Utrecht. Iemand uit Amersfoort vond op het perron van het Centraalstation te Utrecht, eene met diamanten bezette broche, van vr(j groote waarde. Bij zijn terugkomst te Amersfoort deponeerde hij het ge vondene op het politiebureau, waar het heden door de eigenares, mevr. Verloop uit de Bildt is afgehaald. De eerlijke vinder kreeg eene ruime belooning. m Hedenmiddag viel een elfjarige jongeH al spelende te water in de beek nabij de Heerenstraat.j Eenige voorbij gangers schoten aanstonds toe en haalden ons vriendje weer spoedig op het drooge, zoodat hij met een nat pak en den schrik er af kwam. Eindelijk schijnt het er dan toch van te zullen komen, dat de naar Ede overgeplaatste batterij van de veld-artil- lerie, onder bevel van kapitein G. C. Preuyt, ook daarheen zal vertrekken. Naar men ons tenminste voor vast mee deelt zal de batterij a.s. Zaterdag van hier naar Ede worden overgeplaast. De ritmeester A. G. M. J. baron van Oldenneel, directeur der rij- en hoefsmidschool te Amersfoort, en de le luit. E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, van het le reg. huzaren, worden dezer dagen be- vorderd resp. tot majoor en tot rit- meester. In den nacht van Zaterdag op Zondag is zekere A. H. S. ter zake - van dronkenschap in verzekerde bewaring gesteld. Daar S. daarmee niet erg inge nomen bleek, verzette hij zich nog al heftig, zoodat hij ook daarvoor een proces-verbaal opliep. 1 Vrijdag wordt in het Valkje de jaarvergadering van de Roomsch Katho lieke Onderwijzersvereeniging St. Lu- buïnes gehouden. Er zal ook een feestelijke bijeenkomst worden gehouden waarin de bekende declamator P. H. Lamberts zal optreden. 1 Zondag 1 Maart wordt voor de leden der Toynbeeverecniging Ons Huis een soiree gegeven in het Valkje. Het zeer afwisselende programma bevat i tooneelstukjes, zang en muziek. Hetbe- looft een mooie avond te zullen worden. De heer T. van Daal heeft ontslag genomen als diaken der Ned. Herv. Ge meente alhier. Hedenmiddag even 2 uur wist een paard van de bereden wapens uit een der manéges te ontsnappen. In blinde vaart holde de rossinant door het plantsoen en kwam daar op onzachte wijze met een boom in aan raking. Tenslotte zette het dier koers naar de Muurhuizen bjj de R. K. Meis jesschool en sprong aldaar pardoes in het raam van den sigarenhandelaar van Raaij, welk raam nagenoeg vernield werd. Vrij hevig bloedend werd de vluchteling, die oogenschijnlijk weinig letsel bekomen had, door inmiddels toe geschoten militairen naar de ziekenstal geleid. .JUBAL" Na Zondagavond voor een overvolle zaal een goedgeslaagd Volksconcert te hebben gegeven, met medewerking van de heeren L. v. B. en S., die het pro gramma opluisterden met eenige zeer in den smaak vallende voordrachten, werd gisterenavond een concert gegeven voor leden en donateurs van „Jubal." Al was de zaal van „Amicitia" niet zoo propvol als Zondag, toch had het orkest een vrij talrijk auditorium. Onder de aanwezigen merkten we op den burge meester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, beschermheer van .Jubal". Het programma bestond uit acht goed fekozen nummers. De door den directeur {ecomponeerden „Kolonel van Hoek" narsch, werd vlot gespeeld en ook het daaropvolgend Allegretto uit de 11e sym- 1 phonie van Haydn klonk heel goed. Van de na de pauze ten gehoore gebrachte nummers voldeed ons de Menuet uit de reeds bovengenoemde symphonie 7an Haydn het best. Het ,Ave Verum" van Mozart, „Gross- mütterchen" van Langer en de .Piz zicato Gavotte" van Latann werden uit gevoerd door een quartet, dat hoewel niet altijd voldeed aan de zoo strenge eischen van het samenspel, toch een aardig blijk gaf van de goede muzikale krachten waarover „Jubal" beschikt. De „Pizzicato Gavotte" scheen zeer in den smaak te vallen en moest dan ook gebisseerd worden. We hopen, dat de vereeniging „Jubal" onder leiding van den verdienstelijken directeur, den heer G. Bikkers, nog vele goede concerten in Amersfoort moge geven en dat het bij de uitvoeringen in deze, ook excelsior mag zijn. v. H. Naar het A. D. meldt worden ernstig pogingen in 't werk gesteld te dezer stede een christ. hist, kiesvereeni- ging op te richten. Vrjjdag a.s. houdt de Ambachts school een ledenvergadering, des avonds half negen in het schoolgebouw. Op de agenda komen voor de volgende punten 1. Verslag Commissie tot nazien van de Rekening en Verantwoording. 2. Jaarverslag, 3. Mededeelingen. KAMER VAN KOOPHANDEL. Zaterdagavond hield de Kamer van Koophandel en fabrieken haar 142ste vergadering ten Raadhuize, onder voor zitterschap van den heer J. Ger. Kleber. Na opening door de voorzitter leest de secretaris de notulen der vorige ver gadering. De heer v. Dam maakt de op merking, dat hij bij de kwestie der ver hooging van de vrachttarieven gezegd heeft dat de meerdere opbrengst 50% van het dividend bedraagt, maar niet dat het dividend 50% hooger er door werd. Na het aanbrengen van deze wijziging worden de notulen goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat hij in zijn kwaliteit als voorzitter der Kamer een kennisgeving heeft ontvaHgen van het overlijden van den heer H. A. van Beuningen, in leven voorzitter der Kamer te Utrecht. Hij vertrouwt in den geest der leden gehandeld te hebben, deze kennisgeving met een schrijven van rouwbeklag te hebben beantwoord. Ingekomen zijn 1. Een kennisgeving van de oprich ting van de Kamer van Koophandel te Vlaardingen met de mededeeling dat het Bestuur gekozen is en het verzoek om toezending van het jaarverslag en alle stukken die van belang voor de Kamer worden geacht. Voor kennisgeving aangenomen, terwijl de secretaris voor toezending der ge vraagde stukken zal zorgen. 2. Een verzoek van de firma v. d. Graaff Co. om toezending van het jaarverslag. Zal aan voldaan worden. 3. Een kennisgeving van de Vereeni ging van Ned. Werkgevers en vertegen woordigers van de Werkgevers-risicobank, meldende de ontvangst van het schrijven omtrent ondersteuning der motie. 4. Het nader adres van de Vereeni ging „Handel en Nijverheid" omtrent marktverbetering. De voorzitter zegt dat het een bloote kennisgeving is, dat het adres aan den Raad is verzonden. Hij gelooft niet, dat er nieuwe gezichtspunten zich hebben opgedaan, waarom hij voorstelt het voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. 5. Van de Internationale Tentoon stelling van Eiectriciteit-beweging te Marseille in 1908, de voorwaarden, rege lingen, comité enz., kortom alles wat op de tentoonstelling betrekking heeft. Voor belanghebbenden ligt dit schrijven ter inzage bij den secretaris. 6. Van den Bond van Ned. Graan- en Zaad- Importeurs te Rotterdam be richt van de oprichting van den Bond benevens een omschrijving van het doel, nl. de bescherming van de belangen en rechten van Graan- en Zaad-Importeurs Voor kennisgeving aangenomen. 7. Een adres van de Kamer te Leiden inzake eenheid van tijd. De voorzitter zegt dat de Kamer zich daar al in een vroegere vergadering voor heeft uitgesproken. Waar nu in het adres van Leiden wordt gezegd dat Amersfoort zich heeft uitgesproken voor Amster- damschen tijd, is dit echter niet juist. De Kamer heeft zich uitgesproken voor eenheid van tijd zonder meer. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Van de Kamers te Rotterdam en Utrecht antwoorden op het schrijven inzake stationskosten. Rotterdam heeft het schrijven voor kennisgeving aaBgenomen, omdat bij onderzoek gebleken is, dat althans for meel op tijd te voren de publicatie der verhooging heeft plaats gehad. Utrecht heeft een commissie benoemd teneinde de tarieven na te gaan en te vergelijken met de vorige. Daar de ver hoogingen op de gewone wijze zijn op gemaakt, gelooft Utrecht echter ook, dat er niet zoo gauw verandering in zal komen. De voorzitter vindt het het best de zaak voorloopig aan te houden en het bestuur diligent te verklaren, zoodat, als alle berichten zijn ingekomen, nadere stappen kunnen worden gedaan. Aldus besloten. 9. Vaststelling van een adres aan H. M. de Koningin ter ondersteuning van het bekende adres inzake het kanaal door de Geldersche vallei. De voorzitter zegt dat alle leden het wel er over eens zullen zijn, dat het zaak is dit adres warm te ondersteunen. Met algemeene stemmen wordt be sloten een adhaesieadres te zenden. Daar het Bestuur dit wel verwachtte, heeft het al een concept adres opgesteld dat, nadat het door den secretaris is voorgelezen, met algemeene stemmen wordt vastgesteld. De voorzitter zegt, dat hel Bestuur ter oore is gekomen, dat bij de zomerdienstregeling eenige treinen zullen veranderd worden in D-treinen, wat den reizigers het genoegen zal verschaffen bij te mogen passen. Vóór 6 Maart kunnen bezwaren worden ingediend. Het komt het Bestuur voor, dat het wel zaak is hiertegen op te komen. Daarom zou de voorzitter het het beste vinden zich in verbinding te stellen met andere Kamers aan de lijn, bijv. Apeldoorn en Deventer, om dan gezamenlijk te werken. De heer Van Dam wijst er op, dat er geen tijd is te verspelen. Als eerst aan de andere kamers wordt ge schreven, zal het te lang duren. Daarom vindt hij het beter zelf de bezwaren in te dienen en dan daarvan kennisgeving te doen aan de andere kamers met verzoek tot ondersteuning. De voorzitter heef', hier niets tegen en stelt voor de zaak aan het Bestuur over te laten opdat dat verder zal kunnen handelen. Aldus besloten. Hierna wordt de vergadering gesloten. SOEST. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 Maart, benoemd tot adjunct-com mies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, mr. L. W. F. M. Lasonder, alhier. BAARN. Te Eemnes is een landbouwer, die boomen uit het water haalde voor over gevallen en verdronken. De man, die een weduwe met vier kinderen na laat, leed aan toevallen. QUICK IID. O. S. I 0-4. De jongere Rooden leiden niet meer Hè, wat heerlijk en aanmoedigend toch voor diegenen van het tweede elftal, die steeds met reusachtig vuur en geestdrift voor het elftal gespeeld hebben, Zondagmorgen te hooren, dat niet een tweede, maar ongeveer derde elftal naar Utrecht ging om het a.s. kampioenschap (1) te halen. Enkele spelers waren plotseling verkouden ge worden, konden onmogelijk meespelen (wel naar het Leusderveld wandelen), zoodat zeven, zegge zeven derde elftal- menschen de plaatsen van anderen moesten innemen. Na een reeks schitterende overwin ningen behaald te hebben, moesten de Rooden het tegen het zoo zwakke D. O. S. afleggen. Er is echter met eere verloren, alle elf spelers hebben van de eerste tot de laatste minuut met de grootste volharding gestreden en ware Versluys niet zoo ongelukkig geweest, zeker had men dan een lagere score gezien zoo niet een gelijk spel, al was het alleen maar om het feit, dat over het geheel de Rooden de meerderen waren. De voorhoede echter, waarin slechts twee uit het tweede meespeelden, deed wel, zooals reeds gezegd is, enorm haar best, maar de drie derde- elftallers waren te ongeoefend en te licht om te scoren. Had slechts Veen- huyzen hier geslaan, ongetwijfeld was de zege aan de Rooden geweest. Laatst genoemde heer was echter pas hersteld van eea zware verkoudheid en kon dus met de beste wil ter wereld niet mee gaan! I! Het is wel treurig! Ondertus- schen, jongere Rooden, er is nog maar één uitkomst, de beide volgende wed strijden (tegen H. V. C. en U. V. V. II moeten en zullen gewonnen wor den. QUICK I—U. D. I 1—5. De Deventenaren bijna kampioen. Het was me een toestandje wel 1.1. Zondag op de Leusderhei. De Amers- foorters waren waarschijnlijk een ietwat pedant over de schitterende nederlaag tegen G. V. C., want ze speelden over het algemeen bijzonder laksch (behalve de Stoppelaar) waartegen het geestdrif tig en prachtig spel van U. D. bijzonder afstak. Wat niet een schitterend spel toonde ons de Roodwitte (Deventersche) voorhoede met de welbekende gebroe ders Pluim, terwijl het spel van Moltzer en Kok ook ons deden watertanden. Om lf uur wordt begonnen: U. D. volledig en Quick met 1 of 2 invallers. Al vrij snel na den aftrap, scoort U. D. no. 1 uit een strafschop (1—0). Door den ontzeil enden orkaan bleven ze ver reweg in de meerderheid, maar Quicks verdediging verwerkt alles, vooral Van Goethem redt op enkele oogenblikken buitengewoon mooi, Moltzer c.s. blijft echter z'n voorhoedemannetjes voeden en een kwartier voor rust worden de onophoudelijke aanvallen van U. D. be loond met een 2e doelpunt, snel opgevolgd door een derde en een vierde (4—0). Rust. Het spel was na rust meer verdeeld, wel wilde Quick overrompelen, maar de hechte verdediging van U. D. zendt alles .zurück" en daarbij komt nog, dat de anders zoo beroemde Roode linkervleugel, bijzonder slecht was en niets, hoegenaamd niets uitvoerde. Niettegenstaande den ontzettenden storm, wist U. D. toch, prachtig samenspelend, het Quickdoel te naderen, Flippie door staat nog menig bang minuutje, maar tot scoren komt het toch. De Stoppelaar redt gelukkig nog een ietwat de eer, door na eea mooien rush, prachtig te scoren (4—1). Nog vinden de Deventaren het niet genoegvoor de 5e maal wordt Quicks doel doorboord (51). Bij Quick waren bijzonder goed: Stoppelaar, Van Goethem, Van Goor, (Werken als een paard!) en van tijd tot tijd ook de backs; bijzonder slecht waren Gentis en Muys. Bij U. D. bijna alles goed, vooral de reeds genoemde spelers. TIJDELIJKE DIENSTEN VAN ONDERWIJZERS. Zooals men zich wellicht zal herin neren is er in het begin van bet vorig jaar in onzen Gemeenteraad gediscus sieerd over de vraag, of een onderwijzer ingevolge onze verordening tot regeling der jaarwedden vaa onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs alhier, aanspraak makende op verhooging van salaris wegens zeker aantal dienstjaren, daarvoor in aanmerking mag brengen den tijd gedurende welken hij belast is geweest met tijdelijke waarneming bij vacature. Verschillende leden meenden toen, dat op gronden van billijkheid en recht, deze vraag bevestigend moest worden beantwoord. Ze haalden daarbij als voorbeeld tevens aan, dat de rechtbank van Rotterdam met betrekking tot een onderwijzer te Schiedam de vraag even eens toestemmend had beantwoord. De wethouder Gelosse waarschuwde toen, dat een uitspraak van de recht bank te Rotterdam nog geen arrest van den Hoogen Raad was. In het Maandag j.l. verschenen „Week blad van het Recht" nu komt het arrest van den Hoogen Raad in deze zelfde quaestie van den onderwijzer uit Schiedam voor. Daarbij is de Rechtbank te Rotterdam in het ongelijk gesteld. De Hooge Raad overwoog o.a. dat het recht van den onderwijzer op periodieke verhooging is toegekend en, voor zoover betreft de minima, geregeld bij art. 26 der wet tot regeling van het lager onderwijs; dat te dien aanzien aldaar in hel 3e lid is bepaald, dat als diensttijd in aan merking komt de tijd doorgebracht in dienst, waar het geldt een onderwijzer tot bijstand van het hoofd der school, in die hoedanigheid en als hoofd eener school dat als onderwijzer, die ingevolge art. 24 der wet op het L. O. het hoofd der school bijstaat, niet beschouwd wordt hij, die slechts overeenkomstig art. 33 der wet op het L. O. ter voorziening in de tijdelijke waarneming eener openge vallen plaats is aangewezen; dat deze opvatting voor zooveel noodig bevestigd wordt door art. IV, 3 der wet van 5 Juni 1905, hetwelk onnoodig zou zijn, indien de tijdelijke waarnemers in het algemeen met onderwijzers gelijk stonden enz. enz. Deze zaak is dus nu voor goed uit gemaakt. Generaal Booth in Neder land. Generaal Booth, de stichter en leider van het Leger des Heils, zal binnen kort ons land bezoeken, zoowel tot het houden van eenige openbare samen komsten als om zijn „eigen volk" de Heilssoldaten in verschillende plaatsen te ontmoeten en hen aan te vuren en te onderrichten in hun werk. De generaal zal slechts een viertal plaatsen in Nederland bezoeken. In 's Gravenhage zal door hem op Donderdagavond 12 Maart een lezing gehouden worden. Drie openbare samen komsten zullen in Rotterdam gehouden worden in de Doele op Zondag 15 Maart. Donderdag 19 Maart wordt des avonds een lezing gehouden in het Casino le Helder en Zondag 22 Maart worden in het Paleis van Volksvlijt even als in Rotterdam drie samenkomsten door hem geleid, waar ook des middags een lezing plaats heeft. Maandag 23 Maart vertrekt generaal Booth uit Nederland naar Berlijn tot het houden van een reeks samenkomsten met stafofficieren van het Leger des Heils. Droevig ongeluk. Op de rivier de Waal, vóór Tiel, waren Za terdag twee leerlingen van het Gym nasium, genaamd H. A. C. W. Kollewijn en Jhr. A. R. Falck, beiden gehuisvest bij den rector, aan het zeilen. Toen de wind allengs heviger werd en in een storm veranderde, werden de jongelingen door verschillende per sonen gewaarschuwd. Blijkbaar hebben zij zich daaraan niet gestoord en zijn, tegen den hevigen wind in, komen af- laveeren. Even boven de stad sloeg het bootje om. Luid om hulp roepende, kwamen zij daarmede tegen 5 uur langs de stad drijven. Een van hen had zich aan den mast vastgeklemd. De terstond door schippers aangewende pogingen om de drenkelingen met roeibooten te naderen waren echter vruchteloos, wijl dit door den hevigen golfslag en wind niet mo gelijk was. Eensklaps zagen de toeschouwers op den wal een der jongelingen in de diepte verdwijnen, namelijk H. A. C. W. Kolle- wjjn, afkomstig uit Utrecht, en die, naar wij vernamen, dit jaar zijn einde examen zou afleggen, Hij bezat reeds het diploma 5-jarigen cursus H. B. S. en volgde te Tiel de lessen in het Grieksch en Latijn. De andere, Jhr. A. F. Falck, dreef verder de rivier af, steeds in levens gevaar verkeerende en telkens onder water gedompeld wordende. Gelukkig kwam toen spoedig bij het Inuadatie- kanaal, redding opdagen. De badmeester en visscher J. van der Helden, die ter vischvangst wilde uitzeilen, werd ge wezen op het naderen der omgewaaide boot met den schipbreukeling; het ge tukte hem dezen te naderen ea te grijpen, zoodat F. gered is. Het blijkt, dat de jongelingen zeer roekeloos zijn geweestonderweg waren zij ook nog door steenovens-werklieden ernstig gewaarschuwd om de terugreis niet te vervolgen, althans niet zeilende, met die kleine boot, die tegen zulk een storm zeker niet bestand zou zijn. Het treurig ongeluk met K. maakte algemeen diepen indruk. Naar het lijk is Zondag den geheelen dag gevischt, doch zoader gevolg. Op het vinden is eene belooning van f 100 gesteld. Huwelijksbureau. De Nieuwe Koerier waarschuwt tegen een huwe lijksbureau gevestigd te 's Gravenhage onder directie van Dolder St Co. Dat bureau laat menschen die er mee in relatie treden vooraf vijf gulden ad ministratiekosten betalen. Maar zij die zoo dwaas zijn geweest dat bedrag te zenden weten tot heden nog nooit waarvoor het is besteed zij hebben niets meer van het bureau gehoord. Burgerlijke Stand van 24 tot 25 Februari 1908. GEBORENAaltje, d. van Harm van der Vecht en Jantiena Klingenberg. Maria Woutera, d. van Aalbert Hijwegen en Woutertje van Soeren. Jan Antoon Christiaan, z. van Jan Berends en Sophia Antonia Pruijn. Peter, z. en Jannetje, d. van Gerrit Dunk en Evertje Plas. GETROUWD: Carolus Victor Jan- sens en Adriana Johanna van Stokkum. OVERLEDENJohanna Kraan 83 j. wed. van Cornelis de Vos. Gijs- bertus van Sitter, 78 j. wedn. van Elizabeth Fröger. Adriana Jacoba de Vogel 78 j. echtg. van Gerardus Marinus van der Plank. Te Utrecht is op 64 jarigen leef tijd overleden de heer H. M. Numans, rustend geneesheer, vroeger alhier wonend. Heden overleed, in den ouder dom van 78 jaar, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder. ADRIANA J4C0B4 TAN DER PLANK, geb. DE VOGEL. Uit aller naam, G. M. VAN DER PLANK. Amersfoort, 23 Februari 1908.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3