WEERBEKICHT. Tkermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Z Kerk- en Schoolnieuws 9 SPORT. Rechtszaken. saf MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt roorm. 10.50 uur.) De Bildt, 29 Februari 1908. Hoogste barometerstand 775.4 m.M. te Horta; laagste 788.4 m.M. te den Helder. Verwachting tot den avond van 1 Ma<»rt 1908 Wind Matige tot krachtige Westelijke tot Noordelijke wind. Gesteldheid van de luchtVerander lijke bewolking, voorloopig nog buiig.j Temperatuur: Iets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 741 m.M. Vorige stand te 12 uur 745 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 38. Laagste hedennacht .F. 24. Hedenmiddag 12 uur .F. 34. Naar de Leeuw. Gt. verneemt zijn de sociaal democraten in het district Tietjerksteradeel van plan een krachtige actie te voeren voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer. De candi- daat de heer Vliegen, zal vanaf 1 Maart alle avonden tot aan den stemmingsdag in het district optreden. Ook zulten verschillende andere sprekers in open bare vergaderingen de candidatuur- Vliegen verdedigen. Niet minder dan 25 vergaderingen zijn reeds voorbereid. Ook zijn verschillende sprekers om te bebat- teeren met de anti-revolutionaire en libe rale sprekers, wanneer die in het district mochten optreden. Het ongeluk met het Kon. rijtuig. De wagenvoerder vandeelec- trische Tram, C. Reder, heeft, zooals nader blijkt, niet alleen geen schuld aan het ongeval, maar heeft bovendien door zijn snel en doordacht handelen heel wat ernstigs voorkomen. De directie der H. T. M. heeft dan ook op verzoek aan de N. Ct. meege deeld, dat inderdaad kan gezegd worden dat de wagenbestuurder G. Reder door zijn tegenwoordigheid van geest en door zijn vaardigheid van handelen het leven van de Koningin en den Prins en van de beide hofbeambten, in het rijtuig ge zeten, heeft gered, althans allen bewaard heeft voor hoogst ernstig lichamelijt letsel. In hoofdzaak is dit de feiten wijzen het uit te danken geweest daaraan, dat de man, toen hij plotseling het ge vaar waarnam, zonder zich één oogen- blik te bedenken, met de meeste stiptheid de voorschriften heeft opgevolgd, welke gegeven zijn voor het geval dat hij in nood verkeert. Dit feit, dat zoodanige voorschriften niet alleen bestaan en voortdurend het personeel worden ingescherpt, maar dat zij ook in een zeer ernstig geval, waar alle factoren aanwezig waren om zelfs den kalmsten en waakzaamsten man van schrik zijn tegenwoordigheid van geest te doen verliezen, zonder eenige aarzeling volledig zjjn toegepast, mag als een niet geringe geruststelling voor het publiek worden beschouwd. En des te beter zal men dit beseffen, wanneer men eens nagaat wat er in dit geval vermoedelijk zou gebeurd zijn, wanneer de bestuurder ook maar één ondeelbaar oogenblik te laat met zijn noodmaatregelen was geweest. Was toch de tram, die in de Parkstraat natuurlijk een behoorlijke vaart had en nog een aanhangwagen achter zich aan trok, niet binnen een zeer korten afstand tot stilstaan gebracht, dan zou zij vroeger het punt hebben bereikt, waar de botsing thans plaats had en het Koninklijk rijtuig niet, gelijk nu, aan de achterzijde hebben voortgeduwd tut den paal in 't midden der straat (waardoor het achterwiel verbrijzeld en de veeren ontzet werden) maar in 't midden hebben gegrepen, juist ter plaatse waar de Koningin en de Prins waren gezeten, en voor zich uit omver hebben geworpen. De N. Gt. meent niet te behoeven te zeggen, welke gevolgen dit voor de in zittenden had kunnen hebben. Waarschijnlijk hebben de Koningin en de Prins zelf terstond na het gebeurde niet eens geweten, hoe Hun leven aan een zijden draad heeft gehangen. Waar dus ook het flinke en besliste optreden van den wagenbestuurder zóó ernstig onheil heeft voorkomen, daar verdient dit, dat de volle aandacht er op valle. Met genoegen zal men dan ook ver nemen dat de directeur van de H. T. M. terstond dezen wagenbestuurder een gratificatie heeft geschonken. -In ons vorig nummer deelden we [mede, dat bij de veiling van mun ten jj en penningen uit de collectie van Jhr. Speelman o. a. een Amersf. Gil- depenning van den St. Jorisdoelen was verkocht voor f 38. Naar we nader vernemen is deze penning aangekocht voor het museum «Fléhite". Bij de Vrijdag door Burg. en Wethouders gehouden landverhuring was de opbrengst ongeveer f 550 meer dan voor twee jaar. De boschbaas op Birkhoven treedt a. s. Maandag in functie. Hedenmorgen ruim elf uur ver liet de 5de batterij van het 4de regi ment veldartillerie dit garnizoen onder commando van den Kapitein C. G. Preuijt, om te rijden naar Ede, haar nieuwe standplaats. De batterij werd hierbij uitgeleide gedaan door eenige officieren vertegen woordigers van de hier in garnizoen zijnde wapens, benevens de stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie. Eenige bespanningen van hier gaan maar mede tot Woudenberg, alwaar een rust gehouden wordt en man schappen en paarden uit Ede aanwezig zullen zijn om deze bespanningen te vervangen. Het vertrek van deze batterij aan vankelijk op acht uur bepaald moest vanwege de gladheid tot elf uur wor den uitgesteld. Tot de 5de batterij behooren de ie luitenants G. Klinkhamer en H. B. van den Oudendijk Pieterse. Vrijdagmorgen te twaalf uur werd op de Oude Algemeene Begraafplaats te Utrecht het stoffelijk overschot van dr. H. M. Numans, rustend geneesheer vroe ger alhier, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Eenige vrienden sloten zich op het kerkhof achter de met bloemen bedekte baar aan. Aan de groeve werd niet ge sproken de familieleden en de vrienden strooiden aan het graf witte bloemen op de kist. De oudste zoon dankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. De officier van gezondheid 2e klasse A. Kampman, van het Militair Hospitaal te Utrecht, wordt 2 Maart voor onbe- paalden tijd gedetacheerd bij het Militair Hospitaal alhier. Op de pluimveetentoonstelling van A. V. I. S. te Alkmaar op 28 en 29 Februari en 1 Maart, werd de eerste prijs behaald door den heer W. Goinga alhier met een toom zwarte orpethons. Donderdagavond hield de Veree- niging Amersfoortsche Symphonieorkest „Jubal" een algemeene ledenvergadering, teneinde den algemeenen toestand der Vereeniging te bespreken. In den laatsten tyd hadden verschil lende omstandigheden meegewerkt, dat de zaken niet zoo goed[marcheerden als wel wenschelijk was. Na ampele be spreking was men unaniem van gevoe len, dat de Vereeniging er in veel opzichten goed voorstaat, maar dat het dringend noodig is weer met de vroegere lust en energie aan 't werk te gaan, om hel doel aan .Jubal" zoo goed mogelijk te volbrengen. Algemeen stemde men dan ook in met den wensch van den voorzitter, dat van verslapping geen sprake rueer zal zijn, het Bestuur zal in overleg met den Directeur voortaan alles in het werk stellen om „Jubal" naar buiten een goed figuur te doen maken. Door de leden werden ver schillende wenschen kenbaar gemaakt voor de repetities en de uitvoeringen, waarmede rekening zal worden ge houden. De heer Valkenburg verklaarde zich bereid als voorzitter op te treden zoodat het Bestuur thans is saamge- steld als volgt: H. S. Valkenburg, voorzitter, G. J. Slothouwer, vice voor zitter, W. C. Oosterman, secretaris, J. v. Dorssen, penningmeester en J. A. Schoterman, muziekcommissaris. De Hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage waarschuwt voorzichtig te zijn met.hetjaanknoopen van handelsre- latiën met A. Th. van Bleyswijk, Bakker straat 176, H. Minderman, Falckstraat 17, H. L. de Zwaan, I. J. van Heynin- gen en D. Okerman, allen van Limburg Stirumstr. 55a, H. Bronk, Van der Vennenstr. 116 en A. v. Lier, Van Rave- steystr. 3. Zij schrijven druk op advert, waarin iets te koop of ter overname wordt aangeboden en komen dan hunne ver plichtingen niet na. Vele klachten komen tegen deze personen in, die dikwijls ook andere namen en; adressen aanemen. Hedenmorgen half elf brak brand uit bij den landbouwer A. de Vries, Liendertschen weg 1. De twee in huis zijnde dochters moesten, loen zij in het voorhuis het vuur ontdekten overhaast vluchten, daar de vlammen zeer snel om zich grepen. Het uit een vroegere tabakschuur opgetrokken huis, leverde dan ook brandstof genoeg zoodat in een oogenblik alles in lichte laaie stond. De spoedig toegeschoten omwoners wisten het vee nog te redden maar overigens werd bijna alles een prooi der vlammen. Met gevaar voor eigen leven, werd door eenige personen nog getracht wat uit het huis te dragen. Een der mannen kreeg daarbij twee pannen van het in stortende dak op het hoofd waardoor hij een hevig bloedende wonde opliep. De spuit der Vrijwilligers die alleen ter plaatse was, bekampte het vuur zoo goed mogelijk, maar er viel weinig te blusschen. Het geheele woonhuis met achter gelegen deel is totaal platgebrand. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt althans voor een groot deel de schade. Gisterenmorgen reed een markt- bezoeker zeer woest met zijn kar door de Kamperbinnenpoort. Op de Kamp straat liep een wiel van zijn wagen af dat in een winkelruit terechtkwam. De wagen werd tegen de keien ge- geslagen en grootendeels verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niel voor. AMBAGHTSSCHOOL. Gisterenavond hield de Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Om streken eene algemeene ledenvergadering in het schoolgebouw. Daar de voorzitter, de heer G. J. Buys, door ziekte verhinderd was, werd de vergadering geleid door den vice-voor- zitter, den heer H. J. Wolter. Het spijt ons allen zeer, zegt de vice-voorzitter bij de opening, dat niet de heer Buys deze vergadering kan leiden. Hij spreekt de hoop uit, dat de heer Buys spoedig genezing zal vinden, opdat hij zijn taak ook in het Bestuur van de Ambachtsschool weer op zich zal kunnen nemen. Hierna leest de secrelaris de notulen der vergadering van 27 September 1907, die worden goedgekeurd met dank aan den secretaris voor de redactie. 1. Verslag Commissie tot nazien der rekening en ver antwoording. De iri de vorige vergadering gekozen Commissie bestond uit de heerenrar. dr. J. G. Stenfert Kroese, J. W. Middel burg en rar. A. van Traa en als plaats vervanger was aangewezen de heer J. C. Pels Rijcken. Geen dezer heeren is ter vergadering aanwezig, waarom de voorzitter mee deelt, dat bij het onderzoek de rekening is in orde bevonden en door de heeren goedgekeurd. De penningmeester geeft eenige toelichting op de rekening, die in totaal aan ontvangsten aanwijst een bedrag van f 19,250,33', waartegenover aan uitgaven staat een bedrag van f 19,224,88', zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f 25.45. De contributie is iets hooger doordat eenige nieuwe leden zijn toegetreden, de schoolgelden zijn aanmerkelijk toegeno men, f 535 boven de raming, doordat over het algemeen er leerlingen waren, die het schoolgeld wel konden betalen. Voor gas en water is wat meer uit gegeven, dan van de gemeente is terug gekregen, daar dit niet zoo nauwkeurig is te berekenen, waarin echter voor het vervolg is voorzien. Voor onderhoud en schoonhouden is wat meer uitgegeven, door noodzakelijke reparatie aan het schoolgebouw. De leermiddelen hebben ongeveer f200 meer bedragen dan de raming, door de aanschaffing van een boormachine van f450. Ook de materialen waren een f 250 hooger door de stijging in prijs. Kantoorbehoeften en drukwerken waren eea f 125 minder. De post geschenken aan leerlingen werd overschreden met f 16.96, doordat een bijdrage welke vanwege de Loge verwacht werd, en waarop bij het opmaken der begrooting was gerekerd, niet beschikbaar gesteld is geworden. Van den heer Middelburg is een schrijven van verhindering ingekomen; hij machtigt bij afwezigheid ook van de andere heeren, der, penningmeester te dechargeeren onder dankbetuiging voor zijn accuraat beheer. De vergadering geeft door applaus hiermede instemming. 2. Jaarverslag. De Voorzitter deelt mede, dat het jaarverslag in druk zal verschijnen waarom hij zich zal bepalen tot het meedeelen van de voornaamste feiten. Het aantal leden bedroeg op 31 December 1907 205, tegenover 198 in 1906. Het aantal donateurs bleef onver anderd op 4. In het Bestuur werd de plaats van den heer v. d. Koogh, opengevallen door diens overplaatsing naar Utrecht, ingenomen door den heer Wolterbeek, oud kapitein ter zee. In het aan de school verbonden personeeT hadden gedurende 1907 geen veranderingen plaats. Intusschen is bij het ter perse gaan van het verslag door den heer A. de Jonge eervol ontslag gevraagd als onderwijzer in het smeden en bankwerken, 'wegens zijn benoeming in gelijke betrekking aan de Ambachts school te Leeuwarden. Hit bestuur ziet met leedwezen den kundigen onderwijzer vertrekken. Belangrijke verbetering van positie is oorzaak, dat deze werkkracht voor de school verloren gaat. Te dezen aanzien zij tevens vermeld, dat het 't Bestuur wenschelijk is voor gekomen de salarisregeling van directeur en personeel aan een grondige herzienig te onderwerpen, met voorbereiding tevens van de grondslagen van een pensioen regeling. Dit belangrijke onderwerp, ter voorbereiding opgedragen aan de Heeren Bestuursleden Wolterbeek en Bloem, wier rapporten bereids aan het Bestuur werden ingediend, is alsnog bij het Be stuur in behandeling. Door de vakvereenigingen werd de steun van het Bestuur ingeroepen voor het weder openen in den winter'07—'08 van een avondcursus in het vakteekenen voor ambachtslieden. Niettegenstaande zich velen aanmeldden voor het volgen van bedoelden cursus bleken de ver- eischte geldmiddelen niet bijelkaar te brengen, voornaamlijk doordat de ge meente geen hulp verleende, zoodat van het voornemen tot oprichting van ge- melden cursus moest worden afgezien. Evenmin doch in dit geval uit ge brek aan voldoende belangstelling kon de metselcursus, tot de oprichting waarvan in de buitengewone algemeene vergadering van 26 Jan. 1906 besloten werd, worden opgericht. Alle in het werk gestelde pogingen door de Besturen van Ambachtsschool, Vakvereenigingen en andere corporaties om leerlingen voor dien cursus te krijgen hebben gefaald. Met ingenomenheid kan worden ver- vermeld, dat de ruime opbrengst der schoolgelden boven de raming het moge lijk maakte een nieuwe boormachine aan te schaffen, waaraan zich de behoefte dringend had doen gevoelen. Dankbaar wordt vermeld, dat de school voor hare verzameling modellen van de firma Kool een model watermeter ten geschenke ontving. 3. Medeelingen van het Be stuur. De voorzitter deelt mede, dat 29 Febr. de termijn van aangifte van nieuwe leerlingen is geëindigd. Er zijn er 44, waarvan 26 voor smeden, 8 voor timme ren, 3 voor meubelmaken, 4 voor schilde ren en 3 die nog geen keus hebben. Dit jaar zal er weer een verloting worden gehouden na het einde der ten toonstelling op 2, 3, 4 en 5 April en nu ook 's avonds om velen die overdag niet kunnen in de gelegenheid te stellen de tentoonstelling te bezoeken. Verder deelt de voorzitter mede, dat de Inspecteur van het Ambachtsonderwijs binnenkort zijn 25 jarig feest als zoodanig zal vieren. Men wenschte hem een hulde blijk aan te bieden. Als vereeniging kon dat niet, daarom hebben de bestuurs leden onderling bijgedragen, dat als be wijs van achting zal dienen voor den heer de Groot. De heer v. Meggelen (Patrimonium) vraagt of de tentoonstelling ook op Zon dag zal geopend zijn. Als algevaardigde van de christelijke vakvereeniging acht hij het beter op Zondag te sluiten. De voorzitter kan niet inzien, dat het openhouden op Zondag kan indruischen tegen een opvatting van den Zondag. Nadat de heer van Meggelen er nog eens op gewezen heeft, dat door de openstelling op avonduren al aan veel tegemoet is gekomen, wat het bezoek betreft, stelt de voorzitter voor het aan het Bestuur over te laten, dat de zaak nog eens ernstig zal overwegen. De heer Klomp (R. K. Volksbond) wijst nog eens op de pogingen om een avondcursus tot standte brengen. Wel is het niet gelukt maar hij wil toch een woord van dank brengen aan het bestuur voor de verleende hulp en in 't bijzonder waardeeren de vakvereenigingen de groote sympathie die ze van particulieren hebben ondervonden. De vakvereenigingen zullen het er echter niet bij laten maar later nog eens bij de Gemeente aankloppen. Hij hoopt dan weder op denzelfden steun te kun nen rekenen. De voorzitter zegt namens de Vereeniging gaarne steun toe en als het zoover is zullen de lokalen der school weder beschikbaar zijn. De heer V. Meggelen heeft uit de notulen gehoord dat men een metsel cursus wilde. Dat is een van de dura- belste zaken. Heeft men al eens over electriciteit gedacht Amersfoort iv veel ten achter en daaraan wordt hier niets ra gedaan. De voorzitter wijst er op, dat alles voor den metselcursus in orde was. t™ Het geld was er, een leeraar was al benoemd, maar er kwamen geen leer- lingen. En wat de electro techniek aangaat, rei bepaald over gesproken i3 er in het ln). Bestuur niet, maar als er behoefte aanou bestaat dan wil het Bestuur dit gaarne n(j overwegen. jjjj Hierna wordt de vergadering gesloten. n ^».iet OO BAARN. Uit het jaarverslag der Ge-re< zondheids-Commissie voor Baarn, c. a.'a' over 1907 blijkt, dat de algemeene ge-eel zondheids-toestand der elf gemeenten,5"' waarover de Commissie haar arbeidsveld 00 uitstrekt, geen aanleiding gaf lot bijzon-00i dere opmerkingen. Te Bunschoten werden 5 woningen en 2 zolderwoningen en te Soesterberg e' 7 woningen onbewoonbaar verklaard. ou In Bunschoten, Baarn, Soest, Leusden, rez' Achtienhoven en de Bilt kwamen be- 'ee smettelijke ziekten voor en wel totaal 6£?' gevallen van febris-typhoidea (1 sterf-0*! geval,) 21 gevallen van diphterie (3 sterfgevallen) en 3 gevallen van rood- vonk. Te Soest is diphterie vrijwel in- heemsch onderzoekingen, geleid om dejei; oorzaak hiervan op te sporen, werden e;( ni:t met gunstigen uitslag bekroond. Te je( Soest zal getracht worden door Northoa- Qjc weiboringen goed drinkwater te bekomen, evf san de Wijksloot, aangezien vele der (e daar wonende ingezetenen slootwater drinken. dili In de plaats van wijlen den heer'e5 J. G. van der Veen is tot Secretaris— :;J Penningmeester der Plaatselijke Gommis-ee' sie van Schooltoezicht alhier benoemd, den heer A. J. Krudop, afdeelings-chef J1 ter gemeente-secretarie. ,1a; lel Predikbeurten. 'iki Evang. Luth. Kerk. Zondag 1 Maarte Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Remonstrantsche Kerk. Zondag 1 Maart ten 9l/s uur Godsdienstoefening'? voor jongelieden van 9 tot 14 jaar!6'1 om 11 uur voor de Gemeente. j6> Doopsgezinde Kring. Zondag 1 'er Maart, Logegebouw v. Persijnstraat i.!n Geen dienst. ire Bij hel groot internationaal Kegel-rer coucours, gehouden op de banen vaa'3! café Nieman te Amsterdam, en waaraan!" door 140 clubs werd deelgenomen, be-!"' haalde U. D. I. van hier, in den korps-onj wedstrijd, den 13en prijs met 500 puntenfifi (hoogste 537). in sch Bij de wedstrijden van den Konin g klijken Officiers-Schermbond behaalde jntj de 2de luitenant van het 5de Reg. Infure H. D. Scherpenhuizen den eersten prijsa„r in den wedstrijd op geweer van niet-jij, prijswinners. ^ei VOETBAL. Zondag a.s. zal er een belangrijke^"] voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen. U. V. V. II en H. V. G. I in het Wil helminapark te Utrecht. Naar den uitslag^ van dezen strijd zal met spanning door Quick II en D. O. S. I worden uitge-* keken, immers, verliest H. V. C., dan zal er voor de laatstgenoemde clubs een jj. concurent minder zijn voor de eerste plaats. Ook U. V. V. II heeft dezelfde^ kans, als zij van H. V. G. wint. Wij hopen, dat Pluvius het Utrechtsche kleiveld in geen al te slechten toestand331 voor de heitrappers zal maken, want H. V. G. zal er alles op zetten om nu W eens te zien of zij niet met 2 puntje j33 van het Wilhelminapark naar Davidstac ws zal kunnen terugkeeren. Het; belooftsta een interessante ontmoeting te worden, g6 Gij H. V. C.-supporters gaat Zondag ?ei in groote getale mee met het sympa-ln thieke H. V. G. en moedigt haar aan, zooals ge zoo menigmaal achter Rustoord haar een overwinning hebt doen behalen."6 't Aanmoedigen van 't publiek oefent immers grooten invloed uit op de spelers pe In de Bilt ontmoeten B. V. C. I en A. W. II elkaar, waar beslist zal worden wie van beide de laatste plaats moet jar bekleeden. ïa] de Voor de arrondissements-rechtbank, te Utrecht werd Donderdag voortgezet de behandeling van de zaak van den 17-jarigen H. R., arbeider te Hoeve- laken, beschuldigd van mishandelingjon van Hendrik van der Horst, den dood' tengevolge hebbende, te Hoevelaken ge"u„ pleegd op den I Januari jl. pe| Als verdediger trad op mr. P. G. H.Baa D°P- voc Het O. M. eischte 2 jaar gevangenis'-

De Eemlander | 1908 | | pagina 2