Nieuws-en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. 31. ZATERDAG 7 MAART 1908: 5e JAARGANG. vaa de Naaml. Venaootsehap „DE EEMLANOER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. i Middel-Buropeesche tijd. FEU1LLETON. DE KLEINDOCHTER. BUITENLAND. let DE MLAN 1! Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. AbonnementsprlJ s Per jaarf 4.— Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 ij Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. ti In ons vorig artikel over eenheid van I tijd, hebben] we gezegd, dat we bereid 1 waren den strijd, wat betreft Middel- Europeesche of West-Europeesche tijd, n op te geven, mits er maar eenheid van i tijd kwam. 1 Nu echter blijkens berichten zie L' ons nommer van gisteren de Mid- denstandsbond weer eeue beweging in j het leven wil roepen ten gunste van den Middel-Europeeichen tijd, en de quaestie dus weer actueel is geworden, kan het zijn nut hebben, nog een» de aandacht te vestigen op de voor- deelen, die het invoeren van dezen tijd zal hebben. i| Eerst wat de toepassing van kunst- licht aangaat. Als men aanneemt, dat de winkels geopend zijn van 9 uur des morgens tot negen uur 's avonds, dan zal bij invoering van den jWesl-Europeeschen tijd, het, ais de klok 9 uur wijst, in werkelijkheid 9.20 zijn, zoodat du» de winkels in werkelijkheid geopend zijn van 10 min. voor half lien morgen» tot tien minuten vóór half tien 's avond», terwijl bij invoering van Middel-Euro- peeichen tijd van 9 tot 9, in werkelijk heid van 10 min. voor half negen tot 10 min. voor half negen beteekent. Dit het geheele jaar door gerekend, zal men gemakkelijk kunnen nagaan, hoeveel besparing van kunstlicht dit zal op leveren. In den winkel mag in sommige zaken des morgens misschien wat vroeger het licht aangestoken moeten worden, dit wordt dan in ieder ,'geval des avonds toch ruimschoots weer vergoed, terwijl des zomers de voordeelen onbetwistbaar vast staan. Cijfers spreken duidelijker dan theo- riën. Dusseldorf bijv. behoort theoretisch tot de West-Europeesche zone, doch heeft als Duitsche stad Middel-Euro- Door M. Böhme. 49). Luid verzekerde zij, dat haar werke lijk niets scheelde. Mannebach en Beata Relchenberg gingen spoedig heen, om Erika. Tegen tien uur vertrokken de laatste gasten. Mevrouw Gotze noodigde Jo uit, haar nog een uurtje gezelschap te houden in haar boudoir. Zij verstond de kunst, haar verzoeken in een vorm te kleeden, die ?een afwijzen toeliet. Jo waagde het ook ■iet, er niet aan te voldoen. «Ik ben altijd blij als zoo'n avond voorbij is,» zei de weduwe. <Ik houd niet van die Miesbacher burgerij. Maar Imen kan er niet buiten. In 't geheel is dit Miesbach een verschrikkelijk stadje. Als ik hier de Mannebachs niet had, wist ik met mijn tijd geen raad.» «In den zomer is het hier zeker veel aangenamer.» (Mevrouw Gotze haalde de schou ders op. «Ook al niet. Ik dweep niet met na tuurschoon. Als ik veroordeeld was, hier mijn heele leven door te brengen,'ging 'k gauw dood. Ik pas niet in de een- peeschen tijd moeten aannemen. Het gas verbruik was daar toen de stad nog plaatselijken tijd had in 1888 5,900,000 M3, in 1892: 7,450,000 M3 en in 1893 toen de Middel-Euro- peesche tijd was ingevoerd 6,850.000 M3. De winst in éen jaar voor de gas- verbruikende Dusseldorlers was dus 600.000 M3. In Koningsbergen daarentegen, dat ten oosten van den meridiaan van Görlitz ligt, en dat vergeleken kan worden met de Nederlandsche plaatsen bij invoering van den West-Europeeschen tijd, was het gasverbruik in 18884,250,000 M3, in 1892: 4,175,000 M3 ea in 1893 4,475,000 M3. Na invoering van den zone-tijd werd in de stad Koningsbergen alleen in één jaar 300,000 M! meer gas verbruikt. In België is de West-Europeesche tijd ingevoerd in 1892. Welnu, voor Brussel bedroeg over het jaar 1891 de regel matige toeneming van gasverbruik 1,414,173 IIs. In 1892 komt in de plaats van de normale toeneming, de abnormale van 2,613,799 M'. In Luik veranderde de Jnormale stijging van 250,000 M' in 1892 plotseling in een abnormale van 492,520 M3. En, om in ons eigen land te kijken: In Maastricht, waar 1 Mei 1892 de West-Europeesche tijd is ingevoerd, is eene even groote toeneming in gasver bruik geconstateerd. Bij invoering van den Middel-Euro- peeschen tijd trekken we het geheele maatschappelijke leven 40 minuten naar den morgen, naar het daglicht terug. Ieder vindt het heerlijk, als het des avonds lang licht blijft. Men klaagt, dat café'», publieke vermakelijkheden, enz., des avonds te laat geopend zijn. Welnu, als we den West-Europeeschen tijd in voeren, zal dat nachtleven met 20 minuten verlengd worden, terwijl bij Middel-Europeeschen tijd het uur van sluiten 40 minuten vroeger komt. Theoretisch behoort Nederland tot de zaamheid en in den kring van verstan delijke bekrompen menschen.» Jo wist niet wat zij daarop moest ant wordenen bepaalde zich dus tot een toestemmend hoofdknikje. «Het leven is zoo leeg, zonder in houd,» ging de weduwe voort. »Ik vraag mij dikwijls af, waarvoor ik eigen lijk leef.» «Maar als men rijk is, kan men zich toch een menigte ideale genietingen veroorloven,» merkte Jo op. Mevrouw Gotze lag op de chaise- longue en rookte een cigaret. De ijle, grauwe rookwolkjes kringelden omhoog en dreven rondom de lamp. Zij lachte spottend. «Ideale genietingen. Wat noemt men zoo Een mensch kan nooit alleen ge nieten. Ik zal wel weer trouwen.» «Hebt u reeds plannen voor uw toe komst gemaakt vroeg de weduwe na een poosje van stil zwijgen. «Ik Neen. Oom Erwig wenscht, dat ik weer bij hem kom wonen. Vader is ertegen. Ik weet niet waarom.» «U moest opvoedster van kinderen worden, u hebt daar beslist talent voor. Ik dank u, dat u voor mij heden de zorg voor de kleine Erika zoo goed hebt waargenomen.» «Dat was eenvoudig mijn plicht, mevrouw,» antwoordde Jo koeltjes. «En dan houd ik werkelijk veel van Erika. Opvoeden echter als beroep West-Europeesche zone. maar wat kan ons de theorie schelen, als het volgen daarvan ons enorme schade veroorzaakt Ook een deel van Duitschland valt in de West-Europeesche zone, maar daar heeft men ook de theorie aan de praktijk opgeofferd. Ook Frankrijk, dat nog veel meer tot de West-Europeesche zone behoort dan Nederland, heeft toch den West-Euro peeschen tijd niet aangenomen. Alleen Engeland en België hebben dit gedaan. In Noorwegen, Zweden, Denemarken, Duitschland, OostenrijkHongarije,Zwit serland en Italië heeft men Middel- Europeeschen tijd. Daarbij komt nog, dat een zee ons van Engeland scheidt; practischbehooren we tot de Middel-Europeesche zone. Eén tijd van de Noordzee tot de Rus sische grens, zoo moet het zijn. Waarom voor het smalle ilrookje land, dat Nederland in de tijdzone inneemt, zulk een groot verschil, dat de klok in Bent- heim 8 uur en die in Oldenzaal tege lijkertijd 7 uur aanwijst, of nog sterker, dat de klok in Oldenzaal 7 uur en die in Kleet 8 uur aanwijst, terwijl het in Oldenzaal in werkelijkheid later is dan in Kleef? En om onze beurs én om onze ge zondheid, én om ons genot is invoering van den Middel-Europeeschen tijd ge- wenscht. WANTROUWEN JEGENS JAPAN. Japan ondervindt tegenwoordig het wantrouwen van velen. Maar indien dat wantrouwen in den laatsten tijd toeneemt, ook onder de bondgenooten van Japan, de Engelschen, is dat te wijten aan het optreden der Japanners zelve. Zij hebben er niet aan gedacht de onafhankelijkheid van Korea te eerbiedigen en gedragen zich zelf in Mandsjoerije al«of er geene Chi- neesche regeering bestaat. Terwijl zij als iedereen spreken van de schoone theorie dep geopende deur, der vrije kiezen, dat staat mij niet aan». «Dat geloof ik. De jonge meisjes willen allen liever trouwen. Maar dat gaat altijd niet. Vooral wanneer men erg kieskeurig is, zooals u. Overigens hebt u me nog niet gezegd, waarom u eigenlijk den jongen Stohman niet wilde, 't ls toch een zeer rijk man en van nette afkomst». Zij wierp de half opgerookte sigaret in den aschbak en boog het hoofd eenigszins voorover om Jo in 't ge zicht te kunnen zien. «Het hartje misschien al wegge schonken?» vroeg ze, toen over het bleeke gezicht van het meisje een roode gloed gleed. Jo schudde het hoofd. «Neen», zei ze driftig. «Ik wil hee- lemaal niet trouwen». «Lieve hemel, dat is 't oude liedje. Tot de goede komt. Overigens kan men ook zonder liefde trouwen en toch erg gelukkig worden. Mijn eerste huwelijk was eigenlijk ook meer een verstandshuwelijk, maar wij leefden toch goed met elkaar. De tweede maal echter wil ik zeker alleen een man, dien ik lief heb». Jo antwoordde weer niet. «Ik denk slechts, dat als u voor eerst niet aan trouwen denkt, het beter was, dat u een zelfstandig be roep hadt Dan komt u in een heel andere toestand. Vooral daar uw vader mededinging van alle natiën op handels gebied in Mandsjoerije, doen zij, zeggen de berichten uit het Oosten, het moge lijke om de deur te sluiten en de con currenten te verbannen. Zij verzetten zich tegen den aanleg van eenen spoor weg door China, op grond dat die hunne belangen zou schaden en het baat niet of men hun al te verstaan geeft, dat China toch het recht heeft om in eene Chineesche provincie, wat Mandsjoerije dan toch is, te doen wat goed is in zijne oogen. Nu heeft men in Amerika steeds vastgehouden aan de integriteit van China, dat zijn tegenwoordigen omvang moet blijven behouden. Te Washington is men van meening dat alles moet ge daan worden om Japan te verhinderen bezit te nemen van Mandsjoerije. Bij velen geldt de kruistocht van een groot deel der Amerikaansche vloot jals eene waarschuwing aan het adres van Japan, om de zaken niet tot het uiterste te drijven. Voortdurend wordt Manilla en worden de Phillipijnen versterkt en van oorlogsmateriaal voorzien. Ook China, zegt men, bereidt zich voor op eene botsing en rekent dan op den bijstand van de Vereenigde Staten. Wel heeft voor een paar dagen de Chi neesche gezant, Woeting Fan, verklaard, dat China niet aan de Unie om hulp had verzocht en daaraan zal hij wel gelijk hebben. Maar het zou ook kunnen gebeuren, dat op een gegeven oogenblik de belangen van de Unie en China samenvielen, dal zij zich in gelijke mate door Japan bedreigd achtten en dan zou men natuurlijk samengaan. Uit de berichten en correspondenties, die uit het Oosten tot ons komen, spreekt een voorgevoel van naderend onheil, van eene botsing in de toekomst, die nog wel eenigen tijd kan worden uit gesteld maar den een of anderen dag moet komen. FRANKRIJK. De regeering heeft aan de Kamer een voorstel gedaan tot het verleenen van een Jcrediet van vijftien millioen francs, voor de krijgsoperaties in Marokko, waarvan 10 mill, .voor de uitgaven in 1907 en 5 mill, voor die in 1908. Een tweede voorstel tot het verleenen van een verder aanvullend crediet werd tegelijk met bovenstaand voorstel in gediend. ook nog jong is, en wel een tweede huwelijk kon sluiten». «Ik zal nooit iemand in den weg staan, mevrouw, als het moet, zal ik ook zonder bepaald beroep mijn weg in het leven wel vinden». «Nu ja, natuurlijk. In dacht alleen maar zoo. Het kwam in mij op, toen ik u vanmiddag met Erika samen zag. Ik wilde er niets mee zeggen verder, mijn kind. U schijnt me overigens erg vermoeid toe. Ik wil u daarom voor heden niet lastig zijn». Zij reikte Jo de hand. «Goeden nacht. Slaap wel». «Zij wil mij kwijt», dacht Jo later. «Het is haar onaangenaam, dat ik haar heden doorzien heb Zou Frederik Mannebach werkelijk van haar houden? en zou zij....» Zij zette de gedachte met kracht van zich af. Wat gebeuren moest, gebeurde immers toch. Maar den volgenden morgen, dade lijk na 't ontbijt, ging ze haar vader in zijn kamer opzoeken. Een paar schreden van huis ontmoette zij Fre derik Mannebach. Hij wilde blijven staan en haar aanspreken, maar zij beantwoordde zijn groet maar vluchtig en spoedde zich voorbij. Zij hoorde nog, hoe hij aan 't huis van mevrouw Gotze schelde, maar dacht verder niet erover na, wat de reden van zijn be- zoek kon zijn, De financieele commissie zou gi»leren over deze beide voorstellen beraadslagen. In de couloir» van de Kamer wordt verzekerd, dat deze commissie uitvoerige verklaringen zal eischcn, voornamenlijk wat betreft de uitgaven, die voor de herstellingen der naar de Marokkaansche wateren gezonden oorlogsschepen noodig zijn geweest. ZWITSERLAND. Dezen zomer zal te Bern een Interna tionaal congres worden gehouden, waar men zal beraadslagen over de maat regelen, waardoor de Europeesche lan den zich van het overal weinig welkome zwerversvolk (Zigeuner»), kunnen ontdoen. Men schat dat er op het oogenblik ongeveer 750 000 van deze nomaden door Europa heen en weer trekken. Vanaf het einde der veertiende eeuw, toen zij voor het eerst westwaarts trokken, hebben alle landen wetten uit geschreven om hen buiten de grenzen te weren, echter zonder veel succes. ENGELAND. Er heerscht op 't oogenblik groote sen satie in Engeland naar aanleiding van een bericht van den militairen mede werker van de Time», dat de Duitsche Keizer een schrijven zou gericht hebben aan den eersten Lord van de Admirali teit, Tweedmouth, betrekking hebbende op de Engelsche en Duitsche vlootpoli- tiek eu dat in dit schrijven getracht werd, invloed uit te oefenen op den verant woordelijken Minister van Marine ten gunste van de Duitsche belangen, ten aanzien der vlootplannen. De opwinding naar aanleiding van dit bericht is zoo groot, dat de minister Asquitb zich genoodzaakt heeft gezien reeds gisteren aan het einde der verga dering van het Hoogerhuis de volgende mededeeling te doen „Het is juist, dat Lord Tweedmouth den 18n Febr. een schrijven van den Duitschea Keizer heeft ontvangen. Dit schrijven was echter zuiver persoonlijk en deze persoonlijke mededeeling was van volkomen vrieadschappelijken aard. Tweedmouth's antwoord was eveneens persoonlijk en niet officieel. Noch van den inhoud van dezen brief, noch van dien van het antwoord daarop was bij het Kabinet iets bekend of had dit daarom trent eenige mededeeling ontvangen. Ten Jerome Burgard was eenigszins ver bluft over het dringende verzoek van zijn dochter, hem tien minuten alleen te spreken. Nadat hij den bediende, die op zijn kantoor werkte, met een boodschap had weggestuurd, verzocht hij Jo een beetje ongeduldig, hem haar wensch wat vlug kenbaar te maken. «In twee minuten ben ik klaar», zei Jo. «Ik wil weg van mevrouw Gotze. Zij heeft mij gisteren tamelijk ondubbelzinnig gezegd, dat zij van me verlost wil zijn.» «Lieve hemelwat is er dan gebeurd Jerome werd bleek van schrik. «Niets. Maar ik wil weg, vader. Met of zonder uw goedvinden. Als u me verbiedt, naar oom Erwig te gaan, zoek ik een betrekking. Iets zal er wel voor me te vinden zijn. Ik blijf dan ook niet in Miesbach. Hoe verder weg, hoe beter. Ja.» «Ja maar I Verklaar me 't dan toch. Heb je met mevrouw Gotze on genoegen gehad «Geen woord zelfs, maar ik blijf met.» (Wordt vervolgd

De Eemlander | 1908 | | pagina 1