Nieuws-en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. 33. DINSDAG 10 MAART 1908 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. - Het blijvend gedeelte.' FEUILLETON. DE KItEINDOGHTER. BUITENLAND. i ZOU' sarin] a aai DE EEMLANDEB 2 Hoofdredacteur B>. Cr. HIJKENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4 Franco per post ....«-5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTBAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 'e Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem, ïbc- 11 Terwijl we met belangstelling uitzagen 'j naar de Regeeringsverklaring van het g, nieuwe Kabinet, heeft dit ons reeds eene j verrassing bezorgd in den vorm van een vi wetsvoorstel dat o. a. strekt om premiën vr te geven voor vrijwillig verblijf onder de wapenen van miliciens bij de onbe reden korpsen tot versterking van het )l, aantal onder de wapenen zijnde man- m: schappen in het tijdvak van 27 Maart tot 25 Juli 1908. Voorts bevat deze nieuwe wetsvoor- gj dracht o.a. de bepaling, dat bij de reeds J voor het blijvend gedeelte aangewezenen, e' desvereischt alsnog een door den minister van oorlog te bepalen aantal manschap pen dier lichting voor het tijdvak van 27 fMaart tot 25 Juli 1908 onder de - wapenen kunuen worden geroepen, mits le het geheele aantal zijnde manschappen het in genoemd art. 109 vermelde ge- tal van 7500 niet te boven gaat. aa We laten op het oogenblik de quaestie, ol de rekening van de Regeering, dat ze Voldoende vrijwilligers voor de uitge loofde som zal kunnen krijgen, daar, dj!j volgens het bureau voor nummerver wisseling te Amsterdam, een inrichting waar men over dit punt kan oordeelen, staat dit lang niet vast. Immers de directeur van dit bureau schreef aan Land en Volk: 5 ,Door mij werd in het afgeloopen jaar en in de maanden Januari en Februari van dit jaar nog met moeite een doorsneecijfer bedongen van 1150 a f 160, loopende over eenige honderden miliciens uit alle deelen van ons land. En al werd dat bedrag door de Regee ring betaald, dan nog ware het niet mogelijk in 20 dagen 2200 miliciens bijeen te krijgen." Maar zooals we zeiden, deze zaak laten we op hel oogenblik rusten. I Wij willen de aandacht vestigen op het vreemde verschijnsel, dat thans aan dezelfde Kamer, die van meening was, Door M. BöHME. 5°). Jerome Burgard vouwde de handen en zag radeloos naar den grond. Jo's vastberaden toon maakte indruk op hem juist daar hij persoonlijk slecht over weinig energie beschikte dwong vreem de wilskracht hem altijd een zekere mate van hoogachting af. <Je hebt dus werkelijk niets met l mevrouw Gotze gehad Dat zou voor .mij natuurlijk zeer pijnlijk en onaange naam zijn.» «Ik verzeker het u, niets, vader. Me vrouw is zeer nukkig. Zij heeft waar schijnlijk ingezien, dat ik op den duur Igeen passende huisgenoote voor haar ben, en laat dat hier en daar merken. Ik zelf gevoel me ook onprettig en overbodig in 't huis. Grootmoeder heeft me, terwijl ik bij haar was, aan een w geregelde bezigheid gewend. Dat mis ik nu.» «Zoo? Het werk achter de winkel- bank Als je daarmee dweept, had de jonge Stohman goed voor je gepast.» Jerome was opgewonden. Maar een ik op het bleeke, treurige gelaat zijner dat het .blijvend gedeelte", tenminste wat de onbereden wapens betreft, zon der schade voor onze defensie wel voor vermindering vatbaar was, een ontwerp wordt voorgelegd, waarbij wordt uitge maakt, dat het in het belang van de defensie is, dat het .blijvend gedeelte" nu en later op de volle sterkte worde gehandhaafd. Toen de zaak der vermindering voor de eerste keer werd behandeld het was onder minister Staal was de linkerzijde vrij algemeen voor die ver mindering en ook de rechterzijde had geen bezwaar. De leden van echts, die toen tegen de begrooting stemden, deden dit omdat zij bang waren gemaakt voor uitbreiding van het contingent. Toen later de Eerste Kamer de be grooting verwierp, was de Standaard er als de Vippen bij om te verklaren, dat de Kamer in beginsel niet tegen aan zienlijke vermindering van het .blijvend gedeelte" was. In de Tweede Kamer verzekerde de rechterzijde en onder deze ook de heer Heemskerk, toen het ministeriede Meester op zijn verzoek om ontslag was teruggekomen, dat in beginsel bijna niemand tegen aanzienlijke vermindering van het „blijvend gedeelte" was. Zijn de bordjes nu in eens zoo ver hangen - Het zou ons niet verwonderen, als de minister Kolkman in het debat eens herinnerd wordt aan de woorden door het Kamerlid Kolkman gesproken.door de Kamer is op een enkele uitzondering na aangenomen, dat men, eens bij loting en nadere aanwijzing hebbende vastge steld het getal menschen, die tot het blijvend gedeelte zouden behooren, men daarna niet meer aan dat cijfer mag tornen m. a. w. dat men niet meer menschen zal kunnen bevelen of aan wijzen als te behooren tot het blijvend gedeelte, dan die welke in de maand Juli door den minister daartoe zijn aan gewezen." dochter matigde zijn toon. Hij hield toch veel van haar, en kon niet boos op haar zijn. En als mevrouw Gotze niet zoo aan Jo hechtte, was het ook niet erg, als zij wegging. In dit geval was het slechts tactvol en eerlijk, dat Jo zich stil terugtrok. Zelfs uiterst voornaam en fijngevoelig was dat. Jerome was vlug gerust gesteld en bevredigd, zoodra hij maar een grond voor verklaring gevon den had. Blijmoediger dan toen ze kwam, ver liet Jo haar vader, en ging dadelijk naar oom Erwig, om hem haar terugkeer te melden. Tot Donderdag wilde zij nog bij mevrouw Gotze blijven zelfs wilde zij de dame in geen enkel opzicht kwetsen en reeds terwille van haar vader op voet van vriendschap, met haar blijven. Toen Frederik Mannebach bij me vrouw Gotze binnentrad, moest hij nog aan Jo denken, wier bleekheid hem op gevallen was. Ook dat zij hem zoo haastig voorbijging en blijkbaar niet wilde aangesproken zijn, gaf hem te denken. Het beeld van het slanke meisje drong zich tusschen mevrouw Gotze en hem, terwijl hij tegenover de weduwe zat in haar boudoir, hield het hem zoo bezig, dat hij plotseling over Jo begon te spreken. Of zij voorgoed in het ge zin bleef Hij had eens jufrouw Bur gard voor Erika gevraagd, maar van Zal de geheele R. K. partij nu met den heer Kolkman meêdraaien Of zullen er zijn, die de, ook door ons vermelde, meening van het R. K. Huisgezin zijn toegedaan En wat zullen de heeren de heer van Vlijmen aan het hoofd doen, die de begrooting hebben afgestemd, omdat zij het eindcijfer te hoog vonden De begrooling zal nu met f264000-(- de onderhoudskosten worden verhoogd. Het kan werkelijk een interessant debat worden. Alleen, veel tijd hebben de leden niet. Want als de minister voor 27 Maart geen 2200 manschappen heeft, die zich vrijwillig hebben aangemeld voor de premie, wil hij terstond tot oproeping onder de wapenen overgaan. Van 10 tot 27 Maart zijn slechts zeven tien dagen. DE BRIEF VAN KEIZER WILHELM. De Engelse he minister Asquit heeft gisteren in het Lagerhuis de door den afgevaardigde Lea gestelde vragen aan gaande de tusschen Keizer Wilhelm en Lord Tweedmouth gevoerde briefwisse ling beantwoord. Hij zeide dat hij niets had toe te voegen aan zijn Vrijdag 1.1. afgelegde verklaring, behalve dat Tweedmouth onmiddellijk na de ontvangst van 's Kei zers brief en vóórdat hij dien beant woordde, hem aan minister Grey had laten zien. Met hem kwam Tweedmouth overeen, dat de brief als een particuliere mededeeling zou beschouwd worden, daar hij geen officieel karakter droeg. Asquith voegde hier nog aan toe, dat niemand er aan zou denken thuis zijn private en persoonlijke correspondentie op tafel te leggen. In het Hoogerhuis zeide Lord Lands- downe, dat de oppositie Tweedmouth niet wilde dwingen af te wijken van zijn plan, om de briefwisseling niet te publi- ceeren. Hij vreesde, dat Tweedmouth zelfs het geheim had verraden of aan anderen veroorloofd had zulks te doen. De uitslag is zeer ongeluk kig geweest. Allen, die even ern stig als Tweedmouth wenschten, dat Erwig Meier een afwijzend antwoord gekregen. Mevrouw Gotze haalde de schou ders op. »Ik nam haar op Oudejaarsavond uit medelijden en terwille van haar vader in huis. Hoewel ik de heele geschiedenis niet zoo erg vind, als ze gemaakt is. De oude mevrouw Meier was een prac- tische, verstandige vrouw. Ik zie er niet zoo iets vreeselijks in, dat zij het aan zoek van den jongen Stohman steunde al deed ze dit ook op een vreemde manier. Zij was een vrouw vau de daad, de oude. Het schijnt mij zoo toe, dat het meisje erg hooge dingen in 't hoofd haalt en graag boven haar stand wil trouwen.» Mannnbach schudde het hoofd. «Dien indruk heb ik niet van haar gekregen. Mij schijnt zij een zeer lief tallig, bescheiden en beminnelijk meisje. Mijn zuster houdt ook veel van haar.» «Ja, zij weet wel voor zich in te nemen. Overigens komt zij mij een beetje bekrompen voor.» «Bekrompen Integendeel. Zij is zeer verstandig en nadenkend.» Mannebach zweeg. Hij kwam, wel wat laat, op de gedachte, dat het in elk geval verstandiger was, zijn meening hierover voor zich te houden. Iets in mevrouw Gotze's oogen en gelaat waar schuwde hem voor al te groote ver trouwelijkheid in het uitspreken van zijn de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland zoo vriendschappelijk moge lijk zouden zijn, moeten ten zeerste betreuren, dat dit incident de publieke opinie in opwinding heeft gebracht. De oppositie wenschte, dat noch iets gedaan, noch iet» gezegd werd, dat deze op winding nog zou kunnen vermeerderen of de moeilijkheden zouden vergrooten, die deze gebeurtenis der regeering hebben berokkend. Rosebery maakte de dwaze gevolg trekkingen belachelijk, die naar aanleiding van dit incident waren gemaakt en keurde de pogingen van een gedeelte der pers in beide landen at, om een slechte verstandhouding tusschen beide Mogendheden in het leven te roepen. Het incident werd hiermede gesloten verklaard. Zooals men ziet heeft dit alles weinig licht in de duisternis gebracht. Het eenige nieuwe wat de wereld is te weten gekomen is, dat minister Grey kennis had genomen van den brief en dat de beide staatslieden overeengekomen waren hem als een particuliere mededeeling te beschouwen, m. a. w. er onder geen voorwaarde publiciteit aan te geven. Van den inhoud geen woord. De groote nieuwsgierigheid is dus in geenen deele bevredigd en de geruchten over den inhoud van 's Keizers brief doen nog in grooten getale de ronde. RUSLAND. De Tsaritza is geheel onverwachts te Rapallo aangekomen. Zij reist streng incognito, onder den naam van Prinses Sjafsky. De Keizerin moet er uitermate slecht uitziende lijfarts zou haar ge raden hebben volkomen rust te nemen. Men zal zich herinneren hoe er reeds langen tijd geruchten gaan over den wankelen toestand van de gezondheid der Tsaritza. Men zegt dat zij door de gebeurtenissen in het Russsiche rijk zeer geschokt is. Eerst moet zij gewei gerd hebben zich naar het zuiden te be geven, wijl zij man en kinderen niet alleen wilde laten, maar nu schijnt zij voor de noodzakelijkheid gezwicht te zijn. De Tsaar heeft, zooals men reeds verwachtte het doodvonnis van Stoessel niet bekrachtigd. Hij heeft het veranderd in lien jaren vestingstraf. Generaal Fock heeft gratie gekregen. innerlijke gewaarwordingen en gedach ten. Tamelijk verstrooid, zette hij het gesprek voort, dat hij op een ander onderwerp bracht, en ging spoedig heen. Merkwaardig: .zijn plannen met be trekking tot mevrouw Gotze werden steeds vager, stonden immer verder van hem af en waren niets meer voor hem, dan onzekere invallen, die hij vroeger wel eens had. Met een zekere verlichting vond hij, dat een tweede huwelijk voorloopig niet dringend noodig was, en dat hij nog tijd had, eerst eens kalm te overleggen. In de volgende dagen betrapte hij er zich meermalen op, dat hij uitzag naar Jo Burgard. Hij vond het prettig, dat Erika er weer hardnekkig op aandrong, Jo bij zich te hebben, maar de bediende, die naar mevrouw Gotze gestuurd werd om Jo uit te noodigen kwam terug met het antwoord, dat het de juffrouw zeer speet, maar op 't oogenblik kon zij niet. Zoodra zij tijd had zou ze komen. Mevrouw Gotze had geen tegen werpingen, toen Jo haar besluit, weer bij de Meiers te gaan wonen, mee deelde. Erwig Meier ontving de nicht har telijk en met vreugde. Toch voelde Jo zich niet meer thuis. Het was alles zoo anders, hoewel het verdwijnen van grootmoeder geen open plaats had gelaten. Een volkomen nieuwe huis- MAROKKO. Generaal d'Amade telegrapheerde dd. 8 Maart, dat zijn troepen midden in het gebied der Mdakra zijn doorgedrongen. De troepen waren in twee colonnes verdeeld. De vijand trok na een aanval van de Noordelijke colonne op Sidi Accira terug. Na een met kracht door gezette vervolging werd de vijand in de rasijren van Mquarto en Achath terug geworpen met buitengewoon groote ver liezen. Een andere colonne hield de Mzab tegen, die te hulp gesneld waren aan de Mdakra. Deze laatsten werden door een Mehalla van Moelai-Hafid onder steund, wier kamp door de Fransche troepen werd doorgetrokken. De vijand liet groote tenten, kisten vol met mu nitie en een affuit achter. De Fransche verliezen zijn zeer gering, hoewel het gevecht zonder ophouden van 6 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds duurde. AMERIKA. In den Senaat heeft Beveridge, de atgevaardigde van Indiana, Zaterdag II. een wetsontwerp tegen kinderarbeid in gebracht. Hij bracht cijfers te berde, die van het uitbuitingssysteem van kin- ren een vreeselijk beeld gaven. Volgens hem sterven jaarlijks 10.000 kinderen in Amerikaansche fabrieken en ongeveer 250.000 worden ziekelijk en vertoonen de ergste degeneratie-verschijnselen Pre sident Roosevelt heeft besloten het ont werp te steunen. Een Duitscher, Henri Esser ge naamd, is te Brooklyn aangehouden wegens hoogverraad. Men verdenkt hem het model van een nieuwe torpedoboot en verschillende projectielen te hebben gestolen en gecopieerd. In zijn huis zijn brieven gevonden, die bewijzen, dat Esser de gestolen documenten aan ver scheidene Mogendheden had aangeboden. Hij heeft stellig medeplichtigen gehad, die nu worden opgespoord. Esser, die te Keulen geboren werd kwam in 1902 met vrouw en kinderen in Amerika. Hij had slechts 50 dollais. Sedert dien tijd heeft hij reeds voor 6000 dollars grond gekocht. Hij was bediende in de projec- tielfabriek van Bliss, en op verzoek van deze firma werd hij aangehouden. Vrijdag verschijnt hij voor den rechter. orde was ingevoerd. Lisa had te lang de tweede rol in huis gespeeld, om niet met een zekeren overmoed van haar pas verkregen oppermacht gebruik te maken. Nu stond zij aan 't roer der huis houding, alles was haar ondergeschikt. Lisa was een werkzaam vrouwtje. In het huishouden ging dan ook alles van een leien dakje. De beide be dienden hadden ontslag gevraagd, daar hun het «pantoffelbestuur» der jonge vrouw niet aanstond. Lisa wilde ook in de zaak haar macht doen gelden, en daar zij zich tevoren weinig met de zaken Bemoeid had, waren haar verordeningen vaak in strijd met de oude gewoonten. Gerard koos terwille van den vrede immer partij voor zijn vrouw, maar met de bedienden had zij dikwijls hooge woorden gekregen, waardoor deze tenslotte den wensch kenbaar maakten, van betrekking te veranderen. Acht dagen na Nieuwjaar kreeg Lisa weer een treurige tijding. Haar vader was aan een beroerte gestorven. Hij liet zijn beide dochters een aan zienlijk vermogen na. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1