WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. Merkwaardige Woorden en Daden UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 10 Maart 1908. Hoogste barometerstand 774.2 m.M. te Haparandalaagste 736.5 m.M. te Shields. Verwachting tot den avond van 11 Maart 1908 Wind Matige tot krachtige Z.-W.lijke tot westelijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaar bewolkt, regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 745 m.M. Vorige stand te 12 uur 750 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 50. Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 34. F. 38. TWEEDE KAMER, In de heden middag kwart voor twee gehouden vergadering der Tweede Kamer verkreeg de Kabinetsformateur Mr. Th. Heemskerk, het woord tot voorlezing eener regeeringsverklaring waaraan het volgende is ontleend. De minister zeide met een kort woord zich zelf en zijn ambtgenooten bij de kamer te willen inleiden zij hebben zich verplicht geacht om het bewind te aanvaarden en te voeren over eenkomstig de beginselen, levende in de partijen der rechterzijde. Zij oor- deelen zich aan die taak niet te mogen onttrekken, nu de mogelijkheid der formatie van een nieuw kabinet, steu nende op een geconcentreerde linker zijde, niet kon worden aangenomen. Het kabinet wil trachten door toepas sing zijner beginselen zooveel mogelijk bevrediging te schenken waar princi- pieele tegenstelling zich voordoet, zal het die niet mogen ontwijken, doch het oordeelt de mogelijkheid te moeten Ministers en Kamerleden sedert het Jaar 1858. ontleend aan Kollowyn's Geschiedenis van Nederland, 4e deel. 30. De antirevolutionairen wonnen voort durend als staatkundige partij in kracht door de voortreffelike leiding van Kuyper, die met buitengewoon talent het dag blad „De Standaard" redigeerde. Meer en meer ontstonden antirevolutionaire kies verenigingen, die jaarliks afgevaardigden stuurden naar de „deputaten vergade ring" die gewillig de aanwijzigingen van de hoog vereerde leider volgde. Krachtig werd iKuyper in de vorming van de antirevolutionaire staatspartij bijgestaan door de geleerden, professor De Geer van Utrecht en De Savornin Lohman van Amsterdam, en de bekwame predi kanten Donncr van de Afgescheidenen te Leiden en Bronsveld van de Her vormden te Utrecht, de begaafde redakteur van het tijdschrift .Stemmen voor Waarheid en Vrede." Maar ook hier verscheen de in ons land zo weelderig tierende bacil van verdeeldheid. In 1879 was het Kuyper gelukt de „Vrije uni versiteit op Gereformeerde grondslag" te stichten. Dat was met lede ogen aange zien door velen, die de Nederlands Her vormde kerk volgens de" regeling van 1816 en 1852 wilden behouden en de Synode van die kerk bleef standvastig weigeren studenten van de Vrije Uni versiteit tot het proponentsexamen toe te laten. De pogingen van Kuyper en De Savornin Lohman om dat toch ge daan te krijgen weiden tegengewerkt door Bronsveld en de Amsterdamse predikant Vos, en leidden tot een opzien barende behandeling. aannemen, dat omtrent verschillende onderwerpen, die rijp zijn voor be handeling, of die aanhangig moeten worden gemaakt, zonder verzaking van beginselen ook in deze kamer vol doende overeenstemming kan worden verkregen In dien geest wenscht de Regeering dus ook gemeen overleg te plegen met de Staten Generaal aangaande de onder werpen, waarvan de behandeling thans het meest voor de hand ligt. Door de werkzaamheid der kabinetten van 1901 en 1905 zijn verscheiden wetsontwerpen in deze of in de andere Kamer in staat van wijzen en derhalve vatbaar om ten deele, wellicht na eenige wijziging, in openbare behandeling te komen. Omtrent andere kan gemeen overleg met de Staten Generaal worden voort gezet en kan van een aantal andere onderzoek in de afdeelingen plaats hebben. Ten aanzien van eenige wets ontwerpen, zooals bij dat tot aanleg van een gedeelte der afsluiting van de Zuiderzee en de indijking en droog making van de Wieringermeer moet de Regeering zich nader overweging voorbehouden. De Regeering hoopt harerzijds binnen niet te lang tijdsverloop nog eenige wetsontwerpen te kunnen indienen, waaronder een tot wijziging en aan vulling van het Wetboek van Strafrecht, met name van de bepalingen ter be strijding der openbare onzedelijkheid; tot subsidieering van bijzondere middel bare scholen en tot wijziging der Ge meentewet, ter verruiming van het belastinggebied der gemeenten. Dit laatste zooveel mogelijk in aansluiting aan het voorstel der Staatscommissie voor de gemeentefinanciën, waaromtrent evenwel nog advies van Gedep. Staten is gevraagd. Iu zake wettelijke bescherming van arbeiders hoopt de Regeering binnen kort voorstellen te doen tot nadere regeling van den inspectie-arbeid, ten einde betere naleving der bestaande bepalingen en tevens behoorlijke voor lichting bij de voorbereiding van nieuwe bepalingen te bevorderen. Inmiddels wordt de indiening voor bereid van eenige voorstellen, die daar voor rijp kunnen worden geacht. De Regeering heeft gemeend intus- schen de ziekte en ouderdoms verzekering te moeten intrekken. Ouderdomsvoorziening moet geregeld worden als onderdeel der invahdeteits- verzekeringen. Een omwerking der ziekteverzekering is aanstonds ter hand genomen. De noodige voorstellen tot herziening der ongevallenwet zullen binnen kort worden gedaan. Met beschikbare krachten zal intus- schen gewerkt worden aan de voor bereiding der invaliditeitsverzekering. Daarna volgt de opsomming der inge trokken wetsontwerpen, waaronder dat tot heffing eener inkomstenbelasting, benevens die, houdende nadere bepalin gen betreffende suikeraccijns en ver hooging van den accijns op het gedis tilleerd. De ingediende voorstellen tot grond wetsherziening konden niet worden gehandhaafd, dewijl de Regeering zich In 1873 had Kuyper, toen nog predi kant bij de Hervormde gemeente te Amsterdam, het voorstel gedaan om de gemeente in vijf kerspelen te splitsen. Twee zouden er komen aan de ortho doxen, twee aan de modernen, en één aan hen die zich aan geen van beide richtingen wilden aansluiten. Volgen» de voorsteller was er geen kerk meer die naam waardig. Er moest een kerk aan bet volk, aan de dolende zielen teruggegeven worden naar het model van Calvijn. Aan het voorstel werd geen gevolg gegeven. Ofschoon Kuyper in 1875 zijn ambt als predikant nederlegde omdat hij tot lid van de Tweede Kamer was gekozen, bleef hij in zijn kerkelike richting voort- werken, zooals hij schrijft in zijn „Separatie of Doleantie (1890) op het voetspoor van wijlen professor Voelius ,In onze kerkelike besprekingen beschouwen wij de kerk niet van haar geestelik verborgen zijde, maar uitsluitend in haar waar neembare gedaante en in haar vorm van zichtbare saamvergadering." De zichtbare kerk is „een vereniging van gelovigen, die vrijelik aangegaan is, met het doel om de gemeenschap der heiligen te oefenen, en elkander onderling mede te delen wat ter zaligheid strekken kan." Het werd nu het streven van Kuyper en zijn geestverwanten om de kerken te bevrijden van „de beklemming van een haar opgelegd genootschap" en daar zij van de synode niets te wachten hadden, stichtten zij in 1879 een „vrije universi teit" vrij van de staat en de Her vormde kerk op Gereformeerde grond slag, waarvan het doel heel wat verder ging dan het opleiden tot predikanten van hun richting, zoals blijkt uit de volgende woorden van Kuyper: .Indien ons christenvolk maar voortgaat met zijn Rechtzinnig godgeleerd hoogleeraar t« Utrecht, geb. 1588, gest. 1676. daarmede geenszins kon vereenigen. Zij acht de tegenwoordige parlemen taire periode te ver gevorderd, om te pogen het vraagstuk der herziening, dat in ieder geval nader onderzoek eischt, binnen deze periode nog tot oplossing te brengen. De vraag of en op welke wijze ver sterking van 's Rijks middelen in de eerste toekomst noodig is, eischt nadere overweging. Uit de noodwet inzake het „blijvend gedeelte" zou de Kamer ontwaren, dat de Regeering overwegende bezwaren heeft tegen inperking van het blijvend gedeelte, zooals die in de jaren 190b 1907 is tot stand gebracht. Dit zal ook blijken bij de indiening der definitieve oorlogsbegrooting voor 1908. Een wijziging der militiewet zal worden aanhangig gemaakt, waardoor de opkomst der militie bij de onbereden wapens in twee ploegen wordt mogelijk gemaakt. Deze nieuwe regeling zal in het gunstigste geval eerstin ^opkun nen gelden voor de lichting die dan voor eerste oefening opkomt. Daarna zal een meer ingrijpende herziening der militie en landweerwet volgen. Het noodige wordt voorbereid om de kustverdediging in beteren staat te brengen. Met het oog op de daaraan verbonden kosten, wenscht de Regee ring aanbouw van groot materieel voor de verdediging van Nederland zooveel doenlijk te beperken. Voor alles zal een Raad van defensie in het leven wor den geroepen, waarin opperofficieren en vlagofficieren en ook het burgerlijk element zullen zitting hebben. De Re geering meende op dit oogenblik geen meer uitgebreid program te moeten geven. Het reeds opgesomde geeft trouwens werk genoeg voor de naaste toekomst. De Regeering meent te mogen ver trouwen, dat de Kamer met weder- zijdsch behoud van beginselen tot samenwerking bereid zal zijn. Z. M. Koning Willem II van Wur- temberg is gisterochtend in den Haag aangekomen, ten einde enkele dagen de gast te zijn van H. M. de Koningin- Moeder. Drankbestrijding. De Volks bond tegen drankmisbruik verspreidt artistiek uitgevoerde Volksbond-kaarten, ontworpen naar het vignet van den Bond, ingericht hetzij voor correspon dentie, hetzij voor ledenwerving. Ook door het verkrijgbaar stellen van Volksbond-zegels (sluit-etiketten) wordt thans den leden een nieuw propaganda middel aan de hand gedaan, om in ruimen kring de aandacht op den Bond en zijn streven te vestigen. Neerboich. De nationale col lecte tot delging van de schuld der weesinrichting te Neerboscb, groot f 100.000, heeft tot heden f 88.820,45'/s opgebracht, zoodat tot afbetaling van deze schuld nog f 11.179,5472 ontbreekt. De correspondent van de N. R. Gt. te Batavia seinde i Statkapitein iBaerveldt is met 4 brigades marechaussee naar Nias ver trokken ter verkenning en pacificatie. duizenden te offeren, en de God der Wijsheid ons maar mannen van talent schenkt, en Neerlands jongelingschap de strijd maar aandurft, acht ik de dag niet meer zo verre te zijn waarop èn artsen, èn rechters, èn ambtenaren ook van de Vrije Universiteit zullen uitgaan om de dienst Gods aan ons volk op alle maatschappelik terrein te bedienen". Bij koninklik besluit van 1816 was, evenals aan de andere kerkgenootschap pen, aan dat van de Hervormde het beheer over de kerkelike goederen over gelaten. Daarover is grote verdeeldheid ontstaan. De een wilde regeling en toe zicht opdragen aan de synode, de ander aan eea Algemeen Kollege, een derde aan iedere gemeente voor zich zelf. In Amsterdam werd het vrije beheer over de kerkelike goederen opgedragen aan de Kommissie tot het bestuur over de kerkgebouwen, goederen, fondsen en inkomsten van de Hervormde gemeente. In alle zaken, die Kommissie betreffende, zouden de stemgerechtigde leden van de ge meente in hoogste ressort uitspraak doen. Terwijl de partij van Kuyper steeds wees op de onwettigheid van de kerk orde van 1816, aandrong op de naleving van de formulieren van Dort, en onaf- hankelikheid van de plaatselike gemeen ten voorstond, merkten anderen op, dat de regeling van de Hervormde kerk door Willem I, door de Amsterdamscbe kerkeraad in 1816 zonder protest was goedgekeurd, en dat de slotbepaling van de Dortse kerkorde aldus luidt: „Deze Arlykelen, de wettelyke Ordeninge der Kerken aangaande, zijn alzoo gestelt en aangenomen met gemeen accoort, dat se (soo het profyt der kerken anders vereyschte) verandert, vermeerdert ofte vermindert mogen en behooren te wor den. Ten sal nochtans geen bgsondere gemeente, classe of synode toestaan Luitenant Van Loenen is met 4 brigades marechaussee naar deMentawei eilanden vertrokken. HET BLIJVEND GEDEELTE. Het Ha a g s ch (Vrijz.-dem.) Week blad: „Hoofdzaak is (intusschen), ook thans reeds, indien dit voorstel wet wordt, dat het door de Minister Staal en Van Rap pard met klem van redenen bestreden denkbeeld, als zouden de manschappen van het blijvend gedeelte in de kazerne moeten blijven tot dekking der mobilisatie, door dezen Minister weder in eere wordt hersteld. Ziedaar een daad van conser vatisme, welke beslist dient te worden afgekeurd en waartegen ieder, die het wel meent met ons leger, zich zal hebben te verzetten." Kunst- en Wetenschap Het laatste concert van de Con cert-Directie „De Algemeene Muziekhan del", dat we reeds eerder zouden ge noten hebben, waren de twee artisten niet onderwijl in het huwelijksbootje gestapt, zal nu a.s. Vrijdag worden ge geven. Het programma bevat liederen van Scarlatti, Weckerlin, Verhulst, Schumann en Brahms en piano soli van Bach, Brahms, Chopin en StraussTausig. Dat belooft dus weer een mooie avond te worden. Van de firma Craft en Co. te Amsterdam ontvangen we ter aankon- digidg H. Stegemann, Zonen des Rijks- land», het eerste deel van een serie boeken, die deze firma denkt uit te geven. Ze wil een poging wagen, voor geringen prijs, 35 ets. per deel, een onverkorte vertaling te geven van de beste werken van den laatsten tijd. De keuze der boeken is van dien aard, dat niemand uit religieus of zedelijk oogpunt bedenkingen behoeft te hebben. Maakt het resultaat dit maar eenigs- zins mogelijk, dan zullen ook oorspron kelijke werken niet uitblijven. Naar het U. D. verneemt, gaat Arie Van Drie, die verdacht wordt van moord op zijn vader en deswege zooals gisteren reeds door ons is gemeld tot 3 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, in hooger beroep. Met ingang van 1 Mei a. s. is de klerk der posterijen en telegrafie le klasse H. Lubach verplaatst van Amers foort naar Dokkum, en de klerk der posterijen en telegrafie 2de klasse J. van Dorisen van Leiden (telegraafkan toor) naar Amersfoort. Onder bevel van den kolonel L. W. van Hoek, commt. van het 5e reg. inf., zullen de bataljons van dat korps van 14 tot 24 September oefeningen op meer uitgebreide schaal houden in de omgeving van Amersfoort. De heer H. van Manen, die dezer dagen 25 jaar als bode bij de Kamer In die tijd had ieder gewest een synode. sulks te doen, maar sullen neerstigheid doen om die le onderhouden, totdat anders van de generale ofte nationale «ynode verordend word". In 1885 was de meerderheid van de Amsterdamse kerkeraad van de me ning, uitgedrukt in het vlugschrift „Verlossing van de Hogere Kerkbestu ren om, na verlossing van de druk van de Synodale Hierachie, weer op de wijze van onze vaderen met de overige Gereformeerde Kerken van deze landen in broederlik kontakt en organiesaties verband te leven." Volgens het Klassikaal Bestuur van Amsterdam was het de toeleg van de meerderheid „om, de bestaande organi satie van de Hervormde kerk gebruikende waar zij (door de meerderheid) onmis baar gekeurd was, de kerkeraad los te maken van dat verband, de macht over de kerkgebouwen en de fondsen in de handen van enige weinigen te brengen, en ieder uit te sluiten die zich niet naar hun goedvinden meende te mogen ge dragen." Onder beschuldiging dat de kerkeraad bij meerderheid besluiten had genomen in strijd met het reglement van Kerkelik Opzicht en Tucht, werden door het klassikaal Bestuur in de waarneming van kerkelike bedieningen en ambten voorlopig geschorst 6 predikanten, 42 ouderlingen en 33 diakenen. Bewerende dat de kerkeraad „het Gereformeerd volk" vertegenwoordigde, en dit de rechtmatige eigenaar was, verklaarde de meerderheid op grond van vroeger genomen, maar door de Klassis onwettig genoemde besluiten, dat zij, ofschoon voorlopig geschorst, de be schikking over de kerkgebouwen moch ten blijven uitoefenen. Zij gaven daarvan kennis aan de burgemeester, de hoofden van justicie en policie, aan allen die een kerkelik ambt bekleedden en per ad vertentie aan de gemeente. Daarentegen van Koophandel en Fabrieken werkzaaj 3 was, mocht van de Kamer een frsA? geschenk in ontvangst nemen, bestaand® 1 uit een pendule met coupes. Zaterdag" avond bracht het bestuur der Kameuif een bezoek bij den heer van Manen et werd hem dit geschenk overhandigd?? waarbij de voorzitter der Kamer, <1 heer Kleber, eenige hartelijke woorde^6 sprak. arbi Hier ter stede is hedennacht ijlk zeventigjarigen ouderdom overleden dj hi heer J. van Loon, emeritus predikai'00' bij de Herv. Gemeente. De heer va'°r Loon was achtereenvolgens predikaPe^' te Leksmond, Warder, Egmond aan Zetrutf Wieringerwaard en Kimswerd. In al dn Zo' gemeenten was de overledene zeer e»-ju' zien. Na Sedert 1 Oct. j.l. was hij emeritur'1 en had hij zich deze stad, waar hij oolu' geboren was, als woonplaats uitgekozen.W Van de rust, die hij na een welbe-1 a' sleed leven, zoozeer had verdiend, hee/,,a hij dus maar kort mogen genieten. I r, Oï Heden is een proeftocht gehoudetitei met een automobiel van een Haagschsn i firma, van Bunschoten, Spakenburg epor Hoogland naar Amersfoort. De burge. z meester» van Bunschoten en Hooglanddei maakten dezen tocht meê. De bedoeling was eens na te gaan of een geregeldeof. auto-omnibusdienstjlusschen deze dorper,m en Amersfoort zou tot stand gebracblmil kunnen worden. Ook de burgemeestejstr van Amersfoort was uitgenoodigd doclan 1 deze heeft voor de uitnoodiging bedanket g De auto moet f 14000 kosten. pr rkr De Zondagavond in hechtenis ge-1 nomen kippendief V. is hedenmorgen'^, naar het Huis van bewaring te Utrecht,-- overgebracht. De gisterenavond gehouden schaak-3®' wedstrijd in de Zwaan is voor Amers-ltif foort niet gelukkig geweest. Utrecht won be n.l. 14 partijen Amersfoort 2, terwijl er Sp 4 remise maakten. Doordat eenige goedeicl spelers van Amersfoort verhinderd ™>rea, iav miste deze club haar beste mannen. 'aa HET NUT. 'ie Omtrent het concert van gisteravond t voor de Nutsleden hebben wij weinig lie te zeggen. Hetzelfde programma werdist voor een zéér, zéér dankbaar publiekaei uitgevoerd, terwijl aan alle dames thanst een bloemenhulde werd gebracht, in het ar bijzonder aan de dames Verbeet, Wolterrei en van Aaken. Deze avond is ook uit-ed muntend geslaagd, ongetwijfeld demooiste t i Nutsavond, die we gehad hebben. >ri Dit wenschen we er nog bij te voegen, bi dat Ds. de Meijere de welsprekende tolk van het Nutsbestuur was, toen hij in sic een keurige speech den heer Van Aakes, ne mej. Verbeet, mej. Wolter en de dames >sc en heeren van het dilettanten symphonie ii orkest hartelijk dankte en er met be- b grijpelijke voldoening op wees, hoe het )ie Nut dit jaar een groot werk tot stand nc had mogen brengen door de stichting ar van de Fröbelschool, een werk, dat al- Ni leen mogelijk geworden was, door de b groote aanwas van leden het aantal ijc is met een honderdtal toegenomen, mi Vanzelf bracht dit den voorzitter er toe a' met dankbaarheid te gewagen van deet krachtige hulp van het damescomité, 1 werd hunjdoor het ander deel van de ket- keraad het gebruik van de lokalen, bij de Nieuwe kerk behorende ontzegd. Op 6 Januarie 1886 namen de heren Kuyper, Rutgers en de Savornin Lohman genoemde kerk in bezit. Zij lieten er alle toegangen goed sluiten, en de deur van de konsitoriekamer, waarvan de sleutel in 't bezit van hun tegenstanders was, door het uitzagen van een paneel voor zich openen. De justicie en de policie die terstond in de zaak gemoeid werden, waren er aanvankelik mee verlegen omdat beide partijen beweerden in hun recht te zijn. Dit veranderde echter toen 1 Julie 1886 het Provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland de geschorsten voor onbepaalde tijd vervallen verklaarde van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelike rechten en het aanvaarden van kerkelike bedieningen bij de Hervormden. Dit besluit verwierf later de goedkeuring van de Synode. Ondertussen had de partij van Kuyper door het gehele land aanhangers ge kregen, die, omdat de Hervormde kerk onder het bestuur van de Synode van de ware Gereformeerde leer was afge weken, gemeenten gingen stichten die zich dolérenae noemden. Hun leden zeiden hun lidmaatschap bij de Her vormde kerk niet op, maar allengs werd ieder die zich bij de dolerenden aansloot, als lid van de Hervormde kerk geschrapt. Dewijl het aan de dolerenden niet gelukte een deel van de goederen van de Hervormde kerk in bezit te krijgen, sloten Jzij zich hier en daar nauwer bij de Afgescheidenen aan met wie zij de zelfde kerkelike leerstellingen gemeen hadden. Waar geen samensmelting plaats had, gewoonlik wegen» financieële rede nen, onderscheiden zij zich als Gerefor meerden A en B. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 2