Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tninbonw en Veeteelt. ALLERLEI. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. de pogingen om de leden te werven luik een gunstigen uitslag had be- jnd gezien. ie spreker was dankbaar maar meende, men niet stil moest zitten thans, it bij het groote en grootsche arbeids- 1 van het Nut blijft een groote toe- ïe van leden nog immer noodzakelijk. 1 verleden jaar het concert van mej. beet mede den sloot gegeven tot een groote uitbreiding van leden, hoopte en verwachtte, dat ook deze nd een propaganda-avond zou zijn r het Nut en dat Mej. Verbeet de dheid zou willen hebben nog eens ïg te keeren. ioo ongeveer sprak de warm toe- uichte voorzitter. «laar wij vernemen heeft mej. Verbeet 1 bereid verklaard nog eens voor het t op te treden. Ve dringen er bij onze lezers sterk aan het Nut, dat zooveel goeds doet chtig te steunen. ALCOHOL EN BESCHAVING. )ver bovenstaand onderwerp sprak ;erenavond prof. dr. J. van Hees in i openbare vergadering, uitgeschreven ir het Amersf. Drankweercomite in zaal van Het Valkje. Daar de ver lering maar matig bezocht was, werd ats genomen op het tooneel, waar >f. 'F. Kenninck de aanwezigen wel- n heette. Hij wees er op dat het aité, gevormd uit verschillende drank- itrijders organisaties zich strikt hield i dit puntzich neutraal bewegen op gebied der drankbestrijding. 3rof. van Rees, hierna het woord krjjgende stelde op den voorgrond, hij van den voorzitter verlof had ;omen in zijn rede niet neutraal be- :ven te zijn, dat hij mocht zeggen, t hij als drankbestrijder meende te eten zeggen voornaamlijk of wel tigheid dan geheelonthouding is aan bevelen. 5pr. stond eerst stil bij het begrip chaving. Niet alleen treft men he aving aan bij de zoogenaamde be- aafde volken. Wilde volken kunnen r. in hun kunst hoog beschaafd zijn. der beschaving verstaan we datgene, t tot ontwikkeling komt uit wat aan lieg in den mensch aanwezig is. Spr. st op de fijne beschaving der Ja- ïen, op dat gevoel van betamelijkheid, hen beheerscht. Hun volksfeesten, arbij die eigenaardige muziek klinkt, ren soms den geheelen nacht, maar eds heerscht de grootste stemmigheid, t komt omdat zij daarbij geen alcohol iruiken, daarom steken ze zoo gunstig bij onze volksfeesten. Men kan van beschaving spreken ten lichte van het individu en van de neenschap. Tusschen beide bestaat iselwerking, hoe meer beschaving bij individuen, hoe meer ook bij de natie, beschaving treft men op verschillend lied, door de ontwikkeling dei ver- ndeiijke, der godsdienstig-zedelijke en or de aestethische vermogens. Nagaande den invloed die alcohol op beschaving heeft, komt Spr. tot den ijd tegen den alcohol op verschillende inden. Men kan op hygiënische, op atschappelijk-economische of op zede- en gronden den alcohol bestrijden. laatste zijn het gewichtigst, en wie .houder is zal het zijn uit zedelijk jpunt, zedelijke motieven mogen en eten hooger staan dan lichamelijke, riet lichaam moet ontaarden door het iruik van alcohol, niet alleen persoon- maar vooral voor de nakomelingen, s lichaam is opgebouwd uit ongeveer billioen cellen. Die celletjes zijn teer >r invloeden van buiten en afhankelijk i invloeden waaronder ze leve». Onder voorwaarde hoort deze, dat zij voort- •end bijhoefte hebben aan zuurstof, inneer de zuurstof te kort schiet zal celletje minderwaardig werk doen. de toestand nu waarin de cellen zijn, mee ten grondslag aan ons lichaam, klcohol nu vesbrandt gemakkelijk, het ift een hevig verlangen om zich met zuurstof uit de dampkringslucht te lichaam verbrandt, de daarvoor benoo- digde zuurstof verkrijgen we door in ademing. Die verbranding geeft warmte. Alcohol heeft ook in ons lichaam neiging tot verbranden, verbrandt dan ook werkelijk en verlaat het lichaam als koolzuur en water. Het verschil tusschen verbranding van voedsel en alcohol is nu echter, dat van ons voedsel weefsel wordt opgebouwd en van alcohol niet. De verbrandingswarmte van alcohol komt ons lichaam niet ten goede, in tegendeel die warmte verlaat het weer in overvloed. Alcohol werkt vooral op de rellen van de hersenen, van het centraal-zenuw- stelsel en op de kiemcellen. Voor de alcoholverbranding is de zuurstof die in het bloed zit niet voldoende, ook de zuurstof die in de cellen in voorraad is, is daarvoor noodig. Daardoor komt het, dat de alcohol aan ons lichaam ontneemt het zoo hoog noodige voor het instan'd blijven van het organisme. En oogen- schijnlijk lijktj,het dan, dat alcohol op- vroolijkt en nieuwe lust schenkt, maar in werkelijkheid, verdooft alcohol de werking der zenuwen, de mensch mist daarvoor de wil over zijn zenuwen en daalt daardoor in beschaving. Alcohol zet ook niet aan tot beteren spierarbeid. Men meent wanneer men moe is, dat men dan door een borrel weer beter kan werken. Maar dat is niet waar. De alcohol verdooft hier weder, men voelt de moeheid niet zoo meer. Proefondervindelijk is aangetoond, dat een matige hoeveelheid den arbeid slechter maaktde alcohol verdooft een voudig het moeheidsgevoel. Een ingestelde enquête onder dichters heeft uitgemaakt, dat zij unaniem van meening waren, dat voor het verkrijgen van frissche gedachten het gebruik van alcohol nadeelig was. Ook van den kant van geleerden krijgt men dezelfde uit sprak. Prof. Helmholtz zeide reeds: Als ik ga zitten voor mijn werk en ik wil nieuwe gedachten zich laten formeeren, dan zal een enkele slok wijn mij al kwaad doen. Ook voor verstandelijk werk, daalt dus door het alcohol gebruik het be schavingspeil. Treffend is het dat groote dichters door het gebruik zijn ten onder gegaan, zooals bijv. Alfred de Musset door het gebruik van absinth, een kwaad waaronder geheel Frankrijk zucht en waartegen men nog geen krasse maat regelen durft nemen. Hierna zet spr. uiteen de zedelijke motieven in den drankstrijd. Alchohol speelt bij misdadigheid een voorname rol. Zij, die 't weten kunnen, zeggen dat 70 tot 80 der misdrijven geschiedt in een alcoholroes. Waar nu de massa niet steeds is de som van het aantal enkelingen, doen zich bij de beschaving van het geheel nog enkele verschijnselen voor, die we niet aantreffen bij het individu. Er zijn dingen, die de massa als geheel raken, waarvan de enkelen echter niets bemerkt hebben. Zoo is er ook een alcholisme dat alleen de massa raakt. Bij toeneming der welvaart van de massa zal ook de beschaving zich uitbreiden. De alcohol werkt echter vernietigend op die uit breiding. In de milioenen worden er door onttrokken aan den algemeenen welstand. Alleen in Europa gaan 11 millioen menschen hun leven lang op in het alcoholbedrijf. Hun werk kan beter ongedaan blijven, zij doen onnut werk, want wat zij doen helpt de menschheid niet vooruit. Integendeel, hun werk drukt de beschaving. In Europa beslaat het land in gebruik voor de alcholproductie, 8 maal de oppervlakte van ons land. Wat die landerijen opbrengen hebben we niet noodig, ze brengen een enorme schade toe aan den algemeenen welstand. En nu voelt ieder wel, dat dit slechts voor een klein deel het misbruik raakt, het treft vooral ook het gebruik. De dronk aard werkt zeer vaak als afschrikwek- vermengen. Ook het voedsel in ons kend voorbeeld, maar het zijn juist de drinkgewoonten als maatschappelijk ver schijnsel die de voortdurende verleiding bieden'aan het opkomend geslacht. Van 'generatie tot generatie verergert de toestand. De nieuwste onderzoekingen hebben aangetoond dat reeds een half glas [wijn per dag een ontaardenden invloed heeft op het nageslacht. En het is juist de gewoonte om bij alle gelegen heden drank te gebruiken, die zoo slecht werkt. Trouwens de geheele opvoeding van het kind draagt den stempel der matige alcoholisatie van de samenleving. Spr. haalt eenige voorbeelden aan, waar uit blijkt dat men zelfs kinderen, ter verhooging van de feestvreugde alcohol schenktdat is een neerhalen van de beschaving. De drinkgewoonten doen een drink- dwang ontstaan, en die is zoo wreed, onbeschaafd. Het is Spr. een raadsel hoe men drankbestrijder kan zijn, zonder anderen het voorbeeld te willen geven om geen drank te gebruiken. Men kan zelf sterk zijn, maar iemand, wien men het voorbeeld geeft, zal zwak zijn, zoodat hij de ver leiding niet kan weerstaan. En als men dat goed bedenkt, zegt iederdrank komt over mijn lippen niet meer. Ook medici schrijven wel eens alcohol voor, maar zij doen dat niet als medi cijn, maar laten den patient vrij, zoo doende hem aan de verleiding blootstel lende. Dat is weer de gewoonte, die als een factor ten kwade werkt voor de beschaving. En dat moet anders worden wil men kunnen spreken van een werke lijke beschaving. Spr. beschrijft nu de mieren in hun leven, en wijst er op dat geen diersoort alcohol gebruikt. Deden ze dat dan zouden ze reeds lang zijn uitgeroeid. Door den alcohol zouden ze te zeer verzwakken. De sexueele uitspattingen waarin de alcohol zoo'n groote rol speelt zullen de volken ten onder brengen. Evengoed als die euvelen de oude Egyptische, Babylonische en Grieksche beschaving ten onder heb ben gebracht. Ook onze beschaving zal dat lot onder gaan als er geen verandering komt. Men moet eendrachtig willen en weten wat men wil. Ieder kan in den strijd tegen den alcohol meewerken. Het moet uit de massa komen, de drinkgewoonten moeten er uit, anders gaat het niet. Als hier in Amersfoort zich daaraan een 30 of 40 personen geven, dan zullen ze beter werk doen dan keien uit de hei gaan trekken. Wanneer ieder dat doet, zal hij later de voldoening smaken gedaan te hebben, wat zijn plicht was. (Applaus). Daar niemand het woord verlangde dankte de voorzitter den spreker hartelijk voor zijn rede, waarna hij de vergade ring sloot. De jaarlijksche vergadering van de Ned. Herv. Predikantenvereeniging zal op Woensdag 29 en Donderdag 30 April a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht worden ge houden. In de Donderdagvergadering zal Dr. J. Riemens Jr. van Hoogland, spreken over.Welke beteekenis hebben Christus' uitspraken omtrent het Oude Testament tegen over resul taten van historisch-critisch onderzoek." De heer I. J. Ansink, onderwijzer aan de Openbare Lagere School fde soort, Hellestraat, alhier, komt voor op de voordracht voor onderwijzer aan een zelfde school aan de Kanaalstraat te Utrecht. Mej. A. B. E. Holtzschue teBaarn slaagde te Utrecht voor het examen nuttige handwerken. ZANDBIETEN. Er is een tijd geweest, dat men meende dat suikerbieten, mangelwortels en der gelijke gewassen alleen op klei konden geteeld worden. Tegenwoordig weet men beter. Er worden tegenwoordig heel wat bieten op het zand gewonnen en goede ook. Dit jaar nog heb ik bieten zien groeien op zand, die 16000 a 17000 K.G. per gemet opgebracht hebben. En die bieten hadden daarenboven een suikergehalte tusschen 15 en 17 Is haast ongelooflijk en toch is het zoo, als ik er bij vertel, dat men op de plaats, waar ik de bieten stond te bekijken, in de verte een mastbosch zag. 't Was dus bepaald niet op de klei 1 Hoe is het mogelijk zulke bieten te winnen op zulk een grond. En het antwoord is: door een doelmatige bemesting. Het bietenland, dat ik gezien heb, had in den herfst van 1906 een bemesting met kaïn iet gekregen en een weinig thomasslak ken meel. In het voorjaar van 1907 had men het land bemest met opge loste Peru-Guano van Ohlen- d o r f f en als overbemesting had men nog watchilisalpeteruitgestrooid. Het is inderdaad goed gezien, om die gewassen, welke een rijke bemesting moeten hebben, deze bemesting te geven, in een vorm, waarvan men onder alle omstandigheden zeker is. Dat is de op geloste Peru-Guano. Of het veel, of weinig regent, de Peru-Guano doet haar taak. Zij faalt nooit. En dat zij zich goed be taald maakt, bleek uit den straks ge noemden oogst. Het is trouwens een wijze voorzorgsmaatregel, om een ge deelte van de stikstofbemesting altijd te geven in den vorm van opgeloste Peru- Guano, ook op de klei. Daar, waar een gewas, zooals suikerbieten, karwij, vlas en dergelijke een krachtige stikstofbe mesting behoeven, is het een soort van verzekering tegen eventueel verlies een gedeelte der bemesting in den vorm van Peru-Guano te geven. Het is een wijze maatregel, die reeds door velen gevolgd wordt. Ontvlucht. Een gevangene op transport van Utrecht naar Arnhem, is gisteren uit het raampje eener retirade van trein 205 geklommen en ontvlucht. Nona. Na ongeveer 6 dagen achtereen geslapen te hebben, zonder tot het bewustzijn gekomen te zijn, is te Hazerswoude een 72-jarige vrouw overleden. In die gemeente is dat het tweede geval in betrekkelijk korten tijd. Een dienstmeisje te Ber- g e n-o p-Z oom, dat vroolijk carnaval had gevierd, is plotseling krankzinnig geworden en naar Vucht vervoerd. Een vrouw te Maastricht, die aan den drank verslaafd was, dronk bij vergissing salpeterzuur en is aan de gevolgen bezweken. Brandstichting. Te Bruchem gemeente Kerkwijk, heeft men gepoogd de pastorie in brand te steken. In een houten zomerhuisje, aan het gebouw grenzende, waren bossen stroo en een brandend kaarsje geplaatst, terwijl ver der tegen de ramen ook stroobossen gezet waren. De predikant werd door zijn echtge- noote op het geknetter opmerkzaam gemaakt, zoodat hij nog bijtijds de vlammen heeft kunnen dooven. Het zomerhuisje was geblakerd en reeds hier en daar verkoold. De politie heeft de zaak in onderzoek. („Pr. Nbr. 's-H. Ct.'j Drie minderjarige knapen te Rotter dam hebben zich in een wagen, waarmede de bagage van den circus Carré zou ver voerd worden, laten insluiten en naar Aken brengen. Daar aangekomen zijn door de Akensche politie over de grenzen naar Maastricht gebracht en vervolgens door de politie aldaar naar Rotterdam terugbezorgd. De New-Yorksche bankier Pasquale Pata en zijn schoonzoon Luis Barratier, zijn Zaterdagmiddag den dood ontsnapt. Een anarchist, afgezonden door d e Zwarte Hand, drong Pata's kantoor binnen, met een revolver in de hand en roependeIk kom jou en je vrouw en je zoon doodschieten. Maar of ze er op verdacht waren, Pata en zijn schoonzoon hadden dadelijk ieder een revolver uit hun lessenaar gehaald en schoten den anarchist neer voor die had kunnen schieten. Men schrijft uit Aardenburg: Zondag werd in de gemeente St. Laijreijns, even over de grens, een 23- jarig meisje vermist. Het meisje werd deze week levenloos in een gracht ge vonden. Zij was aan het hoofd verwond en ter plaatse moet eene worsteling hebben plaats gehad, zoodat hier zeer vermoedelijk aan misdrijf moet gedacht worden. Den dader heeft men evenwel nog niet ontdekt. Er was hoegenaamd geen aanwijzing in welke richting het onderzoek moest geleid worden, totdat twee kinderen van omstreeks 10 jaar aan hunne ouders vertelden, dat zij zekeren E. Radts na bij de plaats waar de moord gepleegd was, achter een boom hadden zien staan. De politie nam hem gevangen, zette zijnen schoenen in de voetsporen, die juist er in pasten, en nu volgde weldra zijne bekentenis, waarna hij terstond naar Gent is vervoerd. Ply had den geheelen nacht mee helpen zoeken en het lijk op eene baar naar hare woning helpen dragen. Hij woonde nagenoeg naast het slachtoffer. De f 1 0 0.0 0 0. Begin Februari viel de hoofdprijs van f 100.000 der Staatsloterij op een heel lot bij den collecteur B. te Rotterdam, door hem aan een onbekende verkocht. Tot he den is die prijs nog niet afgehaald en zijn ook de pogingen om den geluk kigen winner te vinden vergeefsch ge weest. Zooals bekend, vervalt na 3 jaren deze prijs aan het Rijk. Spoorwegongeluk. Zater dag is tusschen Tschergotur en Karandy in Rusland de posttrein uit Taschkenk ontspoord, waarbij de postwagens van den spoordijk nederstortten. 12 personen werden gedood, terwijl 43 personen, waaronder 36 zwaar, gewond werden. Burgerlijke Stand van 10 Maart 1908. GEBORENGerard, z. van Gerrit Kaptejjn en Alijda Bakker. Leberta Johanna, d. van Gerrit Wolfswinkel en Geertje van Drie. Klaas, z. van Gerrit Lensink en Petronnella van Moorselaar. Paulus Huybert Antonie, z. van Rudolph Johann Hoffman en Elsje van Kuijk. OVERLEDENGerrit jevan Beek, oud 35 j., echtg. van Hermanus Voskuilen. Men seint ons Alle Ministers waren in de Kamer aanwezig, behalve Min. Idenburg. De tribunes waren stampvol, Minister Heems kerk las de regeeringsverklaring kalm en nu en dan op ironischen toon voor. Mr. Goeman Borgesius vroeg terstond het woord er over. De discussie zal morgenmiddag half twee aanvangen. Het nieuwe lid voor Rheden, Jhr. Van Nispen tot Sevenaer werd geïnstal leerd. Bij de linkerzijde was de algemeene indruk dat het regeeringsprogram een sterk conservatieven geest ademt. Den Haag. Het Hof zal den 4de April naar het Loo lerugkeeren. 10 MAART. Save van de Firma LAMAISON BOUWER &Co. loll, schuld iets lager. Buitenl. schuld prijsh. u waarden vast. Cultuur lager voor Vorstenl. Handel Mij. aanvankelijk vast, later aangeboden, iwaarden vast voor Ind. mijnen, handel evenwel srkt. Gr. Cobar vast, zoo ook Welgelegen. Olie Int. Rumeensche kon zich krachtig herstellen. iak flauw. Amerika vast, gestemd vooral voor fl en Union, de handel was levendig en sluit markt op vaste koersen. Staatsleeningen. eau nd. N.W.S. id. H garije. 1892/1904 ik. 1862—81 tinrijk. Jan.—Juli MeiNov. tubal. Ie Serie 3e 3 3 *v. f 1000. f 1000. f 1000. 4 Kr. 2000. 4 Ls. 100—100/m. Kr. 2000. Kr. 2000. 100. Frs. 500. Vorige koers 913/i# 90'/a 76 98% 61'/. 587s 10 Maart 907» 90 75'/, 61V. 59 Rusland. 1884 Goud 5 G.R. 125/500 Gr. Russ. Spoor 98 4 G.R. 500 Nicolaispoor 1867/69 4 20 1880 4 G.R. 625 Hope Co. 89/90 4 G.R. 625 6e Emissie 1894 4 G.R. 625 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Resc. Dom. republiek. m. tick. 1901 4 frs. 500/2500 4 £100 £100 100 £100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Foundry aand. 1000 Un. St. Steel corp. 1000 85 - 83'/. 77'/, 76 V, 75'/a 83 76 V. 76 V. 91 53 V. 159 Va 278 927, 119 1587, 277'/a 91% 16 123 7, 297.. 32% Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stoomv. Mij. aand. f 501 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 Amerika. Int. Mere, id. Marine aand. dll. 1000 pref. 1000 Obl.41/, 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 itallë. Zuid Ital. Spoor 3 L. 500/5000 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4 Conv. 1000 Chic. Rock lil. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 - 139/, 140 141% 120 1207, 141 67. 6% 17 18 62 63 694 575 104 99% 439 431 240 231 410 400 66 71% 72% 857, 86% 58% 59% 17% 19%. 12% 14 Kansas City S. aand. 1000 20 207. pref. 1000 48% 49% Obl. 3 1000 69% Missouri aand. dll. 1000 20% 21% id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 78% Rock Island aand. dll. 1000 127, 13% South rail dll. 1000 10% 10% South Pac dll. 1000 707» 71% Union Pac 119% 122%. id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 82% 84% Prolongatie-rente 37. 3 Koersen van Ifew-York. Van Heden. fondsen. slot van openingsk. gisteren van heden Atchison Topeka 86 71% Rock Island Common 12% 12'/. 13% 137, Missouri Kansas Texas 20 V. 20% New-York-Ontario 327, 32 Norfolk Western 61% Southern Pacific 72% 9% 71% Southern Railway 10% 1197, 120 U. S. Steel Common 32% 327» 20 Kansas Cy South 19% do. do. Pref. 49 Stemming: vast.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3