Nieuws-en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. No. 34. UIT DE PERS. WOENSDau 11 MAART 1908 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venaootsehap „DE EEMLANDEB". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAO. BUITEiNLaNl». FEUILLETON. DE KLEINDOCHTER. BINiNENLaINu. 'lËEEMLANDEE Hoofdredacteur R>. G. RIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaarf 4. Franco per post5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 A.fzonderlüke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntièn: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten hBt Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. DE MACEDONISCHE QUAEST1É. De Engelscbe minister van Buiten- landsche Zaken, sir Edward Grey, heeft eenigen tijd geleden een belangrijke verklaring afgelegd. Als, zeide hjj, in Macedonië een Turksch ambtenaar werd benoemd, voor een zeker aantal jaren aangesteld en die door de mogendheden zou moeten wor den erkend, indien men hem de vrije hand gaf en zijne positie behoorlijk ver zekerde, zou weldra de Macedonische quaestie zijn opgelost. Dat antwoord, heeft zeer de aandacht getrokken te Konstantinopel. Wal zou er gebeuren indien zijn denkbeeld werd uitgewerkt door de mogendheden Dan zou de Turksche ambtenaar in Mace donië feitelijk een nagenoeg van de Porte onafhankelijk heer *ijn. Er zou gebeuren wat ook elders gebeurd is met vroegere deelen van het Turksche Rijk. De Turksche gemachtigde der mogendheden zou waarschijnlijk Mace donië tot rust brengen, maar niet in het belang van Turkije. Men zou zien gebeuren, dat de Turksche provincie den een of anderen dag veranderde in een nagenoeg en op den duur geheel onafhankelijk vorstendom. Dat de Porte daarentegen bezwaar maakt, kan men haar niet kwalijk ne men. Een invloedrijke Turk, Emin Soeleiman, heeft in een der groote Londensche bladen uiteengezet, wat hij en zijne landgenooten van de actie der mogendheden en het antwoord van den heer Grey denken. Hij verklaart dat wanneer het plan van sir Grey wordt verwezenlijkt, dat licht zou leiden tot den oorlog, dien Europa immers wenscht te vermijden. De Porte mocht er niet aan denken de benoeming van eenen gouverneur-generaal door de mo gendheden goed te keuren. De groote meerderheid der Turken had genoeg van de voortdurende inmenging der mogendheden in Turksche zaken. Men vertrouwde de groote heeren niet, die het zoogenaamde Europeesche concert vormen. Hetzelfde concert der mogend heden had Turkije beroofd van Grieken land, Roemenië en Servië, terwijl Bul- Door M. Böhme. 5'). Die erfenis kwam Lisa juist van pas, om haar langgekoesterde, hoogvlie gende plannen te verwezenlijken. Het woonhuis zou door aanbouw naar achter vergroot worden, waardoor de tuin voor de helft bebouwd zou zijn. Erwlg verzette zich krachtig tegen dit voornemen. Een paar heftige uiteen zettingen droegen niet tot opheldering bij. Gerard hield zich onzijdig. In stilte moest hij zijn broeder gelijk geven: de aanbouw waa beslist onnoodig. Hoe zeer Erwig geneigd was aan de wenschen van zijn schoon zuster tegemoet te komen, in dit geval wilde hij haar niet toegeven. De tuin, zijn gebied, zou niet geofferd worden aan haar vernieuwingswoede. Zonder zijn toestemming kon natuurlijk niets gebeuren. Maar door deze huiselijke oneenigheden werd hem het leven in huis bedorven. Soms uitte hij zich hierover tegen Jo. Op den duur kon zijn gevoelige natuur dit voortdurende prikkelen niet doorstaan. Ook Jo bevond zich niet wel bij Biaa's bestuur. Niet dat deze de nicht garije ook nagenoeg onafhankelijk is. De zoogenaamde nationale beweging in Macedonië wordt door de Turken niet al te tragisch opgenomen. Indien men Turkije slechts zijn gang had laten gaan, zou daarvan geen spoor zijn overgebleven. Met glacé handschoenen kon men geen revolulionnaire beweging bestrijden. Dat is nu juist het punt, waarop het aankomt. Als men de Porte haren gang laat gaan op de oude manier en zonder glacé handschoenen, krjjgt men in Ma cedonië eeno herhaling van de Boel- gaarsche gruwelen. Het land zal on getwijfeld tot rust gebracht worden het zal een kerkhof zijn. En nu ge beuren er dingen die niet geduld kunnen worden en de verschillende stammen, de verschillende gelooven bestrijden el kander op het mes. Dat is zeer te betreuren en de mo gendheden moeten er iets aan doen. Maar men kan geene basji boezoeks in Macedonië toelaten om de gruwelen te hernieuwen die hunnen naam tot een schrik hebben gemaakt. Inlusschen on derhandelt men nog ENGELAND. Het brief-incident kan men thans wel ais afgedaan beschouwen. De algemeene opinie is, dat het heele relletje is opgezet door lord Esser, die zich beleedigd gevoelde door hetgeen de Keizer over hem schreef. In de Engelsche Hot- en politieke kringen moet men volgens berichten aan Duilsche bladen in zijn vuistje lachen over de manier waarop hij in het Keizerlijk schrijven in het ootje wordt genomen. Lord Esser staat namelijk bekend als iemand die een bijzonder hoog idee heeft van zijn eigen bekwaamheden. In den brief van den Keizer moet o. a. staan, dat zijn lordschap beter deed voor de W. C's van 't Kasteel te Wind sor te zorgen dan zich met buitenland- sche politiek te bemoeien. In den loop van het debat over de vloolplannen in het Lagerhuis vroeg Balfour of Engeland aan het einde van 1911 slechts twaalf schepen van het Dreadnought- en Invincible-lype zou hebben tegerdver Duitschland, dat dan 13 schepen van deze typen zou hebben, boosaardig tiranniseerde, de geschie denis met Tony Stohman was door de daaraanvolgende gebeurtenissen op den achtergrond gedrongen, bovendien had Lisa persoonlijk geen belang bij de totstandkoming der verloving. Maar Erwig's opmerking over Jo's gelijk recht in huis werkte als gift ln haar kleine ziel. Jo hield zich overdag meest in den winkel op, waar zij het best kon nuttig zijn. In het huishouden deed zij zelden iets naar den zin van Ltsa, maar in den winkel was haar hulp bijna noo- dig, omdat de klanten haar kenden, en gaarne door haar bediend werden, en in de weinige weken onder leiding van grootmoeder had ze al heel wat zaakkennis en handigheid gekregen. Vriendelijk-gelaten verdroeg ze de hofmakerij der beide winkelbedienden. Een diepe moedeloosheid, gedruktheid, was in haar. Als er geen publiek te helpen was stond ze vaak aan 't ven ster en staarde droefgeestig naar de grauwe winterlucht. Zij miste plotse ling een levensdoel, zonder dat zij zich over de werkelijke oorzaak dezer treurigheid rekenschap kon geven. In de villa van Mannebach wilde zij niet meer komen, voor Frederik was ver trokken. Zij had niet kunnen zeggen wat hij gedaan had, maar het was alsof hij haar diep had beleedigd. Als zij er aan dacht, (lat hij misschien indien het Duitsche vlootprogramma volledig wordt doorgevoerd. Asquith stemde toe, dat deze cijfers juist zouden zijn, indien het Duitsche vloot program werkelijk werd doorgevoerd en indien het Engelsche het volgende jaar geen nieuwe Dreadnought's meer in het vooruitzicht stelde. Hij vervolgde „Zonder op 't program voor de volgende jaren vooruit te loopen, zeg ik zonder eenige aarzeling, dat, indien wij dan de mogelijkheid, dat het Duitsche program ma geheel doorgevoerd zal worden, zooals dit op papier is uitgewerkt, inzien, wjj het onzen plicht zullen achten te maken en wij zullen dit doen dat niet slechts een voldoend aantal schepen wordt aangebouwd, maar zooveel dat in genoemd jaar de Duitsche superiori teit ter zee geen werkelijkheid zal wor den. (Toejuichingen.) FRANKRIJK. Tijdens de gisteren gehouden beraad slaging over de wederopname in het kader van de officieren der landmacht van Joseph Reinach, die destijds naar aanleiding van de Dreyfus-zaak geschrapt was, Dim de Kamer een algemeen wets ontwerp aan strekkende tot weder- indienststelling van alle ambtenaren en officieren, die om redenen van polilieken aard waren ontslagen. SPANJE. De Koning is zonder incident te Bar celona aangekomen. Gisteren had aan boord van het admiraalschip van het Oostenrijksche eskader ter eere van den Koning een diner plaats. Volgens som mige bladen zijn drieduizend man politie en gendarmen met de bewaking van den Koning belast, een klein leger dus! O. a. is streng verboden bouquetten naar het rijtuig des Konings te werpen. Men weet, dat dit geen ongebruikelijke wijze is om zonder de aandacht te trek ken een bomaanslag te volvoeren. Op deze wijze waren ook de bommen, die destijds in Madrid naar het rijtuig des Konings werden geslingerd, verborgen. Heel veilig schijnt de Koning zich inlusschen toch niet te gevoelen. In het programma is reeds een wijziging ge bracht. Inplaats van Donderdag, zou Koning Alfons reeds hedenavond te balfzes per extra-trein naar de hoofd stad terugkeeren. trouwplannen had met mevrouw Gotze, als zij zich voorstelde dat zij op een dag het arm in arm wandelend paar zou ontmoeten, dat de blonde, glim lachende vrouw als mevrouw Manne bach en Erika's tweede moeder naar Miesbach zou komen en in Frederik Mannebach's huis wonen als meesteres, steeg haar het bloed naar 't hoofd en moest zij de lippen opeen pressen. De vroege schemering van den Januaridag spon weer haar sluier om den fontein op de marktplaats en sta pelde tot nevelmassa's die alles bedekten. Jo schrikte. Zooeven was Frederik Mannebach het venster voorbijgegaan. Nu ging de huisdeur. Een ingeving volgend trad Jo bem tegemoet. «Ik wilde afscheid van u nemen, juffrouw Burgard. Morgen ga Ik op reis,» zei hij. «U liet zich in den laats- ten tijd in 't geheel niet meer zien. Ik vreesde reeds dat u ziek waart». «Neen, Ik ben niet ziek,» zei Jo beklemd. «Wilt u een oogenblik bin nenkomen, mijnheer Mannebach Hier heen, als u wilt.» Zij ging de trap op, naar oom Erwig's kamer. Het was donker en eenzaam, daar oom Erwig om dezen tijd zijn middagwandeling maakte. Jo tastte naar een lucifer en stak de lamp aan, intusschen kreeg zij haar kracht terug, om de onrust en beklemdheid te beheerschen. HONGARIJE. Ongeveer 300 socialisten hebben zich Zondagavond te Boedapest naar het nationale Casino begeven, waar zij heftig tegen de Regeering manifesteerden ten gunste van kiesrechthervorming, en stee- nen naar de ramen wierpen, waardoor tal van ruiten ingeworpen werden. De menigte begat zich daarop naar het clubgebouw der Kossuthpartij, maar werd door de politie verspreid, die tal van manifestanten gevangen nam. Het kuilnet. Te Utrecht zal 14 dezer een vergadering gehouden worden, waarin, onder voorzitterschap van den burgemeester van Harderwijk over het visschen met kuilnetten ge sproken zal worden. Uit verschillende plaatsen hebben zich sprekers aange meld, die voor het behoud der kuilnet ten zullen spreken. Kamerleden zijn tot de vergadering uitgenoodigd. Met het oog op de ingekomen giften, waaronder een zeer belangrijke, heeft de Commissie uit de Amsterdam- sche burgerij, ten behoeve van de werk- loozen, besloten niet op Vrijdag 13 dezer haar laatste uitkeering te doen plaats hebben, maar nog één week lan ger haar arbeid voort te zetten. Gisteren zijn door het gemeente bestuur van Nijmegen verpacht twintig staanplaatsen op de kermis van dit jaar. Onder de voorwaarden van verpachting was voor het eerst opgenomen de volgende bepaling, welke blijkbaar goed heeft gewerkt.Voordat een inschrijvingsbiljet in de daarvoor bestemde bus wordt geworpen, moet in handen van den door burgemeester en wethouders aan gewezen ambtenaar ter secretarie, tegen bewijs worden gestort eene som van f 50, welk bedrag ten behoeve van de gemeente verbeurd is, wanneer de in schrijver bij de toewijzing van de pacht niet aanwezig of niet vertegenwoordigd is of zijn bod niet gestand doet door onmiddellijk na de toewijzing van een perceel den geboden pachtprijs te be talen en in de tegenovergestelde geval len aan hem of zijn vertegenwoordiger tegen afgifte van het verstrekt bewijs wordt teruggegeven". De nu gemaakte opbrengst was groo- ter dan die van vorige jaren. «Ik kon geen tijd vinden, om weg te gaan, en was niet in de stemming om vroolijk met Erika te spelen. Daarom stelde ik mijn bezoek uit.» «Maar komt u dan alleen om Erika?» vroeg Frederik Mannebach.» Wij mijn tante, mijn zuster en niet het minst ik zien u ook graag. Neen, ik wil niet gaan zitten, ik wilde u, zooals ik zei, groeten voor ik heenga. Voor de lente zullen wij elkaar wel niet weerzien. «O, zoo lang?» Jo zweeg. Haar gedachten verwarden zich. Zij wist, dat zij, als zij nu sprak, iets zeer dwaas zou zeggen. Wat was dat vreemd. Een heerlijk gevoel van geluk bluschte plotseling haar angst van den laatsten tijd en maakte haar inner lijk vrij en licht. «In Mei kom ik terug Als 't lente is aan den Rijn Zoo iets is er in de wereld niet anders, om dien tijd kan ik in 't zwarte Westfalen niet blijven. De mijnen blijven hier. Ik hoop, dat u hen vaak ontmoeten zult. Jo knikte. «En groet uw oom Erwig voor mij. In 't voorjaar zal ik dikwijls met hem de bergen ingaan. Ik heb mij nooit zoo gemakkelijk van Erika gescheiden als nu; ik weet, dat zij onder viervoudige hoede staat Niet waar? U blijft de vriendin van mijn dochterje.» Jo legde haar hand in die van den man. DE CHRISTELIJK-HISTORISCHEN EN HET MINISTERIE-HEEMSKERK. In zijn Maandagavond te Amsterdam uitgesproken rede zei dr. De Visser, het Christ.-hislorische Tweede Kamerlid, over het Kabinet-Heemskerk o. m. „Al zit er, althans als zoodanig, geen lid der Chr.-Hist. partij in dit Kabinet, spr. schroomt niet het te noemen een Kabinet van de Christe lijke beginselen". Na deze uitspraak zijn de wanhopige pogingen van rechts, om het ministerie- Heemskerk voor te stellen als een Kabi net, vertegenwoordigende alle (drie) groepen der rechterzijde, als mislukt te beschouwen, zegt het Vaderland. Kunst- eu Wetenschap. De Hagespelers onder bestuur van Eduard Verkade zijn hun werk begonnen te Haarlem. Zij hebben Schaw's Can dida gegeven en Paraselsus van Arthur Schnitzler. Róssing heeft de ver tooning bijgewoond en getuigt in het Nieuws: .Allereerst wijs ik op de prijzenswaarde raonteering van het tooneel, eene monteering in de vereischte stemming, al scheen, oppervlakkig ge oordeeld, de kleur van rustbank of rust bed niet «aam te stemmen met de andere kleur. Bij nadenken zag men echter, dat het verschil in tint goed deed. „De rertooning op zieh-zelf onder scheidde zich door stijl, eenheid, natuur lijkheid en vermijding van effect." Ook de H a a r 1. Ct. is, althans over Candida, zeer tevreden. De Muzikale Kring te Utrecht, waarvan Johan Wagenaar directeur is, zal Zaterdag in den Schouwburg aldaar opvoerenDe Doge van Venetië van Johan Wagenaar, voorafgegaan door Eugen d'Albert's Die Abreise. De hoofdrollen zullen vervuld worden door mevrouw E. Denys-Kruyt en de heeren H. C. van Oort en Rud. van Schaik. «Oom Erwig en ik wij beschou wen Erika half en half als een die bij ons hoort,» zei ze zacht. «Wij zullen haar zeer missen, als ze eenmaal weg moet van hier.» Frederik Mannebach hield nog altijd de smalle hand van het jonge meisje in vasten druk omsloten. In de half- schemering zag hij het gloeien van haar gezicht niet, maar hij voelde het beven van haar vingers. «Dus tot weerziens, juffrouw Jo.» Jo bleef boven aan de trap staan en zag hem na. Beneden wendde hij zich nog eens om en groette opnieuw. «Groet ook uw oom Erwig van mij en zeg hem, dat het mij spijt, niet per soonlijk afscheid van hem te hebben genomen.» «Ik zal het doen, mijnheer Manne bach. Goede reis.» De huisdeur viel achter hem dicht. Jo keerde langzaam in oom Erwigs' kamer terug. Zij ging er op en neer met roode wangen en schitterende oogen en had willen zingen, zoo ge lukkig was ze. Zoo vond oom Erwig haar, toen hij na een half uur van zijn wandeling terugkeerde. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1