WEERBERICHT. Thennomet rstancl STADSNIEUWS. Kerk- en Sehoolnieuws. ALLEtiLEJL Beurs van Amsterdam. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin, 10.50 uur.) De Bildt, 11 Maart 1908. Hoogste barometerstand 775.6 in.,\I. te Haparanda; laagste 744 8 nr.M. te Groningen. Verwachting tot den avond van 12 Maart 1908: WindAfnemende Noordelijke lot Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtAanvankelijk nog buiig, later opklarend. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 748 m.M. Vorige stand te 12 uur 745 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 40. Laagste hedennacht .F. 32. Hedenmiddag 12 uur .F. 36. Naar wij vernemen heHt de ge meente het drukken van de kiezerslijst voor 1908 opgedragen aan de firma G. J. Slothouwer alhier, voor de som van t 190. Hedenavond vergadert de Vereeni ging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer in de Zwaan. De maandvergadering van Handel en Nijverheid wordt morgenavond in de Zwaan gehouden. De agenda vermeldt de volgende punten. 1. Verkiezing eener commissie, volgens art. 20, van 3 leden ot het nazien der rekening over 1907. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Mededeelingen. De le luit. E. H. Juckema van Burmania baron Rangers van Warmen- hui'.en, van het le regiment huzaren alhier, zal binnenkort tot ritmeester wor den bevorderd. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen nuttige handwerken mej. G. van lloogevest, alhier. Bij de Centraal Spoorwegmaat schappij bestaat het voornemen onr eene palissadeering te plaalsen legen d -n weg van het slation Amersfoort at tot onge veer de halte Vlasakkers, teneinde ver dere verzakking van zand te voorkomen. Voor wandelaars, die gewoon zijn van dezen weg gebruik te maken bij hunne wandeling naar de Vlasakkers, zal liet uitzicht, als de palissadeering tenminste hoog wordt, er niet mooier op worden. De schietvereeniging „Wilhelmina" hield gisterenavond in liet café „De Arend" eene vergadei ing. Nadat de ge wone huishoudelijke zaken waren afge handeld, weiden de zomeroefeningen be sproken, die in de maand April a.s. op de Leusderheide zullen aanvangen. Na breedvoerige discussie werd beslolen de schutters dit jaar in ééne klasse in te deelen, daar het gebleken is, dat wan neer zij over i need ere klassen verdeeld worden, een niet billijke prijsverdeeling hij het concourssc'nielen ontstaat. Vervolgens had de uitdeeling plaats van de prijzen bij de afgeloopen winter- oefeningen behaald. Door eenige ingezete nen waren hiervoor luxe voorwerpen ter beschikking gesteld, die door den voorzitter, den heer D. van Buuren, met een toepasselijk woord aan de prijswinnaars werden uitgereikt. Er wÈrd geschoten met de buks (maximum van 1600 punten) met den volgenden uilslag le pr. D van Buuren, 1482 punten, die tevens de Koningsmedaille behaalde, onder voorwaarde, dat hij gedurer.de twee achtereenvolgende wintiTConconr- S'-n iet hoogst aantal punten moet be halen, 2e pr. S. Meijer, 3e pr. J. Udirig, 4e pr. Jansen, 5e pr. W. van Achtcr- bergh, Ge pr. C A. van Doorn, 7e pr. P G. D. van Ede Jr., 8e pr. A. H. ti.i-.sing Sr. en 9e pr. G. van Ede Sr. „A. D." Door de Directie der Hollandsche en Noord-Hollaii'lsche Brandwaaiborg- maatschappiji n gevestigd te Üud Karspel zij i de volgende premiën toegekend, in verband met den brand bij Ant. de Vries Licndertsche weg alhier op 29 Feiir. jl.aan de redders tan tiet vee en een gedeelte van liet hooif 15, aan 2 wachthouders f5, aan de politie f5 en aan de Amersf. Vrijwillige Brand weer f 5. De onderafdeeling Amersfoort van de Vereeniging lot bevordering der Pluimveehouderij en tamme konijnen teelt in Nederland houdt Woensdag 18 Maart een vergadering in „de Mof" te Leusden, waarin door Dr. Bos uil Hoog land eenige mededeelingen zullen worden gedaan, omtrent liet belang der land bouwers bij een verstandige wijze van boenderfokken en omtrent het streven en het doel der V. P. N. MARKTWEZEN. In de afdeelingen van don Raad is behandeld het afwijzend praeadvies van B. en W. op tiet adres van de ver eeniging „Handel en Nijverheid" inzake de verbelering van het Marktwezen. Het slol der beraadslagingen is ge weest, dat het voorstel van B. en W in beide afdeelingen is aangenomen. Als grootste bezwaren tegen de in williging van het adres van H. en N. werden o. a. geopperddat het open terrein, aan den Hof zou verdwijnen -, het gevaar dat er gelegen is in ver plaatsen van bestaande markten naar nieuwe terreinen; het groote bezwaar, dat er geen vrije markt zou blijven be staan. POLITIE. In een der afdeelingen van den Raad is aangedrongen op afschaffing van de agenten van politie 3e klasse. B. en W. hebben thans een voorstel ingediend, waarbij de agenten 3e klasse worden afgeschafi, waardoor de trakte menten der tegenwoordige 3e klasse agenten met f75 en die der tegenwoor dige le en 2e klasse met f25 worden vermeerderd. Hierdoor zal men bij de aanstelling jongere en de beste krarblen kunnen krijgen en zullen niet de hesten, terstond wanneer zich eene gelegenheid voordoet, de gemeente verlalen. De jongste agenten, die gewoonlijk de groolste huishouding» hebben, zullen bij deze regeling het meest zijn gebaat. ZIEKENVERPLEGING. In de afdeelingen van den Raad is ook behandeld de concepl-verordening, regelende de opname en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten in de daarvoor bekende inrichting alhier. Aan B. en W. is verzocht een andere regeling te willen treffen wat betreft de verplegingskosten, waardoor iets minder betaald zal behoeven le worden door lieden van kleine inkomens voor hunne verpleegde dienstboden. VRIJZINNIG-HERVORMDEN. In een in hel gebouw van den Prote stantenbond te Utrecht gehouden en druk bezochte bijeenkomst is na een toelich tend woord van prof. dr. T. Cannegieter, hoogleeraar aan de Utreclitsche Hooge- school, die daarin aard en streven van de beweging der vrijzinnig-hervormden in de Nederl.-Hervormde Kerk schelste, opgericht een vereeniging van vrijzinnige leden van de Hervor nde zoowel van de Nederlandse-li? als van de Waalsch- Hervormde gêjöeenieii daar ter slede Van de aanwezigen gaven zich 42 personen als lid op. De aandacht werd er in de vergade ring op gevestigd; dat de Nederl.-Her vormde gemeente aldaar in 1911 weer de vraag te beslissen zal hebben, of zij het recht van beroeping van predikanten aan zich wil houden of dit weer als sedert 1901 wil overlaten aan den keikc- raad. In overweging werd gegeven zich nu reeds kracht g voor te bereiden om over drie jaren aan deze stemming niet eenige vrucht ten bate van de vrijzinnige lichting in de Utrechtsche gemeente te kunnen deelnemen. Aan liet voorloopige comilé (de oproep tot deze bijeenkomst Was onderteekend door de hoeren prol dr. T. Cannegieter voornoemd en ds. J. 11. Kruseman Arelz, godsdienstleeraar van de afd. Utrecht van den Protestantenbond) werd opge dragen de verdere voorbereidende werk- za .kheden le doen en een huishoudelijk reglement te ontwerpen. De bedoeling is de vereeniging uit te breiden over de gelieele provincie Utrecht en aan te sluiten aan het Centraal Comité van Vrijzinnig-Hervormden in Nederland, in hetwelk enkel de provincie Utrecht nog niet vertegenwoordigd is. Uit Venray wordt aan „de Geld." geschreven Verleden jaar schreef ik u, hoe de kleine Jeau Kemps door prol'. Narralh in het bezit was gekomen van een nieuwen neus, toen zijn eigen voor gevel door een paard was afgebeten. De geheele operatie is een kunststuk geweest van chirurgische vaardigheid. Maar de kleine Jean is van een echt, stevig ras, van een soort, wier huid door weelderigen haartooi de gehardheid ver raadt. De nieuwe neus is ongelukkig genoeg moeten gesneden worden uit een dei- armspieren van den kleinen patiënt en nu vertoont het aangezette stuk een prachtige begroeiing van donkerbruine haren en liet is te voorzien, dat binnen een paar jaar, menige dandy zou wen- schen onder den neus te hebben wat Jean erop heeft. Dat is r,u echt wanboffen voor een geleerden prof. Een droom, die uitkwam. Thomas Pendergast, Adamssireet 327 te Hoboken, New Yersey, droomde dat hij bij zijn arbeid plotseling het gezicht had verloren. Toen hij Zaterdagavond van zijn werk huiswaarts keerde, werd hem eensklaps alles zwart voor de oogen. De droom van den nacht te voren was werkelijkheid geworden, de man was stekeblind. Automobielongeluk. Bij de gisteren gehouden eerste wedstrijden, georganiseerd door de Egyptische auto mobielclub te Heliopolis, reed een wagen tegen de menigte in, waarbij drie personen gedood, zes ernstig en vijf licht gewond werden. Hoe men voor 300 jaar ovcrl tele grafeeren dacht. Dit blijkt uit een oud-Hollandsch wis kundehoekje waarin het heetEnkele mc-nschen moeien beweerd hebben dat door een magneetsteen of door een ande ren dergelijken steen, personen, die af wezig zijn, met elkaar kunnen spreken. Als bijvoorbeeld Jan in den Haag en Piet te Rome was en beide hadden eer. naald langs een steen gestreken, waarvan de kracht een zoodanige is, dat in ge lijke mate on in dezelfde verhouding de naald in den Haag zich draaide en de andere eveneens in Rome, dan kon het zijn dat Jan en Peter het zelfde abc hadden en van plan waren elkaar iederen avond om zes uur le spreken. Als nu de naald zich 3'/a maal gedraaid heeft, ••tan is dit een teelten dat Jan en nie mand anders, Piet wensciite te spreken. Als Jan hem nu wil zeggen dat de prins in den Haag is, zal hij zijn naald be wegen en die op d stil laten staan, daarna op c en dan op alle letters van prins, enz. Op liet zelfde oogenblik zal do naald van Plet, in overeenstemming met die van Jan zich bewegen en op de zeilde létters stil blijven staan. Deze uilvindig lijkt wel mooi Ie zijn, maar ik geloof nieldal er op de geheele wereld een magri- eisteen is, die zulke krachten bezit Ook zou zulk een uitvinding niet te prijzen zijn. daar hierdoor allerlei ver raad, le dikwijls en le verborgen zou kunnen plaats vinden." Slachtoffers der welen- schap. In een hospitaal te Londen zijn dri" geneeskundigen opgenomen, die all n slachtoffors zijn van hun werken met X-stralen. Aan een dezer doctoren moest een arm worden afgezet, van de twee anderen zijn de beide handen met zweren bedekt, terwijl ook de armen bedreigd worden. Smakelooze vertooning. In het Portugeesche dorp Salsas, in Bragariza, zouden eenige lieden met het Carnaval iets nieuws vertoonenden moord op koning en kroonprins. Een dorpeling stelde Franco voorhij zat te paard en rende als een dolle door de straten. In een rijtuig zaten vier anderen, voorstellende koning Gailos met vrouw en twee zoons. Een zesde stelde den moordenaar Buica voor. Deze speelde zijn rol te goed. Zijn revolver was ge laden cn hij school zijn achlienjarigen bioer, die voor koningin Amelia speelde, door het hootd en doodde hem op slag. Volgens een andere lezing werd zijn vader, die voor Dom Carlos speelde, doodgeschoten. Men moest den moorde naar beletten zichzelf dood te schieten. Een fuivende zelfmoor denaar. Door eene eigenaardige daad, doel in Hamburg een herbergier, vroeger slager, nog na zijn dood van zich spreken. Hij was het leven moede geworden, waarschijnlijk doordat zijn zaak niet erg goed ging- Toen hij Vrijdagsmiddags het vaste besluit bad genomen door een kogel aan zijn leven een eind le maken, begaf hij zich naar een begrafenisonder nemer en droeg hein op hel lijk van den beer X, die zich doodgeschoten had, (d. w.z. zjjn eigen) Zaterdagsavonds uit het lijkenhuis te halen en zich te be lasten met de begrafenis. Vc or zijne bemiddeld g liet hij zich de gebruikelijke zes gulden betalen. Toen deze zich den volgenden dag naar de aangewezen plaats begaf, was hij niet weinig verbaasd, daar zijn lastgever zelf te vinden, die eerst nog eens flink gefuifd had van de zes gulden en zich toen vlak bij het lijken huis dood had geschoten. Een moeder moordenaar. Te Escli sur l'Alzette (Luxemburg) heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld. De werkman Nicolaas Reuland, die met zijn kameraden zijn geld verdronken had, kwam 's avonds dronken thuis en eischte van zijn moeder geld. Deze weigerde en wees haar zoon tevens op zijn slecht gedrag. De zoon werd daarop zoo woedend, dat hij de brandende petroleumlamp aan stukken smeet, waar door in een oogwenk de kamer en ook de arme vrouw in brand stonden. Buren snelden op het hulpgeroep der vrouw le hulp en bluschlen het vuur, doch do ongelukkige overleefde hare brand wonden niet. De moordenaar is gearre steerd. Burgerlijke Stand an II Maart 1908. GEBORENHendrika Theodora, d. van Jacobus de Bruin en Wilsje Roller. OVERLEDEN Johannes van Loon, 6g jaar, weduwn. van Adriana van der Lee. Hendrina Maria Cornelia Laarhoven, 55 jaar, echtgen. van Hen drik Johannes Jekel. Laatste Berichten. Christiania. Een Zweedsch werkman, Johannes Greu genaamd, 30 jaar oud, heeft gisteren op een afsland van 300 meter uit een Remmiiiglongeweer een twaalf tal schoten gelost op het Koninklijk paleis. Een paar kogels zijn in de ver trekken doorgedrongen, de andere zijn platgeslagen legrn de muren. Hij had nog een vijftigtal patronen in voorraad, loc-11 bij gegrepen werd. Op het politie bureau verklaarde hij, dat hij den Koning had willen doodschieten, die niets in hel land te maken had. Men houdt het er voor, dat de man krank zinnig is of in een vlaag van delirium heeft gehandeld. Hij is reeds vroeger in een inrichting verpleegd geworden. De Koninklijke familie was niet in het paleis, doch vertoefde te Voxhollen. TWEEDE KAMER. Bij de heden gehouden discussie in de Tweede Kamer over de afgelegde regeeringsverklaring, verklaarden drie sprekers van links, de heeren Tydeman, Borgesius en Drucker, niet over het ontstaan van de crisis te willen spreken, nu de heer Heemskerk de verantwoorde lijkheid voor de gevolgen van de ver werping der oorlogsbegrooling heeft aanvaard. Zij achten diens optreden volkome» correct en het program op veel punten niet onbevredigend. Zij wenschen alleen meer duidelijkheid, omtrent de vraag of alle ministers in dit kabinet de begin selen der rechterzijde zijn toegedaan, c» hoe de regeering zich voorstelt de gansche Kamer te zullen bevredigen. De heeren Borgesius en Drucker con stateerden achteruitgang op 3 punten: op defensie op sociaal en op electoraal gebied en betreurden dat de regeering niets zegt over de kiesrecht kwestie en hoe ze de middelen zal vinden om de sociale verzekeringen tot stand te brengeD. Ze zouden een afwachtende houding aannemen. Mr. Tydeman zou dit kabinet steu nen, doch met minder liefde dan het kabinetde Meester. Zijn partij zou waakzaam en oplettend zijn, zich vol komen vrij voelende tegenover dit ka binet. De heer Schaper constateerde, dat sinds 1901 telkens van ministerie ver wisseld wordt, maar niets tot sland komt in het belang van het volk. Sociale wetten worden ingediend en ingetrokken, de arbeiders zijn de dupe. De sociaal democraten zullen principieele oppositie voeren en alleen democratische hervor mingen van dit kabinet aanvaarden. De heer de Savornin Lohman ver klaarde, dat de christelijken-historischen niet in het kabinet vertegenwoordigd zijn, en dat dit ook niet noodig is, om dat het kabinet niet steunt op partijen. Hij zal met meer liefde dit kabinet sleunen dat het kabinetde Meester, vooral omdat het op defensie- en soci- aalgebied reeds veel goeds belooft. Morgenmiddag twee uur voortzetting. 11 MAART. Opgave van de Firma LAMAISON BOUWER &Co. Holl. fondsen iels lager, slot vast. Buitenl. Slaatsf. onveranderd met weinig handel. Cull.-ondern. prijsh. Mijnvvaarden iets minder opgewekt. Petroleum vast met weinig handel. Tabak flauw, opende slcrk aan geboden, maar herstelde zich en slaat op de hoogste prijzen. Amerika lager hoewel de grondtoon vast is. In Steel was levendigen handel. De markt sluit, na zich aanvankelijk hersteld te hebben, algemeen lager. Rusland. 1884 Goud 5 G.R, jlJr. Russ. Spoor 98 4 'Nicolaispoor 1867/69 Staatsleeuingen. Nederland. Obl. N.W.S. 3 flOOO, Cert. id. 3 f 1000. id. id. 27s flOOO. Hongarije. Obl. 1892/1904 4 Kr. 2000. Obl. 1862—81 4Ls. 100l0»/m. Oostenrijk. Obl. Jan.Juli MeiNov. Portugal Obl. le Serie 3e 4 Kr. 2000. 4 Kr. 2000. 3 100. 3 Frs. 500. Vorige koers 90%. 90 757s 61% 59 11 Maart 907e 897, 757.. 98% 617„ 587s 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1S94 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Resc. Dom. republiek. m. lick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 5 100 5 100 100 Industrieele en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f 500 Schib. Pelrol. c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Foundry aand. „1000 Un. St. Sleel corp. 1000 S3 767, 857, 76%. 76% 88 91 91 53% 53% 158% '2777a 91% 16 1237, 327, 156% 120% 29% 327» Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer.Stoomv.Mij. aand. f500 Kon. Pakelvaart aand. f 10IJ0 Rotterd. Lloyd aand. f 500 SI. Mij. Nederland aand. f 500/1000 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 47„ 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Culluur flOOO Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwerjlceningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 iTALlë. Zuid Ilal. Spoor Amerika. Alcliison aand. id. 4 Conv. Chic. Rock Id. p. Denver c. aand. Erie 3 L. 500/5000 dll. 1000 1000 2002 4 1000 1000 1000 139/.1 1417S 1207, 141 6% 18 63 675 99% 131 231 1-00 66 72% 86% 59% 19Vi6 14 1 Kansas City S. aand. 1000 207, 20%. pref. 1000 49% 50 Obl. 3 1000 Missouri aand. dll. 1000 69% 69% 141% 120% 141 21% 20% id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 Rock Island aand. dll. 1000 13% 137, South rail dll. 1000 10% lo'vi, gvio 17 South Pac dll. 1000 71% 71% Union Pac 122%. 121%. 63% id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 84% Prolongatie-rente 2 a 3 3 668 -Neil van Jfew-Tork. 957» 427 Van Heden. FONDSEN. Slot van Openingsk. '230 gisteren van heden 392% 70% 70% Rock Island Common 127, 127, 13% 13% Missouri Kansas Texas 20% 20% Norfolk Western 31% 61% 71% 71% 10% 10% '17, 119% 1197. 95% U. S. Steel Common 32% 32% 587, 20% 18'%. do. do. Pref 49% 15% Stemming: nauw. prijsh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2