WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Thermometerstand Merkwaardige Woorden en Daden MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorna. 10.50 uur.) De Bildt, 12 Maart 1908. Hoogste barometerstand 774.9 m.M. te Haparandalaagste 749.1 m.M. te Neufahrwasser. Verwachting tot den avond van 13 Wind Zwakke tot matige verander lijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaar bewolkt, weinig regen. Temperatuur: Iets'zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 748 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 35. Laagste hedennacht .F. 32, Hedenmiddag 12 uur .F. 33. De openbare onzedelijkheid heeft zeker op haar minst een wetje noodig en wij twijfelen niet of, samengesteld door een zoo kundig, practisch en tot schep pen bij uitstek in staat jurist, als mr. Nelissen, zal het der Volksvertegen woordigers aannemelijk voorkomen. Verder merkt het blad op, dat zelfs de principieele vraagvrijhandel of pro tectie, niet is aangeroerd. Haar bezwaar tegen het instellen van den raad van defensie licht Het Vader land als volgt toe: Het wordt de ketting waaraan elke hervorming zal vastliggen. Onze Tweede Kamer is niet rijp voor een dergelijken Raadzij zal zich er achter verschuilen en de verantwoordelijke minister zal o. i. zoozeer gebonden zijn (niet wet telijk, maar practisch) aan de adviezen van dit nieuwe Staatslichaam, dat alle streven onze weermacht op hooger plan, op nieuwen grondslag te vestigen, hem ondoenlijk worden zal. Het ligt immers, zoo niet in de natuur van 't Neder- landsche volk, dan toch in den aard der meerderheid onzer algevaardigden, om niet in de eerste plaats te vragen, „wat denk ik?" maar „wat denken de autoriteiten VAN Ministers en Kamerleden sedert het Jaar 1858. ontlsend aan Kollewijn's Geschiedenis van Nederland, 4e deel. 31. De twee kerkelike partijen, hoezeer verschillende op het gebied van kerke like dogma's, hadden twee punten die hen op staatkundig gebied nader tot elkander brachten het bestrijden van de liberale beginselen en van de neutrale school en wel in 't biezonder van de toepassing van de wet van Kappeyne. De fraksies van de liberalen hadden niet zulk een gemeenschappelike strijd leus. In plaats dat de leiders hun vol gelingen aan een program wilden binden, zochten zij hen zoveel mogelik eigen zelfstandigheid te laten. In dagbladen en geschriften kwamen de strijdige liberale meningen aan 't licht tot grote ver heugenis van hun tegenstanders, die er uit afleidden, dat onder de liberalen onzekerheid en stelselloosheid van be ginselen heerste. Veel liberalen kwamen tot inzicht, dat hun politieke kracht al leen te vermeerderen was door nauwere aaneensluiting, en met het doel deze te verkrijgen werd in 1885 de .Liberale Unie" gesticht. Een vast program had dio vereniging nog niet. De leden waren het alleen daarover eens, dat zij de staatkundige meningen van de kerkeliken moesten bestrijden, maar toch gelukte het, dat een menigte kiesverenigingen, sommige meer andere minder vooruit strevend, zich erbij aansloten en dat, waar zij nog niet bestonden, liberale kiesverenigingen werden opgericht. Die scherp tegenover elkander staande, onderling verdeelde partijen maakten het wetgevend werk zeer moeilik. En toch DOMELA NIEUWENHUIS IN DE KAMER. Naar aanleiding van het feit, dat de heer Domela Nieuwenhuis, de zitting van de Tweede Kamer als toehoorder bij woonde schrijft de over2ir htschrijver van het Handelsblad o.a. het volgende „De heer F. A. Domela Nieuwen huis in de Tweede Kamer 1 Wie had dat, na zijne verdwijning uit die zaal, ooit kunnen denken? Wie had ooit kunnen vermoeden dat het oud-Kamerlid voor Schoterland, sinds zijn verscheiden uit zijn korte parlementaire leven immers zoo anti-parlementair geworden als nie mand anders in Nederland, zoowaar toch nog eens, meer dan een kwart eeuw later, genoeg belang zou stellen in het parlementair gedoe om het spul eens aan te komen zien En niet zoo maar als een gewoon stuk publiek, op de publieke tribune, zelfs niet als distinguished stranger, op de gereserveerde tribune, neen in zijn qualiteit van oud-Kamerlid, in een van de loges waartoe hij alléén als zoodanig toegang kon krijgen. Dat aardigheidje zou hij er dan toch nog eens van hebben 1 Hij zat daar hoog boven de zaal, in de lijsting van een der loges, terwijl naast hem, uit andere logelijsten, de hoofden van de ergste kapitalisten keken allen louter hooge heeren van het verfoeilijkst kapitalistische allooi. Zij allen zaten daar óók alleen krachtens hun lidmaatschap of ex-lid maatschap van hooge Staatscolleges Net als burger F. A. Domela Nieuwenhuis. Die zat daar, in die zon derlinge omgeving, met zijn witten apos telkop, waarin de oogen zoo koel en streng staan onder de golvende manen en waarin de smalle lippen zoo onver biddelijk wreed en hardvochtig streepen tusschen den witten knevel en den witten baard die zat daar, met zijn onbewogen, onverzoenlijk aangezicht van haat-apostel, van profeet der wrake en der kastijding, hoog, koel en met den eeuwigen bijna-glimlach van onzeggelijke minachting in de oogen, omlaag te kijken naar, en uit te kijken over het parlementair gedoe, gelijk een richter over Israël. Wat er daar beneden ook gebeurde, of de heer Lohman heftig ruziede met den heer Schaper, of er grappen vielen waarover heel de Kamer en de tribunes daverden van 't lachen burger Domela Nieuwenhuis bleef er onbewogen bij en zat daar in de splendid isolation van zijn hooge min achting. Wat bezielde hem tot deze vreemde apparatie? Lustte het hem als levend Mene Tekel zich te vertoonen Of behaagde 't hem alleen maar, een ver loren uurtje zoek te brengen bij dit schouwspel in stede van bijvoorbeeld in de Passage bij den Kinematograaf. Of kwam hij kijken of de vrucht haast rijp was en hem weldra toe zou vallen In elk geval is de belangstelling van den heer Domela Nieuwenhuis in een Tweede-Kamerzitting wel iets zóó bij zonders, dat zij schijnt te duiden op een hoogst interessant politiek moment. Domela Nieuwenhuis in een loge I Zoover heeft zelfs dr. Kuiper de be langstelling van 't publiek niet kunnen prikkelen." was er zoveel te doen. Een staatskom- missie, benoemd om te onderzoeken op welke punten de grondwetsherziening nodig was, had reeds in Januarie 1884 epn verslag uitgebracht, waarin de meer derheid verklaarde dat er kans van slagen kon zijn voor de regeling van de volgende onderwerpenkiesrecht, rechts pleging, landsverdediging, wijze van werken door de Staten-Generaal, troon opvolging, administratieve rechtspraaken vergemakkeliking van herziening van de grondwet. Over verscheidene punten had de staatskommissie het niet geraden geacht bij meerderheid te beslissen. Het ministe rie kwam nu met voorstellen tot grond wetsherziening. Er werd lang en veel over beraadslaagd. De schoolkwestie was weer het moeilike punt. De antirevolu tionairen die vroeger tevreden waren geweest met vrijheid voor de biezondere school, verlangden daarvoor nu staats- subsiedie, en ofschoon Heemskerk er op wees .dat dan het mooie er af was" nam hij toch de mogelikheid van staats subsidie voor het biezonder onderwijs in zijn voorstel op. Na hevige strijd werd het verworpen. Het ministerie verzocht zijn ontslag, en nadat Mackay bedankt had een nieuw te vormen omdat er de bezwarende voor waarde aan was verbonden, de voorge stelde grondwetsherziening met de Kamers te behandelen, bleef het ministerie Heemskerk weer aan om door Kamer ontbinding een andere partijverhouding te verkrijgen. Dit had in Mei 1S86 werkelik plaats en onder invloed van de doleantie in de Hervormde kerk, kregen de in fraksies verdeelde liberalen een meerderheid van vier stemmen. De gematigde liberalen achtten het nuttig, tot het verkrijgen van vrede en eendracht, enige koricessies te doen aan de rechterzijde waarvan verscheidene leden het handhaven van „geen grond- De jury, ter beoordeeling van de antwoorden op de door „de Eem- lander" uitgeschreven prijsvraag in zake „Birkhoven" is met haar oordeel gereed gekomen. Dit zal, met het best gekeurde antwoord verschijnen in het nommer van ons blad, dat a. s. Zaterdagavond uitkomt. Mej. D. C. Kraanen alhier, slaagde gisteren te Utrecht voor het examen nuttige handwerken. De anders zoo rustige van Campen- en Oldenbarneveldlaan waren gisteren het tooneel van levendigheid en groote opschudding. Wat toch was het geval? Omstreeks tien uur werd een vreeselijke knal vernomen, vermoedelijk een zwaar geweerschot, waardoor verscheidene be woners in diermate werden opgeschrikt, dat zij naar buiten kwamen om zich op de hoogte te stellen van hetgeen was ge schied. Enkele dames vertoonden zich ondanks haar angst, om te zien welke en waar de ontploffing had plaats gehad of waar hij lag die zich had doodge schoten. De oplossing liet echter op zich wach ten, zooals verondersteld moest worden dat de een of ander de aardigheid heeft gehad een schot te lossen dat op dit late uur schrik en ongerustheid moest veroorzaken. Bij Kon. besluit is aan den kolonel, commandant van het 3e regiment veld artillerie, jhr. L. A. P. S i x, vergunning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van commandeur der 2e klasse, in de Orde van het Zwaard, hem door Z. M. den Koning van Zweden geschonkeD. Dinsdagavond had ten overstaan van eene commissie van doctoren het examen plaats dat aan het eind van den door Dr- M. Kamerling, voor „het Groene Kruis" gegeven .Cursus voor verpleging van kraamvrouw en kind" gehouden werd. Alle 14 dames die den cursus hadden gevolgd ontvingen het getuigschriften boekje en krijgen na inlevering van hare getuigschriften, 10 in getal, binnen den tijd van twee jaren, recht op een diploma dat het Groene Kruis aan dames die dezen z. g. bakercursus hebben gevolgd, ver strekt. Naar wij vernemen hebben onderstaan de heeren zich bereid verklaard zitting te nemen in het eere-comité voor het op Hemelvaartsdag alhier te houden muziek concours Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, M. L. Celosse, E. L. Visser, A. M. Tromp van Holst, D. Gerritsen, Mr. J. K. H. de Beaufort, L. W. van Hoek, Jhr. W. H. J. v. d. Pol, S. J. van Duinen, J. van der Horst Bruyn, H Meursing en A. M. Kollewijn Nzn. De kapi'ein A. F. Singels, instruc teur bij de Rij- en Hoefsmidschool wordt op 1 Mei a.s. overgeplaatst bij het 3e regiment veld-artillerie te Breda. wetherziening zonder schoolwet-wijziging naar hun zin," wel wat straf vonden. Het waren vooral katholieke leden die onder de leiding van Schaepman wel geneigd waren tot overeenstemming te komen. Veel liberalen drongen aan op algemeen kiesrecht, maar hiertegen ver zette zich Heemskerk, die in dit opzicht steun vond bij de rechterzijde en een aantal liberalen die vreesden voor een te snelle ontwikkeling van de staatsvormen. De Tweede Kamer nam in Februarie 1887 de door het ministerie-Heemskerk voorgestelde herziening van de grond wet in behandeling. De motie van Keuchenius, dat het niet raadzaam of voegzaam was dat werk te ondernemen met een vertegenwoordiging van 86 leden, terwijl er volgens het getal in woners 96 moesten zijn, werd niet aan genomen, omdat de Kamer dan al tal van jaren ongrondwettig zou zijn geweest, en men in de laatste tijd wegens de snelle toeneming van de bevolking wel om het jaar in plaats van om de vijf jaar, de kiestabel had moeten herzien. Volgens de grondwet moest voor ieder 45,000 tal inwoners één afgevaardigde in de Tweede Kamer zitten; maar om die bepaling toe te passen zouden telkeas de kiesdistrikten moeten veranderd zijn, omdat de 45,000 nieuwe inwoners over het gehele land verspreid waren. Wegens de omslachtige werkwijze van de Kamer en de breedsprakigheid van een aantal leden, liep het werk niet vlug van stapel. Heel wat tijd nam de netelige kwestie van de troonopvolging in beslag ofschoon die met grote scherpzinnigheid in een studie was uiteengezet door Farncombe Sanders. In overeenkomst daarmee werd als rechthebbende in de eerste plaats aangewezen de dochter van de Koning, en haar wettige nakomelin gen 2e. de afstammelingen van wijlen Sophia de dochter van Willem II en gehuwd de met groothertog van Saksen- VREEMDELIN GENVERKEER. Gisterenavond vergaderde de-Veree- niging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer in de Zwaan, onder voorzitterschap van den heer J. v. d. Horst Bruijn. Na opening door den voorzitter leest de secretaris de notulen der vergadering van 21 Maart 1907 voor, die worden goedgekeurd. 1. Jaarverslag. De secretaris leest het jaarverslag waaraan we het volgende ontleenen: Op 31 December 1907 bedroeg het aantal leden 119, dat der begunstigers 66, terwijl de vereeniging 1 donateur rijk was. Op 31 December 1906 waren deze getallen respectievelijk 104, 47 en 1, zoodat er 15 leden en 19 begunstigers bijgekomen zijn. De Vereeniging heeft betrekkelijk weinig kunnen doen, daar er een groot tekort was in kas. Ook daarom is het wenschelijk dat nog steeds meerdere personen als lid toetreden. Ook in het afgeloopen jaar heeft de Vereeniging weer verschillende feesten gesteund, door het beschikbaar stellen van een lauwerkrans of medailles. Zoo o. a. het Kegelconcours, het helaas financieel niet geslaagde Gym- nastiekfeest, de Gondelvaart op 31 Augustus, terwijl ook voor het op Hemelvaartsdag te houden muziekcon cours en voor den stenografenwedstrijd op Pinksterdag medailles zullen be schikbaar worden gesteld. Met veel genoegen gewaagt het ver slag van de toezegging van het Gemeen tebestuur van een tot wederopzeggings jaarlijksche subsidie van f 100. Door het bestuur is een premie uit geloofd voor het aanbrengen van nieuwe leden. Dat dit geslaagd is, bewijst de uitbreiding van het ledental. Een plan is gemaakt tot het uitgeven van een groote wandelkaart, ontworpen naar de kadastrale teekening. Door ge brek aan steun kon daaraan geen uit voering worden gegeven. Meermalen werden inlichtingen om trent Amersfoort gevraagd, die gaarne werden verstrekt en waarna personen zich hier ter stede hebben gevestigd. Uit Hongarije kwam o. a. een aan vraag om artistieke platen met stads gezichten. De Vereeniging is thans in het bezit van een stel fraaie fotografieën. Het voornemen is ze in lijst te laten zetten en dan voor reclame dienstbaar te maken. In het onderhoud der perken w - door het plaatsen van bloemen voorzien. Een groote hond heeft dit jaar nog al eens de perkjes vernield, wat aanleiding geeft tot het verzoek aan houders van honden, om daarop wat toe te zien. Veel overweging heeft het gekost hoe op de beste wijze een pad naar Birk hoven was te leggen, nu dit in het bezit der Gemeente is gekomen. In en om de stad zijn een 50-tal banken geplaatst. Geldgebrek is oorzaak dat dit aantal niet kon vergroot worden. Van den Commissaris der Koningin is toestemming verkregen tot het plaatsen van eenige banken buiten de stad, aan de rijkswegen. Weimar-His er ach en haar wettige na komelingen. Haar dochter Marie huwde met de prins van Reusz—Schleiz Köstritz, waarvan een nakomeling, Hen- prik XXXIII geb. 1879, in de rechten is getreden van Sophia. Hij behoort tot het vorstenhuis Reusz, jongere linie; het grondgebied is ongeveer 825 vierkante K. M. groot en telt omstreeks 140,000 inwoners. De stichter van het geslacht, Hendrik de Vrome von VVeida, leefde in het laatst van de elfde eeuw. Al zijn mannelike nakomelingen hebben steeds de naam Hendrik gedragen. Zij krijgen een cijfer achter hun naam en als het cijfer C bereikt is, begint het weer met Hendrik I. Toen in 1689 de tak Köstritz zich van Schleiz afscheidde, behield deze het landsbestuur en verkreeg de andere als paragium Köstritz en andere ridders goederen. Het hoofd van het geslacht draagt de titel van Vorst, de andere leden die van Prins. Na Hendrik XXXIII van Reusz en zijn wettige nakomelingen, vervalt het recht op de troon in Neder land 3e. aan de nakomelingen van wijlen Marianne, de dochter van Koning Wil lem I en gehuwd met Albrecht van Pruisen. Daar uit dit huwelik een zoon geboren is, die vader is van drie zonen, gingen deze voor, 4e. de twee dochters van Frederik prins der Nederlanden, een oudere broeder van prinses Marianne. Wij len de oudste dochter, Louise, huwde met Karei XV, koning van Zweden en Noorwe gen. Hun dochter, Louise, huwde met Frederik VII koning van Denemarken, die in 1863 werd opgevolgd door hun zoon Christiaan IX. Zij kregen drie zonen en drie dochters. De tweede dochter van prins Frederik der Nederlanden, Marie, huwde met Willem vorst van Wied en werd moeder van drie zonen. De zwakke gezondheidstoestand van de Koning had aanleiding gegeven de beraadslagingen niet al te zeer te rekken Door de uitbreiding der werkzaam heden moest de jaarlijksche toelagi van den opzichter verhoogd wordej In weerwil van het toezicht worden paden echter nog vaak door ruitej bereden. Met trots kan de Vereeniging er wijzen dat al de mooie wandelpad;] op den Berg, door haar toedoen zijn gekomen. Het verslag eindigt mi; de volgende woorden „Ten slotte verzoeken we beleefd a» Leden en Donateurs ons te helpen tcf het aanwinnen van nieuwe leden en stadgenooten, die nog geen lid zijn. spoedig van onze vereeniging te wordej De stad Amerfoort wint door het bezo- a der vreemdelingen in welvaart en rijlR dom, de burgers zijn hierdoor dus oo hun voordeel te wachten, laat derhalu eigenbelang en liefde voor hunne zakt j hen aansporen de vereeniging te steunei Onafhankelijke personen, ook zij geniete) van het vele, dat vreemdelingenverkeer), in den tijd van zijn bestaan heeft voorl», gebracht; zij zullen niet nalaten onze*, vereeniging in hunne herinnering I, houden en haar ledental te helpen vei j, grooten". De heer Van Zalingen vet] zoekt de Pers in 't bijzonder op dei- hi laatste woorden de aandacht te vestigeiSei waarna het verslag met algemeene stem' w men wordt goedgekeurd. B; De voorzitter zegt, dat hetverjd slag zal worden gedrukt en op ruime bi schaal verspreid. Het zal hier en daar met wit worden doorschoten, wa«o^|j dan advertenties kunnen worden geplaststfï waardoor de drukkosten zullen kunnei worden gedekt. n 2. Rekeningenverantwoottjj ding van den penningmees ter. Er is ontvangen aan contribulie: donateur f 10, 119 leden f 297,50, begunstigers f66, subsidie van de meente f 100, rente spaarbank f 0,6l| totaal f474,37. De uitgaven bedroegen f302,51, zot zc dat er een batig saldo was van|f 171,8&d( Daar er nog een nadeelig saldo va 1906 was van f329,35 is dit nu ge"h, slonken tot f 1 ">7,49. De heeren v. d. Wal en Frederit d; worden door den voorzitter verzoet zc de rekening na te zien. h, De heer v. d. Wal brengt hier» 01 verslag uit. De rekening is accoord be vonden, waarom hij voorstelt deze goe Jj, te keuren en de penningmeester llihi dechargeeren. Onder dankbetuiging wordhdi dit gedaan. di 3. Verkiezing van driebe-.-dt stuursleden, wegens perio-oj dieke aftreding vandeh e ereijjl J. G. de Jager, B. A. va n R ujftjjl; venen H. Meursing. de De heeren Meursing en Van Ruijvvldi worden herkozen, en gekozen wordt dim heer J. v. d. Wal Kzn. De heeren Meursing en v. d. Wi m nemen de benoeming aan, aandenhedlkc Van Ruijven zal bericht worden gezor, w den. De heer Van Sweden kan meedeelt I dat ook de heer Van Ruijven de benot ming aanneemt. d; 4. Mededeelingen. d< De voorzitter deelt mede, dabde de heer G. J. Slothouwer indertijd eeij5 daar de regeling van de troonopvolging pi gebleven was zoals die in 1815 wal di vastgesteld, en zo die niet verbeter! ge werd aanleiding zou kunnen geven t(jj£ lastige kwesties. Grote verdeeldheid heerste over hei kiesrecht. De werkmansafgevaardigd Heldt wilde het aan alle meerderjari; burgers toekennen die er de wens tij kenbaar maakten en blijvende belas' stelling toondenVan Houten aan alld die niet onmachtig of onwillig ware' om een kleine belasting te betaler Rutgers van Rozenburg bestreed h| algemeen kiesrecht als leidende tot heerschappij van „kalot, bef en borrel; Van de rechterzijde waren velen tege uitbreiding van het kiesrecht gekan anderen verwachtten er versterking va van de kerkelike partijen. De Savorni Lohmans tond een kiesrecht voor, uitgoe fend door de verschillende groepen van i bevolking, terwijl andere antirevolutie!- nairen aan het door Kuyper voorge stelde „huismanskiesrecht'' de voorkeu gaven. Ten slotte werd met 68 tegfi 15 stemmen het stemrecht afhankelil, gesteld van geschiktheid en maatschap; pelike welstand. Het aantal leden van de TweedS Kamer werd op 100 en van de EerslJ op 50 gesteld. Deze laatsten zouden voorstel van de Beaufort gekozen woi den door de provinciale staten, ma; de verkiesbaarheid zou behalve aan f „hoogst aangeslagenen" ook worden toil gekend aan hen die hoge en gewichtige be| trekkingen bekleedden of bekleed hadden Na 56 zittingen waren de geamet deerde voorstellen tot grondwetsher ziening aangenomen en wel verdien was de hulde door de voorzitter va; de Kamer aan minister Heemskerk, dl; ruim 200 maal het woord had gevoerjL^ voor zijn onvermoeide werkzaamheid. R&j, De Eerste Kamer nam in Augustus dj^ voorstellen aan. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 2