Nieuws-en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. Prijsvraag-Birklioven Eerste Blad. 37. ZATERDaG 14 MAART 1908 5e JAARGANG. FEUILLETON. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DE KLEINDOGHTER. BIRKHOVEN. I- !- MLAN Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. Abormementsprlj a Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 - Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prija der Advertentlën: Yan 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Isti De Jury ter beoordeeling van de ;woorden, ingekomen op de ijsvraag, uitgeschreven door „De mlander" inzake de exploitatie het langoed „Birkhoven" en verbinding daarvan met de stad, ft op heden 11 Maart 1908 it meerderheid van stemmen toten uit een zevental ingekomen woorden den uitgeloofden prijs vijftig gulden toe te kennen tan het antwoord, ingekomen onder :t motto .Economie", waarvan, i». ra opening van het verzegeld j' iouvert, de steller bleek te zijn de heer Jacques Reuten te Roermond. De Jury voegt hieraan toe, dat er de antwoorden, ingezonden onder akde motto's „Wer hat dich du Schoner Wald?" en .Heureux ceux, qui s'amusent en s'instruisant" aar<* ernstig in overweging zijn genomen voor het toekennen van den prijs, als bevattende eveneens veel goede uk denkbeelden. Verder waren ingekomen ant woorden onder de motto's: „Bota nicus", „letter D", „Birkhoven" en „Wandelaar", het laatste buiten —mededinging. He': Amersfoort, 11 Maart 1908. een De Jury voornoemd: H. de Beaufort, Houtvester, Woudenberg. H. F. Hartog Heys van Zoutevëen. 'hJ. van der Horst Bruijn. ITh. Sanders. „J. van der Wal Kzn. Door M. Böhme. I3 54). 'ie Erwig dacht met plotselingen angst aan de bewoonsters der villa's Manne bach. De villa van Beata aan de krom ming van den Rijn waar de ijsmassa's ^2lch ophoopten, had den eersten aanval te weerstaan. Hij wilde er toch nog heen gaan en mevrouw Reichenberg "■rzoeken in elk geval den nacht in de la van Louise Mannebach door te [engen. plog beter was het als de dames zich *.en overhalen, in deze gevaarvolle chten in de stad misschien bij me vrouw Gotze, met wie zij bevriend waren, ofi in het hotel te slapen. /i L|Het was reeds donker, toen Jerry en 'It 'Jtdinand in het eenzame huis aankwa- - jj11®0- Andreas Lodewijk had de hang- lamp in de kleine kamer aangestoken. Jeri y zette zich zuchtend op zijn plaats Voor de richtige en meest doeltreffende Exploitatie van Birkhoven is wel het gewichtigste punt, de communicatie met het stadsdomein. Thans zijn er 2 toe gangswegen en wel langs Soesterstraatweg en Vlasakkerweg, bovendien per lokaal- spoor tot de halte de Vlasakkers. Een zeer mooie wandeling, langs den Soester straatweg, maar helaas met al te zeer gekende en erkende bezwaren. De Vlasakkerweg is om het zandige en zonnige niet wat men noemt een ideale wandelweg. Blijft over de spoorge- legei heid. Deze is zeker zeer mooi, vooral waar men aan 2 stations bij de stad kan op en afstappen. Edoch voldoende is dat niet. Er loopen te weinig treinen om de exploitatie van Birkhoven genoegzaam in de hand te werken. Eene halte „Birkhoven" door de H. IJ. S. M. te stichten zou beter doel treffen; doch voor Birkhoven zal de H. S. M. geen lokaaltreinen inleggen althans niet met voldoende gelegenheden. De mooiste en meest ideale toestand zou verkregen worden met eene tramlijn Amersfoort Birkhoven SoestSoest- dijkBaarn, een tram die Amersfoort reeds lang had behooren te hebben, en liefst met electrische drijfkracht. Zulk een tram moet rendeeren. Ten einde spoorwegsnijdingen te voorkomen, zou de te nemen richting moeten zijn: langs het spoorwegstation (desnoods volgende de bestaande Amerf.-tramlijn) vervolgens langs den Vlasakkerweg, tot een eindweegs voorbij het water reser- bij het venster. Nu was Marie dood en moest men weer naar een vreemde hulp in het huishouden omzien. Zij was juist niet de beminnelijkste huisgenoote geweest, de arme zieke, maar zij had alles toch in orde gehouden, en hoorde tot de familie. De vreemde huishoudster moest loon hebben, en zoo zuinig als Marle zou die zeker niet zijn. Weer zuchtte Jerry diep. Het was zoo moeilijk, ach, zoo moeilijk, de ziekte en de begrafenis kosten weer heel wat geld, en het werk bracht zoo weinig op. «Ja,» zei hij uit zijn gedachten. «Ja, Andreas, dat is zoohet hoeveelste lijk hebben ze nu uit deze kamer gedragen De oude telde 't op zijn vingers uit. «Het twaalfde,» mompelde hij. «Juist een dozijn, Jerry. De dertiende ben ik.» «Of ik,» voltooide Jerry. Hij lei zijn arm op tafel, 'n Ongewone neerslachtigheid en moedeloosheid door stroomde zijn gemoed. Hij overdacht zijn geheele leven niets dan leed, ellende, ziekte, zorgen. Buiten ging de deur open. Jerry lette voir der H. S. M., om daar met over brugging de N. C. S. te passeeren, en vlak bij Birkhoven den straatweg te be reiken. Men bereikt hiermede niet alleen eene loonende expl. van Birkhoven, maar tevens dat Birkhoven zal worden de uitspanningsplaats voor ieder Amers- foorter en daarvoor alleen toch heeft het Stads-Besluur den aankoop bedoeld. Zonder een gemakkelijk communicatie middel zou de expl. slechts ten halve aan de verwachtingen beantwoorden. Voor de exploitatie zelve zijn twee wegen aan te bevelen: le. Het bestaande „buiten" als res taurant en uitspanningsplaats in te richten 2e. Het „buiten" zonder de bosch- wachterswoning als zoodanig te ver huren met een paar Hectaren terrein, en dan een eenvoudig restaurant te bouwen ineer naar achter in het bosch, bijv. op perceel 5 of geheel achter op perceel 1. Van economisch standpunt, is de exploitatie als onder sub. 2 bedoeld, zeer zeker de meest gewenschte en de meest productieve, terwijl het vooropgestelde doel even goed, zoo niet beter bereikt wordt. Wordt het Huis Birkhoven vrijer gelegd, d.w.z. wordt het overtollige hout in de onmiddellijke omgeving oordeel kundig weg genomen, dan wordt de ligging vroolijker en zal vooral na het ontslaan eener tramverbinding, een flinke huurprijs kunnen gemaakt worden. Blijft Birkhoven zijn bestemming als „Buitenplaats" behouden, dan zullen de er niet op. In de gang sprak Frederik met iemand. Na eenige oogenblikken trad hij de kamer binnen. Daar is iemand uit de villa Manne bach. De juffrouw vraagt, of wij 'n geld kistje met 'n Amerikaansch veiligheids slot willen openen,» zei Ferdinand. «Als 't mogelijk was, moest er nog van avond iemand komen, daar zij iets uit het kistje noodig heeft.» Jerry Mannebach richtte zich op als een, die ontwaakt. Maar niet als anders werd nu zijn gelaat rood van toorn bij het hooren noemen van de Westfaalsche Mannebachs. Zijn vreemd-weeke stem ming bleef ook nu. Waarom niet Wat men afwees, deed een ander. Wat gingen hem de men- schen aan. Zelfs zoo veel eer moest men hen niet aan doen, dat men zijn meening door een weigering uitdrukte. En dan men kon de verdienste gebruiken. «Hm Zoo'n Amerikaansch slot is een lastig ding. Durf je er aan te be ginnen zei hij rustig. «Ja grootvader. Wij hebben in de fabriek veel aan die dingen gedaan. Ik zelf nog dikwijls in mijn vrijen tijd. Zal perceelen 12 tot 17 eerder voor villa- bouw in aanmerking komen, en door eene tramverbinding tot behoorlijke prij zen kunnen worden van de hand gedaan zoodoende kan in afzienbaren tijd, het Stadswandelbosch een gratis be zit worden dat revenuen afwerpt, zonder dat aan de hygientche zijde in 't minst wordt te kort gedaan. Eene laan, dwars in schuine richting door no. 6 aangelegd, gehakt, zou het nieuwe reslauratie-gebouw met den straatweg verbinden, en zoodoende van af dezen kunnen gezien worden. De speel- en wandelbosschen liggen bijna alle achter op het domein en ligt het restaurant in perceel 5 qua restaurant, veel gunstiger dan het huis Birkhoven. De kosten voor het te bouwen res tauratie-gebouw kunnen voor een groot gedeelte gevonden worden in den ver koop van de boomen, slaande op perceel 7. Dit hout is dood rijp, heeft thans de hoogste waarde (bij de veiling werd ruim 3400 gulden geboden) en is geen sieraad. Na rooiing van de boomen, kan het terrein van dit perceel voor sportterrein (voetbal) worden bestemd, als zijnde daarvoor zeer gunstig gelegen. Op perceel 5 staan de boomen zeer gespatieerd en kunnen daar gevoeglijk een of meer tennisbanen worden aangelegd ook voor kinderspeeltuin is daar volop gelegenheid, zonder dat er boomen be hoeven gekapt. Hetzij men het huis Birkhoven al of niet voor Restaurant wil bestemmen, het is zeer te ontraden een der ge bouwen voor hotel of Pension in te ik er heengaan «Mij goed. Je behoeft niet te zeggen wie je bent.» «Ze zullen wel geen voorstelling af wachten. Ik zal dadelijk gaan. In een i kwartiertje is zoo'n werk afgeloopen.» Hij ging in de gang stuurde den buiten wachtenden knecht weg. Juist kwam Jo binnen, om het avondeten op te dienen. Het regende in stroomen. Na den maaltijd waschte Jo in de keuken het eenvoudige vaatwerk af en ging daarna naar huis. Ferdinand bege leidde haar. Nauwelijks waren zij op straat aange komen, of onwillekeurig stonden ze stil en luisterden. Van den stroom klonken luide, lang nagalmende knallen, drie vlug na elkaar geloste schoten. «Hoor eens. Dat zijn waarschuwings signalen,» zei Ferdinand. «Je zult zien het ijs komt. Dat kan wat moois wor den vannacht. Langs den Rijn hebben ze alle kelders ontruimd. Het water stond al twee voet op de straat en in de huizen. «Gelukkig, dat wij droog zitten. Zijn de villa's Mannebach niet in ge- richten. Het een of ander verkeer zal er onder lijden; of wel de logeer-resp. pension-gasten blijven weg, wegeas te druk bezoek van stedelingen en kinde ren, of wel door de logeergasten blglt de burgerij weg. Birkhoven als zijnde door en voor de stad aangekocht, moet geheel tea dienste zijn der burgerij. De Amersfoortsche burger moet er zeker van zijn, daar stadgenooten te ontmoeten. Het moet daar worden eea rendez-vous voor allen, en het restaurant voor elke beurs toegankelijk zija. Birkhoven moet zoowel dienst doen voor Volks-coacerten, als voor con certen met entree of hoogere con tante prijzen, om laags dezen weg buitenleven aan kuastgenot te paren, en voor elk Amersfoorter bereikbaar te stellen. Volks- en karakter-veredeliag worden hierdoor in de hand gewerkt. Wat eindelijk de terreiaverbetering betreft, hierin is moeilijk eea gedrags lijn aan le geven. Er is zeker aan het terrein, door het scheppen van nieuwe wandelwegen, meer aantrekkelijkheid te geven, doch dit moet van lieverlede en met veel tact geschiedea. De natuur is er te verrukkelijk, ea kan door onvoorzichtige hand zeer ge schaad worden. Wordt eea nieuw restaurant gebouwd, en perc. 7 als sportterrein gebezigd, dan wordt eea geheel nieuwe toestand geboren en ia daarmede ook rekening te houdea bjj den aanleg of het scheppen van aieuwe wandelwegen. Wat eindelijk een tramverbinding betreft, de stad heeft de lot standkomiag voor eea groot gedeelte zelve in de hand. De Gemeente zelve neme zooveel mogeljjk aandeelen ol geve een renteloos voor schot, of garandeere voor een aaatal jaren de rente; zulks is voor de Stad eene oogenschijnlijke opoffering maar waarmede behalve de weldaad aan eiken Amersfoorter bewezen, een doel van ontschatbare waarde bereikt zal worden. Zoo zij het! ECONOMIE, P.S. Het nieuwe restaurant kon wor den een koepelvormig gebouw, met rondom een overstekend dak, op rustieke palen bij wijze van rotonden, voorloopig alleen met zomerwoning voor den restaurateur, zoodat het buffet, met verplicht tarief, alleen van Meieinde October in functie is, en telkens voor 3 of 6 jaar publiek verpacht, resp. aanbe steed wordt. Het gebouw, waarin win ters alle meubels geborgen' kunnen wor den, wordt buiten tegen baldadige handen behoorlijk voorzien en is tevens steeds onder de hoede van den bosch baas. vaar «Erg ook. Maar die weten 't en zullen zich wel bergen. Ik ga nu naar de villa van juffrouw Louise.» «Jij Vindt oom Jerry dat goed «Ja. Hij was merkwaardig goed hartig. Voor mijn genoegen ga Ik er ook niet heen. Maar ik vond het dom, om die oudé geschiedenis een paar mark verdienste te missen. De men- schen zijn mij geheel onverschillig.» Jo zweeg. De oude veete. Daaraan had zij in den laatsten tijd heel niet meer gedacht. Nu deed de gedachte haar pijn. Zij dacht er aan, hoe verbitterd haar gestorveo moeder en grootmoeder op de Westfaalsche Mannebachs waren, En zij En zij «Goedenavond, Ferdinand. Morgen kom ik weer bij jelui.» Wordt rtrvolfd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1