Een nette Jongen, RESTAURATEUR, Roerende Goederen. Publieke Verkooping Westsingel 41, INBOEDEL, WEERBERICHT. BUITENLAND. Thermometerstand Merkwaardige Woorden en Daden BINNENLAND. Kunst- en Wetenschap ADVERTENTIËN. die voor BEHANGER opgeleid wil worden, kan direct geplaatst worden. Delftsch Aardewerk Japansch en Chineesch Porselein. Joh. Bakker - Breedestr. 32. De Deurwaarder D. DE GROOT verkoopen MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt roorm. 10.50 uur.) De Bildt, 14 Maart 1908. Hoogste barometerstand 770.8 m.M. te Horta; laagste 760.7 m.M. te Neufahrwasjer. Verwachting tot den avond van 15 Maart 1908. WindZwakae, tot matige N. O.-Iijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog sneeuwbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Heogate gisteren F. 35. Laagste hedenaacht .F. 28. Hedenmiddag 12 uur .F. 32. BOERENONLUSTEN IN RUMENIE. De laatate berichten uit Boekarest zijn tamelijk onrustbarend. In de districten Botoschani, Dorohoj, Blasca en Teleer- man is de opwinding onder de boeren groot. Er blijkt nu, dat niet twee, maar drie regimenten, onder voorwendsel van lentemanoeuvres naar die districten zijn toegestuurd. In het district Berlad is de opstand reeds begonnen. De stations in het district zijn door soldaten bezet. Naar Dohoroj en Jassy, dit laatste wel bekend door de opstanden van verleden jaar, zijn tamelijk groote troepenafdee- lingea gezonden. Agitatoren verdeelen manifesten onder de boeren, waarin ver deeling van den grond van de prefecten geeischt wordt, en waarin ingeval van weigering gedreigd wordt met vernieling der landbouwwerktuigen. De toestand is zorgwekkend. Mag men den correspondent van het Berliner Tageblatt te Boekarest gelooven, en die is tot nu toe alleszins betrouw- van Ministers en Kamerleden sedert het Jaar 1858. ontlaand aan Xiollewyn'. Geschiedenis ▼an Nederland, 4e deel. 32. De beide Kamers werden nu ontbon den, omdat een nieuwe twede lezing over de grondwetsherziening moest wor den gestemd, en de voorstellen dan 2/s van de stemmen op zich moesten ver enigen om aangenomen te zijn. De nieuwe Kamers waren op dezelfde wijze samengesteld, behalve dat de laatste konservatief Corver Hooft, vervangen was door de liberale Katholiek Cremers. In beide Kamers werd de grondwets herziening aangenomen, en op 30 Novem ber 1887 openlik afgekondigd. De volbrachte arbeid vond geen al gemene goedkeuring. De meest vooruit strevende liberalen, de radikalen, betreur den dat hun voorstel van algemeen stemrecht was afgestemd, en dat de verkiezingen van leden van de Eerste Kamer, niet direkt en niet vrij van census waren gebleven, terwijl de Kleri kale! ontevreden waren dat er geen gelegenheid was gegeven om van ge meentewege scholen op te riehten met een kerkelike kleur. Dan vreesden velen van de nieuwe bepalingen omtrent de landsverdediging verzwaring van militaire lasten, terwijl anderen onvoldaan waren omdat er geen betere regeling was ge maakt van de financieële verhouding van de staat en de kerkgenootschappen. Toch willden ook velen erkennen dat de herziening niet weinig had verbeterd en verduidelikt in de grondwet van 1848. Ondertushen had de Tweede Kamer gebruik gemaakt van het recht van enquete om door eea kommissie onder zoek te laten doen naar het lot van fabriekarbeiders. Sommige betreurens- baar gebleken, dan is de orzaak van deze opkomende onlusten gelegen in de agrarische hervormingen, waartoe de Kamer besloten heeft. Het Parle ment heeft een wet aangenomen, die de grootgrondbezitters verplicht den boerengemeenten weiden af te staan voor het vee. In vele dorpen werd een termijn van acht dagen gesteld. De Regeering onderschat het belang dezer gisting geenszins en heeft uitge breide militaire maatregelen genomen. De officieuze Indépendance roumaine tracht in een regeerings-communiqué de bevolking te kalmeeren en wijst op de genomen voorzorgsmaatregelen die een herhaling van de buitensporigheden van verleden jaar onmogelijk maken. In politieke kringen wordt de toestand als zeer ernstig beschouwd en men vreest, dat het noodig zal blijken de reservis ten onmiddellijk op te roepen. CHINA. China houdt braaf stand, Japan heeft er in toegestemd Portugal's aandeel in de zaak buiten bespreking van het ge schilpunt te laten. China heeft kunnen vaststellen dat het in zijn recht was toen het beslag legde op de Tatsjoema- roe, omdat de lading, die op zichzelf reeds contrabande was, in Chineesch territorium werd gelost. In de vreemde lingenkolonie te Peking gelooft men vrij algemeen, dat China in zijn recht is. Is dit bericht, dat wij met een zeker voorbehoud aan de Petit Bleu ontlee- nen, juist, dan heeft Japan een leelij- ken politieken bok geschoten. Het zal dan moeilijk anders kunnen of Japan zal een aanmerkelijk lageren toon moe ten aanslaan en zal als het ten minste nog de kracht wil toonen van dengene, die zonder voorbehoud ongelijk erkent, verontschuldigingen dienen aan te bie den. Het gebeurde is ook voor het Ja- pansche volk, dat een overdreven eigen liefde heeft, niet al te plezierig. PERZIË. De toestand van den Sjah wordt met den dag onhoudbaarder. Er zijn docu menten in beslag genomen, die betrek king hebben op een samenzwering van Prins Salar ed Dauleh, den vroegeren gouverneur van Luristan, en broeder van den Sjah, die gevangen genomen was wegens een mislukten opstand, met hoofdlieden van Koerden om den Sjah te onttronen. Ook de zeer invloedrijke oom van den Sjah, Zilli-es-Saltaneh, en diens zoon zouden in deze affaire be trokken zijn. Te Teheran, Tabris en Djoelfa wacht men ieder oogenblik het uitbreken van den burgeroorlog. ENGELAND. In het Lagerhuis werd gisteren het wetsontwerp op de werkloosheid, dat ondersteund werd door de arbeidsparty en enkete radicalen en waarbij het recht van ieder werkelooze op arbeid of on dersteuning van wege de plaatselijke overheid erkend wordt, verworpen met 265 stemmen tegen 116. Minister Asquith zeide in zijn bestrij ding van het ontwerp, dat dit in plaats waardige toestanden kwamen daardoor aan 't licht, die allengs verbeterd werden, sedert de algemene aandacht er op gevestigd was. Om werklozen te helpen werd in 18S8 de Heidemaatschappij opgericht die in 1897 rijksubsie kreeg, en om degeliker handwerkslieden te krijgen verrezen steeds meer ambachts scholen. In het belang van de vrouwen werden huishoud- en industrie-scholen gesticht. De grondwet van 1887 had niets ont nomen aan de scherpte van de partij strijd tussen liberalen en. klerikalen. Eerstgenoemden leden nog altijd aan innerlike verdeeldheid, steeds in meer fraksise verbrokkelend. In Friesland en Groningen ontstond een radikale volks partij, en in Amsterdam de zich spoedig ook elders uitbreidende partij van de Vrijzinnige Demokraten terwijl de sociaal democraten onder de leiding van Domela- Nieuwenhuis zich voortdurend uitbreidde onder de arbeidersklasse. Wel mochten de liberalen met het oog op hun tegen standers zeggenrOns twisten maakt hen sterk." De verkiezingen van 1888 volgens het uitgebreide kiesrecht, waarbij het aantal kiezers meer dan verdubbeld was, bracht in de Tweede Kamer 46 van de 100 leden. Dat zij het nog tot dat cyfer brachten hadden zij daaraan te danken, dat de grote steden nog niet in enkel voudige kiesdistrikten verdeeld waren. Een kiezer van Amsterdam bracht zijn stem uit op 9 kandidaten, van Rot terdam op 5, van Den Haag op 3, van Utrecht op 2. Gewoonlik werd daar de meerderheid in liberale zin gestemd. De antirevolutionairen telden 27 en de Roomsen 25 leden en dan was er nog een conservatief en een sociaal-demo- kraat, Domela Nieuwenhuis. Deze kantte zich met zijn richting tegen de begin selen van de kerk, de monarchie, de eigendom, het familierecht en het huwe- lik. Die beginselen vonden weinig weer klank in ons land, waar men zich meer van de werkloosheid weg te nemen, deze veeleer zou doen toenemenhij verzekerde het Huis, dat de regeering niet in gebreke zou blijve om te trach ten een practische methode te vinden om het euvel te keer te gaan. Bij K. B- is ingesteld een commissie, aan welke is opgedragen het opmaken van eene prijsvraag voor een plan voor een goedkoop, eenvoudig en doelmatig slachthuis, met raming van kosten voor den bouw, alsmede het beoordeelen van de antwoorden op die prijsvraag, en zijn bmoemd in deze commissie: tot lid en voorzitter, D. E. C. K n u t- tel, Rijksbouwmeester in het 2de dis trict, te 's-Gravenhagetot leden: J. J. F. D h o n t, directeur van het gemeen telijk slachthuis, te Rotterdam; F. J. Nieuwenhuis, directeur van de ge meentewerken te Utrechtdr. H.Rem- me 11 s, inspecteur in algemeenen dienst by de directie van den landbouw te 's-GravenhageJ. N. V a n R u y v e n, directeur van de gemeentewerken, te Dordrecht. Te Hilvarenbeek (N.-Br.) zijn 23 le derbewerkers wegens hun lidmaatschap van een R.-K. vakvereeniging ontslagen. Het geval wekt in het dorp groote beroeriug, wijl er onder de uitgeslotenen verzorgers van groote gezinnen zijn, die meer dan twintig jaar in dezelfde dienst betrekking werkzaam waren. Van daar en van elders komen reeds giften in ter ondersteuning. De kans op een minnelijke schikking, althans van de zijde der patroons, schijnt gering te zijn, wijl dezen besloten hebben liever hun bedrijf te staken dan de ge organiseerde werklieden weder in dienst te nemen. EDITH LOMAN—VON ELISGHER EN RUD. LOMAN. Twee artisten van huis uit. Zij een kleindochter van onzen grooten Verhulst, van haar moeder ontving zij haar onder richt. Hij, naar we meenen, een zoon van wijlen den professor in de godgeleerd heid, Loman, die ook op muzikaal gebied een man van hoog gezag was. Gisterenavond hebben zij in Amicitia het laatste concert gegeven van de Concert-Directie „De Algemeene Muziek handel" Dit concert zou reeds eerder gegeven zijn, maar zooals onze lezers zich zullen herinneren, hebben deze twee zich tijdens hun kunstreis, in het hu welijksbootje |begeven, vandaar eenige onderbreking in de tournée Of we uit de ten gehoore gebrachte zangnummers eenige gevolgtrekking mo gen maken, voor ;mevr. Loman's ta lenten, zouden we haast niet durven beslissen. De keuze der liederen had zich hoofdzakelijk tot het luchtige be paald en we zijn haast geneigd aan een blijmoedige stemming van jong huwelijks geluk te denken, die mogelijk hiertoe scheen te houden aan de beroemde Engelse dichter Pope: „Orde is 's Hemels eerste wet. Wie dit erkent, ziet dat er moeten zijn die boven anderen staan in wysheid, macht en rijkdom.*) Allengs zijn de sociaal-demokraten zich meer gaan bezighouden met de stoffelike belangen van de werkmansstand, en tot zekere hoogte sluiten zich de radikalen daarbij aan. Vooral in tijden dat nijver heid en landbouw in een gedrukte toe stand verkeerden, gelukte het aan de socialistise woordvoerders aanhang on der de werkmansstand te verkrijgen en tot klassenhaat op te wekken. Ook in de middenstand wonnen de socialistiese denkbeelden meer veld. De uitslag van de verkiezingen had lot gevolg dat het ministerie Heemskerk aftrad en een nieuw werd samengesteld door de gematigde antirevolutionair JE Mackay die een kabinet van zijn partij genoten, Roomsen en konservatieven tot stand bracht. Het trad op met de ver zekering in verzoenende zin de school kwestie te behandelen en zich verder bezig te houden met de verbetering van de gemeentelike en Indiese financieën en de regeling van de administratieve rechtspraak. De beide Kamers verenigden zich met het regeringsvoorstel om de koncessie van de Nederlandse Bank met 15 jaar te verlengen met de bepaling, dat de Nederlandse staat de winst zou delen met de aandeelhouders, aan wie, tegen betaling van een miljoen aan de staat, werd toegestaan het kapitaal van de Bank met vier miljoen te vermeerderen. De 72-jarige Koning die het laatste gedeelte van het jaar ziek was geweest, kwam in 't begin van 't jaar 1889 in een zeer bedenkelike toestand. Zijn krachten namen zichtbaar af; hij was niet meer in staat stukken te onder tekenen. Na ingewonnen inlichtingen bij de geneesheren verklaarden de Staten- Essay ou Man. heeft bijgedragen. Wel aardig die, schalksche liedekes, maar zielsont- roerende schoonheid is er toch geheel vreemd aan. Ook al is de veitolking ervan nog zoo goed, dan kunnen ze moeilijk dienen als maatstaf voor kunsl- beoordeelingze verschaffen ons onge twijfeld ook veel genot, maar hoogere intenties kan men er moeilijk in ge voelen. Ook het niet versmaden van zoo'n soort „air de rossignol," die men kan bewonderen om de groote vaardig heid, maar die met echte kunst toch ook weinig te maken heeft, maakt het niet gemakkelijk een mogelijk billijk oordeel te vellen, vooral niet omdat ook veel eigenschappen er op wijzen, dat mevrouw Loman als zangeres meer presteert dat ze ons deed voelen. Haar mooi gevormd geluid, de ge makkelijkheid waarmee ze verschillende moeielijkheden beheerscht en haar onge twijfeld groote muzikale ontwikkeling doen machtiger talent veronderstellen, zijn bewijzen van een hooger kunnen. Te meer houden we ons liever aan dit laatste, omdat toch ook meermalen haar zang heerlijk mooi klonk, zooals slechts een diep voelend, breed ont wikkelde zangeres die kan doen klinken. Het publiek juichte haar dan ook warm toe en zij kwam er niet zonder „toetje" af. De echtgenoot van deze bekoorlijke dame begeleidde haar op een uitste kende wijze, als accompagnateur mag hij dan ook zeker hoogelijk g roemd worden. Maar ook in zijn soli voldeed hij ons zeer goed. Voor de pauze kregen we gelegenheid zijn enorme technische ontwikkeling te hooren, Bach's Chromatisch e Fantasie en Fuga en de stuk ken van Brahms werden met een schit terende vaardigheid uitgevoerd en be wezen dat het klavier aan den heer Lohman zeker niet veel onoverkomelijke moeilijkheden zal bieden. Na de pauze, vooral in Chopin 's Nocturne overtuigde hij ons, dat meer dan techniek in hem tot hooge ontwikkeling is gekomen, terwijl de vertolking van Nachtfalter veel temperament verried. Dat het concert bij ons een vrijwel onbevredigd gevoel achterliet zal zeker aan ons gelegen hebben, het publiek was tenminste zeer gul in zijn toejuichingen. Heden overleed te Roosendaal onze geliefde schoon zuster Mevrouw LIENTJE CORNELIA ANNA MUS, Weduwe van den Heer C. S. HEERMA VAN VOSS. 12 Maart 1908. J. J. HEERMA VAN VOSS. A. E. J. HEERMA VAN VOSS— Ttdeman. Generaal, op voorstel van het ministerie, dat Z. M. buiten staat was om te rege ren. Volgens art. 45 van de grondwet nam daarop de Raad van State sedert 4 April het koninklik gezag waar, om zoo nodig binnen de tijd van een maand een voorstel te doen om te voorzien in een regentschap. Z. M. herstelde echter van zijn nierziekte en nam op 3 Mei de vervulling van zijn koninklike plichten weer op zich. De regering bracht een arbeidswet tot stand tegen overmatige fabrieksarbeid van vrouwen en jeugdige personen en in 1891 stelde de minister van Oorlog, Bergansius, een legerorganisatie voor, die door een door hem benoemd staats- kommissie was voorbereid, waarbij de door Napoleon I ingevoerde plaatsver vanging afgeschaft, de persoonlike dienst plicht met vrijstelling van hen die in de godgeleerdheid studeerden ingevoerd, en de schutterij door een goed ingerichte landweer vervangen zou worden. Zijn geloofsgenoten de Katholieken, de anti- militaristiese liberalen en enige konser- vatief-antirevolutionairen kwamen zo fel tegen het voorstel op dat het in 1891 niet afgehandeld kon worden. Bovendien werd de begroting van de minister van Kolonieën Keuchenius op wiens beleid veel aanmerkingen werden gemaakt, en wiens optreden tegen de Islam in Indië door velen als onbillik en gevaarlik werd afgekeurd, door de Eerste Kamer verworpen. Zijn portefeuille werd toen overgenomen door de presi dent-minister Mackay, die als minister van Binnenlandse Zaken vervangen werd door De Savornin Lohman, de leider van de antirevolutionairen in de Tweede Kamer. Hel streven naar emansipatie van de vrouw drong ook hier te lande door en gaf aanleiding tot het stichten van de Vrije-Vrouwenvereniging. Reeds in 1889 had het ministerie een wet ingediend om de vrije school door subsidieëering wat konkurentie betreft ADRES; VAN te AMERSFOORT, zal op OOIVDER- »1© 19 MAART 1908. des voor middags 9'/3 nar in de Concertzaal „DE AREND" aan den Arnhemscheo Straatweg aldaar publiek om con tant geld GOED ONDEBHODDEN w.o. voornamelijkcompleet salonaraeu- blement bekleed met groen moquette, diverse andere ameublementen, bonheur du jour, buffet, linnenkast, penantkast, 2 persoons mahoniehouten ledikant, e brandkast, een in goeden staat zijnde schrijfmachine, voorts tafels, stoelen, bedden met toebehooren, canapé's, fau teuils, spiegels, schilderijen, kleeden, kar petten, vloerzeil, klokken, fornuis, kachels, kinderwagen, geschilderd kabinet, wasch- tafels, bedkastjes, koper-, glas-en aarde werk, Cylindermangel, voorts een partij diverse WIJNEN als roode en witte port wijn, madera, sherry, muscaat, Tokayer, Champagne en Bordeauiwynen en het geen verder te voorschijn zal worden gebracht. Daags te voren te zien van 9 12 en van 2 4 uur. beter op gelijke wet te brengen met de openbare, en voor beide verplichte schoolgeldhetfing in te voeren. Dit voor stel strekte volgens minister Lohman om .een einde te maken aan de schoolstrijd op politiek gebied." Het werd in de Tweede Kamer met 72 tegen 27 stem men goedgekeurd en spoedig daarna door de Eerste, insgelijks met grote meerderheid. Een aanzienlike vermeer dering van staatsuitgaven was daarvan het gevolg, zodat de inkomsten versterkl moesten worden. De minister van Financiën, Godin de Beaufort meende dat daarvoor het beste middel was protektionistiese belastingen te heffen en daarom verzette hij zich sterk tegen een inkomstenbelasting die door Borgesius en nog vier andere vooruitstrevende liberalen was voorgesteld. Het ministerie kreeg steeds meer moeite zich staande te houden. De coalitie die het tot stand had gebracht geraakte onderling verdeeld. Onder de antirevo lutionairen die met de Roomsen het door de liberalen genoemde „monster verbond" hadden gesloten waren) velen zoals de predikanten Bronsveld en Buitendijk afkerig van het samengaan met Rome. Bij de antirevolutionairen was er strijd tussen de dolerenden en de synodalen, e» bij de dolerende was er strijd tussen Kuyper en Lohman. Deze was zelfs ontslagen als hoogleraar aan de vrije universiteit te Amsterdam wegens onvoldoende rechtzinnigheid. Dus was er nog verschil tussen de antirevolutio naire demokratie, die door Kuyper in zijn dagblad „De Standaard",werd voor gestaan, en de meer aristokratiese leden van zijn partij. Bovendien bad menig minister blijk van zwakheid gegeven en kon Borgesius de minister van Marine, Dyserink, openlik van onbekwaamheid beschuldigen zodat deze in 't begin van 1891 moest aftreden. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 2