WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Merkwaardige Woorden en Daden STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt roorm. 10.50 uur.) De Bildt, 17 Maart 1908. Hoogste barometerstand, 775.3 m.M. te Horta (Azoren); laagste 755.3 m.M. te Tborsbavn (Far-Oer) en Nice. Verwachting tot den arond van 18 Maart 1908. WindZwakke, tot matige winden uit zuidelijke richtingen. Gesteldheid van de luchtZwaar be wolkt of betrokken. Weinig neerslag. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 44 F. 28' F. 37' Bizonder aangenaam is het ons, aldus schrijft V. D. in de Kampioen, na de aandacht gevestigd te hebben op verschillende bedroevende berichten om trent slechten toestand en verregaande verwaarloozing van wegen, nu ook eens te dien opzichte een zeer heugelijk be richt te kunnen mededeelen, namelijk dat de gemeente Apeldoorn besloot tot aanschaffing eener stoomwals voor haar uitgestrekt wegennet. Hierdoor zal het genot, om ia hare wonderschoone om geving te toeren, nog zeer verhoogd worden, nu ook de wegen, die de laatste jaren reeds eenige verbetering onder gingen, weldra weinig meer te wenschen zullen overlaten en die der naburige gemeenten Ede en Voorst zullen even aren, terwijl ook Bameveld druk bezig is, gewalste bazaltwegen aan te leggen ea het noorden der Veluwe over 't alge meen goede wegen heefl. De Veluwe VIN Minister* en Kamerleden sedert het Jaar 1858. ontlaand aan Xoll.wijn'a Geschiedenis van Nederland, 4e deel. 33. De gezondheidstoestand van de Koning was het gehele jaar 1890 door, wanke lend gebleven, en in Oktober verklaarden de geneesheren dat Z. M. niet meer herstellen zou. Op voorstel van het ministerie werd 28 Oktober weder door de beide Kamers in verenigde zitting verklaard, dat Z. M. buiten staat was te regerea, en 14 November stelde de Raad van State aan de Staten-Generaal voor om Koningin Emma tot regentes te verkiezen, hetgeen met algemene stemmen werd goedgekeurd. Willem III overleed in de vroege morgen 23 November 1890 op het Loo. De Kamers besloten met algemene stem men, op die van de sociaal-demokraat ra, een adres van rouwbeklag aan de Koningin-weduwe te zenden. In Luxem burg, waar volgens de huiswei van Nassau de mannelike nakomelingen vóór de vrouwelike gaan, volgde Adolf van Nassau op, wiens Duitse landen in 1866 door Pruisen waren geannexeerd. De Regentes kweet zich van haar taak met plithlgevoel en beleid, en droeg als moeder uitstekend zorg om haar dochter een opvoeding te geven, overeenkomstig de gewichtige plichten die haar op acht tienjarige leeftijd zouden worden opge dragen. Bij de verkiezingen van 1891 stonden de kansen voor de klerikale partij min der gunstig. De Tweede Kamer had de zogenaamde „stedenwet" aangenomen om de grote steden in enkelvoudige kiesdistrikten te splitsen, waardoor de kans werd vergroot om meer antilibe ralen in de Kamer te krijgen maar de Eerste Kamer, die een liberale meerderheid bezat, had de steden- wet verworpen. Daarbij bestond niet wordt meer en meer het Dorado voor den wielrijder. Voor zoover ons bekend, is Apeldoorn de eerste gemeente in ons land, die zelf een stoomwals aanschaft. De minister van oorlog heeft bepaald dat militairen, die aan de be oefening van het voetbalspel of aan andere gymnastische oefeningen bij de korpsen deelnemen, niet behoeven te worden onderworpen aan inhouding op de soldij wegens buitengewone slijting van kleeding of schoeisel, indien dit slijten, naar het oordeel van de betrok ken compagniescommandanten, door het deelnemen aan de genoemde oefeningen, veroorzaakt is. VolgensdeStaatscourant no. 65 waarin men nadere bijzonderheden kan vinden, worden dit jaar opengesteld 97 plaatsen voor de Militaire Academie, te weten: ten behoeve van de Cadetten school 22 voor Nederland en 30 voor Ned. Indiëten behoeve van andere adspiranten 37 voor Nederland en 8 voor Ned. Indië. Voor cadet bij de Cadettenschool worden opengesteld 25 plaatsen voor Nederland en 9 voor Ned. Indië. Men had Donderdag jl. in de zit ting van den Gemeenteraad zijn bevreem ding te kennen gegeven over het feit, dat aau den Raad nog geen mededeeling was gedaan van de benoeming van den nieuwen burgemeester. De waarnemende voorzitter zeide eenigszins ondeugend, dat, indien er geen „misstelling" had plaats gehad in de Staatscourant, men wel aan moest nemen, dat het bericht van de benoeming van baron van Lijnden waar was. Thans kan men gerust zijn; de leden van den gemeenteraad zijn Donderdag 19 dezer des namiddags te 3 uur in een buitengewone vergadering bijeengeroepen, waarin mededeeling zal worden gedaan van het Kon. besluit, waarbij de heer mr. dr. A. F. van Lijn den benoemd is tot burgemeester der gemeente Utrecht. In deze raadszitting zal de burgemeester zijn ambt aan vaarden. 't Zou ons niet verwonderen dat de heer Van Lijnden zelf de schuldige is, wat het vergeten der kennisgeving be treft. Deze moest van Binnenlandsche zaken uitgaan en de secretaris generaal zal in zijn vreugde vergeten hebben de kennisgeving te laten verzenden. Het kuilnet. Nadat in de jl. Zaterdag te Utrecht gehouden vergade ring een groot aantal sprekers het woord had gevoerd, bracht de voorzitter, de heer Kempers, burgemeester van Har derwijk, dank aan de sprekers van beide zijden, voor de wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Resu- meerende gelooft hij, dat de uitgenoo- digde sprekers voor het behoud van den kuil eenparig van oordeel zijn, dat thans voor algeheel verbod geen reden bestaat, alsmede, dat zulks verbod een groot aantal beroepsviischers der Zui derzee tot nadeel zou zijn. meer de innige samenwerking die in 1888 bij de klerikale fraksies had bestaan, want een aantal Roomse en synodale kiezers stemden niet, of op liberalen. De antirevolutionairen verloren zes zetels, en de Kamer bestond toen uit 55 libe ralen van verschillende kleur, 23 Room sen, 21 antirevolutionairen en een radikaal. Het ministerie Mackay trad nu af, en een ander werd tot stand gebracht door de Amsterdamse burgemeester van Tien hoven, die een aantal bekwame vooruit strevende liberalen als medewerkers wist te verkrijgenTak van Poortvliet voor Binnenlandse Zaken, Pierson voor Finan- cieën, de ingenieurs Lely en Jansen voor Waterstaat en Marine, Smidt voor Justicie en kolonel Seyffard voor Oorlog. Dewijl de vroeger door de Koning verleende Orde van de Eikekroon een Luxemburgse orde was, en die van de Nederlandse Leeuw eigenlik moest dienen om biezondere verdienste te waarderen, en niet om aan iemand maar een beleefd heid te bewijzen, waarvoor de Leeuw, bij gebrek aan een andere orde, na 's Konings dood ook wel had moeten dienen, stelde het ministerie voor dit doel met de Staten-Generaal de Orde van Oranje-Nassau in. Een poging om de jachtwet te wijzigen overeenkomstig de klachten van de boeren, mislukte wegens de eis dat zij schade vergoeding zouden krijgen voor het na deel hun door het wild toegebracht. Wel werd hun toegestaan het wild op hun akkers of weiden te doden, mits zij het daarna lieten weghalen door de veldwachter. Om de minder gegoeden te gemoet te komen werd de zeepakcijns afgeschaft, en vooral om het smokkelen tegen te gaan de akcijns op het zout met een derde verlaagd. In 't belang van de schatkist werd daarentegen de akcijns op het gedistilleerd verhoogd. Nadat het aan de Internationale gelukt was hier en daar in Duitsland en elders de le Mei als feestdag voor de werk mansstand in te voeren, ten einde daar door een nauwere aansluiting van de arbeiders over de gehele wereld te Tevens resumeert hij, dat de hier tegen ingebrachte bedenkingen deze overtuiging niet aan het wankelen heb ben kunnen brengen. Voorts bracht spreker een woord van dank aan de Regeering, wegens haar vertegenwoordiging en sloot met den wensch, dat de Tweede Kamer in samertwerking met de Regeering en zoo mogelijk in aansluiting met de conclu sies van het rapport van dr. Redeke er in moge slagen de Zuiderzee-visscherij door maatregelen van wijs beleid tot hoogeren bloei te brengen, zonder een deel der visschersbevolking te schaden. HET BLIJVEND GEDEELTE. In de Gelderlander leest men het volgend betoog Toen minister Van Rappard de aan schrijving tot de miliciens richtte, welke de bron is van alle tegenwoordige moeielijkheden met het blijvend gedeelte, verwierven de miliciens, die daardoor worden vrijgesteld, een zeker recht. Maar wat voor een recht Door zijne aanschrijving paste minister Van Rap pard de wet toe. De miliciens verkregen dus een recht krachtens der wet. Toen nu de min. eigenmachtig dit wettelijk verkregen recht wilde te niet doen, kwamen de heeren Kolkman en Talma daartegen terecht op. Zelfs een post op de begrooting was niet vol doende om de verkregen rechten te niet te doen. Zulk een post was zelfs in strijd met de wet. Evenals iedere andere begrootingspost, die wettelijk verkregen rechten zou te niet doen of bekorten, in strijd met de wet zou wezen. Bijv. een begrootingspost om bijzondere scho len minder te subsideeren dan bij de wet omschreven is. Maar de wettelijk verkregen rechten zijn niet absoluut onaantastbaar. De wet kan gewijzigd of ingetrokken wor den. En dan veranderen of vervallen de rechten aan haar ontleend. Zulk een wetswijziging nu stelt mi nister Sabron voor. Keurt het Parle ment deze wetswijziging goed, dan vervallen krachtens deze nieuwe wet de rechten krachtens een vroegere wet verkregen. En niemand, die opkwam tegen de onwettelijkheid, door minister Van Rap pard gewild, is inconsequent, wanneer hij de wetswijziging, thans voorgesteld en die volkomen wettelijk, is, wèl goed keurt. Ziedaar ons standpunt in de quaestie van het blijvend gedeelte. Geheel anders denkt „de Amster dammer" over het geval, die herinnerd aan de oppositie van rechts tegen mi nister van Rappard schrijft Wat doen nu deze heeren, die het zoo billijk en zoo wettelijk verstonden in de dagen hunner oppositie, thans Zij voeren uit wat zij minister Var Rappard hebben verboden zij ko- verkrijgen, werd er ook in ons land mee begonnen. Op sommige plaatsen werd 1 Mei 1892 die arbeidsdag gevierd, zonder dat er ongeregeldheden bij plaats hadden. Opmerking verdient dat op een bijeenkomst in Friesland mr. P. J. Troelslra dynamiet als het uiterste hulp middel aan de werklui aanbeval om te verkrijgen wat zij hun rechten noemen. Anderen beschouwen wat zij rechten noemen slechts als eisen of wensen. Tegen het einde van het jaar werd op een kongres van de snciaal-demokratiese bond een motie aangenomen, tot omver werping van de maatschappelike orde, met alle ten 'dienste staande wettelike of onwettelike, vredelievende of geweld dadige middelen. Toen de Regentes met de jeugdige koningin Friesland in 1893 bezocht en te Leeuwarden audiëntie verleende, kwamen ook afgevaardigden uit Beets in Opsterland, waar in de vorige winter veel gebrek was geleden. Men liet hen toe in de mening dat zij dank kwamen zeggen voor de hulp door H. M. aan het noodlijdend plaatsje verleend. De aanvoeider echter zeide„Mevrouw, ik, als arbeider protesteer tegen al de pracht en praal waarmede U hier ontvangen wordt, want de massa van het volk lijdt gebrek". Een ander sprak„U heeft ons f 1500 geschonken, maar met geven is niet te helpen, wij lijden nog steeds honger". Om aan de Regentes een begrip te geven, hoe haar onderdanen zich voedden, ver toonden die mensen aan H. M. een pot met rijstemeel en een half roggebrood. Het jaar 1894 was een jaar van lijden voor landbouwers en handwerkslieden. Vooral in de noordelike provincies ging het de boeren slecht, gedeeltelijk omdat zoveel land in handen was gekomen van rijke grondbezitters die groter sommen konden besteden bij het kopen van wei en bouwland dan de boer die er van leven moest, gedeeltelik omdat landlie den in tijden dat het hun goed ging, in plaats van te sparen voor kwade tijden, zieh kostbare liefhebberijen eigen gemaakt hadden en nu hun bezittingen moesten be zwaren. Ook voor de nijverheid was het een men op de gedane belofte terugzij schenden, want daarop komt het neer, een als pertinent gevoelde belofte, na te hebben geprotesteerd tegen zulk een schendingtoen een ander aan 't roer zat. En om hun treurigen draai aanne melijk te maken, rinkelen ze met rijks daalders ('s Rijks daalders), zeggende wie van de lichting 1907 zich vrijwillig aanmeldt krijgt acht en veertig van die mooie muntstukken, en wie zich niet aanmeldt en behoort tot de derde pjoeg, wordt, als zijn nummer dat meebrengt (en niemand kan van te voren"weten in hoeverre dit zoo zijn zal) toch in gelijfd zonder zoo'n douceur. Welnu, dit is politiek, die het minis terie-De Meester niet smaller had kunnen uitdenken. Dit is immoreele pressie, hoe men 't ook wendt. Er moeten nu talrijke manschappen thuis kalm in hun zaken zitten en zich voor allerlei dingen hebben verbonden in goed vertrouwen op een vroeger gedane regeeringsbelofte, die zich nu voelen als een muis voor een muizen val, waaraan zou worden gezegd „zie dat lekkere spek daar hangen. Ik zou er maar heen wandelen en toehappen, want doe je het niet, tien tegen één, dat je toch gepakt wordt." Mannen voor zulk een keus te stellen achten wij beneden de waardigheid van een regeering. Een troost is het intusschen te weten, dat de heeren, die aan 't bewind zijn, eerst sedert eenige weken een dergelijke schending van belofte verdedigbaar vin den, en ook sedert eenige weken pas in staat kunnen worden geacht tot die immoreele pressie mede te werken. De heer Jac. Reuten te Roermond, wiens antwoord op onze Prijsvraag— Birkhoven, zooals onze lezers weten, het best werd gekeurd en aan wien derhalve de prijs van f 5(J is ter hand gesteld, heeft deze som ter beschikking gesteld van de reclame-commissie van de vereeniging „Handel en Nijverheid" alhier. De heer Reuten meent, dat nu eene beslissing van den Raad in zake Birk hoven is gevallen, voordat de uitspraak van de jury is verschenen, omtrent de antwoorden op de prijsvraag, deze feitelijk zonder nut is geworden. Dit zijn wij niet geheel met den heer R. eens; er valt nog veel nut uit het antwoord te trekken. Hoe dit zij, de meening van den heer R. hebben wij te eerbiedigen. Aan het slot van zijn gewaardeerd schrijven, zegt hij: „De bedoeling van „de Eemlander" is geweest een nuttig werk te verrichten en de uitgeloofde premie te besteden voor 't welzijn van Amersfoort. Bij 't schrijven van myn artikel hebben geen andere gevoelens mij bezield en om nu ons beider werk toch vruchten te doen dragen, heb ik het mij toegezonden bedrag gesteld ter slappe tijd en daardoor trof men in de steden grote aantallen werklozen aan. Toen er gebrek aan werkvolk was had den zich veel handwerkslieden, al waren zij niet geheel op de hoogte van hun vak, in het vooruitzicht op hoger loon van het platteland naar de steden begeven, waar zij voor geringer arbeid nog wel te gebruiken warenmaar nu er over vloed van werkvolk was werden de minst bekwamen en de tragen het eerst ontslagen. Wel hadden allerwege uit delingen van levensmiddelen aan behoef- tigen plaats, maar daarmede was de ellende niet te keren. Die gemakkelik verkregen ondersteuning werkte bij som migen de zorgeloosheid in de hand zij gingen er op rekenen, inplaats van zich te doordringen van de plicht om arbeid zaam en spaarzaam te zijn. De sociaaldemokratiese leiders zoals Domela Nieuwenhuis en Fortuyn hitsten nu op tot klassenhaat, en zo stelden de noodlijdenden de gemeentebesturen ver- antwoordelik voor de droevige toestand. In Groningen, Overijsel en Noord-Holland hadden onlusten plaats van ontevreden werklieden. Op 17 Januarie hielden 15000 werklieden te Amsterdam een betoging. Het waren meest werklozeB, maar hun aantal was in niet geringe mate versterkt door werkhebbendeu, die op verzoek van hun werkloze vrienden of kennissen meeliepen om de indruk van de werkloosheid te versterken. Zij begaven zich naar het stadhuis om aan de burgemeester om werk te vragen. Deze verklaarde dat hij hun met de beste wil geen werk kon geven. Daarop hielden sommige werklieden lange rede voeringen om het bouwen van bruggen of van een arbeiderskwartier, of het afschaffen van privaateigendom voor te slaan, terwijl een van hen aan het stads bestuur verweet, dat er toch wel geld was geweest om de keizer van Duits land en zijn gemalin bij hun bezoek aan Amsterdam 1891luisterrijk te ontvangen. In Leeuwarden, Haarlem, Den Haag en Rotterdam hadden oproerige bewe gingen plaats, waarbjj biezoader eigen dom werd vernield. De pers hield zich i (1 dispositie van de Reclame-Commissie van de vereeniging „Handel en Nijver heid". Deze commissie toch stelt zich ten doel Amersfoort als woonplaats meer bekend te maken naar buiten, door gepaste reclame, als anderszins. En zói zal „de Eemlander" met de prijsvraag toch indirect hebben medegewerkt, in de pogingen om den bloei van Amers foort te bevorderen, zij 't dan ook langs anderen weg als eerst door haar bedoeld".. Wij meenden geen onbescheidenheid®^ te begaan, door het een en ander uit hel!** schrijven van den heer R. mede te deelen, omdat hieruit duidelijk blijkl welke goede bedoelingen bij hem voorzaten, es1 toen hij zich zette tot het beanlwoorden,Ai van de prijsvraag. vij; De liefde tot zijn vroegere woonplaals'ak blijkt uit de besteraming die hij aan dslei premie heeft gegeven. De Burgemeester onzer GemeenteeB brengt ter algemeene kennis dat gedurende de aanstaande oef;'0' ningen, aan de Landweermannen, die gehuwd zijn of als hoofd van een gezin zijn aan tc merken, kan worden vergund om thuis te slapen, mits hun gezin in of nabij de plaats van oefening gevestigd is en de vergunning niet aanleiding geefl tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend»* op den goeden gang der oefeningen 1 tengevolge van, buiten deze, opgedane")! vermoeienis. >nl De landweermannen, aan wie zoo-*® danige vergunning wordt verleend, zullen l*: hebben zorg te dragen, dat zij ten minslek een half uur vóór den aanvang der-e morgenoefening in de Kazerne terug zijn,|k terwijl zij des avonds eerst naar huisne: kunnen gaan, nadat alle oefeningen eaeei diensten voor hen zijn afgeloopen. stc De verzoekschriften behooren vóo-on den 2 April a.s. te worden ingediend bi°f den Commandant in het XVUIe Landb.- weerdistrict bij gefrankeerden brief cl® mondeling ten zijnen bureele, Zuidsinge"! no. 12 alhier. Het bureau is daartoiïai geopend op werkdagen van des voor]3® middags 912 uur. In de gister gehouden vergadering van de Afd. Amersfoort en O. van deujj^ Bond van Ned. Onderw. werd beslotec mi niet in te gaan op het verzoek vat(je de afd. Amersfoort van het Ned. Ond'gj Genootschap tot het zenden van eeuaj adhaesie-adres naar aanleiding van he:,j8 salaris-adres van laatstgenoemde vereen! ging aan den Raad dezer gemeente. Verder zal de bondsafdeeling adres seeren aan de Raden der omliggendtl gemeenten in zake salaris-verbeteringen' nam de vergadering o.a. met algemeene stemmen het besluit tot het verleenen van steun aan mej. Ouwerling in Den| Haag, aan wie door het Gemeentebe stuur de periodieke salarisverhooglng is| geweigerd. De Oranje-Vereeniging houdt as di Vrijdag een ledenvergadering in dt zj Keizerskroon, waar o.a. zullen besprokei ki worden de plannen van het BestuiriA betreffende de feestviering op 31 Aug. a.s'n druk bezig met het zoeken naar midf delen om aan de werkloosheid een eindt te maken, en daartoe werd o.a. opnieuc aangedrongen op het indijken van de Zuiderzee waarvoor in 1892 een staatskommissie werd benoemd. Bij de troonrede van 1891 had he: ministerie Van Tienhoven de hervor ming van ons belastingstelsel eet dringende eis genoemd. Bedroeg dj landsbegrooting in 1849 ongeveer 7tt miljoen een kleine halve eeuw later wal die verdubbeld en toch werden aan dj schatkist steeds nieuwe eisen gesteld onl te voldoen aan de telkens zich u/l-e breidende wensen van het volkslevesa en de verbetering van de maatschap] pelike toestand van de werkmansstand j zonder nog in rekening te brengen iel steeds verschoven verbeteringen in landsverdediging. Algemeen was het streven om d welvaart van de werkmansstand te vei hogen door kosteloze lagere scholen ambachtsonderwijs tegen geringe ve goeding, het verbeteren van arbeiden woningen, het verhogen van werklone met vermindering van werktijden, bi verschaffen van zeer goedkope uitspat ningen zoals volkskoncerten en volki avonden waarop luimige of popular wetenschappelike voordrachten werd- gehouden, het verstrekken van war;*' spijs en kleding aan kinderen van arme wier bedrijf meer in bedelen dan arbeiden bestaat. Ma*r de daavoi nodige verhoging van belastingen q maak- en werklonen drukten het mei de middenstand, die wegens konkurrenl nog genoodzaakt was om op dure staD< plaatsen sierlike gevels op te trekki en de winkels weelderig in te richt om het publiek te lokken. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 2