Uit de Omgeving, ADVERTENT1ËN. .angs den Weg. ALLERLEI. Publieke verkooping De Deurwaarder D. DE GROOT Winkelgoederen PLUM-GAKE. A. J. van Zalingen Beurs van Amsterdam. De groote, goed sprekende aan- iljetten, verkondigen ons, dat we a.s. Dinsdag de Hagespelers zullen ;en. Waar deze hoog strevende Itenaars overal veel succes ver en bij hun optreden, is het zeker erwachten, dat ook hier velen hun zullen willen zien. Eduard Ver heeft ons met zijn Hamlet- Vertolking al een bewijs gegeven van ijn machtig kunnen, zoodat er onge twijfeld van zijn gezelschap artistiek spel ide s alle opzichten, is te verwachten. a_ klj In de gisterenavond gehouden Diestuursvergadering van de Vereeniging ;n,Ambachtsschool" is benoemd tot onder- vijzer in het machine-bankwerken en ts'akteekenen de heer K. Swagerman uit jtlengelo (O.) Door de politie is gisterenavond ,tegen eenige personen procesverbaal op gemaakt wegens het na bezetten tijd fjch bevinde^ in een café. mersfoortsche Kroniek en Critiek). I. dan, zou je niet eens een eindje gaan „„delen? 't Weer lijkt zoo mooi. Die twee zinnetjes worden me stellig nërijf dagen van de week terstond na het uitbijt door mijn vrouw toegevoegd, 'k o-ïeloof dat ze bang is, dat ik me zal ,n ;aan vervelenook is 't mogelijk, dat \ek de dames bij het kamer doen, enz. erl veel in den weg loop. Hoe dit zij, jn,ik visch maar niet naar de beweegrede nen van die invitatie, doch schuil met eaIen „ja, dat's een idee van je," mijn stoel achteruit en maak praeparatieven icijom mijn dagelijkschen zwerftocht door bjOf om Amersfoort te beginnen. '!l-ben op betrekkelijk jeugdigen leef- gepensionneerd en toen kwam de ,evraag aan de orde, waar we zouden 'oigaan wonen. De keuze was al gauw 3[beperkt tot den Haag, Nijmegen en Amersfoort. Wüen Haag geraakte echter al spoedig het programma onze beurs was te cheiden voor de residentie, want als daar alles genieten wil en vooral zomers het zijne hebben wil van eveningen, kan men daarvoor alleen eDal een aardig kapitaaltje afzonderen. En 'e dan wonen in een van die eindeloos ni lange straten, grauw van verveling, waar het eene huis precies op het andere ge- 'Ji lijktneen, den Haag was van de baan. "hj Nijmegen was wel aardig, mooie om- enstreken, maar, zoo verbazend afgelegen. ne55oodat al spoedig de keuze op Amers- eE fqort gevestigd was. enj Deze plaats heeft werkelijk veel voor. Ji'De ligging, in het centrum des lands, '-is zeer gunstig; men kan in éen dag een uitstapje naar de voornaamste steden ,.s des lands maken en's avonds weer thuis j, zijnvoorstellingen op tooneel- en muzi- rec kaal gebied kan men in Utrecht of J Amsterdam genieten en 's nachts weer i.i in zijn eigen bed slapen. De belastingen zijn er niet onmatig hoog, men wordt ij er niet gevild en men krijgt er ten ,d, minste waar voor zijn geld in den vorm ran goed onderwijs, goede verlichting, strating enz. En de liefhebber van wandelen kan ier genieten naar hartelust, het krioelt he' TOn paden en paadjes op den berg, en telkens zal hij even stil staan, waar een !e[ heerlijk panorama of een verrassend ver gezicht een lust der oogen biedt. Het was op een dezer ochtendwande- mgen, dat ik den redacteur van dit blad ptmoette, wien ik het bovenvermelde laas deed. Toen volgde ai spoedig de raag„zeg, zou je die flaneer-tochten iet productief kunnen maken, door je bevindingen zoo nu en dan eens in „de Eemlander" te plaatsen?" Eerst schrok ik een weinig van die vraag; 'k heb dt nooit voor de pers gewerkt en dan, door al dat krantengeschrijf kom je maar in d narigheid. Neen, voor narigheid zou de redactie mij wel vrijwaren, ik kon bijv. schrijven onder den schuilnaam „Flanor" of zooiets. Weet je wat, zeide ik, 'k zal er eens over denken en er eens met mijn vrouw over spreken. Nu schrok hij op zijn beurt, zeggende, om godswil man, wat ga je beginnenZet dan meteen maar een advertentie, dat je voortaan in de krant gaat schrijven onder dien naam, dan heb je 't zelfde succes. Enfin, na lang heen en weer gepraat besloten we, dat ik de proef eens zou nemen. Of hij dan voorloopig 's Zaterdags maar op copie mocht rekenen „Ben je mal Wat zou me dat agi- teeren, zoo maar op commando eiken Zaterdag een stuk gereed te moeten hebben ik zou er niet van slapen." De afspraak is dan nu, dat ik zoo nu en dan eens mijn bevindingen in de courant zal meêdeelen. Of dat vaak of minder vaak zal geschieden, hangt voor een deel ook van u af waarde lezers. Als ge me veel stof geeft, kan ik veel schrijven. Misschien kunt ge me ook behulpzaam zijn, door wanneer ge iets weet, wat eigenlijk van te geringe be- teekenis is voor een deftig couranten bericht, maar toch in aanmerking kan komen om mijn praatje op te sieren, het even aan mijn adres, dat bij de redactie wel bekend is, te laten weien, dan zal ik er eens op uittrekken, de zaak onder zoeken en dan leest ge er wellicht iets over. Da' adres is FLANOR. BAARN. Voor het Nationaal Muziek concours dat door het Fanfarecorps Crescendo» te Baarn is uitgeschreven op eg en 30 Juli e. k., hebben zich niet minder dan een 50 tal vereenigingen opgegeven en wel 21 harmonie-gezel schappen en 29 fanfarecorpsen. In de op 16 dezer gehouden jaar vergadering van de Afd. Baarn van den Volksbond tegen drankmisbruik werden tot bestuursleden gekozen de heeren mr. F. Pen, J. D. D. de Smit en G. van Bronkhorst. Het ledental der afd. bedraag blijkens het uitgebracht jaarverslag 276. Subsidies werden verleend aan de Baarnsche Spaarkas en aan de Floralia Vereeniging. De rekening werd vastgesteld in ont vangsten op f 640,51, in uitgaven op f385,67, alzoo met een voordeeligsaldo van f 254,84. Een nieuw reglement voor de afdeeling werd vastgesteld en de jaarlijksche contributie te betalen aan de Ned. Vereeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen verhoogd tot f 10. Een bekend type te Hoorn, een oud vrouwtje, nog op het laatst van haar leven hard werkende bij vrienden en trekkende van de bedeeling, is over leden. Na haar dood vond men o. a, een spaarbankboekje met f1900. Neef jes en nichtjes kunnen daar nu van profiteeren. Een dienstmeisje te Makkum heeft zich een viertal kiezen laten trekken en verloor heel veel bloed, aan de gevol gen waarvan zij is overleden. Te Almeloo heeft de pleger van den moordaanslag op den pater te Zenderen zich bij de Justitie aangemeld. Het is zekere 't H„ landbouwer te Ben- teloo (Ambt-Delden), die aldaar samen woont met zijne móéder en zijn broeder. Zijn houding en gesprekken doen met grond vermoeden dat hij ontoereken baar is. Volgens zijn zeggen is hij onder be handeling geweest van dr. Van der Plaats, zenuwarts te Zwolle. De honderdduizend. Met het te Rotterdam binnenkomen van het stoomschip „Solo" van den Rotterdam- schen Lloyd, is terechtgekomen het lot waarop in de Staatsloterij de f 100,000 is gevallen. Het behoorde aan acht stokers op dat schip, die nu dat bui tenkansje hebben te deelen. Bij hel rooien van hoornen, ten behoeve van de nieuwe laan naar de te bouwen Koninklijke stallen bij het Paleis Het Loo, is een eigenaardige vondst gedaan, namelijk een groote steenen zerk, met de levensgroote beel tenis eener vrouw, zeer forsch van vormen, mooi gevormd en gaaf, met een hond naast zich. De zerk stond op zijde en de wortels van een boom waren door de openingen zoodanig heengegroeid, en om het beeld heen, dat men drie dagen werk had om de zerk onbeschadigd los te krijgen, waar bij toch het hoofd moet afgebroken zijn, hoewel onbeschadigd. Ouden van dagen beweren, dat deze zerk, met nog een ander, waarop een mannelijk beeld, vóór ruim een halve eeuw in het Koninklijk park geprijkt heeft. Hoe en waarom zij in de aarde zijn verdwenen is nog onbekend. De steenen voor de bestrating dezer laan, zoomede de beukenheesters voor de beplanting, zijn reeds aangevoerd. De bestrating in de laan denkt men geheel gereed te hebben vóór de komst van het Hof op het Paleis Het Loo. Afkeurings agenten. De Prov. Gron. Ct. heeft een deskundige eens gevraagd naar de knoeierijen voor de keuring van de nationale militie waarover tegenwoordig zooveel geschre ven wordt, naar het werk der z.g.n. afkeuringsagenten, die steeds driester optreden, dank zij de domheid der men- schen en de passieve houding der justitie. Die deskundige verdeelt die heeren(?) in drie categoriën, en wel: 1 «despecula- t i e v e,» 2 «de gelegenheids,» 3 «de misdadige» agenten. Spe culatief werken» heeft steeds de voorkeur, daar dit helaas volgens de wet wel niet strafbaar zal zijn. De loop van zaken is als volgt: Verschil lende agenten loopen in bepaalde wijken rond, en bezoeken hen, van wien ze weten, dat een zoon in dienst moet, en die het ook wel kunnen betalen. Bij voorkeur verschijnen ze in den middag, als moeder alleen thuis is, en komen al dadelijk met hun voorstel «of de juf frouw haar zoon wil laten afkeuren, zij zullen er wel voor zorgen.» Ik heb nog kort geleden 4 moeders gesproken, die met zoo'n bezoek waren vereerd, en 't deed me weldadig aan één moeder te hooren zeggen: «Meneer, ik laat mijn zoon liever 10 jaar het land dienen, dan op de voorstellen van die kerels in te gaan.» Dat was een echte moeder, helaas zoo zijn ze niet allen. Bij zulke verstandige menschen verdwijnen ze dan ook spoedig, hoewel ze In den regel brutaal zijn en aanhouden. Gaat men echter op 't voorstel in, dan wordt de naam voorloopig genoteerd, en komen ze in den regel 's avonds met een «hoofdman» terug om de zaak verder te bespreken. De hoofdman van deze agenten alhier krijgt voldoende bezoek aan huis, om mettertijd rijk te worden deze zoekt natuurlijk geen klanten op, ze komen van zelf bij hem Het ver dere verloop is te begrijpen belang stellend informeeren naar kwalen, eenige raadgeving en dan ja ziet u, zooveel vooruit betalen, bij afkeuring f 100 of soms meer. Wat wordt nu algemeen gedacht door de ouders Dat die kerels het verder met de doctoren in orde maken Niets is natuurlijk minder waar, het is eenvoudig een handige op- li c h t e r ij Wat toch is het geval De agenten weten wel, wat door een ieder ge makkelijk is na te gaan, dat steeds een betrekkelijk groot percentage der lotelingen moet worden afgekeurd, omdat zij ongeschikt voor den diens zijn, en nu is het immers voor hen een prachtige speculatie, wanneer ze neem aan, 50 lotelingen in den waan kunnen brengen dat zij die afkeuring bewerken. Worden er nu 20 van af gekeurd, dan krijgen ze dus daarvan een aardig sommetje, terwijl ze van de overigen het vooruitbetaalde binnen hebben. Die niet worden afgekeurd zwijgen toch, omdat ze zich mede plichtig achten, de afgekeurden zwij gen en betalen, in de domme meening waar voor hun geld te hebben gehad. En toch hadden zij hun beurs ge sloten gehouden, de zoon ware even zeer afgekeurd en hun geweten ware gerust geweest. Dat men toch goed begrijpe, dat een dokter hierin niet kan betrokken zijn. Ieder weldenkend mensch, zal de gedachte alleen daaraan reeds verachtelijk en afschuwelijk vin den, onze doctoren staan daarvoor te hoog. De gelegenheidsagenten werken vol gens den deskundige zoowat op eigen houtje, zoo nu en dan, om wat te ver dienen. Ze zijn in den regel niet zoo netjes gekleed, zoeken in 't wilde naar hun slachtoffers, of gaan, zooals b. v. de vorige week in Assen het geval was, met een flesch met «iets» erin tusschen de lotelingen. Wie maar wil jongens I één slok en je kunt worden afgekeurd maar 10 vooruit». Nu was dat «iets» in de flesch misschien onschuldig('t moet nog worden on derzocht) mij scheen het op den reuk afgaande een mengsel van jenever en terpetijn te zijn, 't Is te hopen dat dit heer zijn straf niet zal ontgaan. De «misdadige» ze zijn er ge lukkig minder dan algemeen gedacht wordt't is te gevaarlijk voor de heeren. Maar dat sommigen niet schromen, om met allerhande middeltjes, de lote lingen, die zich daartoe willen leenen, ongeschikt voor den dienst te maken, is genoegzaam bekend, maar zeer natuurlijk niet, of moeilijk, te bewijzen, daar zorgt men wel voor, Ik heb, zegt de deskundige, een vrijwilliger gekend die een onnoem baar vuil op zijn oogen smeerde, om «ziek» te worden hij werd blind. Ik heb een man van 25 jaar gekend, die hartkloppibgen wilde hebben nu klopt zijn hart niet meer. Beide gevallen zijn 8 jaar geleden en 't was niet in ons land, maar ik wil u wijzen op de gevaren, van het laten innemen der z.g.n. onschuldige drankjes of poeders. Niet zoo bedoeld. Na een bezoek van den schoolarts krijgt een der leerlingen het volgende briefje mee voor zijn vader „Bij het gehouden onderzoek is ge bleken, dat uw zoon Frits sterk aan myopie lijdt. U moet daar wat aan doen." Den volgenden dag kwam het antwoord: „Dank voor uw mededeeling. Ik heb mijn zoon een flink pag slsag gegeven, en hoop dat hij het nu niet meer zal doen. Mocht hij echter zich nogmaals aan het feit schuldig maken, dan wiltu wel zoo goed zijn hel mij mede te deelen." Terroristische kinderjuf frouwen. Dat men in Rusland revolutionairen vindt in alle standen is algemeen bekend, dat echter eerzame kinderjuffrouwen met de terroristen in verbinding stonden was ons tot dusverre nieuw. En toch moet, volgens den Peters- burgschen berichtgever van den Daily News, de kinderjuffrouw van niemand minder dan den minister-president Sloly- pin, die 7 jaar bij dezen in dienst was, onder verdenking van tot een revolution- naire bende te behooren in hechtenis zijn genomen. Toen de politie kwam om in de kamer van het meisje een onderzoek in te stellen, verklaarden de heer en mevr. Stolypin om strijd, dat zij hun en den kinderen buitengewoon toegedaan was en dat zij onmogelijk met de revo- lutionnairen in verbinding kon staan. De politie liet zich daardoor niet weerhou den en zij vond werkelijk brieven, uit welke bleek, dat de juffrouw in brief wisseling was geweest met een der per sonen, die dezer dagen terecht was ge steld wegens den aanslag op grootvorst Nicolaas Nicolajewitsj. Burgerlijke Stand van 17 Maart 1908. GEBORENMaria Pieternella, d. van Aalt van den Hoorn en Maria Belia Kageling. Elisabeth Jannetje d. van Hermanus Niezen en Alberta van Ekelen. Laatste Berichten. De kapitein U. J. N. Doornbos van het le regiment veld-artillerie is met ingang van 1 Mei benoemd tot in structeur bij de Rij- en Hoefsmidschool, in de plaats van den kapitein A. F. Singels, die zooals wij reeds de vorige week meldden, wordt overgeplaatst bij het 3e regiment veld-artillerie te Breda A. D. De officier van gezondheid der 2e klasse G. A. S. L ij n k a m p, van het militair hospitaal te Amersfoort, wordt van 15 September tot begin December gedetacheerd in de legerplaats bij 01- denbroek. Het bericht omtrent de ontdek king van een militair complot te Lissa bon is van allen grond ontbloot. De pakketboot „Newark Castle" varende naar het eiland Maurice, met 115 passagiers aan boord, is op een klip gestooten op de hoogte van de kaap Durnford (Natal). De passagiers wer den in de booten geredeen der booten sloeg echter om, waarbij drie personen verdronken. De „Newark-Castle" is ge heel verloren. wegens opheffing eenar zaak. te Amersfoort zal op Woensdag 18 Maart 1908 des namiddags ten 2 uur in de KEIZERSKROON a/d Hof te Amersfoort, publiek om contant geld verkoopen Eene groote partij als: BEDDEN, DEKENS, TAPIJTEN, SPREIEN enz., van zeer beste kwaliteit. Te bezichtigen Dinsdag III en van 2—6 uur. Commissiën worden op den kjjkdag aangenomen. I Overheerlijk van smaak Gesneden 18 ct. per ons. C0NFISEUR LANGESTRAAT I HOEK VARKENSMARKT. Telephoon No. 171. I 17 MAART. ppgave van de Firma LAMAISON BOUWER Co. Hollandsche fondsen prijshoudend. Buitenl. fondsen zonder affaire. Russen tamelijk vast. Cult.-waarden prijsh. zonder omzet. Petroleum prijsh. slot iets ager. Tabak flauw met weinig handel, de markt duit op de laagste noteeringen. Mijnen vast voor letahoen en Gr. Cobar. Amerika lager maar koersen liepen een fractie op om b.v. voor Steel op de hoogste koers te sluiten. Staatsleeningen. Vorige 17 Maart Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. I id. id. Hongarije. Obi. 1892/1904 'Italië. Ob). 1862—81 jostenruk. Obi. Jan.Juli Mei—Nov. Portugal. Obi. Ie Serie 3e 3 3 2% f 1000. f 1000. f 1000. 4 Kr. 2000. 4 Ls. 100—10»/m. Kr. 2000. Kr. 2000. 100. Frs. 500. Vorige koers 90% 89% 75%. 94% 98% 61% 58% 90% 90 75'/, 94% 98% 61%. 58% Rdsland. 1884 Goud 5 G.R. 125/500 Gr. Russ. Spoor 98 4 G.R. 500 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Tdrkije. Obi. 1902 Argentinië. Obi. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obi. 1903 1901/2 Resc. Dom. republiek. m. tick. 1901 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 £100 100 £100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Gobar aand. 100 Am. Car en Foundry aand. dll. 1000 Un. St. Steel corp. dll. 1000 76%. 83% 76'/, 83%, 76% 76'%, 76% 90'%. Mil C7I ^2 1 1 1 1" 158 284 92% 137% 282 917. 128% 31%. 34"/lf 125% 30% 33% Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stoomv.Mij. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij. Nederland aand. f 500/1000 Amerika. Int. Merc. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obi. 4y3 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen.' Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 itallë. Zuid Ital. Spoor 3 L. 500/5000 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4% Conv. 1000 Chic. Rock III. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 141 142% 142 141% 142% 1207. 7% 20% 64"/,. 7%. 19% 64% 711 109 446 250'/, 425 692 108 446 247 405 95 104 65% 74% 95% 60%, 20'/, 15% 72% 95 60 19%. 14% Kansas City S. aand. 1000 22'/, 21%. ft pref. 1000 51% 50%, Obi. 3 1000 69'/, 69'/, Missouri aand. dll. 1000 23%, 22'/, id. 2e Hyp. Obi. 4 dll. 1000 78% Rock Island aand. dll. 1000 15 14%. South rail dll. 1000 11% 11% South Pac dll. 1000 74'/, Union Pac 128'/, 125"/;, id. Conv. Obi. 4 dll. 1000 84'%, 84% Prolosgatie-rente 3 Koersen van New-York. Van Heden. FONDSEN. Slot van Openingak gistaran van liadan Atchison Topeka 72% 72% Rock Island Common 13'/. 13% 14% 14% Missouri Kansas Texas 22 New-York-Ontario 32% Norfolk Western 63'/, Southern Pacific 73'/, 73 Southern Railway 11% Union Pacific 1237, 123V, U. S. Steel Common 33 32V, Kansas Cy South 21% do. do. Pref. 1 50'/, Stemming: kalm,

De Eemlander | 1908 | | pagina 3